Radio 2 is weer grootste van het land De dilemma's van Loretta Schrijver Peuteren in de psyche van misdadigers Radio 538 voorbijgestreefd Samen naar televisie kijken blijft belangrijk Lege pagina's in Russisch dagblad GS NCRV wil liedjes Annie MG Schmidt Hilversum - Op 21 mei is het tien jaar geleden dat schrijfster Annie M.G. Schmidt overleed. Ter gelegenheid hiervan organi seert de NRCV de wedstrijd Op een mooie Pinksterdag. Rap pers, hardrockers, rockbands en andere muzikale talenten worden opgeroepen om hier voor een eigenzinnige versie te maken van een van haar liedjes. De tien beste kandidaten mo gen hun versie uitvoeren met het Metropole Orkest. Het lied je wordt geplaatst op Onge- kendTalent.nl en uitgezonden in verschillende radioprogram ma's van de NCRV. Zo zal het Radio 2-theaterprogramma Volgspot op eerste pinksterdag, zondag 15 mei, geheel in het te ken staan van dit project. De NCRV wil met dit project sa men met de professionele mu sici en arrangeurs van het Me tropole Orkest een podium bie den voor jong muzikaal talent. Chatten met KRO-directeur Hilversum - Is 'Gij zult niet do den' sterker dan 'Ik wil leven'? Még de KRO de Tien Geboden wel op deze manier vertalen? En wat moet je als media-con sument met 'God is er'? Derge lijke vragen kunnen vanavond om 19.00 uur rechtstreeks aan KRO-directeur Ton Verlind worden gesteld. Een uur lang gaat hij via een 'chat' (www- .kro.nl/campagne/chat.html) in gesprek met kijkers en luiste raars over de nieuwe KRO-cam pagne, waarin de Tien Geboden zijn vertaald in hedendaagse 'beloften'. Daarom, als voor beeld, luidt het gebod 'Gij zult tegen uw naaste niet vals getui gen' in de KRO-campagne nu 'ik ben eerlijk'. En 'Gij zult niet stelen' is nu 'ik heb genoeg'. Uitgeverij Pulitzer wordt ingelijfd davenport - De Amerikaanse uitgeverij Pulitzer, befaamd van de Pulitzer-prijzen, wordt voor 1,46 miljard dollar (1,1 miljard euro) overgenomen door de krantenuitgever Lee Enterpri ses. Dat maakt Lee Enterprises de op zes na grootste uitgeverij van de Verenigde Staten. Pulitzer geeft tientallen titels uit, waaronder veertien dagbla den. De uitgeverij werd in 1878 opgericht door Joseph Pulitzer. Later werd zijn naam verbon den aan de prestigieuze Pulit- zer-prijs, een jaarlijks uitgereik te journalistieke onderschei- ding. Lee Enterprises beschikt na de overname over 58 regionale dagbladen in 23 staten. De tota le oplage zal 1,7 miljoen exem plaren gaan bedragen. De jaar omzet komt rond 1,1 miljard dollar te liggen. hilversum/anp - Dankzij de Top 2000 is Radio 2 net ais vorig jaar de best beluisterde landelijke zender. Dit blijkt uit de luistercij fers die onderzoeksbureau Into- mart GfK gisteren heeft gepubli ceerd. In de periode november en de cember 2004 scoorde de zender een marktaandeel van 12,5 pro cent onder luisteraars van tien jaar en ouder. Daarmee ligt Ra dio 2 ruim voor op Radio 538 (10,8 procent). De regionale omroepen scoren overigens ge zamenlijk een marktaandeel van 14,1 procent. Over heel afgelopen jaar is het aandeel van Radio 2 opnieuw gegroeid. Met een jaargemid delde van 11 procent doet Ra dio 2 het beter dan in 2003, toen de zender een gemiddeld aandeel van 10,5 procent scoor de. Radio 2 is al vanaf de jaren '90 aan een constante opmars bezig. Vanaf 1998 heeft de zen der gemiddeld 2,5 procent marktaandeel gewonnen. „Het grote succes voor Radio 2 is de Top 2000 dat aan het ein de van het jaar 6,5 miljoen luis teraars trok", zo blijkt uit de re sultaten van Kijk- en Luisteron derzoek Publieke Omroep. De laatste week van 2004 luisterde bijna de helft (47,4 procent) van alle Nederlanders van 13 jaar en ouder naar het radio-evene- Best beluisterde zenders op