SPORT 10 i AZ-Feyenoord Vincent Kompany: voetbalgod in België Wetten dafi..? HDC990 maandag 31 januari 2005 Mijn meest opvallende sportnieuws was een bericht op de voorpagi na van mijn favoriete krant. Daarin stond dat één van mijn favoriete trai ners boos was op één van mijn favo riete spelers. Waarom? Omdat hij één van mijn minder favoriete spelers, die hem constant in woord en gebaar had gekwetst, geslagen had. Er vielen mij twee dingen op. Ten eer ste was ik verbaasd over het feit dat een speler, van boven de dertig, zich zo laat provoceren dat hij besluit ei gen rechter te spelen en de dader een ram voor zijn kanis geeft. Ten tweede vond ik het opvallend dat er niet op de voorpagina wordt vermeld dat er dooreen speler geslagen is, maar dat de trainer boos is op zijn wraakne- mende speler! Het lijkt me toch de ge- woonste zaak van de wereld dat die trainer kwaad is. En dan nog niet eens omdat door het handelen van die voetballer, de club miljoenen armer is geworden (mogelijk bekerwinnaar be tekent immers Europa in en vele eu ro's in kas), maar gewoon omdat hij zijn regels, zijn normen en waarden overtreedt. Het wordt hem dus een 'soortement' kwalijk genomen dat hij als één van de weinige trainers fat soensnormen hanteert. Vindt men dan dat we die maar los moeten laten? Ik had liever op de voorpagina gelezen: 'Gelukkig is er nog een trainer die grenzen stelt aan het onsportieve gedrag van zijn spe lers'. Maar hoe zit het dan met zijn collega-trainer? Heeft die veel te po pulaire oud-topvoetballer van weleer zijn zich misdragende speler op het matje geroepen en gestraft? Of heeft hij hem gecomplimenteerd, omdat mede door hem, zijn ploeg een ronde verder is gekomen? Professioneel hoor! Maar onsportief. En ik denk zelfs dat er ook verregaande negatieve maat schappelijke effecten aan vastzitten. Als ik mijn, voor het merendeel Noord-Afrikaanse, leerlingen de god ganse dag moet uitleggen dat ze niet meteen moeten gaan meppen als er iets naars over hun moedertje geroe pen wordt, krijg ik ook al antwoorden als: 'En gisteren op tv dan, Mees?' Kunnen alle toptrainers misschien via een applicatiecursusje van de KNVB te horen krijgen dat zij een voorbeeld functie hebben? En dat zij moreel ver plichtzijn hun over het paard getilde topvoetballers, die een nog grotere voorbeeldfunctie hebben, discipline bij te brengen? Maar ja, veel actie uit de hoek van de KNVB hoeven we waarschijnlijk niet te verwachten. Want ach, met het idee om de hoofdklasseploeg met de minste gele en rode kaarten over een heel sei zoen te belonen met een deelname aan deAmstel Cup is ook weinig ge daan. En, mijne dames en heren van de sprekende en schrijvende pers, mis schien is het voor u ook handig om in de 'voetbrallerij' daar eens wat meer kritische geluiden over te laten horen. Beloon dus de trainers die fair play hoog in hun vaandel hebben en sabel op zijn Johan Derksens' de aso's neer die, zeg maar gerust, zo zoetjes aan maatschappijverruwend bezig zijn. Zodat in de toekomst één van mijn fa voriete sporten het bekijken waard blijft. Ruud Bröring UIT GESPROKEN LINKS BUITEN Eiber terug in Bundesliga mönchengladbach - Giovane Eiber keert terug in de Bundes liga. Een dag nadat de Brazili aanse aanvaller zijn vertrek bij het Franse Olympique Lyon be vestigde, tekende hij zondag een contract bij Borussia Mön chengladbach, de Duitse voet balclub met Dick Advocaat als trainer. De 32-jarige Eiber ver kaste in 2003 voor 4 miljoen eu ro van Bayem München naar Lyon, maar kwam door blessu res weinig aan spelen toe. Hij kwam in aanvaring met zijn werkgever omdat hij een twee de operatie aan zijn enkel liet verrichten zonder de club daar in te kennen. Ook kon Lyon het niet waarderen dat Eiber niet op tijd op zijn werk verscheen na de winterstop. Eiber was voorheen topschutter bij Bay em München, waar hij 92 doel punten maakte in 169 wedstrij den. Nadat Roy Makaay zijn plaats bij Bayem had overgeno men, vertrok hij naar Lyon. Chelsea lijdt recordverlies londen - De ongebreidelde aankoop van dure voetballers heeft Chelsea een recordverlies bezorgd. De Londense club, koploper