Een lekker stereotiep griezelgehalte KUNST 8f CULTUUR Concert waarin veel te lachen maar weinig te luisteren valt 'We hebben kunnen laten zien wie we zijn' Leoni Jansen tooij haar vele gezichtef 'Altijd een woord van troost Eerste buitenlandse aute vertrekt bij Meulenhoff Christie's veilt fotoset Sissi Angelina Jolie. Foto: Reuters De Niro regisseur van ClA-drama den haag - Robert de Niro gaat zijn tweede film regisseren. Over twee maanden beginnen de opnamen van 'The Good Shepard', over een geheim agent die zijn huwelijk kapot ziet gaan als gevolg van zijn ac tiviteiten voor de CIA. Het echt paar wordt gespeeld door Matt Damon en Angelina Jolie. Het script is van Eric Roth. Francis Coppola is bij het project be trokken als co-producent. Art Deco Beurs in Den Haag den haag - In de Grote Kerk in Den Haag wordt voor de zeven de keer de Nationale Art Deco Beurs gehouden. Op de beurs worden kunstobjecten en (sier) gebruiksvoorwerpen uit de Art Nouveau, Amsterdamse School en Art Deco periode, de jaren vijftig en het modemisme aan geboden. De Nationale Art De co Beurs wordt gehouden van donderdag 3 tot en met zondag 6 februari. Genomineerden voor Gouden Uil brussel - Drie van de vijf geno mineerden voor de Gouden Uil-literatuurprijs zijn dit jaar afkomstig uit Nederland. Het gaat om Amon Grunberg (De joodse messias), Ilja Leonard Pfeijffer (Het grote baggerboek) en Frank Westerman (El Negro en ik). Daarnaast heeft de jury de Vlamingen Patricia de Mar- telaere (Het onverwachte ant woord) en Paul Verhaegen (Omega Minor) voorgedragen. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 25.000 euro. De winnaar wordt op 19 maart in Brussel bekendgemaakt. De twee zeventiende-eeuwse tulpenglazen. Foto: ANP 'Rijks' verwerft twee tulpenvazen Amsterdam - Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft twee ze ventiende-eeuwse 'tulpenva zen' aangekocht. De vazen zijn bijna 1.60 meter hoog en zien eruit als piramides. Geïnteres seerden kunnen de vazen vanaf maandag zien in de Philips- vleugel van de kunstinstelling. Het museum heeft 1,2 miljoen euro betaald voor de tulpenva zen, ook wel bloempiramides genoemd. Er is slechts één an der paar bloempiramides volle dig bewaard gebleven. IN MEMORIAM Uitgever Kok Kampen wilde aanvankelijk pas met haar in zee nadat een kennis borg stond voor tweehonderd dicht bundels. Maar de gistermorgen op 87-jarige leeftijd overleden Nel Benschop groeide op eigen kracht uit tot een kassucces. In 1982 ging haar miljoenste dichtbundel over de toonbank. Ook in het bui tenland kregen haar gedichten eèn warm ont haal. Benschop werd op 16 januari 1918 in Den Haag geboren. Ze groeide op in een gereformeerd gezin van zeven kinderen. Na de lagere school ging zij naar de mulo en vervolgens naar de kweekschool. Tot 1981 werkte Nel Benschop in het onderwijs. De dichteres uit Arnhem- Schaarsbergen was niet ge trouwd, maar had wel twee pleegzonen. ,,Haar gedichten kwamen recht uit haar hart en récht uit haar geloof, zonder opsmuk. Ze had altijd een woord van troost", zegt pleeg zoon Jan van den Bosch. Hoe wel haar dichtbundels met honderdduizenden verkocht werden, werd haar werk door critici vaak bestempeld als 'pseudo-poëzie'. „Ze werd in de poëziewereld verguisd, maar daar trok ze zich niets van aan", zegt Van den Bosch. „Ze zei altijd: Ik schrijf niet voor de critici, maar voor de mensen die het nodig hebben." Nel Benschop hechtte sterk aan een persoonlijke benadering van haar lezerspubliek. De vele brieven die ze kreeg, beant woordde ze stuk voor stuk per soonlijk Goede be kende van Nel Benschop was 'majoor' Bosshardt. Hoewel de levensstijlen van de voorname, statige dichteres en de nuchtere heilsofficier sterk van elkaar verschilden, hadden zij jaren lang goed contact. In de jaren tachtig hielden Benschop en Bosshardt drukbezochte dien