Nys rondt Vlaams een-tweetje koel af SPORT 2 Oude tijden herleven in vrouwentennis Jumping verdien vollere tribunes vorm van Salt Lake City Baars blijft Baars na zege op Weissensee Uytdehaage is dicht bij Melchers dan brons aan tip) Van der Poel Wereldbekerwinst voor Beorn Nijenhuis Weer titel voor Dick Jaspers vechel - Dick Jaspers heeft voor de twaalfde keer de nationale titel in de klassieke biljartdisci pline driebanden veroverd. De wereldkampioen uit Sint-Wille- brord won de finale gisteren in Veghel met sprekende cijfers van Tilburger John Tijssens: 15- 2 1-15 15-3 15-8. De 39-jarige Jaspers was gebeten op een overwinning in de Masters, want de voorgaande twee jaar stond hij in het culturele cen- üum De Blauwe Kei niet eens in de finale. In de groepswed strijden toonde hij zijn over macht door drie keer een moy enne boven de 2 te spelen en eenmaal zelfs een set in één keer uit te spelen. Capriati onder het mes Miami - Jennifer Capriati is voorlopig niet meer te bewon deren op de tennisbaan. De Amerikaanse ondergaat bin nenkort een schouderoperatie om een al tijden voortslepend probleem in het gewricht te verhelpen. Door haar kwetsuur ontbrak ze ook al op de Austra lian Open, die de afgelopen twee weken in Melbourne werd afgewerkt. Capriati hoopt bin nen enkele weken te beginnen met haar revalidatie. Haar te rugkeer op de baan kan echter nog maanden duren. Gebrselassie wint bij rentree almeria - De Ethiopische atleet Haile Gebrselassie heeft zijn rentree gevierd met een over winning in de halve marathon van Almeria. In de Spaanse stad liep de Afrikaan de afstand in 1 uur, 1 minuut en 46 seconden. Daarmee was hij ruim sneller dan het oude parkoersrecord van 1.02.31. Gebrselassie liet zich na de Olympische Spelen in Athene opereren aan een achillespeesblessure. In Athene nam hij afscheid van de baana- tletiek, met de vijfde plaats op de 10.000 meter. De Ethiopiër richt zich voortaan op de weg, met de olympische marathon in Peking (2008) als doel. Drie op een rij voor Bekkering techendorf - Daniëlle Bekke ring pakte zaterdag op de Weissensee haar derde nationa le titel op natuurijs. De DSB- schaatsster uit Den Ham ver sloeg na zestig kilometer Mischa Coolen en Linda Ver douw in de massasprint. Het was alweer haar derde titel op natuurijs. Miller wint titel op Super-G bormio - De Amerikaan Bode Miller is zaterdag wereldkampi oen geworden op het onderdeel Super-G. De 27-jarige skiër was in het Italiaanse Bormio in 1.27,55 het snelste beneden. De Oostenrijkers Michael Walch- hofer (tweede) en Benjamin Raich moesten genoegen ne men met de overige plekken op het ereschavot. Voor Miller was het zijn derde wereldtitel, eer der won hij in 2003 goud op de reuzenslalom en de combina tie. In dat jaar veroverde hij bo vendien de zilveren medaille op de Super-G. Verlies voor hockeyers guangzhou - De Nederlandse hockeyers hebben zaterdag in Guangzhou het derde en laatste oefenduel met China verloren (4-3). Oranje had eerder in de week twee overwinningen ge boekt. Teun de Nooijer (2) en Geert-Jan Derikx maakten de Nederlandse treffers. De hoc- keymannen beëindigden zo de trainingsstage in China met de nieuwe bondscoach Roelant Oltmans. Later in het jaar ko men er twee belangrijke toer nooien, het EK in augustus in Leipzig en de Champions Tro phy, in december in India (Chennai). De Bellouet wint Prix d'Amérique parijs - De Franse draver Jag de Bellouet heeft zoals verwacht de Prix d'Amérique gewonnen. De hengst bleef gisteren op de drafbaan Vincennes in Parijs zeventien tegenstrevers gemak kelijk voor. Hij won, met pikeur Christophe Gallier op de sulky, met ruim een lengte voor sprong op de Zweed Gigant Neo die tweede werd. Jag de Bellouet gold vooraf als het te kloppen paard in de meest prestigieuze draverij van Euro pa, die dit jaar zijn 85ste editie beleefde. De hengst is al maan den ongeslagen, terwijl hij keer op keer tegen de Europese top aantreedt. Tot zondagmiddag verdiende Jag de Bellouet