Personeel en reizigers in de kou BINNENLAND 1 De dood van Sedar krijgt nu eindelijk een plekje Val Exel lijkt onstuitbaar Vrouw en dochtertje mee op reis De aangifte omzetbelasting. 'Snel hulp mishandeld kind' 'Gedwongen anticonceptie zwakbegaafden' Strafzaak Angels op geheime locatie Vrijlating van Van Anraat voor rechter itbijtkoek =zet kort geding Idhoven - Albert Heijn ligt in ;linch met koekfabrikant jnenburg. Omdat ze er sa- li niet uitkomen moet de [gedingrechter in Den Bosch morgen buigen over het lerwerp van het conflict: de |tu!nenburg-ontbijtkoek van gram. Peijnenburg heeft de •ring stopgezet, omdat Al- r" t Heijn zich niet wil houden s de verkoopprijs die het Gel- enpse bedrijf ervoor betaald Jien: 1,15 euro. AH verkocht voor 92 cent. Ook an- supermarktketens verko- de koek voor die prijs. islek legt rdBinen stil - Een gaslek bij een wis- jdak voor het station Breda t gisteren vanaf 17.30 uur imstreeks 20.30 uur het nverkeer op het traject Bre- jrilburg stilgelegd. Duizen- J reizigers waren daar de du- z4an. Pas na ruim een uur P jen de NS bussen in om hen ^ervoeren. Het gaslek werd E SIlden in de avondspits tij- ^zc|s een routinecontrole ge- pen. De spoorwegen ge- |ken gas om de wissels in de rfp ter te verwarmen en zo be nzine te voorkomen, lesj pambtenaren ^8 pet meer loon '"Shaag - De gemiddelde Risverhoging van topfunctio- ssen in de (semi) publieke bedroeg in 2003 6,6 pro- 1. In 2002 kregen topfunc- larissen er nog gemiddeld a 12 procent bij. Van de jambtenaren verdienden er 003 44 meer dan een minis- alaris. Van misstanden op 15e schaal bij de beloning van imbtenaren bij het Rijk is a sprake. Wel komt er een verwaarloosbaar aantal :e beslissingen voor, blijkt tderzoek dat minister :es heeft geopenbaard. [litie jaagt op tentikkers - Twee ruitentikkers ja- ïwoners van de Limburgse sn Maria-Hoop, Hingen en 1 sinds enkele weken schrik I Het gaat hierbij volgens de ie om twee gemaskerde ten, die 's avonds op mi kken om mensen de stui- |op het lijf te jagen en soms foto's maken van mensen huiskamer. od baby schuld ideropvang erdam - De stichting Kin- jvang Rotterdam Noord is dig aan ^e dood van een naanden oude baby. Het je raakte in de zomer van bekneld in een kapot bed il kinderdagverblijf Het ie Rijk. Zij overleed later in iekenhuis. Volgens de Rot- amse rechtbank is de stich- verantwoordelijk voor de en van haar werknemers, lichting Kinderopvang een boete betalen van 10 euro, waarvan 15.000 voorwaardelijk. een is voor uw riskanter dinsdag i februari 2005 rotterdam/gpd - Vandaag gaan ze het hem persoonlijk vertellen, bij zijn graf op de Zuiderbegraafplaats in Rotterdam. Op de dag dat het precies twee jaar gele den is dat de 13-jarige Sedar Soares overleed. En dan kunnen zijn moeder, zus, broer, ooms, tantes, neven en nich ten hem eindelijk vertellen dat degene die hem destijds zo bruut heeft doodge schoten bij metrostation Slinge, voor vijftien jaar de cel in moet. „We zijn heel erg opgelucht", vertelt Isa bel Sequeira, tante van Sedar, als haar tranen zijn gedroogd. Want na de zitting twee weken geleden was er zoveel twijfel en zelfs angst dat het op vrijspraak zou uitdraaien. „De advocaat had een goed verweer. Hij kraakte alles af. Het zal toch niet zo zijn...", verzucht ze. Gelukkig voor de familie begint de rechter het voorlezen van de uitspraak met de me dedeling dat alle bezwaren van de advo caat van de verdachte worden verwor pen. Twee weken van spanning