Palestijnse politie krijgt gezag terug BUITENLAND Stemming in Nederland feestelijk en gemoedelijk Democratie komt te voet in Al Muthanna Bomexplosie Spaans hotel werk van ETA Sneeuwval zorgt voor rel in Italië Vluchten tussen China en Taiwan leiden geen dooi in Abbas en Sharon gaan praten Na Sponge Bob ligt nu ook Buster onder vuur TRA neemt de wapens weer op' gepakt na wvbeklag Zhao C - De Chinese politie |een aantal dissidenten iouden die naar Peking gereisd om de laatste eer ijzen aan de zaterdag ge- rde voormalige leider iyang. De autoriteiten de herdenkingsplech- voor de in 1989 in onge- jevallen Zhao heel erg af- :rmd om te voorkomen demonstraties gehouden in worden. Twee dissiden- egen geen toegang kregen plechtigheid. Een van it nog vast. Minstens drie nten worden sinds enke- :n vermist. istsmokkel «uit Afrika - De Franse douane heeft •r w rote hoeveelheid gesmok- 'n® Afrikaanse kunst van ■•'me waarde in beslag geno- genoeg om een museum ie vullen. Zaterdag waren 5 voorwerpen, variërend inosaurustanden tot pijl- in en aardewerk, te zien. irtij geeft een beeld van ;1 de hele Afrikaanse ge- nis en prehistorie, zei iert Marie-Hélène van het Franse muse- r natuurhistorie. Perso- leden van de douane stuit- 6 januari op de partij, ij op het vliegveld Charles mille op zoek waren naar u 1. De zending was afkom- W It Niger en de eindbe- **Mng was België. De smok- zijn nog voortvluchtig. use treinen Jen weer i - Als laatste heeft het [-2 wegpersoneel in de Fran co's Poitou-Charente en Pyrénées zaterdag beslo- elk geval voorlopig een te maken aan hun staking, ids woensdag duurde. De ïg brak spontaan uit in de Pyrénées na de verkrach- fan een vrouwelijke con- ïr. Het incident leidde tot vireigering van de contro- v,om nog in hun eentje ner ies te knippen. Zij zijn pfvoor toenemend geweld. ;n enkele uren lag het 'erkeer in driekwart van ijk plat. se ex-minister IHIV besmet - Een voormalige Britse |ter, Chris Smith, heeft te- Sunday Times onthuld (j al zeker zeventien jaar let is met HIV, het virus dat piden tot de ziekte aids. De ige Smith zegt ge'inspi- Jte zijn door Nelson Man die eerder deze maand lilde dat zijn zoon aan de jgen van aids was overle- Èmith was twintig jaar ge- I een van de eerste Britse lei die openlijk toegaf dat Jmoseksueel is. eld in Atjeh [tanks overleg ^Iah atjeh - Het Indonesi- na eger heeft gisteren laten dat militairen in de pro- e Atjeh vier rebellen van de Ptging Vrij Atjeh (GAM) heb- i^oodgeschoten. Dat zou Hetjebeurd tijdens gevechten g stad Tanjong Punti, aan »stkant van het eiland. De f*~' ïesische regering en de r-2 waren zaterdag juist over- ™dH komen verder te gaan nt. p d over vrede in Helsinki. nee moet een eind wor- i,ad! [emaakt aan tientallen ja- I in bloedvergieten. r doden door iret chauffeur ie - Vier mensen zijn in de van zaterdag op zondag et leven gekomen nadat i i r. uschauffeur in een voor- "91 ran Athene tijdens de rit Jtè'nj artinfarct had gekregen. ;rzei ïauffeur verloor het be- fg^ ijn en de bus begon een crit, waarbij hij met tien J e voertuigen in botsing Behalve de chauffeur bus overleden drie per en acht automobilisten .anten liepen verwon- op. Van vier van de ge- is de toestand zorge- Inen is dure i in Engeland - Een van de grotere banken plaatst geldopna- iparaten die tot 10 pond :o) kosten berekenen :n keertje geld pinnen, r geleden stopten de gro- :en nog met het bereke- kosten, na algehele pu- ïrontwaardiging daar- rolgens The Times van tg lijkt het erop dat ban- nu toch weer zoetjesaan •eginnen. De Royal Bank 5CtJ)tland, moet dinsdag op j rMtje komen bij een onder- jj |commissie. Ook andere *n en bedrijven die de 7fiachines exploiteren zul- «rantwoording moeten af schrijft The Times. maandag 31 januari 2005 Rotterdam/anp - Feestelijk, gemoedelijk en vrolijk: zo schetste een woordvoerder van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) gisteren het probleemlo ze verloop van de