Oegstgeest: plan voor nieuw winkelcentrum REGIO '^ege' van actiecomité Weg van de Snelweg telt veel verliezers /leeste bewoners van het Warmondse .age Land' willen liever bij Alkemade R3 Wethouder hield bewust sten geluidswal achter' Winkels en woningen op grond van en rond Essopomp aan Irislaan Eerste elftal Meerburg sportploeg van het jaar zaterdag 29 januari 2005 Tweede Kamerlid Thea Fierens neemt poolshoogte in de polder Joris Rietbroek (kade/warmond -Alkema- eft de strijd niet zomaar ijdens een zitting van een nciale Statencommissie, leespen voorjaar, leek de buit Ïoed als binnen. Maar 'eet Zuid-Holland nog s niet zeker of het Lage van Warmond in bezit omen van Alkemade als dezi ïond, Sassenheim en de ïout samen de gemeente igen gaan vormen. Al- vor< de knokt daarom door nge de Warmondse polders die wir e overkant van dit dorp men - tegen Oud Ade aan - huidige onlogische ge- twe tegrens te verleggen. En 5on eeste bewoners van dat mg iondse deel zijn daar maar kei lij mee. oet Fierens, Tweede Kamerlid cbefae PvdA en oud-gemeen- kijetaris van Alkemade, daarom gisteren op uit- in (fang van burgemeester iers burg van Alkemade eens hoogte nemen in het War- 'B lse 'overzeese gebied'. En l rhalen van enkele bewo- iten ïoren. Fierens houdt zich Op regelmatig bezig met gemeen telijke herindelingen, maar de verhalen uit Warmond moet ze doorspelen aan een collega. Ze woont namelijk in Noordwijk en perikelen rondom herinde lingen in haar eigen regio be handelt ze daarom niet zelf. Desalniettemin worden Fierens en burgemeester en wethou ders van Alkemade door de Warmondse boer Koos van der Geest met open armen ontvan gen. Van der Geest woont en werkt slechts luttele meters van de grens met Alkemade. Zijn melk veehouderij bevindt zich in de Sweilandpolder. Hij valt met een maar met de deur in huis. „Welkom in Warmond", zegt hij tegen Fierens. „Toen u over het bruggetje naar de boerderij liep, stapte u de grens over. Maar toch ben ik geboren en getogen in Oud Ade. Ik ben er gedoopt, m'n kinderen zaten er op school en zelfben ik lid van een zangkoor in Oude Wete ring." Hiermee is zijn standpunt met een duidelijk: de meeste bewo ners uit het Lage Land hebben veel meer binding met Alkema de dan met Warmond. Daarom zou het logisch zijn als hun ge bied tot Alkemade gaat behoren als Warmond fuseert. „Ik moet omrijden via Leiderdorp, Lei den en Oegstgeest om in War mond te komen", legt Van der Geest uit tijdens een korte wan deling door de polder. „Ik kom er eigenlijk alleen maar voor mijn paspoort, mijn rijbewijs en om te stemmen." Van der Geest geeft wel toe dat niet iedereen van de pakweg zeventig bewoners van het ge bied er zo over denkt. „Sommi gen voelen zich toch War- monds", zegt hij. „Maar we hebben iedereen een keer on dervraagd: 60 tot 70 procent hoort na herindeling het liefst bij Alkemade, op die gemeente zijn ze georiënteerd. En als de bewoners die wens uitdragen, dan moet dat belang bovenaan staan." „Tenzij de bewoners stomme voorstellen doen natuurlijk", antwoordt Fierens alert. Maar in het geval van Warmond - Al kemade lijkt een grenscorrectie haar helemaal niet gek en dat zal ze doorgeven in Den Haag. „Maar ik behandel deze herin deling niet zelf, omdat ik in het gebied woon. Anders kan ik straks Alkemade of Warmond niet meer in. Maar ik vertel na tuurlijk alles door aan mijn col lega. We gaan dit aan de orde stellen nu het definitieve voor stel tot herindeling steeds dich terbij