Connexxion past dienstregeling aan LEIDEN REGIO Sneeuwhakken: pure topsport, maar het gaat niet om de prijzen WDR 4 mag blijven en luisteraars willen fanclub Minder bussen te laat ChristenUnie pleit voor Groenoordhallen Roeiers overvaren door tanker Nieuw middel Pharming getie Kijk snel op wwwJeidsdidagbSac HDC 972 dinsdag i februari 2005 door Ron de Joode sassenheim - Sneeuw valt er bij na niet in Nederland. Dus wie aan sneeuwhakken doet, moet verkassen naar het buitenland. De Sassenheimers Bert van Herwijnen (50), Hans Weusten (47), Wouter Koppen (55) en Eelko Koppen (27) kunnen daarover meepraten. Zij zijn net teruggekeerd van een expeditie naar Sarnia, ongeveer 300 kilo meter van Toronto in Canada. Daar deden zij mee aan een beeldhouwcompetitie. Een heel bijzondere: de kunstwerken waren niet van hout of steen, maar van sneeuw. Snowsculpting (er is eigenlijk geen goede Nederlandse verta ling voor) staat in Nederland nog in de kinderschoenen. Toch hakt Wouter Koppen er al vijfjaar stevig op los. En niet onverdienstelijk; vorig jaar won hij in de States zelfs een derde prijs, temidden van allerlei pro fessionals. Maar daar gaat het niet om. ,,We hoeven niet per se een prijs te winnen. Het is vooral een kick om een groot ruimtelijk beeld neer te zetten", vertelt Bert. Het viertal koos deze keer voor een eigen versie van Sky and Water. Kenmerkend: het Es- Het sneeuwbeeld in Sarnia van de Sassenheimse sneeuwhouwers. Foto rechts: de Sassenheimers Bert van Herwijnen, Hans Weusten en Wouter Koppen. Particuliere foto's scher-effect; als de vorm ver dwijnt, komt de restvorm te voorschijn en andersom. Sneeuwhakken vraagt conditie, lef en doorzettingsvermogen. En je moet niet bang zijn voor 'een beetje kou': in Canada daalde het kwik in de thermo meter tot 24 graden beneden nul. De gevoelstemperatuur was één dag min 38 graden. „Het is topsport. Je staat, soms balancerend en gewapend met speciale beitels, zagen en ras pen, op een drie meter hoog sneeuwblok aan het beeld te werken. Dat vraagt opperste concentratie. En teamwork. Als ik sta te hakken, geven de ande ren, vanaf enige afstand kij kend, aanwijzingen. Als je er te veel sneeuw afhaalt, kan dit je ontwerp schaden", legt Hans uit. Hij maakt de vergelijking met bouwvakkers; ook zij wer ken met steigers. Aan de vervaardiging van het beeld gingen heel wat bloed, zweet en tranen vooraf. Wout, de creatieveling, maakte enkele schetsen. Beeldhouwer Bert, in het dagelijks leven leraar cultu rele kunstzinnige vorming op het Rijnlands Lyceum, boet seerde vervolgens een kleimo- del. Er is veel overleg. Ook in Canada zelf. Dan wordt het stappenplan nog eens heel ge detailleerd doorgenomen. Want er mag niks misgaan. „Als je per ongeluk te diep hakt, kun je dat creatief oplossen. Ook dat is een uitdaging", vindt Bert. Creatief bezig zijn in de vries kou, tussendoor iets eten of drinken. En hooguit een paar tellen de handschoenen uit. Want voor je het weet, heb je kramp. Eelko weet daar alles van. Hij zorgde dat het thuis front op de hoogte bleef van de ontwikkelingen in Sarnia; deed dagelijks verslag op de website en zette er tientallen foto's op. /er M De site werd druk bezocht eerste dag alleen al waren 300 hits. Daarna is dat alle^ maar meer geworden. Lee^ gen van het Rijnlands Lycfnt zakenrelaties van Hans en Wouter, familie, vrienden *ES nog veel meer belangstelle1™ volgden de verrichtingen t861 ne. Volgend jaar gaan we /®r een Engelstalige versie ma van de website." fj s Ze zijn blij weer in Nederlj? zijn. Ook al regeert Koning1 Winter hier allerminst strè1"' Wel denken ze met gemetf gevoelens terug aan Canaf Want het is altijd sneu om. beeld, dat in 3,5 dag is veir6* digd, achter te moeten latP „Ik heb dan steeds weer et?: leeg gevoel", erkent Wouti „Och, dat is het vergankeli van de kunst", relativeert Erg lang hoeven ze er niet, te treuren. Meer dan 1500^| maken dat ze het avontuu het ware opnieuw kunnen ven. Bovendien staat een j we expeditie al weer op stL Wouter: „We hebben een| nodiging voor Detroit; in f ari 2006 vindt daar ook def Superbowlfinale plaats. Ei. twijfelen nog over Italië." lopig zijn de Sassenheimei nog niet uitgehakt. leiden/regio - Busmaatschappij Connexxion wil naar aanleiding van klachten van reizigers de dienstregeling opnieuw aanpas