Schaker Jan Smeets vult zijn toelage aan cherp contrast in 'laatste' Leidse derby SPORT 9 ;oreholte is na verlies weer terug bij af Oegstgeestse atleet Engels toont op meerkamp zijn veelzijdigheid [ongaar Leko lost idelijk belofte in Jonge garde van AZC dompelt Rapido onder eglopend LZ 1886 is geen partij voor De Zijl-LGB/Vivax: 13-2 -rT, - HDC 989 maandag 31 januari 2005 aan zee/anp - Schaker Pe- ko heeft het Corus-toer- op zijn naam geschreven, erlander Loek van Wely :e in het slotweekeinde enige zege en eindigde me- aardoor ais achtste, 's debuut in Wijk aan Zee dertien jaar geleden. Hij twaalf, een wereldvreemd derkind uit Hongarije, dat zijn knieën op zijn stoel zat alle zetten te kunnen uit en. Het supertalent liet in verleden twee keer de kans de eindzege schieten. Zon- leek daar een derde keer bij Dmen. Uitgerekend Ivan So- iv, met zes nederlagen de van jut van het toernooi, lot hem te hulp. ging het slotweekeinde in een vol punt voorsprong drie achtervolgers: Anand, ims en Topalov. De Hongaar liseerde zaterdag met Topal ov. Anand halveerde zijn ach terstand door Adams van het bord te schuiven. Op de slotdag nam Leko genoegen met een korte remise met landgenote Judit Polgar. Anand had de kans langszij te komen, maar Sokolov dwong een remise af. Loek van Wely trok zich een maand met zijn secondant Tsjoetelov terug in de Arden nen en wisselde fysieke arbeid af met vele uren studie achter het schaakbord. Het accent lag op zwart, de verdediging. De aanpak resulteerde in elf remi ses, een nederlaag (Svidler) en winst in de slotronde op Short. „Over het resultaat ben ik tevre den", zei hij. „Vijftig procent in dit veld is gewoon goed." Het leverde de Tilburger de achtste plaats en acht elopun- ten op waardoor hij vier plaat sen op de wereldranglijst steeg naar nummer 20. Twee Oegstgeestenaren spelen hoofdrol in B-groep Corus-schaaktoernooi door Mare Kok wijk aan zee - Beiden komen ze uit Oegstgeest en beiden mochten dit jaar meedoen in de grootmeestergroep B van het Corus-schaaktoernooi in Wijk aan Zee. Maar daar houden de overeenkomsten tussen de 19- jarige lan Smeets en de 44-jari- ge Predrag Nikolic op. Terwijl de als laatste geplaatste Smeets de sterren van de hemel schaakte en bijna de titel won, maakte topfavoriet Nikolic juist de zwartste twee weken uit zijn carrière mee: „Mijn prestatie is wel cool", stelde Smeets gister avond. „Ik leek wel een begin neling", verbeet Nikolic de pijn. Als nota bene tweevoudig win naar van het hoofdtoernooi in Wijk aan Zee (1989 en '94) meldde Predrag Nikolic zich vorig jaar aan bij de organisatie. Of Wj voor de editie van 2005 weer een keertje mocht mee doen. Prima, zei Corus-direc- teur Jeroen van den Berg tegen de voormalig Nederlands kam pioen, we hebben een plekje over in de B-groep. De zeer geroutineerde Nikolic ging echter diep kopje onder in het met vele jonge haaien ge vulde Corus-basin. „Eén grote ramp", vatte de voormalige Bosniër zijn compleet mislukte toernooi, dat na een overwin ning, zes remises en liefst zes nederlagen op de voorlaatste positie eindigde. „Vreselijk, zo erg heb ik het nog niet eerder meegemaakt. Niet alleen scoor de ik geen punten, bovendien was mijn spel van een zo laag niveau dat ik me echt schaam de. Ik hoop maar dat deze uit glijder eenmalig is." Lachend: „Zo niet, dan moet ik constate ren dat ik oud