en onze kerheid, twee jaar van pijn en verdriet vinden hun weg naar buiten. Ana Maria Tavares, de moeder van Sedar, blijft na de uitspraak minutenlang huilend ach ter in de zaal met haar nicht Isabel. De familieleden zitten na de uitspraak zwij gend in een aparte zaal van de recht bank, waar ze worden opgevangen door medewerkers van Slachtofferhulp. „Morgen wordt nog een heel zware dag", zegt Sequeira. „Maar we kunnen het nu verwerken. De dood van Sedar krijgt nu eindelijk een plekje." De woede over de stoïcijnse, arrogante en provoce rende houding van de dader, die met een lichte grimas na het vonnis de zaal verlaat, blijft groot. Bij de tweede pro forma-zitting werden de nabestaanden van Sedar nog bedreigd en geïntimi deerd door familie van de verdachte. „Ik heb dat van begin af aan gevoeld", ver telt Sequeira. „Hij heeft geen enkele emotie. Misschien had het iets geholpen als hij ons een brief had geschreven. Nu hoeft het niet meer. Twee jaar lang heeft hij geen berouw getoond. Hij is nu ver oordeeld, we zijn er klaar mee.' De rechtbank legde de maximumstraf voor doodslag op, waarbij ook de ten laste ge legde feiten van vuurwapenbezit en de smokkel van 300 gram cocaïne zijn inbe grepen. De rechtbank kan zich 'nauwe lijks een meer onevenredige reactie op onschuldig vermaak indenken dan het meermalen gericht schieten op een jon getje, alleen omdat de auto van de ver dachte door een sneeuwbal is geraakt'. In het vonnis wordt de man ook om an dere redenen zwaar bekritiseerd. „Deze reactie is van een man die in het onder zoek de houding heeft aangenomen dat geen mens ter wereld hem te na kan en mag komen." Extra schrijnend vindt de rechtbank het dat de verdachte geen en kel medeleven heeft getoond met de na bestaanden van het slachtoffer. De ver klaring van één ooggetuige is voor de rechtbank van cruciaal belang. Zij zou destijds vanuit een telefooncel de man na een knal met een pistool in de hand zijn auto hebben zien instappen. Ze heeft pas nadat hij was opgepakt durven te zeggen dat hij de schutter was. Haar verhaal wordt ondersteund door een medegedetineerde van de verdachte te gen wie hij zijn daad heeft opgebiecht en een passant op de Slinge die na de schietpartij de opvallende rode auto van hem zag wegrijden. Zijn raadsman kon digde aan in hoger beroep te gaan. Isabelle Saqueira, de tante van Sedar Soares staat in de Rotterdamse rechtbank de pers te woord. Foto: Fred Ernst oranjestad - Vrouw en dochtertje vergezellen premier Balkenende op zijn vijfdaagse kennismakingsbezoek aan de Nederlandse Antillen en Aruba. De Arubaanse premier Oduber verwelkomde het gezin gisteren op het vliegveld. Balkenende neemt voor het eerst zijn vrouw Bianca en dochter Amelie mee op een reis. Mevrouw Balkenende kreeg een uitnodiging van de Antilliaanse autoriteiten, waarop is besloten ook de 6-ja- rige Amelie mee te nemen. Zij heeft speciale toestemming gekregen van haar school om deze week vrij te zijn, liet de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De rest van de week bezoekt Balkenende de vijf Antilliaanse eilanden. Vandaag is dat Curasao, morgen Bo naire, donderdag Sint-Maarten en vrijdag St. Eustatius en Saba. Foto: ANP/Marcel Antonisse (advertentie) urg/anp - Het schadelij- fect van roken op de le- 'erwachting is bij vrouwen er dan bij mannen. Vrou- i die aan longkanker stier - werden in 2003 gemiddeld itig jaar, terwijl de levens- ichting voor alle vrouwen jaar lag. Bij mannen