rij 1. Regionalen: 14,1% (-0,2) 2. Radio 2:12,5% (+2,5) 3. Radio 538:10,8% (-2,0) 4. Sky Radio: 10,6% (+0,1) 5. Radio 1:8,3% (-0,1) 6. Radio 3FM: 6,3% (0) 7. Radio 10 Gold: 4,7% (-0,4) 8. Radio Veronica: 4,5% +0,8) 9. Noordzee FM: 4,1% (-0,8) 10. Yorin FM: 3,3 (0) Luistertijdaandeel van tien plussers over de maanden november en december 2004. Tussen haakjes het verschil met de maanden er voor. Bron: Publieke Om roep, kijk en luisteronder zoek ment", aldus GfK. Het publiek waardeerde de marathonuit zending met een 7,7. Ook de andere themaweken als de Week van de Jaren 60, 70 en 80 en het Weekeinde van het Nederlandse Lied trekken veel nieuwe luisteraars. Van 21 tot en met 25 februari op op Radio 2 weer het de Week van de Ja ren 60 te horen ten tijdens het paasweekeinde organiseert de zender het weekeinde van het Nederlandse lied. hilversum/anp - Ondanks de toenemende mogelijkheden van vrijetijdsbesteding blijft sa men televisie kijken belangrijk. Vooral in de avonduren zitten mensen (65 procent) gezamen lijk voor de buis. Over de gehele dag is het aandeel samen kijken 56 procent. Die conclusie trekt Stichting Kijkonderzoek in een terugblik op 2004. Het samen kijken ge beurt vooral naar de negen gro te zenders, regionale zenders en dvd/video. Het minst popu lair om in groepsverband te be- moskou/anp - De Russische za kenkrant Kommersant ver scheen gisteren met lege pagi na's. Met de actie protesteerde de krant tegen een schadever goeding van meer dan 310 mil joen roebel (8,2 miljoen euro) die hij moet betalen aan de grootste zakenbank van Rus land, de Alfabank. De bank klaagde de krant aan, nadat die de afgelopen zomer een artikel over lange rijen bij pinautomaten had gepubli ceerd. In het stuk 'Hoe de bankcrisis op straat komt' werd ook de Alfabank genoemd. De bank vond dat zijn reputatie hierdoor schade had opgelopen en eiste een schadevergoeding. De rechter wees die toe. Vrijdag liep de betalingstermijn voor de schadevergoeding af. In de maandageditie bleven acht pagina's onbeschreven. Er stonden alleen een foto van Al fa-directeur Michail Fridman samen met de Russische presi dent Vladimir Poetin en een brief aan de lezers in. Het dagblad liet weten dat de krant de komende dagen weer in de normale vorm verschijnt, zelfs als de afgebeelde figuren of organisaties dat niet leuk vinden. Kommersant is eigen dom van de uitgeweken Russi sche zakenman Boris Berezo- vski. Loretta Schrijver: „De ene dag vind ik 't NOS-Journaal beter, de andere keer RTL Nieuws. Ze zijn eikaars evenknie in betrouwbaarheid, onafhankelijkheid en journalistiek Foto: GPD kijken, zijn TMF, MTV en The Box. De 'samen-kijk-tophonderd' wordt aangevoerd door het EK voetbal. Daarnaast staan de Olympische Spelen hoog op de lijst. Andere programma's waarnaar vaak gezamenlijk wordt gekeken, zijn Idols, het 8- Uur Journaal van de NOS en het half acht nieuws van RTL4, Spijkers Jaaroverzicht, Eurovi sie Songfestival, Postcodeloterij Miljoenenjacht, TV Show, Do mino Day, Goede Tijden Slech te Tijden en Postcodeloterij. Al ruim vijftien jaar is ze bijna onafgebroken het vrouwelijke boegbeeld van het RTL-Nieuws. Daarbuiten heeft Loretta Schrij ver een enorm zwak voor dieren en het milieu. 