»e kabbelende Binnenrijn met het Venetië van Oegstgeest REGIO R3 >e 'punaise' is weggegooid geld' hoeft geen modeltuin te hebben om te kunnen meedoen Aanvallen op bestemmingsplan Rijnfront bij Raad van State 'Pas bouwen na Rijnlandroute' dinsdag 1 februari 2005 oegstgeest - De rijksweg A44 staat vol in de spits. Komen daar de auto's van de bewoners van de 2800 woningen op de Knoop Leiden-West nog bij, dan is de ellende straks niet meer te overzien. Een goede en vooral ook tijdig aangelegde toegangsweg is de eerste eis die aan het plan gesteld moet wor den, zeiden raadsleden en wet- houders van Leiden, Rijnsburg, Oegstgeest en Valkenburg giste,- ren eensgezind op een informa tieavond van de provincie over het plan. Nog dit jaar moet de eerste paal de grond in voor het plan voor woningen, een groot bedrijven terrein en meer dan 30 hectare groen in het gebied aan weers zijden van de Oude Rijn tussen de A44 en de gemeenten Rijnse burg en Valkenburg plus hejf Leeuwenhoekterrein. Maar vooral de ontsluiting blijft de plaatselijke politici zorgerP baren. Ze vonden provinciebe stuurder Jeltje van Nieuwenho' ven aan hun zijde: ook zij wil er alles aan doen om snel duide lijkheid te krijgen over de toe gangsweg. Nog drie tracés voor de Rijnlandroute worden onO derzocht en nog dit jaar moet er een besluit vallen. Maar' voorlopig zit het nog vast bij het rijk, dat nog altijd de omgekeer de weg bewandelt: pas als er huizen staan, komt het geld voor de ontsluiting los. ,,We zijn ons daar hard tegen aan het verzetten, maar ik zeg er eerlijk bij: vaak wordt het toch een kwestie van voorfinancie ren", aldus Van Nieuwenhoven Dat kost veel geld. Volgens de planning worden de woningen de komende tien jaar gebouwd. In de nieuwbouw, die voor 30 procent moet be staan uit sociale woningbouw, is veel aandacht voor groen en water en er is voorzien in een fietsbrug over de Oude Rijn. Die kan overigens wel open om bo ten door te laten. De huidige 600 grotendeels nog in aan bouw zijnde tijdelijke studen tenwoningen op Rijnfront Zuid worden op termijn permanent neergezet in het Leeuwenhoek- gebied. Het worden er dan wel meer. Van Nieuwenhoven denkt aan een aantal van tus sen de 600 en de 1.000. Het Leidse.CU-raadslid Van As vroeg aandacht voor de geplan de 375.000 vierkante meter be drijventerrein aan beide zijden van de A44 op Rijnfront Zuid en het Leeuwenhoekterrein. Gaan de luchtkwaliteitseisen daar geen roet in het eten gooien, vroeg hij zich. Als die worden verscherpt, mogen daar wel licht niet eens bedrijven ko men. Van Nieuwe®oven zei daar geen antwoord op te heb ben. Volgens de huidige nor men is er geen probleem, maar als de eisen strenger worden sluit ze dat niet uit. „We hou den dat scherp in de gaten. Maar de wet is de wet, daar moeten wij ons ook aan hou den." Van Nieuwenhoven verwacht dat begin maart bestuurlijke overeenstemming worden be reikt over de plannen. Daarna gaat het plan naar de betrokken gemeenten Oegstgeest. Leiden, Rijnsburg, Valkenburg en Voor hout (dat een deel van de uit te plaatsen kassen moet gaan her bergen). Uiterlijk in juni moe ten de gemeenteraden het groene licht geven. centueren, zijn lanen en singels ontworpen. Met gemetselde kademuren, pittoreske bruggetjes en groene oevers moet Rijnfront de uit straling van een hedendaagse waterstad krijgen. Evenwijdig aan de Oude Rijn wordt een nieuwe bevaarbare watergang van 15 meter breed gegraven: de Binnenrijn. De fietsroute Leiden-Rijnsburg loopt dan voortaan langs het water. Tussen de bestaande en de nieuwe waterweg ontstaat het Venetië van Oegstgeest'. Afhankelijk van de plek waar een huis komt te staan kan de woning de uitstraling van een 'Venetiaans pakhuis' of 'Am sterdams grachtenpand' krij