is het rhil kleiner. Voor mannen longkanker overleden, Oeg de levensverwachting lar, tegen 76 jaar voor alle nen, aldus CBS-cijfers- gejs 1985 sterven minder en meer vrouwen aan isianker. Dat komt'doordat reaien in de afgelopen decen- i nlninder zijn gaan roken en ng wen juist meer. ocl ortbureau roofde klanten erdam - De politie Rotter- j-Rijnmond heeft drie man en een vrouw aangehou- die een escortbureau als nantel gebruikten om men- je beroven en op te lichten, let afgesproken tijdstip ver- fen doorgaans geen dame. aats van het geplande ren- i'ous werden de klanten ofd, soms met geweld. ledels met loud in put ingen - In een bouwput in üjbgen zijn skeletten gevon- Ollie nog in uitzonderlijk z je staat zijn. Dat is opmer kt, omdat ze minimaal vijf- ^lerd jaar oud zijn. Van een 55 al stoffelijke overschotten ltelfs de hersenen nog rede- ^itact. De gave skeletten >len voor onderzoek naar cademisch Medisch Cen- in Amsterdam en de uni- ieit van Gent gestuurd. |p§ S -rsK-~ Vanaf 1 januari 2005 verplicht elektronisch. begint u in april 2005. Wees op tijd met uw aangifte Als ondernemer ontvangt u vanaf 1 januari 2005 geen papieren aangifteformulieren meer. In plaats daarvan krijgt u een schriftelijke uitnodiging om aangifte te doen. Wanneer u uw gebruikersnaam en wachtwoord heeft geactiveerd op het aangifte- deel van de site van de Belastingdienst, ontvangt u ook een elektronische uitnodiging. Doet u aan gifte omzetbelasting per maand, dan moet u voor het eerst verplicht elektronisch aangifte doen in februari 2005. Als u per kwartaal aangifte doet, en wacht niet tot het laatste moment! Houdt u er rekening mee dat u binnenkort ook uw aangifte inkomsten- en/of vennootschaps belasting en ook eventuele opgaven ICL elektro nisch moet doen. Kijk voor meer informatie op www.belastinadienst.nl/zakeliik. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. den haag/gpd - De wachtlijsten voor hulp aan mishandelde kinderen moeten nog vóór het eind van dit jaar zijn wegge werkt. Dat heeft staatssecretaris Clémence Ross (volksgezond heid) gisteren gezegd. Ross de batteerde met de Tweede Ka mer over de Wet op de Jeugd zorg, die op 1 januari van kracht is geworden. De Kamer is vooral bezorgd over het stij gend aantal meldingen van kin dermishandeling. Elk jaar sterven er vijftig kinde ren aan de gevolgen van mis handeling. Tussen 2003 en 2004 groeide het aantal meldingen van kindermishandeling van 6815 naar 8284. Hierdoor moe ten mishandelde kinderen lan ger op behandeling wachten: in dezelfde periode is het aantal kinderen dat wacht op hulp ge stegen van 919 tot 1391. Ross eist dat ieder kind vanaf 2006 binnen vijf werkdagen ge holpen kan worden. den haag/gpd - Het einde van de Exel Aviation Group lijkt on afwendbaar. Zakenman en eige naar van de luchtvaartgroep Erik de Vlieger denkt binnen nu en een paar dagen uitstel van beta ling te moeten aanvragen. Dat was voor directeur Bart Drechsel aanleiding onmiddellijk op te stappen. Voor honderden reizi gers dreigt dat hun geboekte vlucht niet doorgaat. Vakbonden zijn woest en vrezen voor het lot van de ruim duizend werkne mers. De twee belangrijkste klanten van Holland Exel, de reisorga nisatoren TUI en Thomas Co ok, hebben gisteravond laten weten dat de geplande vluchten vandaag normaal doorgaan. Wat de rest van de week betreft is het afwachten. „Vooralsnog komt Holland Exel haar afspra ken na", zegt woordvoerster Suzanne van de Velde van Tho mas