'We plunderen, plunderen, plunderen.' Een na dere kennismaking aan de hand van dilemma's. Goeie voornemens „Heb ik niet. Ook niet in het be gin van het jaar. Mijn enige voornemen is dat ik wil afval len. Maar dat wil ik het hele jaar door, jaar in jaar uit. Stoppen met roken? Ach, we gaan alle maal wel ergens aan dood. Bo vendien, wat moet ik dan met die mooie aanstekerverzame ling en die fraaie asbakken? Dat is toch zonde? Ik ben niet zo van de planning. Dan móet je je er aan houden. Net als met trouwen; een voornemen om je leven lang bij iemand te blijven. Mooi voornemen, maar het komt er in de praktijk maai' zel den van." Mensen of dieren „Dat is appels met peren verge lijken. O nee, ik zou in een vol gend leven absoluut niet als dier terug willen komen. Daar voor hebben de dieren het veel te slecht onder de heerschappij van de mens. Ik zou wél willen terugkomen als weldoener van dieren, als een Jane Goodall of Dian Fossey bijvoorbeeld, die de chimpansees en berggoril- la's in hun natuurlijke omge ving in Afrika hebben bestu deerd. Zo dapper zijn, zoveel durf en moed hebben. Zoals ook Willy Smits die zich met zijn leven inzet voor de overle ving van de orang oetans op het Indonesische Kalimantan! Daar heeft Prins Bemhard in zijn laatste interview met Rik Fel- derhof nog aan gerefereerd, toen-ie alle rijken van Neder land opriep wat van hun geld, af te staan ten behoeve van die prachtige mensapen." Voor of tegen prins Bemhard „Ik heb altijd vrolijk meegedaan aan alle Bemhard-grappen. Maar toen ik bij de AVRO een speciaal programma wijdde aan Willy Smits en zijn orang oetans, mocht ik ook prins Bemhard erover interviewen. Als cadeautje hadden we een pluche orang oetannetje mee genomen, eigenlijk bedoeld voor zijn eerste achterkleinkind dat toen net onderweg was. Het was gekocht bij speelgoedzaak Den Uyl. Toen hij het cadeautje uitpakte zei hij (Loretta imiteert de dictie van prins Bemhard): „Ja, die orang oetan vind ik leuk. Maar niet dat merkje in het oor. Dat staat mij niet zo aan." Bleek de naam Den Uyl, zijn grote vriend in grote letters op het oor merk te staan! We hebben nog gemoedelijk een glaasje wijn gedronken. Toen ik weer buiten de hekken van Soestdijk stond, heb ik me flink schuldig gevoeld over alle flauwe grappen die ik voorheen over hem gemaakt had. Voor mij was hij tot dan toe een soort sprookjesfiguur geweest, of een stripfiguur. Maar het bleek een mens van vlees en bloed; iemand die - daar stond hij om bekend, ja - je kon in pakken met zijn charmes. Dat is bij mij ook zeer zeker gelukt." Natuur of cultuur „Moeilijk. Mijn basis is vrij cul tureel: lezen, piano spelen, the ater, een klassieke school-oplei- ding. Maar mijn drijfveer, waar ik alles over wil weten,' is toch wel de natuur, het milieu - en hoe wij dat verzieken, helaas. Ik maak me er kwaad over; en dat doe ik niet voor toekomstige generaties, want ik ben er straks niet meer en ik heb geen kinde ren. Het gaat me om het hier en nu: we maken er een zootje van, we consumeren maar en produceren maai', als alleen heersers op deze planeet, zon der respect voor al onze mede- aardebewoners. Wie denkt de mens wel dat-ie is? Waarom zou je wél de aarde mogen plunderen, maar ben je strafbaar als je je andermans spullen toe-eigent? Stelen mag toch niet? De zeeën worden leeggevist met kilometers lange drijfnetten. De regenwouden gaan tegen de grond voor tuin meubelen en om er sojaplanta- ges aan te kunnen leggen. Niet voor de lokale bevolking, nee: om er de varkens in onze bio- industrie mee te kunnen voe ren. Ik leef hier ook en de aarde is dus net zo goed van mij als van die rücksichtlose plunde raars. En dat is mijn woede. Blijf met je poten van mijn dier bare wereld af!" België of Nederland (Ze zucht). „Ik merk zo vaak dat ik niet kan kiezen. Kijk nou eens hier, in de Kempen. (Ze wijst naar buiten). Ik woon hier in een overdonderende rust: ik hoor alleen vogels, kikkers en koeien, uitgestrekte weiden en bossen en het riviertje de Mark zijn mijn uitzicht. Maar we gaan hier wel weg, het huis staat in de verkoop. We gaan weer in Holland wonen en wat mij betreft dan nog het liefst in het centrum van Hilversum, dichtbij