Veevoer bedreiging oor volksgezondheid' klentiinsda£ omst daklozenopvang schokt buurten Militaire tribunalen in Cuba ongrondwettig zenuwachtig voor de Cito-toets Vooral ouders zijn richt via SMS jouw of de website k snel op www.leidsdidagbiad.nl COMMENTAAR kim rapport meldt ernstige overtredingen milieuwetten In eend naar 'vette' filmpremière dinsdag i februari 2005 (advertentie) Stuur een j Valentijn! Af en toe T zon 58^8 nnr- nw 6-7° 3-4 Ter Aar fuseert met buren ter aar/uemeer/nieuwkoop - Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop vormen per 1 januari 2007 een nieuwe gemeente. De raden hebben gisteravond ingestemd met een vrijwillige herindeling, waardoor er een gemeente van bijna 27.000 inwoners ontstaat. Als ook de provincie Zuid-Hol land en de Tweede Kamer groen licht geven, gaan de in woners van de drie gemeenten niet in maart 2006 naar de stembus voor de gemeente raadsverkiezingen, maar pas in november van dat jaar. Dichteres Benschop dood arnhem - Dichteres Nel Ben schop is gisteren na een kort ziekbed in Arnhem overleden. Ze is 87 jaar geworden. Nel Benschop werd op 16 januari 1918 in Den Haag geboren. Zij kreeg landelijke bekendheid door haar laagdrempelige ge dichten, waarin ze haar band met God in eenvoudige taal on der woorden brengt. Haar ge dichten worden in protestantse kringen vaak gebruikt bij uit vaarten, maar ook tijdens kerk diensten op feestdagen als Pa sen en Kerstmis. Pagina Kunst Cultuur Nieuwe aanslag dreigt in Europa londen - De militante moslim groep Takfir Wal Hijra treft mo gelijk voorbereidingen voor het plegen van aanslagen in Euro pa. Dat schrijft het gezagheb bende defensieblad Jane's De fence Weekly. Volgens Jane's zijn er mensen van Takfir Wal Hijra actief in onder meer Groot-Brittannië, Frankrijk, Ita lië en Duitsland. Takfir Wal Hij ra zou betrokken zijn bij de aanslagen van 11 maart in Ma drid, die 191 levens eisten. Zoekmachine Microsoft gereed Amsterdam - Microsoft heeft na twee jaar sleutelen zijn nieuwe zoekmachine klaar. De Ameri kaanse softwaregigant bindt daarmee de strijd aan met marktleider Google. Het con cern presenteerde in november de eerste testversie van een ge heel eigen machine. Vanaf van daag is het definitieve resultaat te vinden op het webadres http://search.msn.com. SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders#hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 'Vrouwen hebben complexe relatie met schoonheid' Rijnlandse roede en roepstoel voor Leiden maatgevend Hiilillllillllil'Hliill—l Kindertjes etende heks en grote satan in Tropenmuseum Gokaffaire neemt grote vormen aan tg - Bij de productie van wordt dusdanig gerom- het gevaar oplevert :t voedsel en de volksge- id. Producenten van vee engen bewust afvalstof- diergeneesmiddelen door :r heen. Dat blijkt uit een n uitgelekt geheim rap- n het Korps Landelijke Po nsten (KLPD) en de Infor- ;n Opsporingsdienst (IOD) t ministerie van VROM. vertrouwelijke rapport, dierenwelzijnsorganisa- ikker Dier naar buiten wordt gerept van 'orga- criminaliteit en ketencri- teit' en van 'ernstige idingen' van de milieu- De onderzoekers heb- zaken tussen 2001 en uderzocht en menen dat f,e overtredingen' binnen de veevoersector aan de orde van de dag zijn. Het rapport is een jaar oud, maar niet eerder gepubliceerd omdat minister Donner van justitie dat niet wilde. Donner vreesde dat openbaarmaking lopende strafrechterlijke onder zoeken zou kunnen belemme ren. Van landbouworganisatie LTO mogen de 'rotte plekken' in de voedersector zo weggesneden worden. „Criminaliteit moet je met alle mogelijke middelen aanpakken", stelt een woord voerder. Volgens hem is voer de 'achillespees' van de Neder