voor zijn eigenaar al dik 2,3 miljoen euro. De winst in de Prix d'Amérique - de dertiende overwinning op rij voor de hengst - leverde nog eens een half miljoen euro op. maandag 31 januari 2005 door Edward Swier sankt wendel - Sven Nys had bijna alles wat zijn hartje begeerde. Behalve het regenboogtricot bij de elite-renners en een coöperatieve ploegmaat. Toen op 1 januari Sven Vanthourenhout zich bij de Rabobank-rangen voegde, was in het laatste voor zien. En sinds gisteren is hij ook wereldkampioen. De twee Belgen speelden gisteren in de finale van het WK veldrijden in St. Wendel een handig een tweetje, waai' Erwin Vervecken - wel landgenoot, maar toch vooral concurrent - het slachtoffer van werd. Nys sloeg in de slotronde het beslissende gaatje én zag even later zijn droom om één keer wereldkampioen 'bij de grote jongens' te worden in vervulling gaan. De derde Rabo-renner Richard Groenendaal, Ne derlander en dus toch vooral tegenstrever, maak te twee ronden voor het eind een flinke smakker en verspeelde zijn medaillekansen. „Zoveel pech. Ik zal in het verleden wel iets misdaan hebben, het is me niet gegund", mopperde hij aan de streep. Groenendaal werd uiteindelijk zestiende. Wïlant van Gils was op de tiende plaats de beste Nederlander. „Maar dat zegt me helemaal niks." Nys was dit jaar op alle fronten de sterkste. In Sankt Wendel boekte hij de 21ste zege van dit seizoen. Niet alleen fysiek is de Vlaming top, ook mentaal kan de 28-jarige coureur uit Baal nu ie dereen aan. Dat bewees hij gisteren vooral aan zichzelf. „Ik heb de druk overwonnen. Dat is me meer waard dan de trui zelf. Ik heb vandaag nooit getwijfeld. Deze titel maakt mijn carrière compleet." De afgelopen jaren al won Nys veel, maar op de wereldtitelstrijd was er altijd wel wat. In het steekspel met zijn landgenoten - voor het vierde keer kleurde het erepodium compleet Vlaams - was hij telkens de mindere. Of werd hij geflikt. „Maar hier heb ik getoond dat ik de mees ter van de cross ben. Ik had, zoals zo vaak, de beste benen. Maar ook de beste maat. Een colle ga als Vanthourenhout, dat is wat me de laatste jaren ontbrak." Nadat de twee ploegmakkers op de tartanbaan in het spoor van Vervecken nog eens van gedachten hadden gewisseld, was het strijdplan voor de slotronde duidelijk. Nys ging in de klim aan. „De kramp zat tot bijna achter mijn oren." Hij liet Vervecken buigen. Die barstte echter pas toen Vanthourenhout zich in de bocht voor de materi- aalpost langs Vervecken wrong en opzichtig het tempo drukte. „Mijn excuses", zei de latere num mer drie tegen Vervecken. Die nam het sportief op. De renner uit de Fidea- ploeg kende het scenario. In een sport waarin één land zo dominant is, wint de coureur van het sterkste collectief. Zonder de steun van Bart Wel lens - wiens ketting er al vroeg in de koers afliep, naar eigen zeggen omdat Vanthourenhout hem hinderde - was Vervecken op zichzelf aangewe zen. „Ik ben ontgoocheld, want ik ben geen kam pioen geworden. Het oponthoud bij die bocht kostte me net die vijf tellen die ik uiteindelijk te kort kwam. Maar Nys verdient deze titel, daar kan ik me ook wel bij neerleggen." Wellens was bozer op de nieuwbakken Rabo-coureur, wiens transfer zijn geld nu al waard is gebleken. Wel lens: „Sven Vanthourenhout kan veiwachten dat ik hem nog eens terugpak. Hij heeft me een me daille, misschien zelfs wel de titel, ontstolen." Ook Richard Groenendaal zei achteraf een me daille misgelopen te zijn. Echter wel door eigen toedoen. De coureur uit Brabant leek, na een weifelend begin, de enige die de Belgische hege monie nog had kunnen doorbreken. Konden in de eerste ronden opvallend veel outsiders zich aan het front handhaven, in de finale waren de Nederlandse kopman en de Fransman Francis Mourey de enige vreemde eenden in de Belgi sche bijt. Nadat de routinier uit Sint-Michielsgestel in de derde ronde van fiets had gewisseld, had hij de grip waarnaar hij zo lang had gezocht. „Daarna kon ik