estrating in Advocaat in zaak-Van der Krieke legt functie neer leiden vaak roddelwerk Reiziger dupe aanbesteden busvervoer NieuweVacatures 'Zo bijzonder, mijn eerste verkiezingen' rnietigend oordeel in rapport iorwaardelijke celstraf ist tegen klokkenluider commentaar Laverda-museum past in toeristisch beleid Lisse Prestigieuze prijs voor Leidse fotograaf van OERLE Vrouw krijgt op A9 steen door ruit auto eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 29 januari 2005 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 The Art Shop zoekt naar nieuwe wegen Bram Wassenaar wil nog wel vijf jaar doorgaan Schiphol-topman Cerfontaine: man met twee gezichten Veel CJ bewolking NW 3-4 dt spl door Maarten Dekker zsü fimoteus Waarsenburg - De kwaliteit van het ■4 werk in Leiden is volstrekt de maat. Dat stelt de on- kelijke Stichting Erkenning et Bestratingsbedrijf (SEB) rde uwegein die deze maand ian zoek van het CDA elf Leid- nil ten heeft geschouwd. te} jlijkt dat de kwaliteit van Ei leverde werk niet aan de iö.Cfen van de SEB voldoet", )lh het rapport. „De term elwerk is zeker op som gedeelten van toepas- De inspecteur van de eeft veel kritiek op de wij- arop de natuursteenkeien mt ;esorteerd, het hak- 2et erk van stenen en de ge- pt verbanden. I gmderzoek van de SEB zich voornamelijk gericht die in het kader van gemeentelijk herinrich- /liroject Binnenste Beter estraat. Dat project had Uil el om de binnenstad van n, j 1 aantrekkelijker te maken et 1 alitatief op een hoog ni- tal b brengen, ufe kwalitatief slecht, is het straatwerk ook gevaar- on oegen mogen niet wijder ko nvijf millimeter", schrijft te je, Adam/anp - De Officier stitie heeft gisteren voor fhtbank in Rotterdam vijf en voorwaardelijke ge- tisstraf geëist tegen klok- ler Ad Bos. Als proeftijd en periode van twee jaar. lenbaar ministerie (OM) voormalig directeur van regen)bouwbedrijf Koop m schuldig aan omko- ran een ambtenaar van n 1 iterstaat. Bos bracht eind vlajie bouwfraude aan het door aan justitie een loekhouding te over- id en. cier zei bij zijn eis hier- kening te hebben gehou- ch di\ teli or Pl ele t li ga k Qraia een halve eeuw Euro- enwording krijgt de Ne- Ise kiezer binnenkort et eerst de gelegenheid eet uit te spreken over de ving van dit ideaal. In èrendum zal worden ge- )f de bevolking kan in to met het ontwerp van uropese grondwet In van een open discussie 5aan over de argumenten contra de im- itdijende Unie, r«gt het kabinet llei EUROPESE GRONDWET *?feekende propa- 0 ,ampagne. Dat cretaris Nico- ropese zaken) :hilddng heeft over een lorlogskas' van anderhalf euro, lijkt verdacht veel spel. kreeg deze week de wind jen in de Tweede Kamer, tij op tv had opgemerkt kabinet alle registers zal ^kken wanneer de 'nee- r het offensief zal zoe- linkse oppositie oor- lat de regering de indruk ns t zoveel geld uit te zullen pr als nodig is om het ge- resultaat binnen te ha- verwijt is terecht. De af- luidde dat voor- en te ders van de Europese et hun campagnes voor- en voeren met gratis op tredens in kranten en op radio en tv. Door nu een eigen propa- gandabudget van overheidswege in de strijd te werpen, wekt Ni- colaï de verkeerde indruk. Het tekent de beduchtheid van het Binnenhof voor het referen dum, dat er slechts kwam nadat WD-leider Van Aartsen zich er voorstander van toonde. Bij de WD heerst nu de angst dat de rechtervleugel van die partij zich ontvankelijk zal to nen voor een campagne van dissident Geert Wil- ders tegen de EU en de Turkse toetreding. De 'nee-campagne', nu nog vooral een zaak van par tijen als de SP, zou dan ook aan de rechterkant van het politieke spectrum voet aan de grond krijgen. De voorstanders van de Europe se Grondwet - alle grote partijen - vinden dat de kwestie van het Turkse EU-lidmaatschap niets met het referendum te maken heeft. Dat is een groot misver stand: het referendum gaat for meel over een verdrag, maar in houdelijk over de koers van de Europese samenwerking. Die discussie moet eindelijk eens open en een eerlijk, zonder staatspropaganda, gevoerd wor den. Peter de Vries den haag/leiden - Het brein achter de