MeesPierson verder onder Fortis-vlag Deal Procter en Gillette brengt sector in beweging Halfords gaat in kinderwagens en rollators arre stageregels vergroten uitval mbo'ers Onderzoek justitie naar financiën topman VHS Aangifte in havenschandaal Drogende vinnen Computers met gezichtsherkenning hinden strijd aan met winkeldiefstal FNV hakt dinsdag knoop door over opvolging ialist wordt ECONOMIE lïiïiSi urn zaterdag 29 januari 2005 iel - De Belgische spoor- n (NMBS) krijgen een topman. De belangrijk- linisters hebben gisteren yen de politieke rechter- van de sociaaldemocrati- tainister Vande Lanotte jieidsbedrijven), Haeck, stellen. Het hoofd van de (wegen is in België van her het resultaat van een £ke benoeming. Uitzonde- vertrekkend spoorbaas die uit het bedrijfsleven i, maar die de prijzen van (jenbaar vervoer wilde ver- tv onderzoekt jratisering staal Een rechtbank in Kiev is Inderzoek begonnen naar jng van zaken bij de priva- van het grootste staal- •m van Oekraïne, Kri- jstal. Het onderzoek volgt belofte van de nieuwe lent. Viktor Joesjtsjenko, ijn kiezers om omstreden verkopen onder de loep te n Volgens Joesjtsjenko is koop van Krivorozjstal Dorbeeld van de corruptie Thet bewind van de vorige pent, Leonid Koetsjma, zo :n media in Oekraïne gis- Igemeld. iblemen BMW ir leverancier :hen - De Duitse autopro- ht BMW legt zijn fabriek in plfing tijdens de canarvals- pe niet twee, maar vijf da- pl. Oorzaak zijn proble- bij een toeleverancier, die :e injectiepompen voor 's zescylinder dieselmoto- feeft geleverd, aldus een {voerder. De fabrikant laardoor een productie land op van naar schat- auto's uit de 5-, 6- en De financiële gevolgen ig niet te overzien, aldus irdvoerder. Hij wilde niet omn welke toeleveran- ;t gaat. Duitse media len gisteren dat het Bosch ordwinst H&M >r Lagerfeld koM - Het Zweedse kle- {ncem Hennes Mauritz 2004 afgesloten met een jwinst. Het resultaat voor ingen bedroeg 11 miljard (1,2 miljard euro) tegen jard kroon in 2003. Het is te danken aan mode ller Karl Lagerfeld, die laar een deel van de H lllectie samenstelde, por was grote belangstel- Je omzet van H&M groei- 11 procent, tot 53,7 mil- toon. De onderneming jaar 145 tot 155 nieuwe fngen openen en er twaalf Ierland en Hongarije n nieuwe landen voor de 'onderneming. lieuw steun r Mitsubishi De Japanse autoprodu- litsubishi Motors Corp krijgt 540 miljard yen piljard euro) hulp om een icturering te bekostigen, jft de onderneming giste- kendgemaakt. De kapi- ijectie komt amper een p nadat de autofabrikant \n aandelenemissie 496 9 yen (3,93 miljard euro) (gehaald. De onderne- tiet haar autoverkoop verder afnemen. Ook de •e waarbij het concern wagens moet terugroe- Jgens gebreken, eist haar (maart 2007 hoopt Mitsu- Motors weer een netto- bekend te maken. verlaagt prijs (tartikelen Albert Heijn gaat Inaandag de prijzen voor Dgisterijartikelen verla- 15 tot 40 procent. Het 1 zo'n duizend artikelen, ïampoo, zeep, dou- en deodorant van be- (ïerken als Elmex, Odo- 'e en Nivea. Het super- •ncern zet hiermee een stap in de prijzenoorlog e het in oktober 2003 is len. Volgens een gisteren |id persbericht heeft Al- lijn inmiddels ruim 5500 Jn blijvend in prijs ver- *>at is meer dan een jan het assortiment. rijswuk/anp - De overname van Gillette door Procter Gamble is een actie waar analisten en zakenbanken al enige tijd op zaten te wachten. De kenners von den de branche van voedings- en was middelen, huishoudelijke artikelen en producten voor de persoonlijke verzor ging rijp voor een nieuwe overnameron de. Maar de grote boekhoudschandelen en het sombere economische klimaat van de afgelopen jaren stonden zo'n consolidatieslag in de weg. Het in Cincinnati (in de Amerikaanse staat Ohio) gevestigde Procter Gamble heeft nu de knuppel in het hoenderhok gegooid. Het enorme bedrag van 57 mil jard dollar (ruim 43 miljard euro) heeft het over voor Gillette (Boston, Massa chusetts). Omgerekend is P&G bereid veertig keer de voor dit jaar verwachte winst van Gil lette te