gen. Verder wordt in het VOSP gesproken over appartementen, gestapelde maisonnettes, rij tjeswoningen (van herenhuis tot betaalbare koopwoning) en zelf te bebouwen eilandjes. Dura Vermeer neemt het groot ste deel van de woningbouw voor zijn rekening. Deelgebied W1 wordt ontwikkeld door een groepje ondernemers dat daar grondbezitter is. Wethouder Meester hoopt dat begin volgend jaar de eerste paal de grond ingaat. „Komen we met de bedrijven die moe ten verhuizen - Sierafor bijvoor beeld - niet op tijd tot overeen stemming, plakken we op de kaart over dat stuk grond tijde lijk een wit plakkertje tot we er wel mee verder kunnen. Hoe dan ook gaan we door met de ontwikkeling van het gebied." Wethouder De Ruijter bena drukt dat hij geen euro verlies accepteert. De jongste exploita- tiecijfers leveren Oegstgeest een kleine winst op. Daarbij wordt uitgegaan van het slechtste sce nario. Om te zorgen dat Rijn front bebouwd kan worden, moeten er immers bedrijven worden uitgekocht. „Daarmee is absoluut rekening gehou den", aldus De Ruijter. Weet de gemeente een goede deal te sluiten, krikt dat de exploitatie van Rijnfront weer wat op. „Maar welke fratsen we ook uit halen, onder de nullijn komen we niet." De gemeenteraad van Oegst geest buigt zich binnenkort over het stedelijk ontwerp. Het stedenbouwkundige plan van de gemeente Oegstgeest voor Rijnfront, met de vakjes voor wonen en werken aan de Oude Rijn ingevuld. Illustratie: pr .front krijgt identiteit dankzij stedenbouwkundig ontwerp ^ncy Ubert eest - De kabbelende Bin- met het Venetië van pest. Het landgoed met rende Koningslinde van Maar ook: 1300 wonin- n school, een medisch W en een buurtsuper. Een !it het voorlopig steden- jjndige plan dat de ge- j Oegstgeest voor Rijn- »eft bedacht. lies staat voor 100 pro- pst. Dat komt doordat jntal tegenstanders nog jidische strijd voert. Zo lang de stukken bij de rechter liggen, doet het college geen uitspraken over de kwesties. Maar het begin van nieuw Rijn front ligt er en de wethouders Rianne Meester (ruimtelijke or dening) en Dirk-Jan de Ruijter (financiën) zijn er trots op. Rijnfront, dat tussen de A44 en de Oude Rijn ligt, is opgedeeld in verschillende gebieden. Niet elk stuk wordt bebouwd met woningen. Maar het zoge noemde gebied W1 (in de meest westelijke hoek van het noorden), een langwerpige strook langs de Oude Rijn, het stuk tegenover de bestaande wijk Buitenlust en een gedeelte van het landgoed zijn wel be stemd voor woningbouw. Het landgoed wordt in het mid den van Rijnfront aangelegd. „In het hart van het gebied, tus sen Binnenrijn en de A44, is de centrale parkachtige locatie voor verliefden gelegen", staat in het Voorlopige Ontwerp Ste denbouwkundig P (VOSP) te le zen. De bebouwing - in totaal heeft het landgoed plaats voor 170 huishoudens - bestaat uit appartementen en enkele wo ningen in de luxe sector. Voor vrije kavels is bovendien een strook gereserveerd. Op eiland jes worden ongeveer vijftien grote woningen gebouwd met eigen brug, ligplaats voor de boot en tuin aan het water. Water speelt een belangrijke rol in het VOSP. Het is de bedoe ling dat de Oude Rijn de identi teit van Oegstgeest als groene gemeente verrijkt, legt Meester uit. De rivier krijgt de hoofdrol. Omdat niet alleen de bewoners van de wijk maar ook mensen van 'buiten' de grootsheid van water moeten kunnen ervaren, wordt langs de Oude Rijn een jaagpad van minimaal 4 meter breed aangelegd. Om het water ook verderop in Rijnfront te ac- den haag/oegstgeest - Vijf par tijen vechten om hun eigen re denen het bestemmingsplan Rijnfront aan bij de Raad van State. Van de bezwaarmakers had de provincie Zuid-Holland het plan van de gemeente Oegstgeest een klein jaar gele