moord op Leidenaar Jan van der Krieke zit zonder advocaat. De raadsman die de belangen van de 40-jarige Alphenaar be hartigde, legde die taak gisteren neer, tij dens de behandeling van het hoger be roep. Hij nam dat besluit na het opdui ken van een dreigbrief die de Alphenaar zou hebben geschreven aan de dader van de moord, een daartoe ingehuurde Bulgaar. Na de plotselinge onthulling van de brief kwam de advocaat direct met het verzoek om de rechtszaak tegen zijn cli ënt stil te leggen en het handgeschreven velletje eerst te laten onderzoeken door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Daar kan men aan de hand van hand schriftanalyses vaststellen of de brief daadwerkelijk op conto van de Alphe naar moet worden geschreven. De brief bevat onder andere de volgende passa ge: „Als wij vrijkomen, zullen wij een ge recht instellen om iedereen te doen toe komen wat hem toekomt." De Alphenaar zegt zelf niets van de brief af te weten, maar dat was niet voldoen de voor zijn advocaat. „Ik kan geen goe de verdediging voeren als ik niet zeker weet of mijn cliënt deze brief wel of niet heeft geschreven. Alleen als dat duidelijk is, kan ik een juiste strategie kiezen." Nadat het hof niet inging op zijn verzoek om het proces op te schorten, hield de advocaat het voor gezien. Hij volgde de rechtszaak verder vanaf de publieke tri bune. De Alphenaar besloot daarop dat het niet in zijn belang was om verder te gaan zonder rechtsbijstand en werd af gevoerd naar het cellenblok in het Paleis van Justitie. Pas als hij over een nieuwe advocaat kan beschikken, zal hij weer voor in het ver dachtenbankje plaatsnemen. Pagina Ri: Opdrachtgever en uitvoerder van moord lijnrecht tegenover elkaar de rapporteur bijvoorbeeld. „In dit project zijn echter voegen tot zes centimeter breed aange troffen. Dat is levensgevaarlijk voor voetganger en fietser en dus onaanvaardbaar." De Stichting Erkenning voor het Bestratingsbedrijf is de eni ge instantie in Nederland die de bevoegdheid heeft om bestra- tingsbedrijven te certificeren. De standaard die de SEB han teert is gebaseerd op de lande lijke normen voor bestrating- werken en is opgesteld in sa menwerking met verschillende partijen, waaronder opdracht gevers zoals overheden. Het CDA in Leiden heeft zelf het initiatief genomen om de SEB een onafhankelijke inspec tie te laten uitvoeren. „We heb ben het college gevraagd om dat zelf te laten doen. Maar de wethouders vonden dat niet nodig, het werk was goed", al dus raadslid Abram Flippo. Daarop heeft het CDA op eigen kosten - 225 euro - de contra expertise laten uitvoeren. „Het rapport gaat volgende week naar het college en de raad. Al dit prutswerk is goedgekeurd door de inspecteurs van de ge meente! Voor ons rechtvaardigt dit onderzoek een raadsenquê- te." den. Door de schaduwboek houding van Bos konden de prijsafspraken in de bouw wor den aangepakt, aldus de aan klager. „Bos heeft geen voor deel genoten, maar eerder na deel ondervonden van zijn me dewerking. Desalniettemin heeft hij meegewerkt aan het strafrechtelijk onderzoek." De officier noemde de corrup tie 'maatschappelijk onaan vaardbaar'. „Om de norm te bevestigen moet Bos gestraft worden voor de omkoping van een ambtenaar." De voormali ge directeur van Koop Tjuchem ontkende zelf de omkoping. lisse - Lisse krijgt een Laverda- museum aan de Akervoorder- laan. In april gaat het motor museum open. Initiatiefnemer C. Dees zet dat luister bij met een speciaal Laverda-weekein- de. Bezitters van zo'n fameuze Italiaanse tweepitter komen dan naar Lisse voor een toerrit met de motoren en om een weekeinde te kamperen op het braakliggende terrein van Bader schuin tegenover wegrestau rant De Engel. Dat is op een steenworp van het nieuwe mu seum. Dees verzamelt en restaureert als hobby al jaren motoren en landbouwwerktuigen van La- verda. Een paar jaar geleden bouwde hij al een nieuwe schuur achter zijn huis om vol doende ruimte voor zijn hobby te hebben. Dees vatte vorig jaar het idee op om van zijn collec tie een klein museum te maken. Hij wil het museum van maart tot oktober twee zaterdagen per maand