betalen. De twee Amerikaanse iconen doen een gooi naar de toppositie van grootste producent van consumentartikelen ter wereld. P&G-Gillette is goed voor een geschatte jaaromzet van 60 miljard dol lar (46 miljard euro), net iets minder dan de ruim 47 miljard euro aan verkopen (omzet 2003) van de Nederlands-Britse concurrent Unilever. De kracht van de nieuwe combinatie zit onder meer in het brede palet aan mer ken dat ze voeren. Eenentwintig merken - variërend van Pringles, Pampers, Olay en Duracell tot de bekende GUlette-mes- jes - zijn afzonderlijk al goed voor een jaaromzet van meer dan 1 miljard dollar. De terreinen waarop beide actief zijn, overlappen elkaar bovendien bijna niet, wat bij waarnemers de verwachting wekt dat de overname nauwelijks op verzet zal stuiten bij de Amerikaanse en Euro pese mededingingsautoriteiten. Het voorgenomen huwelijk van Procter en Gillette zette gisteren direct een ge ruchtenmachine in gang. Nu zal de con currentie wel snel in actie moeten ko men, stellen analisten, anders leggen ze het af tegen de nieuwe combinatie. P&G stelt dat de overname een kostenvoor deel van 14 tot 16 miljard dollar zal ople veren. Verder wil het concern 6000 ba nen schrappen, 4 procent van het totaal aantal arbeidsplaatsen. De lagere kosten en de concentratie van merken en artikelen in één hand bieden Procter Gamble de ruimte de strijd aan te gaan met retailconcems als Wal- Mart. Net als in Nederland woedt in de Verenigde Staten een prijzenslag in de supermarkten, die de winstmarges van leveranciers als P&G en Unilever be hoorlijk onder druk zet. De combinatie P&G-Gillette heeft zo'n massa dat zij de supermarktketens de duimschroeven kan aandraaien. Boven dien levert de samenvoeging zulke be sparingen op dat het concern weer wat meer speelruimte krijgt in zijn winst marges. Het is dus niet vreemd dat analisten di rect aan de slag gingen met mogelijk an dere combinaties in de sector. Unilever neemt op die lijstjes een prominente rol in. Het wordt al snel gekoppeld aan na men als Colgate-Palmolive en Reckitt (onder andere l'Oreal). Of de Nederlands-Britse multinational op korte termijn trek heeft in een grote overname, is de vraag. Het concern is de afgelopen jaren druk bezig geweest met het terugbrengen van de schuld, die was ontstaan door de overname van Best foods in 2000 voor 56 miljard gulden (dik 25 miljard euro). Verder heeft Uni lever last van teruglopende omzetten bij de vierhonderd belangrijke merken waarop het zich al enige tijd concen treert. De twee topmannen Burgmans en Ces- cau hebben het er zo druk mee hun be drijf weer op de rails te krijgen dat een grote overname, met de bijbehorende integratieproblemen, wel eens niet gele gen kan komen. 'Kosten Schiphol moeten omlaag5 door Richard Mooyman schiphol - De luchthaven Schiphol moet gaan bezuinigen zodat de start- en landingsgel den omlaag kunnen. Dat vindt de belangenvereniging BARIN van alle luchtvaartmaatschap pijen op Schiphol. De club is een bezwaarprocedure begon nen tegen een nieuwe ronde van tariefstijgingen per 1 april. Tot grote ergernis van de vlieg maatschappijen gaan de haven gelden met gemiddeld 3,2 pro cent omhoog in plaats van de gewenste nul procent. Schiphol moet zich in navolging van de luchtvaartmaatschappijen gaan richten op kostenbesparingen, zo stelt de BARIN. De hoge winstmarges zijn de gebruikers al langer een doorn in het oog. Volgens de luchthaven zijn de tariefstijgingen nodig vanwege de hoge investeringen in een vergroting van de capaciteit. Interne bezuinigingen vormen bij Schiphol een heikel punt. De Centrale Ondernemingsraad verweet de onlangs wegge stuurde operationeel directeur Van Lier Leis dat zij te rigoureus bezuinigde. rotterdam/gpd-anp - De ge meente Rotterdam en het Ha venbedrijf Rotterdam hebben gisteren aangifte gedaan bij Jus titie in Den Haag in de affaire- Willem Scholten. Scholten heeft als directeur van het havenbe drijf onbevoegd voor 183,5 mil joen euro garanties afgegeven voor de ItiDM-bedrijven van Joep van den Nieuwenhuyzen. De kwestie kwam augustus vo rig jaar aan het rollen. