@0 SPEURDERS SERVICE 'M r Scholfilets in Schotse tomatensaus Zachter Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 MP mm 1% w 1 1m woensdag 2 februari 20 CD VAN DE DAG :wwêirfPx wKS-Efisï Genre: jazz/fusion Pat Metheny Group The Way Up Nonesuch/Warner 7559-79876- Een suite van 68 minuten die begint in de metro van Manhattan. Of is't een symfonie? The Way Up is in elk geval het nieuwe hoog standje van Pat Metheny - naast Herbie Hancock de belangrijkste jazzmusicus van de laatste dertig jaar. In het vierdelige stuk dat als het ware in één zucht doorloopt werkt Metheny met zijn adembe nemend intens spelende band een vijftal hoofdthema's uit. Daar bij ondergaat de muzikale gedachtestroom alle denkbare verande ringen: van contemplatief tot evocatief, van agressief tot mellow. De suiteachtige structuur met verhaallijn ontwikkelde Metheny op een eerder album Different Trains) al met de Amerikaanse com ponist Steve Reich. Daarnaast doet de logische opbouw sterk den ken aan As Witchita Falls, So Falls Whichita Falls - een eerder symfonische getint album waarop Metheny nauw samenwerkt met zijn vaste toetsentovenaar Lyle Mays. The Way Up drijft op positief denken en vitalisme van het zuiverste soort. Sterke bijdra gen leveren ook nieuwe bandleden als Cuong Vu (trompet) en Gregoire Maret (harmonica). Monumentaal. BOEK VAN DE DAG PETER HENK STEENHUIS Onderwerp: taal Peter Henk Steenhuis Kleine baas uitg. Van Gennep Prijs: 12,50 De eerste woordjes van een kind. Proberen te begrijpen hoe de kleine de wereld om hem heen probeert te vatten in taal. Om ver volgens al die verrassende vondsten van zoon- of dochterlief weer razendsnel te vergeten. Journalist Peter Henk Steenhuis pakte het beter aan. Hij hield in een column voor dagblad Trouw heel nauw gezet de taalontwikkeling van zijn zoontje bij. Van het eerste ge brabbel tot de taal van een bijna vierjarige. Uitgeverij Van Gennep maakte er een boekje van: Kleine baas. Steenhuis is een scherp ob servator en wars van sentimenten. Dat maakt dit boekje leuk en, uiteraard, voor ouders vaak erg herkenbaar. Ook in observaties als deze: 'Een vader urenlang met zijn zoon op het strand te zien spe len - dat ontroert, maar het is ergerniswekkend een zoon op het strand te zien spelen met zijn vader.' Je raakt als ouder vanzelf ge ïnspireerd om alle woordvondsten van de eigen kleine ook bij te houden. KOKKERELLEN Voor 4 voor- of 2 hoofdgerechten Het recept voor het gerecht van vandaag tekende ik op na een bezoek aan Schotland, waar we na een proeverij van verschillen de malt-whisky's kermis konden maken met gerechten uit de Schotse keuken van vandaag. Het is ons heel goed beval len en dat is dan ook de reden dat u in de ko mende tijd meer re cepten krijgt voor gerechten waarin whisky is verwerkt. Ingrediënten 4 filets van schol, samen ca. 350 gram; 1 eed. li moen- of citroen sap; 11/2 eetl. bloem, gezeefd; 1 eetl. droog kruim van wit brood; 2x1 flinke mespunt cayenne peper of pikante pa prikapoeder (Ro- senpaprika); (zee) zout; citroenpeper uit de mo len; ca. 3/4 liter (zonnebloem) olie voor het bakken van de vis reepjes; 1 dl visfond, uit potje; 2 dl gezeefde tomaten, uit pot, pak of blik; 2 theel. allesbinder; 1 mespunt suiker; 4 eed. rode port (ruby); enkele druppels Worcestershire saus; 25 gram boter, ijskoud; 1 eed. malt- whisky, naar eigen keuze; 1 eed. fijngehakte (blad) peterselie. Bereiding Spoel de filets onder stromend koud water. Maak ze droog met keukenpapier en wrijf ze in met limoen- of citroensap. Laat de filets 10 minuten liggen. Maak ze daarna opnieuw droog met keukenpapier. Snijd de filets schuin, in smalle reepjes. Schud in een plastic zak bloem, broodkruim, cayennepeper of pikante paprikapoeder, zout en een beetje citroenpeper goed door elkaar. Leg de visreepjes er bij en schud alles zolang tot de reepjes met het bloemmengsel zijn omhuld. Laat de visreepjes uitgespreid op het werkvlak of een grote schotel opnieuw 10 minuten rusten. Bereid intussen de toma tensaus door visfond en gezeefde tomaten in een (saus) pannetje aan de kook te brengen. Strooi allesbinder, cayenne peper of pikante pa prikapoeder en sui ker er over en roer alles krachtig door. Voeg daama de rode port toe en roer alles opnieuw goed door. Breng de saus op smaak met zout en Worcestershire saus. Laat de saus hierna nog enkele minuten zachtjes sudderen. Klop er vlak voor het opdienen het stukje ijskoude boter en de whisky door. Breng de saus daarna niet meer aan de kook. Houd de saus warm. Verhit een bakpan met dikke bodem en schenk er een flinke laag olie (ca. 2 cm.) in. Wacht tot de olie heet (ca. 175 o C.) is geworden. Bak de visreepjes er bij gedeelten in ca. 3 minuten aan alle kanten goudbruin, knisperig en gaar in. Laat de visreepjes even op een stuk keukenpapier uiüek- ken. De scholfilets kunnen worden vervangen door de filets van andere platvissoorten zoals tong, griet en tarbot. