Verzet tegen illegalenplan van Spanje BINNENLAND PvdA neemt trots afscheid van 'oud links' Bos haalt uit naar Verdonk O9, bart Archeologisch onderzoek voor eigen rekening Slachtoffers Auschwitz herdacht Desembrood ruiie schieten Haags café ;']er gevallen 311 buikgriep g"s na vrijspraak •°ir tuchtrechter igedood in igse speelhal ZP c 8 miljoen h ir internet lichtkaart na sar bezorgd sl Rotterdam n zonder water Per jaar 3400 schaatsers in het ziekenhuis Verdonk tegen legalisatie Stoomtrein trekt veel bekijks illiaans verbod gangsterrap .4* Brochure ministerie valt slecht bij burgemeesters Profiteer hier al van uw Autobahnvignet! aac - Twee personen jn in de nacht van vrijdag terdag geschoten op de van een café op het Rijs- eplein in Den Haag. Het al was eerder op de avond t café gezet na een vecht - Bij de vechtpartij liepen mensen snijwonden op. an schietpartij raakte me en gewond. De daders zijn d( loos. •st -ktovEN - In Nederlandse esi -eghuizen is het aantal ge- Mjvan buikgriep gegroeid iri geveer 150. Dat heeft een ial Ivoerder van het Rijksin- t p t voor Volksgezondheid ci lieu (RIVM) gisteren ge- agln een normale winter 1 ie ziekte zo'n tien mensen re huizen. Buikgrieppatiën- ?n ijgen last van diarree en h( »n overgeven. ie ie - De arts, die drie den geleden is vrijgespro- an moord op een 77-jarige it, is zaterdag aangeklaagd t medisch tuchtcollege in e. Volgens de Inspectie de Gezondheidszorg heeft onzorgvuldig gehan- moet hij daarom tucht- •rlijk worden bestraft. Vol- inspectie was er geen iding om de dosis morfine hogen bij de doodzieke it. Ook meent zij dat de liet ondraaglijk leed. maandag 31 januari 2005 Een 32-jarige Hage- overleden nadat hij za- ;avond was neergescho- een speelautomatenhal Spui in zijn woonplaats, left de politie Haaglanden in meegedeeld. De schiet- gebeurde omstreeks 21.00 waren toen veel mensen ikhal. De politie kon nog :ggen over de aanleiding. Ier is voortvluchtig. zee - Een ansichtkaart 1954 vanuit België aan itie vierende meisjes aan Zee is gestuurd, is ten vrijdag na ruim vijftig iar bezorgd. De kaart zat een bundel post voor de Hamers, die de voor- oodsche Zee en Bos lie (Jozeboko) in Wijk aan ewonen. In 1954 brachten en Th am ar Notowitz, :s uit Amsterdam, daar weken door. De kaart is de moeder van de meisjes bus gedaan in het Belgi- hidenaarde, waar de veen korte vakantie door- t. Wat er met de kaart is z^ird, is een raadsel. üj.dam -1 ewoners van vierhonderd woningen in rdam-Noord zijn in de .van zaterdag op zondag ur lang verstoken geweest rinkwater. Omstreeks uur sprong daar de waterleiding. Het water - edrijf heeft de leiding en het gat gedicht. De leiding is volgens de poli- Dntaan gesprongen. Het had genoeg kracht om de tegels omhoog te duwen, u t een gat van vier bij vier [kwam het water een hal ster omhoog. delft/gpd - Midden in een de bat over de vraag of de oude ge neratie PvdA-politici het inte gratieprobleem heeft onder schat, staat Hedy d'Ancona op. De voormalig staatssecretaris van emancipatie (1981-1982) en minister van volksgezondheid, welzijn en cultuur (1989-1994) trekt het boetekleed aan. „We hebben de problemen on derschat van de autochtonen in de oude wijken die de nieuwko mers in hun midden moesten opnemen. Daar voel ik me ver antwoordelijk voor. Ooit was d'Ancona een van de boegbeelden van de linkervleu gel van de PvdA. Maar vandaag lijkt het de dag van de grote boetedoening voor de sociaal democraten van haar generatie. Tijdens het landelijke partijcon gres in Delft wordt afgerekend met oude vormen en gedach ten, zoals het traditionele socia listische strijdlied de Internatio nale voorschrijft. De huidige PvdA van Wouter Bos is niet langer de partij van de jaren '70-denkbeelden. Na dat Wim Kok in de jaren '90 al opriep die ideologische veren af te werpen, is dat proces nu vol tooid door Bos. Er is na bijna amsterdam/anp Per jaar glij den 3400 