REGIO Een evangelische Bridget Jones bouquet] DARCV bouqu bouquet; bouquet Leiden mikt op 'breed gevormde' imams Christelijke single worstelt in romans met afvallen, maar niet met seks Een hemels Liefde op kantoor samen voor* Spaarstand Wie tikkertje speelt op ijsvraagt om ongelukkt VRAAG Tijdens de imamopleiding die de Universiteit Leiden wil beginnen, leren studenten in spe kritisch naar godsdienst te kijken en hun kennis toe te passen in de seculiere, multireligieuze Nederlandse samenleving. Zo omvat de academische vorming onder meer vergelijkende gods dienstwetenschap. ,,Dat be tekent een kritische studie van godsdiensten", zegt de caan H.J. de longe van de theologische faculteit. Verder doen toekomstige imams in Leiden kennis op van de belangrijkste niet-is- lamitische godsdiensten en levensbeschouwingen in Ne derland: christendom, jo dendom, hindoeïsme en hu manisme. Ook leren ze over de sociaal-culturele positie van moslims en de staats rechtelijke positie van de is lam in Europa, aldus De Jon ge- Van die ambtsopleiding moeten moeten volgens het Leidse voorstel in ieder geval islamitische theologie, toe gepaste godsdienstpsycholo gie voor de pastorale bege leiding van gelovigen en een stage in een moskee deel uit maken. Het vak islamitische theolo gie moet gericht zijn op de 'sociaal-ethische vraagstuk ken' die in een moderne, se culiere en multirelgieuze sa menleving als de Nederland se spelen, aldus De Jonge. 'Lijden' centraal op koffieochtend katwijk - 'Hoe ga je met lijden om?' Dat is morgen een van de vragen die aan de orde komen op de koffieochtend van Vrou wenkring Dabar. Spreekster is Carolyn Ros van 'Jeugd met een Opdracht'. Zij kreeg direct met het thema 'lijden' te maken toen haar man een hersentu mor bleek te hebben. De bij eenkomst is van 9.30 tot 11.30 uur in de Ontmoetingskerk aan de Nieuwe Duinweg in Katwijk. Er is oppas aanwezig. Islam: bedreiging of uitdaging? katwijk - Jaap Bönker, direc teur van de Arabische Wereld zending (AWZ), spreekt van avond over de vraag of de islam een bedreiging is of een uitda ging. Hij doet dat in de Her vormde Ontmoetingskerk in Katwijk aan den Rijn. De AWZ is een organisatie die zich tot doel stelt 'aan moslims het ver zoenende werk van Jezus be kend te maken'. De lezing be gint om 20.00 uur. Bijeenkomst over Maria Magdalena leiden - Twee donderdagavon den wordt er in kerkelijk cen trum De Regenboog in de Leid se Merenwijk gesproken over Maria Magdalena: wat vertelt de bijbel over haar en wat heeft zij vandaag nog te vertellen? De bijeenkomsten zijn op 3 en 10 februari van 20.00 tot 22.00 uur. Opgeven via telefoonnummer 071-5212858. De entertainment-industrie ontdekt de evangelische chris tenen. Harlequin, de uitgever van de Bouquetromans, zet te genwoordig vier christelijke series in de markt. Whitney Blake is de evangeli sche Bridget Jones. Ze vindt zichzelf te dik en stilt die on vrede met chocola. Ze is ei gengereid en onzeker; ze zit vol humor en absurde kleine angsten; ze heeft een vette baan, iets in de marketing, maai' is op haar dertigste nog steeds vrijgezel. Ze heeft ver der een gat in haar hand, een moeder in de overgang en een vriendin die borstkanker heeft en depressief wordt En Whitney is christen. Haar doelen voor 'deze maand' stelt ze op haai' eerste dagboekdag: vijf pond afval len, meer bewegen, me niet gek laten maken door ma, or delijk leven, niet meer zoveel nutteloze dingen kopen, vrienden te eten vragen, meer bijbellezen, meer bidden, me minder laten meeslepen. The Whitney Chronicles van Judy Baer verschijnt in de Verenigde Staten en Canada bij Harlequin, de uitgever van de Bouquetreeks, als eerste ti tel van z'n derde christelijke label: Steeple Hill Café. Harlequin had al sinds 1997 de Love