Van goddelijk tot gootsteen rijp El BI. Opeens voelde Zoë haar nek kraken Nicolaas Klei is na tweeduizend supermarktwijnen nog altijd fris en fruitig Aantal ongevallen op scholen nog steeds schrikbarend hoog Eind vorig jaar verscheen de vijfde editie van de Supermarktwijngids van Nicolaas Klei. In vijfjaar tijd groeide de vuistdikke gids uit tot een bijbel voor wijnliefhebbers. Midden in de zomer hebben de supermarkten hun wijnassortiment voor het jaar erop rond en dan heeft Klei tien weken de tijd om tweeduizend wijnen te proeven en te beschrijven. Het unieke aan de gids is dat de lezer het complete supermarktaanbod krijgt voorgeschoteld en dat Klei, in tegenstelling tot de meeste van zijn collega's, niet schuwt hele oogsten het riool in te schrijven. door Céline Rutten Hij kan lyrisch worden als hij vleug jes laurier tegenkomt, of 'een bek vol fruit'. Maar een fles kan ook ge degradeerd worden tot een chemisch mon ster, met lucht van agressieve after-shave, bijtende zuren of gore stinkende dweilen. Klei: „Lekkere wijn beschrijven is niet moei lijk en vieze al helemaal niet. De best wel aardige blijven lastig. Een beetje fruitig, een beetje houtig of als het wit is een beetje fris fruitig. Wat moet je er mee?" De tweeduizend wijnen die Nicolaas Klei vanaf de zomer in tweeënhalve maand over de tong laat rollen, worden aangeleverd van uit Almere. Daar staat Meron, het laboratori um waar supermarkten hun wijnen laten keuren op ontoelaatbare stoffen. De super markten leveren de wijnen gratis aan Nico laas Klei, behalve Lidl en Aldi. Die willen nog steeds niet meewerken, dus haalt iemand van de uitgeverij ze zelf uit de schappen. „Over het algemeen doe ik dertig flessen per dag, maar als er veel bocht tussenzit, kun je het tempo flink opschroeven. Veel vieze wij nen komen ook steeds weer terug. Meestal hoef je je neus er maar boven te houden en dan weet je het al. Ik proef ze altijd wel, want er kan natuurlijk een wonder gebeuren. Maar normaliter zijn ze rijp voor de goot steen. „Bij lekkere wijnen gaat het langzamer, maar het is wel leuker om te doen. Heb je een rij Nicolaas Klei proeft zo'n dertig supermarktwijnen per dag. „Als er veel bocht tussenzit, kan ik het tempo opschroeven." Foto: GPD/Marc Bolsius Foto: Ton Kastermans tje spannends uit Frankrijk, dan proef je, zet ze even weg, fietst naar de supermarkt om er even een andere naast te zetten. Is er de twijfel over de kwalificatie - krijgen ze vier of vijf glaasjes (de hoogste score, red.) toebe deeld? - dan haal je die andere fles erbij van een paar dagen geleden uit hetzelfde gebied en laat je de prijs meespelen om te kijken of het een Omfietswijn kan worden. „Soms zit er een fles bij waarvan ik denk: ongeacht wat het kost is het waard om er voor om te fiet- Glasbak Klei proeft meestal in twee sessies van vijf tien wijnen. „Aan het eind van de dag spoel ik de vieze wijnen door de gootsteen. Het betere spul zet ik bij aardige buren naast de voordeur." De volgende ochtend verdwijnt hij dan met volle tassen richting glasbak. Daar ontmoet hij soms Remco Campert die in dezelfde straat woont en ontstaan er mooie gesprekken. Klei: „Ik denk niet dat de Supermarktwijn gids concurreert met de wijnalmanak van Hubrecht Duijker, De 500 beste wijnen onder de 5 euro. Duijker heeft alleen het beste van alle importeurs tot 4,99 euro. Ik ga ook voor vies. Het is eerder een kwestie van aanvullen dan van concurrentie." Nicolaas Klei is getrouwd met cultuurhisto rica Marieke Cobelens. Hij studeerde rechts geschiedenis en Romeins recht. Zijn afstu deerscriptie ging over de waterschappen in Holland in het begin van de achttiende eeuw en was een bron voor kritiek voor zijn hoog geleerde docenten, omdat hij het onderwerp ietwat ironisch benaderde en er ook een mooi verhaal van had gemaakt. Zijn vrouw Marieke: „Humor mocht niet. Het moest wetenschappelijk zijn en zwaar