Ouderliefde en onmacht In Servië teert de filmhistorie weg Verstandelijk gehandicapten en kinderen, een istige combinatie Een van de belangrijkste archieven ter wereld ten prooi aan te veel, te nat en te koud Een verstandelijk gehandicapt paar uit Oen Bosch heeft dieper verdriet over de trieste dood van zijn baby dan wie ook. Vorig jaar juni overleed de zuigeling omdat het kind hardhandig door elkaar zou zijn geschud. De rechtbank sprak de vader en moeder vrij omdat niet viel vast te stellen wie van de twee verantwoordelijk was voor de dood van de baby. Moeten ze een tweede kans krijgen? door Stephan Jongerius Nee, zegt de vader van de tragisch overleden ba by beslist. Hij wil zijn kant van het verhaal niet vertellen. „We hebben al genoeg aan onze kop en de familie is er kapot van." Als zijn vrouw op de ach tergrond roept dat „die man mag komen als hij kan zor gen dat we ons kindje terugkrijgen", sust hij haar. „Dat kan die meneer niet, dat weet jij ook wel." Het zwakbegaafde stel uit Den Bosch werd vorige week vrijgesproken van de dood van het tien dagen oude dochtertje. Het kind overleed in juni aan een hersen bloeding, veroorzaakt door het shaken baby syndrome. De officier van justitie had zelf vrijspraak gevraagd, na dat hij had aangevoerd niet te kunnen bewijzen wie van de twee ouders feitelijk verantwoordelijk was. Het jonge koppel - hij is 22, zij 20 - mist het kind ver schrikkelijk, zegt Pieter van der Kruijs, hun raadsman. Het feit dat zij alweer zwanger is geweest moet volgens hem niet worden geïnterpreteerd als een poging tot ver vanging. „Het was een ongelukje, ze gebruikten wél an ticonceptie." Desgevraagd heeft hij het stel abortus ge adviseerd, „maar ze wisten zelf al wel dat dat het beste was." Een kinderwens? Die zit nog heel diep, maar niet voor de nabije toekomst. Het trieste geval roept veel vragen op. Is de hulpverle ning goed geweest? Verdient het jonge paar ooit een zet", zegt Jan Bertrams, regiomanager van MEE-Den Bosch, de instantie die het bewuste paar begeleidt. „Daarmee zijn we pas begonnen toen zij die eerste keer zwanger was. We hebben intensieve gesprekken met het paar gevoerd, in het bijzijn van een van de ouders. We hebben onze zorg uitgesproken en herhaaldelijk op abortus aangedrongen. Het is hun keus geweest het kind toch te laten komen." Onmacht Dat het de aanstaande ouders in zorgboerderij het Hoef ijzer in het Gelderse Ochten terechtkwam, was een noodgreep. „Wij voelden ook niks voor zo'n zware kluif", zegt Hannie die in Ochten verantwoordelijk is voor de zorg. In Den Bosch had het paar slechts nacht- opvang. „Het kind dreigde op straat te worden geboren. Daarom zijn overstag gegaan." Dat was ongeveer 2,5 maand voor de bevalling. De onmacht van de ouders kwam al snel aan het licht. tweede kans? En algemener: hoe verhoudt het recht op voortplanting, óók voor ver standelijk gehandicapten, zich tot het recht van het kind op welzijn en een goede opvoeding? In hoeverre is het ontmoedigingsbeleid waar toe staatssecretaris Ross vo rig jaar maart opriep, al prak tijk? „We zijn voor het blok ge- Het voeden ging moeizaam, als de baby huilde raakten ze vaak in paniek. In de nacht van 15 op 16 juni ontdek te de moeder dat het kind weer niet wilde drinken, koud aanvoelde en een vreemde kleur had. De verloskundige - al vaak te hulp gesneld - wilde pas de volgende och tend komen. Het kind lag toen al in coma en overleed wat later in het ziekenhuis. De hulpverlening wast collectief de handen in onschuld. „We hebben echt ons best gedaan, maar je kunt niet on der het bed gaan liggen", zegt Hannie van de zorgboer