Quick Boys ploetert naar 2-1 zege op SHO Vertrouwen Ajax krijgt fikse knauw Marat Safin verpest Australisch feestje begint ïrsterk aan llfseizoen Wissel blijft probleem voor Hedrick Adelaar: punt is ook voor supporters Gelijkspel tegen ADO Den Haag g/gpd - Golfer Maarten is het jaar ijzersterk be- In Singapore sloeg hij ir de gedeeld tweede :hter de Engelse winnaar :rty. Het was de beste itie van de Amsterdam - de Europese tour sinds 2003 in Hilversum het I Open won. verschillende omstandig- n was 2004 niet het jaar, s Lafeber zich had voorge- L Zo had hij zich voorgeno- dit jaar zijn geluk op de 'laanse tour te beproeven, na een reeks minder goe- restaties zag hij al rap van lornemen af. In Singapore de afgelopen dagen an- laal dat Lafeber, mits in Ie doen, zich op de Europe- met de besten kan me- Met 66.560 euro prijzen- op zak stapte hij meteen je wedstrijd het vliegtuig in Australië, waar vanaf lerdag de Melbourne Clas- irdt gespeeld. t heeft in Down Under in geval over zelfvertrouwen te klagen. Op een trainings- ^4 van vier weken in Florida, december en de eerste we- van januari, schaafde hij 9|coach Gregor Jamieson aan vorm. Lafeber richtte zich ijn vaste trainingsbaan van Nona vooral op het korte Vier dagen goed putten Iden zich meteen uit in iore, waar de greens even ijn als op Lafebers thuis- bij Orlando, rste wedstrijd van het teelde Lafeber ook weer tijnvrij. En passant werd Florida van een slepende tgblessure afgeholpen. baan van Lake Nona hij toevallig een specia- jen, die hem in een paar delingen van de pijn af- De blessure speelde hem open seizoen al danig par- jaar geleden werd Lafeber ngapore vierde. Het bleek opmaat voor een succesvolle mm gang langs de Europese en ische wedstrijden. maandag 31 januari 2005 SPORT door Robbert Minkhorst katwijk - Een kampioen wint ook slechte wedstrijden. Quick Boys zal dus wel kampioen worden. De koploper hield za terdag SHO met met 2-1 onder zich en pakte en passant de tweede periodetitel in de hoofdklasse B. Dik een uur lang mocht Steeds Hoger Oud-Beijerland hopen op een goed resultaat. De mid denmoter had de juiste spaak tussen het Katwijkse raderwerk gestoken. De machinerie ha perde, pufte, schokte en liep bijna vast. De Oud-Beijerlandse dwarsligger bleek uiteindelijk niet bestand tegen de molen- tred. Na één briljante aanval speelde Quick Boys zichzelf naar de bevrijdende overwin ning. Tegen Quick Boys leek inmid dels geen kruid meer gewassen. De ploeg zette al weken achter een tegenstanders en wedstrij den naar zijn hand. De doel punten kwamen vanzelf; men hoefde slechts te wachten tot het vloeiende aanvalsspel het lek zou vinden. Zo ging het zaterdag niet tegen SHO. Vrijwel niets lukte de thuisploeg tot aan de rust. Eef Schoneveld demonstreerde hoe hij in de aanvalsopbouw veel minder kan dan Raymond Flaton. En terwijl Maarten Bak aan de linkerkant op zoek was naar het sleuteltje van zijn tru- kendoos, leek Peter Timmer mans, op rechts de vervanger van de licht geblesseerde Mar tin Bekx, de weg helemaal kwijt te zijn. Niet alleen daarom stok te de toevoer naar Hendrik van Z Beelen en Bennie van Fruchten. De voetballers grossierden in het geven van foute passes. Trainer Gert Aandewiel ver klaarde dat achteraf door het sterke spel van SHO: Bij Quick Boys waren de automatismen uit het spel gehaald. „Die ploeg speelde goed georganiseerd. We kwamen er niet doorheen. Mijn spelers gingen zoeken, forceren." SHO verdedigde weliswaar voornamelijk, maar hield Quick Boys in feite constant onder druk. Verder was er de continue dreiging van de snelle en goed combinerende voorhoede. Vier keer werd SHO gevaarlijk, slechts eenmaal scoorde de ploeg, via de ijzersterke Patrick End die een slecht weggewerkte corner in de verre hoek kopte. „Tegen Quick Boys moet je geen mensen opofferen", licht te SHO-trainer Richard Middel koop de strijdwijze toe. „Op het moment dat zij in balbezit ko men, zie je daar iedereen gaan lopen. Dat is zo mooi aan hun voetbal en het is heel lastig om te verdedigen" De coach stelde daarom brutaal ook een vrije man op het middenveld op, en liet Van Beelen 'in de zone op vangen'. Hij gaf zijn ploeg ver der de opdracht mee om de