LEIDE Woningmarkt in Leiden 'dendert maar door' fi Portaal wil gekraakt Haagweg 4 kopen Onderzoek naar vernieling De mooie toekomst van Aart Jan de Geus Oorzaak van ongeluk roeiers nog onbekend \?alentiinsda2 REGIO R1 meester lanscafé stelt moord dse centraal uisplein half op de schop ïidseh •blad Prijsdalingen in Duin- en Bollenstreek, Noordwijk duurder aan auto's op Garenmarkt bericht viaSMs jouw of de website Kijk snel op www.leidsdidagblad.nl i t JM. woensdag 2 februari 2005 ardenpension brugge voor iisende gast urgemeester Lenfe- het Leidse danscafé loten. Na de vondst jurwapen is de horecavergunning enaar met onmiddel- ig ingetrokken. 7Days 2e Binnenvestgracht, trof het vuurwapen januari. Het lag ge- irin de zaak. „Dat verantwoorde risico's jenbare orde met zich us Lenferink gister- )irect na de vondst burgemeester tot in de zaak en kondig- naar dat schriftelijk hebben de eigenaar ;n de tijd gegeven om n, want het zou na- urnen zijn dat hij een e reden had om een n in huis te hebben, lebben geen reactie gekregen." [et nieuwe AVRO-pro- Dossier Gesloten' be- woensdag 9 februari aan de moord op de irianne van de Graaf, ge Van de Graaf werd 13 februari 1998 ge- 1 haar huis. Ze blijkt te uikt, gegijzeld en is rmoord achtergela- 1 hebben wel gegil ge- ïar niemand heeft de ien. Om die op te spo- de politie haar toe een groot DNA-on- n 'Dossier Gesloten' jaak gereconstrueerd. is de gemeenteraad maand positief be- le aanleg van een fiet- onder het Stadhuis- nen de voorbereiden- gelen half maart be at zegt een woord- ui de gemeente. Dins- 22 februari besluit de f de aanleg van de kel- aat. ereld, mijn krant. I Isch êH' Dagblad door Wilfred Simons leiden - De toch al populaire Leidse woningmarkt trekt weer aan. In twee jaar tijd steeg de waarde van een gemiddelde Leidse woning met tienduizend euro. Dat blijkt uit gegevens die het Kadaster ter beschikking heeft gesteld van de onafhanke lijke woonsite DIMO. De nieuwbouw in Roomburg blijkt geen matigend effect op de vraag te hebben. In de Duin en Bollenstreek dalen de hui zenprijzen wel door omvangrij ke nieuwbouw in Lisse en Voor hout. Starters op de Leidse woning markt geven makelaars weer zoekopdrachten. Dat is de erva ring van makelaar Jos Verbaas van De Leeuw Makelaardij. „Dat was een jaar geleden wel anders", herinnert hij zich. „Toen stonden woningen wat langer te koop. Gegadigden hadden enige tijd om zich op woonsite www.funda.nl te ori ënteren. Maar omdat wij nieu we woningen onder ogen krij gen voordat ze op funda wor den gezet, hebben onze cliën ten een voorsprong. Aan de woningmarkt is de slap te in de economie niet te mer ken. „De Leidse woningmarkt dendert maar door", aldus Ver baas. „Zolang de rente laag blijft, zal dat zeker niet veran deren. Ik denk dat de markt het komend jaar gelijk blijft of nog iets stijgt. Ik voorzie nog geen terugkeer van de gekte van de jaren '90." Vooral starters zijn actief op de Leidse woningmarkt. Drie 'seri euze gegadigden voor een drie kamerappartement in één week is geen uitzondering meer', heeft Verbaas gemerkt. Door stromers hebben ook kansen in Leiden. Vooral nieuwbouwwijk Roomburg is bij hen populair. Het moeilijkst hebben de mid dengroepen het. Leiden is voor hen te .duur aan het worden. Volgens Verbaas wijken zij uit naar nieuwbouwwijken in de omgeving, zoals de Leyhof in Leiderdorp en Poelgeest in Oegstgeest. De waarde van een gemiddelde Leidse woning was volgens het Kadaster eind vorig jaar 219.000 euro. De NVM, die ook elk kwartaal huizenprijzen publi ceert, registreert 239.000 euro. Dit verschil wordt volgens de NVM veroorzaakt door een an der meetmoment. Gemiddeld loopt het Kadaster