de versnelling rijden die ik wilde, kon ik met de besten mee." Een klein kwartier voor de finish raakte Groenendaal echter de plastic rand van de tartanbaan, viel en kwam op achterstand. „Ik had tot dan geen fout gemaakt. Maar nu zette ik aan en schoof precies op dat randje onderuit." Groenendaal zei „zeker te weten" dat hij anders een medaille had gepakt. „Ik zeg niet dat ik gewonnen had, maar wel zeker' zou ik op het podium hebben gestaan. De tegen slag houdt maar niet op. Ik word er gek van, zal ooit wel iets verkeerds hebben gedaan." sankt wendel/anp - Na de ste training zakte de moed nog in de schoenen. Ma< het spoor van oud-wereldl pioen Adrie van der Poel vond Mirjam Melchers het trouwen. Dankzij zijn advi reed de wegspecialiste Moergestel in het besneet Sankt Wendel achter het D duo Hanka Kupfemagel ei bine Spitz naar het brons b wereldkampioenschappen veldrijden. De onervaren Melchers be na inspectie van de omloo hulp van Van der Poel in te pen. De oud-renner, als t nisch gedelegeerde van de in Sankt Wendel, wees chers op andere bander ging met haar het park over. „Toen voelde ik me wat zeken door Mare Molenaars Melbourne - In een tijd dat vrouwentennis meer van het zelfde dreigde te worden, gaven de kleurrijke Venus en Serena Williams de sport een nieuwe dimensie. Blessureleed en pri- vé-besognes smoorden een ja renlange hegemonie, maar in de eindstrijd van de Australian Open herleefden oude tijden. In een retrofinale tegen Lindsay Davenport pakte Serena haar zevende kroon. Na twee roerige jaren, waarin eerst twee Belgische meisjes en later een hele batterij Russin nen een greep naar de macht deden, lijkt de orde in het vrou wentennis voor even hersteld. Hoewel haar spel ontegenzeg gelijk aan glans verloren heeft, is Serena Williams weer een factor van belang. Nadat ze in de halve finale al had afgere kend met kroonprinses Maria Sjarapova, moest eergisteren ook Lindsay Davenport, die een dag eerder ook al de dubbel spelfinale verloor, er in drie sets aan geloven: 2-6 6-3 6-0. De hoofdprijs in Melbourne, haar zevende grote titel, is mis leidend. Sportief gezien is Wil liams nog lang niet op haar ou de niveau. Slepende blessures (knie en buik) en tragische fa milieomstandigheden (een halfzusje kwam om bij een schietpartij) hadden hun weer slag op het spel van de energie ke krachtpatser. Ook in de fina le tegen Davenport kende de bloednerveuze Serena, die ou derwets grossierde in onnodige fouten, een valse start. Er moest zelfs een medische Schwalbe aan te pas komen om het ritme van Davenport te breken. Op ruime achterstand veinsde Wil liams een rugkwetsuur en liet zich daarvoor langdurig behan delen. Eenmaal bekomen van de schrik stelde ze in ijltempo orde op zaken. De grootse vorm mag dan mis schien ontbreken, als persoon lijkheid is Serena Williams weer helemaal top. In Melbourne baarde de 23-jarige Amerikaan se niet alleen opzien met haar venijnige service en snoeiharde passeerslagen, maar vooral ook met haar buitenissige outfits. Op de finaledag betrad ze de Rod Laver Arena met opzichtige beenwarmers en een tennis- jurkje dat nog het meest weg had van een legpuzzel in dui zend stukjes. Met kostbare dia manten om pols en hals, viste ze kort voor aanvang van de partij, nog snel een paar reus achtige oorbellen uit haar roze handtas. Bij Serena is het alles goud wat er blinkt en het einde lijkt nog niet in zicht. „Ik denk dat ik me na deze overwinning maar eens trakteer op een mooie bontjas. In het warme Florida, waar ik woon, heb ik daar weliswaar niet veel aan, maar ik heb hier een jasje zien hangen dat ik erg mooi vind." Serena Williams vierde haar tweede titel in Melbourne (eer der won ze de Australian Open in 2003) met een boottochtje op de Yarra. Het gekabbel in de watertaxi stond in geen verhou ding tot de stroomversnelling waarin haar tennisloopbaan de laatste weken is terechtgeko men. Door de winst in Australië rukt ze op naar de tweede plaats op de wereldranglijst, nipt