sen. Dat moet op 1 mei gebeu ren. Een woordvoerder van het bedrijf wil geen uitlatingen doen over specifieke wijzigingen. Alle voorstellen worden eerst voor gelegd aan de consumentenor ganisaties. Connexxion paste per 12 de- cèmber vorig jaar de dienstre geling aan. Er gingen volgens het bedrijf 22 procent meer bussen rijden, maar reizigers klaagden over het opheffen of wijzigen van verschillende lij nen, zoals lijn 45, die nog maar een kant op door de Merenwijk rijdt. De klachten worden behalve door Connexxion zelf ook ver zameld door de reisorganisatie Rover, de Fietsersbond en de ANWB. Hoeveel klachten er bij Connexxion binnen zijn geko men kon de woordvoerder gis teren niet zeggen. Er werd behalve over de gewij zigde haltes en routes ook veel geklaagd over bussen die te laat of helemaal niet kwamen. Dat had volgens Connexxion vooral te maken met veranderingen in roosters. De aanpassingen wor den deze week besproken met de roostercommissie van de OR van Connexxion. Volgens de woordvoerder worden op som mige momenten extra bussen ingezet om deze problemen te voorkomen. Het aantal bussen dat niet op tijd reed of uitviel was vlak na de invoering van de nieuwe dienstregeling tien procent. In middels is dat gedaald tot drie procent. „Maar we willen nog lager uitkomen." door Silvan Schoonhoven ning) zei eerder dat exploitatie van de Groenoordhallen in de toekomst 'steeds moeilij ker, zo niet onmogelijk' wordt. Leiden was tot de jaren negentig eigenaar van het terrein van de Groenoordhallen en verkocht het vervolgens aan Libéma. De gemeente wil de grond nu terugko pen of ruilen. In tegenstelling tot de gemeente en Libéma wil directeur Jeroen Altink de Groenoordhallen wel behouden. De CU-raadsleden vinden dat Altink onvoldoende ruimte krijgt om 'de evenementen functie van het terrein te versterken'. De Leidse afdeüng van Koninklijke Horeca Ne derland protesteerde in oktober al tegen sloop van de hallen. Volgens voorzitter Frans Schohaus lopen hotels en restaurants belangrijke inkom sten mis als er in Leiden geen plaats meer heeft om evenementen te herbergen. Hij wil een on derzoek naar de economische effecten van de Groenoordhallen op de Leidse regio. leiden - De ChristenUnie vindt het zonde om de Groenoordhallen, 'een terrein met grote beteke nis voor de stad en regio', te slopen. De partij zet vraagtekens bij het voornemen van de gemeente en de eigenaar van het Groenoordhallenterrein. Die willen dat de voormalige veemarkt tegen de vlakte gaat en plaatsmaakt voor 2,5 hectare extra bedrijventerrein en meer dan vijfhonderd wonin gen. De tweede toren naast Groenoord Plaza wordt waarschijnlijk een woontoren. Filip van As en Janine Clement van de Christen- Unie willen van het college weten waarom de hallen voor de gemeente 'zo plotseling hun bete kenis voor de stad hebben verloren'. Volgens de raadsleden is er nu geen alternatief in Leiden voor het organiseren van grootschalige eveneme- nenten. Wethouder Ron Hillebrand (ruimtelijke orde- leiden - Twee roeiers van roeivereniging Rijnland uit Leidschendam zijn gisterochtend kort na elf uur in het Rijn-Schiekanaal ter hoogte van de nieuwbouwwijk Roomburg overvaren door een lege tanker. Pas bij de Spanjaardsbrug slaagde de politie er in om de boot te laten stoppen. De schipper, een 46-jarige man uit Alblasserdam en zijn vrouw (57) zijn aangehouden op verdenking van het doorvaren na een aanvaring. De schipper heeft verklaard dat hij de roeiers niet heeft gezien. De twee roeiers, eeri" rige man en zijn 63-jarige vrouw echtpaar uit Voorburg, zaten in één boot en zijrj gebracht naar het LUMC, met onderkoelingsverschijnselen en water in de longen ziekenhuis wil geen mededelingen doen over hun toestand. Getuigen hielpen de£ slachtoffers op de kant. De boot brak in stukken. Foto: Hielco Kuipers leiden - Lactoferrine, een nieuw bacteriën-, virus- en schimmeldodend eiwit van het Leidse biotechbedrijf Pharming blijkt veilig in gebruik. Dat blijkt uit onderzoek van TNO. Al sinds de oprichting werkt Pharming aan lactoferrine, maar de ontwikkeling ervan stond een tijd op een laag pitje. Dat het middel veilig verdragen zou worden, stond theoretisch vast, omdat Pharming de men selijke variant produceei versterkt het afweersysteï) is daarom geschikt vc vroeg geboren kinderen pi