verkiezingen voor Ira kezen in Nederland. Naar schatting 13.800 Irakezen brachten vrijdag, zater dag en zondag hun stem uit. Dat was ongeveer 94 procent van de mensen die zich hadden laten registre ren. Van de 29.000 stemgerechtigde Ira kezen in Nederland heeft 51 procent (14.725) zich laten registreren. De Irakezen konden stemmen in bu reaus in Rotterdam, Amsterdam en Zwolle. Het stembureau op de rond vaartboot Abel Tasman aan het 3e Ka- tendrechtse Hoofd in Rotterdam kreeg over drie dagen naar schatting 7500 stemmers over de vloer, onder wie ook een onbekend aantal Irakezen uit België. In Amsterdam maakten 4300 Irakezen de gang naar de stembus in het marine complex aan de Kattenburgerstraat ter wijl in het Ecodrome in Zwolle 3800 stemmen werden uitgebracht. Vandaag begint om twaalf uur het tellen van de stemmen in Kamp Zeist. Verwacht wordt dat het tellen uiterlijk woensdag is voltooid. De uitslag van de stemming in Nederland wordt tegelijk met de uitslag in Irak bekendgemaakt. Deze wordt over tien dagen verwacht. In totaal brachten 250.000 Irakezen in het buitenland hun stem uit. Dit is on geveer 90 procent van degenen die zich hadden laten registreren. De Irakezen in ballingschap konden kiezen in 14 lan den. In sommige gevallen moesten ze vele honderden kilometers afleggen om te kunnen stemmen. Een Irakees gezin in de VS zat 20 uur in de auto. Een in de Spaanse hoofdstad Madrid levende fa milie vloog naar Londen om te kunnen stemmen. En in ons land werden in Bel gië wonende Irakezen met bussen aan gevoerd, omdat er bij onze zuiderburen geen stemlokalen waren ingericht. Ner gens kwam het tot incidenten. Vrijwel overal overheerste de vreugde om eindelijk in vrijheid te kunnen stem- as samawah/anp - De eerste vrije verkiezingen in Irak sinds het tijdperk van Saddam Hussein zijn in de 'Nederlandse' provincie Al Muthanna buitengewoon rus tig verlopen. De democratie kwam gisteren te voet, want door het rijverbod in de steden gingen vrijwel alle kiezers lo pend naar de stembureaus. De opkomst was met een geschatte 80 procent hoog. Incidenten wa ren er praktisch niet in het Ne derlands gebied, in tegenstelling tot andere regio's in het land. „Een historische dag", zeggen de Irakezen. „Absoluut top verlo pen", zegt de commandant van de 1600 Nederlanders in het ge bied, luitenant-kolonel F. van Dooren. As Samawah, met 200.000 in woners de grootste stad in het gebied dat de Nederlandse mi litairen bewaken, doet denken aan een autoloze zondag. Au to's zijn verboden in het cen trum. Pendelbusjes brengen mensen uit de buitenwijken naar de rand van het centrum. Op de doorgaande wegen zijn lange linten te zien van wande lende Irakezen op weg naar de stemlokalen, die zich vooral in scholen bevinden. Mannen in de abaya, de traditionele don kerbruine mantel, vrouwen in de volledig zwarte chador. In de middag, als de meeste mensen al hebben gestemd, worden de wegen van As Samawah steeds meer bevolkt door voetballende jongens. „Ik heb gestemd om de toe komst van Irak te beschermen", zegt de 42-jarige groenteboer Fahem Hamzar Mezdi in het centrum van de stad. „Ik voel me een vrij en blij mens", ver klaart hij, terwijl hij trots zijn in paarse inkt gedoopte rechter wijsvinger omhooghoudt. De inlti moet voorkomen dat men sen vaker dan eenmaal stem men. Fahem stemde op de lijst van tel aviv/gpd - Het Palestijnse Bestuur krijgt met ingang van woensdag het militaire gezag te rug in vier steden op de Westelij ke Jordaanoever. Gewapende politie-eenheden worden dan operationeel in Ramallah, Tulk- arm, Kalkiliya en Jericho. De stap is het gevolg van de betrekkelij ke rust, die heerst na de afkondi ging van een onofficieel staakt- het-vuren door de Palestijnse president, Machmoud Abbas. Het afgelopen weekeinde werd bekend dat 8 februari de streef datum is voor het eerste top- overleg tussen Abbas en de Isra ëlische premier, Ariel Sharon. Israëls minister van defensie, Shaul