Vier-sterrenverblijf voor veeleisende gast REGIO 'Mijn uitslag was destijds mavo - ik heb in zes jaar het vwo gehaald' 'Een prima instrument om niveau leerlingen én docenten te toetsen' ze varkens zijn Dier verspreidde, blijkt dat beest geweest van diergeneesmiddelen en Paardenpension Vierambachtshoeve een eldorado voor paard en ruiter IN ZAKEN HDC970 woensdag 2 februari 2005 VRAAG Leidsch Dagblad ectie: T Klein en H. de Wit nail: directie.hdcuz@hdc.nl fdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg -mail: redactie.ld@hdc.nl ITOOR raat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 'ostbus 54,2300 AB Leiden, stijden van de receptie zijn: rt en met donderdag 16.30 uur 08.30 -12.30 uur (071-5356415 fax 071-5 356 325 chten fax 023-5 '5° 567 riEVERKOOP s m.b t 3661 1:023-5150 543 075-681 3677 ailhandel: 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen 3636 flCE (gratis) l - 5196800 EN ling (acceptgiro) (alleen aut. inc.) p/j €216.90 die ons een machtiging verstrekken lomatisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting 8 HG PER POST ienten die per post (binnenland) liemer worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. ns dat de doorsnee consument wat achterdochtig naar het ;s op zijn bord begint te kijken. Uit een rapport dat dieren- welzijnsorganisatie Wakker 1 y varkensvoer soms vol resten slachtafval zit. Sommige pro- i van veevoer nemen het niet zo nauw. WIM VAN RIJN, die gezin in Zoeterwoude de biologische boerderij 't Geertje be- nkt er het zijne van. Op het erf van zijn boerderij lopen veer- relvarkens rond. in het voer van uw varkens ook stiekem diergeneesmid del niet. Wij zijn een biologisch bedrijf, dat betekent dat ren uitsluitend natuurlijk voer krijgen. Bijvoorbeeld ruw is gegroeid zonder kunstmest. De grond hebben de var vruchtbaar gemaakt met hun mest. Wij stoppen er geen ïen in, omdat wij er vanuit gaan dat beesten gezond zijn. dan verander je iets aan de huisvesting of geef je ander iar preventief medicijnen toedienen is bij ons uit den bo- 1 voeren andere bedrijven hun beesten wel dat spul? gebaseerd op efficiency bij zulke bedrijven. Doorsnee on ers uit de bio-indu- eten zoveel mogelijk esparen. Dat doen ze t extra's in het voer te Bijvoorbeeld medi- )f bepaalde stoffen >r de varkens sneller Dat maakt het vlees iger en in de super- jedkoper en dat is vat de consumenten UIT DE ARCHIEVEN COLOFON een hamlapje van ogische boerderij lek- lan dat van de bio- e? i of! Het vlees is stevi- ker en er zit meer in. chil is dat onze dieren zo natuurlijk mogelijk opgroeien, rkens hebben stevig op hun poten in de wereld gestaan en beest geweest." iv favoriete stukje vlees? ikt flauw, maar eigenlijk houd ik van alle soorten vlees, an varkensvlees kan ik genieten. Als ik moet kiezen ga ik pure vlees, zoals ham of een lekker karbonaadje. Niet dat an uitgebakken spek of worst houd, maar daar zijn al krui- erwerkt. En ik houd meer van de pure smaak van vlees." tarieke den Boer foto: Reuters/Russel Boyce 955, Woensdag 2 Februari - Hoewel het tekort aan scholen in Leiden nog groot is, zal de ind dit jaar aanzienlijk worden ingelopen. 1955 wordt een i de scholenbouw! Terwijl de nieuwe openbare lagere school (illem de Zwijgerlaan vermoedelijk in de tweede helft van deze al worden geopend en thans ook goede voortgang wordt ge- et de bouw van de Dr. Van Voorthuyzenschool aan het verleng- e Marnixstraat, zal nu binnenkort ook een aanvang worden ge- et de bouw van de vier zogenaamde aulascholen naar een ont- architect D. L. Landman. Twee van deze scholen (een open- christelijke lagere school) zijn geprojecteerd aan de Boshui één - een christelijke Ulo-school - aan de Asserstraat, terwijl de school (R.K.) zal verrijzen aan de Du Rieustraat. 