in de Premier League, noteerde over het boekjaar 2003/2004 een negatief cijfer van 88 miljoen Engels pond, ongeveer 130 miljoen euro. De Russische miljardair Abramo- vitsj kocht Chelsea in 2003 en investeerde voor 175 miljoen pond aan nieuwe spelers, on der wie Arjen Robben. Hij werkte tevens een schuld van 80 miljoen pond weg. Chelsea maakt zich vanwege de rijkdom van de Russische oliemagnaat weinig zorgen over het verlies, een record in het Engelse voet bal. De club verwacht dat de in vesteringen van Abramovitsj zich uiteindelijk zullen vertalen in winst. Sportief gaat het beter dan ooit en ook sponsors staan weer in de rij. Zaterdag sloot Chelsea nog een miljoenencon tract af met Adidas. sittard/gpd - Vincent Kompany werd woensdagavond gekozen tot beste speler van België. De 18-jarige verdediger van Ander- lecht is in eigen land een natio nale held. In Nederland is hij een grote onbekende. Kompany is, na Paul van Himst, de jongste winnaar ooit van de gouden schoen in België. De avond voor het Belgische sportgala in Oostende haalt een van Vincent Kompany's ploeg genoten - anoniem - keihard uit in Le Soir. ,,Hij luistert naar nie mand meer, zelfs niet naar de trainer. Hij doet gewoon wat hij wil. Hij vindt dat hij altijd gelijk heeft." Dat de uitspraak over Kompany anoniem wordt ge daan is tekenend. Het Belgische volk draagt hem namelijk op handen. Ministers vechten om zijn foto en vrouwen krijgen hartkloppingen als ze hem zien. Kompany bekritiseren lijkt in België dan ook bijna een dood zonde. Twee maanden voordat het Belgisch naüonale elftal aan zijn beste WK ooit-(vierde in Mexico) begint, ziet Vincent Kompany het levenslicht. In het plaatsje Ukkel wordt hij op 10 april 1986 geboren uit een hu welijk van een Kongolese vader en een Belgische moeder. De familienaam is afkomstig van zijn overgrootvader die stam hoofd was en zijn brood ver diende in een kopermijn, Com pagnie du Kasaï, in het voorma lige Kongo. Om de naam van de mijn te promoten nam hij de familienaam Kompany aan. Vincent Kompany begint op zeer jonge leeftijd met voetbal len bij Anderlecht. Al snel gaan bij de grootste club van België de alarmbellen rinkelen en we ten ze dat ze met een uitzon derlijk talent te maken hebben. Het hoofd van Vincent Kompany Behalve op technisch en tac tisch vlak ontwikkelt hij zich ook lichamelijk razendsnel, met twaalf jaar is hij al één meter tachtig lang. In enkele jaren stoot de inmiddels één meter negentig lange verdediger door naar de A-selectie van trainer Hugo Broos. Tijdens het sei zoen 2003/2004 maakt hij zijn debuut en is Kompany's defini- z'rt nog vast. Foto: GPD tieve doorbraak een feit. In het eerste seizoen maakt de jonge Belg zoveel indruk dat verschillende voetbalkenners hem vergelijken met groothe den als Koeman, Beckenbauer, Rijkaard en Desailly. Manches ter United is geïnteresseerd, maar krijgt nul op het rekest. Vader Kompany laat weten dat zijn zoon nog zeker drie jaar in België blijft om te rijpen. Ook de Belgische bondscoach is overtuigd van zijn kwaliteiten en laat hem in februari 2004 de buteren tegen Frankrijk. Hoewel zijn kwaliteiten tot de verbeelding spreken, komt ook de eerste kritiek naar boven. Kompany zou van niemand wat aannemen en verschijnt regel matig te laat op trainingen. Een van zijn ploegmaten: „Zelfs als ik vanaf nu tot op het einde van het seizoen elke dag te laat kom op de training, dan krijg ik nog niet zoveel boetes als hij." Vol gens diezelfde speler werkt hij zijn collega's op de zenuwen. Dat de jonge speler af en toe de grip op de realiteit verliest, lijkt niet geheel onbegrijpelijk. „Een van mijn dochters is er al eens getuige van geweest hoe vrou wen, van 16 tot 50 jaar, naar het toilet stormden om zich op te maken toen hij een taverne bin nenkwam. Als Vincent zich in het publiek begeeft, valt de rest in het niet", aldus zijn manager in Het Nieuwsblad. Het laatste incident met Kom pany dateert van vorige week. De Anderlecht-trainer gaf hem een boete omdat hij een dag voor de bekerpartij tegen Genk twee uur te laat kwam. Het ta lent uit de ploeg zetten was geen optie, daarvoor is