komt." De politica ziet dus zelf ook de logica van een grenscorrectie in, al heeft ze het wel eens 'een stom voorstel' meegemaakt, vertelt ze aan Van der Geest en de Alkemadese bestuurders. „Battum ligt zo'n beetje tegen Deventer aan en de inwoners zijn ook op die stad gericht. Maar vlak voor de geplande herindeling draaiden de inwo ners hun rug naar Deventer. Ze wilden samen met Gorssel en Lochem, ver over de snelweg heen. Dat is onlogisch en onsa menhangend. In Lochem ken nen ze Battum niet eens! Tus sen Warmond en Alkemade vormt water tenminste de na tuurlijke en logische grens." Van der Geest ziet wel een link in het voorbeeld van Fiersen. „Zoals sommige Warmonders misschien niet eens weten dat wij bestaan." Koos van der Geest (links) legt Tweede Kamerlid Thea Fierens uit hoe het zit met de gemeentegrenzen in de Warmondse polder bij Oud Ade. Burgemeester Meerburg van Alkemade is ook geïnteresseerd. Foto: Henk Bouwman ;ger geest - Wethouder Mees- ^■ln Oegstgeest moet aan de Jenteraad verantwoorden >m zij vorig jaar tijdens de tingsbehandeling niets gezegd over de kosten van •rki e'u^swa^ ïh Haaswijk. De rijf ._u-. swal was gebouwd op het oe ji van de firma Van der as ^eze maand is bekend sbi w n c den dat het bedrijf recht op een schadevergoeding ïgeveer twee ton. lid Van Roy (Leefbaar ;eest) is boos op Meester, ni 2004 kwam deze zaak de begrotingsraad, 'om- Ha E STELLING I hol Vf k Citotoets is een en teloze onrustzaaier. ukt iteij Ceef uw mening dat er nog dekking voor gevon den moest worden'." Het steekt Van Roy dal WD-raadslid Kla ver in november wel op de hoogte was van de extra kos tenpost. Deze had aan de wet houder gevraagd hoe het nu zat met de zaak. Zijn fractievoorzit ter Huizing verklaarde dat het niet de plicht is van een raads lid zijn collega's op de hoogte te stellen. „Bovendien was ik ook op de hoogte. Ik heb het nog genoemd tijdens de begrotings raad, maar niemand pakte het op." Volgens Meester is het een communicatiefout geweest. „Het spijt me dat ik het niet eerder heb gemeld, maar het was een zaak die nog in behan deling was bij de rechter." Wet houder De Ruijter van financi en legt uit dat het bedrag niet in de begroting zat omdat het vonnis van de rechter nog niet bekend was. Van Roy vindt de ze verklaring niet afdoende. „Het getuigt van eerlijkheid als je zegt dat je niet weet hoeveel iets gaat kosten. Nu is het een bewuste afweging geweest de raad niet op de hoogte te stel len." door Marijn Roos oegstgeest - Er zijn plannen voor een groot winkel- en wooncom plex op de plaats van het Esso- station aan de Irislaan in Oegst geest. Daarvoor moet niet alleen het benzinestation, maar ook een flat aan de Floralaan en een gymnastiekzaal aan de Kamper foelielaan verdwijnen. Een en ander heeft wethouder Meester aan de bewoners van de flat la ten weten. In het gebouw zou 2400 vier kante meter aan winkelruimte moet komen. Daarnaast is er ook nog ruimte voor 38 koop woningen. Voor de twaalf appartementen die verdwijnen in de Floralaan komen twaalf sociale huurwo ningen terug. De huidige bewo ners mogen daarin terugkeren. De plannen betekenen een enorme uitbreiding van het be staande winkelcentrum aan de Lange Voort, vooral omdat daar op dit moment al een soortge lijk complex wordt gebouwd. Het nieuwe complex moet mi nimaal vijf verdiepingen hoog worden. De bedoeling is dat er onder het complex een par keergarage komt. De projectontwikkelaar die het benzinestation