LEIDEN REGIO Dag van het Park in Leid< Yalentiinvdae Marissa Oosterlee: van wielrenster tot kunstenar< Compliment kan verkeerd vallen Officier eist 3,5 jaar cel voc mishandeling en verkracht: Hogeschool Leiden krijj lector toekomstonderzt Herbarium krijgt tropisch hout woensdag 2 februari 2< Valeniijn! Kijk snel op www-leidsdidagbia< leiden - Het Nationaal Herbari um Nederland (NHN) krijgt 25.000 houtmonsters die af komstig zijn uit het voormalig Nederlands-Indië. Sinds 1913 verzamelde het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen (BOT) in Amsterdam monsters van tro- Valkenburgse maakt schilderij van koningin Beatrix tretrecht. Oosterlee was 'not amused' omdat ze al onkosten had gemaakt en veronderstelde dat alles in kannen en kruiken was. Alle plooien met de Rijks voorlichtingsdienst, de instan tie die over het portretrecht gaat, werden gladgestreken en de officiële bijeenkomst kon gisteren in het gemeentehuis worden belegd. Oosterlee was niet zomaar uit verkoren om de beeltenis van Beatrix, aan de hand van een foto van Rob Ris van fotobu reau Max Koot, te maken. De adviescommissie van de ge meente Valkenburg wilde dol graag eigen talent de kans ge ven. De keuze viel op de 24-jari- ge inwoonster van Valkenburg, dochter van raadslid Aad Oos terlee. Toen ze jaren geleden als wiel renster deelnam aan wedstrij den, dacht Marissa Oosterlee niet aan een carrière als kunste nares. „Hoewel ik als klein meisje wel altijd bezig was met tekenen." Een aantal zware val partijen maakte een einde aan de sportieve loopbaan. Ze volg de een opleiding als schoon heidsspecialiste, maar ook dat werd niets. „Omdat ik niet lang op mijn benen kon staan. Ik kreeg, door die ongelukken met het wielrennen, last van mijn rug." Uiteindelijk zag ze een kunste nares in zichzelf. Ze raakte in de ban van de Amerikaanse fo torealist Dru Blair. „Ik dacht: dat moet ik ook kunnen." Drie jaar geleden stapte ze in het vliegtuig om kennis te maken. De Amerikaan zag een talent in de Valkenburgse en leidde haar op. Ze heeft met Amerikaan en de Belg Eddy Wouters, een ken nis van Blair, een samenwer kingsverband opgezet en geeft cursussen. Dat gebeurt vanuit de studio van Wouters in Ant werpen. Daar maakte Oosterlee het schilderij van Beatrix. Zij ge bruikte daarbij verschillende materialen en technieken: een penseel, een potlood en air brush. Dat is een soort pistool met een slang, waarbij met be hulp van compressie, de verf door een dunne naald op het doek wordt gespoten. Over het resultaat is tevreden, hoewel ze zelf vindt 'dat ze nog leren'. „Deze opdrach mooie opstap in mi baan." Misschien dat een opdracht krijgt schilderij te maken Katwijkse gemeentehi zou mooi zijn, want ik wat werk gebruiken. W dit schilderij heb veri allemaal opgegaan aar aal. Dat is allemaal h duur." eniging Vierhout genoemd naar de oprichter van het soci aal fonds." Er werden meerdaagse reizen georganiseerd naar onder meer Parijs en Maastricht, boottoch ten door de Biesbosch en naar de Zaanse Schans, bingoavon den, etentjes en elk jaar was er een kerstpakket en een nieuw jaarsreceptie. Op de top had de vereniging 180 leden. De afgelopen tien jaar organi seerde Van der Pluijm met de Haarlemmers Ton Hill, Co Cas- tien, Jos Drost en Kees Schou ten die uitstapjes en evene menten. „Er bleek grote be hoefte aan contact tussen de oud-personeelsleden", aldus Van der Pluijm. „Bovendien hebben de activiteiten veel ver goed na de schok die de slui ting van het bedrijf veroorzaak te. Vergeet niet dat het een dreun was voor veel gezinnen waarvan de man werkzaam was bij de NRM. Het was voor de directie een moeilijk en naar besluit, maar gelukkig heeft men loyaal meegewerkt aan de Vereniging Vierhout. Eén van de directeuren, Harry Steen brink, is nog steeds lid en gaat volgende maand mee." Dat laatste evenement Van de Vereniging Vierhout heeft op 12 maart plaats. „Dan gaan we met 130 mensen naar Land goed Schaiuinen net over de Belgische grens", aldus Van der Pluijm. „Er is een aperitief- je, een Vlaamse koffietafel en 's middags is er gelegenheid