en moeilijk. Het was toen al duidelijk dat hij leuk kon schrijven en een over een enorme kennis beschikte. Hij weet over veel onder werpen mee te praten." Samen schreven ze een boek over kleren voor heren, De man in zijn hemd. Marieke Biografie Geboren in 1961 in Amsterdam Opleiding: Gymnasium alfa Studie: Rechtsgeschiedenis en Romeins recht Auteur van: Over de tong (1994), De man in zijn hemd (1996), Onder de kerk (1997), Ach ter het etiket (1998), Supermarktwijngidsen 2001,2002, 2003,2004,2005 verzamelde de wetenschappelijke gegevens, Nicolaas schreef en dus kun je daarin hoofd stukjes tegenkomen die alleen gaan over de knoop van het herenvest. Niet lang na zijn afstuderen werd hem ge vraagd om over zijn liefde voor wijn te schrijven in een tijdschrift voor maag- en darmspecialisten. Weer wat later had Nijgh en Van Ditmar behoefte aan een eigenwijs boek over wijn en alles wat je altijd al van wijn wilde weten. Zo was Nicolaas Klei als vanzelf wijnschrijver geworden. Klei: „Na het eerste boek verschenen een paar recen sies van collega's waar de jaloezie vanaf droop. Zo van: Die onbekende meneer Klei die meent zich te kunnen permitteren, enzo voort." „Nicolaas beschikt over een olifantengeheu gen", zegt zijn collega Erwin Walthaus. „Hij heeft een database in zijn hoofd waardoor hij na jaren nog wijnen kan terughalen." Omgegooid Hoe goed zijn de wijninkopers van de super markten? „Heel wisselend. De meesten zijn gewoon manager, maar er zijn er ook die, als ze dit baantje krijgen, enthousiast cursussen gaan volgen. De inkoper van de Hema deed het heel goed, maar die kreeg te horen dat de ZATERDAG 29 JANUARI 2005 wijnen te duur waren met het gevolg dat in de gids van 2001 de Hema een zesminnetje kreeg. Toen zijn ze rigoureus geweest en hebben alles omgegooid. Alles er uit en hele maal opnieuw begonnen. Moet je nu kijken wat ze hebben." „Voor zo'n wijngids wil je objectief zijn, maar dat lukt geen mens. Bij een rode Fran se wijn, zo een waar je zelfvan houdt, heb je de neiging om bij twijfel de beoordeling naar boven af te ronden. Aan de andere kant staan er in de gids heel veel Omfietswijnen, die ik zelf niet zou kopen. Ooit heb ik ge schreven geleden dat alle supermarktwijn troep was. Dat is te kort door de bocht. Er zit wel veel van hetzelfde in. Als je een Char- donnay proeft, is het toch zo van: is het nou de één of de ander." Wat is de invloed die u hebt op de samenstel - ling van de supermarktcollecties? Over een paar jaar is de gids zo veelgelezen dat wijnin kopers er rekening mee gaan houden. Dus dan bepaalt u het assortiment van al die su permarkten... Hij lacht. „Ik heb er nog niets van gemerkt, want anders zouden al die vieze flessen er niet liggen. Het is gewoon een feit dat tien van de best verkochte wijnen toch de kar tonnen pakken Liebfrauenmilch zijn. Je snapt niet dat mensen die dat jaren drinken, nog in leven zijn." Jaarlijks komen een kleine dertigduizend scholieren op de afdeling Spoedeisende Hulp van een ziekenhuis terecht door een ongeluk tijdens gymles op school. Ondanks zo nu en dan welwillende pogingen van scholen zelf om de veiligheid te verhogen, of door als schoolbestuur te registreren waar wat misgaat, neemt het aantal ongevallen niet af. Scholen zijn nog altijd relatief onveilige plekken. door Janine Stougie De 15-jarige Zoë-Naomi was een veelbelovende leerlinge van een Zwolse scholengemeenschap. Goed op school, mooie resultaten op haar havo-rapporten, veel vriendjes en vriendinnetjes. Een jaar geleden kwam daar abrupt een einde aan. Zoë, zoals ze door iedereen wordt genoemd, raakte gewond tijdens gymles. Volgens gymdocenten komt het steeds vaker voor dat zij persoonlijk aansprakelijk worden gesteld voor ongelukken tijdens de gymles. Foto: GPD/Thom van Dijke Ze waren aan het worstelen - ook wel stoeispelen genoemd - op de knieën. 