sten door heel Nederland. Bos shardt spreekt van een warme en gelovige vrouw. „Ze genoot van het succes dat ze met haar dichtbundels had. En ze gaf goede boodschappen van God door. Misschien was ze wel vro mer dan ik" Nel Benschop wordt zaterdag in Arnhem in besloten kring be graven. De familie bereidt in sa menwerking met uitgeverij Kok een herdenkingsdienst voor. Nel Benschop 1918-2005 venetië - Het Venetiaanse carnaval is wereldbe roemd en trekt dezer dagen weer honderdduizen den belangstellenden naar het centrale San Marco- plein in de stad. Voor Venetië betekent carnaval geen 'Alaaf' en 'hela hola' maar is het vooral een feest gekenmerkt door fraaie kostuums en histori sche maskers die door de eeuwen heen gedragen werden, onder meer in het Italiaanse theater. Het carnaval van Venetië duurt nog de hele week. Foto: Reuters/Alessia Pierdomenico muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Brisk Recorder Quartet Amsterdam (Marjan Banis, Alide Verheij, Saskia Coolen en Bert Honig, blokfluiten) m.m.v. Porgy Franssen en Bart Kiene (acteurs). Gehoord: 29/1, Hervormde kerk, Nieuwkoop. 'Er is géén pauze in dit pro gramma!'. Dat staat er niet voor niks, want juist met deze zin zetten de acteurs Porgy Frans sen en Bart Kiene ons in de loop van de avond op het ver keerde been. Tijdens het druk bezochte familieconcert dat ei genlijk om Johann Sebastian Bach zou moeten draaien 'ver ziekt' dit clowneske duo de voortgang van het spel. En daar moeten de kinderen keihard om lachen terwijl ze zijdelings luisteren, veel meer kijken naar muziek van wereldformaat, die overigens ook nog eens spran kelend en tintelfris wordt ge presenteerd op een heleboel verschillende houten fluiten, van piccolo-klein tot subcon trabas-groot. De leukste, in ieder geval de la- waaiigste grol is die van 'de ver meende pauze'. Als blokfluiten- semble Brisk is aangekomen bij de Derde Suite die wel 5 delen heeft, suggereren Bart en Porgy dat na deze suite de pauze zal vallen. De een houdt boven op z'n kop een verlicht bord om hoog waarop met grote letters 'Pauze', de ander probeert met de nodige krankzinnige bok kensprongen een heel lang zwiepend tafelblad op twee schragen te leggen waarop heel omstandig grote bladen vol met koffiekopjes worden gezet. Maar Ho! Onder die kopjes hoort een (gigantisch) tafella ken, wat nu? Bij gebrek aan ruimte wordt het witte kleed eerst over het stug doorspelende fluitkwartet ge drapeerd, hilariteit alom, kopjes weer rinkelend van tafel gezet, kleed van Brisk weer op tafel gelegd, kopjes weer kletterend uitgezet. Dén blijkt dat het pau zebord een andere kant heeft waarop 'géén Pauze' te lezen is. En jawel hoor, kopjes en worden met oorverdover waai de zaal ingedonderc waarop Brisk een weemo Largo inzet. Er zijn gelukkig ook grap] die echt wat met de muzi maken hebben, zoals in 1 laatste stuk dat Henny Vr speciaal voor deze voorst schreef 'Mooi Speelgoed' in het duo van het mime cipe afstapt en meezingt, luit, meespeelt op een zii zaag, rare fluitjes uitdeelt de kinderen die naar hari mogen mee fuuten. Ook stuk waar Porgy Fransser een pracht van een basflt steeds een stukje afzaagt, hij past onder de omgeva stoel met één gebroken p Naar mate de basfluit kle wordt, gaat Brisk op een ner, dus hoger fluitje spe. wat met elkaar een geesti quasi functioneel effect h een van de betere acts. Kortom, een concert waa veel te lachen valt, maai-1 te luisteren. Of dit bijdra; kennismaking met de kla muziek, is de vraag! door Herman Joustra leiden - Natuurlijk verliep niet alles vlekkeloos. De eerste editie van Leiden Swingt kende ook zeker een paar minpuntjes. Maar al met al blikt het organi serende duo, Pepijn Hij dra en Jeroen Bos van Jazzcafé The Duke tevreden terug op het evenement dat gezien kan wor den als de opvolger van de Leidse Blues en Jazzweek. Of