achter de bijna gepensioneerde Da venport. Lars Nieberg onnavolgbaar amsterdam/anp - De Sprfrlgui- ters hebben Jumping Amster dam gisteren een apotheose be zorgd die vollere tribunes had verdiend. Tien van de 38 com binaties mochten bij de wereld bekerwedstrijd twee keer de ring in en maakten er een we reldbarrage van. Lars Nieberg bleek uiteindelijk de beste 'ral lypikeur'. De Duitser slingerde de merrie Loreana onnavolgbaar over en langs de resterende hindemis sen en versloeg collegacoureurs Thomas Velin, Nick Skelton en Rolf-Göran Bengtsson op tien den van een seconde. Gerco Schroder, die de route en het tijdpad moest uitstippelen, kwam ruim twee tellen te kort voor de hoofdprijs van 25.000 euro. Hij werd vijfde en steeg dankzij de twaalf WB-punten naar de elfde plaats in de alge- men rangschikking. Las Vegas, waar in april de finale wordt af gewerkt, wenkt uitnodigend. Een stuk of achttien vertegen woordigers uit de Europese zo ne zijn er welkom. Onder de kanshebbers ook Schröders ou dere broer Wim, die door en enkel springfoutje de leiding verspeelde aan Skelton en Bengtsson en op de derde plaats werd achterhaald door Nieberg. „Het was niet slecht gebouwd", zei de winnaar lachend tegen parcoursbouwer Rob Jansen. „Ik had Gerco nog zien rijden en vond hem al snel. Vraag me niet waar ik precies tijd heb ge wonnen. Ik heb van begin af aan geprobeerd zo hard moge lijk vooruit te rijden en af te snijden waar het kon. Maar ik heb ook een beetje geluk gehad op een of twee hekken. Eerl eerlijk." Schroder, gisteren van ai gediend door broer Ben coach Johan Heins, had d( van een vroeg startnummei hinkte, met de keus punten en poen, op twee dachten. „Ik was van plan snel te gaan maar niet alle alles te zetten, niet alle ris te nemen zoals zaterdag Grote Prijs", zei de man ui bbergen. „Eurocommerce naco sprong goed. Toch h; niet de indruk dat mijn tij winnende zou zijn. Als ik aan kan rijden doe ik dat g maar nu moest ik ook 00 wereldbekerpunten dei Dus achteraf was het goed. Goed was ook de wedstriji wikkeling, met een steed waagdere race tegen de kli elk hoekje van de piste, b obstakel was iets te winn te verliezen. Dat maakte d tra omloop ongekend boe Wout-Jan van der Schans, Broere VDL Atlantic de t\v Nederlandse combinatie barrage, had niets te verlii Hij dacht niet aan Las V maar gokte liever al in de sterdamse RAI. Bijna iedere aanwezige ha kleine zelfstandige uit Lunt een rammelende geldbuidi gund. Hij moest de haast t pen met twee springfoi maar was wel sneller dan berg. Het leverde hem een warm applaus op en twee van de organisatie. Die keek bij monde van nooidirecteur Chris van terug op een succesvolle e van Jumping. Serena Williams pronkt met de trofee. Foto: EPA/Julian Smith Superknecht kan zelf ook winnen door Mariëlle Verstegen techendorf - De superknecht kan zelf ook winnen. Dat liet Peter Baars jaren geleden al zien door Nederlands kampi oen op kunstijs te worden. Zes jaar terug won hij ook de alter natieve elfstedentocht in Oos tenrijk. Zaterdag voegde hij nog een nationale titel aan zijn ere lijst toe. De schaatser uit Nieuw-Vennep won het Open Nederlands kampioenschap op het natuurijs van de Weissen see. Hectische taferelen bleven uit. De kersverse kampioen bleef rustig en beheerst. „Het is mooi als je als knecht zulke dingen kan doen. In 1996 won ik het NK op kunstijs, nu ook de titel op natuurijs. Dat is mooi", ver telt de 33-jarige Baars. Om daar nog aan toe te voegen. „Bij het laatste NK op kunstijs in Alk maar voelde ik me ook goed. Toen werd ik geklopt door Bert- Jan van der Veen. Vandaag bleef ik hem voor, dus dat is weer recht gezet." Naast hem op het bankje zat de onttroonde kampioen en te vens ploeggenoot Peter de Vries. „Het resultaat voor de ploeg is goed, maar als je zelf vijfde wordt en niet wint dan is dat toch zuur", gaf de Friese Proteq-schaatser eerlijk toe. Hij was de honderd kilometer op het perfecte natuurijs van de Weissensee veelvuldig van