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat er geen aangifte is ge daan tegen Scholten zelf. amsterdam/anp - Justitie on derzoekt de financiële handel en wandel van Ed Maas, direc tievoorzitter van het vastgoed bedrijf VHS. Het openbaar mi nisterie (OM) bekijkt de betrok kenheid van de vastgoedonder nemer bij transacties waarmee zijn zakenpartner Eddy de Kroes enkele jaren terug een belang van 10 procent opbouw de in VHS. Ook onderzoekt jus titie of Maas zijn aandelenhan del in VHS juist heeft gemeld bij de toezichthouder AFM. Dat heeft VHS gisteren meege deeld op basis van informatie van het OM. De vastgoedonder neming reageerde op berichten eerder deze maand dat de AFM aangifte heeft gedaan tegen topman Maas. Het lopende on derzoek wordt uitgevoerd on der leiding van het functioneel parket in Den Haag, dat gespe cialiseerd is in fraudezaken. VHS benadrukt dat de onderne ming zelf geen voorwerp is van onderzoek. Ed Maas. Archieffoto: GPD Het vastgoedbedrijf conclu deert uit de gegevens van justi tie dat er geen sprake is geweest van manipulatie van de beurs koers van VHS, zoals eerder in de media werd gemeld. Drie eeuwen bankiershistorie ten einde kesennuma - Een werknemer van het bedrijf Chuka Takahasi inspecteert in de Japanse stad Kesennuma haaienvinnen die te drogen hangen. Tien ton haaienvinnen worden hier maandelijks gedroogd door de zon en de koele wind uit de heuvels. De vinnen worden vervolgens ver scheept naar de hoofdstad Tokyo, China en Hong Kong waar ze worden gebruikt in de gastronomie. Foto: EPA utrecht/anp - Het bekende merk MeesPierson verdwijnt bin nen twee jaar uit bankenland. Ei genaar Fortis heeft besloten om de bank voor rijke particulieren onder de eigen vlag te brengen. Dat gaat ten koste van de zelf standigheid van MeesPierson, dat een geschiedenis van bijna drie eeuwen kent. Fortis wil MeesPierson samen voegen met de bankenpoot die werkt voor kleine en middel grote bedrijven. Op die manier kunnen ondernemers straks bij één loket aankloppen voor zo wel hun bedrijf als hun per soonlijke bankzaken. Het financiële concern beschikt in tien landen over een kanto rennet waar bedrijven terecht kunnen. Een groot deel hiervan zit in de Benelux. Fortis wil dit netwerk uitbreiden in vijftien nieuwe landen. Het bankieren voor rijke particulieren moet straks een belangrijk onderdeel vormen van deze kantoren. Wat er met de kantoren van MeesPierson zal gebeuren, is volgens een woordvoerder nog onduidelijk. De private bank heeft zeven vestigingen in Ne derland, vaak in statige panden die de rijke klant aanspreken. MeesPierson telt ongeveer 100.000 klanten, onder wie on dernemers, beleggers en top sporters. Voor deze rijke groep beheert de bank een vermogen van in totaal 50 miljard euro. De wereld van het grote geld is altijd verbonden geweest met MeesPierson. De voorlopers van de bank hielden zich eeu wen geleden bezig met om vangrijke investeringen. Zij fi nancierden internationale pro jecten, zoals de aanleg van spoorlijnen in Canada en wer ken aan infrastructuur in Rus land ten tijde van de tsaren. De bekendste transactie is de verkoop van Louisiana van Frankrijk aan de Verenigde Sta ten. De bank Hope Co, een voorloper van MeesPierson. be middelde bij de grondverkoop en zorgde mede voor de finan ciering. De voorgangers van MeesPier son vonden elkaar uiteindelijk via ABN Amro. In de jaren ze ventig werd de private bank Pierson, Heldring Pierson een volledige dochter van de Amro Bank. ABN lijfde in die periode Bank Mees Hope in. Na de fusie tussen ABN en Amro wer den de twee 'private banks' sa mengevoegd. rotterdam/gpd - Computers die gezichten herkennen kun nen winkeldiefstallen voorko men. Dat blijkt uit een proef die gehouden is in winkelcentrum Zuidplein in Rotterdam. In de meldkamer van Zuidplein is eind vorig jaar een aantal we ken een systeem voor gezichts herkenning geïnstalleerd, dat was aangesloten op de bestaan