Weggemoffeld verleden speelt op Op de vlucht voor een zeemonster, Vader kan het even niet meer aan Adembenemend spel met feit en fictie Gruwelijke details thriller recensie Joost Reijnders 'De moordkamer' door Peter May. Uitgeverij Bzztöh. Prijs: €19,50. Aan gruwelijke details opnieuw geen gebrek in deze tweede thriller van Pe ter May die uitgeverij Bzztöh in verta ling op de markt heeft gebracht. Deze keer speelt de geschiedenis zich niet in Peking af, maar in Shanghai. Daar worden in-een massagraf de resten van negentien jonge vrouwen gevon den. In stukken gehakt en ontdaan van hun organen. Werk genoeg dus voor Margaret Campbell. Haar gelief de, politieinspecteur Li Yan, is vanuit Peking te hulp geroepen om de zaak op te lossen. Samen gaan ze de mis daad te lijf. May gebruikt zijn thriller als vehikel om zijn kennis over China te etaleren en dat maakt dit tot een heel aardig boek. Er speelt natuurlijk ook nog zo iets als de liefde. En ook deze keer slaagt May er niet in dat op een aan nemelijke manier voor het voetlicht te brengen. Puberaal, maar misschien is dat wel Chinees. Wel is De moord kamer aanzienlijk spannender dan De vuurmaker, het eerste deel van de Campbell-cyclus. 1. (2) John Grisham, De deal Bruna, 19,95 2. (1) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 19,95 3. (3) Han van Bree, Het aanzien van 2004 Spectrum, 14,95 4. (5) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh-Sijthoff, 19,95 5. (4) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 Eindelijk is Dan Brown van de eerste plaats versto ten. John Grisham heeft het op z'n geweten die in De deal ouderwets in vorm is. Nieuw: de op zijn ei gen carrière en op tennissende collega's terugkij kende Krajicek (die meteen het commerciële succes van echtgenote Daphne Deckers evenaart - knap). Ook nieuw: de cartoons van Fokke Sukke waar in op hilarische wijze het afgelopen jaar op de korrel wordt genomen. 6. (6) Saskia Noort, Terug naar de kust Anthos, 12,50 7. (7) Saskia Noort, De eetclub Anthos, 18,95 8. (-) Richard Krajicek, Harde ballen Tirion Sport, 16,95 9. (-) Fokke Sukke, Het afzien van 2004 Harmonie, 8,60 10. (8) Simon Cox, De geheimen van de Da Vinci code Forum, 12,50 Bron: CPNB/De Bestseller 60 roman recensie Jan-Hendrik Bakker 'Uefdesgeschiedenis. Relaas van het verval' door Bas van Putten. Uitgeverij Contact. Prijs: €17,80. Een vrouw van even in de zestig staat kort voor haar pensionering. Ze is docente Frans, altijd een zware baan gehad dus en ze ziet uit naar het nieuwe leven, waarin ze veel tijd zal heb ben voor haar hobby muziek. Dan krijgt ze van het ene op het andere moment te horen dat slokdarmkanker haar lichaam heeft verwoest en dat ze nog slechts zeer korte tijd zal leven. Het is een lelijke streep door de rekening, maar de vrouw vangt de slag moedig op. Op het moment van de noodlotstijding echter laat haar echtgenoot plotseling weten dat dit niet de bedoeling kan zijn en hij het leven zo niet aan kan. De echtgenoot stort in en zijn dood zieke vrouw krijgt er in haar laatste le vensmaanden een zorgenkindje bij. Bas van Putten beschreef met Liefdesgeschie denis een genadeloze momentopname uit een huwelijk. Vader kan het even niet meer aan dat moeder gaat sterven. In plaats van haar te hel pen zakt hij weg in een moeras van zelfmede lijden. Vermoedelijk gaat het om een drama dat zich afgespeeld heeft tussen Van Puttens eigen ouders, maar dat doet eigenlijk nauwe lijks ter zake. Dit schitterend geschreven, bitte re maar ook lucide boekje stijgt veruit boven de particuliere verschrikking die er waar