Trouwen waar niemand u voor ging Trots op de blauwe plekken Leiden wil de schoonst stad zijn LEIDEN REGIO Zes jaar cel voor schutter bij kweke£ Space Expo begint m ingrijpende verbouwii 'Webster-ontbijt' voor ondernemers leiden - Webster University gaat ondernemers helpen om snel van elkaar te leren en ef fectiever te netwerken. De uni versiteit gaat daarvoor ontbijten houden waarop ondernemers elkaar kunnen ontmoeten, de zogeheten Webster Entrepre neurship Breakfast. De eerste 'ontbijtbijeenkomst' is op dins dag 22 februari bij Webster University aan de Boommarkt 1 in Leiden. Spreker is Joost Post mes, winnaar van de Ernst &Young Emerging Entrepre neur of the Year Award 2004. Volgens directeur Len Even wil Webster met dit initiatief de functie van zijn universiteit waarmaken, door ondernemers de kans te geven 'evenveel van elkaar te leren als van hun do centen'. Drie stichtingen openbare scholen leiden - Een ambtelijke stuur groep die onderzoekt of het openbaar onderwijs in Leiden verzelfstandigd kan worden, adviseert om de scholen onder te brengen in drie stichtingen. Er moet een stichting komen voor het Stedelijk Gymnasium, één voor het basisonderwijs en een derde voor het Da Vinei College. Om de eenheid van het Leidse onderwijsbeleid te be waken, zouden de stichtingen wel dezelfde personen in hun bestuur moeten hebben. Het college van B en W is daar voor, verklaarde burgemeester Lenfe- rink. De scholen krijgen een statutair recht om invloed op het bestuur uit te oefenen. Zij zouden bijvoorbeeld nieuwe bestuursleden mogen voordra gen. Tien luisteraars raad op internet leiden - Tien mensen hebben de Leidse raadsvergadering thuis achter de computer ge volgd. De vergadering van dins dag was de eerste in de geschie denis die live via internet was te volgen. Reden voor burgemees ter Lenferink om de raadsverga dering te openen met een 'bij zonder welkom voor de luiste raars thuis'. Het Leidse bedrijf Media Design zendt een jaar lang alle gemeenteraads- en commissievergaderingen via de website sleutelstad.nl uit. De uitzendingen gebeuren op ver zoek van de gemeente Leiden. Na een jaar wordt de proef ge- evalueerd. Instemming oude CAO FloraHolland rijnsburg - De leden van CNV Dienstenbond bij FloraHolland in Rijnsburg zijn akkoord met het onderhandelingsresultaat dat vorige weekwas bereikt tus sen de vakbond en de bloe menveiling. Hiermee is de nieuwe CAO een feit, al is die meteen verouderd omdat die van toepassing is op de jaren 2003 en 2004. In december voerden de vakbondsleden ac tie tegen de CAO met daarin een nieuwe overwerkregeling. Benadeelden krijgen daarvoor nu compensatie. zaterdag 29 januari 2005 Zeven suggesties voor een gekke, rare of bijzondere trouwlocatie door Rody van der Pols en Janet van Dijk leiden - Vroeger was alles mak kelijker en eenvoudiger. Wie in Leiden trouwde, deed dat in de Burgerzaal van het stadhuis. Daar hoefde je niet over te dis cussiëren, daar hoefde je je re latie niet voor op de proef te stellen. Dat werd allemaal anders toen de gemeente drie jaar geleden besloot dat aankomende echt paren best wat te kiezen moch ten hebben. Voortaan was het ook mogelijk om op zes andere locaties te trouwen: de Pieters kerk, Stedelijk Museum De La kenhal, De Hortus, De Waag, de rijksmusea van Oudheden en Naturalis. Maar het moet nog gekker, nog wilder kunnen, be sloot het stadsbestuur deze week. Voortaan zijn Leidenaars helemaal vrij in de keuze van hun trouwlocatie. Alvast een paar suggesties voor bijzondere of rare plekken, die een huwe lijk gegarandeerd tot een dag om nooit te vergeten maken. 1. De Burcht Romantiek ten top. Trouwen bij dit eeuwenoude bouwwerk met uitzicht over de binnenstad geeft de huwelijksceremonie onmiskenbaar een tijdloos ka rakter. Bijkomend voordeel: met grand cafés als De Burcht en Het Koetshuis op een steen worp afstand hoef je niet lang te zoeken naar een plek om het glas te heffen. Nadeel: met slecht weer is het snel afgelo pen met de romantiek; je hu welijk valt letterlijk in het water. De gemeente zoekt momenteel uit of deze plek als 'officiële lo catie' aan het al bestaande rijtje kan worden toegevoegd. 