Servische generaals melden zich BUITENLAND 'Hoe veilig d'n Atoom weet niemand' Allawi bang voor nieuwe golf van bloedig geweld in Irak i's schieten e dood Zuiveraars Kosovo naar Den Haag King of Pop voor de rechter 'Moslims slachtten dorpje bij Srebrenica volledig af Kind met slok op veroordeeld Proces brand Mont Blanc begonnen !uw dode vogelgriep i Vietnam is afgelopen e een tienjarig meisje aan de gevolgen van j, het twaalfde slacht- de virusziekte. De r een mogelijke be- van mens op mens ussen steeds groter, nse wetenschappers erden al eerder dat dat vorig jaar in Thai- leed, de aandoening noeder en tante had igen. loordpil van t gehaald Groot-Brittannië haalt lier co-proxamol de jaren geleidelijk van Het medicijn wordt te uikt door mensen die iverdosis een einde even willen maken, mol is een combinatie r meer paracetamol en tpoxyfeen. Een over- t vaker tot de dood nen van zuivere para- »f pillen tegen depres- ederland is co- niet verkrijgbaar. aëlische soldaten heb- en vlak bij een door eide school in de Ga- ;en 10-jarig meisje hoten. Het kind werd )fd getroffen en over- laatse. Een 7-jarig p verwondingen op. en werden door ko- ict toen de bezettings- i woonwijk in het zui- le bezette Gazastrook ïr nam. De Palestijnse Harnas heeft in een f raketten afgevuurd Ddse nederzetting in gens getuigen raakte iw beschadigd. Over rs is niets bekend. >n pakt huwelijk aan De Britse regering nhuwelijken harder n. Nieuwe regels sn einde maken aan ■hatting 10.000 tot ïijnhuwelijken die er 'orden gesloten. Aan- het oprollen van een rig jaar, die Neder- juwen gebruikte om via een nephuwelijk erblijfsvergunning te u nog krijgen buiten- ;n verblijfsvergun- ij trouwen met een r die in Groot-Brittan- Zij hoeven daarvoor t aan te tonen dat zij djn daadwerkelijk met gde partner te gaan I iret deze r uitgeleverd ustitie in het Waalse i de Franse autoritei- k chten over twee het onderzoek in de ;eriemoordenaar Mi- niret te hebben afge- rna kan de man wor- everd aan Frankrijk, Iieeste moorden zijn Medio 2006 kan dan s beginnen. dezen ten naar VN - Ongeveer 2500 men- noordoostelijke regio le Democratische Re- ongo (RDC) hebben acht gezocht bij mili- de VN-vredesmissie adat ze door gewa- epen waren aange- 0 0gens de Monuc- rder Mamadou Bah aanval zestien men- r >ord en 34 personen, een groot aantal ontvoerd. Na een ja- 3 n i_ purgeroorlog is er offi- ''.taakt-het-vuren van iet Afrikaanse land, H G t milities - vooral in - zijn nog actief. sPier.. :hten in ?aan'eit Stad 1 IH Bij vuurgevechten Koeweitse politie en t g Pet van de terreurbewe- leda zijn gistermorgen VC11^11 en een bur8er let was de vierde bot- 7 p maand tijd tussen u ïidsdiensten en de rijders. De Ameri- D0 Britse ambassades wen hun landgenoten terreurdaden in Koe- /uurgevecht brak uit pnwijk in het zuiden (it-stad, nadat de po- Iht had ingezet op ne- iextremisten. Een le al-Qaedaleiders is Koeweit heeft scher- lidsmaatregelen ge- nd olie-installaties en langrijke plekken, esterse diplomaten in roeit de sympathie reda in Koeweit, dat ;t als doorgangsland inlandse soldaten inuit Irak. dinsdag i februari 2005 pn mol/gpd - Schokkend? Niet echt voor de mees te inwoners van het Belgische plaatsje Mol, on geveer dertig kilometer ten zuiden van Eindho ven. Enkele oud-werknemers van de kerncen trale in Mol, verklaarden onlangs dat de centra le het in de jaren negentig niet zo nauw nam met de veiligheid, met als gevolg zieke men sen. „Ge kunt hier een konijn schieten, zolang ge 'm maar niet opeet." Even buiten Mol, aan de weg richting Dessen doemt het Studiecentrum voor Kernenergie (SCK-CEN) op. Het uitgestrekte industrieter rein is afgeschermd door hoge hekken met daaraan grote waarschuwingsborden met Omwonenden kerncentrale Mol laconiek over risico's 'streng verboden voor onbevoegden'. Achter de hekken bevindt zich behalve een diep on der de grond gelegen testlaboratorium ook een kerncentrale en een opslag voor nucleair afval. Voor 'vreemde' ogen ziet het complex er vervaarlijk uit, maar in Mol zijn ze er allang aan gewend. Sterker nog, 'D'n Atoom' - zoals de kerncentrale in de volksmond wordt ge noemd - lijkt de inwoners nog de minste zor gen te baren. „Ach