de camera's van het winkelcen trum. De beelden van de bewa kingscamera's werden naar een computersysteem gestuurd. Daarin zaten foto 's van vrijwil ligers die voor de proef als win keldief wilden fungeren. Het systeem zocht in de ont vangen camerabeelden naar gezichten en vergeleek deze met kenmerken van de opgesla gen foto 's in de database. Min stens negen van de tien keer werden personen terecht door het systeem herkend aan onder meer de vorm van het gezicht, de afstand tussen de ogen en de positie van neus en mond. De bestrijding van winkeldief stal is een belangrijk speerpunt van het winkelcentrum Zuid plein met ruim honderdzestig winkels en meer dan tien mil joen bezoekers per jaar. Vooral de veelplegers vormen een gro te bron van overlast. Voor de beveiligingsmedewerkers is het soms lastig om deze winkeldie ven temidden van het winke lend publiek te signaleren. Ge zichtsherkenning kan hierbij ondersteuning bieden. „Het vergroot de pakkans van veelplegers, terwijl het winke lend publiek er niets van merkt", zegt winkelcentrum manager Monique van Ge- emert. Voqr het Rotterdamse winkelcentrum is het geen re den om het systeem direct aan te schaffen. „De proef is op één plek in het winkelcentrum ge houden en tegelijk gestart met het collectieve winkelverbod voor veelplegers", vertelt Van Geemert. Winkeliers krijgen nu een foto van een persoon die vaker is betrapt op winkeldief stal. Het is afhankelijk van de winkelier en het personeel of ze op de foto reageren. „Tot nu toe heeft één winkel dief een verbod gekregen. Als je dat afzet tegen de investering in zo'n herkenningssysteem via de camera, dan weegt dat nu nog niet tegen elkaar op. Mogelijk wordt het interessant als de ontzegging wordt uitgebreid met het openbaar gebied rond het wankelcentrum en het bus- en metrostation." Naar die mo gelijkheid wordt momenteel ge keken door onder meer politie en openbaar ministerie. Bij de proef met biometrie was LogicaCMG betrokken. Het iet- bedrijf verwacht een grote groei in de markt voor biometrische toepassingen. Wereldwijd wor den kleinschalige projecten uit gevoerd ter voorbereiding van de grootschalige introductie van biometrie in bijvoorbeeld het paspoort. Het verschil met eerdere proe ven met gezichtsherkenning ter ondersteuning van de opspo ring van veelplegers, is volgens LogicaCMG, dat de veelplegers in deze proef tussen het rond lopend winkelend publiek moesten worden herkend. Als in de toekomst de infra structuur wordt verbeterd, kan een nog hoger herkenningsper centage worden bereikt, ver wacht het bedrijf. amsterdam/gpd - Vakcentrale FNV hakt dinsdag de knoop door over de kandidaat voor opvolging van de in mei ver trekkende Lodewijk de Waal. Een speciaal bijeen geroepen 'informele' Federatieraad ver neemt dan officieel van De Waal dat hij weggaat en wie het FNV-bestuur graag als opvolger ziet. Waarschijnlijk zal dat de huidi ge vice-voorzitter Jongerius zijn. Afgelopen weken is De Waal in gesprekken met alle voorzitters van de aangesloten bonden gebleken dat zij kan re kenen op brede steun binnen de FNV. Er zijn echter ook bonden die nog steeds van mening blijven dat, hoewel CAO-coördinator Jongerius zeker geschikt is, en er ook een afspraak ligt dat zij de beoogd opvolger is, het een gemiste kans is dat de FNV niet ook kijkt naar mogelijke externe kandidaten. De Federatieraadsvergadering van dinsdag heet een informele te zijn, omdat het parlement van de FNV, waarin de voorzit ters van alle bonden zitting hebben, officieel niet gaat over het vertrek van De Waal of de benoeming van diens opvolger. Dergelijke besluiten zijn voor behouden aan het congres van de FNV dat elke vier jaar bijeen komt, in 2005 in mei. Ook het CNV timmert aan de weg om in mei een opvolger van voorzitter Doekle Terpstra te presenteren. Anders dan bij de FNV is hier geen kroonprins, de procedure zal nadrukkelijk gericht zijn op kandidaten van zowel binnen als buiten. Dam/gpd - Bedrijven moeten in Nederland aan veel te hoge bldoen om te worden