winkels, bij mijn werk en vooral dicht bij mijn moe der. Zij is al op leeftijd en als enig kind wil ik dag en nacht bij haar in de buurt zijn. Daar is geen discussie over mogelijk, dat wil ik. Ik ga hier weg met de nodige pijn in het hart. Maar ik doe er ook niet al te somber over. Ik ben blij dat mijn moeder er, na een zware hartoperatie, nog is. Dat is het allerbelangrijkste." RTL Nieuws óf NOS-Journaal „Ik ben niet zo van de concur - a op an. 1 .13. irger i The .17. aal. an. 1 rentie. De ene dag vind. 2( NOS-Journaal beter, C keer RTL Nieuws. Ze zjtgte' kaars evenknie in betn.45 heid, onafhankelijkhe) We journalistieke keuzes. 35 f Natuurlijk neig ik mee^fg RTL-Nieuws. Dat is m^ plaats, mijn thuishave^ na dat ene AVRO-jaar AS. teruggekeerd ben. Toejmtj rugkwam, deed ik hetjraat van zes uur, dat net inams een andere opzet kree^43 na anderhalf jaar wee)^ acht ging, zeiden men. 18 ben je weer op je plaa^ho mij geldt dat niet. Ple^fi werk, dat is voor mij ajde het allerbelangrijkste, the Ik beschouw het ook ïherl voorrecht dat ik dit w< doen. Dat ik substanti ben met onze wereld, ogr; niet alleen tijd in geld W is. Echt, als ik niet me^' zou ik best jaloers op 10 nen zijn." ieb< 12 iufft 00' Annelies Vlaanderen ,ché 5A -Di Het KRO-programma^ van het sentiment blilas terug op 2 oktober 19/j™E eerste Nederlandse coiFn zender de lucht in ginz.z\ ronique (nu RTL4) mff} E Schrijver en Jeroen Pd^jFj journaalpresentator eii.-j 5 eerste uur. vanmiddapie 17.35 uur. 34 04 dinsdag 1 februari 2005 ederl Dedei OS-J. ederl lat's i/RO' pspoi adar. OS-J an bi ngo. OS-J OS-S 8.W. itzen 'F. CRV ling. H yZal j< ij ik 2 jyuri je). ome Ifyps-j ^■jeter P"Deate ■MHbil av BI|at's an b gang ;twe en V( fttetell SffHmis Hilversum - De Britse detective is op de Nederlandse televisie al sinds jaar en dag het domein van de KRO. Heel af en toe echter weet een van de ande re omroepen aan de haal te gaan met één van de vele kwalitatief hoofstaan- de series die aan de overkant van de Noordzee worden gemaakt. Zo brengt de VARA vanaf vanavond de vierdelige BBC-miniserie Outside the rules, waarin de jonge en ambitieuze foren sische psychiater Natalie Vine de poli tie moet helpen bij het oplossen van ernstige geweldsdelicten, door 'in het hoofd' van daders te kijken. Er zijn meer detectives geweest waarin het peuteren in de psyche van misda digers centraal stond. Onder liefheb bers van het Britse speurdersgenre heeft bijvoorbeeld de serie Cracker nog altijd een grote naam. Daarin speelde de Schotse komiek/acteur Robbie Coltrane - later wereldbe roemd geworden als Hagrid in de Har ry Potter-films - een jaar of tien gele den een 'profiler', iemand die aan de hand van zijn inzicht in de menselijke geest daderprofielen voor de politie maakt. Cracker - hier overigens niet uitgezon den door de KRO, maar door RTL 5 - was hard en rauw. Coltrane speelde met verve de botte Eddie 'Fitz' Fitzge rald, bij vlagen geniaal in zijn inzich ten, maar aan de andere kant ook de te veel drinkende, gokverslaafde 'loser', die zijn huwelijk te gronde richt, zijn kinderen verwaarloost en zijn frustra ties daarover afreageert op de mensen met wie hij werkt. Wat Cracker vooral sterk maakte, was de duidelijke booschap dat Fitz randfi guren begreep omdat hij er zelf eigen lijk ook één was. Hoofdpersoon en verhaallijn liepen daardoor vrijwel naadloos in elkaar over. Coltrane hield Daniela Nardini (rechts) speelt de hoofdrol in de miniserie Outside the Rules. Als forensisch psychiater assisteert ze de politie bij het oplossen van geweldsdelicten. Links Anastasia Hille als kindermoordenares Rachel Selby. Foto: GPD/VARA het na twee goed bekeken reeksen van de serie voor gezien, vooral omdat