REGIO 'De Nederlandse landbouw is failliet' t&gbzx Discokiezen ZATERDAG 29 januari 2005 HDC970 Alphenaar Marco van Kerkhoven schrijft boek over een sector in nood Nederland houdt niet meer van de boeren. De groene weide, de koeien en de kale akkers zijn opgegeven. Het is de constatering van de jonge boer Siebert, de hoofdpersoon in het recent ver schenen boek Koehandel van Marco van Kerkhoven. De weten schapsjournalist, woonachtig in zowel Brussel als Alphen aan den Rijn, schetst daarin de naoorlogse ontwikkelingen in de land bouw. De landbouw die welvaart bracht, maar ook zijn tol eiste. „Vijftig jaar handjeklap kon niet voorkomen dat geldverslinden de overproductie en dodelijke veeziekten het boerenimago ver pestten. Nederland werd van een agrarische reus een agrarische schurkenstaat", schrijft de auteur. En Siebert? Die houdt het voor gezien. Hij vertrekt naar Canada, een land dat nog wel trots is op zijn boeren. Drie jaar deed Van Kerkhoven heeft ze in zijn vriendenkring, erover om een beeld te schet- Hij kent ze nog van de middel- Voor hem ligt zijn paperback, nog vers van de pers. Volgens Van Kerkhoven is het een uniek boek. „Zoiets als dit be staat nog niet. Geert Mak be schreef de ontwikkelingen in de landbouw op een senti mentele ma- sen van de 'landbouwin dustrie'. Hij inter viewde 28 UH Koehandel: „Het %T" Frorit vrt] spe M,uerht- Knki)kenf\e^ ^'ThnnZktav maakten n iNedlrland een land- de prijs was boog mensen die hun stempel op het landbouw beleid heb ben ge drukt. On der hen de (oud-)mi- nisters Veer man, Braks en Brink horst, euro commissaris Fischler, de bestuurders van LTO-Ne- derland Doornbos en Vogelaar. Eén belangrijk persoon heeft hij niet meer kunnen spreken omdat die in 1995 overleed: Sicco Mansholt. De SDAP'er was de eerste landbouwmi nister na de Tweede Wereld oorlog en later eurocommis saris voor Landbouw in Brus sel. Zijn motto: 'De boer moet Kerkhoven stu- meer produceren. Want als de deerde af op boer het goed heeft, heeft ie dereen het goed'. Van Kerk hoven spitte 32 meter privé- archief van de familie Mans- holt door om het naoorlogse landbouwbeleid te kunnen bare landbouw school. „Ik ben opgegroeid in Wijk bij Duur stede, toen nog een dorp. Ik woonde tussen de melkvee houders en de fruittelers. Ik kwam vaak op boerderijen en was nogal gek op trekkers. Het is mis schien daarom dat ik na de mavo naar de land bouw school ben gegaan." Van Kerkhoven be haalde zijn melkdi ploma en trekker rijbewijs en liep stage op veehou derijen. Daarna studeerde hij chemie en bio logie. Van nier. Ik heb het meer bekeken vanuit de zakelijke, de politieke en de we tenschap pelijke kant. Ik hoop dat dit boek voeding geeft aan het debat over de positie van de landbouw dat momenteel gaande is." Tussen alle feiten door, duikt hoofdpersoon Siebert regel matig op. Onder het genot van een biertje bespreken de auteur en zijn vriend de zor gelijke tijden in de landbouw. De jonge veehouder bestaat niet echt, maar zou tegelijker tijd iedere boer kunnen zijn die voor het 'duivelse dilem ma' staat om met een miljoe- een eind te maken aan een eeuwenoude traditie. Koehandel, zo noemde Van Kerkhoven zijn boek. „Het is een mooie woordspeling op de simpele handel in koeien. Het zegt ook iets over het po litieke spel dat gespeeld is." Van Kerkho- u't Koehandel: het slootkan- tenbeheer en sprak daarvoor circa honderd boeren in de Leidse regio. Hij begrijpen. „De informatie was is nu corres een goudmijn." Daarnaast raadpleegde hij een flinke lijst met literatuur. Maar ook sprak hij met de boeren zelf. Van Kerkhoven Marco van Kerkhoven bij het kunst werk ter ere van het melkveeverle den. Foto: Hielco Kuipers ven: „75 pro cent van de zuivel die in Nederland wordt gepro duceerd, is voor de export. Er is geen land in de wereld dat dit nadoet. Steeds meer productie, gesti muleerd door subsidies, op een steeds kleinere opper vlakte. Dat kon niet goed blij ven gaan. Er is een zware aan slag gepleegd op het milieu en op het dierenwelzijn." De koe is er niet best aan toe, constateert Van Kerkhoven. „Het is niet mijn conclusie, maar die van veeartsen. Er is te eenzijdig gefokt op de melkproductie. Daardoor zijn ze kwetsbaar geworden. Ziek tes als uierontstekingen, ont stekingen aan de poten zijn aan de orde van de dag. De le vensduur van een koe in Ne derland is laag. Boeren die ik sprak in Canada zeiden het ook." De auteur rept ook over de epidemieën. Varkenspest in 1997, de BSE, de mond- en