word." Nikolic begon het toernooi als de nummer 28 van de wereld ranglijst, maar zakt nu weg naar een anonieme plek, rond stek 70. Een dramatische wending, die voor menig schaakprofes sional moet aankomen als een mokerslag. Maar Nikolic maak te na afloop een ontspannen indruk en blijkt over relative ringsvermogen te beschikken. „Ik moet eerlijk zeggen dat mijn goede rating wat gedateerd was. Ik heb de afgelopen twee jaar eigenlijk alleen maar club competitie gespeeld. Zeker het afgelopen half jaar heb ik wei nig geschaakt. Bovendien ligt de speelsterkte van al die jonge honden in werkelijkheid hoger dan de lijst nu aangeeft. Die jongens worden letterlijk met de dag sterker. Dus puur naar de plaatsingslijst kijken, geeft een vertekend beeld." Wat heet. Zo verkeerde de als veertiende en laagst ingeschaal de B-groeper Jan Smeets in bloedvorm. Door prachtige ze ges in het slotweekeinde op het Noorse wonder Magnus Carl- sen en medekoploper Mame- diejarov, kwam de Nederlandse tiener met 8,5 punten zelfs nog dicht bij de uiteindelijke win naar Sergei Karjakin. Met een tweede plaats mag Smeets ech ter zeer tevreden zijn. Precies een jaar geleden veroverde Smeets in Wijk aan Zee de grootmeestertitel. Met zijn 18 jaar was hij destijds de jongste Nederlander die ooit tot deze prestatie wist te komen. Hoewel het talent daama zijn studie rechten opgaf om zich vol op zijn schaakloopbaan te richten, ging het gek genoeg bergaf e Gertjan van Geen en - Er is niet zo heel veel asie nodig om ervan uit te - 1 dat de laatste Leidse wa- oioderby zaterdag is ge- j ld. LZ 1886 liet tegen De Zijl- Vivax zien dat het geen en- ,r aanspraak kan maken op 0 iehoud in de hoofdklasse. In 0 nbad De Zijl was de thuis- d veel te sterk voor de alleen v r onzekerder wordende genoot: 13-2. 's zo gek veel polominnende isen zagen de mogelijk his- e che lading van het treffen 0 !o miniem als de kans is dat si lit jaar voor de hoofdklasse Duden blijft, des te kleiner is nogelijkheid dat in de toe- st Leiden ooit nog over 1 hoofdklassers kan be- I leen. Waar de vrouwenaf- I igen van beide clubs de len ineen sloegen en onder aam ZVL verder gingen, zit J er dik in dat de mannen op e termijn tot eenzelfde sa- werking besluiten. In ieder 1 voordat LZ 1886 de kans om uit de eerste klasse te ïoveren. alsnog wil geen van beide nigingen aan dit toekomst- d denken. „We moeten nog het eerste seizoen van :z vrouwen evalueren", zei 1 van der Moolen, voorzitter 31 )e Zijl-LGB/Vivax zaterdag. w mend probleem voor de nen is de competitiestruc- Waar reserveteams van de v wen in de normale compe- uitkomen, bestaan bij de nen reserveklassen. Een 01 tueel ZVL 2 zou de openge- n plaats van LZ 1886 in de e klasse niet mogen opvul- 'r De Zijl bijna omkomt in e pelers - het tweede werd 1 jaar kampioen in de reser- vioofdklasse en het derde ïoveerde - lopen bij LZ de irs weg. Scheidend trainer iel van der Zeeuw zag on- i Lucas Vlaardingerbroek ssentijds de brui aan geven ras met slechts negen spe- naar het zwembad geko- 1. „Ik sta op een training is met zés man. Bij De Zijl k jongens in het tweede :n, die ik er graag bij zou len", verzuchtte Van der w. n r ook de overbodige spelers n op eigen initiatief niet de Roeland Spijker is eerder bij de bal dan zijn nauwelijks zichtbare tegenstander van LZ 1886. Spijker scoorde één keer. Foto: Dick