Ik heb geen mentaliteit, nooit gehad ook' SPORT niet zinken tot 2.35.46 van Polanen: van nog net )e ambities van Claudia van den Heiligenberg S2 Voetballen in hoofdklasse of derde klasse maakt WSB'er Peter van Harskamp niet uit WSB - Sparta zondag 14.00 uur Voetbalgala afgelast Heemskerk maakt rentree PROFIEL zaterdag 29 januari 2005 Gertjan van Geen rdwijkerhout - Voetballen lij als de beste, maar hij t geen hoge pet op van zijn mentale kwaliteiten. Peter Harskamp snapt best waar lij het indertijd bij Noord en Ter Leede in de hoofd je niet redde. De Noordwij- foelde er niets voor om een e je harder te gaan lopen, ballen doe je voor je plezier, meer en niets minder. „De itie van WSB is niet de mij- k vind het hartstikke leuk ïaar de hoofdklasse te pro eren, maar ik speel net zo Mn de derde klasse", zegt Van kamp. Oiijp Van Harskamp (27) niet - eerd. Hij heeft genoeg over zijn sport. Naast zijn druk- als chauffeur bij een e swarendistributiebedrijf, hij gewoon drie keer per trainen. Op zaterdag- ei id zal hij niet gaan feesten bier drinken en als zijn die geen moer om bal geeft, vraagt of hij mee- op wintersport, zegt hij be- l: 'Nee'. „Maar ik ben niet voetbaldiër dat overal gaat n. Sommige jongens weten uitslagen en standen en wat er in de Engelse derde iie gebeurt. Ik kijk alleen Quick Boys, Katwijk en rdwijk hebben gedaan." n Harskamp werd geboren in hout, begon bij Foreholte 1perhuisde na de scheiding zijn ouders naar Noord- wijk. Bij de plaatselijke W doorliep hij de verdere jeugd opleiding en kwam hij bij de A- selectie. Het werden drie suk keljaren. „Ik was een beetje twaalfde man. Het was best leuk in het tweede, waar ik meer vrienden had dan in het eerste, maar elke zaterdag om negen uur verzamelen vond ik niks. In het seizoen dat Noord- wijk kampioen werd, ben ik in het vijfde gaan voetballen. Ik heb er nooit echt spijt van ge had. Wat gebeurt, gebeurt. Mensen zeiden tegen me dat het zonde was, dat ilc lager ging spelen, maar het is mijn hobby, niet mijn werk. Er waren nog zo veel andere leuke dingen naast het voetbal en ik heb me dat jaar doodgelachen. Met mijn maatje Roel van der Putte maakte ik vijftig goals. Roel was nog veel beter dan ik. Als hij was doorgegaan, was hij veel hoger gekomen. Maar hij had er helemaal geen zin in." Na het jaartje in het vijfde pro beerde Van Harskamp het bij Ter Leede. Het werd hetzelfde verhaal. Weer was hij vaste wis selspeler. „En ik train niet om wissel te staan. Al met al was het een desillusie. Misschien heb ik te weinig geduld gehad, misschien was de hoofdklasse te hoog gegrepen. Nu kan ik het wel relativeren, maar toen had ik er een wat minder nuchtere kijk op. Als je in het elftal staat, geef je bewust of onbewust meer. Ik heb me nooit honderd procent gegeven. Ik heb geen mentaliteit, nooit gehad ook." Peter van Harskamp: „Ook als ik minder in de wedstrijd zit, voer ik de basistaken uit. Vroeger liet ik me gek maken, maar ik zie nu in dat ik dan nog wat voor het elftal kan betekenen." Archiefoto: Henk Bouwman hangen. Ik wil niet als Jan met de korte achternaam alleen maar achter een man aan ren nen." Nu, in Noordwijkerhout, heeft de linksbuiten zijn plekje ge vonden. Hij krijgt de vrijheid en het vertrouwen om acties te maken. WSB staat bovenaan en Van Harskamp scoorde al zeven keer. Onder trainer Rob bert de Ruiter speelt de ploeg één op één over het hele