Tropische verrassing in Oostduitse hangar GESPREK VAN DE DAG Selectie van jury lastige en tijdrovende klus LEVEN Planten houden van mensen b Oase met stranden en oerwoud in naargeestig landschap Proces tegen Michael Jackson begint vandaag Jongensboek "/VWV*- IK VZ0OE.I HET SERIEUS MENSELIJK De politieke loopbaan en het lief desleven van de in december terug getreden Britse minister van bin nenlandse zaken DAVID BLUNKETT vormen de inspiratiebron voor een MUSICAL van de Britse journalist Ginny Dougary en de Amerikaanse componist MJ. De voorvertoning van David Blunkett - The Musical heeft in april in West End in Londen plaats. Medeproducer Martin Witts stelt dat in de musical het hele ver haal van de hoofdpersoon uit de doeken wordt gedaan. Blunkett be reikte ondanks zijn blindheid de top van de Labour-partij. Hij werd mi nister, maartrad in december terug nadat hij van ambtsmisbruik was beticht. Blunkett zou zijn positie hebben misbruikt om het kinder meisje van zijn voormalige minnares Kimberley Quinn met spoed aan een verblijfsvergunning te helpen. Koningin Margrethe moet verhinde ren dat Groenland de JACHT OP IJSBEREN toestaat. Dat vindt de Franse dierenactiviste en voormali ge filmster Brigitte Bardot. Die heeft de Deense vorstin daarover een brief gestuurd. De regering van Groen land wil jagers toestemming geven tegen fikse betaling in het econo misch onderontwikkelde noordoos ten van het eiland ijsberen te schie ten. Groenland (52 keer zo groot als Nederland, met 56.000 inwoners) is een autonoom gebiedsdeel van Denemarken. Vandaar het beroep op koningin Margrethe. Foto: AFP Filmster-zebra STREEP uit de film 'Streep wil racen' heeft zijn soortge noot Terry, die in Artis woont, GE ADOPTEERD. Met de adoptie van Terry ondersteunt Artis onder meer een beschermingsproject voor de be dreigde Grévy-zebra in Afrika. De fa miliefilm Streep wil racen, waarin een zebra alles doet om een renpaard te worden, draait vanaf 3 februari in de bioscoop. De stemmen zijn inge sproken door onder anderen Egbert Jan Weeber, Ron Brandsteder, Ange la Schijf en Daphne Deckers. Bijna de helft van de VROUWEN die werken bij de Britse LUCHTMACHT (RAF) heeft te maken met seksueel getinte TREITERIJEN of ongewenste intimiteiten. Van de 2500 onder vraagde vrouwen zeiden meer dan duizend dat ze het afgelopen jaar on zedelijk zijn betast of slachtoffer zijn geweest van (seksueel getinte) peste rijen. Slechts de helft van hen dien de hierover een klacht in. Aan het on derzoek deden vrouwen uit alle ran gen mee. Volgens het rapport worden vrouwen vooral getreiterd door man nelijke collega's die hoger in rang zijn. De RAF heeft 46.300 mensen in dienst, van wie 6300 vrouwen. De RIJKSTE VROUW van Hong- Kong, Nina Wang, is officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens VERVALSING van het TESTA MENT van haar overleden man. Als de rechter dat bewezen acht, gaat het vermogen van haar man -door het zakentijdschrift Forbes op 2,3 miljard dollar geschat- aan haar neus voorbij. Wang is op borgtocht vrijgelaten. Wangs echtgenoot Ted dy was een steenrijke projectontwik kelaar toen hij in 1990 werd ont voerd. Daarna is nooit meer iets van of over hem vernomen. Zijn vrouw Nina en zijn vader zijn in een strijd om het vermogen verwikkeld sinds een rechter Teddy in 1999 officieel dood verklaarde. In 2002 wees een rechtbank het fortuin toe aan Ted dy's vader. De rechters zeiden dat een met de hand geschreven testa ment uit 1990 -waarin het vermo gen aan mevrouw Wang werd nage laten- vervalst was. Teddy's vader stelde dat zijn zoon Nina al in 1968 uit zijn testament had geschrapt uit woede over een buitenechtelijke af faire die zij toen zou hebben gehad. Het tonen van emoties is in Japan niet gebruikelijk. De meeste Japan ners zijn daarom niet in staat hun diepste gevoelens kenbaar te maken aan een dierbare naaste of iemand die ze daar graag toe zouden reke nen. 