op bouw van Flaton te verstoren. „Iedereen heeft zich kapot ge werkt, ik kan mijn ploeg niets verwijten. We waren - zeker in de eerste helft - de bovenlig gende partij", vond Middel koop, „en dat kunnen weinig ploegen ons nadoen." Aandewiel vond dat zijn ploeg 'te snel combineerde", dat Van Beelen 'te diep stond', en dat zijn spelers zich stukliepen. „We hadden een veldoverwicht, maar konden het spel niet ma ken. In de rust heb ik daarom gezegd dat we opportunisti- scher moesten gaan spelen." Dat leek zich meteen uit te be talen. Van Fruchten kreeg een goede kans op de gelijkmaker, maar schoot tegen de sterk kee pende Paul Verboom aan. Uit de corner kopte Derek van der Plas op de lat. Toen daarop Bekx Timmermans afloste en Remco Torken als extra spits kwam voor Van der Plas, her vond de aanvalsmachine pas zijn soepelheid. Het bewijs zat in één. briljant moment. Van Fruchte^draalde. kon de bal niet kwijten hield hem bij zich tot Van Beelen zich meld de. Die gaf hem met de hak mee aan Bak. De linksbuiten versnelde licht om laag, hard en zuiver voor te kunnen geven. Bekx scoorde. De invaller werd het goudhaantje toen hij niet veel later uit een comer van Bak de 1 -2 binnenkopte. „Heerlijk", zei de glunderende matchwinner ook na afloop. „Wat ben ik hier blij mee." De spits had afgelopen week maar één keer kunnen trainen. „Een lichte dijbeenblessure door overbelasting", verklaarde Bekx. De winst voelde als een bevrijding. „Zulke wedstrijden win je dus ook. Ineens ging het weer lopen." QUICK BOYS: Kromhout; Van Dam. Schoneveld. Flaton. Kenselaar. Van der Plas (76. Torken). Mussche. Van Beelen; Timmermans (60. Bekx). Van Fruchten (87. De Waard). Bak baseiga di piné/gpd - Chad He- drick is in zijn tweede volledige seizoen als langebaanschaatser nog altijd bezig met een ont dekkingsreis. Vooral wisselen blijkt een groot probleem voor de man die komend weekeinde in Moskou zijn wereldtitel ver dedigt. Op de 1500 meter van de we reldbekerwedstrijd in het Itali aanse Baselga di Piné ging het gisteren voor de vierde keer mis. In één rondje wisselde He drick tweemaal, dus ook op het rechte eind richting finish. Het kostte hem de leiding in het wereldbekerklassement. Eerder dit jaar, op het WK-kwa- lificatietoemooi in Salt Lake Ci ty vergat Hedrick te wisselen op de tien kilometer en moest de Texaan de Noord-Amerikaanse titel laten aan Shani Davis. „Het is al de vierde keer dat dit me gebeurt. Ik blijf leren. Het is me gelukkig nog nooit gebeurd op een wereldkampioenschap. In Moskou zal ik er in elk geval scherp op zijn." Amsterdam - Bijna automatisch liepen de spelers van ADO Den Haag na de verrassende 0-0 bij Ajax naar het vak met de eigen supporters. Er was één verschil met andere weken, ze zwaaiden en juichten naar lege stoeltjes. Bij wijze van straf mocht ADO gisteren geen fans meenemen naar de Arena. De actie kort na afloop van het duel was bedoeld als een sym bolische daad. Op die manier probeerden de spelers hun steun te betuigen aan de goed willende fans, die in Den Haag moesten achterblijven. „Toen we vanmorgen uit Den Haag vertrokken, waren er een hoop mensen om ons te steunen", zei trainer Frans Adelaar. „Dat neem je mee in je achterhoofd. Daar speel je ook voor." Adelaar is er de man niet naar om heel veel woorden vuil te maken aan de spreekkoren en hun gevolgen. Gisteren maakte hij voor één keer een uitzonde ring. „Het is vervelend dat hier zo inconsequent mee wordt omgegaan zei de oefenmees- ter. „Ik noem geen clubs, maar de afgelopen wedstrijden heb ik toch weer het nodige gehoord. De KNVB en de tuchtcommis- sie zouden consequent moeten ingrijpen, óók als het een keer een grote club betreft. Nu lijkt het wel of iedereen wacht tot er weer wat bij ADO gebeurt." Lleyton Hewitt niet opgewassen tegen Rus jarige Rus, twee jaar geleden ver afgegle den door een polsblessure, bewees dat hij ook de kwinkslag tot in de finesse be heerst. Zijn toespraak direct na afloop van de finale behoort nu al tot de klas siekers en ook de in kleedkamer weet hij de lachers op zijn hand. „Een beetje ge voel voor humor kan nooit kwaad", ver zekerde hij. Toch maakte hij er geen geheim van dat hij zich tijdens de finale