LEIDE 'Rijn Gouwe Lijn over bestaand spoor' Flats Diamantlaan in 2007 gesloopt Leiden gaat 'leefwereld' van jongeren in kaart brengen Horsten niet in trek bij meerverdieners R1 REGIO Ide stellingI ChristenUnie pleit voor nieuw onderzoek naar oud plan Weerklank eft extra sten niet betalen t Jm Skatend naar de bar tionsplein i niet veiliger' n - Het is niet mogelijk om erkeersstromen op het e Stationsplein en op de insweg te scheiden. Dat Dordt het Leidse college en W op vragen van CDA- leden Linda Lieverse en aap de Haan. Het gebied is roor te druk, aldus WD- Duder Geertsema. Fietsers i tijdelijk over een pad op lein voor het station. Op lein lopen ook veel voet- De CDA-raadsleden :n om ruimte voor 'een verkeersafwikkeling'. praak plan enoordhallen n - De bouwplannen voor irrein rondom de noordhallen worden isdagavond 9 februari door imeente gepresenteerd in trium van het Stadsbouw- De inspraaktermijn sluit 1 februari, vijf dagen later, ikkenen die dit niet willen chten, kunnen nu al op het ibouwhuis terecht om het in te kijken. De gemeente p de plek waar de loordhallen staan en op errein daaromheen wonin- n bedrijven bouwen. De aakavond begint om 19.30 vee soorten nplimentjes' n - Mannen complimente- nders dan vrouwen, stelt idse taalkundige Agnes est. Vrouwen geven elkaar ariteitscomplimentjes', )ij ze elkaar in het zonne tten zonder al te veel te op de waarheid. Ze zeg- ijvoorbeeld: 'wat zie je er ig uit!' Mannen nemen ilimentjes serieuzer en ge- e alleen als ze ze echt me- Ze vinden complimentjes niet prettig omdat het so- ongelijkheid schept tussen en ontvanger. Daarnaast r 'aanmoedigingscompli- jes', van ouders voor hun iren en van chefs voor hun rgeschikten. Vrouwen blij- eze laatste complimentjes n meer te waarderen dan verhoging. Verbiest publi- JÉe onlangs het boekje 'Als ■toch niet had. De taal van ilimenten'. des Nieuwe n vervangen - De gemeente Leiden le kademuren langs de tve Rijn vervangen. Het is atste stukje walmuur dat liet gerestaureerd is. Het te euwen gedeelte ligt tussen joigracht en de Heren- t. Tegelijkertijd vervangt meente een noodriool dat igt door een definitief ri- let werk begint halverwe- jaar en moet uiterlijk op 1 12006 zijn voltooid. De n voor de vernieuwing be- n 863.000 euro. maandag 31 januari 2005 leiden - Voor één avond was het LVC aan de Breestraat niet het domein van uitgaande muziekliefhebbers, maar van skaters. Leidenaar Huub 't Jong, zelf fervent skate- liefhebber, presenteerde het resultaat van twee jaar noeste vrijwilligersarbeid: de première van de eerste Leidse Skateboardvideo 'From the ground up'. De film is volledig opgenomen in Leiden en toont tal van herken bare plekjes zoals de Hartebrugkerk, het station en het Stadhuisplein. Het verschil met andere Leidse films is dat deze plaatsen nu slechts decor zijn. In From the ground up draait alles om de acties en stunts van Leidse skaters. „De film is gemaakt om te laten zien dat de Leidse skate- scene leeft", zegt organisator Juhroen Labruyère. Vol gens hem telt Leiden en omgeving zo'n vijftig actieve skaters. Een groot deel van hen was zaterdagavond in het LVC. Met skateboard uiteraard. Speciaal voor de ge legenheid was er een 'miniramp', een holle baan voor skatestunts aangelegd. En wie niet terechtkon op de baan, mocht per skateboard naar de bar rijden voor een drankje. Foto: Dick Hogewoning leiden - Het is de woningbouw verenigingen Portaal en de Sleutels van Zijl en Vliet niet ge lukt om eenpersoonshuishou dens en mensen met een hoger inkomen in de vier- en vijfka- mermaisonettes aan de Hors ten te krijgen. De corporaties kregen van de gemeente de ruimte om gedurende ander half jaar de regels voor woon ruimteverdeling te laten varen. Doel van het experiment was om de leefbaarheid in dit deel van Slaaghwijk te vergroten. De flats in de Horsten worden voornamelijk door grote gezin nen bewoond. Portaal en De Sleutels van Zijl en Vliet wilden de sfeer in de buurt verbeteren door er meer verschillende soorten huishoudens te vesti gen. Om dat te bereiken dien den de corporaties een verzoek in voor het woonruimteverdeel- experiment. De animo voor de woningen in de Horsten bleek echter veel te klein. In de anderhalf jaar dat de proef duurde - van juni 2003 tot 31 december 2004 - is voor de flats van Portaal slechts één keer gebruik gemaakt van de ontheffing. Een woordvoerder van de Sleutels van Zijl en Vliet zegt een soortgelijke belangstel ling te hebben gezien. „Onze conclusie is dat eenpersoons huishoudens er geen behoefte aan hebben om daar te gaan wonen, en dat mensen met ho gere