Mofaz, vertelde gisteren de ministerraad dat het aantal aanvallen van Palestijnse mili tanten op Israëlische doelen de afgelopen week met 75 procent is afgenomen. Aan de andere kant voert ook het Israëlische leger aanzienlijk minder acties uit. De troepen in de Gaza- strook hebben opdracht gekre gen alle offensieve operaties te staken. Militairen op de Weste lijke Jordaanoever mogen der gelijke acties alleen nog uitvoe ren met uitdrukkelijke persoon lijke toestemming van de chef van de generale staf. Mofaz sloot een volledig Israëlisch staakt-het-vuren uit. „Het leger zal blijven optreden waar dat is vereist, zonder schade toe te brengen aan de Palestijnse poli tiemacht en burgers die niet zijn betrokken bij terrorisme", zei hij. Het is de bedoeling dat binnen kort de Amerikaanse inlichtin gendienst, de CIA, een rol zal krijgen in de coördinatie tussen het Israëlische leger en de Pa lestijnse politiemacht. Die maatregel is vooral bedoeld om te voorkomen dat de partijen incidenten aangrijpen voor een hervatting van de vijandelijkhe den. Israël heeft laten weten dat het zijn grensovergangen met de Gazastrook zal heropenen zo dra de Palestijnse politie in staat is de veiligheid aan de Pa lestijnse kant te verzekeren. De drie grensposten - Erez, Karni en Rafah - zijn al weken dicht. Minister tikt tekenfilmkonijn op vingers Mannen worden gefouilleerd voor de ingang van een stembureau in As Samawah. Foto: ANP/Gerben van Es/SFIR de huidige premier Allawi, die samen met de concurrerende lijst van de Verenigde Iraakse Alliantie onder de vrijwel geheel sji'ietische bevolking van Al Muthanna de meeste aanhang heeft. Volgens Fahem verloopt het stemmen rustig en geor dend. „Het volk blijft komen, want ayatollah Sistani heeft ver klaard dat het een religieuze plicht is om te gaan stemmen. Voor mensen die van ver wo nen, zijn auto's geregeld." Om die dag mogelijk te maken, zijn alle 5600 veiligheidsfunc tionarissen in Al Muthanna (le ger, politie en andere diensten) zondag op de been. Bij wegver sperringen, overal in de stad, fouilleren zij mensen. Op straathoeken staan militairen met kalasjnikovs en raketgra naatwerpers. Bij de stembu reaus houden bewapende poli tieagenten de wacht. De Neder landse militairen patrouilleren wel door het gebied, maar blij ven volgens afspraak op afstand van de stembureaus. In de bui tengebieden bemannen ze con troleposten waar auto's op wa pens worden doorzocht. Bij sommige stemlocaties in de stad ontstaan in de loop van de ochtend lange rijen van zeker tweehonderd mensen. Mannen en vrouwen staan in aparte rij en en stemmen in het bureau in aparte lokalen. Voor de in gang wordt iedereen gefouil leerd, de vrouwen uit het zicht in een tent of achter een gor dijn. De stemming is ontspan nen en nu en dan uitgesproken vrolijk. De organisatie van de verkie zingen is in handen van een onafhankelijk kiescomité dat in de bureaus kogelvrije vesten draagt, door de Nederlanders geschonken. Ze worden in veel gevallen bijgestaan door waar nemers van verschillende poli tieke partijen en hier en daar van Iraakse maatschappelijke organisaties. Aan het einde van de dag meldt commandant Van Dooren met enige trots dat hij zijn Britse commandant de melding NSTR kan geven: 'Nothing significant to report'. „Er zijn links en rechts een paar wapens gevon den en bij een incident is ge schoten op de Iraakse politie. Maar er zijn geen doden of ge wonden gevallen. Hier werk je drie maanden naar toe. Dat het zo rustig is verlopen, is meer dan we hadden gehoopt. Dit is absoluut top, mooier kan het niet." Van Dooren stelde eerder dat de verkiezingsdag de proef op de som zou zijn voor politie en leger in Al Muthanna, om te testen of ze klaar zijn om het half maart van de Nederlanders over te nemen. „Deze testcase hebben ze met glans doorstaan. Ze zijn welis waar vandaag niet echt op de proef gesteld, maar dat komt ook doordat ze de mogelijke dreiging van