schijnlijk aan ten grondslag heeft gelegen. Liefdesgeschiedenis gaat over heel veel. Het is inderdaad de ontluisterende rekening die op gemaakt wordt van een huwelijk. Waarom vlucht een echtgenoot in een depressie als hij er moet zijn om zijn vrouw in haar laatste maanden te steunen? Dan moet dat huwelijk op drijfzand gebouwd zijn geweest. De zoon, inmiddels van middelbare leeftijd en zelf vader van een gezin, ziet een vorm van verraad in het gedrag van zijn vader. En wel een heel ern stige. Wat wil je als je met je arme, maar dap pere moedertje op bezoek moet bij pa die in een psychiatrische inrichting zit te zuchten hoe zwaar hij het heeft. Maar Liefdesgeschiedenis gaat ook over de zoon zelf. Waarom kiest hij zo onverbloemd voor de moeder? Waarom zorgt hij er voor dat zijn vader wordt opgenomen? Waarom veroor deelt hij zijn vader zo sterk. Ligt er bij hem niet de angst op de loer net zo te zijn als de vader, en handelt hij niet juist overdreven sterk om die angst te onderdrukken? En dan is er nog iets. Deze vertelling gaat ook over de vraag welke dingen in het leven er echt toe doen. Voor de moeder is dat bijvoorbeeld de toewijding aan haar pianospel; daarvoor leeft ze die laatste maanden, om eindelijk een keer met twee violisten het largo uit Bachs dubbelconcert voor viool te kunnen spelen. Trots, eigenwaarde en doorzettingsvermogen. Daar gaat het om in het bestaan. Het zijn ei genschappen die de vader in het geheel niet bezit. Hij gooit alles te grabbel. Zijn huwelijk, zijn zelfrespect, de band met zijn kinderen. Hoe moet hij straks zijn eigen schaamte over leven?, vraagt de zoon zich soms bijna ont roerd af. Tegelijk schetst Van Putten met het dubbelportret van zijn vader en moeder de si tuatie zoals die is ontstaan na de feministische omwenteling. Sterke vrouwen en jankerige mannen. Dat kan niet de bedoeling zijn. De vader was vroeger in alle opzichten een stoere man. Iemand die tegen een pijntje kon en dat ook van zijn zonen eiste. Met al dat gehuil schiet je immers niets op. Maar van de macho bleef niets over. De frêle moeder wint, ook al moet zij sterven. Waaruit blijkt: moed en spier kracht zijn niet hetzelfde. De opvallende debuutroman 'Vijand zonder uniform' van Margit Willems maakt duidelijk dat het begrip 'twee de generatie' ruimer moet worden toegepast. Ook kinderen van dienst plichtigen die in Indië moesten vech ten, worstelen met het gedrag van hun ouders. roman recensie Wim Vogel 'Vijand zonder uniform' door Margit Willems. Uitgeverij Augustus. Prijs: €16,95. Tweehonderdduizend Nederlandse jongens vertrokken eind jaren veer tig naar Indië. Terwijl de muziekka pel 'pittige marsmuziek' speelde, gingen zij aan boord. Hun jeugd was getekend door de crisisjaren, hun puberteit viel samen met de Tweede Wereldoorlog, ze hadden net hun eerste baantjes, hun eerste liefdes: jongens voor wie de wereld tot nu toe altijd veel groter was geweest dan hun eigen invloed daarop. En die 'Frisse, jonge, Hollandse ke rels, vol energie en gedragen door één ideaal' zouden wel even recht en veiligheid brengen 'aan de zo zwaar beproefde Indonesische bevolking.' U hoort de opgewekte, metalen stem van Philip Bloemendaal. Toen de Groote Beer, de Zuiderkruis en andere troepenschepen in 1950 de militairen terugbrachten, ontbra ken de muziekkorpsen. Hun baan tjes waren vergeven, hun meisjes het wachten behoorlijk zat, de woning nood nog even groot en op verhalen over die verloren oorlog, over die zo genaamde politionele acties zat nie mand te wachten. De handen uit de mouwen, er dien de getrouwd te worden, kinderen