REGIO I eranderingen op dodenkruispunt' Rechter zit in zijn maag met Oegstgeestse burenruzie over taxushaag LStige ongevallen rond Alphen Jongerenraad niet in clubhuis van Vivax Gezocht: 'adoptie-ouder' voor acht plantenbakken egamarathon egasucces' in leterwoude 'Leuk om jeugd over de streep te trekken In Duinrell sneeuwt het plaatselijk jrschoten put keer uit fonds ichoten - Voorschoten 1 vorig jaar 58 aanvragen peovrijwiliigerssubsidie geho erd. Doorgaans vragen van vrijwilligers subsidie gemeente aan. In Voor- Lien gaat dat andersom, roept de plaatselijke over- ie diverse organisaties op >n aanvraag voor een fi- ële bijdrage te doen. Daar lf e ig jaar een speciaal fonds in het leven geroepen. De ente heeft 171 vrijwilli- ïstanties aangeschreven, ichotense stichtingen en igingen kunnen een do- krijgen om vrijwilligers te te' >n, om vrijwilligers bij te en en om vrijwilligers in mnetje te zetten. maandag 31 januari 2005 'Er is al een poging gedaan om het ding te vernielen met een zaag' door Marieke den Boer den haag/oegstgeest - Een aflevering van de Rijdende Rechter, daar leek het kort geding tussen twee buren uit Oegstgeest nog het meeste op. Met in de hoofdrol een taxushaag van onge veer 2 meter hoog. Sinds vorig jaar is de haag reden voor een hooglopend conflict tussen Oegstgeestse buren van de Groenhovelaan. De twee par tijen hebben het zo met elkaar gehad, dat alleen een gang naar de rechter nog uitkomst kon bieden. „Een ordinaire burenruzie, dat is de reden waarom wij hier staan", ver klaarde advocaat Bos, de vertegen woordiger van één ruziënde partij voor het gerecht in Den Haag. Zijn cliënt is gedaagd door zijn buurman, die niet wil dat de 2 meter hoge taxushaag op de erfafscheiding wordt vernield. Meermaals is daarmee ge dreigd, zo zegt raadsman Heisteeg van de andere partij. Sterker nog: „Er is al een poging gedaan om het ding te vernielen met een zaag", zegt Heisteeg. Het verhaal is simpel: zes jaar gele den tuigde de cliënt van Heisteeg een grote taxushaag op, met een beton nen bak eromheen. Nooit is daar over geklaagd door de buurman, maar af gelopen jaar kwam daar verandering in. 'Te weinig ruimte in de tuin door de grote haag', was het oordeel. Ru zies volgden. Uiteindelijk heeft vol gens Heisteeg de buur van haar cliënt het heft in eigen handen genomen door de haag te willen vernielen. „Dat is in schendig met het eigen domsrecht." Advocaat Bos zegt echter dat dat nooit is gebeurd en dat de haag weg moet omdat het ding niet geschikt is als erfafscheiding. „Taxus is zo giftig als wat en het groen is te groot en te breed." Bovendien is er nooit toe stemming verleend voor plaatsing. De rechter had het er maar moeilijk mee. „Jullie zijn buren van elkaar, daarom vind ik dat er een deugdelijke oplossing moet komen. Als de cliënt van Bos vindt dat de taxushaag niet geschikt is als erfafscheiding, moet hij gaan nadenken over een alternatief. Dus niet het recht in eigen hand ne men." De zaak is voorlopig aange houden, in de hoop dat er binnenkort een schikking volgt. Sleepwagen dreigt voor bloembakken ouder MacGillavry (midden) laat zich de gevaarlijke situatie bij de Spanjaardsbrug uitleggen door (bewoners. Archieffoto: Henk Bouwman derdorp neemt tijdelijke maatregelen ha vij Loman Leefmans igskooRP - Het kruispunt voor de Spanjaards- roiigaat op de schop. Dat is het resultaat van ge rei [ken tussen vertegenwoordigers van de buurt ide thouder MacGillavry. Aanleiding voor de wij- Dej^en is een ernstig ongeval in december, waar- sie» 36-jarige fietser uit Oegstgeest om het le ien wam. uit e Zijldijk en de Van der Valk Boumanweg een stopstreep