'Ik hou van jou', schijnt de Ja panners moeilijk over de lippen te komen. Het sturen van een boeket met een wervende tekst is traditioneel dé op lossing voor de geremde minnaar en voortbordurend op dit thema heb ben twee speelgoedfabrikanten onaf hankelijk van elkaar een eigentijdse variant bedacht. O. A. Battista De beste manier om je vrouw te verrassen is dikwijls In beide gevallen moet een plant de gewenste intieme boodschap over brengen, die met een laserstraal in de bladeren is 'gegraveerd' De eerste 'wensplant' is in een blikje verpakt en biedt de kopers zes ver schillende wensen. Ze variëren van 'ik hou van jou' tot 'veel geluk'. Als bonus is de plant ook nog voorzien van een gezicht met stralende glim lach. Dit plantje komt op 10 februari op de markt. Twee weken later hoopt de concur rent zijn exemplaar in de handel te brengen. Deze wordt geleverd in een kunstei, dat open gaat zodra hij in water wordt gezet. Dit botanisch wondertje toont behalve Japanse ook Franse teksten, waarschijnlijk omdat Frankrijk voor veel Japanners nog al tijd het land van Tamour' is. De fa brikant verzekert dat zijn plant min stens een maand meegaat. Beide plantjes zullen rond de 5 euro kosten en naar verwachting zullen er in het eerste jaar minstens twee mil joen van worden afgezet. maandag 31 januari 2005 Een 'tropisch paradijs' in het naar geestige landschap van de voorma lige DDR: het is een merkwaardige combinatie. Op het terrein van een voormalig militair vliegveld in de deelstaat Brandenburg verrees Tro pical Islands Resort, een kunstmati ge oase met palmbomen, orchidee- en, zandstranden, lagunes, zwem water en strandrestaurants, onder gebracht in een reusachtige leeg staande hangar aan de rand van het bos. Alles aan Tropical Islands is bo venmatig: het oppervlak bedraagt 66.000 vierkante meter, wat gelijk staat aan acht voetbalvelden, de koepelvormige hal is met 107 me ter hoger dan het Vrijheidsbeeld (93 meter) en het maximale aantal bezoekers bedraagt meer dan ze venduizend. Ook de investering van de Aziatische entrepreneurs, die de zon naar Duitsland willen brengen, mag er zijn: 70 miljoen euro stopten de Singaporese za kenman Colin Au (55) en de Ma leisische investeringsmaatschap pij Tanjong in dit project. Au weet zeker dat hij met zijn at tractiepark, zestig kilometer onder Berlijn, een gat in de markt heeft aangeboord. Zo kort na de tsuna- mi-ramp klinkt het wrang, maar wie geen tijd of geld heeft om naar de stranden van Thailand of Bali te vliegen, kan hier voor en kele tientallen euro's de illusie ko pen. In de reuzenhal ('The Dome') is de temperatuur altijd 28 graden. Uit de luidsprekerboxen, verstopt tussen tropische planten en bo men, klinken oerwoudgeluiden. Op het menu bij het Bali House staan nasi en groentenwok - maar ook pommes met curryworst - en op de straatmarkt kan je sarongs en gebatikte handdoeken kopen. Het enige dat ontbreekt - en dit is een vreemde gewaarwording - is een felle, stralende zon. Zesduizend bezoekers wil Au ge middeld naar zijn