32 kinderen, jongens tegen meisjes, met slechts toezicht van één gymlerares, die zich bij het scheids- rechterswerk liet bijstaan door me de-leerlingen. Het ging er niet al te zachtzinnig aan toe en ineens voelde - en hoorde - Zoë haar nek kraken, het werd zwart voor haar ogen en ze raakte even buiten bewustzijn. Hoewel er eigenlijk niet met het kind rondgezeuld mocht worden, gebeur de dat toch. Zoë had, toen ze weer bij bewustzijn kwam, wel huilend verteld dat ze iets hoorde kraken in haar nek, maar daar werd niet echt op gereageerd. Ze werd door de gymlerares op de been geholpen, in de kleedkamer met een zak ijs neer gezet, waarna de lerares terugging naar de gymzaal om de les af te ron den. „Op een gegeven moment werd ik gebeld", vertelt Zoë's moeder, Jac queline Jager. „Dat er iets gebeurd was met mijn kind. Toen ik Zoë aan de lijn kreeg, werd duidelijk dat er iets ernstigs aan de hand was. Ze huilde en vertelde dat er iets geknakt was in haar nek." Hoewel Jacqueline bij de lerares aandrong om een am bulance te bellen, gebeurde dat niet. „Ik heb zelf geen auto. Dus ik kon weinig doen. Dat is achteraf maar goed ook, want als ik Zoë achterop de fiets had genomen, was ze er nu waarschijnlijk niet meer geweest." Ondertussen was de conciërge inge schakeld, die Zoë naar haar huisarts bracht. Die constateerde dat Zoë let terlijk en figuurlijk de nek was omge draaid, waarna ze onmiddellijk naar de eerste hulp van het ziekenhuis werd gebracht. Uit de mri-scan kwam naar voren dat er een duidelij ke knik in haar nek zat. Allerlei neu rologische onderzoeken later bleek dat Zoë een whiplash had opgelo pen. Zoë kan momenteel niet zo heel veel meer. Ze gaat halve dagen naar school. Langer houdt ze het niet vol. Ze krijgt twee keer in de week thuis les, maar haar concentratievermo gen is enorm afgenomen. Ze is ver geetachtig en heeft evenwichtsstoor nissen. De school wil niet ingaan op het on geval van Zoë en de reden waarom er zo'n geharrewar is over de verant woordelijkheid en aansprakelijkheid. „Het is jammer dat het zo uit de hand is gelopen. Wij zeggen nu niets, dat is niet verstandig omdat we in een juridische procedure zijn verwikkeld," aldus de directie. Volgens gymdocenten komt het steeds vaker voor dat zij persoonlijk aansprakelijk gesteld worden. Ook door de school waar ze lesgeven. „Een school heeft geen zin in die verantwoordelijkheid en dan verwij zen ze ouders naar ons," aldus een paar gymleraren die anoniem willen blijven, „omdat ik anders mijn baan wel kan vergeten." In het geval van Zoë-Naomi Moll is de Arbeidsinspectie nooit door de school op de hoogte gesteld van het ongeval tijdens de gymles. Ze heeft dan ook geen nader onderzoek naar het ongeluk gedaan. De school van Zoë wijst erop dat ze geen verant woordelijkheid draagt omdat de Ar beidsinspectie geen nader onder zoek heeft ingesteld. Maar volgens de inspectie slaat die gevolgtrekking nergens op. „Aan het niet nader on derzoeken van het ongeval door de Arbeidsinspectie mogen en kunnen door de scholengemeenschap geen rechten worden ontleend", zegt in specteur F.A. de Wilde van de noor delijke afdeling van de landelijke Ar beidsinspectie. Campagne Consument en Veiligheid is - in samenwerking met om meer het ministerie van onderwijs en de GGD - drie geleden in het basisonderwijs begonnen met de camj ne: Veiligheid op de basisschool: werken aan een scl zonder ongelukken. Inmiddels doen 6.000 van de 7. basisscholen in Nederland mee aan de campagne. Ni veel voorlichting hebben die scholen nu duidelijke hui gels, die bij iedereen bekend zijn, worden alle ongeluk en bijna-ongelukken geregistreerd, komt er jaarlijks verslag van de veiligheid in en om het gebouw en h elke school een veiligheidscoördinator. In september gint Consument en Veiligheid in opdracht van het mi terie met een soortgelijke campagne voor het voortgi onderwijs.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6