derij. MEE-Den Bosch is volgens Bertrams op afstand betrokken gebleven. „Zolang het om vrijwillige hulp gaat, is de speelruimte beperkt." Het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) in Arnhem werd 24 uur voor de fatale nacht gealarmeerd. „Ons onderzoek was net begonnen", zegt Gert van Har ten, „als je bij de geringste twijfel direct zo'n kind mee neemt, moet je hele straten leeghalen." AMK en MEE hebben de zaak samen geëvalueerd. „Nergens is van na latig of verwijtbaar handelen sprake geweest", stelt Van Harten. De Gezondheidsraad stelde in 2002 in een advies dat het voor ouders met een IQ onder de 60 onverantwoord is om kinderen te krijgen en op te voeden. Zo bezien is het Bossche koppel een grensgeval: de vader zit er wat bo ven, de moeder eronder. Maar IQ mag geen criterium zijn, vindt Onderling Sterk, de koepel van belangenorga nisaties van verstandelijk gehandicapten. „Er zijn ook mensen met 120 die er niks van maken", zegt directeur William Westveer. Advocaat Van der Kruijs valt hem bij. „Deze mensen kunnen in ieder geval liefde geven. Als je hen het recht op voortplanting ontzegt, wat wordt dan de volgende categorie? Die mensen die nu in Lelystad terechtstaan voor sekspraktijken? Handelaren in kinderporno?" Topje van de ijsberg Westveer en zijn vrouw zijn zelf licht verstandelijk ge handicapt en voeden twee zoons op van nu negen en zes jaar. „We hebben ons erop verkeken hoe moeilijk het is, maar met ondersteuning gaat het goed." Hij gruwt van elk gedachte aan ontmoediging en dwang of drang met voorbehoedsmiddelen. „Je moet mensen wel trainen en ze bewust maken van wat opvoeden in houdt." Hij vertelt over zijn zus die het syndroom van Down heeft en ook dolgraag een baby wilde. „We heb ben haar een paar dagen voor onze jongste laten zorgen toen hij drie maanden was. Dan stond ik bij haar bed en zei Kom, Jolanda d'ruit!. Na drie dagen hoefde ze geen kind meer." Hoe vaak verstandelijk gehandicapt ouderschap mislukt is niet bekend. Westveer schat dat van de 120.000 ver standelijk gehandicapten ongeveer tien procent een kin derwens heeft. „De Universiteit van Amsterdam doet momenteel onderzoek, maar wij zijn ervan overtuigd dat het meestal goed gaat." Katalijn Ritsema van Eek, psycholoog aan de Erasmus Universiteit, is er juist van overtuigd dat in Ochten even een topje zichtbaar is geworden van een enorme ijsberg aan verborgen kinderleed. Ze weet van talloze andere gevallen waar het ondanks oprechte ouderliefde en hulp van familie en/of professionals helemaal mis ging. De psychologe plaatst het belang van het kind voorop. „Dat heeft geen keus: het wordt geboren en is compleet afhankelijk. Ouders claimen hun recht op voortplanting, vaak zonder dat ze zich bewust zijn van wat dat inhoudt. Moeders zijn soms als kinderen van tien die een baby zien als pop. Ze hebben vaak geen benul van wat ze te wachten staat." Een verbod zou gezien de internationaal vastgelegde rechten niet haalbaar zijn. „In sommige situaties vind ik dat wrang. Als mensen drie of vier keer kinderen krijgen die allemaal uit huis zijn geplaatst en de vrouw is voor de vijfde keer zwanger, vraag ik me af waarom niet een stap eerder wordt ingegrepen en tot anticonceptie wordt overgegaan." Ritsema van Eek pleit er wel voor om uiterst kri tisch te bekijken of mensen werkelijk de capaci teit missen of dat ze, met begeleiding, toch kunnen opvoeden. In wat zij noemt een algemeen capaciteiten ge sprek zouden begeleiders met een gehandicapte moeten be spreken wat in de toekomst mogelijk is: een rijbewijs? zelfstandig wonen? Kinde ren? „Dat gesprek zou je moeten koppelen