Hogewoning overstap naar het Vijf Meibad maken. Ex-jeugdinternational Jurian Menagie gaat aan het einde van het seizoen terug naar De Ham, omdat hij in Lei den te weinig speeltijd krijgt. Twan Martijn speelt noodge dwongen in het tweede. „Die twee passen prima bij mij", er kende Van der Zeeuw, die des ondanks geen heil ziet in een ZVL bij de mannen. „Beide clubs maken golfbewegingen door. Wie zegt mij dat dat straks niet gebeurt als ze sa mengaan? Je hebt wel meer spelers tot je beschikking, maar je moet ook nog maar zien of je genoeg kader voor de jeugd overhoudt." Die vraag is misschien terecht, maar voorlopig loopt zijn club na het vertrek van Jan en Frans Langerhorst, Martijn Laurense en Mirko Zuidweg vorig jaar straks alleen maar verder leeg. Zo heeft keeper Jan Schrama al aangegeven zijn carrière in de hoofdklasse voort te willen zet ten en twijfelt ook Matthieu Spros openlijk aan een langer verblijf bij LZ. Aanvulling van onderaf is er nauwelijks. Het is een niet te stuiten terugval van de ploeg die vier jaar geleden nog Europa Cup speelde na het bereiken van de bekerfinale. Voor trainer Jacob Spijker van De Zijl, die bij de buurvereni- ging wel een enkele versterking voor zijn team ziet liggen en 'op korte termijn eens gaat praten', ziet de toekomst er rooskleuri ger uit. De ploeg doet dit sei zoen nadrukkelijk mee om een plek bij de beste vier en kan daarmee Europacup-deelname afdwingen. Spijker ziet zijn ploeg pas volgend jaar als seri euze kandidaat voor de titel. Zeker als hij Tjerk Kramer kan overhalen om terug naar Ne derland te komen. De ex-AZ- C'er, midvoor van het Neder lands team, speelt in Barcelona. Spijker sprak al met hem. Sail lant detail: Kramer begon zijn loopbaan bij LZ 1886. „Met hem erbij kunnen we voor het kampioenschap gaan", aldus Spijker, die zelf moet oppassen dat zijn ploeg geen slachtoffer wordt van het succes. Zoon Roeland en Koen Plasmeijer gaan binnenkort een week op stage bij de club van Kramer, Ct. Sant Andreu. Spijker sr.: „Laat ze eerst maar een paar jaartjes blijven, hun school af maken en kampioen van Ne derland worden. Dan mogen ze een keer naar buitenland." Het is het contrast tussen de twee Leidse clubs, dat ook in het water zo duidelijk tot uiting kwam. De Zijl-LGB/Vivax gaf drie periodes vol gas en bolde in de laatste zeven minuten uit, wetende dat een dag later de krachtproef met AZ&PC op het programma stond. De Zijl-LGB/Vivax - LZ 1886 13-2 (5- 1, 3-0, 4-0, 1-1). Doelpunten De Zijl/LGB-Vivax: Joachim de Ruysscher en Koen Plasmeijer 4, Mike van Beu kering 3. Niels Plasmeijer en Roeland Spijker. LZ 1886: Matthieu Spros en Joeri Klein. Scheidsrechters: Van de Loo en Blok. Toeschouwers: 150. waarts met de prestaties. „Dat was even niet zo cool", vertelt Smeets in tienerjargon. „Het ging de laatste tijd enorm slecht. Toernooi na toernooi. Daarom wilde ik in Wijk aan Zee eindelijk weer eens een normaal resultaat neerzetten. Een score van vijftig procent leek me mooi. Ik wilde terug naar een rating van boven de 2500, die hoor je wel te hebben als profschaker." Hoewel Smeets dertien spelers trof die allen hoger op de we reldranglijst bivakkeren, pres teerde de Zuid- Hollander veel beter dan dat. Tegenover een nederlaag zette hij zeven remi ses en vijf overwinningen. Bijna zelfs genoeg voor de zege in de B-poule en daarmee promotie naar de