nog behoorlijk onzeker voelde. „Ik heb wel wat schiet gebedjes gedaan, ja. Deze titel betekent ook zo veel voor me. Eentje kun je er winnen bij vergissing, zoals ik deed in New York. Die overwinning kwam ook voor mij volkomen onverwacht. Vervol gens heb ik twee finales verloren. Dan ga je twijfelen aan jezelf. Kan ik het nog wel? Want een finale halen, dat telt niet. Een finale winnen, daar gaat het om." Safin neemt zo snel mogelijk het vlieg tuig naar Moskou. Hij kan rekenen op een warm onthaal. Voor Hewitt zullen de kritieken in eigen land niet mals zijn. Alleen als je wint heb je vrienden en daar had hij er al niet zo veel van. Niet iedereen in Australië is gecharmeerd van het opgefokte gedrag dat Hewitt zo on geveer tot zijn handelsmerk heeft ge maakt. Tegelijkertijd verdient hij respect voor zijn enorme vechtlust. Hewitt, die een paar helse gevechten le verde, gaf zonder meer kleur aan deze editie van de Australian Open. Mede daardoor brak het toernooi records op alle fronten: ruim 543.000 betalende be zoekers, de hoogste kijkcijfers en de meeste treffers ooit op de eigen website. Hewitt zette met zijn finaleplaats het sportgekke Australië in vuur en vlam. De kreet 'come on' waarmee hij zichzelf op belangrijke momenten in de wedstrijd oppept, is gemeengoed geworden. Eer der deze week verstoorde een lokale fiet ser nog een gebedsdienst in een van stadsparken door tijdens een moment van bezinning tussen de menigte door te fietsen en keihard 'come on' te gillen. De lawaaimaker is prompt aangeklaagd. Ook dat nog. jf 3 door Peter van Duyl Amsterdam - Juist toen iedereen in Amsterdam weer serieus aan de titel durfde te denken, zakte Ajax genadeloos door het ijs. Van het goede spel en de voor beeldige instelling van de afge lopen weken was gisteren tegen ADO Den Haag werkelijk niets terug te zien. De Amsterdam mers mochten zelfs niet ontevre den zijn, dat er na negentig mi nuten 0-0 op het scorebord stond. Het perfect georganiseerde ADO Den Haag maakte in de Arena een einde aan een serie van zes Amsterdamse zeges op rij. Misschien nog wel belang rijker was dat het vertrouwen bij Ajax - de jongste maanden met zoveel zorg en energie weer op poten gezet - een lelijke knauw kreeg. De knappe reeks en vooral de uitstekende start van de tweede competitiehelft hadden het moreel in de Arena goed gedaan. Maar na de afgrij selijke wedstrijd tegen ADO zal de landskampioen de komende weken (eerst Twente, dan AZ thuis) ongetwijfeld alleen het resultaat weer centraal stellen. Het was alleszeggend, dat het publiek in de Arena doelman Hans Vonk als man van de wedstrijd aanwees. De Zuid- Afrikaanse international was te gelijk zo'n beetje de enige Am sterdammer die een voldoende haalde. Zelfs het veelgeprezen verdedigingsblok Zdenek Gry- gera Julien Escudé was tegen ADO allerminst feilloos. Al na vijf minuten had Cedric van der Gun moeten scoren na een slippertje van Grygera. Ook in het restant van de wedstrijd wa ren de beste kansen voor de gasten. Bovendien kwamen tegen het stugge ADO Den Haag de zwak heden van beide centrale ver dedigers pijnlijk aan het licht. Het duo is in defensief opzicht in de regel ijzersterk, maar het opbouwende gedeelte is en blijft een probleem. Waar snel heid en tempo vereist waren, ging de bal van achteruit veel te traag in de richting van de spit sen. Op dat soort momenten is ook John Heitinga als centrale Mare Molenaars iurne - Sportminnend Melbourne te zich op voor een waar volksfeest voor Lleyton Hewitt duurde de Au- a Open net een dag te lang. In een ide maar weinig spectaculaire fi- moest hij in vier sets buigen voor aar van het Russische tennis, Marat 1:1-6 6-3 6-46-4. >r aanvang van de wedstrijd len duizenden Australische fans op Federation Square, een groot ivoor Flinders Street Station. Net vijftienduizend toeschouwers die itplaats in de Rod Laver Arena wis- bemachtigen, dropen ze enkele later vertwijfeld af. De finale van ïonderdjarige toernooi had duidelijk gebracht waar ze op hadden ge it: de eerste Australische winnaar Mark Edmondson in 1976. Voor de komzet had de massale uittocht velijks gevolgen. Safin, niet vies van liertje, viert zijn titels uitbundig en maard