The Art Shop zoekt naar nieuwe wegen KUNST 8f CULTUUR Terecht succes van Veldhuis Kemper 'Hair' overtuigt veertig jaar na dato niet meer Kerstpakkf is over ziji uiterste datum hee zaterdag 2g januari 2005 Calamiteitenpij Leidse musea leidfn - Negen Leidse muse andere collectiebeherende stellingen werken voortaai men met een calamiteiten] Aan het preventienetwerk ook de gemeente, de provi de brandweer en de politif koppeld. Namens de gemeente nam gemeester Lenferink donde het convenant in ontvangs is ondertekend door alle 1 nemende instellingen. Sla; bliksem in, breekt er brani of loopt bijvoorbeeld door breuk in de leidingen het II museum van Oudheden 0 water, dan weet straks ni( leen het personeel wat h doen staat, maar krijgt he reet hulp van collega's va Lakenhal, Volkenkunde Universiteitsbibliotheek. Di dere deelnemers aan het ject zijn Naturalis, Boerhi het Gemeentearchief, het demisch Historisch Museu de Hortus Botanicus. Het initiatief voor de sai werking is genomen dooi Instituut Collectie Nede (ICN). De aanpak is inmii met succes toegepast in Haag waar negentien cult instellingen de handen sloegen. De steden Leide Delft gelden als een niew punt. De bedoeling is dat t menwerking tussen de n model staat voor eerst een vinciale en later een land opzet. DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Sjoerd Heeringa, secreta ris van het Filmhuis Lisse, in de zevende hemel? Beste film? „Mijn allermooiste film is 'Les Uns et les Autres' van regisseur Claude Lelouch uit 1981. De muziek van deze film werd ge schreven door Michel Legrand. Drie generaties musici en dan sers worden gevolgd voor, tij dens en na de Tweede Wereld oorlog. De één staat aan de foute kant en de ander aan de goede. Voor de één wacht de portatie en vernietiging in een concentratiekamp en voor de ander roem en triomf in de concertzaal. In de lange slotscène, op de opwindende muziek van de Bolero van Ra- vel, vallen alle gebeurtenissen op hun plek. Een schitterende film met meerdere lagen waar ik kippenvel van krijg." Beste boek? „Dat is een hele serie en wel die over Commissaris Maigret van Georges Simenon. De wij ze waarop Maigret zaken op lost en hoe hij tegenover zijn 'klanten' staat, getuigt van res pect, inlevingsvermogen en oprechte belangstelling in wat zijn medemens doet. Door mijn werk als projectmanager probeer ik mij net als Maigret vol te zuigen met couleur loca le, verborgen agenda's en losse gegevens om daaruit de juiste informatie te distilleren. Die boeken kan ik lezen en herle zen om er telkens nieuwe ge zichtspunten en verse inspira tie uit te halen. Misschien noe men sommigen het geen lite ratuur, maar dat vind ik geen interessante discussie. De boe ken raken me en daar draait het om bij kunst." Beste cd „Natuurlijk zie ik wanneer ik de Bolero van Ravel hoor, 'Les Uns et les Autres' op mijn ei gen interne filmdoek. Maar ie dereen herinnert zich onge twijfeld ook de zwoele liefdes scène met Dudley Moore en Bo Derek in de film '10'. Het is meeslepende muziek die net niet bombastisch is. Klassieke muziek beroert mij meer dan moderne muziek, hoewel ik daarin een alleseter ben. Ik kan zowel genieten van de Wasser- musik van Handel als van de synthesizergeluiden van de Fransman Jean Michel Jarre ('Oxygene'). Ja, ik heb wel iets met Frankrijk, een land van ui tersten." Beste kunstwerk „Dat is de zee van een onbe kende schilder, die vroeger bij mijn grootouders in Noordwijk en nu bij mijn ouders aan de muur hangt. Mijn grootvader heeft zijn hele leven bij de ma rine gevaren en was later vuur torenwachter. Ik hing aan zijn lippen bij zijn verhalen over de zee. De kleur en de geur van de zee