Inspired-reeks, Bou quetromans maar dan met iets van geloof erin, en met normen en waarden. „De Bouquetreeks preekt valse ro mantiek, seks buiten het hu welijk, lust om de lust en ver heerlijking van het geweld je gens vrouwen", schreef de publiciste Nelleke Vermeer in het Nederlands Dagblad. Be halve de valse romantiek zit dat dus allemaal niet in de Love Inspired-boekjes, waar van er vier per maand ver schijnen. Deze zomer lanceert Har lequin Love Inspired Suspen se, romantiek opgeleukt met spanning. Steeple Hill is een reeks iets dieper gravende pa perbacks, twee keer per maand, over een vrouw die door een crisis heen een hap py end beleeft. Dat kunnen bijvoorbeeld ook historische en psychologische romans zijn. En nu is er dus Steeple Hill Café, romans met humor over moderne, wereldwijze Tederheid, geen begeerte Richtlijnen van Harlequin voor auteurs van 'evangelische bouquetromannetjes' in de reeks Love Inspired: Love Inspired is een reeks hedendaagse, geïnspireerde lief desromans over christelijke personages, te midden van de vele uitdagingen in het leven en de liefde in de wereld van vandaag. Elk verhaal moet over een gevoelvolle, bevredigende en rij pe romance gaan; maar de personages mogen niet met el kaar naar bed als ze niet getrouwd zijn. Bij lichamelijk contact (zoenen, knuffelen) moet de nadruk leggen op ge voelige tederheid in plaats van seksuele begeerte. Drama, humor en zelfs een vleugje mysterie horen allemaal bij de serie. Smerige taal, vloeken en scènes met geweld echter niet Bijfiguren (kinderen, familie, vrienden, bu ren, gemeenteleden enz.) kunnen ook bijdragen aan een substantieel en compleet verhaal. Hoewel een geloofselement aanwezig moet zijn in de boe ken, moet het wel één geheel vormen met het plot. En het conflict tussen de hoofdpersonen moet om emoties gaan en natuurlijk opkomen vanuit de personages die je tot leven brengt. „Het 'Girls just wanna have fun', daar ontbrak het toch een beet je aan in de christelijke fictie." Foto: GPD jonge christenvrouwen. „Het liedje Girls just wanna have fun speélde door ons hoofd: meiden willen pret maken", vertelt Joan Marlow Golan, die bij Harlequin de scepter over de christelijke imprints zwaait. „En daar ontbrak het toch een beetje aan in de christelijke fictie." Stel je voor - zo adviseert ze auteurs voor deze serie - dat je met je beste vriendin aan de telefoon zit; dat gesprek schrijf je uit en dan driehon derd bladzijden lang. Het genre heet chick-lit; dat tweede woordje staat voor 'li teratuur' en het eerste is las tig vertaalbaar. „Jongens roe pen het als er een mooie meid voorbijkomt", verklaart Golan. „Maar meiden gebrui ken het onder elkaar ook." De term duidt op jonge vrouwen tussen adolescentie en het settelen als moeder van een gezin, zeg maar. Judy Baer schreef The Whit ney Chronicles vóórdat ze ooit van chick-lit of Bridget Jones had gehoord. De chris telijke markt was er toen nog niet rijp voor, zegt ze. Het kwam pas vorig najaar uit. „In mijn ervaring is de chris telijke boekenmarkt nogal af wachtend; het duurt even voor men een trend over neemt." Zij is niet zo verbaasd dat Harlequin - naast al z'n goed kope, wereldse en halve-por- noseries - ook christelijke ti tels uitgeeft. „Er is altijd vraag naar goedgeschreven verha len zonder expliciete seks", denkt Baer. „Ik denk dat Har lequin echt een gat in de markt vult." Een kwart tot een derde van de Amerikanen zijn evangeli cals, afhankelijk van de defi nitie. En zij vormen nog een groeimarkt als het om lezen gaat. De markt voor christelij ke fictie is sinds 2001 met 25 procent gegroeid (volgens de brancheorganisatie van chris telijke boekhandels, CBA). Zulke cijfers spreken com mercieel een taal. En hele maal sinds het succes van de Left BehincLserie, zegt