buiten de afgelo pen weken hebben tegenge houden." washington/anp - Na de po pulaire tekenfilmfiguur Spong Bob Square Pants is een andere populaire Amerikaanse tv-per- soonlijkheid onder vuur komen te liggen van conservatieve krachten die tegen positieve be nadering van homoseksualiteit zijn. Ditmaal is het het teken filmkonijntje Buster, dat de kij kertjes naar de kinderserie 'Postcards from Buster' bekend moet maken met culturele di versiteit en tolerantie. De conservatieve minister Mar garet Spellings van Onderwijs vindt dat Buster de fout in is ge gaan met een bezoek aan twee lesbische stellen. Zij deelde de producent van de serie, de pu blieke omroep PBS, mee dat het bezoekje van Buster niet door de beugel kon en dat PBS daar voor geen overheidsgeld had mogen gebruiken. „Talrijke ouders zouden het niet prettig vinden als hun jon ge kinderen worden blootge steld aan de levensstijlen zoals die in deze aflevering worden getoond", aldus Spelling in een brief aan PBS. PBS heeft daarop besloten de aflevering niet uit te zenden. Het geld terugstorten, zoals Spellings wil, doet PBS niet. Zij steekt het in een nieu we aflevering. Een zender in Boston, die de af levering heeft gemaakt, heeft al gemeld dat hij de aflevering ge woon zal vertonen en dat hij die beschikbaar stelt voor ande re zenders. Senator Jim Jeffords van Vermont zei het onbegrij pelijk te vinden dat „iemand van zo'n zoet verhaaltje over maple-stroop zoiets zuurs kan maken". Madrid/ANP - In een hotel in de Spaanse stad Denia is gisteren een bom ontploft. Volgens de politie is een toerist lichtge wond geraakt. De explosie kwam na een waarschuwings- telefoontje namens de verbo den afscheidingsbeweging ETA. Denia ligt aan de oostkust van Spanje, in de provincie Alican te. Na het telefoontje, aan de we genwacht in Baskenland, heeft de politie het gebouw ont ruimd. Er waren ongeveer 160 mensen, onder wie veel Britse toeristen, aanwezig. Volgens het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken ontplofte de bom 35 minuten daarna. Het hotel is flink beschadigd. Een hotelgast liep gescheurde trom melvliezen op. Twee weken geleden ontplofte een autobom in Spaans Bas kenland. Een politieman raakte gewond. De ETA heeft sinds 1968 bijna 850 mensen gedood, in de strijd voor een onafhanke lijk Baskenland in het noorden van Spanje en zuiden van Frankrijk. Spanje, de VS en de Europese Unie beschouwen de ETA als een terroristische orga nisatie. In de afgelopen jaren zijn tientallen leden en aanhan gers opgepakt, maar de aansla gen zijn doorgegaan. Het hotel in Denia werd bij de IRA-aanslag zwaar beschadig Foto: Reuters Drie dagen lang was de snelweg tussen Napels en Reggio Calabria in het zuiden van Italië geblokkeerd door zware sneeuwval. Foto: Reuters Minister: Ik ben geen verkeersagent rome/gpd - Fikse sneeuwval in het zuiden van Italië dit week einde voor een heftige politieke rel gezorgd. De oppositie eiste het aftreden van verkeersminis ter Lunardi omdat de snelweg tussen Napels en Reggio Cala bria in het uiterste zuiden niet sneeuwvrij gemaakt kon wor den en daardoor drie dagen lang geblokkeerd was. Lunardi, gesteund door premier Berlus coni, wees alle kritiek van de hand met het argument dat hij 'geen verkeersagent' was. Pas gisteren was de kronkelige, slecht onderhouden enige ver bindingsweg langs de westkust naar het zuiden weer begaan baar. Maar het verkeer in noor delijke richting moest nog steeds over 150 kilometer via provinciale wegen worden om geleid. Automobilisten waren verplicht sneeuwkettingen bij zich hebben. De chaos begon dinsdag al, toen sneeuwval voor gladheid zorgde. Vrachtwagens slipten en kwamen dwars over de weg te staan. De semi-overheids- dienst Anas die verantwoorde lijk is voor de snelwegen be sloot daarop de snelweg af te sluiten. Hierdoor kwamen honderden automobilisten vast te zitten, sommigen twee etmalen lang. Ze moesten door politie en le ger worden