en van mijn grootvaders pijp komen terug telkens wan neer ik naar dat schilderij kijk. Ook het standbeeld van Com missaris Maigret in Delfzijl, ge maakt door Pieter D'Hont, be koort mij. Daar staat een bron zen Maigret in een winterjas met dikke bontkraag, bolhoed op en pijp in de hand. Het is de Maigret zoals ik mij die al tijd al voorstelde, een echte man die op momenten nurks kon kijken maar dan eigenlijk in gedachten een spoor aan het volgen was." tekst: Theo de With foto: Dick Hogewoning Het standbeeld van Maigret in Delfzijl. Publiciteitsfoto theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'De geur van..' door Veldhuis Kemper. Gezien: 27/1, schoüwburg Leiden. Ze hebben zichzelf uitstekend in de markt weten te zetten. Het is ook hun vak (geweest?). Rem- co Veldhuis en Richard Kemper komen uit het reclame- en tele visiewereldje. Van hun antenne voor doelgroepen-denken mag je verwachten dat die scherp is afgesteld. Dus zullen ze hun positie in het nog altijd lucratie ve cabaretsegment van de thea- termarkt feilloos weten te vin den. Hun snelle succes dat blijkt uit uitverkochte zalen en enkele megahits, kan die stel ling slechts bevestigen. Dus la ten we het maar gewoon rond uit zeggen: Veldhuis Kemper zijn in cabaretkringen een beet je verdacht - gelikte jongens die van de cabarethype nog snel een graantje willen meepikken. Gelulddg heeft Leiden nu ein delijk in de schouwburg nader kunnen kennismaken met het tweetal. Veldhuis Kemper zijn er met de reprise van hun pro gramma 'De geur van..' dat eind 2003 in première ging. Na afloop van de voorstelling is één ding duidelijk: het gangba re beeld annex vooroordeel moet worden bijgesteld. Veld huis Kemper brengen een ui terst onderhoudend program ma met veel ruimte voor ironi sche relativering van al die flit sende types en dus ook van zichzelf. En de lol, waarmee ze hun voorstelling maken, straalt er nog steeds van af. Bijvoorbeeld hun getob over re laties die hooguit drie maanden houdbaar blijven, waarna de kleinere en grotere irritaties gaan ontstaan, leidt tot geestige crosstalks. Als Veldhuis zo maar ineens een Frans Bauer-imitatie geeft, is dat gewoon leuk. Het is namelijk vocaal een perfecte ty pering. Of neem het lullige taal spelletje met automerknamen als variant op het aloude raden van plaatsnamen: 'ik weet dat ik slecht schaak, maar nog veel rotter dam'. Het slaat perfect aan, omdat ze het publiek zeer behendig bespelen. Dat ze in hun liedjes sterk doen denken aan Acda De Munnik, schijn je niet meer te mogen zeggen. Maar het is natuurlijk wel zo. Bovendien wil daarmee gezegd zijn dat hun beider stemmen prachtig harmonieus samenvallen. En nog belangrij ker, de op het eerste gehoor wat zweverige liedteksten krijgen binnen de context van het pro gramma duidelijk meer reliëf. Natuurlijk kan riiet alles raak zijn. Een jeugdherinnering over een bezoek aan de disco is een uitgekauwd gegeven. De uit eenzetting over de marke tingstrategie van Foster Parents Plan biedt oud nieuws en is te uitleggerig. En dat reclame illu sies verkoopt, is ook meer dan genoegzaam bekend. Maar als je ziet hoe ze het verwachtings patroon naar het vertolken van het onvermijdelijke 'Ik Wou Dat Ik Jou Was' manipuleren en dat lied ten slotte als toegift bren gen, dan zie je echte cabaretiers aan het werk. Dat ze geleerd hebben illusies te verkopen, kan dus zelfs heel handig zijn. theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Kerstpakket, een spi voor volwassenen door Suza Boogaerdt, Bianca van der Scho Mischa van Dullemen. Gezien: LAKtheater, Leiden. Nog te zien: aldaar. Het zal wel aan de tijd van jaar liggen dat 'Kerstpakki voorstelling van Suzan Bot aerdt, Mischa van Dullemi Bianca van der Schoot, eei beetje off the point lijkt. 