'Koele' Beatrix blijft zichzelf GESPREK VAN DE DAG Twee jaar op de fiets voor reis langs parels Zijderoute Ruim 120 cavia's gedumpt Jubilerende koningin nooit helemaal verlost van negatieve kwalificaties Ken u zelve zaterdag 29 januari 2005 DAGELIJKS LEVEN IK NOG N&«G£NS" BüCE. STIPPEN) MENSELIJK Cardiologen van het VU medisch centrum hebben als eerste ter wereld een PA CEMAKER bij iemand geplaatst die SMS-BERICHTEN kan versturen. Het appa raat zendt bij onregelmatigheden tekstberichten naar de mobiele telefoon van de behandelend cardioloog en naar een speciale post in het ziekenhuis. De be handelend arts kan vervolgens op internet kijken hoe ernstig de onregelmatighe den zijn en al dan niet tot actie overgaan. De speciale pacemaker is bedoeld voor patiënten met langdurig hartfalen. Met regelmatige controle kan bijvoor beeld snel ontdekt worden of de pacemaker slecht functioneert. Bij late ontdek king kan dat tot ernstige klachten leiden. De verzending van de sms-berichten gebeurt via een soort mobiele telefoon, die de patiënt bij zich moet hebben. De acht zeldzame KRAANVOGELS in het natuurgebied Fochteloërveen op de grens tussen Drente en Friesland, zijn plotsklaps MULTIMILJONAIR. Om hun leefgebied te vergroten, wordt voor 7,9 miljoen euro 200 hectare landbouwgrond aangekocht. Daar kunnen de vogels eten en pa ringsdansen uitvoeren. Het geld is afkomstig van een extra trekking van de Nationale Postcode Loterij (4,9 miljoen) en het ministerie van LNV (3 miljoen). Natuurmonumenten be nadrukt dat behalve de acht kraanvo gels ook andere bedreigde vogelsoor ten profiteren van de uitbreiding van het natuurgebied. De Duitse autofabrikant VOLKSWA GEN heeft gisteren gerechtelijke stappen aangekondigd tegen de ma kers van een filmpje waarin een Polo wordt gebruikt voor een ZELF MOORDAANSLAG. De 22 seconden durende video circuleert al enige dagen op het internet. Een man met een Arabisch uiterlijk en een Pales tijnse sjaal om, parkeert de Polo voor een druk café en laat een bom afgaan. De explosie verwoest het in terieur van de wagen, maar de bui tenkant en de omgeving blijven bui ten schot. „Klein maar stoer", luidt de slogan aan het einde van het filmpje. VW-woordvoerder Hartwig von Sass noemde het filmpje „ge weld verheerlijkend, cynisch en mis dadig", en „een aanval op de goede reputatie van Volkswagen". Volgens Von Sass is het filmpje vermoedelijk opgenomen in Groot-Brittannië. Dat zou onder meer blijken uit de num merplaat en het feit dat het stuur van de auto rechts zit. Twee Australische fotografen mogen zich niet langer ophouden in de buurt van de actrice NICOLE KID MAN of haar huis in Sydney. Dat heeft de rechter bepaald. De twee paparazzi zouden de filmster op ho ge snelheid hebben achtervolgd in het verkeer en een afluisterapparaat hebben geplaatst bij haar miljoe nenvilla, meldde de Australische zender ABC. Het apparaatje werd gevonden op de dag dat Kidman in Australië arriveerde voor de opna mes van de nieuwe film Eucalyptus waarin ook haar landgenoten Russel Crowe, Hugo Weaving en Jack Thompson een rol vertolken. Foto: Reuters De baas van THE INC., het hiphop-label achter onder meer Ashanti en Ja Rule, is in New York aangeklaagd voor het witwassen van meer dan 1 miljoen dollar aan drugsgeld. Irving Lorenzo en zijn broer Christopher staan samen met zes an deren terecht. Het hoofd van de betrokken drugsbende, Kenneth McGriff, is bo vendien aangeklaagd voor drie moorden. Hij zit al een straf van 37 maanden uit