hij te veel een halfgod. Dat Kompany een 'grote' is, werd woensdag weer eens be vestigd. Tijdens de Gouden Schoen-verkiezing kreeg de achttienjarige Rode Duivel 507 punten en dat zijn er 403 meer dan de nummer twee. Kompa ny is, na voetballegende Van Himst, de jongste Belg ooit die de prijs in ontvangst mocht ne men. Velen voorzien een grote toekomst, mits hij met beide benen op de grond blijft. Kom pany zei woensdag: „Zo lang mijn hoofd vast zit aan mijn lijf, garandeer ik u dat ik nooit zal gaan zweven." DE KWESTIE Robert Hoyzer was scheidsrechter van de wedstrijd HSV - Paderborn in de DFB-Pokal, het Duitse bekertoernooi. De scheidsrechter heeft inmiddels toegegeven dat hij de wedstrijd heeft beïnvloed voor geld. Hij had te maken met de Kroatische gokmaffia, en Hoyzer heeft aangekondigd dat het schandaal rond weddenschappen op Duitse voetbalwedstrijden nog veel groter wordt. Spelers, clubs en scheidsrechters zijn erbij betrokken. In Nederland werd Dick Jol tien jaar geleden vrijgesproken van verdachtmakingen dat hij bij zijn groenteboer weddenschappen had afgesloten op wedstrijden die hij zelf zou fluiten. Is een schandaal als in Duitsland ook in het Nederlandse voetbal denkbaar? Is het een smet op alle voetbalscheidsrechters? Pieter Vink uit Noordwijkerhout, scheidsrech ter op de internationale lijst: „Uiteraard is het een smet op alle scheidsrech ters. Elke vorm van oneerlijkheid in de sport is een smet. Zeker als het een scheidsrechter be treft, want die hoort garant te staan voor objec tiviteit en eerlijkheid. Ik hoop niet dat er vertak kingen van dat goknetwerk naar Nederland be staan. De belangen in het voetbal zijn groot, de bedragen zijn enorm. Hoe meer geld ergens in omgaat, hoe groter het risico is dat mensen er misbruik van proberen te maken. Ik ben nooit benaderd om een wedstrijd te beïnvloeden. Mocht dat gebeuren, dan ligt het antwoord voor de hand. Want als je aan dat soort praktij ken meewerkt, dan gaat je integriteit er hele maal aan. Ik laat het lekker aan mijn deur voor bijgaan." Cor Beij uit Leiderdorp, scheidsrechter: „Ik ben al 25 jaar scheidsrechter in het ama teurvoetbal en ik heb nog nooit zoiets meege maakt. Zelfs toen ik in de hoofdklasse floot heeft niemand een toespeling gemaakt of ik iets wilde bijverdienen. Ik kan me ook niet voorstel len dat zo'n omkoopschandaal bij ons in Ne derland gebeurt. Een tijd geleden is Dick Jol er wel van beticht dat hij op zijn eigen wedstrijd had gewed, maar dat was vals alarm. Ik geloof niet dat het een smet op het blazoen van het scheidsrechterskorps is. In iedere tak heb je mensen die omgekocht worden of met voor kennis dingen doen. Dat zal je altijd houden, dat is de mens eigen." Ernst-Jan van der Perk uit Leiden, scheids rechter op het hoogste amateumiveau: „Uit wat er nu allemaal in Duitsland naar boven komt blijkt, dat het op den duur toch op gaat vallen als een scheidsrechter marchandeert. Er zijn trouwens niet in elke wedstrijd momenten dat je de uitslag kunt beïnvloeden. Je bent af hankelijk van de teams, als een ploeg niet in het strafschopgebied komt, kun je moeilijk een pe nalty geven. Ik snap niet dat iemand erin mee gaat om zoiets te doen. Die Hoyzer is 25, hij had zijn hele carrière nog voor zich. Dat heeft hij helemaal vergooid. Of ik ooit benaderd ben? Daar moet ik echt hard om lachen. Ik fluit bij de amateurs. Zo'n hoofdklasseclub wil echt zijn goede naam niet bezoedelen door een oneer baar voorstel te doen. In Duitsland waren er ook allerlei omstandigheden omheen. Een Kro- atisch maffianetwerk, een hele criminele bende hield zich ermee bezig. Dat zal hier niet snel ge beuren." Voorzitter Cor Cozijn van COVS afdeling Lei den: „Ik denk niet dat het een smet is op het bla zoen. Als dat zo is, dan generaliseren mensen onterecht. Ik denk niet dat het beeld van de scheidsrechter is veranderd. Ik overdrijf nu mis schien, maar mensen hebben al zo'n negatief beeld van scheidsrechters dat het haast niet ne gatiever kan worden. Ik denk trouwens niet dat zoiets als in Duitsland ook in Nederland ge beurt. Scheidsrechters op het hoogste niveau krijgen een