zoals Hijdra het uitdrukt. „Al ging niet alles goed, we zijn toch honderd procent positief over Leiden Swingt." Een evenement dat de twee toch in een vloek en een zucht Organisatie tevreden over eerste editie Leiden Swingt uit de grond stampten. Na het plotselinge overlijden van Dick Wansink, de animator van de jazzweek, besloten ze eigen handig diens traditie in ere te houden. Lastig zonder draai boek, want dat behoorde niet tot de nalatenschap van hun voorganger die liefst zoveel mo gelijk alleen regelde. „We had den bovendien maar zeven we ken voorbereiding. Of eigenlijk maar vijf, want de eerste twee weken hebben we nodig gehad om de knoop door te hakken: doen we het of doen we het niet?" Het werd dus het eerste. Een vol programma, van 20 tot en met 30 januari. Voorwaar een hele klus, maar geen onmogelij ke. „We hebben in The Duke zeven dagen per week live-mu ziek. Dus we weten hoe we moeten programmeren. Boven dien hebben we op deze ma nier enorm veel contacten ge legd met muzikanten. Het moest dus mogelijk zijn, dach ten we." Dat de publieke belangstelling op sommige dagen tegenviel is jammer, maar niet onlogisch, zegt Hijdra. „We hadden het programma pas op het laatste moment rond, waren ook laat met folders en flyers. Wat dat betreft kan ik dan ook zeggen dat we er het maximale uitge haald hebben. Zeker na de kroegentocht van woensdag wist iedereen dat Leiden Swingt aan de gang was. Vrijdag en za terdag was de Waag afgeladen. En ook in The Duke was het enorm druk." Onderdelen zoals de middag voor senioren in De Waag (Quintejazz) en de Jazzin van afgelopen zaterdag in de Stads gehoorzaal verliepen minder voorspoedig. „Quintejazz was pas op het laatst geregeld. Dan kun je negatief doen en zeggen dat er maar dertig mensen wa ren. Of je kunt het positief be kijken en zeggen dat de aanwe zigen het reuze naar hun zin hadden. Die vertellen het wel verder. Dus gaan we er van uit dat er volgend jaar meer men sen komen." Dat geldt, zo denkt hij, ook voor de Jazzin. „We hadden de pech dat we een grote hoofdsponsor niet konden strikken, on: contactpersoon daarvan overleden. Die sponsq jaarlijks goed voor honj kaarten. Dat er minder 1, stelling voor het feest w, loof ik niet. Want aan d) zijn net zo veel losse verkocht als vorige jarq echte liefhebbers waren] woon." c Het duo neemt alle erv^ in elk geval mee naar v, jaar, naar de tweede edi Leiden Swingt. „We hebj een jaar de tijd. Er is ee! gelegd. De mensen 1| kunnen horen en zien f zijn, waar we voor staan. 1 muziek recensie Susanne Lammers Première: All by herself- Leoni Jansen Band. Gehoord: 31/1, Schouwburg, Leiden. Het eerste liedje, a capella, over een meisje dat bedrogen wordt door een gewetenloze minnaar ('I take delight in everyone'), klinkt kaal en eenzaam. Leoni Jansen helemaal alleen, dat wil zeggen niet omringd door an dere vrouwen, laat in het eerste nummer nog alles open. Maar All by herself blijkt een pro gramma waarin ze haar folky-, countrykant exploreert, met veel liedjes uit Schotland, Ier land en Amerika. En dat blijkt vruchtbaar. Jansen toont veel gezichten: ze zingt ballads en traditionals, hartroe rende sfeerbeeldjes, bozige pro testsongs, en dat maakt All by herself verrassend afwisselend. Alleen haar voorkeur voor de liedjes van Dougie MacLean kan ik niet helemaal volgen. De drie nummers die ze van hem zingt, zijn soft en braaf en saai. Het opzienbarendst zijn de country-nummers - je wist niet dat ze het in zich had, maar Leoni blijkt over precies de juis te snik, toon en timing te be schikken voor dit genre. 