op het wegdek aangebracht komen zogeheten stopgebodsborden. )ij wordt op de Van der Valk Boumanweg iafvak' richting de Leidse Lage Rijndijk teven en worden enkele betonnen bloem- verplaatst. Volgens de gemeente zijn deze maatregelen, die nog ter goedkeuring aan de plaatselijke politie worden voorgelegd, tijdelijk. Half maart is een onderzoek klaar van verkeersbureau Goudappel Coffeng en aan de hand daarvan wordt een defi nitief plan voor de herinrichting van het omstre den kruispunt opgesteld. Met de maatregelen komt de gemeente tegemoet aan de eisen van de buurtbewoners. Die hadden, ook voor het dodelijke ongeval, verschillende ke ren geklaagd over de onveilige situatie op het kruispunt. De reeks van ongevallen en bijna-on gevallen was volgens hen onafzienbaar. Een vijf koppige delegatie uit de buurt besprak de situatie dinsdag met MacGillavry op het gemeentehuis. Daaruit zijn de voorgestelde veranderingen voortgekomen. door Bas de Rue alkemade - Alkemade heeft geen tijd meer om betonnen bloembakken op straat te on derhouden. Om te voorkomen dat de fleurige straatversiering verloedert en vervolgens weg gesleept moet worden, is de ge meente op het idee gekomen de bakken te laten adopteren door buurtbewoners. Die kun nen de bakken schoonhouden en naar eigen inzicht volplan- ten. In de gemeente staan in totaal acht 'bedreigde' bloembakken, 's Zomers staan er perkplanten in, zoals affikaantjes en gerani ums, 's winters winterharde bloeiers: winterviooltjes bij voorbeeld. Onderhoud van de bakken is intensief, zegt de ge meente. Als niemand de bak ken adopteert, haalt Alkemade ze op 1 april definitief weg. Dat zal hopelijk zo'n vaart niet lopen, denkt wijkbeheerder Theo van der Wal. Hij heeft vijf bedreigde bakken onder zijn hoede, twee in Oude Wetering en drie in Roelofarendsveen. Voor drie van de vijf bakken hebben zich inmiddels al vrij willigers aangemeld. „Gelukkig maar. Wij hebben er zelf geen tijd meer voor. Het is een heel gedoe. Je moet elke afzonderlij ke bak met de auto afrijden, water meenemen, uitgebloeide bloemen eruit halen, onkruid wieden." Vooral in de zomer zijn de me dewerkers van groenbeheer er druk mee, zegt collega-wijkbe heerder Marcel van den Berg. „Tijdens een droge zomer moet je de bakken dagelijks water ge ven." Een extra complicatie is dat de bedreigde bakken op plaatsten staan waar de ge meente normaal gesproken al leen licht onderhoud pleegt, zoals knippen of schoffelen. „Tja, het is voor ons helaas een geldkwestie geworden. Het past niet meer in ons schema", vult zijn collega Van der Wal aan. Het plan om de bakken te laten adopteren is volgens de wijkbe heerder een sympathieke op lossing voor het probleem. „Ik denk dat veel mensen er best voor te porren zijn, niet alleen tuinliefhebbers, maar ook ou deren of vutters bijvoorbeeld. Een bloembak geeft kleur en gezelligheid in de buurt." Van der Wal zegt tijdens informatie avonden van het wijkbeheer al verschillende 'positieve gelui den' te hebben gehoord. Het adoptiesysteem werkt sim pel, zegt de wijkbeheerder. Een bewoner geeft aan interesse te hebben in een bloembak. De gemeente levert vervolgens plantjes voor de bak en houdt zijdelings de voortgang van de werkzaamheden in de gaten. De adoptie-ouder zorgt voor de beplanting, geeft water en wiedt onkruid. En als de nieu we 'eigenaar' zelf ideeën heeft over nieuwe planten of bollen, dan moet hij dit vooral melden, zegt Van der Wal. „Wij zijn meer dan bereid om samen de mogelijkheden te bekijken. Het is natuurlijk hartstikke leuk om zelf invulling te geven aan je ei gen bak." Geïnteresseerden moeten zich voor 31 maart aan melden