Meer Nederlanders in buitenlandse cel Onderste steen ligt heel diep in proces Nomads BINNENLAND 2 LPF'ers lopen weg, maar weten niet waarheen Hartstichting schrapt Salaris topambtenaar fors gestegen Weer vergeefs gezocht tien van honderd banen imerlid volgt ilkenende op fiHDAM - CDA-Tweede-Ka- ïüd Van Dijk is de nieuwe under hoogleraar christe- 50ciaal denken over econo- ,en maatschappij aan de t Universiteit in Amster- b. Hij volgt premier Balke- ide op. die de leerstoel eer- bezette. Van Dijk verving kenende al sinds die in 2002 lister-president was gewor- LDat heeft het CNV, dat de stoel in 1992 samen met SBI ining en Advies instelde, gis- >n laten weten. De politico- >en historicus Van Dijk nevan 1989 tot 2002 bij de VVakcentrale. ilastingplichtige i est voor snel ihaac - Steeds meer belas- jlichtigen kiezen er voor hun belastingaangifte over afgelopen jaar te doen. Kort de start van de aangiftecam- pevoor het jaar 2004 heb- ial 37.000 belastingplichti- -^jthun aangifte ingeleverd. »e\eer 30.000 kwamen digi- L Ibinnen bij de fiscus, de rest i apier. Dat is gisteren geble- uit djfers van de Belasting- ut. Het betekent een stij- jmet enkele duizenden Jjjfies in vergelijking met vo lar. Van de website van de istingdienst is de afgelopen b ongeveer 300.000 keer langifteprogramma ge ld. De website is populair: 102 waren er 4,2 miljoen oekjes, vorig jaar waren dat longeveer acht miljoen. tidachte moord oegbaas vrij De 31-jarige ver- •van de moord op een houder uit Leeuwarden is derdagavond op vrije vóe- gesteld. Justitie had onvol- ode bewijs om de man nog pvast te houden. De ndag aangehouden man is steeds verdachte in de ide zakenman Ijkt vermoord ivega - De 53-jarige zaken- nlibbe de Jong, die gisteren w ld in zijn huis in Wolvega is onden, blijkt om het leven racht. De politie werkt met Mig mensen aan het onder- LDe politie kwam in actie «ontruste telefoontjes van "len kennissen. Die had- tman lange tijd niet ge- V politie heeft gister en uitvoerig buurton- gedaan. De buurt had ijks contact met de man. ivaak afwezig. Voor het oek zijn rechercheurs uit nthe aangetrokken. De poli- tiesland heeft haar handen daan moordzaken in Alde- n en in Leeuwarden. oag 29 januari 200$ Vooral voor drugssmokkel oen haag/anp - Het aantal Ne derlanders in buitenlandse ge vangenissen blijft toenemen. Op het moment zitten 2352 Neder landers in het buitenland vast, liet een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken gisteren weten. Een duidelij ke verklaring voor de toename is er niet. Nog niet eerder lag het aantal Nederlandse gedetineerden in het buitenland zo hoog. In juni vorig jaar meldde het ministerie nog dat het om 2144 Nederlan ders ging. Ongeveer 80 procent van hen zit volgens dominee J. Spoor van stichting Epaftas vast we gens smokkel van drugs. Epafras zet zich in voor de be langen van Nederlanders die in het buitenland in de cel te rechtkomen. Vanuit Zweden, waar hij deze dagen 25 Nederlandse gedeti neerden bezoekt, relativeert Spoor het nieuwe record. „Het is een record, maar niet echt opzienbarend". Eind jaren '80 was er voor het laatst sprake van explosieve groei. Hel aantal Nederlanders dat buiten het vaderland achter tralies zit. stijgt de laatste |aren licht. Toen Spoor 25 jaar geleden be gon met het afleggen van be zoeken aan Nederlanders in ge vangenissen elders, ging het nog om 375 gevallen. Anno 2005 krijgt Spoor bij zijn activi teilen hulp van twintig vrijwilli gers. onder wie predikanten, pastoraal werkers en een imam. Samen bezochten de Epafras- medewerkers vorig jaar onge veer duizend Nederlandse ge vangenen in het buitenland „Het erge is dat het aantal niet terugloopt, ondanks alle waar schuwingen vanuit allerlei in stanties meent Spoor. „Die waarschuwingen schrikken kennelijk niet \t>ldoende af. Veel mensen laten zich te ge makkelijk beïnvloeden door verkeerde types en belanden zo in de cel. (l borgharen - De brandweer heeft gisteren met duikers in de Maas bij Borgharen lange tijd gezocht naar het lichaam van een 47-ja- rige opvarende van een motorjacht uit Bun- de, dat daar op 9 januari verongelukte. Er is bij de stuw in de Maas al verschillende keren gezocht naar het stoffelijk overschot van de man. Bij het ongeluk kwam ook een 42-jari- ge