bevrijd. Een tiental weggebruikers werd bevangen door de koude in ziekenhuizen opgenomen. In de paniek die ontstond bood vice-premier Follini namens de regering zijn excuses aan 'voor het onge mak'. Anas had in het eerste etmaal slechts één sneeuwschuiver pa raat had voor het 150 kilometer lange afgesloten traject. Pas na 48 uur werd er groot materieel ingezet, maar toen bleek de chaos op de weg zo groot dat de opruimploegen nauwelijks ruimte hadden om hun werk te doen. Het regende verwijten van vooral zuidelijke politici aan de regering. „Deze chaos bewijst eens te meer dat het zuiden stelselmatig wordt achterge steld", zei een van hen. peking/gpd - Met veel fanfare, leeuwendansen en champagne zijn zaterdag de eerste recht streekse vluchten in 56 jaar van communistisch China naar Tai wan binnengehaald. Meer dan 2000 in China werkende Taiwa- nezen maakten dankbaar ge bruik van de speciale charters ter gelegenheid van het Chinees nieuwjaar dat op 9 februari valt. Voor de belangrijkste dag van het jaar gaan miljoenen Chine zen en Taiwanezen naar huis en familie. De regeringen in de hoofdsteden Peking en Taipei lieten de afgelopen week geen mogelijkheid onbenut om het unieke karakter van de vluchten te onderstrepen. Tenslotte is de relatie tussen China en Taiwan, in de ogen van Peking een afvallige provin cie, allesbehalve bloeiend. De afgelopen tijd klonken geregeld harde woorden en dreigemen ten van beide kanten. De recht streekse vluchten van afgelopen weekeinde zullen de verhou dingen niet verbeteren. De Chi nese regering liet zaterdag we ten dat het best wil praten met Taiwan over de betrekkingen als Taiwan de zogenoemde 'Eén-China Politiek' onder schrijft. De toon was vriendelijk maar de boodschap onaccepta bel, zei de Taiwanese president Chen Shui Bian. Taiwan wil dat Peking erkent dat het eiland zelfstandig is en geen onafge werkt gevolg van de burgeroor log vari 1949. Een forse meerderheid van de eilandbevolking zegt zich uit sluitend of voornamelijk Taiwa nees te voelen en niet Chinees. De gedoodverfde nieuwe Tai wanese premier Frank Hsieh erkent dat de betrekkingen be ter kunnen. Op zijn eerste pers conferentie zei hij dat beide partijen dan wel moeten op houden met sarren en provoce ren. Voor werkelijke dooi in de betrekkingen zijn de nieuw- jaarsvluchten te symbolisch. Want 'rechtstreeks' betekent slechts dat de toestellen geen tussenlanding hoeven te maken in Hong Kong of Macau. Dat was eerder wel het geval. Wel eist Peking dat er via het luchtruim van Hong Kong ge vlogen wordt. De grootste novi teit is dat toestellen van de Chi nese staatsmaatschappij Air China nu landen op Taiwan. De Chinese luchtvaartautoritei ten voelen wel voor directe fijn- vluchten tussen China en Tai wan. Commercieel zijn de vluchten interessant. Tenslotte wonen er volgens de autoritei ten in Taipei rond de één mil joen Taiwanezen in China die allemaal zo nu en dan naar huis willen. De zakelijke belangen lijken daarom op dit moment groter dan de politieke belan gen. Dublin/ANP - De Noord-Ierse terreurbewegjM IRA is van plan de wapens wfcr op te nemen. Ook is de IRA is bezig met een campagne om nieuwe leden te ronselen onder jongeren in zo wel Ierland als het onder Brits gezag vallende Ulster (Noord- Ierland). Dat berichtte de Ierse krant Irish Independent gisteren op gezag van „hooggeplaatste bronnenVolgens het Ierse dagblad heeft de veiligheids dienst premier Ahern op de hoogte gesteld van de plannen. De dienst zou hem ook hebben gezegd dat de IRA verantwoor delijk is voor de bankroof In Belfast, waarbij vorige maand ruim 38 miljoen euro werd buitgemaakt. Volgens het infichtingendossier dat Ahern zou hebben ontvan gen, hebben ook Gerry Adams en Martin McGuiness, de lei ders van de aan de IRA gelieer de politieke partij Sinn Fein, deelgenomen aan het overleg over een beperkte hervatting van de 'oorlog'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5