Charmante, harde strateeg vuur 'Als een van de twee moet opstappen, is dat niet de baas' ZATERDAG 29 JANUARI 2005 ER BIJ Man met twee gezichten: president-directeur Gerlach Cerfontaine van Schiphol is beminnelijk en vasthoudend tegelijk. Foto: ANP/Raymond Rutting Een charmeur. Een innemende persoonlijkheid. President directeur Gerlach Cerfontaine van Schiphol is een gemoedelijke Limburgse jongen gebleven. Maar evengoed liet hij collega-directeur Marike van Lier Leis zonder pardon haar koffers pakken. Met Cerfontaine kun je beter geen ruzie krijgen. door Richard Mooyman chiphol-topman kust het asfalt bij de opening van de Pol kan. Foto: ANP/Olaf Kraak Een man met twee gezichten, zo wordt hij door diverse betrokkenen ge noemd. Hartelijk, informeel, vol aan dacht. Maar Cerfontaine heeft een minder zachte kant. Hij kan arrogant overkomen en schrikt er niet voor terug om zijn wil dwin gend op te leggen. Want ondanks zijn opvat tingen over 'coachend leiderschap' is er maar één de baas. En dat is Cerfontaine. De flamboyante Schiphol-topman met de nonchalante haar dracht ligt onder vuur. Zijn botte optreden bij het ontslag van collega- directeur Van Lier Leis veroorzaakte ophef tot op het Binnenhof. De PvdA stelde Ka mervragen over het gedwongen vertrek van een van de machtigste zakenvrouwen van Nederland. De sociaal-democraten denken dat Cerfontaine buiten zijn boekje is gegaan. De 58-jarige Cerfontaine zwaait al jaren de scepter over de vierde luchthaven van Euro pa. Een banenmotor in het hart van de Randstad, goed voor meer dan 57.000 direc te arbeidsplaatsen. Een geldmachine ook. Ondanks de malaise in de luchtvaart behaal de Schiphol in 2003 een winst van 191 mil joen euro. De luchthaven investeert jaarlijks zo'n slordige 430 miljoen euro. Met een lange omweg kwam Cerfontaine op Schiphol terecht. Als medicus had hij eigen lijk niets met vliegtuigen. Gerlach Jean Cer fontaine groeide op in Zuid-Limburgse dorpje Houthem-St.Gerlach. Na zijn studie medicijnen in Utrecht, was hij onder meer assistent-verloskundige in Indonesië, waar nemend huisarts in Limburg en scheepsarts. Uiteindelijk koos Cerfontaine voor een be stuurlijke carrière in de gezondheidszorg. In zijn woonplaats Utrecht was hij onder meer directeur van het Wilhelmina Kinder ziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis Utrecht, waar hij opklom tot bestuursvoor zitter. Hij bracht een reeks lastige fusies tot een goed einde en het AZU werd onder zijn leiding door het weekblad Elsevier uitgeroe pen tot het beste ziekenhuis van Nederland. Op een dag in 1998 rinkelde de telefoon. Of hij er iets voor voelde om opvolger te wor den van Hans Smits, president-directeur van Schiphol? Hij besloot het te doen. Bij zijn af scheid van de medische wereld prezen rela ties hem als een natuurlijk leider, charisma tisch en inspirerend. Een man met een hekel aan bureaucratie, die slecht nieuws aan me dewerkers kan brengen alsof het een belo ning betreft. Maar tussen de lofzangen vie len ook woorden als ijdel en autoritair. Vlot haalde Cerfontaine op Schiphol de be zem door het hoofdkantoor. Staffunctiona rissen moesten verdwijnen, terwijl in de ter minal meer personeel aan het werk werd ge zet voor zaken als schoonmaak, het klaarzet ten van bagagekarretjes en informatievoor ziening. Hij vormde het nogal ambtelijk ingestelde overheidsbedrijf Schiphol om in een com mercieel ingestelde onderneming. Cerfon taine omarmde het idee van een airportcity: een luchthavenstad die met de ontwikkeling van kantoren, hotels, winkels en horeca veel geld kan opleveren. In het contact met omwonenden had hij zijn communicatieve vaardigheden volop nodig. Cerfontaine begaf zich geregeld in het hol van de leeuw. Bij gesprekken aan de keuken tafel in het door vliegherrie geteisterde Zwa nenburg bracht hij gebak mee. In Spaarndam beloonde een zaal vol boze inwoners Cerfontaine met een luid applaus na zijn belofte dat een veel hinder veroorza kende vliegroute zou worden verlegd. De route werd inderdaad verschoven. ,,Voor de ze zaak