twee tot drie maanden achter op de NVM. Hoe dan ook blijft de Leidse woningprijs de laagste in de re gio, omdat appartementen nu eenmaal goedkoper zijn dan rij tjes- of andere huizen. Die heeft Leiden veel. .Alleen aan de rand van de Merenwijk, in de Vogelwijk, de Boerhaave- en Raadsherenbuurt en de Burge- meesterswijk worden wel hoge woningprijzen gerealiseerd", weet hij. In de Duin- en Bollenstreek staan de woningprijzen juist onder druk. In Katwijk en Lisse daalden de woningprijzen ten opzichte van 2002. De daling hangt samen met de komst van de nieuwbouwwijken Poelpol der-Zuid en LisseRond in Lisse, en Zanderij-Westerbaan in Kat wijk. Ook de bouw van de nieuwbouwwijk Hoogh Teyiin- gen in Voorhout speelt een rol bij de ontspanning van de wo ningmarkt in de streek. Noord- wijk blijft de duurste gemeente in de regio. Een gemiddeld huis kost daar drie euroton, een stij ging van maar liefst 70.000 euro ten opzichte van 2002. leiden - De oorzaak van het overvaren van een roeiboot door een lege tanker in het Rijn-Schiekanaal, maandagoch tend, is nog niet bekend. Dat zegt een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten uit Driebergen dat het on derzoek uitvoert. De plek van het ongeval is bij roeiers be rucht omdat er in die 'knik' tef hoogte van een aantal woonbo ten, minder zicht is. „Een schipper van een lege tan ker ziet 150 meter voor zijn boot niets", aldus de politie woordvoerder. „Aan de andere kant: als roeiers niet regelmatig omkijken of er geen ander vaar- verkeer aankomt, hebben ze ook een probleem, omdat je zo'n boot bijna niet hoort aan komen. Het is een samenspel. Wie er maandagochtend in de fout is gegaan, kan ik nog niet zeggen want de slachtoffers zijn nog niet gehoord en er zijn ook geen getuigen. Het feit dat om standers het echtpaar uit het water hebben gehaald, wil nog niet zeggen dat zij ook het on geluk hebben zien gebeuren. Twee roeiers van roeivereniging Rijnland uit Leidschendam werden kort na elf uur in de flauwe bocht ter hoogte van de nieuwbouwwijk Roomburg overvaren door een lege tanker. Omstanders hielpen het echt paar uit Voorburg, hij 65, zij 63, op de kant. De slachtoffers wer den onderkoeld en met water in de longen opgenomen in het LUMC. De vrouw is gistermid dag ontslagen, haar man ligt nog op de intensive care maar zijn toestand is stabiel. De schipper, een 46-jarige man uit Alblasserdam en zijn vrouw (57) zijn na het ongeluk aange houden op verdenking van het doorvaren na een aanvaring. Overigens kon de schipper pas ter hoogte van de Spanjaards- brug door de politie worden ge maand te stoppen. De schipper heeft verklaard dat hij de roei ers niet heeft gezien. „Bij mij gaan geen bellen rinke len bij het horen van het Rijn- Schiekanaal", aldus een woord voerder van het Centraal Bu reau voor de Rijn- en Binnen vaart in Rotterdam. „Het aantal botsingen tussen de beroeps vaart en roeiboten is jaarlijks zeer klein. Natuurlijk heeft een tanker een dode hoek. Als je voor de kop van het schip wilt kijken, moet je bij wijze van spreken aan de voorkant buiten boord gaan hangen. Er gebeu ren jaarlijks wel regelmatig on gelukken tussen de beroeps vaart en jachtjes maar dat komt meestal door gebrek aan kennis van de bestuurder van die jachtjes. Veel van die bestuur ders hebben geen idee van wat hun eigen schip kan, laat staan wat andere schepen doen. Bo vendien is er bij hen bar weinig kennis van de regels op het wa ter." De politie verzoekt getuigen zich te melden. door Erna Straatsma leiden - Portaal is geïnteres seerd in aankoop van Haagweg 4, mits de woningcoporatie daar een flinke hoeveelheid wo ningen kan realiseren. Mede werkers zijn