open stellen, en daar naast privé-rondleidingen voor groepen verzorgen. Omdat zo'n museum mooi past in het streven om de streek toe ristisch aantrekkelijker te ma ken, wil het Lissese college van B en W meewerken aan de plannen van Dees. Voorlopig mag Dees twee jaar zijn muse um openen. Blijkt dat geen (verkeers)overlast te geven, dan wil het college Dees een defini tieve 'vergunning' geven. rotterdam-den haag/gpd - Na jat Disae grijnst van oor tot oor. De 41-jarige Arnhemmer, strak in het pak, is 's ochtends om vier uur vanuit zijn woonplaats vertrokken om in Rotterdam te kunnen stemmen voor de eer ste vrije parlementsverkiezin gen in zijn vaderland. „Ik wilde de eerste zijn. Toen ik om zeven uur bij het stembureau aan kwam, was ik nummer twaalf. Jammer, maar dit is al zo bij zonder voor me. Ik kan niet be schrijven hoe blij ik ben." Vanmorgen zijn in veertien lan den in de wereld Irakezen naar de stembus gegaan. De 280.000 Iraakse kiezers die zich in het buitenland hebben geregi streerd kunnen tot en met mor gen hun stem uitbrengen. De veiligheidsmaatregelen waren overal streng, uit vrees voor (advertentie) leiden - De Leidse fotograaf Taco van der Eb heeft de Fujifilm Dutch Press Photo Award 2005 gewon nen. De prestigieuze prijs bestaat uit een geldbe drag van 2500 euro en een plastiek. De categorie- en waarvoor dit jaar foto's konden worden inge stuurd waren: Europa, sport, mode en architectuur. Van der Eb, als freelance fotograaf onder meer werkzaam voor het Leidsch Dagblad, had de foto ingezonden voor de categorie mode uit zijn serie 'straatmode in Japan'. „Vooral de ongekunstelde manier van fotograferen, de keuze van de model len en het gevoel voor compositie maken deze fo to's bijzonder", aldus de jury. De winnaar van Dutch Press Photo Award dingt ook mee naar Fujifilm Euro Press Photo Award, een wedstrijd voor alle Europese winnaars die in april in Lissabon wordt gehouden. Foto: Taco van der Eb SGHÜONMAAKWmEN BV Bedrïjt'sschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 utrecht/anp - Reizigers zijn het slachtoffer geworden van aan bestedingen in het openbaar vervoer. Klanten klagen over te kleine bussen, gemiste aanslui tingen en extra overstappen. Ook voor het personeel heeft de marktwerking weinig goeds op geleverd. Een en ander blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van bureau WVM in opdracht van FNV Bondgeno ten. In 2000 ging de Tweede Kamer akkoord met het aanbesteden van regionaal openbaar ver voer. Dit is vastgelegd in de Wet Per sonenvervoer. Sindsdien zijn in veel regio's de buslijnen naar de vervoerder met het beste bod gegaan. Arriva, Connexxion en BBA hebben het grootste deel van de markt in handen. De verwachting was vijf jaar ge leden dat de dienstverlening met aanbestedingen zou verbe teren. Niets is echter minder waar, stelt FNV Bondgenoten. „Een goed openbaar vervoer is met de aanbestedingen verder weg dan ooit", zei bestuurder R. van Baden. Vervoerbedrijven hebben de neiging om na het binnenhalen van een concessie kleiner mate- (advertentie) vandaag in deze vacaturekrant: Gerechtsdeurw. Buik en V.d. Horst Teamleider Stichting Dienstverlening Leiden Agogisch medewerker Lansigt Assistent-accountant rieel in te zetten. De kosten van kleinere bussen liggen lager en het personeel kan dan volgens een slechtere CAO worden in gezet, blijkt uit het onderzoek van WVM. Bovendien moeten reizigers veel vaker overstappen en is de uitval van bussen groot door een gebrek aan personeel. Uit een enquête onder 2700 chauffeurs kwam naar voren dat de meeste werknemers on gelukkig zijn met de aanbeste dingen. Ze moeten langer wer ken en ze hebben minder pau- zetijd. Ook klagen ze over een toegenomen onveiligheid. Bestuurder Van Baden wil dat er helemaal wordt gestopt met het systeem van aanbestedin gen. Het openbaar vervoer mag volgens hem geen proeftuin zijn, waar onkundige overhe den en bedrijven alleen maar aan bezuinigingen denken. aanslagen. Desondanks was het enthousiasme onder de Irake zen die naar de stembus togen in alle landen groot. Najat Disae heeft, toen hij nog in Irak woonde, één