recreatieve schaatsers het ziekenhuis in. Uit cijfers van de stichting Consument en Veiligheid komt naar voren dat de jeugd tussen tien en veertien jaar de grootste risicogroep is. De jongeren vormen een kwart van de slachtoffers die zich, in het ziekenhuis moeten laten behandelen. Een val tijdens het schaatsen kan ernstige gevolgen hebben. Vier op de tien slachtoffers lo pen een breuk op. Pols, onder arm en elleboog zijn de zwakke plekken. Een op de zeven onge lukkige schaatsers heeft een hoofdwond. In 120 gevallen gaat het om een hersenschud ding of nog ernstiger hersenlet sel. Ongeveer 6 procent van de slachtoffers moet na behande ling op de afdeling Spoedeisen de Hulp worden opgenomen in het ziekenhuis. Uit dezelfde analyse van het aantal behandelingen op de eerstehulpposten bleek tevens dat zich jaarlijks 37.000 slacht offers van geweld melden. In zeker 10 procent van de geval len (3800) gaat het om geweld dat zich heeft afgespeeld tijdens het uitgaan. Meer dan de helft van deze slachtoffers (2300) liep letsel op in bar, kroeg of café. Een op de vijf (770) liep de ver wondingen op in een disco. Volgens Consument in Veilig heid verklaarde is het probleem van horecageweld wellicht gro ter omdat meer dan de helft van het aantal slachtoffers niet opgeeft waar het geweld zich heeft afgespeeld. Wouter Bos. Foto: ANP dertig jaar weer een nieuw be ginselprogramma voor de par tij. Oude waarden als de nationali satie van industrie en banken zijn er uitgehaald. Nu staat er te lezen dat publieke voorzienin gen onder voorwaarden mogen worden overgelaten aan het be drijfsleven. Ooit was dat vloe ken in de linkse kerk. Het nieu we manifest herbergt nog wel traditionele waarden als eman cipatie van de arbeider, maar is in moderner Nederlands ge schreven. Hoewel de verschil lende afdelingen in het land nog 328 wijzigingen hebben in gediend, neemt het congres er slechts eentje over: een tekstue le verbetering over kansen die voor iedereen moeten worden geschapen in plaats van herver deeld. Een enkel verstokt PvdA-lid probeert het nog wel: moet er in de paragraaf over een eerlij ker inkomensverdeling niet ex pliciet worden vermeld dat de rijkste Nederlander niet meer dan tien keer meer mag verdie nen dan de armste? Moet wor den opgeroepen tot omverwer ping van de monarchie? De voorstellen halen het niet. De tekst is dan ook al anderhalf jaar lang regel voor regel afge stemd met de achterban op lo kale bijeenkomsten. De PvdA-leden klappen hun handen blauw als na een lang debat het nieuwe manifest wordt geaccordeerd. Exact vier jaar geleden slepen zij nog de messen in de confrontatie met de partijtop. Uit woede over het gebrek aan inspraak onder Wim Kok en Ad Melkert, verwees het congres het toenmalige con cept voor het nieuwe beginsel programma naar de prullenbak. In één moeite door werd de kandidaat van het hoofdbe stuur voor het partijvoorzitter schap, Kamerlid Sharon Dijks- ma, weggestemd ten faveure van de onbekende Leidse hoog leraar Ruud Koole. Vier jaar later is datzelfde con gres onder leiding van Koole en Wouter Bos in een hosanna stemming. In zijn speech wijst Koole erop dat met dit nieuwe manifest de partijvernieuwing zo goed als rond is. En Bos trekt in zijn toespraak een duidelijke streep onder de PvdA van vroe ger en nu. Hij geeft af op de politieke cor rectheid van 'oud links' die bij voorbeeld het integratiepro bleem niet aanpakte en het on derwijs met grote problemen heeft opgezadeld door haar ge- lijkheidsdenken. „Maar Nieuw Rechts maakt de zelfde fouten als Oud Links", waarschuwt Bos in de richting van de WD en Geert Wilders. „De nieuwe politieke correct heid houdt in dat wie het hardst schreeuwt het beste standpunt heeft, dat anderen mogen worden gekrenkt en dat iedereen die pleit voor nuance meteen soft wordt verklaard. Dat is net zo contraproductief als vroeger." Gesteund door de almaar gun stig blijvende