veld, wat betekent dat Van Hars kamp ook bij balverlies werk moet verzetten. „Ook als ik minder in de wedstrijd zit, voer ik de basistaken uit. Vroeger liet ik me gek maken, maar ik zie nu in dat ik dan nog wat voor het elftal kan betekenen." Toch zal hij altijd de flegmatieke, gril lige linksbuiten blijven. „Dat dromerige zit er nog steeds in. Dat is er moeilijk uit te krijgen, maar daarom juist zijn mijn ac ties onvoorspelbaar. En dan is er nog zo'n linksbuitenkwaaltje. Ik schuw het duel niet, maar als het niet hoeft, loop ik een stukje om. Ik ben wat ontwijkenden trek mijn been eerder terug." WSB is na een bizar weekeinde alleen koploper. De concurren tie verloor en zelf speelde het met negen man 1-1 tegen DCV. Pas zes minuten voor tijd viel de gelijkmaker. „Het liep uit de hand, wij trapten in hun provo caties. Dat is niet goed te pra ten. DCV hielp ons aan een punt door alleen maar achteruit te lopen. Met z'n zessen had den we het nog wel gered en ook met z'n elven was het goed gekomen", zegt hij schertsend. Hij zou niet weten in elke val WSB nog kan trappen op weg naar de titel, ook al volgen er schorsingen en blessures. „De nummers twaalf tot en met achttien krijgen nu de kans en daarmee gaan we er niet al te veel op achteruit. Dat is de kracht van WSB. Dat hebben andere clubs niet. Zoals ze ook geen eigen jeugdspelers als Vla dimir Jozic, Aad Duivenvoorde en Chris Kokkelkoren hebben. Die zijn een vaste waarde, als ze niet al een meerwaarde heb ben. Voor Vladimir en Aadje hoop ik dat ze een mooie prof club vinden. Zo niet, dan gaan ze niet voor de eerste beste amateurclub weg, want het zijn jongens van het dorp. Het is dus aan ons om te promove ren." Bij SJC probeerde hij het plezier te hervinden, hetgeen ten dele lukte. Van Harskamp voetbalde tenminste weer en met de Noordwijkse club werd hij kampioen in de tweede klasse. „Maar het voetbal was minder. SJC speelde vaak de lange bal. Ik stond alleen maar door te koppen. In het tweede jaar ver loren we een hoop. Ik ben dan iemand die snel zijn kop laat leiden - Het voetbalgala voor het Leidse amateurvoetbal gaat definitief niet door. Het gala was al twee keer uitgesteld; één keer omdat ihet centrum waar het gala zou worden gehouden, werd verbouwd, de tweede keer wegens ziekte van organisator Wim van Duivenbode. Omdat zijn volledig herstel nog even op zich laat wachten, is het gala afgelast. Het is nog wel de be doeling om de namen van de; prijswinnaars bekend te maken- en hen de bijbehorende prijzen, te overhandigen. GHC speelt niet tegen Woubrugge leiden - GHC speelt vanmiddag niet tegen Woubrugge. De wed strijd is uitgesteld vanwege het overlijden van de tweede kee per van GHC, Marcel Straathof. Straathof (37) was al enige tijd ziek. ussE - Kenny Heemskerk staat vanmiddag weer in het doel bij FC Lisse. In november moest de 26-jarige keeper plotseling in het ziekenhuis worden opgeno men met een hersenvliesont steking en verlammingsver schijnselen. De ziekte van Ly me, opgelopen door de bee van een teek, is zijn lichaam uil uIk merkte dat ik condition! een flinke klap had gekregen", zegt Heemskerk. „De ziekte kan heel lang sluimeren voordat je doorhebt wat er aan de hand. is." Sinds hij eind november uit* het ziekenhuis werd ontslagen. is de doelman op internet op' onderzoek uit geweest. „Ik zat; met heel veel \Tagen waar nu' langzamerhMd de antwoorden- op