eens in de zoveel tijd ko men die verhalen boven", reageert de kaste lein van café Onder d'n Toren op de Molse Markt. De meeste gasten in het café nuttigen een kop koffie terwijl ze zich over De Morgen of het Nieuwsblad buigen. Geen letter staat er vanochtend in deze Belgische kranten over de gezondheidsrisico's die de kerncentrale vol gens de oud-medewerkers heeft opgeleverd. „Hoe veilig d'n Atoom is, weet niemand", vervolgt de kastelein. „In hoeverre de regels worden nageleefd, geen idee. Wij zijn ermee opgegroeid en iedereen kent wel iemand die er werkt. Van de gemeente moesten we een paar jaar geleden jodiumpillen halen. Voor als het fout gaat. Nou, dan helpt een pilleke ook niet meer, dan is het pas nieuws." Een klant aan de bar gromt instemmend en mengt zich in het gesprek. „Denk je echt dat ze in een land als België mensen willens en wetens onbeschermd in d'n Atoom laten wer ken? Nee", schudt hij. „Het schijnt dat hier meer kanker voorkomt dan elders, maar dat komt omdat we in het ongezondste hoekje van België wonen. Vroeger lag hier een as- bestfabriek en een munitiefabriek naast een zinkfabriek. Die ziektegevallen komen eerder door al het zink en asbest hier in de bodem. Puur gif. Wiste gij dat wij niet eens onze eigen groenten mogen kweken? Ja dat kan wel, maar ge moet ze niet eten. Een konijn kunt ge hier schieten, als ge 'm maar niet opeet." „Het fijne weet je er niet van", verzucht de kastelein nog maar eens. „De 'dikste' mannen hier zullen niks zeggen. Want dik verdien je bij d'n Atoom. Ze zeggen dat de poetsvrou wen daar evenveel verdienen als de gewone mens hier. Geen wonder dat de meesten er levenslang werken." Dat deed ook de vader van Mare de Wilde uit Mol. Samen met een vriend drinkt hij een 'bolleke' bier in cafe Belle Vue. Afgelopen weekeinde moest De Wilde zijn pa begraven. Kanker. „Of het asbest was of misschien om dat hij in d'n Atoom heeft gewerkt. Ik weet het niet", zegt hij bedeesd. „In het ziekenhuis lagen meer mensen op dezelfde kamer en na tuurlijk wordt er daar dan onderling over ge sproken en op gewezen. Maar de man heeft ook zijn hele leven gerookt. Moet je dan maar verhuizen? Het is overal wel iets. Waar moet je naartoe als zelfs Sahara-zand hier op je au to belandt?" den haag/gpd - De Servische generaal Vladimir Lazarevic, ge zocht door het Joegoslavië-Tri- bunaal, heeft zich overgegeven aan de Servische autoriteiten en komt deze week naar Den Haag. De eveneens gezochte generaals Sreten Lukic en Ne- bosja Pavkovic onderhandelen via hun raadslieden over een overgave. Lazarevic (55) en zijn collega's worden verantwoordelijk ge houden voor de etnische zui vering van Kosovo. Ze zouden er in Kosovo voor gezorgd hebben dat 800.000 Albanezen uit hun woongebieden werden verdreven. Daarnaast zouden zij enkele honderden Albane zen de dood in hebben gedre ven. Verkrachting van Albane se vrouwen en het vernietigen van moskeeën wordt de gene raals ook toegerekend. Ze moeten terecht staan wegens schending van het oorlogs recht en misdaden tegen de menselijkheid. Lazarevic was commandant van het Pristina korps in Koso vo. Hij ontkende het hem ten laste gelegde. „Er is maar één waarheid en die is dat het le ger dat ik aanvoerde alleen zijn land verdedigde en geen oorlogsmisdaden beging", al dus Lazarevic Een vierde generaal, Vlastimir Djordjevic (56), is voortvluch tig. De aanklacht tegen hem luidt dezelfde als tegen zijn kompanen. Volgens de Servi sche regering is hij niet in dat land. De generaal houdt zich waarschijnlijk is Rusland schuil, al zegt dat land niet te weten waar hij is. Hij wordt sinds eind 2003 gezocht. De internationale gemeen schap eist van Servië dat men de vier aan het Joegoslavië- Tribunaal uitlevert wil het land op verdere steun bij de weder opbouw kunnen rekenen. Daarbij is toetreding tot de EU in 2012 het einddoel. Eind maart moet een rapport over de kans daarop gereed zijn. santa maria - Grote drukte bij het officiële begin van het proces tegen popster Michael Jackson voor de de rechtbank van Santa Maria, in de Amerikaanse staat Californië. Jackson wordt beschuldigd van seksu eel misbruik van een jongen dertien jaar. De 'King of Pop' (46) riskeert 20 jaar cel. Jackson verscheen ge heel in onschuldig wit gekleed. Hij begroette zijn fans en de circa duizend journalisten glimlachend met een V-gebaar, waarna hij via de metaaldetector de rechtbank binnenging. „Het draait allemaal om sen satie", zegt Willy Gijsman (36) uit Leiden, voorzitter van de fanclub van Michael Jackson in Nederland. Zij deelt krantjes uit. 