peilingen predikt Bos hoop en een betere toe komst. Een golf van trots en zelfvertrouwen gaat over de tri bunes. Vanuit het publiek kijkt oud-partijleider Kok goedkeu rend toe. delft/anp - PvdA-leider Bos heeft zaterdag in Delft hard uit gehaald naar minister Verdonk (integratie en vreemdelingen beleid). Hij verweet de WD-be- windsvrouw dat ze de kloof tus sen autochtonen en allochto nen, waarover ze zich zo be zorgd maakt, zelf heeft ver groot. Zo praat Verdonk vol gens Bos 'over moslims en Ne derlanders alsof het gros van de moslims geen Nederlander is'. Ook heeft zij het ,over een ge brekkig incasseringsvermogen om daarna in een moeite door te ontkennen dat er sprake is van racisme en discriminatie op de arbeidsmarkt'. Ook voor de rest van het kabi net heeft de PvdA-leider geen goed woord over. Volgens hem verdeelt het de lasten oneerlijk, vertrouwt het te veel op de markt en luistert het naar nie mand. „Maar het meest funda mentele verwijt aan het kabinet is dat men stelselmatig de ang sten en zorgen van de mensen bevestigt en aanwakkert: dat is spelen met vuur." De PvdA moet volgens Bos te gen 'politieke correctheid van nieuw rechts' in durven kiezen voor 'evenwicht, nuchterheid en nuance'. Over immigratie en integratie komt zij met 'een hard maar evenwichtig ver haal'. Hard voor de migrant die moet inburgeren, maar 'min stens zo hard voor de ontvan gende samenleving die zich blijvend zal moeten instellen op de aanwezigheid van nieuwe culturen en godsdiensten'. De PvdA, die zaterdag een nieuw beginselprogramma vaststelde en ook akkoord ging met een nota over integratie, is volgens Bos klaar voor nieuwe verkiezingen en regeren. „We zijn nooit klaar met vernieu wen, maar altijd klaar om ver antwoordelijkheid te dragen." sneek Ongeveer 30.000 tot 40.000 mensen verzamelden zich zaterdag langs de route tussen Sneek en Hindeloopen om een blik op te van gen van de stoomtrein. Aanleiding voor het stoomfestijn in Friesland was de opening van het Nationaal Modelspoor Museum in Sneek. On geveer duizend liefhebbers konden zelf een ritje per klassieke stoomtrein maken. Volgens voorzitter Kooijmans van het Nationaal Model spoor Museum is alles vlekkeloos verlopen. Het is tientallen jaren geleden dat er voor het laatst een stoomtrein door Friesland reed. Als het aan Kooijmans ligt, was het zaterdag niet de laatste keer. „Er zijn plannen om de stoomtrein het hele jaar te laten rijden tussen Sneek en Sta voren voor toeristen. Om dat te realiseren is echter 6 miljoen euro nodig." Foto: ANP door onze correspondent Hetty van Rooij Luxemburg - Via de Europese Unie probeert minister Verdonk (vreemdelingenzaken) een stokje te steken voor een Spaanse maatregel, waardoor meer dan 800.000 illegale werknemers in één klap een werk- en verblijfs vergunning krijgen. „Zoiets heeft gevolgen voor de rest van Europa zei ze zaterdag na af loop van overleg met haar colle ga's in Luxemburg. Een woordvoerder van justitie bevestigde dat de minister, on danks haar voorzichtige en di plomatieke woordkeus, een fel tegenstander is van het plan. Vanaf 7 februari maakt Spanje een begin met de legalisatie van grote groepen illegalen die kun nen aantonen dat ze werk heb ben en minstens een halfjaar in het land zijn. Het gaat vooral om Zuid-Amerikanen en Noord-Afrikanen, voor het grootste deel uit Equador en Marokko. De schattingen over de omvang van de groepen lo pen uiteen van 800.000 tot bo ven een miljoen. De Duitse mi nister SchiÜy en zijn collega Verdonk maken zich grote zor gen over het feit dat zulke aan tallen illegalen via een Spaanse achterdeur toegang krijgen tot de EU. Schilly en Verdonk heb ben zaterdag het probleem bij hun EU-collega's op tafel ge legd en verwachten actie van het Luxemburgse voorzitter schap. „Als je praat over har monisatie en samenwerking, dan moet je het hier ook over hebben", aldus de minister. Volgens een Spaanse