hij niet eeuwig Fitz wilde blijven. Ook het veel vriendelijkere - en daar door ook wat minder overtuigende - Outside the rules kent die verweven heid tussen het karakter van de heldin en de zaken die ze probeert op te los sen. In het eerste tweeluik moet Vine zien door te dringen tot het brein van een meervoudige kindermoordenares, iets wat haar uiteindelijk lukt door na re ervaringen uit haar eigen jeugd. Die moet ze dan wel een plaats in haar le ven weten te geven, wat ze doet aan de hand van haar mentor. In de delen drie en vier speelt haar zelfverklaarde dubieuze keus voor mannen een bijna fatale rol in de jacht op een gruwelijke seriemoordenaar. Die moet mede op grond van Vine's graafwerk in de weggestopte herinne ringen van de enige overlevende een halt worden toegeroepen. Een andere overeenkomst tussen de series is de herkomst van de hoofdrol spelers. Ook Vine wordt neergezet door iemand uit Schotland, al heeft Daniela Nardini (36) Italiaanse roots. Na wat kleine rolletjes brak ze in 1995 door met de BBC-reeks This life. In die in Groot-Brittannië erg populaire serie over jonge advocaten die een huis in Londen delen, was ze de mooie, maar manipulatieve Anna. Die kreeg altijd wat en vooral wie ze wilde, maar bleef doorgaans met lege handen achter, en liet pas dan haai" menselijke kant zien. De rol bezorgde haar niet alleen een Bafta Award, maar ook een stempel: geschikt voor rollen als slimme vrouw, verleidelijk én kwetsbaar, met zowel een scherp als een warm kantje. Nata lie Vine was zo'n rol, en zo waren er meer. Nardini kreeg snel in de gaten dat ze een eenzijdige carrière tegemoet leek te gaan, en koos daarom kort na Outside the rules voor een andere koers. „Mensen wilden toch elke keer weer Anna zien", zei ze in The Obser ver. „Er was niets mis met die rollen, maar ik had het er wel mee gehad." Vandaar dat ze in 2003 de gang naar de planken van het Londense West End maakte, waar ze debuteerde in Camille, de toneelversie van La dame aux camélias van Alexandre Dumas. Haar rol: Marie Duplessis, een 25-jari- ge, aan tuberculose stervende vrouw, die in het Parijs van de negentiende eeuw werd vereerd als mode-icoon én verguisd als de society-prosituee die ze ook was. Daarmee is Nardini toch ze ker even ver van haar rol als Anna ver zeild geraakt als Coltrane van diens rol als Fitz: kindvriendelijke reus in kas krakers over een tovenaarsleerling. Patrick van den Hurk Outside the rules, vanaf vandaag vier dinsdagen bij de VARA op Nederland 3 om 23.40 uur. 1. Studio Sport NOS 2. Spoorloos KRO 3. Jounaal (zo, 20u) NOS 4. AZ-Feyenoord SBS 6 5. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 6. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 7. Vermist TROS 8. Hart van Nederland SBS 6 9. Aj ax- Heerenveen SBS 6 10. Radar TROS KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 14 SF s.o W( rS intc 37 Hi Top 10 meest bekeken kinderprogramma 1. Totally spies! Fox Kids 2. Zoop Nickelodeon 3. Jeugdjournaal NOS 4. Rocket power Nickelodeon 5. Spongebob squarepants Nickelodeon 6. Bende van vijf Fox Kids 7. Avonturen van Jimmy Neu Nickelodeon tron 8. Fairly odd parents Nickelodeon 9. Lucky Luke Nickelodeon 10. Bassie Adriaan Nickelodeon Marktaandelen inc Nederland 1 13,7 (14,1) Nederland 2 15,3 (18,8) Nederland 3 6,6 (6,5) RTL 4 17,7 (17,5) RTL 5 4,6 (4,2) Yorin 5,3 (5,4) SBS 6 13,4 (10,5) NET 5 4,7 (4,5) Veronica 3,5 (3,7) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- ep onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkqs De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestgd kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan n aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10