980, zaterdag 2 februari - Een deel van het Politie Muziek Gezelschap, dat gisteravond dse Stadsgehoorzaal een 'kleurig' programma afwerkte, ndividuele musici de gelegenheid werd geboden hun kun- te demonstreren. Hoewel de 'ernstige noot' rijkelijk was ver- jordigd, besloten de politiemannen hun concert swingend. :hief Leidsch Dagblad 1 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer tLv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van lagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan e van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Gisteren, vandaag en morgen maken zo'n 163.000 leerlingen van groep 8 de Cito-toets. Voor veel kinderen, ou ders en leerkrachten is het een belangrijk moment. Maar wordt het belang van de test niet over schat? De bezoekers van de website www.leidsch- dagblad.nl zijn er duidelijk over. De stelling 'De Cito- toets is een nutteloze on rustzaaier* blijkt door tweederde (66 procent) te worden onderschreven. „Volgens mij is het beter af te gaan op de door ou ders in combinatie met le raren ingeschatte capaci teiten van een kind dan op zo'n test." Een greep uit de reacties. Roger Adan, Houten: „Cito vermeldt geen be trouwbaarheidsinterval) en is een momentopna me. De betekenis van de Cito wordt overschat. Het zou bij een verschil met het schooladvies aanleiding moeten zijn voor verder onderzoek. Annemiek van der Vlugt, Leiden: „Ik ben er het levende voorbeeld Zwoegen op de Cito-toets. Foto: GPD/Jaap Rozema vergelijken met mijn nichtje die hem ook deed en dan maar angstig zijn om een slecht resultaat te hebben behaald. Ik kreeg ooit een mavo-advies dankzij die toets, maar haalde het atheneum op mijn sloffen. Voor veel van mijn vrienden geldt hetzelfde. Scholen kijken wel naar die resultaten voor hun toelatingsbe leid, dus er hangt nogal wat vanaf. Kinderen wor den door die toets al erg jong onder druk gezet om te presteren. Volgens mij is het beter af te gaan op de door ouders in combinatie met leraren ingeschatte capaciteiten van een kind dan op zo'n test." Walther Hasselo, Oegst- geest: „Het is goed een objectieve meting te heb ben die kan helpen bij de keuze van de middelbare school. En er is niets op tegen om eens onder wat meer druk te moeten presteren. Ik denk dat dat juist medebepalend kan zijn voor de keuze van de middelbare schoolopleiding die je kiest." P.J.W. de Water, Leider dorp: .Absoluut mee eens. De Cito-toets geeft geen enkele garantie, dan wel voorspelling." B.M. Bochane-Rollman, Leiderdorp: „De Cito- toets is uitgegloeid tot iets wat niet in het basis onderwijs thuishoort en is zelfs al doorgedrongen tot de kleutergroepen. Het is hard nodig dat dit wordt gestopt. Ruud Leugering, Leiden: „Ik vind het juist een be langrijke mijlpaal in de ontwikkeling van kinde ren. Net als de ervaring voor het eerst voor een groep te moeten spreken in de zin van een boek bespreking. Je ervaart dan als kind voor de eer ste keer welke spanning er komt kijken bij een toets die belangrijk is voor je toekomst. Ik stu deer nu al 5,5 jaar en er vaar nog steeds de nodi ge spanning wanneer ik een tentamen moet ma ken of een presentatie moet houden, je kunt hier wat mij betreft niet jong genoeg aan leren wennen. Daarnaast is het natuurlijk een nuttig meetinstrument om het niveau van de vervolgop leiding van het kind te bepalen." Aad Langelaan, Voor hout: „Onrust zaaien doen alleen de ouders. Als je de Cito-toets op de juiste waarde weet te schatten, is het een mooie richtlijn. Op de school waar mijn jongste zoon in groep 8 zit, wordt het schooladvies al gege ven vóór de Cito-toets, dus de toets heeft wel nut, maar is niet door slaggevend. Voor mij is het geen onrustzaaier." De nieuwe stelling gaat over het carnaval dat ko mend weekeinde losbarst. Bijna iedere stad, dorp en gehucht in deze regio heeft een eigen carnavals vereniging en probeert met een select gezelschap liefhebbers er het beste van te maken. Maar stelt het feest eigenlijk wel wat voor in deze contrei en? De stelling luidt: Voor het echte carnaval moet je beneden de rivie ren zijn. Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Renee Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster: „Mee eens! Mijn Cito-resultaten waren niet be paald goed te noemen. Ze klopten totaal niet met de opleidingen die ik uiteindelijk heb gedaan. Kinderen worden strak onder druk gezet en kunnen daardoor ook wel eens on der de maat presteren. Ik denk dat de leraren en ouders zelf al kunnen inschatten welk vervolgniveau er voor de betreffende leerling van toe passing is. Bovendien, bij leren komt meer kijken dan wat er bij deze toet sen wordt getest; ook motivatie en doorzet- tingsvermogen zijn Jfr van belang. V| M A Matthijs Hoogeveen, Leiden: „Helemaal niet! Je weet ongeveer naar welke school je kan. Ik zelf had voor de Cito- toets 549." C. van der Plas, Katwijk: „Deze stelling is waar wanneer deze toets het karakter krijgt van 'het wel of niet slagen in het leven'. Veel ouders ha meren er blijkbaar bij hun kinderen op dat een slechte score bij deze toets hun verdere levens geluk in de weg zal staan. Het zou triest zijn als ba sisscholen aan deze hou ding van ouders meewer ken. Het advies van ba sisschool plus een Cito- score moet toch vol doende zijn voor een ge degen vervolgonderwijs- advies. Of dat nu een vm- bo- of vwo-advies is maakt toch niet uit. Als het kind maar op de plek komt waar het uit de voe ten kan. Arm kind, als je zulke onruststokende ou ders hebt." S. Vermeulen, Leiden: „Eens. Het maken van die toets vond ik jaren te rug een enorm gestress. 