0( een kerstpakket heeft tensl een uiterste houdbaarheid turn. Op het toneel is het nog vo Kerstmis, met kerstbomen kerstmannen, en kerstcadf maar de ironisering van al attributen werkt niet meer lichtend. Het is meer zo da drie spelers je nog eens coi fronteren met een allang v werkte nachtmerrie. De se voegt dus weinig toe, 'Kers ket' moet het hebben van houd en de kwaliteit van d vallen. Er zijn een paar momentei 'Kerstpakket' naar het trag mische stijgt. De scène waarin Van Dullf zich voorzichtig uit een do losmaakt, door de dames 1 een ademloze interesse be ken, zoals alleen nieuwsgif jonge hondjes dat kunnen Dullemen die klem in een keiwagentje vergeefs probi zijn cadeautje, een potje zi augurkjes, te bereiken. De drijfsmatige verwerking va kerstkaarten via een telken tsjak! - dichtklappend kinc je van datzelfde winkelwa] tje. Dat lijkt te verwijzen n; het mechanische karakter het kerstkaarten sturen, n; frustratie en onvermogen naar de mate van belangst ling, afstandelijk en gerese veerd, die mensen in het b geval voor elkaar op kunn brengen. Voor de rest gaat het om s amusante, maar meestal r re sketchjes. Doodlopende steegjes me enkel interessant geveltje. Boogaerdt en Van der Sch zijn gezegend met grote m sche talenten en ze zijn st( het vinden van de komisc kracht van alledaagse gebi voorwerpen, maar van ve< ne ideetjes maak je nog ge groot theater. IDE STELLIN De Citotoets is eelt nutteloze onrustzaa Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Kikker blijft swingen utrecht - Zijn schepper is dood, maar Kikker blijft swin gen. Platenlabel Jazz in Motion heeft besloten de cd 'Kikker Swingt' uit 2003, waarop de dinsdag overleden kinderboe kenschrijver Max Velthuijs zijn verhalen voorleest, te laten bij- persen. Velthuijs was een groot jazz-liefhebber en wordt op de cd, die niet meer voorradig was, begeleid door het kwintet van jazzmusicus Tony Overwater. De cd wordt rond 9 februari weer in de winkels verwacht. Turks fruit als musical Amsterdam - De roman 'Turks fruit' van Jan Wolkers wordt be werkt tot een nieuwe, gelijkna mige Nederlandse musical. De première is op 20 november in Tilburg. Over de rolbezetting wordt nog onderhandeld: Kin derboekenschrijver Sjoerd Kuy- per maakt de liedteksten op muziek van Fons Merkies. Bei den deden dit eerder voor de musical 'De scheepsjongens van Bontekoe'. Merkies maakte ook de muziek voor films als 'De Tweeling', 'Cloaca' en 'All Stars' en voor de musicals 'Dolfje Weerwolfje', 'De Grie zelbus' en 'Home'. Jan Wolkers heeft zijn zegen gegeven aan het script, geschreven door Dick van den Heuvel, die eerder 'Dolfje Weerwolfje' en 'De Ze vensprong' tot musicals be werkte. Nominaties voor VSB Poëzieprijs Amsterdam - Vier Nederlanders en een Belg komen dit jaar in aanmerking voor de VSB Poë zieprijs 2005. De genomineer den zijn H.H. ter Balkt (Anti canto's en De Astatica), Arjen Duinker (De zon en de wereld), Alfred Schaffer (Geen hand voor ogen), Bart Meuleman (hulp) en Nachoem M. Wijn berg (Eerst dit dan dat). De winnaar van de prijs wordt vrij dag 22 april bekendgemaakt in Amsterdam. Architect Philip Johnson dood new york - De trendsettende Amerikaanse architect Philip Johnson is op 98-jarige leeftijd overleden. Zijn glazen wolken krabbers staan in meerdere Amerikaanse steden. Hij ont wierp in New York onder meer het Seagram Building (samen met Mies van der Rohe) en het American Telephone Tele graph Building, inmiddels het Sony-gebouw. Hij ontving in 1979 als allereerste de zoge noemde Nobelprijs voor de ar chitectuur, de