Joan Marlow Golan. „Die heeft er voor gezorgd dat christelijke titels ook bij de grote algeme ne boekhandels en in de su permarkt terechtkwamen. Tien jaar geleden had de boekwinkel bij mij in de buurt één plankje Faith Mat ters. Dat werd een tafel en nu is het een complete afdeling." Er zijn vier mannen in Whit- neys leven. Haar moeder wil haar voortdurend koppelen aan Bob, de nieuwe jeugd- pastor van de kerk, maar die is kaal en véél te serieus. Die doet niet mee (maar is wel fijn om mee te praten). Het gaat aanvankelijk tussen Eric, haar jeugdvriend - een lieve chaoot, een wandelende ted dybeer - en Matthew, een klant lang, slank en atletisch, 'brede lach, donkerbruin haar en ogen zo groen als het Ei land van Smaragd'. Maar dan komt daar opeens ook nog Chase, de dokter die Whit- neys vriendin voor haar borstkanker behandelt - goudblond haar, rustig zelf vertrouwen, een borende blik uit diepblauwe ogen. Die twee Romeo's zijn net als zij vrijgezel. De Steeple Hill Café-formule laat niet toe dat ze iets zou krijgen met een getrouwde man, zegt Joan Marlow Golan. „Voor de hoofdpersoon kan dat niét. Maar haar vriendin mis schien wel, of ze zou zoiets in het verleden gehad kunnen hebben. Dan gaat het erom hoe ze nu met de consequen ties leeft. Zo zou een boek ook kunnen gaan over een vrouw die ooit abortus heeft laten plegen. De personages zijn zeker geen ideale christe nen." Verder, vertelt Golan, houdt Harlequin rekening met de gevoeligheden van modale Amerikaanse evangelicals. Drank, dans, kaartspel, gok ken en het Halloween-feest zijn taboe. Zo gaat het volgende boek van Judy Baer over een jonge vrouw die twintig miljoen dollar wint in de loterij, maar dan per ongeluk. Ze kocht iets zonder te beseffen dat het bonnetje meteen een lot was. Zij wil het geld niet, evangeli sche goede doelen willen het ook niet; uiteindelijk vindt het zijn weg naar een zen dingsweeshuis in Burundi. Gelovige jonge vrouwen zijn niet zo anders dan ongelovi ge, denkt auteur Judy Baer. Bridget Jones vindt zichzelf te dik, is gek op chocola, onhan dig, bang, eigengereid en on zeker. Whitney Blake is dat ook én vraagt zich af wat God met haar leven zou willen. Af vallen probeert ze bij een di- eetkring van de kerk (motto: 1 Korintiërs 10 vers 31, 'Of u nu eet of drinkt of iets anders doet, doe alles ter ere van God'). Baer: „De christenvrouwen die ik ken, zijn intelligent, leuk, humoristisch, leven mee met vrienden en familie, wil len er goed uitzien, zich ge zond voelen, genieten van hun werk, liefdevolle relaties hebben en uiteindelijk trou wen met iemand die perfect bij hen past. Volgens mij is dat ook een heel redelijke ty pering van niet-christelijke vrouwen. Christelijke chick lit zet alleen de schijnwerper op een ter rein in hun leven dat tot nu toe nog niet zoveel aandacht krijgt - hoe ze hun weg vin den in de wereld van vandaag met behoud van hun waar den, hoe ze hun leven leiden met gratie en humor, hoe ze fouten maken en toch vooruit komen, hoe ze de ware pro beren të vinden enzovoort." Wim Houtman HARLEOl'IN REBECS WIK" .osuRA VET COOL Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. IK DOE NIET AAN DE LIJN. Ik tik deze mededeling in hoofd letters zodat iedereen weet dat ik de woorden uit schreeuw. Ik volg geen dieet, ben niet op rantsoen gezet en durf nog steeds een kaassouf flé te eten als ik daar trek in heb. Al die opmerkingen in het personeelsrestaurant. 'Wat eet je nu, Nance?' 'Mag jij dat wel hebben, Nance?' 'Neem je niet teveel, Nance?' Dat mijn collega's telkens mijn lunch inspecteren en me flink pes ten met mijn vijftien kilo overtollig vet, kan ik hebben. Ik pak die treiterbollen nog wel terug. Moeilijker is dat bij de vage bekenden die ik deze week bij toeval in de super markt ontmoette. Ongevraagd begonnen die bemoeials de inhoud van mijn winkelwa gentje te controleren. 