man om het leven. Zes opvarenden van het jacht overleefden de klap van het scheepje tegen de stuwmuur. Foto: ANP/Marcel van Hoorn oen haag/gpd - De salarissen van topambtenaren zijn in 2003 twee keer zo snel gestegen als de gemiddelde lonen in Neder land. Dat blijkt uit een nog ver trouwelijke nota van het minis terie van binnenlandse zaken, die gisteren in de Ministerraad is besproken. De inkomens van de topambtenaren bij overheid en semi-overheid (universitei ten. belastingkantoren en der gelijke) stegen in 2003 met 6.6 procent, waar de gemiddelde loonstijging in Nederland op een krappe 3 procent bleef ste ken. De snelle loonstijging is mede te verklaren doordat een deel van de topambtenaren de bij de overheid gangbare 36- urige werkweek uitbreidde naar een 40-urige werkweek. Die mogelijkheid hebben ze sinds 2002. Daarnaast blijkt de over heid meer te willen betalen voor kwaliteit. De gegevens zijn afkomstig uit een enquête, die door meer dan de helft van de topambtenaren werd ingevuld (55 procent). Vorig jaar werd al bekend dat de lonen van meer dan vijftig ambtenaren uitstijgen boven dat van een minister. Dat komt ook door de hoge bonussen die worden uitgekeerd. De rijks overheid geeft gemiddeld 1 mil joen euro per jaar uit aan bo nussen voor topambtenaren. Het genuddelde salaris \an een secretaris-generaal, de hoogste ambtenaar op een ministerie, bedraagt ongeveer 125.000 eu ro. In de Tweede Kamer is veel kritiek op de torenhoge ambte narensalarissen. mede omdat de salarissen in de rest van het land nauwelijks stijgen. De SP heeft aangekondigd mi nister Remkes van binnenland se zaken dinsdag tijdens het vragenuurtje aan de tand te zul len voelen over de salarisstij gingen 4-1 /-V /"I /A «4 y-| den haag/gpd - De sfeer in de fractie is uitstekend, de samenwerking is goed en politieke meningsverschillen zijn er al helemaal niet. zo verzekeren de kamer leden van de LPF. Toch is de club uit el kaar aan het vallen. Hilbrand Nawijn kondigde deze week de oprichting aan van een nieuwe partij. Maar hij is beslist niet de enige die zijn eigen koers vaart. Terwijl Mat Herben - de al tweemaal te ruggetreden fractievoorzitter - probeert de partij te redden, lopen zijn fractiege noten weg. Joost Eerdmans. die geldt als grote belofte voor de toekomst, zegt zonder met de ogen te knipperen: „De LPF is helemaal over voor mij." Waar Eerdmans dan zijn heil zoekt? De nieu we partij waar ex-liberaal Geert Wüders aan werkt, vindt hij wel interessant, zo blijkt. „Een besluit heb ik nog niet geno men. dat hoeft ook niet. Het is nog ruim twee jaar tot de volgende verkiezingen." 'Nog twee jaar' klinkt het uit meer mon den. Even doorbijten en dan is het juk van de schouders, luidt de boodschap. De LPF is met al deze bewegingen een virtuele fractie geworden, zou je bijna concluderen. Want er is ook nog het ka merlid Margot Kraneveldt dat laat weten na te denken over aansluiting bij een andere club. De LPF-fractie telt nog wel geteld twee 'loyalisten': kamerleden die de missie van Pim Fortuyn tot het bitte re einde willen volbrengen, zonder aan alternatieven te werken. Varkensmester Wien van den Brink en Joao Varela blij ven de partij trouw, ondanks alle schan dalen en ruzies. Voor Varela is dat een logische keuze. „Ik heb altijd gezegd dat ik de LPF trouw blijf als de partijorgani satie op orde is. De debielen moeten er uitgegooid worden zeg maar. Ik ben door Pim Fortuyn gevraagd voor de LPF. niet voor een andere partij. Het is als een huwelijk, je gaat met elkaar door in goede en slechte tijden. Ik blijf strijden tol het einde." Wien van den Brink denkt er precies zo over. laat hij weten. Gerard van As. sinds eind vorig jaar frac tievoorzitter, ziet het allemaal met een opmerkelijke gelijkmoedigheid aan. Veel fractieleden zijn bezig met een 'eigen lijn' stelt hij vast en dat hoeft geen pro bleem te zijn zo lang ze in de Tweede Kamer maar gemeenschappelijk optrek ken. Overigens: hij is zelf óók bezig met een initiatief. „Ik wil een soon federatie van alle krachten die iets anders willen. We moeten de krachten bundelen. Ik juich het toe als alle mensen die dezelf de kant op willen, gaan samenwerken De LPF-fractie lijkt al met al aan het eind van zijn politieke leven te zijn geko