aan anticonceptie. Standaard de prikpil gaat wat ver, maar wat heeft het voor zin hierover te praten als mensen onder tussen spontaan zwanger worden?" In de praktijk echter is er spanning tussen het beleid om zelfredzaamheid te stimuleren enerzijds en zwangerschap te ontmoedigen anderzijds. Voor MEE is de Bossche kwestie aanleiding geweest om voor een interne meldplicht bij zwangerschap van cliënten. Dat moet een vroegtijdige, gecoördineerde aanpak garanderen. „Het is ondoenlijk een waterdicht systeem te ontwikkelen voor preventie", denkt Bert rams. „Mensen melden zich pas als ze een probleem hebben. Misschien ligt hier ook een belangrijke taak voor het bijzonder onderwijs." Verdient het Bossche stel een tweede kans? William Westveer hoeft er niet over na te denken. „Natuurlijk, maar dan met betere ondersteuning." Bertrams is al even duidelijk. „Wij achten hen onvoldoende capabel om kinderen groot te brengen. We hebben niet voor niks bij beide zwangerschappen aangedrongen op abor tus. De tweede zwangerschap heeft laten zien dat ze ook niet adequaat kunnen omgaan met anticonceptie. Wij kunnen alleen adviseren en niet dwingen, en ik zou mensen ook niet categoraal onder curatele willen stel len." ZATERDAG 29 JANUARI 2005 ER BIJ Servië heeft een der grootste en belangrijkste filmarchieven ter wereld, maar miljoenen meters filmband dreigen door geldgebrek verloren te gaan. Uniek historisch materiaal teert langzaam weg, omdat verwarming en airconditioning ontbreken. Restaurateurs vechten een verloren strijd tegen het verval, met kopieermachines van voor de Tweede Wereldoorlog. door Cees van Zweeden Een bordje op de deur ontbreekt, maar het Joegoslavische Filmarchief aan de rand van Belgrado is niet moeilijk te vinden. Reeds van verre zijn de films te zien, die achter de vuile ramen metershoog liggen opgestapeld. „Ruimtegebrek is ons grootste probleem", zegt Aleksandar Erdeljanovic, hoofd van het archief. „We hebben hier bijna honderddui zend historische films, veel meer dan we kunnen bergen. Op de gangen, in de kanto ren - overal slingeren films." Erdeljanovic werd tien jaar geleden in zijn functie benoemd, nadat hij op televisie een filmquiz had gewonnen. In die tien jaar pre sideerde hij over het verval van wat wordt gerekend tot een van de vijf belangrijkste fil marchieven ter wereld. In het leproze ge bouwtje ligt 340 miljoen meter filmband weg te kwijnen. „Films dienen te worden opge slagen in ruimtes waar temperatuur en luchtvochtigheid constant zijn", legt Erdel janovic uit. „Hier ontbreken airconditioning Aleksandar Erdeljanovic wijst - met de wandelstok van Charlie Chaplin - naar de anderhalve eeuw oude platenspeler van koningin Nathalie van Servië. Foto's GPD/Cees van Zweeden en verwarming. Elke dag gaat iets van histo rische waarde verloren. De opslag van films is slechts één probleem. Erdeljanovic loopt naar een belendend ka mertje waar een fijn besneden wandelstok van Charlie Chaplin oneerbiedig in een hoekje rust. Hij grijpt de stok en wijst non chalant naar een platenspeler uit 1860, die op een metalen archiefkast staat. „Koningin Nathalie speelde hier nog dansmuziek op", zegt hij in een verwijzing naar een van de eerste vorstinnen van Servië. Het Joegoslavische Filmarchief dankt zijn collectie voor een belangrijk deel aan de po sitie van het toenmalige Joegoslavië als brug tussen Oost en West. Zo herbergt het meer films uit Rusland, China, Tsjechië en Slowa kije dan enig ander archief in de wereld, bui ten die landen. Veel van de Chinese films zijn de enige kopieën ter wereld, nadat de originele exemplaren tijdens de Culturele