om zijn liederlijke feesten. Hewitt bleef de kurk op de fles. Hij it in eigen huis slechts een half uur praak maken op een goed resultaat, begon nerveus aan de partij en sta- 1 fout op fout. „Wat ik in de eerste et zien, dat kon je nauwelijks tennis nen. Zo verschrikkelijk slecht. Je eert het uit je hoofd te bannen, r mogelijk droeg ik toch de last van verloren finales op mijn schou- stelde hij na afloop zelf de dia- e. Safin reikte in Melbourne ook in al tot de finale maar toen liet hij verrassen door Thomas Johansson, jaar was hij volstrekt kansloos te- loger Federer. in Hewitt leek het even dezelfde op te gaan, maar nu herstelde de luste Rus, die in 2000 vanuit het de US Open won, zich op indruk kende wijze van zijn dramatische Leunend op een geweldige service en vlijmscherpe backhand (zowel 5 de lijn als diagonaal) zette Safin tegenstander met de rug tegen de middenvelder niet de meest ideale man. Wesley Sneijder, wel de speler van de pass, had een totale off-day en werd hal verwege afgelost door Steven Pienaar. Voorin was het al niet veel be ter. Angelos Charisteas, de man met de motoriek van Zlatan Ibrahimovic, kwam in het stuk niet voor. Linksbuiten Nicolae Mitea bewees een helft lang dat hij in een diepe vormcrisis zit. Bij de Roemeen, na zijn entree in Amsterdam nog als de nieu we Jesper Olsen afgeschilderd, lukte vrijwel niets. Toen zijn ac ties vanaf de tribunes steeds va ker met gejoel en gefluit werden begeleid, zakte Mitea almaar verder weg. Er ging een luid gejuich op, toen Ryan Babel na de onder breking de plek van Mitea over nam. Maar ook het nieuwe wonderkind kon het verschil dit keer niet maken. Babel zat in de zak bij ADO-uitblinker Gill Swerts. Toen hij later als tweede spits naast Charisteas werd ge posteerd, was zijn rol helemaal uitgespeeld. Toch lijkt het zeker dat Babel zijn concurrent voorbij is ge streefd. Koeman gaf vorige week al aan, dat het talent Mi tea op de hielen zat. Het zelf vertrouwen van de Roemeen heeft inmiddels zo'n laag peil bereikt, dat zijn positie bijna niet meer te handhaven is. „Het wordt steeds moeilijker voor hem", wist ook Koeman. Ajax slaagde er gisteren voor het eerst in vier jaar en 63 com petitieduels niet in te scoren in een thuiswedstrijd. Zo vreemd was dat niet, want de Amster dammers kregen zelfs nauwe lijks kansen. Een goede verkla ring had niemand, maar vanaf het eerste fluitsignaal leek het elftal niet vooniit te branden. De landerige sfeer in de Arena - waar geen supporters van ADO Den Haag waren toegestaan - droeg ook al niet bij aan de amusementswaarde van het duel. Eigenlijk had ADO het maar één fase wat lastig. Toen Jan Paul Saeijs na een uur spelen Mauro Rosales in het straf schopgebied onderuit liep, dreigde heel even de vlam in de Ajax-aanvoerder John Heitinga is de bovenliggende partij in een duel met Geert den Ouden van ADO Den Haag. Foto: Hans van Weel pan te slaan. Maar even snel als het Ajax-offensiefje opkwam, ebde het ook weer weg. De Hagenaars kwamen na af loop handen te kort om alle fe licitaties in ontvangst te nemen, maar in de bus op weg naar huis zal ongetwijfeld het besef zijn doorgedrongen dat ze een unieke kans hadden laten lig gen om in de Arena te winnen. Kort na rust eindigde een inzet van Roy Stroeve op de vuisten van Vonk en een kwartier voor tijd was ook Swerts heel dicht bij een treffer. ,Als we hadden gewonnen was het nog terecht geweest ook", zei trainer Frans Adelaar na afloop. „Maar ja, het is Ajax-uit, dus zijn we toch te vreden." AJAX: Vonk; Trabelsi, Grygera, Escudé en Maxwell; Sneijder (46. Pienaar), Heitinga en Van der Vaart; Rosales (77. De Ridder), Charisteas en Mitea (46. Babel). ADO DEN HAAG: De Vries; Swerts. Saeijs. Grujic en El Akchaoui; Smith, Van de Leegte (74. Rijaard), Stroeve en Polak; Van der Gun (26 Verhoek/85. Elia) en Den Ouden. muur. Hewitt, die een wat uitgebluste indruk maakte, kon hem bij zoveel machtsvertoon slechts lof toezwaaien. „Marat speelde onwaarschijnlijk goed Het humeur van Safin werd er bij alle loftuitingen alleen maar beter op. De 25- Marat Safin bejubelt een servicebreak. Foto: Reuters/Adrees Latif

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13