LEIDE Patiënten wachten langer op ambulance 'Je kunt op overlast en vervuiling wachten' Rijnlandse roede en roepstoel maatgevend voor Leiden m euro t punt R1 REGIO Silo naar Amsterdam leidse kwesties Ruzie over 'onfatsoenlijk' straatwerk-rapport CDA dinsdag i februari 2005 lies in de st van dewijn >mmingsplan fienschans lx komt een nieuw be- gsplan voor het gebied ischans', dat ligt tus- ekvliet, het Rijn-Schie- 1 de spoorlijn van Lei- Alphen aan den Rijn. >pend daarop neemt »e van B en W een idingsbesluit, dat :tekent dat burgemees- :thouders 'ontwikkelin- ïen weren die niet pas- t nieuw op te stellen fingsplan'. an voorpagina Directeur Uppens van leeft gehoord dat som- ïolen, zoals in Zoet er- et meer meedoen aan toets. „Dat vind ik nu overdreven. Het hoort in bij. Het belangrijkste niet zo'n ophef over maakt." e geldt voor de Pacelli- :en paar honderd me- :rop. „Wij doen vooraf g mogelijk aan de Cito- e leggen de kinderen k uit hoe het werkt en en naar Toets-tv geke- tr de adviezen voor on- ren hebben wij de afge- ie weken al met de ou- sproken. Dat advies wij aan. De Cito-toets r niets aan verande- gt groep 8-leerkracht ngeling. Kim en Nathalie uit zijn inmiddels wel een enuwachtig en zorgen ie morgen uitgerust op erschijnen. „Ik mocht end niet zwemmen van eder, want ze zei dat ik it zijn voor de Cito- de ELS gaan de kinde en paar dagen op tijd 1. „Anders val je mis- 1 slaap tijdens de Cito- egt Bas. En één moeder dochter zelfs met de ir school brengen, zo niet moe wordt. Mis- eeft Yorick wel de beste is om de Cito-toets maken: „Voor elk punt e 530, krijg ik tien euro 1 ouders." Bij de Cito- 1 550 punten te verdie- zijn ook ouders voor lito-toets van hun kind iven is. Nathalie van de kt haast filosofisch op: oeder zegt dat de Cito- punt van een hele lan- s." En de ouders van iben gezegd: „lij maakt •toets heus wel goed, jent gewoon goed." En s, merken de kinderen nd op: „De meester [f gezegd dat de Cito- !t zo belangrijk is." En een lesje in zelfver- is er dus niets meer rgen over te maken. door Erna Straatsma leiden - Het 'besteld ambulance vervoer' in Hollands Midden is de dupe van rijksbezuinigingen op de ambulancezorg. Patiënten die van en naar ziekenhuizen gaan, moeten voortaan langer wachten op transport. Met een krappe personeelsbe zetting overdag houdt Hollands Midden meer ruimte over voor spoedvervoer in de nachtelijke uren. „We hebben hier bewust voor gekozen", zegt arts Jan de Nooij van de regionale ambu lancevoorziening Hollands Midden. „Overdag zitten we op het randje en dat betekent dat mensen in het ziekenhuis lan ger moeten wachten op ver voer." Ziekenhuizen moeten hun be stellingen voortaan beter plan nen, zegt De Nooij. „Nu komt het nog vaak voor dat ze vlak voor ze een ambulance nodig hebben, ons bellen. Eigenlijk moet het zo gaan als bij het re serveren van een vliegtuigstoel: hoe eerder je erbij bent, hoe be ter." In een brief aan de zieken huizen heeft de vervoerder aan gekondigd dat ambulances voortaan 'niet meer op elk mo ment van de dag' beschikbaar zijn. Binnenkort overleggen beide partijen over nadere uit werking van de plannen. Als gevolg van rijksbezuinigin gen moet Hollands Midden het met één ambulance minder doen. Overdag zijn 19 ambu lances beschikbaar voor het ge bied Gouda, Leiden, Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollenstreek, 's Nachts beschikt Hollands Midden over tien am bulances voor spoedgevallen. Twee daarvan zijn gestatio neerd in Alphen aan den Rijn, twee in Gouda, één in Bergam bacht, twee in Leiden, één in Leiderdorp en twee in de Duin en Bollenstreek. Volgens minister Hoogervorst kan Hollands Midden het voor spoedvervoer ook redden met vijf ambulances. Daarbij gaqt de minister uit van een aanrij- tijd van maximaal vijftien mi nuten. „Dat vinden wij grote nonsens in een gebied met 750.000 inwoners, daarom zit ten we daar ruim boven", zegt De Nooij, die een groot voor stander is van een zo kort mo gelijke aanrijtijd. Wij zullen blij ven knokken voor een aanrijtijd van maximaal acht minuten. Hoe