men. Meerdere fractieleden gaan hun eigen weg. alleen weten ze nog niet waarheen. Opmerkelijk, slechts één ka merlid heeft daar flink de balen van. Max Hermans: „Ik spreek met helemaal niemand over mijn politieke toekomst. Ik acht de kans ook zeer klein dat ik nog terugkeer in de politiek. Ik heb een gron dige hekel aan al die toestanden en ik wil niet in een nieuw ongewis avontuur stappen. Ik heb geen zin in een nieuw zootje na de LPF, ik ga liever iets anders doen." den haag/anp - Bij de Hart stichting verdwijnen tien van de ruim honderd banen. Dat is een direct gevolg van de lagere opbrengsten van de fondsen werving. Enkele gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Directeur B. De Blij heeft dit gisteren bevestigd. Vorig jaar kwam de Hartstich ting negatief in het nieuws toen bekend werd dat medisch di recteur dr. V. Manger Cats een salaris ontving van 170.000 eu ro. Hij weigerde akkoord te gaan met een verlaging v an zijn inkomen en ging op l oktober met vervroegd pensioen. De af faire kostte de Hartstichting veel goodwill. Zo zijn de inkom sten van de jaarlijkse collecte week met ongeveer 12 procent gedaald, aldus De Bü| Ook andere inkomstenbronnen zijn teruggelopen. Daarover wil de directeur echter nog niets zeggen. De Hartstichting heeft al in het najaar van 2004 in overleg met de onderneming» raad maatregelen getroffen om de doelmatigheid van de orga nisatie te verbeteren. Het schrappen van de banen maakt daar deel van uit. „We moeten de tering naar de nering zet ten aldus IX* Kli) lells Angels: geweld, moord, doodslag, ripdeals, cocaïne en vooral: zwi jgen niDAM/ANP - De rechtbank nsterdam begint maandag het strafproces tegen vijf limburgse Hells Angels, de theten Nomads, die ervan uien verdacht dat zij in him linOirsbeek in februari vo st drie clubgenoten heb- twmoord. Twee Nomads f 'tevens terecht voor de op een 19-jarige man in 1)3, wiens lichaam zij na oord in stukken zouden •01 gesneden, hzeer de vraag of en hoe Ïnbaar ministerie de ko- maand voldoende be ton de rechtbank kan voor- ®om de vijftien Nomads wdeeld te krijgen. Vooral Jfctstellen van hun indivi- e aandeel van de Nomads e drievoudige liquidatie, 'de advocaten tot nu toe Bhaling hebben geëist, «n uiterst complexe opga- tok over het exacte motief •at onduidelijkheid, iken van de drie Nomads - ■dent' Paul de Vries (54). 'Wagener (34) en Cor Peij- Mg(33) - werden op 13 fe- 11 vorig jaar gevonden in de •enbeck in Echt. Aanvanke- •nesteerde de politie twee ads. Drie maanden later [en alle Nomads opgepakt ton. Pogingen van advoca- toNomuds weer op vrije te krijgen, mislukten. [voor vond de rechtbank de ®king te ernstig. De recht- "naande justitie wel het "zoek te bespoedigen en af oden. toderzoek is niet eenvou- •to-est. De opgepakte No nouden zich vrijwel allé- ton de erecode die onder jjngels geldt: je praat niet to politie. Niet alleen uit «it naar de beweging - el Februari 2004: De Nomads bij hun vertrek voor de begrafenis van hun vermoorde clubgenoten. Twee maanden later worden ze nage noeg allemaal opgepakt. Archieffoto: GPD/Phil Nijhuis ke Angel voert de kreet AFFA. een acroniem voor Angel Fore ver. Forever Angel (Eens Angel, Altijd Angel) - maar ook uit angst voor represailles. Wie praat riskeert een afranseling en in het ergste geval zijn leven en dat van zijn gezin. De zin snede „Ik beroep mij op mijn zwijgrecht" is wellicht de meest voorkomende in het zeer lijvige strafdossier over de zaak. Nogal wat getuigen vrezen represailles uit het kamp van de Hells An gels. lustitie zal het in niet ge ringe mate moeten hebben van technisch bewijs, zoals DNA- sporen. Vorig jaar maart raakte het on derzoek in een stroomversnel ling toen de politie lucht kreeg van een vermeende gijzeling van twee Antilliaanse motor- duivels. uitgevoerd door twee Nomads. Een van deze 'Carrib bean Brothers'. Angelo D. legde daarna volop verklaringen «if over de drievoudige moord. Volgens hem waren de drie slachtoffers betrokken bij een ripdeal van bijna 300 kilo cocaï ne. Dat zou slecht zijn gevallen bij de overige Nomads, die de toom van de betrokken Colom biaanse cokehandelaren zou den hebben gevreesd. In een gezamenlijk clubbesluit zouden zij het lot van het drietal heb ben bezegeld, om kort daarna