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de Al5 tussen knooppunt Ridderkerk en knooppunt Deil en A12 tussen Ede en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de: Al bij Bathmen en A7 bij Wognum. Donderdag: Al bij Laren en A76 bij Nuth. Vrijdag: A44 bij Haarlemmermeer. Zaterdag A28 bij Meppel en A30 bij Ede. Zondag: A12 bij Woerden en Al5 bij Ne- der-Betuwe. HET WEER door Jan Visser Aan het einde van de week begint de grote uittocht van landgenoten naar de wintersportgebieden. Over L het gebrek aan sneeuw hoeft men zich geen zorgen f te maken want met name tijdens de afgelopen week heeft het volop gesneeuwd! Ook op de lage pistes ligt over het algemeen voldoende al zullen de condities H de komende tijd geleidelijk wel wat verslechteren. De Oostenrijkse hoofdstad Wenen kreeg vorige week'* te maken met ongekend zware sneeuwval. Van 26 opu 27 januari viel er maar liefst 30 centimeter. Geduren- j. de de afgelopen 50 jaar is er slechts één keer een ver-.j, gelijkbare grote hoeveelheid sneeuw gevallen name- 'u üjk op 26-27 maart 1969. De zwaarste sneeuwval op j het meetpunt Wien-Hohe Warte deed zich voor op ,e 4-5 februari 1941. Het sneeuwdek steeg toen van 13 naar 50 cm. Het is voor winterliefhebbers uitermate spijtig dat het imponerende sneeuwdek in grote delen van Eu- j ropa niet de luchtdrukverdeling krijgt die het ver- a, dient. Boven Rusland is weliswaar een krachtig ho- [V gedrukgebied aanwezig, het systeem toont nauwe- p lijks belangstelling voor een Europees avontuur. Bij u ons blijft het nabij Ierland gelegen hogedrukgebied )j vooralsnog de scepter zwaaien. De komende dagen B breidt het systeem zich naar het Europese vasteland uit en neemt daarbij in betekenis af, de oostwaartse ,r verplaatsing heeft bij ons donderdag/vrijdag een verzachting tot gevolg (maximaal circa 9 graden) e, maar de neerslagkansen worden wat kleiner. ,r In het weekeinde wordt het minder zacht en dat proces gaat zaterdag gepaard met enige regen. Beging volgende week kan het, hoogstwaarschijnlijk tijde- ,r lijk, tot enige stralingsvorst komen. Vandaag is het L overwegend bewolkt, er kan wat motregen vallen en de temperatuur komt uit op een graad of 7. De noordwestenwind wordt aan zee opnieuw krachtig. Gisteren zijn er vooral in het westen nog enkele bui-1 tjes gevallen. SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Duitsland week 6 ~j O J Berlin Adenau 10 Lenggries 110 70 Broeken 155 Monschau 16 N Feuerberg 10 10 Neukirchen 120 20 Freudenstadt 30 20 Oberaudorf 100 60 Garmisch-Part. 130 45 pberstdorf 150 60 5 Going 220 60 Pfronten 60 60 Kahler Asten 55 45 Ramsau 50 20 Verwachting voor morgen O Wassenaar Q Den Haag Bron: www.weeron11 STRIPS PUZZEL DE RECHTER H6T PAT W. Pi op 6K0T& scHAAL- AFv/AU door Mr Jesse van Muylwijck A^A.v/ARKEMS... WAT EEM Uev/E-AJ EERST^BT iK Horizontaal: 1. Toespraak die het verstand volgt (6); 4. Het parfuf van een verwaand meisje? (8); 6. Vogel van de twee- omroep (3); 7. Godin in een tomatenkas (3); 9. Win< reizen (7); 11. De snelheid van een schip (5). (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Verticaal: h 1. De eerste zuster heeft last van de slaap (4); 2. DitF' maakt een hoorbare trip (5); 3. Was goed in de war i[( Venetië (4); 5. Deze route geeft tweemaal niet thuis 6. De vangst van deze vis levert niets op (3); 8. Geele de hertogen is een godheid (4); 10. Een moeder vanB (3). D i( Oplossing van dinsdag: J 1. plas-slaap-paljas 2rede-reder-redery 3snor-frons-onfris 4lief-eifel-fideel 5. poon-knoop-inkoop 6. naar-traan-tarpan 7. neer-keren-erkend 8roek-broek-reebok 9. reis-serie-erosie 10. anti-tanig-nattig Gevraagd woord: PROFITEREN. W'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12