landse veehouderij. De woord voerder benadrukt dat de afge lopen jaren de voedersector flink beter is gaan presteren, maar 'helemaal waterdicht' is de keten nog niet. Het oordeel van de KLPD en de opsporingsdienst van VROM over de veevoersector is klip en klaar. Veevoer wordt vermengd met afval uit bijvoorbeeld ge neesmiddelen, visafval of slachtafval. De varkenssector wordt in dit verband genoemd als één van de grootste afvalver werkers. Het MPA-hormoonschandaai, waarmee de varkenshouderij enkele jaren geleden te maken kreeg, is volgens het rapport 'slechts een van de vele voor beelden van malversaties' in de voederhandel. Het 'wegmen- gen' van allerhande afvalstoffen is 'bijzonder lucratief. Afvalver- wijderingsbedrijven lappen de milieuregels ook vaak doelbe wust aan hun laars. „Valsheid in geschrifte en fraude zijn dan ook meer regel dan uitzonde ring." Zonder risico zijn deze praktij ken niet. In meer dan tweeder de van de gevallen was volgens de onderzoekers de volksge zondheid in het geding. In 42 procent van de gevallen zijn ook buitenlandse handelaren en bedrijven erbij betrokken. Bestrijding van deze 'criminali teit' wordt daardoor 'bemoei lijkt'. In 24 van 43 zaken blijkt ook de integriteit van bestuur ders en milieu-inspecteurs niet helemaal in de haak. Minister Veerman van land bouw vindt dat de sector zelf verantwoordelijk is voor deze misstanden. Wegens herhaalde schandalen met veevoerprodu- centen stelde hij afgelopen ok tober de kaderwet diervoeders in. Hiermee kan de bewinds man zelf ingrijpen als dat nodig is en bijvoorbeeld gevaarlijke producten uit de schappen ha len. Tot dan toe kon hij dat niet. oor Ligtvoet Fred Simons i - Leidse dak- en thuislozen kunnen 2006 overdag terecht in de Leonar- k aan de Haagweg. Het voormalige weeshuis en GGD-gebouw aan de mburgerstraat krijgt een nieuwe eals slaaphuis. Het college van B en B lit als dé oplossing om overlast van «5 rondhangende verslaafden- en izh te beperken. Buurtbewoners in 1 et Haagwegkwartier als in de Bur- :e:erswijk reageerden gisteravond tij- iibrmatiebijeenkomsten geschokt op orstel van het stadsbestuur. De op- vn daklozen is in Leiden onder de is een gebrek aan 24-uursopvang ?siande voorzieningen in de binnen ineten verdwijnen. Het slaaphuis aan Daim ar kt moet wijken voor het Aal- tpject en het huurcontract van het dagbestedingsproject 'De Zaak voor ex-ver- slaafden' aan de Ir. Driessenstraat loopt af. Daarnaast zoekt Stichting De Binnenvest een tweede plek voor een dagopvang om dat die aan de Oude Rijn te klein is. Met de nieuwe plannen slaan B en W twee vliegen in één klap: sluitende 24-uursopvang op permanente locaties. Zowel in de Burgemeesterswijk als in het Haagwegkwartier is de weerstand nu al le vensgroot. Ouders zijn bang voor overlast van rondslingerende spuiten, geschreeuw op straat en vervuiling, plus een toename van het aantal inbraken. Bovendien vrezen ze dat hun kinderen worden lastiggevallen door dronken zwervers. Volgens het college blijven incidenten echter beperkt als de ge meente, politie, buurtbewoners en de des betreffende zorginstellingen, Stichting De Binnenvest en Pamassia, zich daarvoor in zetten. Buurtbewoners in beide wijken rea geerden honend op deze woorden. „Hoe haalt u straks een zwerver uit mijn portiek?", wilde een kritische buurtbe woonster weten. Er is geen vertrouwen in het optreden van de politie. Het college is vastbesloten om deze locaties voor de 24-uursopvang aan te wijzen. Bur gemeester Lenferink geeft ruiterlijk toe dat waarschijnlijk geen enkele buurt een cen trum voor verslaafden en zwervers wil. „Maar de gemeente heeft een zorgplicht voor deze mensen, voor de stad en voor de