Dag des oordeels voor Irak Twijfels overheersen over verloop van de verkiezingen ZATERDAG 29 JANUARI 2005 Interview Interview Nicolaas Klei is na 2000 supermarktwijnen nog fris en fruitig In Nederland woonachtige Irakezen lieten zich de afgelopen week op verschillende locaties registreren om zondag hun stem te kunnen uitbrengen voor de verkiezingen in hun land. Foto: ANP n wordt gefouilleerd wanneer hij zich bij de verkiezingscommissie in Basra wil laten registeren. Foto: EPA De Irakese eerste minister lyad Llawi profileert zich op een verkiezingsposter in Bagdad. Foto: EPA computer. „Het is nogal lastig om hier op dit moment een boek te laten binden", mompelt hij. Al snel hervindt hij zijn enthousiasme. „Ons ideaal is alle Arabische landen sa men te brengen in de Verenigde Arabi sche Staten. Net als de Europese Unie. De tijd is voorbij om klein te denken, om je te willen afsplitsen. Alleen grote blokken kunnen succesvol zijn, kleine landen heb ben geen toekomst." Het is mooi dat er in Irak eindelijk ruimte is om te discussiëren over een ideale toe komst van het land. De harde realiteit is dat er een opstand aan de gang is die het land zo goed als totaal verlamt. Kidnappen Zo was het bijvoorbeeld onmogelijk om Mazin Zwayne gewoon in zijn huis in Bagdad te ontmoeten. Door opstandelin gen wordt actief gejaagd op westerlingen, om ze te kidnappen en in het ergste geval te onthoofden. Irakezen die met wester lingen worden gezien, lopen een groot ri sico hetzelfde te overkomen. Hetzelfde gold voor het ontmoeten van Uday Lufti, kandidaat voor een van de ve le partijen die aan de verkiezingen mee doen. Óm de twee Iraakse politici te kun nen spreken, moesten zij naar een Ameri kaanse basis komen, net buiten de stad, waar de interviews in alle rust konden plaatsvinden. Zijn de politici niet bang om straks weer terug te gaan naar Bag dad? „Ik steun de verkiezingen heel open lijk, het maakt me niets uit dat sommigen me misschien dood willen hebben", zegt Lufti. „Natuurlijk is het er soms gevaarlijk, maar ik woon in Bagdad en ik merk we kenlang niets van die opstandelingen. Er ontploft af en toe een bom, maar Bagdad is groot, de meeste aanslagen gaan volle dig aan me voorbij. Iedereen denkt dat er dag en nacht wordt gevochten in de stad, maar dat is echt volkomen onzin. Dit is geen volksopstand, dit zijn aanslagen en incidenten die door een heel klein, maar fanatiek groepje worden gepleegd." Mazin Zwayne is het daar volledig mee eens. „Natuurlijk moet je uitkijken, ik ben niet naïef", verzekert hij. „De situatie is echt niet zo slecht als vaak wordt be weerd. De opstandelingen weten dat de verkiezingen hoe dan ook doorgaan, wat voor aanslagen ze ook plegen. Ik denk dat het op de verkiezingsdag relatief rustig blijft." Uday Lufti is kandidaat voor de Koninklij ke partij, omdat in zijn optiek 'alleen een koning het land kan redden'. Ligt het ge vaar niet op de loer dat een koning net zo dictatoriaal zal worden als Saddam Hoes sein? Oh, nee, zegt Lufti stellig „Wij willen een parlementaire democratie. Nederland heeft een koningin en is toch ook demo cratisch?" Wat Uday en partijgenoten willen is dat de prins, die nu in Bagdad woont en wiens familie door de voorgangers van Saddam is afgezet, als koning moet terug keren op de troon. Vervolgens dient er een grondwet te worden aangenomen, waarin staat dat de koning geen feitelijke macht heeft. „De koning als symbool van eenheid om het land bij elkaar te hou den", stelt Lufti zich voor. Een gekozen regering krijgt de leiding over het land, gecontroleerd door een parlement. In de grondwet staat precies wat de regering wel en niet mag doen. Als de grondwet wordt overtreden, dient de regering af te treden en moeten er nieuwe verkiezingen worden gehouden. Lufti: „Het grootste probleem in de Arabi sche wereld is dat individuen alle macht naar zich toetrekken en dictators worden. Saddam Hoessein was