behoorlijke vergoeding en in het Nederlandse betaald voetbal gaan er geen grote bedragen rond voor omkoping. Als je je reputa tie op het spel zet voor een flutbedrag, ben je het niet waard om scheidsrechter te zijn. Als je je laat omkopen ben je een zielepoot. Als je diep in nood zit ben je een zielepoot. Ook als je ge chanteerd kan worden ben je beklagenswaar dig. Als je niet in nood zit en bezwijkt ben je zwak en ook een zielepoot. Het is zielig dat deze scheidsrechter zich niet bewust is van zijn posi tie. Als je aan de top fluit, ben je een voorbeeld voor alle andere scheidsen, tot aan het recrea tievoetbal. En dat hoor je te beseffen." éNico Jan Hoog (36), routinier van Heracles A melo, in Voetb International: „Toen ik nog jong was, hield me gedeisd Tegenwoordi mag je na een paar leuke bal in Voetbal Insite komen verte len wat de trainer allemaal v keerd doet. Opnieuw Nico-Jan Hoogma Het elkaar naaien en het do len in de kleedkamer heb ik Hamburg ook wel gemist. Be kertjes met water die boven 0 een deur staan, 'Red Hot' in t onderbroek, sokken met knipte puntjes; inmiddels he in Almelo alles alweer meege maakt. De vormgevers van het buri Boot Partners buigen ziel over het logo van PSV. In Jo han: „Van Philips hadden wij tod echt iets beters verwacht. Hot lang moeten we nog naar da aftandse vlaggetje kijken?Zo ding hadden wij veertig jaar leden aan onze roodwitte dr wieier hangen." Barry van Galen (AZ) over 2 Oranje-debuut tegen Andoi In Voetbal Magazine: „...en ik heb het volkslied gei gen, hoewel ik al in de tweed regel fout ging. Daar baalde van, want ik zit voor de tv al te schelden op die gasten die volkslied niet meezingen. Oud-schaatser Falko Zands in Sport International: „Ik ga met vrouw en kindere regelmatig kamperen in hetl tenland. Kwam er eens een groepje bloedmooie vrouwen van een jaar of dertig op me Je snapt dat ik dacht: Wat ge beurt me nou! Bleken ze vroe allemaal fan van me te zijn weest. Waarom vertellen ze n dat nu pas!" Kenneth Perez, Deen in die van AZ, geeft in Sportweek tegratietips voor buitenlan ders: „Schaf geen schotel aan, niai kijk gewoon naar de Neder la se tv. En kijk dan vooral naa Lingo, daar heb ik zoveel va geleerd Schip, schap, schop... allemaal opgestoken van Frangois Boulanger en Nance." Opnieuw Kenneth Perez: Vroeger wilde ik een panne koekenhuis openen in Dene marken, maar daar heb ik v afgezien. Nu zou ik graag h logemaker willen worden. Veldrijdster Daphny van d( Brand in Trouw: „Ik maak me vaak boos. Vee mannen vinden een vrouw c een fiets al niks, en dan gaat ook nog door de modder. Peter Niemeyer (FC Twentf Voetbal International: „Ik heb nog niet het recht in dure sportauto te rijden. Dat. voor heb ik nog niet genoeg presteerd. Willem van Hanegem, tijde Euro 2004 assistent van bondscoach Dick Advocaat Johan: „Ik hoot de hele tijd: Nederh houdt weer van Oranje of er destijds in Portugal geei Oranje-supporters waren. N in Braga moesten we drie rru keren met de bus, zoveel mei waren er voor ons op de beei Die opgeklopte hosannasfee van de laatst tijd stoort me 1 een beetje, als ik eerlijk ben. Opnieuw Willem van Hane gem: „Het was de zwaarste perioi uit mijn loopbaan Ik pi er nooit over, dat zou naarL toe niet in orde zijn. Maar ik je wel vertellen: ik doe zoiets niet nog een keer, al geven z tien miljoen." Freefighter Ernesto Hoost Sport International: „Het is iets wat mij in Japan regeld overkomt, zelfs op stn Dan komen ze op je af en vn gen ze niet om een handteke ning maar zeggen ze: please hit me, please hit me hard." Co Adriaanse in AD Sportw reld: „AZ is versneld omhoog gegl dan ga je ook weer versneld 1 laag. Je zou als trainer beter een soort sherpa omhoog ku nen gaan en het laatste stuk aan een ander moeten overl ten. Dan kun jij in de tussen rustig naar beneden. Franz Beckenbauer, voorzl van Bayern München, ovei kaartjes voor het WK 2006, Voetbal International: „Je wil niet weten hoeveel zt naamde vrienden ik de afge pen tijd zag opdui ken van wie ik niet eens meer wist dat ik ze had. Ik ben toch geen voorverkoop punt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22