'Onschuldig' staat in blokletters op de voorpagina. Samen met collega Mark Witten berg is ze met een paar duizend exemplaren van haar Neverland Valley News naar Californië gereisd om Jackson bij te staan en het complete verhaal over de beschuldigingen te vertellen. „Dat krantje hebben we in zes talen gemaakt, zelf gefinancierd. Dat is ons cadeautje aan Michael Jackson." De rechtszaak be gint met de selectie van twaalf juryleden uit 750 opgeroepen kandidaten. Dat gaat naar verwachting en kele weken duren, waarna het proces echt kan beginnen. Foto's: EPA/Reuters Veel Servische dorpen aangevallen Premier roept op tot eensgezindheid bagdad/gpd-rtr-anp - In Irak groeit een dag na de succesvol verlopen verkiezingen de vrees voor een nieuwe golf bloedige aanslagen. Premier Ayad Allawi riep zijn landgenoten op de religieuze en etnische geschillen ter zijde te schuiven en eensgezind te werken aan een betere toe komst. Maar tegelijkertijd zei hij: „Er zal geweld zijn, bloedig geweld. Maar de terroristen weten dat ze niet kunnen win nen." Een Amerikaanse diplomaat voorspelde, evenals de vroege re Amerikaanse bewindvoer der in Irak, Paul Bremer, meer geweld, maar ook hij zei dat de opstandelingen uiteindelijk zullen verliezen. Bij tientallen aanslagen vielen op de verkiezingsdag 35 do den. Een aantal dat nog veel hoger kan uitvallen als blijkt dat opstandelingen inderdaad het zondag neergestorte Britse militaire Hercules-vliegtuig hebben neergehaald. De Ara bische nieuwszender Al-Jazee- ra zond gisteren een video band uit waarop te zien is hoe Arabische strijders met een ra ket op het toestel schieten. Al- Jazeera zegt een kopie van de band te hebben gekregen van de militaire tak van de '1920 Revolutionaire Brigades', een groep die in het verleden ont voeringen en aanslagen heeft opgeëist. Nog steeds is ondui- Schoonheidsfoutjes De verkiezingen verliepen zondag niet helemaal vlekke loos. Als Amerikaanse troe pen bij een stembureau de stembussen willen ophalen om ze naar de centrale tel- post te brengen, blijken de Irakezen alvast begonnen te zijn met tellen. „Zo kunnen ze natuurlijk heel makkelijk fraude plegen", zegt een sol daat. „Dit is echt belachelijk, die Irakezen snappen er niets van hoe democratie en verkiezingen werken." delijk hoeveel Britten bij het incident zijn omgekomen. Be richten dat het om twintig man zou gaan, zijn nog niet bevestigd door Londen. Ook gisteren vielen er weer doden: drie Amerikaanse mariniers sneuvelden buiten Bagdad, el ders ontploften bommen waarbij alleen gewonden vie len. Het geweld komt voor experts niet onverwacht, zeker niet omdat met de verkiezingen van zondag een einde lijkt te zijn gekomen aan de overheer sende positie van de soenniti sche minderheid onder Sad dam Hoessein. De soennieten boycotten de stembusgang. Hoewel de uitslag nog wel ruim een week op zich laat wachten, is het zeker dat het overgangsparlement, de Na tionale Assemblee, gedomi neerd zal worden door sjiieten en door Koerden. Mede met het oog op het gevaar van ver dere polarisatie riep premier Allawi het volk op de rijen te sluiten. „Nu begin ik een nieu we dialoog om zeker te stellen dat alle Irakezen een stem zul len hebben in de nieuwe rege ring." Hij voegde daaraan toe: „De hele wereld kijkt naar ons. Zoals we hebben samenge werkt om de dictatuur te be ëindigen, moeten we nu sa menwerken voor een zonnige toekomst. Soennieten en sjiie ten, moslims en christen, Ara bieren, Koerden en Turkme nen." Sjiïtische leiders haastten zich gisteren te verzekeren dat ook zij streven naar een politieke rol voor de soennieten. De Nederlandse minister Bot van buitenlandse zaken zei gisteren in Brussel dat de ver kiezingen in Irak bewijzen dat democratie in die regio wel degelijk mogelijk is. „Tegen de verwachtingen van alle som beraars in, hebben we