heeft hij zich persoonlijk ingezet", zegt voorzitter Barend Jan Luijtze van de Dorpsraad Spaarndam. „Hij is een char meur, weet mensen voor zich in te nemen. Alles doet hij eraan om de afstand zo klein mogelijk te houden." Positief is ook de vliegwereld. Volgens secre taris Frank Allard van de branche-organisa tie voor luchtvaartmaatschappijen BARIN is Cerfontaine een slimme strateeg, die de par tijen goed weet te bespelen. Daarbij houdt hij zijn eigen belang duidelijk voor ogen. Verder is hij 'een plezierig mens, makkelijk benaderbaar'. De weg in politiek Den Haag kent Cerfontaine goed, zo stelt Allard. „Hij kan handig manoeuvreren, ofschoon hij wel eens wrevel wekt." Ras-netwerker Maar ras-netwerker Cerfontaine kan uit zijn slof schieten. Enkele jaren geleden trommel de hij de pers op voor een tirade over de PvdA, die zich plotseling tegen de privatise ring van Schiphol keerde. Hij noemde de ommezwaai 'een schande'. Cerfontaine zag zijn internationale ambities stranden. Hij wilde Schiphol uitbouwen tot een luchtha- venmultinational door deelnames en over names over de hele wereld. Inmiddels heeft het kabinet Balkenende alsnog besloten dat een minderheidsaandeel mag worden gepri vatiseerd. Cerfontaine kijkt graag verder dan Schiphol alleen en dus flirtte hij met de landelijke po litiek. Aan meningen geen gebrek. Hij hekelt graag de bestuurlijke stroperigheid, waar door de Randstad onbereikbaar dreigt te worden en niet meer aantrekkelijk is als ves tigingsplaats voor buitenlandse bedrijven. Met de voormalige minister Hans Wijers (D66) zette hij zich al langer in voor de leef Cerfontaine (midden) aan de keukentafel met inwoners van Zwanenburg. Foto: Hans van Weel baarheid in zijn Utrechtse woonbuurt. Maar toen hij door D66 werd gevr aagd als minister van economische zaken in het tweede kabi net Balkenende, zag hij af van het regerings pluche. Hij zou te weinig tijd overhouden voor zijn drie zoons en echtgenote, de tv- presentatrice Pia Dijkstra. Maar ook geld speelde een rol, zo gaf hij later toe. Een mi nister verdient namelijk een stuk minder dan de 345.000 euro die Cerfontaine in 2003 ontving, nog afgezien van zijn behaalde recht op bonussen van in totaal 190.000 eu- Complex en bizar De complexe en soms bizarre milieuregelge ving voor Schiphol bleek ook voor Cerfontai ne een lastig dossier. Als boegbeeld werd Cerfontaine flirtte met de landelijke poli tiek, maar wees een ministerschap voor D66 af. Foto: GPD/Marco Hofste Cerfontaine al gauw op alle mogelijke pro blemen aangekeken, ook al werden die deels veroorzaakt door besluiten in politiek Den Haag. Zo'n beetje iedereen schuilt achter mijn rug, heeft de president-directeur wel eens verzucht. Als schaker op vele borden tegelijk ging er wel eens wat mis. Zo was er de affaire rond de te krap vastgestelde capaciteit van de Zwanenburgbaan. Deze beruchte rekenfout moest worden rechtgebreid door een onder deel van de luchtvaartwet weer aan te pas sen. Het leverde woedende reacties uit de omgeving op, want dit betekende een inten siever gebruik van de Zwanenburgbaan dan beloofd. De vliegbranche was eveneens ontevreden. Want hoewel de blunder werd hersteld, kon den er binnen de geluidsgrenzen minder vluchten worden uitgevoerd. Dan was er de opening van de Polderbaan. Die bleek geen wondermiddel tegen de ge luidsoverlast, integendeel. Het gebruik van de nieuwe baan leidde tot een stortvloed van klachten uit gebieden die tot dusver weinig of geen last hadden van vlieglawaai. Tot ver bijstering van vriend en vijand bleken vlieg tuigen bij parallelle starts van de Polderbaan en Zwanenburgbaan te dicht bij elkaar te ko men. De luchtverkeersleiding nam extra vei ligheidsmaatregelen, die leidden tot meer geluidshinder. Cerfontaine ondergroef vorig jaar zelf zijn positie door een mislukte overstap naar VNO-NCW. De transfer ketste volgens de werkgeversorganisatie op het laatste mo ment af op de 'ongebruikelijk hoge pensi- oeneisen'. Cerfontaine meldde zich weer doodleuk op het hoofdkantoor van de lucht haven. Hij hield