regenwoud bij het dorpje Brand lokken. Zijn prognoses stuitten op scepsis van vrijetijdsexperts en de media. Maar üp deze zaterdag in januari, enkele weken na de opening, is het bij Tropical Islands behoorlijk druk. De ligstoelen op de witte zandstranden zijn bijna allemaal bezet en bij de kleedhokjes vor men zich rijen. „Zo'n vijfduizend mensen", schat een Thaise mede werkster, die in kleurig tropen- shirt rondloopt. Au gokt op dagjesmensen uit Ber lijn, uit de omliggende regio Nie- derlausitz en uit Polen, dat naast de deur ligt. De vele tatoeages en piercings en de typisch Oostduit se haardracht duiden erop dat Au's bezoekers voornamelijk Os- si's zijn. „Wij wilden hier perse eens naar toe", vertelt Magnus Hirschfeld (58), uit Potsdam, die met zijn echtgenote in badjas kof fie drinkt op een van de terrassen van het Food Court. „Ik vond die enorme hal altijd al fascinerend en we waren benieuwd hoe het er binnen uit zou zien. Hirschfeld is tevreden. „Hoewel ik vind dat er te weinig attracties zijn. Je kunt zwemmen, eten en naar shows kijken. Dat is het wel." De koepelhal bood ooit onderdak aan een ander ambitieus project, dat echter roemloos sneuvelde. In deze hangar moesten, met finan ciële steun van de regionale over heid, nieuwe Zeppelins voor het luchtvrachtverkeer worden ge bouwd. Het werd een fiasco. De luchtschepen kwamen er niet, Cargolifter NV ging failliet en de hal kwam leeg te staan. Totdat Colin Au, die al zaken deed in Duitsland en zich ergerde aan het Het proces tegen Michael Jackson wegens onder meer kindermisbruik, begint vandaag met de selectie van de jury. Dat is een lastige en tijdrovende klus, die volgens kenners drie weken tot een maand in beslag kan nemen. Pas als er twaalf juryleden zijn uitgekozen waartegen geen van beide partijen gegronde bezwaren heeft, kan de inhoudelijke behan deling beginnen. De juryrechtspraak is een essentieel onder deel van het Amerikaanse rechtssysteem. Volgens de Amerikaanse grondwet heeft ie dere Amerikaanse burger recht op berech ting door een onafhankelijke jury. Iedere Amerikaan heeft ook de plicht als jurylid op te treden als hij of zij daarvoor wordt opge roepen. De enorme aandacht die het proces tegen Jackson al heeft gekregen in de Amerikaan se media, maakt de selectie van een onaf hankelijke jury er niet gemakkelijker op. Veel details over de zaak die eigenlijk ge heim hadden moeten blijven, zoals de ge detailleerde aanklacht van het vermeende slachtoffer, zijn al uitgebreid in het nieuws geweest. Daardoor bestaat het risico dat veel mensen al op voorhand een mening hebben gevormd over de zaak. Op Jacksons landgoed Neverland - een fan tasieparadijs voor kinderen - zou de 46-ja- rige vader van drie kinderen zich hebben vergrepen aan een van de jonge jongens met wie hij bevriend was. Hij zou de nu 15- jarige jongen hebben voorgedaan hoe je moet masturberen en hem drank hebben gegeven. Seksueel misbruik waarvoor hij een lange gevangenisstraf kan krijgen in dien de jury hem schuldig acht. In strafzaken moet het juryberaad leiden tot een unaniem oordeel: schuldig of on schuldig. Dat betekent dat alle twaalf jury leden achter het vonnis moeten staan. Slaagt de jury er niet in tot een unaniem oordeel te komen, dan is er sprake van een zogenoemde 'hung jury'. In de meeste ge vallen moet het proces dan worden overge daan met een nieuwe jury. Michael Jackson. Foto: Reuters De zaak tegen de 'King of Pop' werd begin 2003 aan het rollen gebracht