's Avonds antwoorden Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Pertinent mee oneens. De Cito-toets is een prima instrument om het niveau van de leerlingen en - heel belangrijk - de docenten te toetsen. Te hoog ziekte verzuim, slecht management en te veel invalkrachten zullen leiden naar een slechte toets. Afrekenen op re sultaat heet dat. Wie wil er nu niet afgerekend worden op zijn resultaat? Wellicht mensen die al weten dat het resultaat bij voorbaat slecht is, of zij die iets te verbergen hebben. We le ven in een tijdperk van transparan- tie. Gedogen en wegstoppen £■0?! zijn uit." tie. v Het enige wat nog mist is een zwembad waar vermoeide be zoekers hun blessures weg kunnen aquajoggen. Maar voor het overige heeft het luxe paardenpension Vierambachts hoeve bij Woubrugge alles in huis om de edele viervoeter te vertroetelen. Na een lange dag draven kunnen de pensiongas ten zelfs even onder de zonne bank. Paardenliefhebster Manon Seppen heeft zich door het koude, grijze weer niet laten afschrikken. De Alphense maakt van haar vrije ochtend gebruik om even een paar rondjes te rijden met haar hengst Oxbow, een reusachtig dier met een bruine, glanzen de vacht. Seppen heeft thuis geen ruimte om haar paard te stallen en zij maakt daarom graag gebruik van het paar denpension aan de Woubrug- se Kruisweg. Mak als een lammetje loopt Oxbow met zijn baas mee de grote, overdekte rijbak van het paardenpension in. „Ik kom hier bijna elke dag", zegt de Alphense vrolijk, terwijl ze één voet in de stijgbeugel De Cititoets is een nutteloze onrustzaaier. van dat de Cito-toets een nutteloze onrustzaaier is. Mijn uitslag destijds was mavo en ik heb, in de zes jaar die er voor staan, het vwo gehaald. Terwijl het bij mijn vriendinnetje precies andersom is ge gaan: zij kreeg vwo-ad vies en deed uiteindelijk mavo-examen. Het is een momentopname. Ik vind dat het advies van de on derwijzers van de school zwaarder moet wegen, omdat zij het kind in zijn geheel zien. Zij kunnen ook inschatten of het kind bijvoorbeeld door zettingsvermogen en in teresse heeft." Naam: paardenpensionVier ambachtshoeve Gevestigd: Kruisweg 18, Werknemers: dne. De eige naar voor de administratie en de financiën en twee ver 1 Globale omzet: geheim. Hij Toekomstverwachting: po: sitief Geen concrete uitbrei dingsplannen, maar er kun nen altijd paarden bi). Paardenverzorgers Lisette van Wijk (links) en Priscilla Kranenburg bij Lorenzo, het paard van Van Wijk. „Als je dertig stallen hebt schoongemaakt, dan wil je wel zweten." Foto: Henk Bouwman prikt. Met een sierlijke zwaai zwiept ze het andere been over de rug van haar paard. „Het liefst rijd ik dressuur- wedstrijden", zegt Seppen. Thuis heeft ze een indrukwek kende prijzenkast met zo'n veertig bekers staan. „Of we draven op het strand. Dat is echt heerlijk, dan kun je lek ker dooijakkeren. Maar verder is dit pension echt ideaal, vooral dankzij de grote weide waar Oxbow 's zomers in kan. Huppelen met zijn vriendjes in de wei, dat vindt hij zelf het allerleukste." De Alphense wrijft even met haar hand over de hals van haar rijdier. Dan geeft ze een kort rukje aan de teugels. Ox bow weet precies wat hem te doen staat. Met vaste tred draaft hij door het mulle zand van de binnenbak; zijn scherp geaccentueerde spieren verra den een explosieve kracht. Vanachter de boarding slaan de verzorgers Priscilla Kra nenburg en lisette van Wijk de bewegingen van Oxbow en zijn berijder gade. Kranen burg en Van Wijk hebben even de tijd, hun dagelijkse ochtendronde zit erop. Sa men managen de twee alle 48 stallen van het pension. Even als de Alphense ruiter die in de bak haar baantjes trekt, zijn de twee verzorgers dik aangekleed; een jas en een sjaal over een dikke trui. Het is koud in de hal. Hun dag begint vroeg; door gaans is Kranenburg om half zeven in de stallen. „Het eer