regio." De komende zes weken mogen de bewoners bezwaren tegen de collegeplan nen indienen. De kansen dat die worden gehonoreerd, lijken op voorhand niet groot. De komst van de dagopvang in de Leonarduskerk en het slaaphuis in het voormalige GGD-gebouw passen in de be stemmingsplannen van die wijken. Pagjna Ri: 'Je kunt op overlast en vervuiling wachten' NEDERLANDS washington/anp-rtr-afp - De Amerikaanse militaire tribuna len die speciaal zijn opgezet om verdachten van terroristische activiteiten in Guantanamo Bay te berechten, zijn ongrondwet tig. Dat heeft een Amerikaanse federale rechtbank gisteren ge oordeeld. Volgens rechter Joyce Hens Green hebben de gevan genen op de legerbasis in Cuba ook recht op bescherming door de Amerikaanse grondwet. Green kwam tevens tot het oor deel dat de elf vijandelijke strij ders die naar de rechter waren gestapt, voor een deel aan spraak kunnen maken op be scherming volgens de Geneefse Conventies. Die conventies gaan onder meer over de be handeling van krijgsgevange nen. De uitspraak is een forse tegenvaller voor de regering- Bush. Die heeft de gevangenen tot dusver altijd beschouwd als 'vijandige strijders'. Dat bete kende volgens Washington dat internationale verdragen over de behandeling van krijgsge vangenen niet op hen van toe passing waren. Ook vielen de gedetineerden tot nu toe niet onder Amerikaans recht omdat de legerbasis op Cuba formeel niet binnen de Amerikaanse landsgrenzen ligt. De uitspraak van de rechter kan worden doorverwezen naar het Amerikaanse hof van beroep en in laatste instantie naar het hooggerechtshof. De honderden gevangenen in het zwaarbeveiligde detentie kamp worden verdacht van ter roristische activiteiten. De meesten zijn aangehouden in Afghanistan tijdens de Ameri kaanse invasie in dat land in 2001. Zij zitten in veel gevallen al meer dan drie jaar vast zon der enige vorm van proces. amsterdam/stompwijk - Filmmaker Tim Oliehoek is een eigenzinnige jongeman. Bij de première van zijn eerste grote speelfilm 'Vet Hard', gisteravond in Amsterdam, daarom geen smokings en limousines. De 25-jarige regisseur uit Stompwijk maakte zijn entree in de kofferbak van een 'lelijk eendje', de auto die in de film ook zo'n belangrijke rol speelt. Hij werd uit zijn benarde positie bevrijd door hoofdrolspeler Jack Wouterse. In 'Vet Hard' pakt Oliehoek, die al sinds zijn twaalfde films maakt, ouderwets uit met dol dwaze achtervolgingen, spectaculaire ontsnappingen en bloedstollende stunts. De film, gemaakt met een vette knipoog, draait vanaf donderdag in de bioscoop. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks. door Nienke Ledegang leiden - Thuis, op het Jeugdjournaal, op het schoolplein. Dezer dagen gaat het bij veel kinde ren uit groep 8 maar over één ding: de Cito-toets. De komende drie dagen zullen ze zweten en zwoegen op tientallen taal- en rekenopgaven en algemene kennisvragen. Toch zijn het vooral de ouders die zenuwachtig zijn. „Mijn vader zei: je moet het hokje wel goed inkleuren, want als je één keer uitschiet, telt de vraag al niet meer mee." Op basisschool de ELS aan de Leidse Von dellaan bereiden de kinderen zich goed voor op de Cito-toets. Op de ramen hebben ze zelf het verzoek geplakt of iedereen die voorbij komt, de komende dagen een beetje stil wil zijn. 