'Mary land', dat donker gekleurd wordt door pianist en toetsenist Onno Krijn, mag ze dan c omfantelijk besluiten me woorden: 'but I can sing', toffe en volvette 'God ma give you', waarin een vroi haar 'rebom' labbekak va1 echtgenoot de deur wijst, ze het refrein nog wat md kunnen laten knauwen, r het is hoe dan ook een oy gende meezinger. Maar d naast zingt Jansen ook ee pectvol en teder 'Blackbii met veel ruimte voor gita nold van Dongen, uit wie] strument zich een geestig vrolijk vogeltje losmaakt.; band volgt haar liefdevol stemming, bouwt een bei schoon huisje om haar h( helemaal op haar maat. E Wilbrand Meischke geeft] liedjes enthousiast een fa sievolle basis, precies luci genoeg om ze te laten ad] en percussionist Kim Wei hoff speelt uiterst terughc dend de vereiste stemmii in. Na de pauze is het muzik wat eenvormiger, maar vl toch te genieten van een j en theatraal 'Blessing', ee prettig prikkelend 'Ghost en een expressief 'Fields 1 gold' met prachtig samer en effectief sprechgesang de kant van Leoni. Met All by herself bewijst Jansen dat ze het inderda haar eentje dragen kan. amsterdam/gpd - De leegloop bij Uitgeverij Meulenhoff wordt steeds flagranter. Nadat eerder al een fikse groep Nederlandse schrijvers de uitgeverij de rug had toegekeerd, heeft nu ook de eerste grote buitenlandse schrijver besloten Meulenhoff te verlaten. De Israëlische au teur Amos Oz stapt over naar Uitgeverij De Bezige Bij, liet di recteur Robbert Ammerlaan gisteren via Boekblad weten. Amos Oz (Jeruzalem 1939) heeft talloze internationale prijzen gewonnen, waaronder de Prix Femina, de Israëlprijs, de Friedenspreis van de Duitse Boekhandel en de Prix Culture. Zijn romans en zijn in dertig talen vertas nu toe verscheen zijn v Nederland alleen bij IV hoff. In september verschij nieuwe roman van Oz Verhaal Van Liefde En E nis', bij de Bezige Bij, Oz voor dit boek al een ci met Meulenhoff had afge Dit boek geldt als Oz's m opus. Andere grote buite se schrijvers in het Meuli fonds zijn onder anderi briel Garcia Mérquez e Christian Grondahl. Amsterdam - Een luxe fotoset van de vroegere Oostenrijkse keizerin Sissi komt half februari bij Christie's in Amsterdam on der de hamer. Het is een zilve ren doos, met blauw fluweel bekleed, die twaalf foto's van München en omgeving en het opschrift 'Erinner die Heimat' draagt. De 1 die Sissi bij haar 25-jarig lijksfeest cadeau kreeg, tussen de 2000 en 300 opbrengen. De grote satan en kindertjes etende heks in Tropenmuseum door Franfoise Ledeboer Amsterdam - Op de expositie over 'Het Kwaad' in het Tropen museum in Amsterdam serveert een christelijke duivel een vraat zuchtige in het hellevuur een schotel met slangen. Yama, de hindoe-god van de onderwereld, spiest ontuchtige vrouwen aan een speer en bij de islam krijgen zondaars giftig kokend water te drinken. Zondaars aller geloven wacht na hun dood uiteraard eeuwigdurend vreselijk lijden. Maar waarom moet het leven op aarde zo'n tranendal zijn, zelfs voor de braafste zielen? We breken ons al sinds de vroegste tijden het hoofd over de oorsprong van 'Het Kwaad'. Van akelige ziekte tot nare dood, van vreselijke natuur ramp tot verwoestend oorlogs geweld en van lastig ongemak tot onverklaarbare pech - onze voorouders van welke cultuur en religie dan ook probeerden 'hogere' oorzaken in hemelse sferen te vinden. Want er werd (en wordt) het liefst van uitgegaan dat al die rampspoed niet onze eigen schuld is. Omdat daar vanwege de onstuitbare stroom ellende niet mee te leven zou zijn, is ooit de figuur van de duivel be dacht. Thom Puckey verbeeldt hem boven op een wc, met achter hem een lauwerkrans, opgetild door twee engelen. Onder de titel 'Triumph Of Lo ve' torent Puckey's duivelse beeld bij de entree met hautai ne blik hoog boven alles en ie dereen uit. Heeft hij ons in zijn macht, of mogen we ook een beetje om hem lachen? Bij George Bush mocht dat in elk geval niet. Hij rechtvaardig de de inval in Irak door Sadam Hoessein uit te roepen tot 'Heer Der Duisternis' en wordt omge keerd in het islamitische kamp vanzelfsprekend als Grote Satan aan de schandpaal