eerder je er bent hoe beter: bij een groot infarct sterven de len van de hersenen al na vier minuten af." Met tien ambulances is het vol gens De Nooij nog goed moge lijk om in grote delen van Hol lands Midden binnen een aan rijdtijd van acht minuten te blij ven. „We zullen het de komen de twaalf maanden uiterst scherp in de gaten houden hoe het gaat. In de steden zal het waarschijnlijk geen probleem zijn om die acht minuten te ha len, maar in landelijke gebieden kan het moeilijk worden." Aanvankelijk zag het ernaar uit dat Hollands Midden 's nachts maar over negen ambulances zou beschikken: vier auto's in 'Ambulancevervoer niet te plannen' Besteld ambulancevervoer is niet goed te plan nen, zegt het Diaconessenhuis. Het Leidse zie kenhuis vreest een toename van de kosten, als patiënten - door gebrek aan transport - een dag langer in het ziekenhuis moeten blijven. Andere ziekenhuizen hebben nog geen standpunt over de bezuinigingen in de ambulancezorg. „Vaak beslist een arts 's ochtends of iemand in de loop van die dag naar huis kan", zegt S. Rut ten, woordvoerster van het Diaconessenhuis. „Als die persoon met een ambulance weg moet en we kunnen vervolgens geen auto krijgen, be tekent het dus dat zo iemand nog een nachtje langer moet blijven. Dat lijkt me een beetje vreemde consequentie van een bezuiniging in de ambulancezorg: dat wij meer kosten gaan maken." Het Rijnland Ziekenhuis, met vestigingen in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn. wacht de gesprekken met de ambulancezorg en andere ziekenhuizen af. Woordvoerster Jeanine Schrij- nemaekers: „Gepland vervoer is een aandachts punt. We willen daar wel samen met de andere partijen over overleggen en zoeken naar een oplossing." Het LUMC wil vooralsnog niet ingaan op de plannen. Bestuursvoorzitter Onno Buruma laat via woordvoerster Ondine Gort weten dat hij 'eerst stukken wil zien', voor hij commentaar wil geven. de regio Gouda/Alphen en vijf in Leiden/Bollenstreek. Zorgverzekeraars hebben in- leiden - Een silo van 17,5 meter hoog en met een doorsnede van acht meter is gisteren van Leiden vervoerd naar Amsterdam. De silo is gemaakt door het Leidse bedrijf Dra kenburg op industrieterrein De Waard en bestemd voor een nieuwe betoncentrale in de hoofdstad. De silo is door de verdeling in drie vakken geschikt voor drie soorten be- tonmengsels. In Leiden is er ongeveer acht weken aan gewerkt. De onderdelen zijn bin nen gemaakt, buiten zijn die aan elkaar gelast. Foto: Hielco Kuipers Burgemeesterswijk en Haagwegkwartier bang voor verloedering vervolg van voorpagina leiden - De komst van dag- en nachtopvang buiten de Leidse singels stuit op verzet in het Haagwegkwartier en de Burge meesterswijk. De ruim honderd aanwezige bewoners van de doorgaans vredige Burgemees terswijk willen niet opgeschrikt worden door zwervers die hun roes uitslapen in portieken. Dat gaven ze burgemeester Lenfe- rink tijdens de informatieavond op het Trigonterrein aan de Zoeterwoudsesingel duidelijk te verstaan. Ook de nabijheid van de nachtopvang bij de noodlo- kalen van de Lorentzschool aan de singel baart hen zorgen. Net op het moment dat jonge kinderen 's ochtends naar school gaan, zullen verslaafden en daklozen het nieuwe slaap- huis in het voormalige GGD-ge- bouw aan de Roodenburger- straat verlaten. „Toch niet wat u noemt een prettige combina tie?", schamperde een bezorg de buurtbewoner. D66-wethou- der Hessing (onderwijs) sprong burgemeester Lenferink op dat moment bij. De sluitingstijden van de nachtopvang worden ui teraard aangepast, zegde hij het sceptische publiek toe. Of daar mee ook het probleem gelijk zal zijn verholpen en de veiligheid van de kinderen gegarandeerd, blijven de buurtbewoners be twijfelen. Het Haagwegkwartier heeft, an ders dan de Burgemeesterswijk, al ervaring met daklozen en verslaafden. De wijk herbergt een sociaal pension en het vrouwenopvanghuis Rosa Ma- nus. In het recente verleden waren er drugspanden. Boven dien staan delen van de wijk bekend als sociaal zwak, zeiden buurtbewoners