bij de gemeente. !n aan den rijn - Rond Al- aan den Rijn zijn het afge- weekeinde twee ernstige ikken gebeurd. Zaterdag- ig vloog een auto met vier :nden op de provinciale "11 enkele keren over de 'e bestuurster, een 20-ja- touw uit Alphen aan den wilde omstreeks drie uur n g ddags ter hoogte van de keiche Schouw van rijbaan irs len, maar ze schrok van gb ropkomend verkeer. Ze le haar stuur om waardoor daÉito enkele keren over de kop ging en tegen de vangrail tot stilstand kwam. Twee vrou wen van 42 en 18 jaar werden daarbij uit het voertuig geslin gerd. De hulpdiensten hadden een tolk nodig om de toedracht van het ongeval te achterhalen. De vier betrokkenen werden met diverse verwondingen naar het LUMC in Leiden vervoerd. Een man uit Amstelveen raakte gistermorgen bij een verkeers ongeval bekneld. Hij moest door de brandweer uit zijn auto worden 'geknipt' en hij is ver volgens met een traumaheli kopter naar het LUMC in Lei den gebracht. De 26-jarige au tomobilist reed op de Alphense Herenweg nabij de nieuwe bus baan richting Leimuiden. Door nog onbekende oorzaak raakte hij omstreeks 3.50 uur de macht over het stuur kwijt en kwam tegen een boom naast de weg tot stilstand. De brandweer moest eraan te pas komen om de zwaargewonde man te be vrijden. Tijdens deze operatie werd de Herenweg in beide richtingen voor enkele uren af gezet. oegstgeest - Het ziet ernaar uit dat wethouder Eegdeman en waterpolovereniging Vivax het niet eens worden over de overname van het clubhuis van de sporters. De gemeente Oegstgeest had het gebouwtje op het oog als vergaderruimte voor de jongerenadviesraad. Vivax vraagt in de ogen van de gemeente echter te veel geld. De gemeente denkt boven dien dat ze eigenaar is van het clubhuis, omdat er nooit een afspraak is gemaakt over de erfpacht. Volgens de jurist van de gemeente lijkt Vivax wel sterker te staan. De waterpo- loërs hebben namelijk voor bijna 70.000 euro in het pand geïnvesteerd. Het voorstel van het CDA om er met mediation uit te ko men, ziet de wethouder niet zitten. „Ik heb een beroep ge daan op het maatschappelijk gevoel van voorzitter Reesink. Maar die had daar geen bood schap aan." Progressief en Leefbaar Oegstgeest menen dat de gemeente beter op zoek kan gaan naar een nieu we plek voor de jongeren. De wethouder deelt die mening. rwou de-rijn dijk - De Me- l,€c eerburg Marathon is vol- organisator en jazzdans- nte Fieke Pleij een door- d succes geworden. Bij het uur durende evenement •rthal de Eendenkooi werd >f| ngezameld voor de plaat- vanf gym- jazz- en tumver- ig. Pleij kon gisteravond talans opmaken en zij tslul 1 tot 3300 euro. a|ar geleden had de eerste in smarathon plaats, die 1000 gulden (zo'n 900 eu- ,mpbracht. De 270 leden tel- club gebruikt de huidige ngst voor het laten over- !t#n en onderdak bieden aan itg roep meisjes uit de Poolse en.l zna, de zustergemeente "j oeterwoude. Die komen ïi op bezoek. Daarnaast Meerburg nieuw materi- odig. De marathon be- uit twaalf verschillende etsfrdelen van een uur, varië- van streetdance en salsa ■rwe^weryoga. Deelnemers, le- igbi ;n niet-leden, legden per §eb! minuten een vast bedrag aanl Is do Onder het toeziend oog van Saskia de Mooij doen Rachella Hakemuider (links) en Nikki Zuydam (rechts) aan 'nagelstyling' in het Warmondse Wouce. Foto: Mark Lamers. Saskia de Mooij jongerenwerker van Warmond wassenaar - Het opzetten bood zo mogelijk nog meer spektakel dan het gebruik. Een speciale ma chine spoot in attractiepark Duinrell een stuk duin gebied onder een dikke laag sneeuw. Daardoor waanden bezoekers, vooral kinderen en begelei ders, zich afgelopen weekeinde een