Pritzker-prijs. theater recensie Martin Hermens Voorstelling: Hair. Gezien: 26/1, Schouwburg Nijmegen Nog te zien o.a.: 22 t/m 27/2 Nederlands Congres Centrum, Den Haag; 1/3 t/m Pepsi Stage, Amsterdam; 28/5 t/m 2/6 De Doelen, Rotterdam Eind jaren zestig betekende 'Hair' een revolutie in theater- land. Een jonge generatie pikte het niet langer en trapte links en rechts tegen alles wat in haar ogen niet deugde. Politiek, reli gie, seksualiteit - de Flower Po- wer-beweging haalde alle heili ge huisjes omver, plaatste er ui termate kritische kanttekenin gen bij en maakte duidelijk hoe pijnlijk mis het toch ging met de mensheid op deze aardbol. We maken er nog steeds met zijn allen een zootje van. Maar veertig jaar later is er toch ook wat vooruitgang geboekt. We geloven niet langer blindelings in wat de kerk of de politiek ons wil wijsmaken. We komen in opstand als er dingen gebeuren die ons niet zinnen. Kijk maar naar de recente oorlog in Irak. Die ging gewoon door, maar zette de internationale verhou dingen behoorlijk onder druk. Het is wrang, maar ten tijde van de Vietnam-oorlog had dat meer voeten in aarde. Juist die veranderende samen leving maakt het lastig om 'Hair' in een fris jasje op de planken te zetten. Na de jaren zeventig is het eigenlijk niet meer gelukt om met deze pro ductie grote aantallen mensen aan te spreken. Dat ligt niet aan de muziek; die klinkt nog altijd fris en aanstekelijk. Het pro bleem zit vooral in het verhaal dat sterk tijdgebonden blijkt. Regisseur David Gilmore is er dan ook niet in geslaagd om de ze nieuwe (Engelstalige) 'Hair' de kracht mee te geven die ze nodig heeft om te overtuigen. Er zit weinig overtuiging en be trokkenheid in deze productie. De liedjes worden keurig ge zongen (ondanks de niet al te sterke stemmen), het spel ademt een saai aandoende braafheid. Alleen in de dansen wordt soms nog flink uitgepakt. De voorstelling moet het vooral hebben van de herkenning. Tal van bekende songs passeren de revue. Stuk voor stuk sterke composities met teksten die je af en toe in het hart zouden moeten raken. Dat lukt niet. Zo komt Chaira Borderslee - ooit verantwoordelijk voor de titel rol in de Nederlandse versie van 'Aida' - overtuigingskracht tekort om dat bloedmooie lied 'Easy to be hard' door merg en been te laten gaan. Met het finalenummer 'Let the sunshine' komt de grote groep spelers wel een beetje los. Alsof die paar jointjes in de pauze en de lsd-trip voor aanvang van de voorstelling eindelijk beginnen te werken. Even bruist het van energie en knalt de zang de zaal in. Daar vraagt het nummer ook om, net zoals zoveel andere momenten in de show. De naaktscène die eind jaren zestig voor heftige reacties zorgde, zit ook in deze produc tie. Vlak voor de pauze. Wie die niet wil missen, moet zorgen dat hij wakker blijft in de eerste helft. Want voor je het weet is ook dat moment voorbij. Maar je moet je er ook weer niet al te veel van voorstellen. Het spraakmakende moment van toen heb ik zelden zo beroerd uitgevoerd gezien als in deze nieuwe versie van 'Hair'. Hoofdrolspeler Tom Piotkin in 'Hair', ooit een revolutie in theater- land. Foto: WFA/Andy Smulders Verkoop en verhuur van kunst niet enkel kommer en kwel door Herman Joustra alphen aan den rijn- Het mag inmiddels genoegzaam bekend zijn: de kunsthandel heeft wel betere jaren gekend, en is ook niet ontkomen aan de economi sche dip. Menig galeriehouder klaagt steen en been. Klanten houden veel vaker dan pakweg een jaar of vijf geleden de hand op de knip als het om de aan koop van kunstwerken gaat. Maar dat het louter kommer en kwel zou zijn, is overdreven. Zo hier en daar gaat het wel goed, zegt