Revolutie in het land waren vernietigd. Het archief in Belgrado heeft daarnaast ook de enige volledige kopie van de Italiaanse film Dante uit 1920. Gevraagd naar een paar Nederlandse voorbeelden, trekt Erderjanovic achteloos Rembrandt, Schilder van de Mens (1957) en Glas (1958) uit een kast. „We hebben er veel meer", zegt hij. „Een Italiaanse filmmaker, Carlo Lizzani, was ver baasd hier 13 van zijn films aan te treffen. Dat was meer dan in enig archief in zijn ei gen land." Hoeveel buitenlandse films Bel grado heeft, bleek tijdens de NAVO-bombar- dementen van 1999. Een bom trof een van de archiefgebouwen, maar de ironie wilde dat er geen enkele Servische film in lag. De films overleefden de overstroming die volg de op het bombardement, omdat ze alle maal in plastic zakken lagen. De eerste Servische speelfilm, Karadjordje uit 1911, arriveerde pas enkele maanden ge leden in Belgrado. Deze film belandde des tijds in de particuliere collectie van een Duitse vluchteling, Ignaz Rheintaler, in het Kroatische Osijek. Rheintaler vluchtte na de Eerste Wereldoorlog naar Oostenrijk, waar de collectie driekwart eeuw in zijn kelder lag. Een kleinzoon schonk de hele verzameling vorig jaar aan het Weense Archief, dat Ka radjordje uiteindelijk in een doos vond. Uit dezelfde doos kwamen ook nog elf docu mentaires uit de jaren '20 tevoorschijn. Schrijnend Van de 100.000 films in het Joegoslavische Filmarchief zijn 70.000 speelfilms. De overi ge zijn tekenfilms en documentaires. Daar naast ligt in een ander archief in Belgrado, Filsmske Novosti, nog eens ruim 15 miljoen meter aan documentaires en nieuwsfilms weg te rotten. De situatie daar is nog schrij nender; de roestige cilinders met films liggen er zelfs in de toiletten. Veel van die films zijn uniek, zoals de één uur lange opname van de kroning van Koning Peter in 1904. Filsms ke Novosti herbergt beelden van alle hoogte punten uit de Servische geschiedenis: de dramatische Servisch-Franse opmars door Macedonië in de Eerste Wereldoorlog, de partizanenstrijd in de Tweede Wereldoorlog, de geboorte van Tito's Beweging van niet ge bonden landen. Het beschikt daarnaast over opnames uit bijvoorbeeld Hitiers Duitsland, Nassers Egypte, Khadaffi's Libië. Of docu mentaires die in Tito's tijd werden gemaakt, maar om politieke redenen nooit vertoond mochten worden. Om het verval te stuiten is geld nodig voor een airconditioned archiefgebouw. Daar naast moeten, voor zover nog mogelijk, de Het filmarchief van Belgrado: zelfs op de onver> gangen liggen de films opgestapeld. beschadigde films worden hersteld. Tenslot te zou er een museum moeten komen voor de honderdduizenden posters en talloze voorwerpen die nu onder een dikke laag stof in werkkamertjes liggen, zoals een van de eerste camera's van Lumiëre en een hon derd jaar oude Edison-projector. Geld is echter een schaars goed in het huidi ge Servië. „Een internationale norm is dat een filmarchief voor iedere miljoen meter film, één werknemer moet hebben, onder meer voor de restauratie van oud materi aal", zo verklaart Marjan Vujovic, hoofd bui tenlandse betrekkingen van het archief. „Dat betekent dat wij 340 werknemers zouden moet hebben. Maar we hebben er slechts 25." Die anderhalve man en een paardenkop moeten bovendien hun restauratiewerk doen met apparaten die zelf thuishoren in een museum van oudheden. De machine voor het maken van kopieën dateert uit 1936, de pers is een halve eeuw oud. Een moderne pers, afkomstig uit Engeland, is ook aanwezig in de werkplaats - op een foto aan de muur. ide en vochtige

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7