moesten worden verwekt, 'Indië' verwerd tot nasi en bami goreng. Ie dere vorm van nazorg ontbrak en op 4 mei waren ze niet welkom op de Dam. In haar debuut Vijand zonder uni form beschrijft Margit Willems (1955) nauwgezet de rampzalige ge volgen die die dienstplicht heeft ge had op het leven van een vader, van een moeder en uiteindelijk ook, tot op de dag van vandaag, op dat van Nederlandse troepen leggen een brug aan in Nederlands-lndie. Foto: GPD hun twee dochters van wie zij er on getwijfeld één is. In de loop der jaren verwordt haar vader steeds meer tot een agressieve 'tralievader', een begrip dat door Carl Friedman in haar gelijknamige roman voor eens en voor altijd is neergezet. Terwijl zijn vrouw een zo gewoon mogelijk leven wil (ze heeft niet voor niets ruim twee jaar op hem ge wacht), zit haar man vol beelden, vol verhalen, vol met foto's die niemand wil horen, die niemand wil zien, die door niemand op prijs worden ge steld. Alleen de vertelster, zijn jong ste dochter wil van alles weten maar haar vragen worden pas mondjes maat beantwoord als zij jaren later zelf onderzoek verricht. Met haar va der heeft ze dan geen contact meer. Zijn raadselachtige en niet te accep teren agressiviteit maakt uiteindelijk alles kapot. Vijand zonder uniform is een indnngende en vooral schrij nende documentaire roman over een verleden waar we liever niet over praten. Eind jaren zestig zorgden tv-docu- mentaires vol onthullingen over Ne derlandse oorlogsmisdaden tijdens de Politionele Acties ervoor dat de oud-dienstplichtigen maar beter he lemaal hun mond konden houden. Margit Willems laat door ruime cita ten uit reisverslagen, brieven uit het veld, herdenkingsnummers en ar chiefmateriaal zien hoe onterecht en fataal dat en het ontbreken van na zorg zijn geweest. De terreur die haar vader, gefasci neerd door wapens, vuur en geweld, op zijn gezin uitoefent neemt in de loop der jaren alleen maar toe en wordt agressiever naarmate er steeds minder ruimte voor zijn ver halen overblijft. Dit debuut van Mar git Willems maakt duidelijk dat het begrip 'tweede generatie' naast de joodse kinderen en naast de kinde ren van N.S.B.'ers ook toegepast moet worden op de kinderen van dienstplichtigen die in Indië moes ten vechten. Ook hun leven is gete kend door de geschiedenis van hun ouders. In 1948 gaf de Legervoor- lichtingsdienst Scheepspraet uit 'zijnde een reisbeschrijving met tal van wetenswaardigheden en nuttige wenken ten profijte van de Neder landse militairen die naar Indië scheep gaan.' Wat diezelfde overheid in de jaren vijftig en zestig 'ten profijte van de Nederlandse militairen' heeft ge daan, weet ik niet. Maar na Vijand zonder uniform denk ik dat het be schamend weinig is geweest. verhalen recensie Aly Knol 'Emigrantenhotel' door Edgardo Cozarinsky. Vertaling Adri Boon. Uitgeverij De Arbeiderspers. Prijs-. €15,95. Treffender dan in zijn eigen woorden kunnen de negen verhalen van het proza debuut Emigrantenhotel van filmmaker en essayist Edgardo Cozarinsky niet wor den uitgedrukt. ,,(Hij) had in mij een ver tegenwoordiger van het aloude ras van boekenliefhebbers herkend, niet een naar kostbare eerste drukken speurende bi bliofiel maar gewoon iemand voor wie de gedrukte woorden tussen twee kaften he le werelden en nog meer levens kunnen bevatten." De (slechts) 141 pagina's tussen de twee kaften van dit boek bevatten inderdaad hele werelden en nog meer levens. Cozar insky speelt een adembenemend spel met het genre autobiografie en meer dan eens vraag je je af: waar gaat feit over in fictie en omgekeerd? In