tot midgetgolf, een boswandeling, boogschieten, bowlen of een bezoekje aan de bierkelder. Tij dens de borrel tussen vier en vijf is de officiële opheffings- vergadering. Aansluitend is er een diner." En dat avondeten is niet zo maai' een maaltijd. „Aan het eind laten we de dames de kaarsen die op tafel staan, do ven en sluiten de heren de wijnflessen. Daarom heeft de laatste dag het motto 'wij do ven het licht en de kraan gaat dicht' meegekregen. Het zijn de laatste symbolische hande lingen die het einde van twee grote grafische bedrijven bete kenen. Er wordt een tijdperk afgesloten." Eric-Jan Berendsen leiden - Een rondleiding met Jan Wolkers door het Bos van Bos man, spelen in de vijvers van de Leidse Hout, polsstok springen in Cronesteyn en een rondvaart over de singels. Het is een greep uit de plannen van de gemeente voor de Dag van het Park, op 29 mei. Leiden is een van de dertig ge meenten die interesse heeft ge toond voor het initiatief van de ANWB om de Dag van het Park te hóuden. In Vlaanderen be staat zo'n 'dag' al. Op woens dag 9 februari is er voor Leidse vrijwilligers en organisaties die willen meewerken een voor lichtingsbijeenkomst in het kantoor van Wijkbeheer Stads deel Midden. Dan is er een pre sentatie van voorbeelden van activiteiten in België en er wordt een toelichting gegeven op de Leidse plannen. Die moeten vooral worden ge dragen door vrijwilliger meente Leiden wil g verschillende organisat viteiten in parken juij 29ste mei plannen. De te, die ook de pr wil v« biedt 'faciliteiten' aan. een folder met een pla en een beschrijving vaij ken en activiteiten. „Maar de levendigheic dag van het park hangi deels af van het enthc van de vrijwilligers!) ties", zo staat in het plan. Daarbij wordt beeld gedacht aan wijkj scouting, speeltuinvi gen, IVN, LWO, buuj visclubs en volkstuinvl gen. j De voorlichtingsbijd begint volgende week dag 9 februari om 20.0 het gebouw van Stadsd den aan de Oude Herj 2. den haag/leiden - Een alleen staande moeder (34) uit Leiden dacht in een knappe -maar ille gale- Joegoslaaf (34) een ideale partner te hebben gevonden die ook nog eens lief was voor haar 8-jarige dochtertje. Dat was in 2003. Maar vorig jaar werd het haar duidelijk dat de buurman met wie ze uiteinde lijk was gaan samenwonen toch niet de prins op het witte paard was. Bij de Haagse rechtbank be weerde de vrouw in tranen hoe de man haar stelselmatig mis handelde en verkrachtte in hun woning aan de Lage Rijndijk. Op 9 november was de bom voor haai' gebarsten. Toen bel de ze de politie nadat hij haar met een mes had aangevallen. De man werd ingerekend en stond bij de rechtbank terecht op verdenking van mishande ling, bedreiging en verkrach ting. De officier van justitie eis te 3,5 jaar cel tegen de man. In nagenoeg onverstaanbaar Nederlands legde de vrouw van Marokkaanse afkomst aan de rechtbank uit hoe lief en aardig haar vriend eerst was. Maar hij zou gaandeweg steeds; ker zijn gaan doen. Zij 1 tijd voor vijven binnei het eten al voor hem k ben, later mocht ze li nergens meer toe zond zelfs niet naar de dokt tandarts. Ook zou hij j kens om niets hebben En hij wilde altijd seks, j niet wilde, dan dwong Ze moest meermalen huisarts met klachten, j De verdachte, in Duit eens veroordeeld voor tj krachtingen, ontkende had een prima verhoui haar gehad 'al waren er ruzies geweest'. Verkr; hij haar nooit, zei hij. E| vrouw op 9 november j mes had aangevallen q hij ook. Hoewel het d<) van de vrouw die aait gedetailleerd beschreef naast haar moeder op toen het gebeurde) li verdachte vol dat de vrj mes had gepakt om zij verwonden. Hij had h[ 'tegengehouden'. Zijn 3 vroeg om vrijspraak. De uitspraak is op 13 fel leiden - Informaticus Hans Sta- vleu (50) is aangesteld tot lector toekomstonderzoek bij de Ho geschool Leiden. Stavleu gaat bij de opleiding informatica van de Hogeschool onderzoek doen naar de vraag hoe computers de toekomst gaan bepalen. Huisartsen krijgen 'elektroni sche wachtkamers', computers, radio en televisie gaan samen werken en woonkamers wor den 'slim'. Met studenten