Cook. Bij de twee reisorganisatoren was gisteren alarmfase één af gekondigd toen bekend werd dat de Exel Aviation Group, waaronder Holland Exel, moge lijk deze week surséance van betaling aanvraagt.TUI (met merken als Kras, Holland Inter national en Arke) en Thomas Cook (Neckermann, Vrij Uit) vliegen met Exel naar ver weg bestemmingen als Mexico, Cu ba, Jamaica, Sri Lanka, India, Brazilië en de Dominicaanse Republiek. Ook voor vandaag stonden vluchten gepland en pas gister avond kregen de reisorganisa toren te horen dat Holland Exel normaal vliegt. Beide tourope rators waren inmiddels op het ergste voorbereid. Thomas Co ok en TUI zijn vanaf maandag ochtend druk bezig alternatief vervoer te regelen mocht Hol- den haag/gpd - Een rechter moet zwakbegaafden gedwon gen anticonceptie kunnen op leggen om te voorkomen dat ze (opnieuw) moeder of vader worden. Dat vindt PvdA-Ka merlid Mpjo van Dijken. Ze reageert hiermee op de recente rechtszaak tegen twee verstan delijk gehandicapten uit Och- ten (Gld.) die ervan werden ver dacht dat ze vorig jaar juni hun tien dagen oude baby Naomi hebben omgebracht. Het kind stierf nadat ze mogelijk stevig door elkaar was geschud. We gens gebrek aan bewijs werd het paar vrijgesproken. Van Dijken wordt in haar op vatting gesteund door de Ne derlandse Vereniging van Art sen voor Verstandelijk Gehan dicapten. Het PvdA-Kamerlid vindt overigens dat zwakbe gaafden alleen in het uiterste geval dwangmedicatie mogen krijgen, bijvoorbeeld via een prikpil of gedurende de periode van vruchtbaarheid. Zij pleit er voor dat staatssecretaris Clé mence Ross van volksgezond heid de discussie over gedwon gen anticonceptie voor verstan delijk gehandicapte 'open gooit'. De bewindsvrouwe van CDA-huize is hiertoe nog niet bereid omdat ze eerst een na der onderzoek wil afwachten. De Tweede Kamer heeft de af gelopen tijd herhaalde malen gesproken over ongewenste zwangerschappen bij zwakbe gaafden. Er bestaat geen Ka mermeerderheid voor een dwangmaatregel. 'Bunker' niet veilig genoeg voor horen kroongetuige amsterdam/gpd - Een omvang rijke karavaan van verdachten, rechters, justitiemedewerkers, parketwachten, advocaten en journalisten wordt vanmorgen vroeg vanaf de Amsterdamse rechtbank in bussen naar een geheime locatie vervoerd. Daar wordt in de strafzaak tegen vijf tien Hells Angels onder strenge bewaking de hele dag de be dreigde kroongetuige Angelo D. verhoord. De Antilliaanse aspirant-Hells Angel is de spil in de strafzaak tegen de vijftien Limburgse No mads; die volgens justitie geza menlijk drie prominente club leden hebben vermoord. De rechtbank acht zelfs de zwaar beveiligdè rechtszaal in de 'bunker' in Amsterdam-Os dorp niet veilig genoeg om de gehate Angelo D. te kunnen verhoren; in het bijzijn van zijn vijftien vijanden die hij van de moorden beschuldigt. Volgens D. hebben de Nomads gezamenlijk besloten hun drie clubgenoten om te brengen na ruzie om een 'ripdeal' waarbij de drie 293 kilo cocaïne hadden gestolen van een Colombiaans drugskartel; een partij met een geschatte straatwaarde van 7,5 miljoen euro. De rechtbank heeft officier van justitie Gert Oldekamp gisteren bevolen de tot nu toe geheime verklaringen openbaar te ma ken die Angelo D. (45) heeft af- Begin van het strafproces gisteren tegen vijftien Limburgse Hells An gels in Amsterdam-Osdorp. Tekening: ANP/Jan Hensema gelegd over de drie moorden. Justitie wilde de omstreden ver klaringen van D. voorlopig nog