den nooit mogen goedkeuren. Ten tijde van de zitting bij de Raad van State in Den Haag be reidden twee wethouders van Oegstgeest zich gisterochtend al voor op de persconferentie die zij 's middags geven over het stedenbouwkundige plan van het gebied. Bloemengroothandel Sierafor neemt het Oegstgeest kwalijk dat de gemeente 'zo maar' be drijven uit een bestemmings plan schrapt, zonder dat er een serieus wordt gesproken over een verhuizing. Het bedrijf is een juridische stellingenstrijd aangegaan om het gelijk aan zijn kant te krijgen. Ook voor Verhaar Omega BV (een bedrijf dat metaal verwerkt maar alleen een kantoor op Rijnfront heeft staan) en het kledingbedrijf van A. Meijssen is straks geen plaats meer. De twee ondernemingen zijn even eens een gevecht aangegaan. En dan is er nog de familie Mackenzie. Vader Mackenzie heeft ooit grond gekocht op Rijnfront met de bedoeling daar voor zijn kinderen een paar leu ke huisjes te bouwen. De woon bestemming van de grond is al jaren geleden verloren gegaan. Zijn nazaten willen niet dat de grond wordt geoormerkt als 'groen'. Het bezit van de familie valt echter niet onder bestem mingsplan Rijnfront. Voor de 'funnelgronden', zoals Braken- hoff, de advocaat van de fami lie, het terrein noemt, geldt een geluidscontour en een contour voor een aanvliegroute. Die be perkingen bestaan vanwege Vliegkamp Valkenburg. „Vlieg kamp Valkenburg verdwijnt, en daarmee verdwijnert dus ook de geluids- en funnelcontouren", meent Brakenhoff. Vandaar dat er best woningen kunnen ko men te staan, is de gedachte van zijn cliënten. De grondbezitters vinden het absurd dat hun terrein niet is meegenomen in bestemmings plan Rijnfront. Brakenhoff: „Dat men de funnelgronden niet heeft willen meebestem- men, vloeit naar onze mening rechtstreeks voort uit het feit dat de gemeente in dat geval de exploitatie van het plangebied niet sluitend had kunnen krij gen." De advocaat haalt aan dat het de gemeente zo'n 38 miljoen euro gaat kosten om alle gron den aan te kopen en het gebied als duurzaam groen in te rich ten. „Tachtig procent van het tekort bestaat uit kosten die ge maakt moeten worden voor de grondaankopen." De gemeente heeft steeds aangegeven dat de invulling van het gebied in een later stadium wordt vastgelegd en zegt dat er 'beleidsvrijheid' bestaat. Op dit moment staat er wel een 'stolp' over de gronden. Om speculanten buiten de deur te houden, beroept Oegstgeest zich op het recht om als eerste grond te verwerven. A. Heemskerk sluit het rijtje be zwaarmakers. Hij maakt zich zorgen over de verkeersafwik keling als straks in het bovenste puntje van Rijnfront aan de noord-west kant, woningen worden gebouwd. De Valken- burgerweg is volgens hem niet toereikend. Oegstgeest heeft nog geen definitieve invulling van het 'wegennet' van Rijn front. Om gelijk te halen voert elke partij zijn eigen juridische argu menten aan. Of die steekhou dend zijn, blijkt over enkele we ken als de Raad van State uit spraak doet. tierwouds publiek mag meekiezen aise' in de Grieglaan is volgens Voorschotenaar De Hart te plat om het verkeer af te remmen. Foto: Henk Bouwman :eersdrempel in Voorschoten wekt ergernis nan Leefmans 10ten - „Een onnodige erantwoorde besteding meenschapsgeld." Dat Grieglaan-bewoner De m de gemeente Voor over een verkeers- 1 die bij hem in de straat jen. oners van de Grieglaan in het verleden een ge niet de toenmalige wet- - Draijer over de ver- oblematiek in de straat, ileg van een zogeheten splatform werd sterk ontraden en zover De Hart zich kan herinneren, was Draijer het daarmee eens. Daarom ver baasde het de briefschrijver dat begin december plotseling met de aanleg werd begonnen, in de nabijheid van de drie basis scholen