inkomens de buurt kenne lijk niet aantrekkelijk vinden", zegt woordvoerder Joost Maas van Portaal. De Sleutels ziet verlenging van het experiment niet zitten. Por taal heeft ondanks de tegenval lende resultaten toch toestem ming gevraagd om ermee door te gaan. Dit omdat er de ko mende periode veel huurders andere woningen zoeken om dat hun huizen worden ge sloopt. „En baat het niet. het schaadt ook niet", aldus Maas, die ook meldt dat Portaal de leefbaarheid in de Horsten op andere manieren wil verbete ren. Bijvoorbeeld door het schilderen van de flats en schoonmaakacties met de be woners. Inmiddels heeft de fractie van Leefbaar Leiden vragen aan het college van burgemeester en wethouders gesteld over het ex periment. De Leidse leefbaren zijn fel gekant tegen voortzet ting van het project. „Er zijn ge zinnen met twee kinderen die in een tweekamerflatje in Lei den wonen en niet in aanmer king komen voor een grotere woning", zegt Ben Blankestein van Leefbaar Leiden. „En in de Merenwijk mogen eenper soonshuishoudens een vijfka merwoning betrekken! Het ex periment is mislukt en er zijn in Leiden families genoeg die dol blij zouden zijn met zo'n wo ning. Verlenging kan dan ge woon niet." Overigens gaat het hele woon ruimtesysteem later dit jaar ver anderen, vanwege de samen werking tussen de Leidse regio en de gemeenten in de Duin en Bollenstreek, die gezamen lijk gaan opereren bij de toewij zing van huurhuizen. De Citotoets is een nutteloze onrustzaaier. C Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Timoteus Waarsenburg leiden - De Rijn Gouwe Lijn door de binnenstad gaat er nooit ko men. En als de gemeente de ba kens niet verzet, gaat de hele lightrailverbinding niet door. Dat stelt ChristenUnie-raadslid Filip Van As in een open brief aan burgmeester, wethouders en ge meenteraad. Van As pleit daarom voor een nieuw onderzoek naar een oud plan: de Rijn Gouwe Lijn (RGL) over bestaand spoor. „De pro blemen rond het Leidse bin nenstadstracé stapelen zich op", schrijft Van As. „Veel bur gers maken zich grote zorgen over de veiligheid, de ruimte voor fietsers en voetgangers en de kosten die alles met zich mee gaat brengen. De algehele weerstand tegen de RGL neemt toe." En dat is volgens Van As een zorgwekkende toestand. „Er is nu een aantal ontwerp- bijeenkomsten geweest over de RGL en de weerstand tegen het binnenstadstracé groeit zien derogen. De kans is groot dat die anti-binnenstadsgevoelens op enig moment omslaan in anti-Rijn Gouwe Lijn-gevoe- lens. En dat zou het einde van het hele project kunnen zijn", meent Van As. Om te voorkomen dat de Rijn Gouwe Lijn helemaal sneuvelt - en volgens gedeputeerde Jeltje van Nieuwenhoven is dat geen uitgangspunt, maar wel een mogelijkheid - roept Van As de gemeente op om de mogelijk heden van de RGL over be staand spoor te onderzoeken. „Een tijd geleden was dat geen optie, mocht er niets eens naar gekeken worden. Nu liggen de kaarten anders." ,A1 jaren wordt gesproken over verdubbeling van het spoor tus sen Utrecht en Leiden, respec tievelijk het 1ste en 5de trein station van Nederland", schrijft Van As. „De gemeente heeft zelf aangegeven dat dat zeer be langrijk is. Bovendien leeft de behoefte om deze verbinding te verbeteren breed onder de Leidse bevolking." Volgens Van As blijkt uit de tra céstudies voor de RGL dat deze uitgaan van enkel spoor tussen de A4 en Leiden Centraal. „Vanaf de A4 zullen straks drie sporen lopen naar het station Lammenschans, waarvan twee bestemd zijn voor de RGL. Het gevolg hiervan zal zijn dat er vooralsnog geen enkel perspec tief meer is op een snellere treinverbinding met Utrecht. Als wij nii kiezen voor het en- kelsporig houden van de trein verbinding met Utrecht, staan we over pakweg 10 jaar alsnog voor de noodzaak om deze aan passing door te voeren. Dit zal gepaard gaan met grote proble men bij de ruimtelijke inpas sing, om over de kosten nog maar te zwijgen", aldus Van As. I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad - Basisschool De Weer- in Leiden hoeft niet zelf draaien voor extra ge- te kosten bij asbestsane- Dat adviseert de commis- oor de beroep- en be- schriften aan de gemeen- naar aanleiding van een It van het schoolbestuur, tn de school en het stads- ur ontstond een conflict het verwijderen van as- tit het schoolgebouw aan obijnstraat 21.000 euro Ier uitviel dan de 231.000 die de gemeente ter be ing had gesteld. Volgens ollege van burgemeester ithouders is dit de schuld iet schoolbestuur, omdat in te dure aannemer heeft :hakeld. En dus moet de 1 er zelf voor opdraaien, het