tot executie over te gaan. In het dossier plaatsen andere getuigen c.q. verdachten vraag tekens bij dat motief. Een van de Nomads die zich niet voort durend op zijn zwijgrecht be roept. de 58-jarige Ian L, zegt tijdens een politieverhoor „Die 300 kilo die geript zijn. zijn slechts peanuts. Er is veel meer gaande. Jullie weten hier nog heel weinig van." Over wat er dan verder gaande is, licht L slechts een tipje van de sluier op. Hij schetst in niet mis te verstane bewoordingen een zeer verontrustend beeld van met name Paul de Vries. Deze hield zich volgens L bezig „met moorden en tippen, ter wijl dit tegen de regels van de Hells Angels is". Het adagium 'over de doden niets dan goeds' laat L in de verhoorkamer geheel varen. L: „Degenen die deze drie hebben omgelegd, verdienen een standbeeld." De Vries is „de slechtste mens ter wereld die ik ooit gekend heb", zegt hij, een „vuile rat", de „meest gehate man binnen de chapter van de Nomads", een „butcherL weet ook te melden dat De Vries „elf tot vijftien doden" op zijn geweten heeft en alleen de andere twee slachtoffers (een „psychopaat" en een „meelo per") als vrienden heeft gehad. ..ledereen was bang voor Paul de Vries. Hij ging letterli|k mu lijken." L. zegt dat hij openheid van za ken zou kunnen geven over meerdere moordzaken waarbij De Vries betrokken zou zijn ge weest. Voor een aantal zaken zouden de verkeerde personen zijn veroordeeld. Bij een van de verhoren barst L in tranen uit en zegt hij bang te zijn. Overi gens zou ook L hebben be- hnoid tot lie zogeheten I iltln Few - een relatief select gezel schap Hells .Angels dat dat pre dikaat zou hebben verdiend door voor de club een moord te plegen. Van de vijftien verdach ten behoorden niet minder dan negen Nomads tot de Filthy Few. Het dossier dat de nationale re cherche en het landelijk parket over de zaak hebben opge bouwd. druipt van de zware misdaad. Zo komt ook de moord op Steven Chocolaad (19) aan dc orde. Hij zou een rol hebben gespeeld bij een an dere ripdeal. waarbij andermaal circa 300 kilo coke in het spel was. Chocolaad zou op een stoel zijn vastgebonden en uit Dossier Acroniem Het openbaar ministerie wil niet alleen de moorde naars van de drie Nomads achter de tralies hebben: het liefst zou justitie de Hells Angels verbieden als- criminele organisatie Daar werd hard aan gewerkt op het moment dat de dne Nomads werden geliqui deerd. Tijdens parlemen taire enquête Van Traa in 1995 naar de opsporing» methoden in Nederland werden de Hells Angels voor het eerst genoemd als een van de grotere crimine le organisaties Maai dat moet juridisch worden be wezen en de toen pas op gerichte Nationale Recher che zette zijn tanden 111 de Stichting Hells Angel» Ne- deiland Dat resulteerde half 2003 in het rapport Ac roniem, waarin de orga nisatiestructuur van de An sel» in kaart wordt ge bracht. De hiërarchie, com municatie. bijeenkomsten, de «gen regels. wetten en straffen woeden beschre ven Inderdaad een orgam satie. maar Itrwiprn dat het een criminele organisa tie is ren brug te vet Aan a wijzingen waren et genoeg, maar brwijren zijn et nau weüiks Nu de Nomads voor de rechter staan, zal justitie proheren ok hun club aan te pakken. Maar de vooruitzichten zijn slecht: bi) de eerste bezoe ken aan de rechter stond deelname aan een crimine le organisatie op de tenia» g van de limbtirgsr Immers bet telegging var Angels Dat Hells Angels bij de ingang van de zwaar beveiligde rechtbank in Amsterdam Osdorp Archieffoto ANP/Robin Utrecht eindelijk rijn gewurgd Zijn li chaam werd in stukken gesne den en gedumpt De recherche heeft genoteerd dat et een kind de badkamer kwam binnenlo pen. toen het lichaam van Cho colaad daar werd ontleed. Het monsterproces zal zeven tien zittingsdagen in beslag ne men. In de justitiebunkrr in Amsterdam Osdorp is geen plaat» voor publiek, gezien het grote aantal proccsdcd nemer» de te verwachten mediabelang stelling en de uitvoerige bevrüi- dod van bet Acroniem dossier Maar daar haalde de rechter direct een streep door omdat et te weinig bewijs zou zijn ging Publiek kan het proces vla een rechtstreekse verbinding volgen in liet reguliere gr reentsgebouw aan de Paroa» susweg in Amsterdam Zuid.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5