beetje in Al penstreken in plaats van in kustplaats Wassenaar. Duinrell bezit een bosrijke duinstrook aan de rand van het attractiepark, Ski Valley genoemd. Enkele weekeinden per winter worden de hellingen onder de sneeuw gespoten. Daarvoor moet het kouder zijn dan vijf graden boven nul. Ski Valley staat open voor zowel skiën, langlaufen als snowboar- den. De stoeltjeslift draaide de afgelopen twee da gen op volle toeren, beginners konden een cursus volgen en de skihut vol typische wintersportdran ken was geopend. Het enige wat ontbrak, was een in oranje skipak gehulde skileraar die bij binnen komst niet kon laten om hard te roepen: 'biertje?' Foto: Dick Hogewoning maanden op Curasao deed ze ervaring op met kinderen van tien tot achttien jaar; de leef tijdsgroep waarmee ze werkt in Warmond. „Destijds heb ik in Curasao een project opgezet voor de Hartstichting, om er voor te zorgen dat kinderen veel blijven sporten en bewe gen. Hoewel het intensief was, heb ik ervan genoten. Het har de werken daar heeft er name lijk voor gezorgd dat mijn pro ject best succesvol was", aldus de Leidse. Na haar studie aan de Hoge school Leiden kreeg De Mooij een baan als buurtopbouwer in haar woonplaats. „Dat doe ik zo'n achttien uur in de week en sinds kort heb ik deze baan van twintig uur er dus bij. Hartstik ke leuk, vooral omdat het werk zo divers is. Als buurtwerker ben ik bezig met bijvoorbeeld de problemen van ouderen en in Warmond probeer ik tieners te helpen. Elke leeftijdsgroep heeft natuurlijk zijn eigen aan pak nodig en zo kan ik met meerdere doelgroepen ervaring opdoen." De spontane 26-jarige noemt haar nieuwe baan een uitda ging. „Het is best pittig natuur lijk, met tieners werken, maar tegelijkertijd zo speciaal. De kinderen tot twaalf jaar zijn na melijk heel actief en speels en dat vind ik super, terwijl de wat oudere meer bezig zijn met hun ontwikkelingsfase: 'wat wil ik nu eigenlijk?' Het is leuk om ze daarbij te helpen en ik merk dat het werk met jongeren mij goed ligt." De Mooij is heel wat van plan met de jongeren in Warmond. „Ik wil dat er meer gedaan wordt voor hen en dat ze ook actief gaan meedoen met de ac tiviteiten. Er moeten werkgroe pen komen waarin ze kunnen meedenken met ons en zo we ten wij weer wat hun interes seert." De Mooij geeft aan dat het op touw zetten van zoiets behoorlijk wat tijd kost. „Maar doordat Warmond niet zo groot is, hoop ik snel een goed net werk op te bouwen. Als de communicatie goed is, dan gaat de rest vanzelf." De Mooij stipt aan dat ze het niet alleen kan, maar dat ze ook een stel vrijwilligers nodig heeft om veelvuldig jongerenactivi- teiten te organiseren. „Vooral volwassenen van 21 jaar of ou der zijn welkom." door Marieke den Boer warmond - Terwijl ze nepnagels versieren in jongerencentrum Wouce vertellen een paar mei den van een jaar of twaalf en thousiast over de nieuwe jonge renwerker van Warmond, Saskia de Mooij. „Op het cowboyfeest van vorige week hebben we al met haar gepraat", zeggen ze giechelend. „Zo vroeg ze ons of er nog leuke jongens waren, dat was cool. Ze is hartstikke leuk en we hopen dat ze lang blijft" Zo'n vier weken is De Mooij als jongerenwerker aan het werk in Warmond en dat bevalt haar goed. Het werk interesseerde haar altijd al, zegt de in juli af gestudeerde cultureel-maat- schappelijke dienstverlener. „Kijk, je moet jongeren in het begin over de streep trekken. Dat trekt me aan. Het is niet de gemakkelijkste doelgroep om mee te werken, maar als het lukt om een goede band met ze te creëren, is dat geweldig." Tijdens haar stage van drie

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9