begin januari langs geweest voor een taxatie van het gebouw. De gemeente is ei genaar, maar wil graag van het kunstcentrum af. De gemeente bevestigt dat ze in gesprek is met Portaal. „We voeren onderhandelingen", zegt woordvoerder Fons Dele- marrre. Portaal zegt dat de gemeente vooralsnog niets ziet in een be stemmingswijziging van het ge bouw. „We hebben van de ge meente begrepen dat het reali seren van een substantiële hoe veelheid woningen niet tot de mogelijkheden behoort. Als dat zo is zijn we niet geïnteresseerd in aankoop, want wij doen niet in bedrijfspanden", aldus woordvoerder Joost Maas. Medewerkers van Portaal zijn begin januari langs geweest om het door kunstenaars gekraakte pand te bekijken. „Er zijn me tingen verricht om een goede taxatie te maken. Portaal is be zig om een sluitend financieel verhaal te maken, begrepen wij. Ze hadden het ook over sloop van de gymzaal en zo. We heb ben die medewerkers toen ook gevraagd of ze ervaring hebben met gebouwen, waar atelier ruimte in zit. Ze vertelden ons dat Portaal in Utrecht een ge bouw bezit waar op de bene denverdieping atelierruimte is en daarboven appartementen." Maas bevestigt dat Portaal pan den exploiteert waarin zowel bedrijfs- als woonruimte zit. In zowel Nijmegen als Utrecht heeft de corporatie panden, die een gedeeltelijk culturele be stemming hebben. Voorzitter Leen Vroegindeweij van het ateliercomplex hoopt dat de gemeente haar verkoop plannen snel uit de doeken doet. „Officieel hebben wij van niets gehoord. Wij zouden heel graag met Portaal van nul af aan overleggen over de verdere plannen." Een overname door de woningcorporatie ziet Vroegindeweij wel zitten. „De romantiek van het kraakpand is er wel een beetje af. Ik zou het geen probleem vinden als een deel van het gebouw een woon bestemming krijgt. Je zou aan de voorkant ook een mooie gro te winkel kunnen openen. Daar is het gebouw geschikt voor. Als er maar wat ruimte overblijft voor goedkope ateliers." De kunstenaars zijn ook bereid helemaal te verhuizen en Haag weg 4 te verlaten. „We willen ook best verhuizen naar het voormalige GGD-gebouw in de Roodenburgerstraat hoor. Maar goed, ik begrijp dat de gemeen te daar junks in wil zetten. De aankondiging dat de ge meente het kunstcentrum wil verkopen kwam vlak na een brief van de brandweer aan de kunstenaars, waarin werd ge sproken van gevaarlijke en zelfs levensbedreigende omstandig heden in het pand. Werd daar niets aan gedaan, dan moest het gebouw op 1 februari dicht. Inmiddels zijn de nodige aan passingen verricht. leiden - De politie heeft een 50- tal brieven verspreid bij wonin gen op en rond de Garenmarkt waarin bewoners worden opge roepen vernielingen aan hun auto's te melden. Aanleiding is de aangifte van een 26-jarige bewoonster van de Hogewoerd die haar auto op het grote par keerterrein aan de Garenmarkt neerzet en bij wie de afgelopen anderhalve maand al drie keer de buitenspiegel van haar auto is getrapt of geslagen. „Volgens de vrouw is er ook een hele serie andere voertuigen beschadigdaldus politie woordvoerder C. van Egmond. „Omdat wij daarvan geen aan giftes hebben, roepen we de ei genaars op dat alsnog te doen. In ieder geval wordt er op de Garenmarkt voorlopig extra ge surveilleerd." Leidse CDJA'ers zijn binnen een paar jaar 'heel hard nodig' op de arbeidsmarkt Stuur eeiv Valentijn! ke Ledegang ituderen jullie in Lei- eetje economie? Nee immer", aldus Aart as, minister van soci- gisteravond voor een [A'ers in het Leidse de Burcht. Dat was mer, want de onder aar de minister gister- >r de jonge christen en over sprak waren economisch: jeugd- leid, de nieuwe le- egeling, de AOW. afdeling van