heeft overgeno men is bij de gemeente met de ideeën voor het woon- en win kelgebied gekomen. Hoewel de uitwerking nog niet definitief is, schrijft wethouder Meester in een brief aan de bewoners, dat het college van B en W instemt met het project. De gemeente is eigenaar van de grond waarop de gymnastiekzaal staat. Oegst geest wil die aan de projectont wikkelaar overdoen. Omdat de plannen buiten de kaders van het bestemmings plan vallen, wil het college van B en W de zogeheten vrijstel lingsprocedure toepassen. Op het definitieve plan gaat de wethouder op dit moment ver der niet in. De gemeenteraad van Oegstgeest wil pas over de Essolocatie praten, als de struc tuurvisie van de gemeente ge reed is. De gemeente benadrukt dat het slechts plannen zijn. „Je moet ergens beginnen. Die afmetin gen zijn bijvoorbeeld nog hele maal niet hard. Er komen nog twee gespreksavonden met de bewoners. Daarin kunnen mensen hun bezwaren kenbaar maken. Naar hen wordt echt geluisterd. Sowieso moeten we de structuurvisie nog afwach ten." De bewoners van de flat aan de Floralaan hebben al laten we ten zich niet neer te leggen bij de voorgenomen bouw. Bewo ner Nico Meij zegt dat de bouplannen veel stress opleve ren. „Er wonen veel ouderen en die willen niet twee keer verhui zen. Je moet toch anderhalf jaar in een wisselwoning. Boven dien verdubbelen de huren." Ook de Klankbordgroep Bewo ners Lange Voort moet niets weten van nog meer winkels in het gebied. Volgens Ed Nabbe van de klankbordgroep zou er kleinschalig worden gebouwd. „De meerderheid van de ge meenteraad heeft herhaaldelijk duidelijk gemaakt, dat een ver dere verdichting van de bebou wing onaanvaardbaar is." zoeterwoude - Het eerste elf tal van voetbalclub Meerburg is gisteravond in Zoeterwoude uitgeroepen tot sportploeg van 2004. Daarmee werd het team onder meer beloond voor zijn promotie naar de derde klasse. Juryvoorzitter Louk Sanders kon het tijdens de uitreiking in Don Bosco niet nalaten te ver wijzen naar de financiële pro blemen waarin de club uit Zoeterwoude-Rijndijk ver keert. „Meerburg bewijst dat je, zelfs als je platzak bent, nog lekker kan presteren." De voetballers lieten de dames van Meerburg Jazzdans achter zich, die vorig jaar de nationa le titel behaalden in de C-ca- tegorie. Bij de verkiezing van de sport vrouw van het jaar bestond er voor de jury geen enkele twij fel. Voor de vijfde keer riepen de juryleden wielrenster Su zanne de Goede uit tot Zoeter- woudes beste sportvrouw. „Zij blesseerde zich ernstig bij een zware val, maar daarvoor en daarna leverde zij nationaal en internationaal zulke goede prestaties dat zij ook dit keer weer ver voorop ligt", aldus het juryrapport. Bij de mannen was de concur rentie groter. De jury koos uit eindelijk voor een voetballer: Dave de Heiden van het Leid- se UVS, die als doelman tal van punten redde voor zijn team dat daardoor kampioen werd en naar de hoofdklasse promoveerde. Marathon schaatser Martijn van Es en de 15-jarige schaatser Kjeld Nuis kregen respectievelijk de tweede en de derde prijs mee naar huis. De titel 'Sportvereniging van het jaar' kende de jury toe aan paardensportvereniging Jean ne d'Arc. „De vereniging is ge zond, heeft haar zaakjes goed op orde en organiseert aardige cursussen en competities. Talent van het jaar werd Kevin Bos (15), de jongste eersteelf- talspeler in de geschiedenis van SJZ. Aanmoedigingsprijzen waren er voor de talenten Femke van Diemen (tennis) en