infor matica gaat Stavleu maatschap pelijke en technologische trends van nu doortrekken naar de toekomst. De nieuwe lector wordt bekos tigd door TNO Informatie- en Communicatietechnologie. Het is de bedoeling dat hij de sa menwerking tussen dj ding informatica van dr school en de Techniscl versiteit Delft versterkt.? derzoek gaat mede de!' bepalen waarin de oplef formatica zich ontwikka Steeds meer hogeschol len lectoren aan. Zij gdj 'hbo-hoogleraren' die zoek doen en die daarv studenten praktische singen zoeken. Stavleu is de derde lei de Hogeschool Leiden zijn al benoemd Ton berg (educatie) en Tl Vliet-Vlieland (menst chronische ziekten), r laatste is in december ji treden. pische houtsoorten voor onder zoek op het terrein van tropi sche bosbouw. Binnen de acti viteiten die het KIT nu ont plooit, paste de 'houtbiblio theek' niet meer. De komst van de collectie naar Leiden is vol gens directeur Pieter Baas een belangrijke aanvulling op die van het NHN. Eerder al verwierf het NHN de bloemen, vruchten en bladeren uit de collectie. Het KIT heeft de collectie al ontslo ten voor onderwijs en weten schappelijk onderzoek. Open huis bij Hogeschool leiden - De Hogeschool Leiden houdt vandaag een open dag. Van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.30 uur zijn belang stellenden welkom in het ge bouw aan de Zernikedreef 11. Het is dan ook mogelijk om in te schrijven voor het proefstu- deren op 4 april. Dat is volgens de school een goede manier om erachter te komen 'of een oplei ding echt iets voor iemand is'. Ook wordt er voorlichting gege ven over de middelbare labora toriumopleiding van het ROC, sinds kort gevestigd in het ge bouw van de hogeschool. Kopergirls naar Italië leiden - Twirlvereniging The Kopergirls is eind maart met 42 leden aanwezig op het Europe se kampioenschap twirl in Ita lië. Verschillende silisten, duo's en teams plaatsten zich zondag in Utrecht voor deze tweedaag se wedstrijd. De Leidse club haalde eerder 26 nationale titels in Rotterdam. Sieraden in Keukenhof lisse - Niet alleen bloemen staan dit voorjaar centraal in de Lissese Keukenhof, het draait ook om sieraden. Ontwerpers uit binnen- en buitenland zijn gevraagd voor een wedstrijd rond het thema 'bloem als sie raad of modeaccessoire'. De beste inzendingen worden van 24 maart tot en met 20 mei ten toongesteld in het Oranje Nas sau Paviljoen in de Keukenhof. Op 16 mei (tweede pinksterdag) worden de sieraden en acces soires getoond. Beckers 'draait' morgen weer katwijk - De Katwijkse snack fabrikant Beckers verwacht morgen de productie te kunnen hervatten. Vorige week ont stond er vanwege kortsluiting brand in de fabriek op het Kat wijkse industrieterrein 't Heen. De schade loopt volgens ver wachtingen in de honderddui zenden euro's. Beckers maakt deel uit van het voedingscon cern Wessanen. De Rotogravure aan het Galgewater was van 1913 tot en met 1972 een begrip in Leiden. Foto: Archief Leidsch Dagblad De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Kunstenares Marissa Oosterlee Foto: Dick Hogewoning door Rob Onderwater valkenburg - Eindelijk hangt Beatrix in de Valkenburgse raadzaal. Het had wat voeten in de aarde om de beeltenis van de koningin naar het Rijndorp te krijgen, maar op haar 67ste verjaardag werd het portret onthuld. De kunstenares Marissa Oos terlee had de opdracht gekre gen en was al aan de slag ge gaan toen de gemeente met de mededeling kwam dat er on duidelijkheid was over het por- vervolg van voorpagina leiden - Aan tien woorden heb ben wij genoeg om een ander een complimentje te maken. Met leuk, mooi, goed, lekker of fantastisch komen we al een eind. Taalfilosofe Agnes Verbiest (7P) concludeert dan ook dat ie dereen, zelfs een introvert of so ciaal onhandig mens, een ander een compliment kan maken. Maar het blijft uitkijken. Een compliment heeft tot doel de ander een positief gevoel te ge ven, maar kan hem of haar ook dodelijk beledigen. Agnes Verbiest werkte tot haar pensioen als universitair docent bij de opleiding Nederlands van de Universiteit Leiden. Toen ze