gisteren in het ROC aan de Haagweg. „Er wo nen hier ex-psychiatrische pa tiënten, mensen die in de schuldsanering zitten en die soms zélf bijna op straat drei gen te komen staan", zei een buurtbewoonster. De vrees overheerste dat de komst van een dagopvang voor zwervers en verslaafden de wijk mogelijk het laatste zetje geeft. „Je kimt op overlast en vervui ling wachten", meende een buurtbewoner. De wijk slaagt er nu nog net in om netjes en leef baar te blijven. De angst is le vensgroot dat met de komst van de dagopvang de verloedering definitief toeslaat. Tegenwer pingen van PvdA-wethouders Buijing (zorg en welzijn) en Hil- lebrand (wijkontwikkeling) dat de daklozen goed in de gaten gehouden worden, werden openlijk niet geloofd. „Dat gaat een jaar goed, maar dan komen er nieuwe politici en zijn alle af spraken vergeten." i/esties die als een eeu- gteken boven de stad Is de Leidse bevolking .om? Wie is de rijkste Leiden? Kun je het Water drinken? De ru- jse kwesties biedt een i op vragen die elke Lei- jch weieens stelt - min der voor de hand lig- evering 60: waar dien Rijnlandse roede en de I bij het stadhuis voor? 1 een beetje weg naast imentale bordestrap op traat en ze zijn moeilijk naar ze zitten er wel In de muur van het adhuis, op de plaats ien trapje tegen leunt, iuf gekerfd en daarbo- iets dat nog het op een handgreep. niet te zijn bedoeld te bieden bij het klim- f de verhoging met het i als de roepstoel te £t. Nee, de staaf op de ast het raam geeft de lengte aan van een Rijnlandse voet (31,4 cm) en de gleuf die tussen de twee ijzeren nokjes in de muur is gekerfd, is de Rijn landse roede. Twaalf voet en dus 376,8 centimeter lang. De Rijnlandse roede was vanaf de Middeleeuwen, waarin zo ongeveer elke stad met eigen maten mat, de standaardmaat in Leiden en omgeving. Gebei teld in de gevel van Oberkich- ner stenen die in 1597 het stad huisfront van Leedesteen ver ving, waren voet en roede be doeld om burgers de gelegen heid te geven de lengte te con troleren van voorwerpen die ze hadden gekocht op de markten in het centrum. Handig natuur lijk, in een tijd dat nog niemand met een rolmaat op zak liep. Het ging bij dat meten alleen niet om het Leidse laken, zoals sommige publicaties in het ver leden wilden doen geloven. Die stelling wordt in elk geval heftig bestreden door Piet de Baar van het gemeentearchief. „De geëi gende maat voor textiel was de el en ik zeg niet dat de ellemaat nooit afgebeeld is geweest op de stadhuismuur, maar daar heb ik heb nooit iets over gele- De staaf op de muur naast het raam geeft de lengte aan van een Rijnlandse voet (31,4 cm) en de gleuf die tussen de twee ijzeren nokjes in de muur is gekerfd, is de Rijnlandse roede. Foto: Dick Hogewoning zen. En als ze die ellematen nou wel bezaten in De Laken hal, waar de specialisten sa menkwamen, waarom zouden handelaren voor het meten dan naar het stadhuis gaan?" Daar gelooft hij dus geen steek van, maar wat bij het stadhuis dan wel allemaal werd geme ten? Meer dan 'planken en touw', kan De Baar niet beden ken. „Met meubelstukken of andere grote voorwerpen zal men er in die tijd toch niet snel heen zijn gegaan. Het was dus middels geld beschikbaar ge steld voor een vijfde auto in de regio Gouda/Alphen. „Wij zijn zelf ook flink ingelopen op onze tekorten, waardoor dat moge lijk werd", zegt De Nooij. 'Boosheid Hillebrand beetje gespeeld' leiden - Met het onafhankelijke rapport over het straatwerk in Leiden heeft de CDA-fractie zich de woede op de hals ge haald van wethouder Ron Hille brand (PvdA, ruimtelijke orde ning). Politiek ongebruikelijk en onfatsoenlijk noemt Hillebrand het optreden van het CDA. „Die boosheid lijkt me een beetje ge speeld", zegt CDA'er Abram Flippo. Hillebrand is boos dat het CDA de uitkomsten van het onder zoek wel aan het Leidsch Dag blad heeft bekendgemaakt maar niet aan het college van B en W. Bovendien gaat de wet houder aan Flippo vragen om aan te tonen wanneer het colle ge heeft gezegd dat het straat werk goed is. „En als hij dat niet kan bewijzen, dan eis