Maurice van Leeuwen van The Art Shop in Alphen. „Op de een of andere manier hebben wij geen last van het slechte economische klimaat." Da's ook gemakkelijk aan te to nen, zegt hij. „Sinds 1 april zit ik hier in Alphen met de derde vestiging van The Art Shop. Ei genaar Sven Hansen begon ruim vijf jaar geleden de eerste in Leiden, toen kwam Amster dam en nu dus Alphen. Alledrie putten we uit dezelfde voor raad, uit werk van een vast aan tal kunstenaars. Daar is nu ook nog Galerie Nu bijgekomen. Dat is een expositiegalerie waar we kunstenaars de ruimte ge ven hun werk ten toon te stel len. In de eerste plaats kunste naars die wij in onze collectie hebben, maar het kunnen ook anderen zijn." Waarom het zo goed loopt, blijft deels gissen. Toch zijn er volgens Van Leeuwen wel rede nen aan te wijzen. Deels heeft de galerie er zelf de hand in ge had door de samenstelling van de collectie. „Het is gewoon zo Maurice van Leeuwen: „Op de een of andere manier hebben wij geen last van het slechte economische klimaat." Foto: Hielco Kuipers dat er markt is voor werken van Comeille en Clemens Briels. Dat is kunst die populair is." „Wij zij een van de eersten die in Leiden op die manier zijn be gonnen. Je ziet nu steeds meer galeries dergelijk werk verhuren en verkopen. Bovendien, wij zijn jonge ondernemers en dit is de kunst die ook ons aan spreekt. We zien het ook hele maal zitten met kunstenaars als Espen Hagen en Jacqueline Schafer. Verder hebben we ori ginelen van onder anderen Herman Brood, Peter Klashorst, Madeleine Vogels en Leo Spin delaar." De samenstelling van de collec tie is niet het enige dat bijdraagt aan het succes, aldus Van Leeu wen. „Hier in Alphen heb je veel nieuwbouw. Met daarin veel jonge mensen die hun huis vaak strak inrichten. En daar past weer moderne kunst bij." Wat niet betekent dat de kunst werken als warme broodjes over de toonbank gaan. „We verhuren ook veel. Mensen wil len tegenwoordig niet meteen kopen. Ze vragen zich vaak af: 'Vind ik dit over een tijdje ook nog mooi?' Als ze iets voordelig kunnen huren, is dat soms aan trekkelijker. Bovendien sparen ze door te huren en kunnen ze het werk later alsnog kopen. „Voor ons als galerie hoeft dat niet nadelig te zijn. Verhuren betekent gewoon vaste, maan delijkse inkomsten, dat geeft zekerheid. Ik ben dat ook wel aan het promoten. Vroeger de den eigenlijk alleen de CBK's dat, nu doen steeds meer gale ries hetzelfde. Ik denk dat die trend wel doorzet." Het is ook goed om te zoeken naar nieuwe vormen van ver koop, verhuur en service, vindt hij. Een galerie die achterover- leunt en afwacht, is gedoemd te mislukken. „Wat wij nu vaak doen is, als mensen in de gale rie iets zien dat ze mooi vinden, het bij ze thuis, in de eigen om geving laten zien. Kunst komt in de huiskamer altijd beter uit dan in een galerie waar het vol hangt met schilderijen. Het moet natuurlijk ook in het inte rieur passen. Vaak nemen we nog wat andere werken mee. Daar wordt altijd heel goed op gereageerd." „Verder besteden we veel aan dacht aan onze internetsite. We merken dat mensen uit het hele land naar ons toe komen, nadat ze op het internet hebben geke ken. Dan maakt het ook niet uit of je in het centrum zit of op een industrieterrein." „We hebben ook een paar van onze werken in Alle Hens in Al phen hangen. En in Grand Café De Stadthouder in Leiden. Die zaken hebben gratis kunst aan de wand hangen en wij een ex tra mogelijkheid om te expose ren en te verkopen. De telefoon gaat: iemand met een zoekopdracht. „Probeer een groot werk te vinden in de stijl van Brood. Ja, dat soort dingen doen we ook."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20