in een kluis houden, tot over eenstemming met D. was be reikt over de voorwaarden waaronder zijn lezing aan het strafdossier kan worden toege voegd. De onderhandelingen gaan vooral over zijn veiligheid en de opname in een zogeheten 'getuigenbeschermingspro gramma'. Oldekamp moet ook vóór vrij dag uitleggen waarom een me dewerker van justitie in de zaak tegen de Nomads twee docu menten en handtekeningen heeft vervalst. Dat heeft de rechter gisteren geëist. De rechtbank besloot tot 'de in grijpende maatregel' het proces voor het horen van Angelo D. voor één dag naar een geheime locatie te verhuizen op grond van een 'veiligheidsanalyse' van de politie. Angelo D. en de vijf tien verdachten zaten gisteren gescheiden van elkaar, maar ze konden elkaar wel zien. land Exel alsnog de komende dagen met al haar vluchten stoppen. Daarbij hebben beide het voordeel onderdeel uit te maken van een multinational met een eigen vloot aan vlieg tuigen. „Maar daarmee is niet gezegd dat wij die ook direct voor onze mensen in kunnen zetten", aldus woordvoerder Jaap de Carpentier Wolf van TUI. Het concern heeft naar ei gen zeggen nog geen opties op stoelen bij andere vliegtuig maatschappijen genomen. Thomas Cook wel. „Maar er ligt nog niets definitief vast" De onttakeling van het bedrijf kreeg gisteren een nieuw zetje doordat tijdelijk directeur Bart Drechsel van de ExelAviation Group (EAG) met onmiddellijke ingang is opgestapt. De aan kondiging van De Vlieger dat hij binnen enkele dagen surseance verwacht voor EAG was voor Drechsel de druppel die de em mer deed overlopen. Toeleveranciers bellen sinds gisterochtend de onderneming plat. Ze hebben vorderingen bij EAG uitstaan en willen die nu zo snel mogelijk innen. Het be drijf kan niet langer op krediet kerosine inslaan, maar moet gelijk betalen. Drechsel heeft gisterochtend het personeel geïnformeerd over zijn vertrek. Ze moesten uit de krant vernemen dat waarschijnlijk surseance wordt aangevraagd. De bonden spra ken van een dolksteek van De Vlieger. Bij EAG werken ongeveer dui zend mensen. „Het is onge hoord dat de Exel-medewerkers dat uit de krant moeten verne men", zei een woordvoerder van De Unie. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel adviseert werknemers hun heil elders te zoeken. den haag/anp - De rechtbank in Den Haag buigt zich morgen over de eis van het openbaar ministerie (OM) om de Neder landse verdachte van volkeren moord F. van Anraat nog niet vrij te laten. Als de rechter het verzoek afwijst, komt Van An raat vrijdag om 11.00 uur voor lopig op vrije voeten. Dat bleek gisteren uit schrifte lijke antwoorden van minister Donner (justitie) op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Velzen van de SP. Het gerechts hof in Den Haag besloot don derdag zonder duide^e opga ve van redenen de voorlopige hechtenis van Van Anraat met ingang van 4 februari te schor sen. Donner bevestigt dat het hof daarbij geen nadere moti vering heeft gegeven. De offi cier van justitie heeft volgens de minister aan de rechtbank ge vraagd de schorsing van de voorlopige hechtenis op te hef fen. Het OM vermoedt dat Van An raat duizenden tonnen grond stoffen voor chemische wapens tussen 1984 en 1988 aan het voormalige regime in Irak heeft geleverd. De toenmalige Iraakse regering onder leiding van Sad dam Hussein heeft de chemi sche wapens ingezet in de oor log met Iran en tegen de Koer den.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3