het CD- e de minister uit, sa- \ntoon Blokland van eren en voorzitter Ro- Iruchem van het lan- )JA, om te discussië- ociaal beleid. Want: er oonmaak bezig in het leid die zijn weerga aldus minister De inzaai van het Koets- imelden zich met na tten, maar ook een lere belangstellenden, naar wat de minister had. Die sprak met rden over 'een even- en daadkracht en en 'het behouden elvarende, solide sa menleving'. „De visie van het CDA is: ieder mens telt. Dus willen we een staatszeker inko men en goede zorg voor oude ren en scholing en toeleiding naar werk voor jongeren." De Geus denkt dat die zorg onder meer is gewaarborgd door de nieuwe levensloopregeling, waarvan hij het brein is. „De ongerustheid over het kabinets beleid is onterecht. Alle voor zieningen, van verlofregelingen tot pensioenvoorzieningen, blijven bestaan." Dat is hartstikke mooi, stelt op ponent Blokland vast. „Maar ik ben niet zonder meer tevreden met de aandacht die u aan jon geren schenkt. Waar zijn de in vesteringen in het vmbo en het mbo, waar vroegtijdig school verlaten een groot probleem is? En hoe zit het met de arbeids marktpositie van jongeren, die nu zo slecht is?" Blokland krijgt bijval uit de zaal. Een jongen staat op en consta teert: „Ik ben in 2003 afgestu deerd, net als veel vrienden en kennissen van mij. Veel van hen hebben moeite een goede baan te vinden. Wat denkt de minister daar aan te doen?" De Geus heeft zijn antwoord klaar: „De jeugdwerkloosheid is op dit moment een probleem. De Geus denkt dat er over enkele jaren genoeg werk is voor jongeren die nu nog moeilijk aan de bak ko men. „Als mensen maar binnen zijn bij een werkgever, dan komt het vaak wel goed." Foto: Mark Lamers Maar ik kan u en uw vrienden geruststellen. Binnen een paar jaar hebben wij alle arbeids krachten heel hard nodig. In de samenleving en in de econo mie. Dat kan ik u verzekeren. Voor de mensen die misschien die brug net niet halen, probe ren wij stageplaatsen en inloop- banen te creëren. Als die men sen maar binnen zijn bij een werkgever, dan komt het vaak wel goed, is ons uitgangspunt. En we zien dat dat al zijn vruchten afwerpt." Nou, merkt iemand in het pu bliek op: „U kunt wel zeggen dat We straks allemaal nodig zijn en dat u ervoor wilt zorgen dat niemand de boot mist. Maar er zijn mensen die sim pelweg niet ktinnen meeko men. Hoe wilt u de solidariteit naar hen toe garanderen?" Daar laat De Geus geen misver stand over bestaan. Zoals hij eerder al een kamermeerder heid overtuigde, zo overtuigt hij nu bijna de hele bovenzaal van het Koetshuis. „Heel lang zei den we in Nederland: Ben je zielig? Dan krijg je centjes. Maar is dat solidair? Is het niet beter om voor die mensen te zoeken naar een plek in de sa menleving, een plek waar ze tot hun recht komen? Dat is mis schien moeilijker, maar wel duurzamer." Velen knikken instemmend, maar één man is het daar niet mee eens. „Meneer De Geus, ik zit zelf al jaren bij een rëïnte- gratiebedrijf. Als dat de manier is waarop ik weer aan een baan moet komen, laat dan maar. Het enige wat ik over ze kan zeggen is: zakkenvullers." Tij dens de borrel hoort Aart Jan de Geus juist het verhaal van deze man aan. „Want daar kan ik juist iets van leren." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i/ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DV Adres: Postcode Plaats Ttelefoonnr (i.v m bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice^hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Alleen als er een flinke hoeveelheid woningen van te maken valt, is Portaal in dit pand geïnteresseerd. Foto: Henk Bouwman f

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13