komen. Brheb iemand ge sproken die zeven jaar last hadj van moeheid en spierpijn, voordat hij er achter kwam watj het was. Dan ga je bij jezelf na hoe lang het wel niet in mijn lijf; heeft gezeten. Ik heb me zo; lang niet fit gevoeld. Op mijn werk functioneerde ik minder. op het voetbalveld ging het moeizaam. Ik denk dat ik zeken een jaar ermee heb rondgelo-j pen voordat het tot uiting* kwam." De klap was hard. Met spoed- moest hij naar het ziekenhuis, waar hij twee weken onder be handeling is geweest. „Daarna, wilde ik zo snel mogelijk weer' fit worden. En spelen, of het nu in het tweede was of in het eer ste." Nog voor de winterstop zat Heemskerk al op de bank. bij de wedstrijd tegen Hoek. Vanmiddag, in Heerjansdam. staat hij in de basis. „Dat heb ik donderdagavond te horen ge kregen. Ik ben weer terug. Voor mijn gevoel heeft het nog lang geduurd." jarige zwemmer al rond half vijf naast zijn bed staat. Nooit laat hij een training schieten, het komt niet bij hem op. Trainen is vanzelfsprekend. „Ik wil niet dat ik mezelf iets kan kwalijk nemen als het in een wedstrijd niet hard genoeg gaat. Ik train hooguit wat rustiger na een zwaar weekend met wedstrij den of als ik een drukke school dag achter de rug heb." Het tekent de bevlogenheid van een jonge sporter met ambities. Niet toevallig werd hij onlangs onderscheiden met een aan moedigingsprijs bij de Leidse sportverkiezing. Van Polanen heeft een duidelijk traject voor ogen, bestaande uit doelen die hij vroeger of later in de toe komst hoopt te realiseren. Toe treden tot de kernploeg is er zo een, net als deelname afdwin gen aan een Europees jeugd kampioenschap. En als je maar ver genoeg denkt, dan volgen vanzelf de Olympische Spelen. Ooit. Trainer Sjaak Juffermans pakt grijnzend een tas van de grond en toont het logo dat daarin is geweven. 'Madrid 2012'. „Niels kan er tegen die tijd staan, als hij zich op deze voet blijft ontwikkelen. Naar mate hij ouder wordt, kan hij nog vaker trainen en ook krachttraining doen. Op die manier valt er nog heel veel uit te halen." Voorlopig is 2012 nog heel ver weg en is Madrid niet meer dan een belangrijke kandidaat om de Spelen van dat jaar te orga niseren. Vlissingen is dichterbij. Van Polanen zwemt er dit weekend tijdens de Nederland se titelstrijd voor junioren. Hij heeft zich weten te plaatsen in acht verschillende disciplines, waaronder twee estafettenum mers. Individueel komt de Lei- denaar uit op de 100, 200 en 400 meter vrije slag, twee wis selslagafstanden en zijn sterkste discipline: de vlinderslag. Van Polanen is in zijn leeftijdscate gorie houder van het nationale record (2.35.46) op de 200 me ter. Hij verbeterde afgelopen zomer de oude toptijd van Mark Veens. De vwo-scholier vindt het lastig om uit te leggen waarom hij juist op de vlinderslag excel leert. Hij wijst op zijn goede techniek. „Die is noodzakelijk en zeker op de 200 meter. Een 50 of een 100 meter kun je mis schien nog wel op kracht zwemmen, maar op de 200 is dat echt onmogelijk." Zijn trai ner houdt het op aanleg. „Niels heeft het van nature, iets wat alle vlinderslagzwemmers heb ben", zegt Sjaak Juffermans. „Daarbij komt dat hij grote handen en grote voeten heeft, waardoor hij bij iedere bewe ging net iets meer water ver plaatst dan andere zwemmers. Dat is een voordeel dat je meepikt." Behalve dan op de schoolslag, een discipline die de Leidenaar vreemd genoeg totaal niet ligt. „Het lukt me gewoon niet. Ik weet niet precies hoe het komt, maar ik zal de schoolslag wel nooit onder de knie krijgen." Zo is er toch nog iets wat de huidige Niels van Polanen ge meen heeft met de versie die ja ren geleden ternauwernood zijn hoofd boven water wist te houden. 