keer ge stemd. „Maar dat kun je niet echt stemmen noemen. Ik werd thuis opgehaald door een vei ligheidsagent en naar het kies bureau gebracht. Onderweg vertelde hij dat ik toch echt voor Saddam moest kiezen an ders zou ik problemen krijgen", zegt de Irakees, die al zeven jaar in Nederland woont. „Tijdens het stemmen keken drie man nen met me mee. Ik kon niet anders dan voor Saddam kie zen. Die man was slechter dan slecht. Nu heb ik heerlijk ano niem mijn eigen keuze kunnen maken. Ik heb stiekem een foto gemaakt. Voor m'n kinderen, want dit is een historisch mo ment." In Nederland hebben bijna 15.000 Irakezen zich geregi streerd voor de verkiezingen, van de in totaal 29.000 stemge rechtigde Irakezen in ons land. Zij kunnen terecht in Rotter dam, Amsterdam en Zwolle. In Rotterdam worden 6200 men sen verwacht. De grootste druk te wordt vandaag verwacht. Pagina Buitenland: Irak gaat op slot voor verkiezingen badhoevedorp/haarlem - Op- nieuw is een auto getroffen door een van een viaduct ge worpen voorwerp. Een 43-jari- ge Haarlemse kreeg, naar giste ren bekend werd, donderdag middag op de A9 bij Badhoeve- dorp een steen door haar ach terruit. De vrouw was op weg naar haaf werk in Amstelveen. „Ik reed met vijftig of zestig ki lometer over de A9. Toen ik on der het viaduct door reed, hoorde ik een enorme klap. Ik keek in de spiegel en zag dat m'n achterruit aan diggelen was." Eerder deze maand kwam een 30-jarige automobiliste om het leven nadat vier Rijswijkers op de A4 een stoeptegel van een vi aduct door haar ruit hadden gegooid. De politie schaart het nieuwe voorval onder 'poging tot zware mishandeling'. Man met bom door Kanaaltunnel londen - Doordat een passagier een bom uit de Eerste Wereld oorlog in zijn auto wilde mee nemen door de Kanaaltunnel, moest het treinverkeer tussen Groot-Brittannië en Frankrijk gisteren in de avondspits wor den stilgelegd. Volgens een po litiewoordvoerder is niemand in gevaar geweest. De tunnel moest wel dicht voor het ver wijderen van de 'munitie'. Daardoor stonden de passa- gierstrein Eurostar en de Euros huttle, die personenauto's ver voert, urenlang stil. 'Jezus mag niet aan kruis hangen' tilburg - Een 43-jarige Tilbur- ger mag een halfjaar niet meer in de Heuvelse Kerk in Tilburg komen. Hij werd donderdag morgen door de pastoor van de kerk betrapt toen hij een kruis beeld van zes meter wilde mee nemen. De man wilde het beeld van Jezus meenemen om hem uit zijn lijden te verlossen, al dus de politie. Toen hij 's mid dags opnieuw in het godshuis was, waarschuwde de pastoor de politie. „Jezus leeft en mag niet aan het kruis hangen", zei de man tegen de agenten. Aftreden minister geëist na chaos rome - De Italiaanse oppositie heeft het aftreden geëist van minister van transport Pietro Lunardi. De bewindsman zou onvoldoende hebben gedaan om de al dagen durende chaos op besneeuwde Italiaanse snel wegen te beëindigen.Ongeveer vijfhonderd mensen moesten twee nachten doorbrengen in auto's die door sneeuwval en gladheid stilstonden op de Zuid-Italiaanse autosnelweg. Connexxion beveiligt haltes bollenstreek/rijnstreek Con- nexxion heeft plannen om bus haltes in de regio's Duin- en Bollenstreek en Rijnstreek/Mid den-Holland veiliger te maken. De vervoermaatschappij wil alarmknoppen bij de haltes en verlichting die door de passa giers kan worden aangezet ten teken dat ze met de bus mee willen. De noodknoppen ko men bij tien bushaltes. Met de knop kan direct verbinding met de verkeerscentrale van Con nexxion worden gekregen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I f. Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis' Ik betaal: automatisch 56,20) i per acoeptgiro 56.70) M/DV Naam: Adres Postcode Geboortedatum Bank/giro* Handtekening- Uilslut' dbij Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a v afd. Lezereservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mail: lezersservices hdc nl of surf Wij gaan zorgvuldig om mei persoons gegevens. In het colofon van do krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch i*>Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1