vertrok, nam ze van haar werk kamer 'een stapeltje onder zoeksmateriaal mee' waarvan ze altijd al had gezegd 'dat ze daarmee na haar pensioen aan het werk zou gaan'. Eén van die onderwerpen was het materiaal dat studenten sinds 1991 voor haar hadden vergaard tijdens werkcolleges over complimen ten. Het resultaat is het boekje Als ik jou toch niet had. De taal van complimenten. Verbiest stuurde haar studen ten erop uit om 'als een vlieg op de muur' complimentjes af te luisteren die ze hoorden in de tram, in de trein, in afgeluister de gesprekken. Ze liet de stu denten de complimenten op schrijven en besprak ze tijdens de werkcolleges. Daarnaast kwam ander binnen- en bui tenlands onderzoek naar com plimenteren op tafel. Zo gaf het compliment gaandeweg zijn structuur prijs. Verbiest stelde vast dat er twee soorten complimentjes zijn: solidariteitscompliment j es waar vooral vrouwen sterk in zijn en aanmoedigingscompli mentjes. Die komen vooral voor tussen mensen met een 'ongelijke status', zoals Verbiest zegt. Complimenten van werk gevers voor hun werknemers vallen ook in die categorie. Een chef of directeur kan een com pliment bewust of onbewust gebruiken als middel om een werknemer te manipuleren. Op zichzelf heeft Verbiest geen bezwaar tegen aanmoedigings complimentjes op de werk vloer, omdat werknemers ze graag in ontvangst nemen. Ze ker vrouwelijke werknemers blijken er gevoelig voor te zijn, zeker als het over hun werk gaat. „Maai- zo bepaal je ook de hiërarchie in een organisatie, wie macht mag uitoefenen en wie niet", zegt Verbiest. „Het zijn de 'hoger geplaatsten' die een positief oordeel mogen uit spreken over de 'lager geplaats ten'. Andersom is sociaal onge past, al is dat deels ook een ge neratiekwestie. Ik heb de in druk dat jongere mensen elkaar op de werkvloer meer als gelij ken behapdelen. In mijn eigen generatie is het gevoel voor hië rarchie veel groter. Het uitspre ken van een positief oordeel van een 'lager geplaatste' voor een 'hogere' is hachelijk. Het kan de gecomplimenteerde zelfs boos maken." Verbiest ontdekte dat er één uitzondering is op het verbod op het complimenteren van 'hogeren'. „Mannen mogen een hoger geplaatste vrouw compli menteren. Zij doen daarmee bewust of onbewust een poging om het verschil te nivelleren. Ze complimenteren zichzelf als het ware omhoog - of de ander omlaag. Zo zie je maar hoe complimentjes een wapen kun nen zijn in het vaststellen van machtsverhoudingen. Agnes Verbiest, Als ik jou toch niet had. De taal van complimenten. Uitg. Contact ISBN 90 254 2701 4. Prijs: 14,90 euro. Nog één keer gaat de club op reis. En wel op zaterdag 12 maart naar Baarle Hertog- Baarle Nassau. Onder het ge not van een hapje en een drankje nemen de leden van de personeelsvereniging van de voormalige Nederlandse Roto gravure Maatschappij dan defi nitief afscheid van het bedrijf dat in 1995 ophield te bestaan. De Rotogravure was vanaf 1913 een begrip in Leiden. Het gra fisch bedrijf aan het Galgewa ter was bekend tot ver over de landsgrenzen, want de op drachten uit Venezuela, Zuid- Afrika, Israël en Groot-Brittan- nië stroomden binnen. Maar de 'Roto' moestin 1972 fuseren met de Haarlemse Diepdruk Industrie, uit 1906, waar mo dernere en dus snellere persen stonden. Het nieuwe bedrijf Nederlandse Rotogravure Maatschappij (NRM) bleef in Haarlem. Tot de zomer van 1995 toen de poorten definitief werden gesloten. „Maar de personeelsvereniging is altijd blijven bestaan", aldus Leidenaar Wim van der Pluijm die in totaal 40 jaar als pr-func tionaris bij beide bedrijven in dienst was. „Na de definitieve sluiting in 1995 waren er gel den over uit de personeelsver eniging, de jubileumvereniging en het sociaal fonds. Samen met de verkoop van twee va kantiehuisjes van het bedrijf le verde dat toen 450.000 gulden (ruim 200.000 euro) op. De nieuwe vereniging werd Ver- Agnes Verbiest kreeg na haar pensionering de tijd om haar complimentenonderzoek uit te werken. „Mannen mogen een hoger geplaatste vrouw complimenteren." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14