diplomaat vallen de gevolgen van de Spaanse maatregel voor de rest van de EU wel mee. „Ze blijven in Spanje, vanwege het weer en vanwege de taal." Maar Ver donk is daar niet van overtuigd. Gelegaliseerde illegalen krijgen op termijn het recht om vrij door de hele EU te reizen. De Spaanse regering-Zapatero besloot in augustus vorig jaar tot de legalisatie van grote groe pen buitenlandse werknemers, tot grote vreugde van de werk gevers. In totaal telt Spanje 2,5 miljoen illegalen, bijna zes pro cent van de totale bevolking. Zij zijn onmisbare arbeiders in de fruitteelt. Om die reden zijn de Spaanse werknemersorganisa ties blij dat de regering hun aanwezigheid als een econo misch probleem ziet, en niet als een veiligheidsprobleem. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Lubbers, vroeg zaterdag de EU-ministers om meer plaatsen voor vluchtelin gen die op uitnodigingen naar Europa mogen komen. Volgens Verdonk moet Lubbers dat met de afzonderlijke landen regelen en is een Europees beleid niet nodig. „De lidstaten beslissen zelf of ze meewerken of niet." mg - Amsterdam, Rotter- Den Haag en Utrecht krij- miljoen euro van het mi- lie van economische zaken (semi-) publieke instel- ïsnel toegankelijk te ma- nor particuliere internet- ikers, middels glasvezellij- aar onder meer scholen kenhuizen. De gemeen- eken hier zelf 9 miljoen in. den gaan samenwerken aanleggen van een glas- ïetwerk naar elke meter- 1 hun gemeenten. Het ïrk zal op termijn de con- ïtie aangaan met de ka- latschappijen. mstad - De Antilliaanse ter van telecommunicatie ng heeft een gedragscode pld voor Antilliaanse ra- n tv-zenders. Die mogen 2 leledigende ofbedreigen- Q sten meer uitzenden. Zo u voortaan verboden onge- reerde gangsterrap te la- 2 )ren. Leeflang legt doelbe- len link tussen de rapmu- 0 gebeurtenissen zoals t. Rotterdam. Daar werd 1 ptilliaans meisje diverse 1 verkracht door een ben- ïgens. den haag/gpd - Wie straks een huis wil bouwen, moet op eigen kosten laten onderzoeken of er archeologische voorwerpen in de grond zitten. Dat is de strekking van een voorstel van staatssecre taris Van der Laan (cultuur). De Tweede Kamer, die er vandaag over praat, heeft bezwaren. De bedoeling van de wet is dat duidelijk wordt of er iets in de grond zit dat voor archeologen interessant is voordat de bouw werkzaamheden beginnen. Prima, zegt WD-Kamerlid Rijpstra. „Maar wat als er bij mij een schip in de grond zit en bij mijn buur man niet? Dan betaal ik veel meer dan hij." Vandaar dat Rijpstra samen met zijn CDA-collega Van Vroonhoven voorstelt om gemeentes een fonds te laten oprichten waar ieder een die wil bouwen, een klein deel van de bouwkosten in stort. Uit dat fonds moet het archeologisch onderzoek worden betaald. Van (advertentie) heel 95 De gehele maand februari in het assortiment van Bakker Bart Desembrood heeft een volle smaak, een stevige structuur en een knapperige korst. Natuurlijk wordt het de gehele dag door vers gebakken, zoals je van ons gewend bent Vto de BaWoer Bart-zaak bij jou in de burt op wwwbaktebart nl Geldig van 31 januari t/m 5 februari 2005 m der Laan (D66) wil juist niet dat er een overheidspotje komt. Parti culieren en bedrijven moeten het in hun portemonnee voelen als hun bouwproject gevolgen heeft voor het 'archeologische erfgoed'. De PvdA vindt dat er een limiet moet komen aan het bedrag dat een bouwer kwijt is aan archeologisch onderzoek. ,,Je moet van te voren weten waar je aan toe bent", zegt Kamerlid Roefs. Zij wil verder dat er een maximale termijn komt voor het archeologisch onderzoek. Het wetsvoorstel vloeit voort uit het Europese Verdrag van Malta, dat Nederland heeft ondertekend. Daarin staat dat archeologisch onderzoek verplicht is bij grote bouwprojecten. Van der Laan wil onderzoek bij alle projecten. Ook dat vinden CDA en WD te ver gaan. Als je straks een schuurtje wilt bouwen, moet je al kijken of er