de turn sters Laura Blijleven en Mar- loes van der Meer. en wij in de materie doken, hebben we al aangegeven dat er een reserve-scenario moest komen, maar daar is nooit een reactie op gekomen' j hjoman Leefmans rog pdorp - Ze vinden het on- om luidruchtig victorie te 1. Toch klinkt er iets triom- ^jks door als de bestuursle- 'te n het Leiderdorpse actie- 000i Weg van de Snelweg de e historie overzien. Hun foorkomen dat de nieuw- van de Kastanjelaanschool ij de A4 wordt geplaatst, is J L De plaatselijke overheid ••■et onderspit. „Als ze drie leden naar ons hadden e81: erd, was de school nu al >p een andere plek. Maar vlogemeente negeerde ons ernig. Met als resultaat dat ze af nul moeten beginnen." -an de 'er spraak is van Jan Brou- /anfe Koning, voorzitter van ^tiegroep waarvan Karin mede-bestuurslid is. maakten deel uit van roepje ouders bij wie "1)v lelletjes gingen rinkelen a." e verhuisplannen van de 111 naar de Ericalaan, hoek eyf nadeseweg bekend wer- Dat leek ons te dicht op Geluidsoverlast valt nog 1 vangen, maar luchtver- e*° liging niet", herinnert ;e8 s zich haar eerste beden- ls uit 2002. twee verbaasde, was de ng van de gemeente op iment dat de ouders zich [den in Weg van de Snel- ,Wij vroegen rapporten •"diepten ons in de mate- t a e jaar lang, maar de coa- rtijen wilden geen of infortnatie 3Üj is. Als wethouder Viptor Ericalaan, hoek Hoogmadeseweg in Leiderdorp. 'Of de bouw van de Brede School op deze locatie wel of niet doorgaat, is nog niet bekend', luidt het officiële standpunt van de gemeente. Archieffoto: Hielco Kuipers derheid van de raad dat voor lief. En bij de gemeente proef den we in zijn algemeenheid de houding van: wij hebben toch de langste adem", aldus Lau rens. Brouwer de Koning vult aan: „Daarbij kwam dat GGD en de Milieudienst een spreek verbod opgelegd kregen, nadat deze instanties hun bedenkin gen over de Ericalaan uitten. Dat is bevestigd door wethou- ^'ofiboer zei dat zijn cijfers^der Meester van Oegstgeest, en dat het allemaal wel voorzitter-van de Milieudienst." was, dan nam de meer- Door de invoering^varrhet^zo geheten 'Besluit Luchtkwaliteit' uit 2001 kantelden de kansen in het voordeel van het actiecomi té. Er werden normen gesteld aan wonen en recreëren in de omgeving van autowegen. Het duurde drie jaar tot de Raad van State over dit onderwerp een uitspraak deed, maar die had eind vorig jaar verstrekken de gevolgen voor Leiderdorp. Rijkswaterstaat stelde het tracé- besluit voor de verbreding van de A4 uit, want nader onder hoek was nodig naar de uitstoot van stikstofdioxiden, fijn stof en aantallen auto's. Parallel daar aan schortte de provincie alle lopende procedures van het W4-plan op. Duidelijk werd daardoor dat de basisschool in kwestie niet op de geplande plaats op zestig meter van de rijksweg kan ko men. „En dat was voor ons ei genlijk in 2002 al duidelijk, maar aan een alternatief is niet gedachtvervolgt Laurens. „Toen wij in de materie doken, hebben we al aangegeven dat er een reserve-scenario moest ko men, maar daar is nooit een re actie op gekomen. Terwijl de gemeente dus al jaren wist dat ze een nieuwe plek voorstelden waar een gevoelige doelgroep als kinderen in de groei dreigde vuile longetjes te krijgen." Dat schrikbeeld is voorkomen. De vereniging Weg van de Snel weg lijkt gelijk te krijgen, maar de kwestie telt vooral veel ver liezers, realiseren Brouwer de Koning en Laurens zich. De grootste is volgens het duo de plaatselijke politiek. Brouwer de Koning: „Het CDA blijft vol houden dat de voorgestelde lo catie de beste is; onvoorstel baar. Groen Links was volgens het eigen verkiezingsprogram ma tegen die plek, maar kwam daar later met een smoesje op terug. Zó zwak, zó slecht! En nu beweert wethouder Molken- boer dat de bouw van de school niet doorgaat omdat er heel an dere cijfers en regels voorliggen dan in 2001. Zo'n flauwe smoes, dat heeft hij niet nodig. 