'We hebben je column gelezen, hoor. Die zak drop is toch niet voor jou? Ijs, soesjesmix en slagroom! Wat ben jij van plan? Geef die zalm maar hier'. Vrienden die ik van mijn uit daging heb verteld, denken dat ik mezelf uithonger. Neem Arjan. Afgelopen zaterdag maakte ik met hem een fikse wandeling. Vroeger toverde hij na zo'n tocht de smakelijk ste hapjes op tafel. Dit keer kreeg ik een piepkleine si naasappel. „Je ziet: ik houd rekening met je." Gelukkig had ik nog twee bananen in mijn tas. Die heb ik, toen ik terug naar huis reed, hongerig naar binnen gepropt. Ik ben een lijnexpert. Afslank- kuren werden op mijn lijf ge schreven. De meest uiteenlo pende diëten heb ik de afgelo pen twintig jaar gevolgd. Het appel-en-karnemelkdieet. Het anti-verouderings- en verma- geringsdieet van Atkins. Het brooddieet. Het doperwtendi- eet. De methode Montignac. De citroensapkuur. En zo kan ik uren doorgaan. In mijn boekenkast staat een meter studiemateriaal. Boeken met titels als: 'Afslanken met as trologie', 'Overgewicht en de psychische oorzaken' en 'Ein delijk slank'. Als geen ander weet ik hoe het is om weken lang waanzinnige honger te hebben, met moeite een paar kilo's te verliezen om - zodra je weer gewoon gaat eten - het dubbele aantal ponden aan te komen. Edwin Staal, mijn begeleider van sportschool Jawi, heeft me verteld dat ik mijn li chaam in de 'spaarstand' heb gezet. Door al die lijnpogin- gen heb ik mijn lijf dat signaal gegeven. Mijn lichaam is ex treem zuinig geworden omdat het bang is dat het straks weer een hele tijd niks te eten krijgt. Daarom slaan de cellen zoveel mogelijk vet op. Op mijn persoonlijke site van www.mijnleefstijl.nl las ik de ze week dat al meer dan vijf tien jaar wetenschappelijk wordt aangetoond dat te wei nig eten de vetstofwisseling juist doet dalen. Daarom moet je voldoende eten. Mini maal 1500 calorieën per dag. „Vergelijk je lichaam met een auto die je helemaal hebt vol- getankt", schetste Edwin na dat ik hem mopperend had verteld dat ik nog geen ons was verloren na een week ge zond leven. „De auto duw je vooruit in de hoop dat er dan ook benzine wordt verbruikt. Aan het einde van die rit zit er natuurlijk nog evenveel brandstof in. Want de motor heeft niet gedraaid. Wat wij nu de komende weken gaan doen, is zorgen dat jouw mo tortje op gang komt. Daarom moet jij flink bewegen." Begrijpen jullie het nu? Ik doe niet aan de lijn. Ik doe aan het Ujf. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl Vorige week ging wereldtopper Gerard van Velde keihard onderu op het snelle ijs van Salt Lake City. Met hem gleden het afgelopeivi jaar zo'n 3400 schaatsers - hoofdzakelijk recreanten - het ziekenhuis in, heeft de stichting Consument en Veiligheid becijferd. Vooral j geren van 10 tot 14 jaar breken nogal eens polsen, onderarmen, e bogen of beschadigen hun hoofd. Navraag bij Voorhouter WIM BORST, als schaatstrainer actief bij IJsclub Alkemade. Hoe onveilig is schaatsen? .Als iedereen zich aan de regels houdt, kan iedereen schadevr rondschaatsen. Maar als ze tegen de draad in rijden of overstep, zonder te kijken, dan krijg je brokken." Welke schaatsongevallen staan u op het netvlies gegrift? „Een ongeluk zoals dat Van Velde vorige week overkwam of da van achteren wordt aangereden door iemand die valt. Dan kun j met je hoofd op het ijs terechtkc men. Ook heb ik wel eens een schaats in een been zien staan, is snel ingrijpen geboden." Waarom maakt de jeugd zoveel brokken op het ijs? „Die vraag verbaast me, want vo gens mij lopen jongeren op de ij baan juist minder blessures op. jeugd kan meer hebben dan out ren." Maar gaan jongeren, ook op he niet vaak tot het randje? „Die