hoofdgroep van vol gend jaar. „Ik ben echt enorm verbaasd dat het zo goed is ge gaan. Ik had de laatste tijd zo'n zeventig Elo-punten verloren, echt heel veel. Hier pak ik er in één klap al weer 37 terug. Dat is een mooi begin om het totale verlies goed te maken. Over twee weken schaakt Smeets het open-toernooi van Moskou. Corns geeft hem zelf vertrouwen voor de naaste toe komst. Bovendien houdt hij aan twee weken Wijk aan Zee 2250 euro prijzengeld over. „Dat is meer dan de 70 euro die ik tijdens mijn studie van de overheid als maandelijkse toe lage kreeg." Leidenaar Pieter Hopman komt volgend jaar uit in de grootmeestergroep C. De stu dent, die competitie speelt voor Purmerend won de hoogste groep van de tienkampen en bereikte daarmee promotie. De Zijl verliest dag later waterpolo - Daags na de ecla tante zege op stadgenoot LZ dolf De Zijl-LGB/Vivax het on derspit tegen AZ&PC. In het sportfondsenbad in Amers foort verloor de Leidse ploeg nipt met 7-6. De Leidenaars liepen hun der de seizoensnederlaag op. De waterpoloërs hielden tot aan de laatste minuut gelijke tred met de nummer vijf van de hoofdklasse. AZ&PC scoorde op dat moment uit een over- talsituatie de winnende tref fer. De ploeg van trainer Jacob Spijker kwam daarna nog in kansrijke positie maar ont beerde net dat beetje geluk. Voor De Zijl-LGB/Vivax scoor den Roeland Spijker 3x, Niels Joor, Mike van Beukering en Joachim de Ruysscher. door Wim Siera waterpolo - AZC had de 13-8 overwinning op Rapido te dan ken aan de jongere garde. Trai ner Andre de Jeu deed in het begin van de wedstrijd met suc ces een beroep op de talenten Jeroen Stijl en de broers Bobby en lan Huykeshoven. Onder aanvoering van dit drietal kwam de ploeg uit Haarlem er niet aan te pas. Aan het einde van de tweede periode ver scheen er een 9-3 tussenstand op het scorebord. Toen de Al- phense ploeg zijn routiniers in zette, kon Rapido weer bijbe nen. Chris Boot, Kimmo Tho mas en Pieter Boot scoorden nog wel elk een keer. Katwijk liet zich niet afschepen door KZC. De formatie van Ruud Wormgoor won alweer voor de achtste maal dit sei zoen: 11-7. Door de zege is Kat wijk opgeklommen naar tweede plaats. De achterstand op lijst aanvoerder De Gouwe is nog wel zeven punten.Voor Katwijk scoorden Alex Sieval (3), Hans van Duyn, Wim Schaap en Nick Driebergen (2), Kjeld Boonstop pel en Mare Kuyt. Sassenheim komt dit seizoen wisselvallig voor de dag. Vorige week stelde de tweedeklasser nog teleur tegen Het Dolfijn, maar zaterdag draaide Sassen heim de rollen om. Het tweede van Het Y werd met 10-5 versla gen. De thuisploeg trad niet volledig aan maar ondervond weinig weerwerk van de gasten. Martijn Odems doelpuntte driemaal. Arjan Odems, Jelle Miedema en Rene de Bruin scoorden ieder tweemaal. Alkemade doet in de derde klasse weer mee om de prijzen. De waterpoloploeg uit Roelof- arendsveen won met 7-6 van koploper ZDHC en bracht daar mee de achterstand terug tot drie punten. De ploeg van Frank van der Akker wisselde in het zwembad de Tweesprong goede momenten af met slech te. In de eerste periode namen de waterpoloërs uit Den Haag een 0-3 voorsprong. Het herstel van de thuisploeg kwam erna. ZDHC begon kansen te missen en Alkemade zette onder aan voering van de goed spelende Peter Zonderop (vier doelpun ten) de tegenstander onder druk. In de derde periode was Alkemade