vo ren te zien. Grote voorsprongen van kopgroepen bleven uitjBij- baselga di pine/anp - Uitgere kend een week voor het WK all round moesten de Nederlandse schaatsers de WB-zege op 'hun' vijf kilometer afstaan aan een Noor. Oystein Grodum bleef in Baselga di Pine vijf KNSB-rij- ders voor. Maar van paniek was geen sprake. Het Oranje-kamp zag de WB-wedstrijd slechts als een hinderlijke onderbreking op de WK-voorbereiding. Jochem Uytdehaage was in het Italiaanse bergdorp de 'eerste verliezer'. De tweevoudig olym pisch kampioen klokte een tijd van 6.32,58 en was daarmee ruim een seconde minder snel dan Grodum. Bob de Jong werd derde, voor Gianni Romme, Sven Kramer en Carl Verheijen. „Dit is een tussenstation", gaf Uytdehaage aan. „Je neemt dit voor lief." Een wereldbekerwedstrijd op buitenijs is natuurlijk geen ide ale voorbereiding op een all roundkampioenschap dat op een overdekte baan wordt ge houden. Daarom weigerden de WK-deelnemers zichzelf en hun materiaal optimaal te preparen voor het verplichte tussendoor tje in Baselga di Pine. „Je moet je niet te veel aanpassen op de ze omstandigheden", zei Uyt dehaage. „Normaal gesproken zou je de rondingen van je ijzers veranderen. Dat heb ik nu bewust niet gedaan." Toch kon de 28-jarige Utrechter tevreden terugkijken op de laat ste test voor het WK allround. Voor het eerst in lange tijd slaagde hij erin een medaille te veroveren tijdens een WB-wed- strijd op buitenijs. „Ik krijg langzaam het gevoel dat ik weer op het niveau van Salt Lake City (waar hij twee olympische titels veroverde, red.) kom. Maar of dat voldoende is voor een podi umplek op het WK allround, weet je niet. Die Amerikanen rijden zo gruwelijk hard." De concurrentie uit de Verenig de Staten liet zich echter i selga niet zien. Hedrick wa aanwezig, maar werd var een verkeerde wissel gedi lificeerd op de 1500 mete de vijf kilometer liet hij ve gaan. Shani Davis, Amerik allroundkampioen, kwaml maal niet opdagen. Dat plan spookte ook dooi hoofd van Verheijen. De s uit Leusden had serieus wogen om af te zeggen, uiteindelijk heb ik er toch gekozen wat wereldbekeq jes te pakken." Over zijn race op de 1500 r was Verheijen content, eerste gedeelte verliep goe de 'tweede helft' - waai aankomt op vechtlust - h< me enigszins ingehouden.'1 Die energie spaarde hij volgende week. Want pa het WK allround in Mo zullen de krachtsverhoudi echt duidelijk worden. Peter Baars sprint naar de titel op de Weissensee. Achter hem de nummer drie Arjan Mombarg. Foto: ANP/Vincent Jannink na niemand kwam weg uit het peloton, dat het tempo er goed in had zitten. Een groep van dertien man luk te het wel de laatste twintig ki lometer vooruit te blijven. Peter de Vries, de Japanner Kobayas- hi en Casper Helling vormden de laatste kopgroep, die net voor de finish werd terugge pakt. Niemand minder dan Pe ter Baars reed het gat dicht. „Ik vroeg aan Heideman: 'Wat moet ik doen, het gat voor je dichtrijden, of niet?' Heideman zei: doe maar. Als hij dat niet gezegd had, was ik nooit Ne derlands kampioen geworden", zegt Baars. Baars bestempelt zichzelf ^ls gewoon. Ziet zichzelf als een knecht. Jarenlang verrichtte hij zijn diensten voor Henk Ange- nent. Nu doet hij dat alweer een tijdje voor Jan Maarten Heideman. Daar verandert een Nederlandse titel niets aan. „Ik blijf gewoon knecht. Ik ben geen topper waar je een hele ploeg omheen kunt bouwen^' baselga di pine/anp - Beorn Nijenhuis heeft in Baselga di Pi ne een wereldbekerzege ge boekt. De TVM-rijder klokte op de 1500 meter een tijd van 1.48,84 (baanrecord). De Noor se schaatser Even Wetten w^rd verrassend tweede (1.49,07), het brons ging naar sprintwereld kampioen Erben Wennemars die een tijd van 1.49,89 noteer de. Mark Tuitert werd zesde: 1.50,28. Ralf van der Rijst l^ad 1.51,42 voor de afstand 1 Simon Kuipers kon in de 1 laatste ronde ternauwei op de been blijven en ve zodoende veel tijd. Hij fin na 1.53,45.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14