op die plek. Het euvel in de Grieglaan is de drukte op tijden dat de scholie ren door hun ouders met auto's worden weggebracht of opge haald. Controle door de politie op dubbel parkeren leek de be woners een probater middel dan de aanleg van een drempel, die 3393 euro kostte. „Die toen voorziene chaos is nu dagelijks een feit", aldus De Hart. De Voorschotenaar vervolgt: „Het platform zal geen enkel effect sorteren. Er kan zelfs met flinke snelheid overheen worden ge reden." Niet alleen de drempel, op het Voorschotense gemeentehuis ook wel 'de punaise' genoemd, komt aan bod in de brief. Ook een eerder aangelegde stoep is de Voorschotenaar een doom in het oog. „Dat trottoir kan niet of nauwelijks worden ge bruikt door voetgangers", ver volgt hij. .Automobilisten wor den als het ware uitgenodigd op het trottoir te parkeren om de eenvoudige reden dat het in zicht van de verkeersexperts er toe heeft geleid dat het op gelij ke hoogte met de rijweg is aan gelegd in plaats van verhoogd, wat normaal is." De brief van De Hart bleef niet onopgemerkt bij de plaatselijke volksvertegenwoordigers. Enige raadsleden hebben aangekon digd dat ze wethouder Horlings (CDA) in de eerstvolgende commissievergadering over het platform aan de tand willen voelen. ely Nihof '0 1 voude - Een gazon vol Ibuters, een Frans balkon bak geraniums of een lesign-tuin. Iedere Zoe- ejenaar met liefde voor kan zich tot 20 februari voor de plaatselijke iiezing. ig jaar gooit de Tuin- Isie het in Zoeterwoude 'n andere boeg. Anders irheen moet de tuinver- :en echte wedstrijd ,Ik merkte dat de tuin- niet leefde in het dorp. te passief', aldus Aad irg, voorzitter van de lissie. jaar deed heel Zoeter- lutomatisch mee aan de iezing. De leden van de inspecteerden vier keer alle tuinen in het dorp =anaf de openbare weg zien. Dat gebeurde nder dat de bewoners gaten hadden. De kregen later een op- naar de prijsuitreiking :meentehuis te komen, g: „Een nadeel van de reuring was dat deze beperkte tot voortui- lat deze vanaf de weg te zien zijn. Ter- tertuinen vaak veel ijn. We hopen dat met mooie, besloten iu ook meedoen. vraagt de mensen inschrijven ook of ze of terras een dag wil len openstellen voor publiek. „Het plan is om aan te sluiten bij de Open Tuindag die het Leidsch Dagblad in juni organi seert. Lukt dat niet, dan willen we aanhaken bij een ander eve nement, zoals een fietsdag. Hef moet een evenement zijn waar bij het publiek buiten komt en fietst." Het idee is om de tuinen of balkons niet meer alleen door de vakjury te laten beoor delen, maar ook een publieks prijs in het leven te roepen. Twaalf inwoners van Zoeter woude hebben zich inmiddels opgegeven voor de tuinverkie- zing nieuwe stijl. Eén daarvan is de familie Van der Meij van de Weipoortseweg. Met de voor tuin van hun ruim driehonderd jaar oude woning wonnen zij in 2002 en 2003 prijzen bij de Zoe- terwoudse tuinkeuring. „Mo menteel is er niet zoveel te zien in de tuin. 's Zomers hebben we een hele rand met zelfge kweekte Afrikaantjes en veel bakken. Aan de muur hangen ouderwetse kaaskuipjes met ge raniums", aldus Inge van der Meij. Voorzitter Vijverberg van de Tuincommissie benadrukt dat iedere Zoeterwoudenaar die graag bezig is in zijn tuin of op zijn terras kan meedoen aan de verkiezing. „Je hoeft geen mo deltuin te hebben. Het ene lid van de vakjury let weer op heel andere dingen dan het andere. De een houdt van kabouters in de tuin, de ander van een wilde tuin, een ander weer van strak. Ook gaat het niet om de groot te. Een tuintje zo groot als een postzegel mag ook meedoen." Inge van der Meij heeft zich al ingeschreven voor de Zoeterwoudse tuinverkiezing nieuwe stijl. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15