GESPREK VAN DE DAG 'Vrouwen hebben complexe relatie met schoonheid Kinderverhalen PUS JC. V/NOT het NIEFERG MENSELIJK DAGELIJKS LEVEN Liverpool, thuishaven van The Beatles en Europa's culturele hoofdstad in 2008, heeft inge stemd met de aanleg van de eerste legale tippelzone van Engeland. Deze wordt gecreëerd naar Utrechts model. Het wachten is nog op de goedkeuring van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De gemeenteraad van de Noord- Engelse stad heeft vijf mogelijke zones aangewezen, waaruit er één zal worden gekozen voor de sekshandel, die daar tussen acht uur 's avonds en twee uur 's nachts mag plaatsvinden. Hulp verleners zullen rondwandelen om prostituées van de hard-drugs af te helpen, een schoonmaak- team komt in actie om voor het ochtendgloren ieder spoor van ontucht uit te wissen. De stadsraad wil een gecontro leerde tippelzone, om te pogen de georganiseerde misdaad de kop in te drukken. Op dit moment wer ken zo'n 400 prostituées in de straten van Liverpool, volgens maatschappelijk werkers is 98 procent van hen verslaafd aan co caïne of heroïne. In 2003 werden twee hoeren vermoord om hun geld, waarna hun lichamen wer den achtergelaten in vuilniszak ken. De gemeente wil prostituées schone naalden aanbieden en hen de weg wijzen naar een Prostitutie is nog altijd verboden in Engeland, maar nu komt er een 'legale proefzone'. Archieffoto: GPD drugsvrij bestaan en onderwijs mogelijkheden. Tippelaars in de nieuwe zone zouden zich officieel moeten registreren. De politie krijgt de opdracht een beleid van 'zero tolerance' (nul tolerantie) te hanteren voor hoeren die buiten het district proberen te werken. Prostitutie is nog altijd verboden in Engeland. De minister van bin nenlandse zaken Charles Clarke zal de wet moeten veranderen voordat de proefzone in Liverpool kan worden toegestaan. De rege ring heeft al laten weten hier posi tief tegenover te staan. Veel Britse steden tonen belangstelling voor legale tippelzones om vrouwen in de branche beter te kunnen be schermen. Liverpools raadslid van sociale za ken en gezondheid Flo Clucas omschrijft het project als een 'in tolerantie zone'. „We moesten met een oplossing komen voor de vreselijke problemen die prostitu ées veroorzaken in onze woonwij ken. De beste aanpak is die van Doncaster, waar ze vrouwen ac tief uit de prostitutie helpen, en Utrecht waar ze een gecontroleer de zone hebben. Wij willen beide initiatieven combineren: een veili ge werkomgeving voor prostituL ées, en hen helpen om uit de sekshandel te stappen. Jenny, een prostituée in Liver- pool, vindt veiligheid een vals aj gument, omdat de zone op eem afgelegen industrieterrein ge- c pland is. „Als iedereen weet wat we werken, lopen we het risico overvallen te worden zodra we zone verlaten." Pat Brown, wier 25-jarige doch Pauline, die in de prostitutie werkte, in 2003 werd vermoord, positief over het voorstel. Ze meent dat als Pauline in een be schermde omgeving had gewei ze nu nog zou leven. Brown kw twee jaar voor de dood van haa dochter te weten dat ze tippeld „Ik deed zo mijn best om haar helpen, deze meisjes moeten meer begeleiding krijgen om ze van de straat te houden. Dit pr< ject klinkt geweldig. Veel meisje riskeren hun leven als er niet si iets gebeurt. Gecontroleerde zc nes kunnen een uitkomst bie- J den." Volgens een onderzoek van de John Moores Universiteit in Lit pool is tachtig procent van de 5 voorstander van een legale tip{ zone. Professor Mark Bellis: „E goed gecontroleerd 'red light d trict' kan helpen bij