opnieuw de boven liggende ploeg (6-4). Die voor sprong werd in de spannende slotfase niet meer uit handen gegeven. De doelpunten kwa men verder van Martijn Ooster veen (2) en Frank de Hey. Koudekerk zorgde ook voor een aangenaam resultaat door het hoger geklasseerde Aquafit met 6-4 te verslaan. Door de ze ge bezet de derdeklasser met 13 punten uit 12 wedstrijden de vijfde plaats. De seizoenstart was met een enkel punt uit drie wedstrijden nog ronduit zwak. De ommekeer is voor een groot deel te danken aan aanvaller Rob Westgeest. Hij is als aan speelpunt een belangrijk pion in het team van Mare Kimpel. Beide ploegen hielden elkaar zaterdag lang in evenwicht. De vrouwen van Alkemade hebben de laatste strohalm ge grepen in strijd tegen degrada tie. De tweedeklasser versloeg de vrouwen van Utrecht met 7- 3 en pakte de eerste punten van het seizoen. Het liep zaterdag op rolletjes bij de staartploeg. Doelvrouw Mandy van der Meer was nauwelijks te passe ren: in de aanval liet Alkemade zich niet onbetuigd. In de derde periode liep de thuisploeg uit naar 6-2. Yvonne Sterenberg (3), Jorien Bongers (2), Merel Klein en Eefke van der Star zorgden voor de doelpunten. da Tuin keepte ook goed - aanval lend hebben we het laten liggen." De mannen van Saturnus deden goede zaken door met 29-18 van Gemini 2 te winnen. Omdat con current HVL een puntje morste, hebben de Leidenaars nu drie pun ten voorsprong. Saturnus startte wat stroef en kwam op een kleine achterstand, maar in het vervolg van de eerste helft liep de koploper snel weg van de tegenstander. Met name Jip Olieroock was op dreef en nam bijna eenderde van de pro ductie op zich. Bij rust was het ver schil al opgelopen tot tien doelpun- ten.„Ik denk dat we nog wel wat be ter gekund haddenzei speler Joost Akerboom. „Maar het is erg lekker dat we nu drie punten los staan van de nummer twee." Rijnstreek had het met een geha vende ploeg niet makkelijk tegen Savosa. Na lange tijd achter te heb ben gestaan liepen de Alphenaren in de tweede helft toch nog weg van de thuisploeg. Rijnstreek won met 24-19, na een 14-11 achterstand bij rust. Trainer Wim Reijn: „We gis ten twee belangrijke spelers, daar door wordt het toch lastig. Maar de punten zijn binnen, omdat we met name verdedigend goed gespeeld hebben." Door de overwinning neemt Rijnstreek de koppositie weer over van Hellas 4, dat verras send onderuit ging tegen EHC. Stompwijk '92 wacht na de neder laag tegen Roda '71 nog een lastige opgave. De handballers trokken met 23-18 aan het kortste eind in het degradatieduel. De Stompwij- kers, zonder topschutter Jeroen Ruitenberg, startten moeizaam. Bo vendien moest halverwege de eer ste helft nog een Stompwijker ge blesseerd naar de kant. Voor de toch al smalle selectie betekende dat de rest van de wedstrijd zonder wisselspeler moest worden voort gezet, omdat een andere speler na drie tijdstraffen definitief langs de kant moest blijven. „Het wordt een beetje het vaste verhaal", zei coach Ria Kieft. „We hebben we) erg vaak pech. Nu moesten we de laatste tien minuten noodgedwongen met een man minder spelen. De vrouwen van Stompwijk '92 hadden meer succes. De ploeg van trainer Tom van der Beek won met 23-17 bij Hellas 4. In de eerste helft sloeg de ploeg al snel een gat van vijf punten, maar omdat enkele wissels niet goed uitpakten, kon Hellas bij rust