genageld. Primitiever 'religieuze' verkla ringvoor bloedvergieten is niet denkbaar. Maar ook bij de door geologische oorzaken verklaar bare tsunami werd een hogere macht uit de hoed getoverd. Déarom bleven zoveel moskee- en gespaard, zondaars dienden er lering uit te trekken. De oude Grieken bedachten als verklaring voor het kwaad de mythe van Zeus, de oppergod die uit angst voor machtsverlies aan de mensen een doos vol stopte met vreselijke rampen, ziekten en misdaden. Pandora mocht de doos niet openen, maar deed dat toch. Bij christe nen ligt de oorsprong van alle kwaad bij Eva, die zo dom was in het paradijs onder aanvuring van de slang, tóch van de appel te eten. In de koran was het sa tan Iblis die Eva tot het eten van de appel verleidde. Ben Meulenbeld, conservator van het Tropenmuseum en me de-auteur van de tentoonstel lingscatalogus, legt uit dat het hindoeïsme geen bepaald mo ment kent waarop het kwaad is ontstaan: „De mens wordt in de loop der tijden, in zijn verschil lende reïncarnaties, door doen en denken geconfronteerd met negatieve verschijnselen als haat, hebzucht, lust of noncha lance." Om die verschijnselen kwijt te raken moet hij probe ren zuiver te worden. Het helpt dan om de godin Par- vati te aanbidden, echtgenote van de oerschepper Shiva. Als ze het op haar heupen krijgt, verandert ze in de woeste Dur- ga of de nog woestere Kali. Om de gelovigen tegen bedreigin gen te beschermen danst ze als een bezetene rond, 'wurgt haar mannelijke tegenstanders, rukt hen de ingewanden uit en cfrinkt brullend en lachend hun bloed'. Alleen Shiva is in staat haar in te tomen: als ze merkt dat ze bovenop hem danst, komt ze bij zinnen en steekt haar tong uit. Dat doet ook in het Tropenmuseum haar schit terend aangeklede, levensgrote beeld dat in 1999 in India werd gemaakt. Er is geen afdoende verklaring voor de oorsprong van 'Het Kwaad' te vinden, maar in de verbeelding van het fenomeen is altijd veel eer te behalen ge weest. Eind negentiende eeuw leefde een houtsnijder op Bali zich uit op het beeld van een kindertjes etende heks, met haar slagtanden en piekharen huiveringwekkend realistisch verbeeld. Getuige het kinder hoofdje in haar rechterhand betrapte de kunstenaar haar te gen het eind van de maaltijd. Ook de andere heksen op deze expositie hebben met hun loen sende ogen, kromme neuzen en dikke wratten een lekker ste reotiep griezelgehalte. Op de expositie wordt 'Het Kwaad' voor jong en oud ook bestreden in films als 'Asse poester', 'Doornroosje', 'Lord of the Rings' en 'The Shining'. Curieus is in deze afdeling de bijdrage van Ghanese videofil mers, die een markt vonden voor zwarte magie. Een van die filmpjes heet 'Diabolo'. Daarin verandert een man in een slang, kruipt bij een slapende prostituee naar binnen en be- Krishna als demon, te zien op de expositie 'het Kwaad' in het Tropenmuseum. Foto: GPD/Tropenmuseum vrucht haar. Als ze wakker wordt, braakt ze papiergeld en sterft. Einde verhaal. Ook in de vele strips waarin 'Het Kwaad' wordt bestreden, is niet veel diepgang gestopt: ze voorzien in de behoefte aan veilig grieze len vanuit de leunstoel en dat is méér dan genoeg. De mens wil liever niet omgaan met 'Het Kwaad' en weert het daarom af met een amulet, ge bed, bezweringsritueel of dans. Of weert het af door er als 'gothic' in zwart leer gekleed op speelse wijze mee te flirten. Bij gothics als de op deze expositie levensgroot gefotografeerde Medusa en Crudelia ligt de na druk op gevoelens van verdriet en verlies, maar ook op een kri tische kijk op de wereld en ver langen naar de harmonie van vroeger. Vlakbij zingt Alice Coo per onder de koptelefoon 'Go To Heil'. Doen we toch nog maar even niet. 'Het Kwaad' in het Tropenmu seum (Linnaeusstraat 2, Am sterdam), t/m 12 september, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18