'Kldssport' is een serie over jeugdig sporttalent uit Leiden en omgeving. Heeft u tips of suggesties, mail dan naar sportredactie.ld@hdc.nl Naam: Niels van Polanen Geboren: 15 maart 1991 Woonplaats: Leiden School: Da Vinei College Club: De Zijl-LGB Persoonlijke records 100 meter vlinderslag: 1.06.52 200 meter vlinderslag: 2.35.46 400 meter vrije slag: 4.38.65 pL-speelster maakt deel uit van voorlopige selectie Oranje 4 Peter van der Hulst e wetering - Claudia van Heiligenberg vecht een e tegen windmolens. Ver- - ende mensen hebben de ik dat de 19-jarige inwoon- van Oude Wetering slechts - de lol voetbalt. Natuurlijk $ezier belangrijk, maar haar ■j ities verliest de spits van eklasser RCL niet uit het Ze was dan ook maar wat lat ze twee weken geleden uitnodiging voor Oranje Het telefoontje van 'Iscoach Vera Pauw kwam rwacht, maar nu ze een- de smaak te pakken heeft, 1)t ze bij de definitieve se- m te zitten die binnenkort Iran Canaria tegen Spanje t. je verrast door de uitno dig voor Oranje? )aasd, maar Vera Pauw zei el meteen bij dat ik niet de spitspositie in aanmer- kwam. Op die plek is al concurrentie. Mij maakt Jtiet uit, want dit is een fan- 1' tastische kans om te laten zien wat ik kan. Het is toch geweldig om deel uit te maken van een eerste groep van 34 speelsters. Die is inmiddels teruggebracht tot 23 speelsters. Ik zit daar bij. Dat betekent dat ik bij een van de beteren hoor. Dat terwijl ik eigenlijk uit het niets kom. Ik zat wel in een vertegenwoordi gend elftal onder 15 jaar, maar in Oranje onder 17 en 19 heb ik nooit gespeeld." Je maakte aan het begin van het seizoen de overstap van Alkmania naar RCL, ook een eersteklasser. Waarom niet naar een hoofdklasser als Ter Leede? „RCL belde mij voor het tweede seizoen op rij. Ik zou al een jaar eerder naar de club gaan, maar ik raakte geblesseerd. Dit jaar heb ik vanaf het begin meege- traind en het spelletje bevalt me wel. Bij Alkmania speelden we tegen degradatie en daar word ik als speelster niet beter van. Dat was een van de redenen dat ik bij Alkmania weg wilde. Met RCL staan we bovenaan. We hebben evenveel verliespunten als RVVH, maar dat elftal heeft twee wedstrijden minder ge speeld en die moeten eerst nog maar worden gewonnen. Met Ter Leede is het niets gewor den, omdat ik denk dat daar de indruk bestaat dat ik slechts voor de lol voetbal. Mijn nichtje trainde er mee en zij kreeg te horen dat ze mij mee mocht nemen. Rechtstreeks contact is er nooit geweest." Wat voor type spits ben je? „Een scorende. Ik heb dit sei zoen 17 doelpunten gemaakt. Ik probeer vaak beheerst af te maken, waarbij ik gebruik maak van mijn snelheid: een tegen stander passeren of één op één langs de keeper." Bij Oranje stond je in een oe fenwedstrijd tegen een jon gensselectie uit Flevoland links centraal op het midden veld. Waar gaat je voorkeur naar uit? „Scoren is leuk, maar spelen op het middenveld bevalt mij be ter. Ik heb altijd graag verde digd, dat vind ik het leukste van voetbal. Het is toch prachtig om een tegenstander uit te schakelen, of de bal af te pak ken en de aanval