college. choolbestuur brengt hier in dat het pure noodzaak m met deze aannemer in gaan. Een eerder geraad- de aannemer bleek de sa- namelijk niet tijdens de rvakantie te kunnen uit- voor De Weerklank de reële mogelijkheid. Daar- kwam er tijdens de sane- neer asbest tevoorschijn anvankelijk was geconsta- Ook die moest worden derd. ommissie vindt dat de juist heeft gehandeld het asbest voortvarend te a deren en daarom in zijn ft staat de 21.000 euro extra 1 aan de gemeente door te enen. Enquête onder 5100 middelbare scholieren De bewoners van de flats aan de Diamantlaan, die in 2007 gesloopt worden, krijgen voorrang bij het zoeken naar een huis. Archieffoto: Henk Bouwman leiden - De flats aan de Dia mantlaan worden niet halver wege volgend jaar maar in het eerste kwartaal van 2007 ge sloopt. Dat besluit is volgens een woordvoerder van woning bouwvereniging Portaal geno men om de bewoners meer tijd te geven om vervangende woonruimte te zoeken. Tussen het gemeenteraadsbe sluit om te gaan slopen, dat waarschijnlijk in maart wordt genomen, en de daadwerkelijke sloop zit dan ongeveer twee jaar. De flatbewoners krijgen voorrang bij het zoeken naar een huis, omdat zij vallen in de categorie 'stadsvernieuwingsur gentie'. De bouw van 320 nieuwe hui zen begint direct na de sloop van de flats. Inmiddels is geble ken dat uitbreiding van het winkelcentrum Diamantplein financieel niet haalbaar is. Wel wordt door Portaal met de ge meente en de eigenaren ge sproken over mogelijke uitbrei ding van de twee supermark ten, de Digros en de C1000. Ook is het de bedoeling dat het win kelcentrum 'een nieuwe uitstra ling' krijgt. Daarover zijn nog gesprekken gaande tussen de gemeente, de woningbouwver eniging en de middenstanders. In de ruimtelijke visie voor het gebied die in mei werd gepre senteerd, stond ook de wens voor een autoluwe Diamant laan. Dat zou het gebied aan trekkelijker maken voor voet gangers en fietsers. Maar met verkeersremmende maatrege len zou de Diamantlaan niet meer kunnen dienen als uit valsweg voor de wijk Hoge Mors, aldus de gemeente. Pas 'in een later stadium' wordt be keken of de weg autoluw kan worden 'in samenhang met de verkeersafwikkeling in de wijk als geheel'. Het is wel de bedoe ling om een zebrapad met vluchtheuvels aan te leggen. leiden - De gemeente Leiden houdt deze maand een groot schalige enquête onder Leidse middelbare scholieren om zo hun 'leefwereld' in kaart te brengen. De uitkomsten wor den gebruikt om preventief te kunnen optreden tegen pro bleemgedrag van jongeren. De enquête wordt verspreid on der 5100 middelbare scholie ren. Zij krijgen vragen voorge legd over hun situatie thuis, op school, in de wijk en over vrien den. „Daarbij zitten hele directe vragen", zegt beleidsadviseur Marion Captein-Goedhart. „Bij voorbeeld hoe de relatie met de ouders is. Of hoe het zit met drugsgebruik." Het invullen van de vragenlijs ten gebeurt anoniem. Wel wordt aan de ouders van de leerlingen toestemming ge vraagd. De verkregen gegevens worden vervolgens per stads district geïnventariseerd. Zo hoopt de gemeente inzicht te krijgen in de problemen die er in de diverse wijken bestaan. De provincie Zuid-Holland heeft 25.000 euro beschikbaar gesteld voor het project. Aansluitend kiest de gemeente op basis van deze informatie één gebied waar een 'preventie team' aan de slag gaat, legt Captein-Goedhart uit. Dit team moet de diverse instanties met elkaar in contact brengen die zich met jongeren bezighou den. „Zodoende kan de aanpak van jeugdproblemen worden gestroomlijnd", aldus de be leidsadviseur. Dat laatste is nodig, omdat ver schillende instanties nu nog vaak langs elkaar heen werken. „Door met elkaar rond de tafel te gaan zitten, ontstaat een to taalbeeld van alle activiteiten die voor jongeren worden on dernomen", zegt Captein- Goedhart. Bovendien maakt het onderzoek duidelijk op welke problemen de hulpverleners alert moeten zijn. Al met al moet dit leiden tot een preventieve aanpak van jonge- renproblemen. Over enkele ja ren moet het onderzoek her haald worden, zodat de resulta ten gemeten kunnen worden. Lees nu Leidsch Dag'blad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! £fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam M V Adres Postcode/Plaats: Thlnfoonnr:beaorgoontroto) Geboortedatum: e-mailadres: Bank-Zgirorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso bvp« Stuur de bon m een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice*." hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch fLÈ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7