ste wat we doen is de paarden voeren. Ze krijgen biks, een soort krachtvoer, en een gra- nenmix van haver, maïs en gerst. Later op de ochtend ge ven we ze nog hooi en kuil- gras, dat is minder droog dan hooi. De paarden vinden het echt heerlijk." De boxen van het pension zijn ruim, vier bij vier meter. „Tweeënhalf bij twee is eigen lijk de gebruikelijke maat zegt haar collega Van Wijk. „Maar de formule van ons pension is dat we net iets meer bieden - lekker luxe." In de schemerdonkere gang met de gastenverblijven klinkt voortdurend het geluid van gesnuif en malende kaken. De paarden hebben net hun hooi gehad. Op de deur van elke box hangt een klein school- bordje met in krijt een voor de leek raadselachtige bood KLANKBORD schap - een halfje 'b' een kwart 'g\ of juist andersom. Kranenburg lacht. „Dat zijn de voerschema's. Paarden zijn kieskeurig, het zijn net men sen. Ze willen allemaal iets anders eten en dat geven we ze dus ook." Niet dat de twee verzorgers het voedingssche- J ma nog nodig hebben. Ze kennen de namen en eetge woontes van al hun gasten uit hun hoofd. Het zwaarste klusje van de paardenverzorgers is sinds de Middeleeuwen niet veran- J derd: het uitmesten van de stallen. Want hoezeer de paarden in pension Vieram- bachtshoeve ook op echte ho telgasten lijken, ze doen hun behoeftes gewoon op hun ka mer. Kranenburg: „De boxen schoonhouden doen we da gelijks. Ik rijd met de vorkhef truck en een grote bak langs de stallen en dan is het schep- pen maar. Eén box doen valt nog wel mee, maar als je er 32 I schoonmaakt op een och tend, dan wil je wel zweten." Naast een grazige wei, drie rij- bakken (waarvan twee over- dekt), een stapmolen en een longeerbak waar een paard aan een lange lijn rondjes loopt om met zijn ruiter pas jes te oefenen, beschikt het pension ook over een appa raat dat in geen enkel hotel voor mensen misstaat: een solarium. De grote bak met infraroodlampen hangt op een meter of drie hoog in de hal van het pension. „Dit is een perfecte cooling-down als de paarden hebben gelopen", zegt verzorger Van Wijk.,De infraroodstraling is heel goed om hun spieren te verwar men. Ook als de paarden rug klachten hebben, werkt het solarium heilzaam. Je ziet dat de dieren het heel fijn vinden. Als ze onder het solarium staan, gaat hun onderlip han gen." Ze lacht. „Tja, een beet- f je verwend zijn ze wel." Bas de Rue Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis/ voorzitter CDJA Leiden: „Het is goed om kinderen vroeg kennis te laten maken met toetsen als de Cito-toets. De middel bare school bestaat immers voor een groot deel uit het maken van dit soort toetsen. Ik heb echter altijd mijn twijfels bij de conclusies die ge trokken worden aan de hand van de resultaten, zoals de middelbare schoolkeuze. Een kind is nog volop in ontwikkeling en is dus niet vast te pinnen op één toets. Aangezien dit vaak gebeurt en aan gezien het belang van de toets ook bij de kinderen be kend is, denk ik dat het wel degelijk een onrustzaaier is voor kinderen. Er zullen dan ook veel kinderen door deze extra spanning on der hun kun nen preste ren." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „Waar is toch de tijd gebleven van het toela tingsexamen? Op een vreemde school, met vreemde surveillanten je eerste examen doen. Dat was pas stress! De huidige, boterzachte Cito- toets laat onze kinders voor het eerst kennismaken met de maatschappij. Presteren en je waarmaren, zo kun nen ze al vast wennen aan de grote school met de proefwerkweken. Als de Cito niet lukt, is er zelfs nog geen man overboord. De stem van de juf en de meester telt ook. Dus niet zo soft, de Cito-toets is prima, we moeten niet zo angstig en overdreven doen." Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „De Cito-toets is een graadmeter van het niveau van je kind op een bepaald tijdstip. De on rust wordt mijns inziens vooral ge kweekt door de ouders, die hun kin deren aansporen om maar vooral goed te presteren, omdat dit belang rijk is voor hun doorstroming naar het hogere onderwijs. Maar de Cito- toets is niet alleen de graadmeter, het niveau van je kind is best wel be kend bij de leraar of lerares en zal zeker meewegen. Kin deren zijn het jaar door ge wend aan toet sen en proef werken en ook aan entreetoet- sen volgens Cito. Dus voor mij zijn Cito-dagen geen andere dagen dan

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17