wegens wapenbezit. The Inc. stond voorheen bekend als Murder Inc. Lorenzo laat zich ook wel Irv Gotti noemen, een verwijzing naar de beruchte Newyorkse maffiabaas John Gotti. Deze week zijn meer dan 120 vol wassen cavia's gedumpt in Schuine- sloot en Dalfsen (Overijssel). De die ren werdén in beide plaatsen in de berm gevonden. Een voorbijganger trof woensdag in Dalfsen een doos aan in de berm van de weg waarin tachtig cavia's zaten. Hij bracht de diertjes naar het politiebureau, van waar ze naar een vogelasiel in Nieuwleusen zijn gebracht. Daar werden gisteren de eerste cavia's al Ralph Wardlar Zedelijkheid is godsdienst in praktijk aan een nieuw tehuis geholpen. Een dag later was het weer raak; dit maal op een weg tussen Schuinesloot en De Krim. Daar vond een voorbij ganger in de berm bijna vijftig loslo pende cavia's. Een aantal was in een sloot gegleden en door het ijs gezakt. „Diep triest", vertelt een woordvoer ster van knaagdierenasiel Goofy in Oldenzaal, dat de diertjes opvangt. De conditie van de gevonden cavia's is naar omstandigheden goed. Het is nog niet bekend wie ze heeft ge dumpt. Gezien het grote aantal ver moedt de woordvoerster dat het om een fokker of een handelaar gaat. Silvia Flantua van de Stichting Cavia in Westervelde is niet onder de indruk van het aantal gedumpte cavia's. „Al leen in januari hebben we er al 184 opgevangen. Vorig jaar ging het in to taal om ruim tweeduizend cavia's, die lukraak in weilanden of bij boom gaarden waren gedumpt." gpd 'De eindbestemming is niet het doel, maar de weg ernaar toe'. Die spreuk zit vastgeklonken in hun gedachten. „Het doel is dus niet om 25.000 km met de fiets af te leggen in een zo kort mogelijke tijd. Daar zijn wielerwedstrijden voor. Het doel is om in volstrekte vrijheid twee jaar rond te fietsen", zegt Haarlemmer Rob Bakker. „En misschien komen we onder weg wel een fijne plek tegen waar we wel willen blijven wonen", zegt fietsmaatje Aranka Vos. Aranka en Rob beginnen maan dag aan hun monsterfietstocht in het kwadraat, de verlengde Zijde route. Via Haarlem, Turkije, Iran, Turkmenistan, Oezbekistan, Kir- gistan, Mongolië naar de stad Shanghai. Van daaruit trekken ze verder via Vietnam en Laos naar India. „Dat we met de fiets reizen is niet omwille van de sportieve uitdaging maar uit praktische overwegingen. Gebonden aan tijdstabellen of uurroosters voor treinen, bussen en vliegtuigen zijn we niet. We moeten nergens zijn op een bepaalde tijd. En we willen zo onafhankelijk zijn als maar kan", zegt Rob. Reizen, hun lust en hun leven. Ze zijn er aan verslaafd. „Dat onge wisse en dat grillige van zo'n ont dekkingstocht, maar ook het bele ven van andere culturen. Het is de drang in jezelf om achter de hori zon te willen kijken", zegt Rob (57). Aranka (40) knikt instem mend. Rob verwoordt wat zij ook voelt. „We hebben het lekker zo met zijn tweetjes, maar we kun nen nog beter met elkaar reizen dan met elkaar samenleven onder één dak", zegt Aranka. De fietsen staan klaar in de gang. In de huiskamer liggen kaarten van gebieden waar ze door trek ken en handzame reisboekjes. Die prikkelen de reiszin van de gerou tineerde Haarlemse fietsers. Van de zomer hebben ze nog een 'trai ningsritje' gedaan, van Haarlem naar Rome en weer terug. Dat rei zen, er op uit trekken, zit in zijn bloed, zegt Rob. Rob Bakker is gymnastiekleraar in ruste. Ook toen hij nog les gaf, las te hij elk vijfde jaar een verlofjaar in om er tussenuit te gaan. Hij fietste, zoals hij zelf