door de docu mentaire 'Leven met Michael Jackson' van de Brit Martin Bashir, waarin een jongetje vertelde dat hij in de slaapkamer van de popster overnachtte maar dat Jackson dan op de grond sliep. Dat gaf voedsel aan oude verhalen dat Jackson een pedofiel was, die alleen maar aan justitie had weten te on si snappen omdat hij eerdere aantijgingen g wist af te kopen. Aanklager Tom Sneddc loi stortte zich opnieuw ijverig op de kwest en de moeder van het jongetje uit de do mentaire stapte na aanvankelijke ontkei ningen dat er iets aan de hand was naari politie. In het afgelopen jaar, sinds de huiszoek >v op Neverland en daarop volgende arresi «ej tie van Jackson, heeft rechter Rodney M v ville talloze beslissingen genomen over ge hij wel en niet toestaat in zijn rechtszaal jvi rechtszaak. Aan de vooravond van het p t ces besloot hij de vertoning van de doei üe mentaire van Bashir toe te staan en mag ft het openbaar ministerie op Neverland g e 2 vonden pornografie als bewijs aanvoere hi iets dat de verdediging graag had willen ijg voorkomen. Maar hij besloot ook dat he »n jochie dat Jackson beschuldigt en zijn broer in het openbaar gehoord zullen w den. De aanklagers wilden dat achter ge ten deuren doen. Er worden geen came jf toegelaten zoals in de geruchtmakende moordzaak tegen O.J. Simpson. n dt Ans Bouwmans en Gijs van Wetten Hij is bang voor de bal, dribbelt met de houterigheid van een artritispatiënt en legt bij zijn afstandsscho ten een natuurlijke afkeer van de basket aan de dag. Ik kon mijn zoon (8) dan ook met een gerust hart een computerspelletje beloven, als hij in zijn eerste officiële basketbalwedstrijd een keertje zou scoren. Vanaf mijn plek onder de basket zie ik hoe hij de tweede periode van de bank het veld inkomt, na het fluitje van de scheidsrechter wat onzeker mee naar voren loopt en - ook tot zijn eigen stomme verba zing - opeens op drie meter van het bord met de bal in zijn handen staat. „Gooien!", roep ik, met over slaande stem. De illusie dat ik als vader (en zaakwaarnemer, ui teraard) van een topsporter op de tribune zou toe kijken hoe mijn nazaat miljoenen bij elkaar sloeg, gooide of schopte, heb ik nooit gekoesterd. Nou ja, niet langdurig, in elk geval. Het was al snel duide lijk dat de natuurlijke zucht naar de bal bij mijn zoon ontbreekt. Het enige spelletje waarvoor hij diepgaande belangstelling koestert, is het computer spelletje. Hij beschouwt het als zijn persoonlijke tragiek dat hij in een tijd geboren is dat de overheid ouders het idee geeft dat een paar uur beweging in een week tot de opvoeding behoort. De keuze van een sport was nog niet eens een gemakkelijke. Na een periode waarin hij zelf mocht kiezen - en elke week van me ning veranderde als hij ontdekte welke lichamelijke inspanningen er aan zijn keuze ten grondslag lagen - hakten wij de knoop voor hem door: basketbal. Je hoeft er nooit voor in de regen langs de zijlijn te staan, de competities zijn betrekkelijk kort en omdat zijn zus er ook op zit, zijn de logistieke problemen van halen en brengen betrekkelijk overzichtelijk. Trainen doet hij op vrijdagmiddag, als hij op school net al een uur gym heeft gehad. Zodra hij daarvoor de leeftijd heeft, overweegt hij ons aan te klagen we gens misdaden tegen de mensheid. Het eerste jaar trainde hij mee met een meisjesgroep. Basketbal is bij ons op het dorp vooral een meiden- sport. Jongens gaan op voetbal. Na twee trainingen trok hij al aan de bel bij een