nog tot 12-10 terug komen. In de tweede helft liepen de Stompwijkse vrouwen weer lang zaam uit en waren het juist de bankzitters die in de slotfase de score nog wat deden oplopen. Oase bleef met een gemakkelijke overwinning op Helius (17-6) in het spoor van Stompwijk. De ploeg uit Oud Ade gaf verdedigend zeer wei nig weg, maar was aanvallend niet altijd even scherp. Spannend was het echter nooit, voor rust wist He lius zelfs maar één keer te scoren. Opvallend is dat de ploeg van trai ner Wim van Leeuwen, die op de vierde plaats staat, met afstand het minste tegendoelpunten te verwer ken kreeg. Oase, dat vorig jaar pro moveerde, blijft vooral door die verdediging goed meedraaien in de subtop. j door Lukas van der Storm atletiek - Mamix Engels heeft in Uit hoorn volkomen onverwacht de der de vijf kilometer van het Zorg Ze kerheidcircuit op zijn naam geschre ven. Bij de Kenwood Run kwam de Nederlands recordhouder op de in courante twintigkamp na zestien mi nuten en vier seconden over de eindstreep. De alleskunner uit Oegstgeest van Leiden Atletiek ver sloeg in de eindsprint clubgenoot Dave Klink. „Ik wist niet dat ik zo hard kon lo pen", sprak Engels verbaasd. „Ik loop deze wedstrijden vooral om voor september volgend jaar op de twintigkamp weer een goede duur- basis op te bouwen." In die uithou- dingsproef komen in tegenstelling tot de normale tienkamp ook veel langere loopnummers voor. „Ik kon in het begin met die jongens mee, terwijl ik daar anders vaak moeite mee heb. Omdat ik voor de meer kamp en mijn specialisme hoog springen veel snelheidstraining doe kon ik het in de sprint afmaken." Aanvankelijk had Engels moeite met het hoge aanvangstempo. De atleet liep als achterste in een groepje met Klink, Richard Pleeth en Michiel Mo- levelt. Toen Klink ruim halfweg ver snelde, was Engels de enige die kon volgen. Bij de eerdere wedstrijden uit het Z Z-circuit moest Engels nog fors toegeven op zijn clubgeno ten, nu bleek hij de beste. Bij de vrouwen eindigde Brigitte Pletting als tweede achter de Am sterdamse Marianne van der Linde. Pletting raakt de laatste maanden steeds beter in vorm, nadat ze zich na drie zwangerschappen weer bij trainer Bram Wassenaar heeft ge meld. Met een tijd van 19.18 was ze sneller dan eerder deze winter. Nie- neke van den Akker eindigde als vierde. De juniore gaf net geen mi nuut toe op haar clubgenote. Op de tien kilometer eindigde Erik Bakker op de vierde plaats. De atleet van De Spartaan uit Lisse liep 33.11 minuten. Hij bleef daarmee triatleet Royce Kortekaas tien seconden voor. Met Eelco de Voogt uit Zoetermeer kende de middelste afstand een aan sprekende winnaar. De atleet van Ilion was na 31.41 binnen. Ook bij de vrouwen eindigde een adete van De Spartaan op de vierde plaats. Eveline Botter liep 41.42. De Haagse Wendy van der Spijker zette een zeer scherpe 36.18 op de klokken. Op de sterk bezette 10 Engelse mijl konden de regionale toppers zich niet mengen in het geweld. De num mers één en twee kwamen zelfs uit België voor de 16,1 kilometer. Vete raan Harry de Boer (AAV '36) klokte een keurige 55.10. De aüeet van de Alphense vereniging eindigde daar mee als negende. Bij de wouwen won de Amstelveense marathontop per Krisdjna Loonen met grote voor sprong. Liesbeth van Leeuwen (LR- RC) was zevende.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21