zegt, 'het aardbolletje rond' en het avon tuur blijft nog altijd onvermin derd trekken. „Vrienden noemen me een globetrotter en dat woord is passend." Aranka, dierenarts-assistente, massage-therapeut en eveneens fervent reiziger, denkt dat veel mensen zich krampachtig vast houden aan zekerheden en ver plichtingen. „Ze willen wel, maar de angst overheerst om zo maar te vertrekken. Als je echt wilt kan iedereen het. Sommigen zeggen dat ze jaloers op ons zijn. Onzin natuurlijk. Ons voordeel is wel dat we geen kinderen hebben." Op de fiets over weerbarstige we gen, rijdend naar het onbekende, op weg naar het lokkende avon tuur. Rob legt uit wat hem drijft: weet: „Op je fiets ben je alleen met je eigen gedachten. Flash backs en herinneringen schieten door je heen. Het zijn de ontbe ringen die je moet overwinnen, het is jezelf tegenkomen, het is de vrijheid en de eenzaamheid. Alle maal aspecten die het reizen zo aantrekkelijk maken. Het reizen vormt je als mens." Ondanks de grondige voorberei ding zijn ze razend nieuwsgierig naar die onbekende landen die ze gaan doorkruisen. Turkmenistan, voorheen één van de belangrijkste katoenproducenten voor Rusland. Het islamitische land, met Ashk habad als hoofdstad, werd in ok tober 1991 onafhankelijk. En Kir- gistan met de hoofdstad Bisjek, het imposante Lenin-monument en de traditionele Komuz-muziek. Of anders Oezbekistan met de hoofdstad Tasjkent. Het land met de prachtige karavaansteden Khi va, Bukhara en Samarkand. Het zijn parels aan de Zijderoute. Het duo is al tijden in de ban van deze legendarische handelsroute die Oost en West met elkaar ver bond. De Zijderoute betekent voor hen ook: in het voetspoor van de wereldberoemde ontdek kingsreiziger Marco Polo uit Ve netië, de jongeman die als zeven tienjarige in 1271 uit Venetië ver trekt. Hij reist langs de toen ook al bekende Zijderoute naar het grote rijk van de Mongolen. Zeventien jaar lang zou Marco Polo als hoge ambtenaar voor het Mongoolse hof hebben gewerkt. In opdracht van Kublai Khan, leider van de Mongolen maakte hij dienstreizen door China. In totaal verblijft Marco Polo vijf entwintig jaar in Azië. Zijn avon turen en belevenissen staan te le zen in het boek 'De beschrijving van de Wereld'. Zij zullen ook veel zien als ze uren fietsen over steppen, woenstijn- achtige vlakten, door bossen en Eigenzinnig. Arrogant. Verwaand. Het beeld dat een kwart eeuw ge leden werd geschilderd van prinses Beatrix was niet bepaald positief. De aankondiging van koningin Juli ana op 31 januari 1980 dat ze plaats zou maken voor haar oudste doch ter, zorgde dan ook voor gemengde gevoelens. Maandag 31 januari is het 25 jaar geleden dat koningin Juliana haar aftreden bekend maakte. Het is ook de 67-ste verjaardag van ko ningin Beatrix. Beatrix is de negatieve kwalifica ties die over haar in 1980 de ronde deden nooit helemaal kwijtge raakt. Dat merkte publicist Jaap van Ginneken toen hij twee jaar geleden voor een boek vragen stelde over de koningin. „Ik vind Beatrix een heel kille vrouw die op haar strepen staat en heel autori tair overkomt, dus ik heb weinig sympathie voor haar", antwoord de de één. „Ze is eigenlijk heel erg afstandelijk naar haar onderda nen. Ik vind haar een koele konin gin", zei de ander. Precies de omschrijvingen die in 1980 al werden gebruikt voor de 'nieuwe vorstin'. Beatrix stond Koningin Beatrix. Foto: ANP weliswaar bekend als 'prinses glimlach', maar wie en wat er ach ter die stralende lach schuilging, bleef