erkend als leer/werkplek. Dit leidt in ld tot een groot gebrek aan werkervaringsplaatsen voor de jcholieren die vooral ook in de praktijk het vak waarvoor ze Ipgeleid moet leren. En dit vergroot op zijn beurt de voortij- Jval van jongeren uit het middelbare beroepsonderwijs, met plgen van dien voor de samenleving. (tateren woordvoerders van het Centrum voor Werk en In de Dienst Stedelijk Onderwijs van de gemeente Rotterdam l-leerbanen. Bedrijven die voldoen aan alle specifieke eisen ff/werkplekken krijgen erkenning van de eigen brancheor- je. Het ministerie van onderwijs geeft vervolgens de formele „Een Turks reisbureau kan niet worden geaccrediteerd, omdat het alleen reizen naar Turkije boekt. Maai" daar is wél werkgelegenheid en die bureaus zijn bereidwillig", zegt L. Christiaanse van het CWI. Hetzelfde probleem speelt bij een keten als Kwik-Fit: „Omdat dat geen grote garage is die compleet onderhoud verricht." K. Steen winkel, actieleider MKB-leerbanen: „Ook de Marokkaanse slager op de hoek, met twee man personeel, kan een groot vakman zijn die jongeren het vak kan leren." Het is begrijpelijk dat er bepaalde eisen worden gesteld aan bedrij ven, vindt A. Jongenelen van de Rotterdamse Dienst Stedelijk On derwijs. „Maar nood breekt wet. Wij zien heel veel gemotiveerde jongeren die geen plek kunnen vinden. Die zijn zo een halfjaar kwijt en geven het uiteindelijk op." amsterdam/gpd - Halfords gaat, na fietsen en auto-acces soires, kinderwagens verkopen. De keten heeft daarvoor het Amsterdamse Firstwheels inge schakeld. Wie de folder door bladert, ziet een bekend model. Is dat geen Bugaboo? Halfords zet met drie modellen kinderwagens een aanval in op de babyspeciaalzaken. „We zijn al de grootste verkopers van kinderzitjes voor auto's en voor kinderfietsen", zegt directeur Paul Burger van Halfords. En dat is niet alles: Burgers laat doorschemeren dat de keten, onderdeel van detailhandels concern Macintosh, op afzien bare termijn ook rollators gaat verkopen. Halfords, dat 150 vestigingen in Nederland en België telt, biedt nu drie modellen kinderwagens (waaronder een tweezitter) in zeven kleuren en een groot aantal accessoires van de Am sterdamse firma Firstwheels. Eén van die modellen komt be kend voor. De City Elite heeft wel wat weg van de populaire Bugaboo Frog. De Bugaboo (ook van een Am sterdams bedrijf) is sinds 1999 een absolute hit, zeker nadat de wagen bij een groot aantal BN'ers en in hitserie Sex and the City te zien was. De Firstwheels City Elite. Foto: GPD Grootste verschil tussen de kin derwagens is de prijs. Kost een standaard Bugaboo 679 euro. een vergelijkbaar uitgeruste Ci ty Elite stopt bij 369 euro. En dat is dan ook precies het doel van Halfords en First wheels: het 'middensegment van de kinderwagenmarkt' ver overen. „Daar vind je vooral kinderwagens met beertjes, maar nog nauwelijks trendy wagens", zegt Emile Kuenen van het in Amsterdam Noord gevestigde Firstwheels. Kuenen heeft liever niet dat er overeen komsten tussen beide wagens wordt gesignaleerd. „Dit is ab soluut geen Bugaboo, hij heeft niet eens dezelfde functies." De City Elite is{pn eigen ont werp, door een «gén ontwerper in huis gemaakt en in China ge produceerd. „Dit soort wagens is nu de trend. Het is hetzelfde als met terreinauto's: Landrover is er ooit mee begonnen, maar nu zie je van elk automerk vari anten rondrijden." Burgers van Halfords vindt de City Elite evenmin een imitatie van de Bugaboo, maar erkent dat hij tijdens de samenwer- kingsgesprekken met First wheels gevraagd heeft of het model 'voldoende afwijkend is'. „Het is ter discussie geweest", zegt de Halfords-directeur. „Ik wilde niet de markt ingaan met allerlei juristen, en gaan stegge len over boutjes en moertjes." Bugaboo zit 'ab so luut' niet met de goedgelijkende nieuw komer. „Daar zijn we helemaal niet mee bezig", zegt een woord voerder van de Amsterdamse kinderwagenfabrikant. „Wij gaan uit van onze eigen kracht."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9