klauwzeer vier jaar geleden. Miljoenen dieren moesten vanwege besmettingsgevaar en exportbelangen worden afgemaakt, terwijl 99 procent niets mankeerde. „Overal in de wereld komt wel eens mkz voor. Maar in Nederland heeft het grote gevol gen omdat er te veel koeien in een klein gebied zijn." Volgens Van Kerkhoven vestigt het beeld dat de boer aan het prutsen is, zich meer en meer. „Het is jammer dat de boeren en hun organisaties het ont kennen. Ze moeten toegeven dat er dingen mis zijn ge gaan." De journalist trekt uiteindelijk de conclusie dat de Neder landse landbouw econo misch, technologisch en mo reel failliet is. „Omdat een systeem met zoveel verliezers domweg zijn bestaansrecht heeft ver speeld." Hoofdper soon Sie bert is het er niet mee eens. Hij wijst op de veranderin gen die gaande zijn, zoals de markt werking, de natuurontwikke ling en de biologische land bouw. Van Kerkhoven beaamt dat, maar vindt dat de ontwik kelingen wel erg langzaam gaan. In het boek Uit Koehandel: '^,s fietspaden en nen komen. bakste- Van Kerkhoven emigreert Sie bert uiteindelijk naar Canada omdat Nederland niet langer een landbouwiand is. De jon ge boer heeft het gevoel dat de maatschappij hem kan missen als kiespijn. De au teur geeft zijn vriend gelijk dat hij vertrekt. „Ik zou het ook hebben gedaan." Van Kerkhoven hoopt dat het 'faillissement' leidt tot een doorstart en er dus boe ren blijven. De idealist in hem zegt dat dit ook gebeurt. De realist in hem ziet dat de ruimte voor boeren, zeker in de Randstad, onder druk staat. „Ik zie twee processen in de land bouw. Er komt een tak die industrialiseert. Dat gebeurt vooral in het noorden of in het oosten van het land. In de Randstad blijven de keu terboeren. Met cam pings, zelfgemaak te kaas en biobief van de Groene Koe. Om hun be staansrecht te bewijzen, moeten ze inspelen op de vraag. Als er een vraag is vanuit de stad om roeiboten te verhuren, dan moeten ze in godsnaam maar roeiboten gaan verhu ren." Koehandel met de subtitel Het verhaal van de boer, is voor 19,95 euro te koop in de boekhandel. nen- schuld het be drijf van zijn vader over te ne men of Marieta Kroft pondent Brus sel voor de bladen KIJK en FEMBu- V: ANNO 1980, dinsdag 29 januari LEIDEN - Met een feestmiddag en een receptie heeft de bejaart ciëteit in centrum Rosenburch gisteren haar tienjarig bestaan g i vierd. Er worden regelmatig soosmiddagen georganiseerd en den maken zo nu en dan een reisje. Foto: archief Leidsch Dagbl HILLEGOM, 11.15 UUR Ze is zeven en gaat voor het eerst van d'r leven voor een behandeling naar de tandarts. Huppelend komt ze binnen, in ge zelschap van haar vader die een stuk minder ontspannen oogt. Vond de meester het wel goed dat je me zo vroeg van school ophaal de? En hoef ik straks niet meer terug? Wat gaat de tandarts eigenlijk doen? Waarom kijk je zo benauwd?' Ze blijft vragen afvu ren. De vader mompelt zo nu en dan iets te rug, wat in de verte op een antwoord lijkt. 'Ga maar op deze vliegtuigstoel zitten', glim lacht de tandarts. 'Gaaf, zegt het kind. De vader is op een krukje neergezegen en kijkt met grote ogen naar de drie hardstalen bo ren die naast elkaar in de standaard staan. Zijn tong glijdt onwillekeurig langs zijn loodgrijs gevulde kiezen. 'Weet je wat we gaan doen? Jij krijgt van daag discokiezen. We maken een dun, kunststof laagje over de groefjes in je kiezen, zodat er geen gaatjes in kunnen komen. En daar gebruik ik deze spullen allemaal voor'. De tandarts neemt uitgebreid de tijd voor een uitleg. 'Eerst maak ik je kiezen helemaal schoon en droog, dan doe ik met dit spuitje het laagje erover en dan zetten we deze blauwe disco lamp erop. Daar wordt het laagje goed hard van. Nu weet je ook waarom ze discokiezen heten'. De patiënt vindt het allemaal prachtig. 'Het doet helemaal geen pijn hoor', laat de tand arts nog voor alle zekerheid weten. Maar ze had niet anders verwacht. Het kind opent gedwee haar mond en krijgt rollen watten tussen haar tandvlees en wangen gestoken. De gehandschoende vingers van de tandarts rommelen een minuut of twintig in het klei ne mondje rond, maar het hindert het meis je kennelijk niet. Ze grinnikt alleen zo nu en dan. 'Hi hi, het kietelt'. Haar vader kijkt al iets minder benauwd. Dan is het klaar. Een aantal kiezen is - al thans aan de bovenkant - voor altijd gevrij waard van gaatjes. Als beloning mag het meisje uit een soort kauwgomballenauto- maat op de balie een cadeautje draaien. Een gummetje in de vorm van een konijnen- hoofd rolt eruit. 