in Pa lestina, Afghanistan en nu hier verkiezingen gehad. De som beraars zeiden: dat werkt nooit. Maar al die mensen hebben laten zien hoeveel waarde ze eraan hechten hun stem te kunnen laten horen." londen/anp - Een Britse rech ter heeft gisteren bepaald dat een 13-jarige Brits meisje, dat afgelopen kerst straalbezopen achter het stuur van haar va ders auto werd aangehouden, een jaar lang door de reclasse ring moet worden begeleid. Het kind had die dag op een fa miliefeestje twee biertjes en een zoet alcoholhoudend drankje gedronken. Na contro le bleek dat ze bijna het dubbe le van de toegestane hoeveel heid alcohol in haar bloed had. Ze had de sleutels van haar va ders gepakt om familie 50 kilo meter verderop te bezoeken. Na ruim tien kilometer over de weg slingeren hield de politie haar aan. De rechter legde haar ook een andere straf op die voor velen waarschijnlijk niet zo streng zal overkomen: het kind mag tot 2007 geen auto besturen. den haag/anp - Het Servische dorp Ratkovici bij Srebrenica is in juni 1992 vrijwel geheel vernield. Verminkte lijken la gen tussen dode varkens en andere afgeslachte dieren. Dit verklaarde de Bosnisch- Servische ambulancechauffeur Branislav Gligic gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal. Hij getuigde in het proces tegen Naser Oric, de militaire leider van de moslims van Srebreni ca. Oric staat voor het VN-hof in Den Haag terecht voor mis daden waarvan Serviërs voor de val van de enclave het slachtoffer werden, onder meer bij moslimovervallen op omliggende Servische dorpen. Gligic, die als hulpverlener naar Ratkovici werd geroepen, zag gruwelijk verminkte lijken. Zo was bij een Servische man de penis afgesneden en in zijn mond gestoken. De getuige zei dat hij de verminkte lichamen 'nooit zal vergeten'. Van het platgebrande dorp waren al leen nog maar wat muren over. „Geen enkele kamer was nog intact", aldus Gligic. De moslimovervallen op de omliggende Servische dorpen zijn van Servische kant vaak aangevoerd als rechtvaardi ging voor de aanval op Srebre nica in juli 1995. Na de Servi sche verovering van de encla ve werden duizenden moslims vermoord. In het internationale oorlogs recht zijn misdaden van de te genpartij geen rechtvaardiging voor eigen misdaden. Gligic sprak ook nog over overvallen op andere Servi sche dorpen. Bij een van die acties hebben de moslims vol gens hem 57 Serviërs gedood. Brand in Mont Blanc-tunnel 24 maart 1999 AgumauMM 3.843 m Chamom'k 1.274:n 11 FRANKRIJK j ITALIt Okm luchtschacht c. 10.46 uur: Belgische vrachtwagen chauffeur rijdt tunnel binnen aan Franse kant. 10.53 uur: vrachtwagen vat vlam waarna chauffeur truck tot stilstand brengt in tunnel. Rookafvoer aan Franse kant onvoldoende. Brand onbereikbaar door rook en hitte. Aangebrachte verbeteringen sinds tunnelbrand: Sinds 2001 n exploitant voor hele tunnel Verbeterde bewegwijzering e waarschuwingssignalen op afstand bedienbare roosters elke tOOm tum Aanleg vluchtruimtes met overdruk elke 300 meter (in totaal 36) Controlekamer aan Franse kant en hulppost in het midden en aan Italiaanse kant van tunnel vluchtrvimte met hogere luchtdruk dan in tunnel D. Toegevoerde verse lucht van Italiaanse kant wakkert vuur juist verder aan. In totaal komen 39 mensen om het leven. 4 onderling verbonden waterreservoirs bonneviiie/anp - In het Franse Bonneville is gisteren het pro ces begonnen tegen twaalf per sonen en vier ondernemingen, die schuldig zouden zim aan de grote brand in de Mom Blanc- tunnel tussen Frankrijk en Italië in 1999. Daardoor kwamen 39 mensen om het leven, onder wie een Nederlander. Onder de verdachten bevinden zich me dewerkers van de bedrijven die de tunnel exploiteren en de Belgische vrachtwagenchauf feur, wiens truck vlam vatte. Op 24 maart 1999 was de vrachtwa gen midden in de 11,6 kilome ter lange tunnel tussen Frank rijk en Italië in brand gevlogen. De meeste slachtoffers stikten in de giftige rook en stierven in hun auto. Tijdens de ramp werd vanuit Italiaanse zijde in plaats van rook weggezogen juist lucht toegevoegd, waar door het vuur aanwakkerde. De beklaagden kunnen drie jaar celstraf krijgen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7