trainer van een jon genselftal dat al een jaar bezig was. In geval van nood konden ze altijd een beroep op hem doen. Maar zijn moment van glorie liet toch nog twaalf maanden op zich wachten. In de voorbereiding op de competitie speelde hij met het jongensteam een oefenwedstrijd tegen zijn trainingsmeiden. Ze won nen met iets van honderd punten verschil en ik ge loof dat ik mijn zoon twee keer een bal heb zien aanraken. Maar hij was een kei in de 'defense' en dreef zijn directe tegenstandster tot wanhoop door de hele wedstrijd geen 20 centimeter van haar zijde te wijken. Thuis heb ik hem uitgelegd dat hij de vrouwdekking wat kon laten verslappen als zijn ploeg in de aanval was, maar ik geloof niet dat die boodschap echt is overgekomen. De week daarna brak hij tijdens de gymles zijn arm en ging de eerste helft van de competitie aan hem voorbij. Maar net voor de kerstvakantie hervatte hij de training, om voor de tiveede helft van de compe titie wedstrijdfit uit de startblokken te komen. Zijn eerste duel is een uitivedstrijd, tegen een team waar van ze de eerste keer - zonder mijn zoon - met 118- 12 hebben gewonnen. Een slachting. Met vertrou wen reizen we - op een veel te vroege zaterdag ochtend - af naar de vijandelijke sporthal, om te ontdekken dat het vorige team uit de com petitie is genomen. Als mijn zoon in de twee de periode in het veld komt, staan 'we'al op achterstand. Van de twee meisjes die bij de tegenstandster meedoen krijgt hij er eentje toegewezen om af te stoppen. Nog wat on wennig loopt hij haar achterna naar de tiveepuntslijn waar de rest van zijn team in de aanval is, als plots die rare dwarrelbal per ongeluk in zijn armen belandt. De pure verbazing op zijn gezicht probeer ik te laten verdwijnen door voor een tiveede keer 'Gooi en!' te krijsen. Hij strekt zijn beide armen naar achteren, duwt ze weer naar voren en ik zie de bal uit zijn handen richting de basket vliegen. Jammer. In van die oude jongensboeken zou hij er meteen mooie boog zijn inge gaan. Reageren? column@dickvanderplas.nl Alles aan Tropical Islands is bovenmatig. Foto's: GPD slechte weer, er zijn oog op liet vallen. Au en zijn Maleisische partners genereren werkgelegenheid voor zo'n vijfhonderd, meest jonge mensen in een regio waar de werkloosheid rond de twintig pro ject schommelt en hoog opgeleide jongeren wegtrekken. Het armi Brandenburg heeft dus, net als m andere Oostduitse regio's, grot je behoefte aan dit soort koene p jecten. Maar of Tropical Islands het re Critici wijzen erop dat de mark voor dergelijk massavermaak a brokkelt. Anderen vinden de z< tig kilometer vanaf Berlijn nét l ver. En dan zijn er de prijzen. !l Twintig euro betaalt een volwa sene in het weekeinde voor eeiW verblijf van vier uur: dat is vooi menig Oostduits gezin een hoa bedrag. d „Ik weet niet of we hier nog ee v keer terugkomen", bekent Pet< Mroczek (23) uit Sacrow-Wald Met enkele vrienden is de kort) knipte blonde Oostduitser een middagje komen kijken. Peter vindt de Braziliaanse revue, di( zich afspeelt op een podium b( j ven de 'Südsee' - een groot wa f bekken van 4.000 vierkante me - 'klasse'. De witte rijst met rundvlees w< in orde en hij heeft zelfs beach volleybal gespeeld. Maar al me zegt Mroczek, is zo'n artificieel tropenparadijs zonder echte z( toch te saai. „Net als skieën op kunstsneeuw. Leuk om te oefe B nen, maar je wilt toch de wind de bergen om je heen." Wierd Duk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2