zorgvuldig verborgen. Dat was een keuze. „Ik vind dat mijn positie zo is dat ik niet op de voorgrond moet treden. Dat daar misverstanden door ontstaan, tja, dat moet ik maar op de koop toe nemen", zei ze kort voor de troonswisseling tegen Mies Bou- man. Het risico daardoor onbe kend en dus onbemind te zijn, nam ze welbewust. Om toch wat over Beatrix te kunnen zeggen, werd door de media teruggegre pen naar het oordeel van PvdA- fractievoorzitter G. Nederhorst. Die maakte zich kort na de verlo ving van Beatrix met Claus von Amsberg, zorgen over de 'eigen zinnigheid' van de prinses. „Die zal krachtig in toom moeten wor den gehouden", schreef hij in ok tober 1965. Zijn partijgenoot J. de Kadt was bang dat Nederland zou worden opgescheept 'met een over het paard getilde, grondig bedorven, verwende blaag, tegen wier grijns we dertig jaar moeten aankijken en wier bekakte stem we bij alle officiële gelegenheden zullen moeten horen." In de loop der jaren is het beeld opgeroepen van 'een troonpre tendent met nogal wat arrogante karaktertrekken' concludeerde De Volkskrant dan ook in februari 1980. De Gazet van Antwerpen omschreef Beatrix als 'vaak kort aangebonden, soms ook bemin nelijk, hartelijk en meelevend, maar als er fouten worden ge maakt kan zij ook hard als staal zijn, onverbiddelijk.' NRC Han delsblad zag daar iets positiefs in. 'Beatrix heeft de naam van een moeilijk stuitbare en weieens ver waande praatster. Dat kan lastig zijn, maar ook aantrekkelijk. Een eigenwijze koningin zal, uit oog punt van levendigheid, een aan winst zijn voor het politieke to neel.' In het gesprek met Mies Bouman zei Beatrix zichzelf niet zozeer als eigenwijs te beschouwen 'maar als ik zelf een vinger op mijn zwakste plek moet leggen, dan is het: ik ben ongeduldig'. De terughoudendheid leek ze te begrijpen. „Ik kan wel zeggen dat ik het niet meteen goed zal doen", zei ze voor de televisie. Over het gebrek aan populariteit maakte ze zich geen zorgen. „Het koning schap is niet iets wat als sinaasap pels verkocht moet worden. Po pulair zijn is iets totaal anders dan geliefd zijn." De zakelijke stijl van Beatrix paste bij het 'no nonsense' beleid van premier Ruud Lubbers. Bij haar koperen jubileum in 1992 was het oordeel dan ook milder. „Konin gin Beatrix verstopt zich niet. Naarmate de jaren verstrijken heeft zij steeds meer van haar in nerlijk prijsgegeven", noteerde journalist Fred Lammers. De ziek te van prins Claus, die in die jaren werd behandeld voor depressivi teit, speelde daarbij een rol. Bea trix, door Lubbers omschrevj21 'innemend en overtuigend' 'hart van de natie', kreeg eei menselijk gezicht. „Hoe koningin Beatrix werkt is, blijft, denk ik, verborgen iedereen die niet tot haar all naaste omgeving behoort", schreef Hella Haasse in 1998 kan zich geen direct onbeva reageren, geen openhartighf01 over haar opvattingen en de beelden veroorloven." En aa fectbejag, het uitventen van kwaliteiten van hartelijke uit ling, spontaniteit en gevoel humor', die haar 'mediagen zouden maken en haar popi teit vergroten, doet ze niet. En dat geeft toch weer negat beoordelingen. De koningin er nuchter onder. „Ik probet alles en iedereen rekening t< f] den, maar je kunt het nooit iedereen goed doen", zei ze 1992. En vijfjaar geleden: „I een beetje grijzer geworden, leert. En ik hoop dat je ook c slechte kanten een beetje afl Maar dat is aan anderen om beoordelen." Hans Jacobs 0i Al Woensdagmiddag. Heb een beetje koorts. Niet veel, niets om je druk