het openingsverhaal De bruid uit Odes- sa neemt Cozarinsky de lezer nostalgisch mee terug naar het Odessa van 1890, waar een jonge joodse man op de boot naar Argentinië wacht, een beloofd land dat in tegenstelling tot de Oekraïne van die tijd geen pogroms kent. Honderdtien jaar later wordt een achter kleinzoon, die in een Parijs' ziekenhuis ligt, dankzij een brief van een tante deel genoot van het grote familiegeheim, dat van generatie op generatie moet worden doorverteld. De toon is meteen gezet: is Cozarinsky zelf die achterkleinzoon? Het zou zo maar kunnen. Edgardo Cozarinsky werd in 1939 in Bue nos Aires geboren als zoon van Russische emigranten. Na een studie literatuur richtte hij het filmblad Flashback op, waarin hij in de jaren zestig en zeventig talloze filmrecensies en essays over film schreef. In 1974 verliet hij Argentinië dat na de dood van president Juan Perón onder diens weduwe Isabel was veranderd in een politiek en sociaal slagveld, dat uit eindelijk leidde tot het schrikbewind van de militaire junta. Cozarinsky leeft sedert dien de meeste tijd in Parijs, waar hij vooral als filmmaker (o.a. Les apprentis sorciers, La guerre d'un seul homme naam maakte. En net als in zijn prozade buut vermengde Cozarinsky al in zijn films documentairemateriaal met fictieve beelden. In navolging van zijn eigen leven, zijn exil en (e) migratie de constanten in de verha len van Cozarinsky. In het verhaal Boeda pest gaat een Argentijnse schilder/verval ser van Hongaarse afkomst op bezoek bij een oude gravin in Boedapest om haar een schilderij afhandig te maken. In Dagen van 1937 volgt hij het weinig verheffende bestaan van een pianist van Duitse afkomst in Buenos Aires, die zijn leven - slechts verlicht door de van be- drijfswege verstrekte cocaïne - in een ro kerige bar slijt, om tenslotte in juli 1937 het onheilszwangere besluit te nemen om naar Duitsland terug te keren. Het titelverhaal Emigrantenhotel gaat over een Amerikaanse, die in de Spaanse Burgeroorlog aan Republikeinse zijde heeft gestreden en een driehoeksverhou ding heeft gehad met twee jongere Duitse mannen, de één jood, de ander niet. Haar Argentijnse kleinzoon probeert ja ren later te achterhalen met welke van de twee Duitsers ze uiteindelijk in de Portu gese hoofdstad Lissabon is getrouwd om in de herfst van 1940 op een van de laat ste schepen richting New York te vertrek ken. Hetzelfde schip dat ook Alma Mahler en de schrijvers Alfred Döblin en Hein- rich en Golo Mann aan boord had. Cozarinsky's verhalen, met hun veelal donkere ondertoon, doen gruwelijk au thentiek aan. Hier is een man aan het woord die nog heel veel meer te vertellen heeft, omdat hij veel heeft gelezen en heel goed geluisterd. Wat hij heeft opgevangen weet hij op weergaloze wijze uit te druk ken, misschien wel juist door de wegla tingen die hij bewust toepast. Als Cozarinsky in één van zijn verhalen zijn fascinatie voor 'duistere personages' wil verklaren, citeert hij iemand anders: „Net zoals in de film zijn er ook in het le ven bijfiguren en figuranten." Maar wat zijn ze boeiend als ze in handen vallen van de goede regisseur! - Illustratie van Kathrin Schraher uit het prentenboek 'De Kist' door Willeke Heijkoop In de onregelmatig verschijnende rubriek De Leestafel staat telkens een ander genre boe ken centraal. In deze aflevering een blik op onlangs verschenen kinderboeken. Het prentenboek De Kist (Lemniscaat, 12,95) is het prachtige product van de sa menwerking tussen Lorenz Pauli (tekst) en Kathrin Schraher (illustraties). Het gegeven is even simpel als