'Wij doen de Cito-toets'. „Dat is wel nodig", menen de leer lingen van groep 8, want in het gebouw van de ELS zit ook een kinderdagverblijf en daar kan het soms best druk zijn. Vandaag, de middag voordat de Cito-toets be gint, krijgt groep 8 nog een training in zelfver trouwen. De klas zit in de kring en meester Ge rard Elsgeest laat de kinderen opnoemen waar ze zelf goed in zijn en waar ze hun klasgenoten goed in vinden. Op het bord staat geschreven: 'Ik doe wat ik kan en ik doe het goed'. Nee hoor, zeggen de meeste kinderen gedecideerd. „Wij zijn eigenlijk helemaal niet zo bang voor de Cito- toets. We hebben die van vorig jaar al gemaakt en die was hartstikke makkelijk." Directeur Bart Lip pens van de ELS vindt het goed dat de kinderen de Cito-toets onbevreesd tegemoet treden. „Er wordt een vreselijke hype van gemaakt. Thuis en in de media wordt de Cito-toets heel erg opge blazen, terwijl wij de kinderen vanaf groep 2 ge durende hun hele basisschooltijd testen. De Ci to-toets is simpelweg de laatste, afsluitende test. Niets bijzonders." „Ik merk dat vooral ouders de Cito-toets belang rijk vinden en dat straalt soms af op hun kinde-, ren. De ouders van onze school zijn vaak hoog opgeleide tweeverdieners. Die willen dat hun kind goed scoort. Nergens voor nodig, want ons advies is allang bekend. De Cito-toets dient hooguit ais bevestiging van wat wij al wisten van onze leerlingen." Pagina Ri: Tien euro per punt lerlandse taal moet be- d worden in de Grond- hans als het aan het CDA hristenunie ligt. 'Taal als arde van de Nederlandse verdient in de ogen van itelijke partijen blijkbaar us van beschermd dier- dsof het Nederlands be- vordt met uitsterven! 1 je taal vanuit twee in- ken benaderen. Als cul- rfgoed dat koste wat kost moet blijven, ruisend orga- lat zich voort- aanpast aan te culturele, ïappelijke en ogische ont- ugen. Taal als dood mo- t of taal als levend com- tiemiddel. laten de zelfbenoemde i van onze taal zich in rechte bezorgdheid niet leiden door het foutieve van de taal, alswel door t voor het nieuwe en on- e. Als voorbeelden van neende taalverloedering zij op de opkomst van els en op de sms-taal van n. rijn nu net niet de juiste iden. Jongeren laten lun taalgebruik niet stu- r enkele geleerde heren een achterkamertje be denken welke woorden ze op straat wel of niet mogen bezi gen. Jongeren maken taal. 'Vet cool' is geen modegril, maar es sentieel onderdeel van de voca bulaire van de jeugd. Net als 'te gek' dat van de hippiegeneratie nog altijd is. Taal laat zich gelukkig niet tem men. Vanzelfsprekend bestaat (geschreven) taal bij de gratie van een groot aantal afspraken dat we daarover maken. Hij 'heb' is gewoon fout, al meent driekwart van de Nederlanders van niet. Op dit ge bied valt voor leer krachten nog heel wat zendingswerk te verrichten. Maar de Engelse woorden com puter, compact disc (cd), jeep of hamburger zijn inmiddels net zo Nederlands als rekenmachi ne, langspeelplaat, terreinwagen of broodje kroket. Er is geen betere garantie voor het uitsterven van het Neder lands dan door er in de Grond wet een groot hek omheen te plaatsen. 'Soorten', zo leerde Darwin ons, sterven uit omdat zij zich niet aan veranderende omstandigheden weten aan te passen. Dat geldt in menig op zicht ook voor taal. Bill Meyer Of iedereen die langs het gebouw van de ELS komt een beetje stil wil zijn. Foto: Henk Bouwman Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I J&, ik neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang I 1 de eerste 2 weken gratis! I I I 1 Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/QV I I Naam. I Geboortedatum: 1 o-mail I-flB> I Bank/giro* J Handtekening: J Uitsluitend by automatische incasso I Stuur deze bon cm in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, tav afd Lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 1 0800-1711 (gratis) I I B-mail- lezersservice»»" hdc nl of surf I I naar www letdschdagblad.nl Deze a bieding Is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. 2 Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1