over te maken. Beetje verhoging, dat is het eigenlijk. Vanavond wordt op de buis de nieuwe dichter des Vaderlands bekend gemaakt. In een live-programma van anderhalfuur. Literaire hoge omes en tantes zijn te gast en ik mag het geheel presenteren. Dus koorts. Altijd vóór een belangrijke première of televisie-opname heb ik koorts. Soms al een paar dagen tevoren. Plankenkoorts dus. Dat is geen vage uitdrukking voor een vaag begrip, nee dat bestaat echt als je in de zenuwen zit. Tenminste in mijn geval. Vroeger dacht ik dat ik 'uitgerekend op de dag van de premiere'ziek geworden was, maar nu weet ik beter. Normale gang van zaken, dat is het. Ken u zelve. Van Impe, hij won in 1976 de Tour de France, zei dat voor een wielrenner de kennis van het eigen lichaam het belangrijkste was. En op de tweede plaats kwam de kennis van het parcours. Voor een tv-presentator geldt hetzelfde. Zo heb ik ge merkt dat mijn lichaam griepjes, verkoudheden en dat soort ongemakken voor zich uit kan duwen. Vaak word ik één of twee dagen na zoiets spannends als een live televisieoptreden ziek. Opgekropte kwaaltjes eisen alsnog hun rechten op. Maar op alle gekuch, gehoest en koortsigheden in de dagen vóór het grote gebeuren moet ik niet te veel acht slaan. Helemaal niet eigenlijk. Dan het parcours. In die anderhalve uur van van avond zitten allerlei kilometerpaaltjes en al die paaltjes weet ik precies te staan. En als ik nu maar van paaltje één, openingsgedichten welkomswoord, naar paaltje twee, aankondiging kort filmpje, wan del dan is er niets aan de hand. Er zijn 22 paaltjes te passeren en ik heb in mijn geest dit parcours al zo vaak gelopen dat ik blind kan gaan van start naar finish.Niets aan de hand met mij. Het is nu kwart voor één in de middag. Dadelijk generale re petitie met alle camera's erbij. Komt er nog allerlei volk op je af met laatste goede raad en daad. De eindredacteur vraagt om tempo in het middendeel, de kleedster plukt niet bestaande draadjes van mijn colbert, de zangers vragen of het zo goed was en de make-up mevrouw bekijkt je snuit nog even alsof ze hem zo-even opgegraven heeft. Allemaal niets van aantrekken. Hoort er bij. Ja en amen zeggen. Kop er bij houden. Na de generale: eten. Iets bewaren voor na af loop want dan heb ik pas echt honger. Nog twee uur te gaan vóór het uur U. Alles onder controle. Ik ken mezelf, ik ken het parcours en toch: de zenuwen gieren door mijn keel. Rob en Aranka, klaar voor vertrek naar verre vreemde landen. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks katoenvelden. Aranka is opge wonden over de reis, Rob op zijn beurt kijkt er, met zijn ervaring, wat professioneler tegenaan. „Maar dat ook ik het spannend vind staat buiten kijf. We reizen toch door redelijk onbekende ge bieden en er zullen ongetwijfeld momenten komen dat we ons wat unheimisch voelen. Je moet alert zijn en vertrouwen hebben." Aranka: „Je moet niet denken aan wat er allemaal mis kan gaan." Rob weer: „Je moet aanvoelen met wie je wel of niet mee kunt gaan." Vorige week hebben ze afscheid genomen van familie, vrienden en bekenden. Morgen gaan ze pak ken. Lichtgewicht kleding, een tentje voor onderweg, spelletjes, boeken en een boekje met foto's van kruidenierswaren en noodzakelijke zaken. „Kunn aanwijzen wat we bedoelen' Aranka. Maandagochtend tr ze de deur achter zich dicht ben benieuwd wat we gaan dekken." Wie de reis wil volgen: www.bikesportive.nl Ed Blaauw

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2