de aanpak van de drie grootste bedreiging voor de volksgezondheid van dj moment: geweld, drugsgebruik, seksueel overdraagbare infectie^ Esther Gotink De 40-jarige acteur KEANU REE VES heeft een ster gekregen in de WALK OF FAME in Hollywood. Het is 2277ste ster op de wereldbe roemde stoep. Reeves maakte vooral furore in The Matrix. De Britse zanger Yusuf Islam, voor zijn bekering tot de islam bekend als CAT STEVENS, heeft een liedje geschreven voor de slachtoffers van de ZEEBEVING in Azië. Ook was hij gisteren gastheer van een benefietconcert in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta. Het liedje, getiteld Indian Ocean, is opgenomen in Lon den, met onder meer de Indiase muzikant AR Rahman, Magne Furuholmen (van de Noorse band A-Ha) en drummer Neil Primrose (van de Britse band Travis). De single moet dezer dagen in de winkels liggen. Islam (56) heeft sinds hij moslim werd weinig muzikale activiteiten ontplooid. Wel haalde hij vorig jaar de krant toen hij een ter reuralarm veroorzaakte op een vlucht van Londen naar Was hington. Hij bleek op de terro ristenlijst van de Amerikaanse autoriteiten te staan wegens verdachte donaties aan islami tische organisaties in de Ver enigde Staten en mocht daar om het land niet in. Foto: EPA Yoko Ono Ik roddel nooit en daarom word ik door mannen gehaat De Fransen doen het met druiven, de Rus sen met aardappelen, Koreanen stoppen ginseng in hun drank en Mexicanen ma ken tequila van cactusplanten. Een Chi nees bedrijf voegt aan dat lijstje iets toe: WIJN gemaakt van VISSEN. Ondernemer Sun Keman, uit de noordoostelijke haven stad Dalian, spreekt van een gat in de markt. Zijn brouwerij maakt de vis schoon, kookt ze en bereidt er wijn van. Het bedrijf zou al orders hebben uit Japan en Rus land. Sun Keman noemt vissenwijn voed zaam. Ook zit er weinig alcohol in. Koning MSWATI III van Swaziland heeft zijn DERTIENDE BRUID uitge kozen. Ongeveer vier maanden nadat nummer twaalf was aangewezen, is nu een 17-jarig meisje uitverkoren om tot de harem van de vorst toe te treden. Volgens de BBC heeft de laatste absolute monarch van Afrika zijn jongste geliefde naar Zuid-Afri- ka gestuurd vooreen aidstest. Mswa ti III, 36 jaar, heeft intussen 24 kin deren. Formeel heeft hij tien echtge notes, omdat volgens de traditie een echtgenote pas een echtgenote is als ze haar man een kind heeft geschon ken. Tot die tijd zijn het verloofdes. Mswati, ook wel Ngweyama (de leeuw) genoemd, regeert Swaziland sinds zijn 18de jaar, in 1986. Zijn vader Sobhuza 11 leidde het Afri kaanse koninkrijkje in 1968 naar de onafhankelijkheid van Groot-Brittan- nië. Hij stierf in 1982 op 82-jarige leeftijd en liet maar liefst zeventig vrouwen achter. Na zijn dood be stuurde koningin Dzeliwe Shongwe het land tot Mswati oud genoeg was om de troon te bestijgen. Een hotelketen op Sicilië nodigt stelletjes uit in een van de hotels een KIND te komen VERWEKKEN. Bij een geslaagde poging heeft het paar recht op een GRATIS WEEK EINDE. De paren moeten met een geboortebewijs aantonen dat het kind acht tot negen maanden na de overnachting ter wereld kwam. De hotelketen lanceert de actie onder het motto: „Verwek een kind in het land van de liefde". In haar niet aflatende strijd tegen het ILLEGAAL DOWNLOADEN van speelfilms via internet, wil de Ame rikaanse filmindustrie nu OUDERS inschakelen. The Movie Association for America (MPAA) heeft een gratis computerprogramma ontwikkeld waarmee ouders op de pc van hun kinderen kunnen speuren naar ille gale filmbestanden, aldus