het erop dat zijn liefde voor Schiphol had gewonnen, maar door deze af faire verspeelde hij intern goodwill. Schiphol scoort op het gebied van de baga ge-afhandeling en vertragingen al jaren slecht ten opzichte van de grote Europese concurrenten. De operationele problemen zijn, althans volgens de lezing van Schiphol, de belangrijkste reden voor het vertrek van de 45-jarige operationeel directeur Marike Van Lier Leis. De bedoeling was dat het ge ruisloos zou gaan, maar het werd een publi citaire ramp. Als reden werd aangcv^rd een verschil van inzicht over het beleid. Dat klonk natuurlijk alsof er meer aan de hand was. Na een storm van publiciteit besloot Schiphol een tipje van de sluier op te lichten. De commissaris sen lieten weten dat haar functioneren on der de maat was. Daarbij speelde de opera tionele samenwerking met de grootste klant KLM een belangrijke rol. Het ontaardde in een partijtje moddergooi en. De opgestapte directeur hield het vooral op de 'sterk verstoorde relatie' met haar baas Cerfontaine en een verschil van inzicht. Cer fontaine en Van Lier Leis lieten via hun woordvoerders weten dat zij voor dit artikel geen nadere toelichting willen geven. Juris ten onderhandelen nu over een vertrekrege- ling. Kwaad bloed Vier jaar geleden had Cerfontaine de voor malige zakenvrouw van het jaar nog vol trots binnengehaald. Van Lier Leis was destijds directeur van transportbedrijf Van Gend &Loos. Terwijl Cerfontaine regelmatig in het volle licht van de schijnwerpers stond, hield Van Lier Leis zich liever op de achtergrond. Voor sommigen kwam haar ontslag hele maal niet als een donderslag bij heldere he mel, voor anderen was het wel 'out of the blue'. Schiphol scoorde in 2004 niet goed op de internationale ranglijstjes op het gebied van bagage-afhandeling en vertragingen, maar in de voorgaande jaren waren er soort gelijke problemen. Niettemin behaalde Van Lier Leis in 2003 nog het recht op bonussen van in totaal 168.000 euro bovenop haar basissalaris. Een jaar later la- gen de zaken kennelijk to taal anders. Volgens bronnen rond Cerfon taine was de situatie on houdbaar omdat de KLM geen vertrouwen meer had in Van Lier Leis. Het personeel had kennelijk eveneens moeite met haar. Volgens de Centrale Ondernemingsraad zet te zij veel kwaad bloed door tot op het bot te bezuinigen, waardoor de dienstverlening in de knel kwam. Cerfontaine stapte in december met het pro bleem naar de Raad van Commissarissen. Voorzitter Kalff (ex-topman van de ABN- Amro) en de vooraanstaande commissaris Woltman (ex-KLM) schaarden zich achter de topman. Van Lier Leis moest haar koffers pakken, verontwaardigd omdat zij nooit eer der kritiek op haar functioneren zou hebben ontvangen. Bronnen dichtbij Cerfontaine houden vol Ék dat er geen meningsverschil was over de strategie, maar volgens getrouwen van Van Lier Leis speelde dit wel degelijk een rol. Vol gens deze lezing wilde Cerfontaine zich con centreren op service aan Air France-KLM, die Schiphol extra onder druk kan zetten omdat de combinatie in Parijs beschikt over een alternatieve luchthaven. Groei en expan sie zouden na de privatisering vooral uit het buitenland moeten komen. Van Lier Leis zag meer in groei op Schiphol zelf door aparte, goedkopere voorzieningen voor prijsvechters. Maar dat was tegen het zere been van de KLM, die al jaren aandringt op lagere afhandelingstarieven en snellere service. „Het is allemaal niet erg elegant ge gaan", aldus voorzitter Benno Baksteen van het Platform voor de Nederlandse Lucht vaart. „Maar als één van de twee moet op stappen, dan is dat natuurlijk niet de baas." Cerfontaine heeft inmiddels Alain Maca, di recteur van de Schiphol-terminal in New York, laten overvliegen om orde op zaken te stellen. Dat is een slimme zet. want als ex- KLM-er lijkt de Amerikaan Maca ook de aan gewezen man om de gespannen relatie met de KLM te verbeteren. De strateeg Cerfontai ne kan tevreden zijn. Glorieus was het zeker niet, maar de schaakpara] is gewonnen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5