tiënten die chemotherapy dergaan. Pharming vraai registratie aan als voedinj plement (een zogP 'GRAS'-registratie, Ge|c Recognized As Safe). Dezh stratie is goedkoper en ij, bewerkelijk dan een regi. als medicijn. Bemsgraadmeter Euronext Indices B.V. heeft het Leidse bi<e bedr ijf Crucell opgenomen in de Amsterdam Midkap Index De AMX-index is de graadmeter voor de middelgrote beursfL sen, zoals de AEX de graadmeter is voor grote fondsen. De td ondernemingen die aan de Amsterdamse berus genoteerd si komen in de AEX, de volgende vijfentwintig in de AMX. Doof name behoort Crucell nu tot de vijftig bedrijven in Amsterda de grootste beurswaarde. De nieuwe indeling van de AMX op woensdag 2 maart van kracht. De bestuurstop en de conu rissen van Crucell kwamen vorige week in opspraak wegens f vermoeden van optie- en aandelenhandel met voorkennis. I (advertentie) Reden voor Mulder en zijn vol gelingen een klein feestje te bouwen. „Want die beslissing houdt in dat vooral oudere luisteraars heel blij zijn omdat WDR 4 een goed en uniek sta tion is met gevarieerde muziek van nu tot vroeger. Van Duitse schlagers, via meezingers van Jantje Smit en Frans Bauer naar Engelse muziek. Zo is er nog oude Duitse muziek te ho ren en dat is genieten. Dat gaat er in als koek, want die muziek is nergens anders te beluiste ren. En bovendien zingt het hele bejaardentehuis mee. Ou deren willen geen pop, house of hiphop." Mulder is momen teel bezig een fanclub voor de radiozender op te richten. „Er zijn bijvoorbeeld steramen op gegaan om een dagtocht te ma ken naar Keulen waar de stu dio's van de WDR staan om te kijken hoe de programma's worden gemaakt. Daar wil ik best aan meewerken maar dan moet erwel een goed bestuur van de fanclub zijn. Daarin moeten minimaal vijf mensen zitten. Er zijn momenteel twee aanmeldingen dus dat gaat de goede kant op." Belangstellenden kunnen zich wenden tot Herman J, Mulder, Jan Palachstraat 42,2332 ZC Leiden. Telefoon: 06 - 24 599 598. Eric-Jan Berendsen rig j aar aan kabelmaatschappij Casema adviseerde dat WDR 4 van de kabel kon verdwijnen, klom een woeste Mulder met een inde pen. „En dat leverde 481 Schriftelijke en telefonische reacties op. Voornamelijk van oudere luisteraars maar ook van jonge mensen. Al snel bleek dat de kabelraad het ad vies had gegeven zonder ooit eens goed naar de muziek van WDR 4 te luisteren. Bovendien werd het advies heel klein be kend gemaakt in een huis-aan- huisblad." In eerste instantie schreef Mul der een brief aan Casema met het verzoek het advies van de kabelraad te negeren. „En met alle reacties ben ik naar de ka belraad gestapt om te vragen het advies te herzien, maar daar werd nauwelijks gerea geerd. Er werd mij verteld dat de klachten eind februari zou den worden behandeld terwijl de zender per 1 februari van de kabel zou wórden gehaald. Dat kan natuurlijk niet." Dus besloot Mulder het hoger op te zoeken. „Bij het Commis sariaat voor de Media in Hil versum heb ik een motie van wantrouwen ingediend met betrekking tot het functioneren van de kabelraad. Ik denk dat de raad daarvan geschrokken is want vorige week werd ik ge beld door een lid van de kabel raad met de mededeling dat WDR 4 mag blijven." 105.8 in plaats van 97.6 FM. Mulder is zeer tevreden met het behoud van 'zijn' zender. „Het betekent dat duizenden mensen naar hun favoriete muziek kunnen blijven luiste ren. Ik ben nu bezig met het oprichten van een fanclub." Toen de regionale kabelraad, een gezelschap wijze mensen dat over de invulling van de ether beslist, in november vo- De Blauwe Steen, die al 700 jadr in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van "ïïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 Herman Mulder is blij dat radiozender WDR 4 op de kabel blijft. „Het betekent dat duizenden mensen naar hun favoriete muziek kunnen blijven luisteren." Foto: Dick Hogewoning Zijn oproep leidde tot 481 reac ties en mede daar door is de ac tie van Herman Mulder uit Lei den voor behoud van radio zender WDR 4 op de kabel uit eindelijk succesvol gebleken. Veel mensen in deze regio kun nen dus blijven afstemmen op de West Deutsche Rundfunk. Dan moeten ze pér 2 februari alleen het station op een ande re frequentie zoeken namelijk Stuur eei

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14