de BBC. Volgens de brancheorganisatie is het niet de bedoeling dat ouders gaan klikken over het computerge drag van hun kinderen. De opzet is alleen om ouders bewust te maken van de mogelijkheid dat hun kroost illegale bestanden op de harde schijf heeft gezet. Het programma is volgens de BBC niet feilloos. Ook le gale en standaardbestanden werden aangezien voor roofkopieën. Denemarken organiseert een Eurovi sie SONGFESTIVAL met VROEGERE DEELNEMERS. Met het speciale evenement in oktober wordt het 50- jarig bestaan van het evenement ge vierd. De kijkers kunnen het beste songfestivallied aller tijden kiezen. De liedjes worden gezongen door de oorspronkelijke sterren of door ande ren ,,in de geest van" de originele ar tiesten, aldus de Britse omroep BBC. Enkele voormalige deelnemers zijn Abba, Céline Dion, Bucks Fizz, Nana Mouskouri, Lulu en Julio Iglesias. Het gewone songfestival is in mei in Oekraïne, omdat de Oekraïense zan geres Ruslana vorig jaar in Turkije de liedjeswedstrijd won. Foto: EPA Vriend Erik had eerder kinderen dan ik. Daar vertel de hij dan dingen over, die mij grotendeels ontgin gen. Pijntjes, niesjes, eerste stapjes: je hoort het aan, als kinderloze, en op hetzelfde moment gaat het je andere oor weer uitMaar er is één anecdote die ik nog weet: Erik vertelde dat hij bij het voorlezen niet zelden zelf als eerste sliep. Na het tweede Jip-en-Jan- neke verhaaltje kreeg hij het moeilijk, halverwege het derde was hij vertrokken. Ik begreep dat. Om te beginnen is je inleven in tiuee-let-ter-gre-pi-ge kleu ter- dra-ma-tiek niet eenvoudig. Snel vervaagt de be tekenis van wat je zegt, je hoort een gevoelige stem de dag uitluiden, en vergeet langzaam dat die stem van jou is. Je luistert naar toon, ritme, woordenmu ziek. En opeens gaat de knop om: je wordt het kind dat je ooit was, luisterend naar de stem van zijn ei gen papa of mama. Precies zoals je vroeger honder den keren in slaap gevallen bent, gebeurt het nu ook. Aldus het verhaal van Erik. En precies zo is het ook mij later overkomen. Het ene momentstonden Jip en Janneke nog te overpeinzen of ze nu wel of niet hun kleertjes mochten viesmaken in een mod dersloot, even later was het midden in de nacht en Nederlandse vrouwen vinden dat vriende lijkheid, zelfvertrouwen, geluk en humor de belangrijkste pijlers van vrouwelijke schoonheid zijn. Slechts 2 procent van de vrouwen kiest het woord 'mooi' om zich zelf te beschrijven. Een meerderheid van 28 procent vindt zichzelf'gemiddeld' mooi en 27 procent kiest voor 'natuurlijke uit straling'. werd ik wakker in het bedje van mijn dochter. Ander verhaal. Op een dag bezocht ik een psychia ter, en ik had een kinderboekje bij me. Over Pie tepaf, het circushondje. Aanvankelijk is hij een heel klein hondje, het schattepopje van het circus. Dan begint hij te groeien, en te groeien. En te groeien. Pietepaf is niet lief en klein meer en moet de wijde wereld in. Daar is Pietepaf diep ongelukkig onder. Toch komt het goed: hij groeit net zo lang door dat hij de grootste hond ter wereld wordt, en de circus directeur vraagt hem terug. Maar waarom had ik nu dat boekje bij me toen ik naar de psychiater ging? Welnu, mijn vader had aan Hella van de boekwinkel verteld dat ik telkens ging huilen als hij, mij voorlezend, bij de passage kwam dat Pietepaf uit de tent werd gezet. Daar had mijn vader bij het voorlezen telkens enorme lol om gehad. Dat nu had Hella van de boekwinkel zo goed onthouden dat ze mij, op een dag, het boekje van Pietepaf kado deed. Weer op een andere dag