geen schatten in de grond zitten", zegt Van Vroonhoven. amsterdam/anp - Ruim 3000 belangstellenden hebben gisteren in Amsterdam de slachtoffers van concentratiekamp Auschwitz herdacht. Vori ge jaar waren dat er 1500. De herdenking vond plaats bij het Spiegelmonument 'Nooit meer Auschwitz' van Jan Wolkers in het Wertheim- park. De aanwezigen liepen in een stille tocht van het stadhuis naar het park, waar burgemeester Co- hen een toespraak hield. „Wij herinneren ons de miljoenen mensen die er vanwege hun afkomst systematisch zijn vermoord", zei Cohen. Hij voegde er aan toe: „Een samenleving die on danks een diepgewortelde cultuur van bescha ving zonder blikken of blozen de vernietiging van een volk ter hand nam. Deels bewust, gevoed door stigmatisering en haat, en deels onbewust, meegevoerd door de behoefte aan sterke leiders en grootse veranderingen." „Prachtige speech", vond Max Degen (62) aan wezig bij de herdenking. Hij verloor zijn hele fa milie tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Het is moeilijk maar toch ook fijn om iedereen hier vandaag te herdenken." Een oudere dame beaamt dit. „Het is afschuwelijk om aan die tijd terug te denken. Maar elk jaar ben ik blij dat ik ben geweest." Zij verloor op 15-jarige leeftijd haar moeder die door de Duitsers naar Ausch witz werd gedeporteerd. Rabbijn Sonny Herman zei tijdens de plechtig heid een rouwgebed op. Staatssecretaris Ross- van Dorp, de Amsterdamse wethouder Abouta- leb, de voorzitter van de Eerste Kamer Timmer- man-Buck en de voorzitter van de Tweede Kamer Weisglas waren ook aanwezig bij de herdenking. Het is zestig jaar geleden dat de Russen het ver nietigingskamp Auschwitz bevrijdden. Dat ge beurde op 27 januari 1945. Volgens schattingen vonden 1,5 miljoen mensen in het concentratie kamp de dood. door Hein Flach haarlem - Het Nederlands Ge nootschap van burgemeesters is in zijn wiek geschoten door een vorige week verspreide bro chure van het ministerie van binnenlandse zaken over het gekozen burgemeesterschap. „De brochure is misleidend. De folder wekt de indruk dat het gekozen burgemeesterschap al is ingevoerd. Terwijl het wets ontwerp nog in de Tweede Ka mer moet worden behandeld", reageert Jaap Pop, burgemees ter van Haarlem en voorzitter van de landelijke vereniging van burgemeesters. Pop heeft zijn mening over het gekozen burgemeesterschap, onder meer in deze krant, nooit onder stoelen of banken ge schoven. Hij is fervent tegen stander van een regeling die in 2006 gestalte moet krijgen. Voorafgaand aan de invoering van het gekozen burgemeester schap zouden alle 483 zittende burgemeesters in Nederland moeten worden ontslagen. Wil len zij zich voor verkiesbaar stellen, dan dienen zij campag ne te voeren. Volgens de bro chure van het ministerie zal 'een directe verkiezing een di recte band scheppen tussen kiezer en burgemeester'. Pop in een reactie: „Los van mijn mening over het gekozen burgemeesterschap, de brochu re wekt de indruk dat het al is ingevoerd. Dat beeld is vol strekt misplaatst. Pas ergens op de binnenpagina's lees je dat het hier gaat om een korte sa menvatting van het wetsont werp dat in november is inge diend. De parlementaire be handeling van het wetsontwerp moet nog beginnen. De ver spreiding van de brochure door het ministerie vind ik daarom absoluut prematuur. Niet netjes tegenover de burgemeesters en ook niet netjes tegenover de le den van de Tweede Kamer. Het is bijvoorbeeld nog totaal niet zeker dat de Kamer ermee gaat instemmen." (advertentie) Een Autobahnvignet bij de ANWB kopen is nu wel heel erg aantrekkelijk. U krijgt dan namelijk 20% korting op een Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Zo kunt u voor slechts 29,95 rekenen op alle hulp bij autopech in het buitenland. Snel doen dus. Kom langs, kijk op anwb.nl of bel 0800-0503. Goede reis ANWB

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3