ik dat hij die woorden intrekt", aldus Hil lebrand, samen met WD-colle- ga Rogier van der Sande (finan cien) verantwoordelijk voor aanbesteding en uitvoering van het werk. De Stichting Erkenning voor het Bestratingsbedrijf (SEB) schouwde op verzoek van het CDA elf straten in Leiden, voor al in de binnenstad. Geconclu deerd wordt dat de kwaliteit van de bestrating overal onder de maat is en soms zelfs ge vaarlijk. Het CDA liet het onderzoek zelf uitvoeren omdat het college van B en W het volgens raadslid Flippo niet nodig vond, omdat 'het werk goed' was. „Dat blijkt duidelijk uit de antwoorden van het college op de schriftelijke vragen." Het rapport gaat deze week naar het college en de raad, en niet pas op 10 februari, zoals de wethouder veronderstelt. „We hebben zelf een exemplaar ge kregen en dat moeten we, in clusief kleurenfoto's, vermenig vuldigen. Het rapport komt ruim voor 10 februari beschik baar", aldus Flippo. Vorig voorjaar zijn er twee in terne onderzoeken gedaan naar het straatwerk in Leiden en daaruit blijkt volgens de wet houder al dat 'er verschillen zijn in kwaliteit'. „Het CDA probeert nu dezelfde zaak voor de tweede keer als nieuwsfeit te brengen met een rapport dat wij niet mogen lezen. Zodat ze met veel tamtam het nieuws weer kun nen brengen. Het is van de gek ke." Volgens Flippo was een onaf hankelijk onderzoek wel nodig, omdat de twee gemeentelijke afdelingen in hun rapporten vooral stelden dat het met de aanbesteding niet goed was ge gaan (slechts één ambtenaar verdeelde het werk) maar dat er met de kwaliteit niet zoveel mis was. „Ik heb veel telefoontjes en e-mails gekregen van bur gers dat het werk in hun straat niet deugde. Ik ben een leek. We moesten zeker weten dat de kwaliteit niet goed was en de SEB is de enige instantie in Ne derland die dat onafhankelijk kan keuren", aldus de CDA'er. Volgens Flippo is het CDA er niet op uit dat er koppen gaan rollen vanwege deze kwestie. „Wij willen dat er orde op za ken wordt gesteld en van mij mogen de twee verantwoorde lijke wethouders dat gaan doen. Maar dan moet je eerst uitzoe ken of het mis is en hoe dat heeft kunnen gebeuren. Daar om willen wij een raadsenquê- te. Uit het SEB-rapport blijkt dat de looptijd van het werk korter is dan gewenst, dat bete kent dat er eerder opnieuw be straat moet worden. En er zijn reparaties nodig op gevaarlijke stukken." Dat de wethouder boos is, 'daar kan ik niks aan doen', zegt Flip po. „Kennelijk heeft hij ook nu nog geen inzicht in de werkelij ke situatie." Servies spaaractie Mijn wereld, mijn krant. I 1 Leidsch Dagblad 1 wel handig dat die maatstok in de muur zat, maar de gebruiks waarde is volgens mij niet zo groot geweest." Nee, dan was die van de roeps toel vermoedelijk veel groter. Tegenwoordig worden er fiet sen tegenaan gezet, maar in vroeger tijden werden de be sluiten van de vroedschap en de mededelingen van het stads bestuur er afgekondigd. De roepstoel werd vanaf 1501 eveneens gebruikt voor een vroege vorm van striptease. 'Bankroetiers' moesten er, 'vol gens het privilege van Philips van Bourgondië', gedurende drie dagen een uurtje per dag 'in hun onderste kleed te pronk staan', indien zij gebruik wilden maken van het voorrecht van cessie, 'om zich aan zijne schuldeisers te onttrekken.' Die vernedering is, zolang ze duur de, onder de maat gebleven. Paul de Tombe Dit was dc laatste aflevering van de rubriek Leidse kwesties. Over eni ge tijd verschijnt er een boekje, waarin een groot aantal afleverin gen wordt gebundeld. -V J Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ^fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam SM J V Postcode Plaats Ttelefoonnr: (Lv.m bexorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres Bank-/girorekening-nummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso bvp« Stuur de bon in een ohgef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 gratis). E-mail: lezersservice^ hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch MHè Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13