'Kijk pap, een hazengum', zegt het kind blij. Vader lijkt ook weer hele maal boven Jan. Buiten zegt ze het: 'Wanneer mag ik weer naar de tandarts?' Ze zegt het echt! Paul de Vlieger Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien di plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op girot 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermeldi Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante bet de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt i binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt 1 zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za o8.o< (als op zaterdag voor 12.00 uur word wordt de krant dezelfde dag n; tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontva krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsli schriftelijk, uiterlijk één maand voor de abonnementsperiode, t a.v. afdeli lezersservice, postbus 2,1800 AA Alt Voor leveringsvoorwaarden abonnei www.leidschdagblad.nl of KvK-numi 37014187 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrec aanzien van (de inhoud van) deze uil worden uitdrukkelijk voorbehouden rechten berusten bij HDC Uitgeverij c,q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken v; beeldende kunstenaars aangesloten CISAC-organisatie zijn geregeld met Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verv gegevens van abonnees van dit dag gegevens kunnen tevens worden ge gerichte informatie over voordeelaa en te geven, zowel door onszelf als 1 derden Heeft u hier bezwaar tegen, u dat laten weten aan HDC Media B Lezersservice, postbus 2,1800 AA Al VRAAG ANNO 1955, Zaterdag 29 Januari LEIDERDORP - De behandeling van de voorstellen tot stichting een zwembad, de aanleg van een voetbalveld op de gemeenteter aan de Hoogmadeseweg tegenover het bestaande sportveld en d leg van de speelweide in Leiderdorp, heeft heel wat tijd in beslaj nomen. Voor deze aangelegenheid waren twee deskundigen van Ned. Heide Mij aanwezig die een uiteenzetting gaven van alle bi derheden. De heer A. Jebbink behandelde de aanleg van de spe< de en de heer L. A. Heidelberg, deskundige voor recreatie object gaf de toelichting over het zwembad. Veel gekker moet het toch niet worden. Nu is er ook al een mobi telefoon voor huisdieren. De zogeheten 'pet cell' is gemaakt dooi Amerikaans 7 7 7 bedrijf en kan Beestmobieltjc stap verdt aan de hals band van in humanisering huisdien hond of kat worden gegespt, zodat hun baasje ook op afstand m ze kan babbelen. Nooit meer schrikken dus als een loslopend bee zichzelf loopt te blaffen ofte miauwen, want dan heeft het gewi - het thuisfront aan de lijn. Maar wat het nut daarvan nou is? Nav bij BEN BOERS, mede-eigenaar van dierenspeciaalzaak Vlieland ii1 den. tekst: Paul de Tombe foto: Ri UIT DE ARCHIEVEN Zou u weten wat het nut van zo'n mobieltje is? „Nee, daar kan ik me echt niks bij voorstellen. Het lijkt me hot l/1 handig als je huisdier weggelopen is en je wilt het traceren. M; ja, dan moet het wel reageren op de opdracht naar huis te kon en er zijn ook andere ma ren om een dier op te spi Dat je via dat mobieltje 1 je huisdier zou kunnen p ten gaat me te ver. Ik pra ook wel eens met mijn h maar ik denk niet dat ie 1 verstaat. Hij reageert alk op sommige klanken." V Hoe kijkt u eigenlijk teg zo'n vinding aan? Aan de ene kant met ve zing, maar aan de ander kant weet ik ook wel wa< vandaan komt. Het heef maken met de voort gaai humanisering van het h dier. De laatste vijf jaar 1 den steeds meer spullen bestemd zijn voor mens ook geschikt gemaakt vc dieren." Oh ja, welke dan? „Tandenborstels voor k en honden zijn al heel n maal en er zijn tegenwoordig ook lichtgevende halsbanden, z de dieren goed te zien zijn in het donker. Jasjes voor de beestj waren er al heel lang, maar nu zijn er ook safetydog jasjes mei flecterende strepen. Het gaat steeds verder." Zal dat het gedrag van huisdieren uiteindelijk niet beïnvloe „Weet ik niet. Maar toen ze met zonnebrillen en petten voor J den aankwamen, heb ik me toch wel even achter de oren geki Ik denk niet dat een hond het prettig vindt om met een bril oj 1 kop te lopen." Zou u klanten aanraden een mobieltje voor uw huisdier te l pen? „Nu nog niet nee. Ik zou eerst moeten weten hoe ze werken e hoe ze moeten opnemen. Maar als klanten erom gaan vragen ik ze wel leveren. Handel is handel. Ook als ik er zelf het nut 1 van inzie."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18