sloeg ik dat boekje open, voor het eerst sinds mijn zesde, en las het verhaal van Pietepaf voor aan dokter Malkus van deLeidse- gracht. Ik bleek het letterlijk uit mijn hoofd te ken nen, en strandde op een pagina die ik niet durfde om te slaan: op de volgende bladzijde zou Pietepaf door de directeur worden ontslagen. Mijn maag krampte samen. Ik kon niet meer stoppen met huilen. Sindsdien geloof ik in psychiaters en in kinderboeken. En wat jammer dat in mijn kin dertijd Max Velthuijs zich nog uitsluitende be zighield met reclame-werk en Kikker nog niet was geboren. Deze week overleed Velt huijs, schepper van het gevoeligste amfi- bietje ooit. Met als absolute hoogtepunt Kikker's verliefdheid, verplichte kost voor iedere aardbewoner tussen de 4 en 94 jaar. Ik zag een stukje do cumentaire over Velthuijs. Hij zit in zijn huis in Italië, aan het uit zicht meende ik Florence te her kennen. Max vertelt dat hij iedere keer dacht het perfecte Kikker-verhaal ge maakt te hebben. Wat dan toch weer te genviel. Hij stak nog een sigaret op, een tikje droevig. Max, voor mij was je de grootste Pietepaf van het hele circus. Het zijn de resultaten uit een wereldwijd onderzoek van het beautymerk Dove, dat gisteren werd gepubliceerd. De stu die werd uitgevoerd onder 3200 vrouwen in tien verschillende landen, waaronder Nederland, en in samenwerking met Har vard University. Het onderzoek toont aan dat vrouwen over de hele wereld een complexe en soms moeizame relatie hebben met schoonheid. Ondanks het feit dat vrou wen het gevoel hebben dat ze schoon heid niet kunnen claimen, kan een ge brek aan schoonheid een negatief effect hebben op hun eigenwaarde. Bijna de helft van alle vrouwen vindt zichzelf minder mooi als zij zich slecht voelen. Aan de andere kant heeft drie kwart van de vrouwen er moeite mee zichzelf als mooi te beschrijven. Een meerderheid van de vrouwen is 'enigszins' tevreden met haar schoonheid en fysieke aantrek kelijkheid. De meeste vrouwen klagen wel over hun gewicht en de lichaamsvorm. De geïnterviewde vrouwen geven aan dat de druk om te voldoen aan het schoon heidsideaal de laatste ja ren steeds groter is ge worden. Vrouwen in deze tijd geloven dat ze er beter uit moe ten zien dan de ge neratie van hun moeder. Nog steeds vinden ze het huidige schoonheids ideaal te eenzij dig. Van de on dervraagden vindt 70 procent dat het onrealistische schoonheidsbeeld in de media niet haalbaar is voor de 'gewone' vrouw. Het overgrote deel van de Nederlandse dames stelt dat op tv en in tijdschriften alleen de aantrekkelijkste vrouwen in beeld worden gebracht. Driekwart van de ondervraagden wil een gevarieerder De meeste vrouwen klagen over hun gewicht en de lichaamsvorm. De druk om te v<] doen aan het schoonheidsideaal is de laatste jaren steeds groter geworden. Foto's: Reuters/ANP beeld van schoonheid in de media. De jongere generatie, vrouwen tot 30 jaar, is hier uitgesprokener over dan de oudere vrouwen. In het algemeen is de vrouw ervan over tuigd dat de samenleving verwacht dat ze voortdurend aan haar uiterlijk werkt. Sinds de mogelijkheden zijn verruimd om iets te veranderen aan het uiterlijk, maken vooral vrouwen daar meer gej bruik van. Al is het geld soms nog een probleem, een op de vijf Nederlandse vrouwen zegt een cosmetische ingree te overwegen. „Hierin is Nederland n relatief nuchter. Zeker in vergelijking! met Brazilië, waar maar liefst 54 proo van de vrouwen een ingreep overwee aldus de onderzoekers, anp

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2