'Geen commentaar* PvdA-wethouder Victor Mol- kenboer wenste niet te rea geren op de uitlatingen van de bestuursleden van Weg van de Snelweg. Hij wilde wel een schriftelijke verkla ring geven over de materie van de Kastanjelaanschool. ,,Het besluit om de Brede School op de geplande locatie te bouwen, is genomen op basis van de toen geldende regelgeving. Instanties als TNO, de Milieudienst West- Holland, de inspectie VROM en de GGD hebben alle aan gegeven dat de luchtkwaliteit op die locatie binnen de norm viel Vervolgens heeft de gemeenteraad zijn eigen afweging gemaakt en heeft een meerderheid de uitkom sten van het onderzoek aan vaard." ..Totdatde uitkomsten van het aanvullende luchtkwali- teitonderzoek bekend zijn, geeft de gemeente Leiderdorp geen commentaar op dit on- denverp. Of de bouw van de Brede School op deze locatie wel of niet doorgaat, is dan ook nog niet bekend. Ook over alternatieve locaties is geen informatie beschikbaar. Op het moment dat de ge meente binnenkort meer in formatie heeft, maakt zij dat uiteraard onmiddellijk be kend." „De voorzitter van de regio nale Milieudienst West-Hol land, Meester, heeft aangege ven dat er geen sprake is van een spreekverbod en dat de dienst zijn adviezen onaf hankelijk opstelt. Laat hem gewoon toegeven dat hij heeft gegokt en verloren; het zou hem sieren." Ook de Kastanjelaanschool heeft weinig te vieren. Het hui dige onderkomen is uitge woond en door de ontstane vertraging is zicht op nieuw bouw, die in 2006 klaar had moeten zijn, vervaagd. Ge meente en schoolbestuur moe ten naar een nieuwe locatie op zoek en het is maar de vraag of het plein om er een zogeheten 'brede school' van te maken, met allerlei onderwijsvoorzie ningen eromheen, zoals kinder opvang, dan mogelijk is. Brou wer de Koning heeft weinig me delijden. „Het schoolbestuur heeft keurig aan het lijntje van de gemeente gelopen. We heb ben ze aldoor gewezen op de gevaren van een school aan de snelweg en de mogelijkheid dat dit plan zou worden afgescho ten. Helaas hebben ze daar niets, helemaal niets mee ge daan. Zij nenpn hun verant woordelijkheid niet en hebben niet de belangen van de Kas tanjelaanschool naar behoren behartigd. Wij lijken nu wel de enigen die ijveren voor een nieuwe school op zo kort mo gelijke termijn." Waar de keuze ook op valt, Lau rens en Brouwer de Koning ma ken het als ouders niet meer mee. Laurens' kinderen zijn van school af voordat de nieuw bouw gereed is en de voorzitter had zijn licht astmatische kin deren al naar een andere school gestuurd. Wat overblijft, is te rugzien op een periode waarin hun geloof in de plaatselijke politiek bepaald niet groter is geworden, maar waarin betrok kenheid uiteindelijk loonde. Voor Brouwer de Koning mag het boek dicht. „In die drie jaar liepen we natuurlijk de kans dat we het allemaal voor niets had den gedaan. Dan is het goed dat er tien mensen waren bij wie je stoom af kon blazen. Dat houdt je op de been."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15