inspirerend: Geesje de geit dartelt over het strand en stuit daar op een grote lege kist. Wanneer ze een angstaanjagend geluid hoort - een zeemonster wellicht - besluit ze zich in de kist te verstoppen. Gaandeweg voegen zich meer bange die ren bij haar. Wubbo de hond, Alba de meeuw en Roosje het varken. Als Roos- je van pure angst de kist volpoept, moeten ze er wel uitkomen om dat de stank niet te harden is. •V Met een grote gezamenlijke schreeuw springen ze uit de kist om vervolgens te ontdekken dat er in geen velden of wegen een zeemonster is te bekennen. Overtuigd als ze zijn dat het monster zich nu in 'hun' kist schuilhoudt, duwen ze sa men het gevaarte terug de zee in. Wie wil kan in het verhaal een rode draad ontdekken die iets met 'sa men staan we sterk' te maken heeft. Veel inte ressanter dan dit nog al al eens gebruikte verhaallijntje, zijn de illustraties. Tegen een rustige, Noord- zeeïge achtergrond, steken de dieren en de kist scherp af, hoe wel Schraher amper felle kleuren heeft ingezet. De figu ren zijn zo helder van lijn door dat ze zijn uitgeknipt en in het de cor geplaatst. Hierdoor krijgen ze nog meer karakter dan ze sowieso al hebben, met hun angstige koppies. De tekeningen uit De Kist werden tentoon gesteld op de kinderboekenbeurs in Bolog na. Van Schraher zullen we nog horen. Lemniscaat kwam eind vorig jaar ook met Blauw van Joyce Pool (€13,95). Van Pool kwamen eerder twee historische jeugc| mans uit. In Blauw heeft ze een actuei thema bij de kop gepakt: uitgeprocede| asielzoekers. Basis van het verhaal is cf zetting van de middelbare scholier Seii Cegik en haar familie. De familie Cegil afkomstig uit het Koerdische deel van kije. Daar is het volgens de Nederland gering weer veilig, dus het gezin moet rug. Midden in de nacht wordt Senna haar ouders en haar broertje uit huis haald en op het vliegtuig gezet. Nienke, een vriendin van Senna, heeft' erg moeilijk met de uitzetting. Haar 1 is politie-agente en zij is er direct bij t trokken geweest. Ook klasgenoot Bobl het zwaar, hij had verkering met Senn" is boos omdat ze hem niet in vertrouw nam. Door het dagboek van Senna, da en Nienke in haar oude huis vinden, ld331" ze hun vriendin beter begrijpen. Pool beschrijft hoe de tieners ieder op eigen manier worstelen met de gebeui nissen. En passant leert de lezer iets 01 uitzettingsprocedure die in Nederland geldt. De dagboekfragmenten schetsen beeld van het leven in een andere cult) Dit alles maakt van Blauw een comple boek. Lezers vanaf een jaar of twaalf, d tien kunnen zich lekker in de hoofdpe' nen verplaatsen en ze steken er nog ie' op ook. Waar Pool van historisch naar hedend1 gaat, zoekt Sjoerd Kuyper opnieuw dei schiedenis en de magie op. Het hart 8 mes (Leopold, €14,95) is het vervolg o| rode zwaan. Hoofdpersoon is wederoj staljongen Jakob. Hij is verliefd op Sin) de onbereikbare dochter van de bew< van het Hof waar hij werkt. Samen m< mone komt hij terecht in een avontui waarin Tobias, een soldaat van het oej volk van Kleine Lieden een centrale r< speelt. Tobias en Jakob hebben elkai hun dromen al ontmoet, maar kunnej dromen pas duiden als ze elkaar wei- treffen. Jakob heeft een bloederige, magische sie te vervullen en alleen Tobias kan daarmee helpen. De lijn van het verh. te gecompliceerd om hier samen te v« Dat zou ook nogal zonde zijn. In het kort: Tobias neemt zijn taak aan en Si] blijkt minder onbereikbaar dan gedat Het hart liet mes is een boek voor wassen tieners', vol magie, historie, lij en - expliciete - seks.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 4