weer op te bouwen. Bij Alkmania heb. ik enkele keren laatste vrouw ge staan en ik vond dat geweldig. Bij Oranje hoopte ik niet mid- mid te hoeven spelen en waar stond ik? Daar. Voordeel is wel dat ik precies weet hoe een spits wil worden aangespeeld." Wat is jouw indruk van bonds coach Vera Pauw? „Een goede, prettige coach. Ze begeleidt spelers individueel, maakt met iedereen een praat je. Ze hamert er vooral op dat de verdediging en het midden veld als één organisatie ope reert, want in het internationale voetbal worden de kleinste foutjes afgestraft. Over twee we ken speelt Oranje op de Canari- sche Eilanden. Ik moet eerst nog door de selectie zien te ko men. Mijn gevoel? Eerst dacht ik dat mijn kansen niet zo groot waren, maar het ligt er vooral aan wat voor type voetbalsters KIDSSPORT ze zoekt. Wil ze extra aanvallers meenemen, of juist extra mid denvelders. Ik ben linksbenig en snel. Dat is wel een voor deel." Pauw leverde in Barend en Van Dorp onlangs kritiek op de instelling van sommige speelsters. Ze zouden te mak kelijk afzeggen. Kan jij je mak kelijk vrijmaken? „Ik werk in de slagerij van een supermarkt. Mijn baas vindt het hartstikke leuk voor mij en is nu aan het regelen dat ik vrij kan krijgen als ik mee mag naar Gran Canaria. Vera Pauw belde mij en de andere speelsters pas een dag voor de eerste bijeen komst. Misschien heeft ze dat gedaan om te zien of wij bereid waren om op het laatste mo ment dingen te verzetten." Je bent niet echt groot. Be schouw je dat als een nadeel? „Soms wel, maar vaak ook niet. Fysiek kom ik soms te kort, maar ik ben wel fel en ren met mijn kleine lichaam overal tus sendoor." Maarten Dekker Kijk op de snelweg om en en je weet: het hebben en rijbewijs bewijst geens- 1 dat je voldoende capacitei- ebt om een auto te bestu- to was het ook een beetje liels van Polanen. De Lei- 3 ai- haalde al op jonge leef- ijn zwemdiploma's, maar ïmen? Nog net niet zin- I dat was wat hij deed. maakte hij aardige essie. Van Polanen doet -'eekend mee aan het NK in Vlissingen. laakte voor het eerst ken- let zwembadwater toen hij :r vier jaar oud was, vroe- lan de meeste kinderen. >udere zus ging op zwem- i zijn ouders besloten dat iel zo praktisch was als de i Niels maar meteen mee- Het gewenste diploma lij weldra in bezit, maar nee was hij er nog niet „Van mijn ouders moest blijven nemen, want ik i echt slecht, heel slordig, n net een beetje blijven n." le jaren kwam de omslag. 'olanen kreeg hoe langer 'neer plezier in het zwem- niet in de laatste plaats t hij meer aanleg had dan inkelijk viel te vermoeden. Idels is hij een van de Niels van Polanen: „Ik weet niet precies hoe het komt, maar ik zal de schoolslag wel nooit onder de knie krijgen." Foto: Mark Lamers meest veelbelovende talenten bij zijn club, De Zijl-LGB. Hij speelde er ook waterpolo, een sport waarin hij doordrong tot de kringselectie. Kiezen werd onvermijdelijk toen de zwem- training werd opgevoerd tot vijf keer per week. Twee polotrai ningen plus een wedstrijd pas ten daar niet meer bij. Van Polanen traint onder lei ding van Sjaak Juffermans. Sommige van die sessies vin den al om half zes 's ochtends plaats, wat impliceert dat de 13- Claudia van den Heiligenberg: „Met Ter Leede is het niets geworden, omdat ik denk dat daar de indruk bestaat dat ik slechts voor de lol voetbal." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23