kans krijgen ze bij mij niet. heb wel eens iemand van het ijs gestuurd. Wie in een volle Leids hal met 180 kinderen tikkertje g; spelen, krijgt eerst een waarschuwing. Daarna gaat hij naar de bank en krijgen ook de ouders bericht." Is een valhelm voor schaatsers hoofdzaak? „Van mij hoeft het niet per se. Shorttrackers gebruiken een he om gemene snijwonden te voorkomen. Zij rijden immers hee dicht op elkaar. De Leidse ijsclub stelt een helm verplicht vooi deren tot 13 jaar. Maar zelfs als ik fiets, heb ik hem niet altijd doe het alleen als ik met een groepje rijd, want dan moet ik hel goede voorbeeld geven." Ligt de Leidse ijshal op de goede plaats? „Zeker. De hal ligt centraal: dichtbij het station en, voor pechv gels op het ijs, ook dichtbij het ziekenhuis. Dat laatste geldt 00 voor de plaats die aanvankelijk in beeld was voor een 400-meti baan, waar nu de Leiderdorpse meubelboulevard is. Inderdaat die plek ligt pal naast het Rijnland Ziekenhuis." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: EPA/George UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1955, Maandag 31 Januari LEIDEN - ,,We voelden ons een beetje beschaamd over het ontha over wat we allemaal geboden kregen, en over het weinige dat wij Li tegenover terug konden doen, terwijl het toch om dat terugdoen g aldus de heer H. Molijn, Leids juridisch student, die Vrijdag jongs den terugkeerde uit Amerika waar hij tezamen met vijf Leidse vroi lijke studenten shows gegeven heeft ten bate van de actie „Marei Dimes" ter bestrijding van de kinderverlamming. De Leidse stude gaven shows in Los Angeles, Sun Valley, Chicago en New York. D< shows bestonden uit korte gesprekken voor microfoon en televisie mera en volksdansjes in Volendams costuum. Deze shows werden hoofdzakelijk in de „coast to coast" programma's der televisie uit zonden. ANNO 1980, donderdag 31 januari LEIDEN - Tv-presentator Fred Oster heeft gisteren het startsein g c ven voor de woonbeurs in de Groenoordhallen. Hij liet zijn bekeic marmotten rennen voor prijzen voor de bezoekers. Op de beurs draait het voornamelijk om meubels. Foto: archief Leidsch Dagbln Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daj plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironii 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermeldii Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante beta de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt d( binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.. Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag v aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0 zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za. 08.00- (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt wordt de krant dezelfde dag nabezorg tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvan krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen- uitslui 1 schriftelijk, uiterlijk één maand voor a de abonnementsperiode, ta v. afdelin s lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkrr Voor leveringsvoorwaarden abonnem www leidschdagblad.nl of KvK-ni 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrecht1 aanzien van (de inhoud van) deze uitg t worden uitdrukkelijk voorbehouden. 1 rechten berusten bij HDC Uitgeverij M r c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten b CISAC-organisatie zijn geregeld met S 1 Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwe gegevens van abonnees van dit dagbl gegevens kunnen tevens worden gebr gerichte informatie over voordeelaanl en te geven, zowel door onszelf als do derden Heeft u hier bezwaar tegen, i u dat laten weten aan HDC Media B' Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkr

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8