daar een goed voorbeeld van. Om te voorkomen dat ooit weer zo'n gek kans ziet naar de macht te grijpen, moeten we een systeem beden ken om zoiets onmogelijk te maken. Een grondwet, in plaats van mensen, moet daarom bepalen welke kant het uitmoet met dit land. Ik heb al m'n vertrouwen in individuen opgegeven. Ze worden altijd weer corrupt, gewelddadig of beiden. Een grondwet heeft eeuwigheidswaarde, daar kan je niet mee sjoemelen." Hoe de verkiezingsdag er precies uit gaat zien, valt niet te voorspellen. Zij die me nen dat het in het grootste deel van het land zal meevallen met ongeregeldheden, wijzen erop dat de sjiieten die 70 procent van de bevolking uitmaken, vóór de ver kiezingen zijn. Ook de Koerden, tien pro cent van de Irakezen, hebben niets tegen de stembusgang. Dat zou betekenen dat alleen onder de soennitische minderheid, zo'n 20 procent van de bevolking, grote bezwaren bestaan tegen de verkiezingen die mogelijk tot geweld aanleiding geven. „Dat scheelt een stuk", meent een Ameri kaanse militair. „Als iedereen op chaos uit zou zijn, konden wij daar nauwelijks iets tegen doen, maar een relatief klein groep je kunnen we wel aan." Opkomst Volgens de Irakezen Zwayne en Lufti zal de opkomst in het zuiden, waar het groot ste deel van de sjiieten woont, hoog zijn. In Bagdad verwachten ze dat zo'n 40 pro cent van de mensen naar de stembus gaat, vergelijkbaar met de verkiezingsop komst in Nederland voor het Europese parlement. „Meer zal het niet worden", denkt Mazin Zwayne. „De omstandighe den zijn natuurlijk niet ideaal. Veel men sen zullen bang zijn om voor een stemlo kaal in een lange rij te gaan staan. Overal in de stad gonst het van de geruchten, dat het Iraakse verzet sluipschutters zal inzet ten in de buurt van stemlokalen om ie dereen die gaat kiezen af te schieten. Daar geloof ik helemaal niets van. Ik ga stemmen, hoe dan ook. Ik ben niet bang, ik ben Irakees." Veiligheid heeft de hoogste prioriteit tijdens de verkiezingen in Irak. Foto: EPA Stompwijkse regisseur: eerste grote speelfilm Internationaal bestaat grote angst dat het volledig uit de hand gaat lopen met de verkiezingen van zondag in Irak. In het land zelf zijn de meningen verdeeld. Van: de huidige situatie is slechts stilte voor de storm, tot: alles blijft rustig. „Ik ben niet bang, ik ben Irakees", zegt Mazin Zwayne, professor in Bagdad. door Harald Doornbos Bagdad lijkt aan de vooravond van cruciale verkiezingen vooral in de ban van de vraag of de gang naar de stembus wel of niet in een bloedbad zal ontaarden. Afgezien van de voortdu rende aanslagen vindt er toch een proces plaats dat uniek is voor dit zo zwaar ge teisterde land. Mensen proberen ondanks de dagelijkse portie geweld en vernietiging na te den ken over een weg uit de ellende. Voortdu rend vinden discussies plaats over demo cratie, de positie van de regeringsleider, de rol van religie en van religieuze en et nische tegenstellingen. Liefst 120 partijen en duizenden kandida ten doen mee aan de verkiezingen. Voor Europa mag zoiets gesneden koek zijn, in Irak is het een opzienbarende ontwikke ling. „Vergelijk het met het begin van de Verlichting in Europa", zegt professor Mazin Zwayne, politicoloog in Bagdad. „Hopelijk kunnen we nu de donkere mid deleeuwse jaren achter ons laten." Volgens Zwayne, die net een boek heeft geschreven over het nieuwe Irak, moet het land in vijf staten worden opgedeeld. Twee voor de soennitische moslims, twee voor de sjiieten en een voor de Koerden. „Natuurlijk blijft Irak één land met een centraal gezag, maar die vijf staten kun nen net als de Amerikaanse staten func tioneren, met een eigen gouverneur en ei gen wetgeving." Zwayne laat ondertussen zijn manuscript zien, dat nu nog uit losse velletjes A-4 be staat, die hij net zelf heeft geprint op de Verstandelijk gehandicapten en kinderen, lastige combinatie

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1