2. Koombeursbrug Weinig kan op tegen het uit zicht over de Nieuwe Rijn op een mooie dag. Het geschitter van de gracht, de ranke grach tenpanden en gezellige terras sen langs het water: een mooie re omlijsting voor een huwelijk is nauwelijks denkbaar. En mocht het slecht weer zijn, dan heb je in ieder geval een dak boven je hoofd. Niet mogelijk op woens- en zaterdagen, wan neer hier marktkramen staan opgesteld. Andere nadelen: knetterende brommertjes en passerende fietsers. Ook tegen pottenkijkers moet je geen be zwaar hebben. 3. De Meelfabriek Nee, de associatie met kaars licht en romantiek roept dit vervallen industriële complex nu niet direct op. Maar toch... Met zijn fabriekshallen, vreem de ruimtes en achtergebleven mechanica zal dit gebouw zeker aantrekkingskracht uitoefenen op stellen die zoeken naar een eigenzinnige trouwlocatie. En wie na afloop van de plechtig heid een wervelend feest wil ge ven, is hier aan het goede adres. Studentenvereniging Minerva kon hier vorig jaar tijdens de Romantiek ten top in de ufo van het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank bij het station. Foto: Hielco Kuipers viering van een lustrum 3000 feestgangers kwijt, dus je hoeft niet spaarzaam te zijn met uit nodigingen. Nadeel: lege, be tonnen ruimtes staan niet be kend om hun fantastische akoestiek. Daarnaast loop je 's winters wel de kans op kou kleumen. 4. Zwembad De Zijl En als we dan toch op zoek zijn naar buitenissige plekken: waarom niet trouwen langs de rand van het zwembad. Met zijn allen in badkleding en na het jawoord een frisse duik. Een stijve bedoening zal het zeker niet worden. Zeker als er wat matten en ballen in het water liggen. En voor de gasten die liever niet kopje onder gaan, zijn er altijd nog strandstoelen waarin het goed toeven is met een ijskoude cocktail. Nadeel: de iets traditioneler ingestelde familieleden zullen deze keuze wellicht minder op waarde we ten te schatten. En dan rest er nog de vraag of je je integrale familie- en vriendenkring in badkleding wenst te zien. 5. Het Sociale Verzekerings bank-gebouw Ja inderdaad, hier wordt de kin derbijslag geregeld. Maar dat is niet de reden om het SVB-ge- bouw in dit lijstje op te nemen. Net zo min als de nabijheid van het station, wat op zichzelf wel handig is als er veel gasten met het openbaar vervoer komen. Het doorslaggevende argument om elkaar uitgerekend hier het jawoord te geven, is de hoogte van het gebouw: zestig meter. En met een waanzinnig uit zicht, dankzij de 'ufo' boven op het pand. Op heldere dagen kijk je hier tot aan de duinen van Katwijk. Nadeel van deze loca tie: gasten met hoogtevrees zul len er minder gelukkig zijn. 6. De middenstip van uw favo riete voetbalveld Heel geschikt voor paren die behalve de liefde voor elkaar ook de liefde voor de bal delen. Maar ook voor voetbalhaters die met voetballiefhebbers trouwen. Wanneer de partner weer op de bank zijgt om de zo veelste voetbalwedstrijd te be kijken, helpt het wellicht om aan deze ceremonie terug te denken. Bovendien: het is best een romantisch idee dat die zelfde partner zijn zaterdagen en /of zondagen slijt op de plek waar eeuwige trouw is beloofd. De feestlocatie is ook nog dichtbij; voetbalkantines zijn doorgaans perfecte plaatsen voor gezellige feesten met veel polonaises en nog veel meer bier. 7. In het ouderlijk huis van de bruid Het is in Leiden nog altijd tradi tie om te trouwen vanuit het ouderlijk huis van de bruid. Zelfs al wonen bruid en bruide gom al jéren samen, dan nog staat de bruid op de Grote Dag in het wit voor een versierde voordeur te wachten tot haar aanstaande haar komt ophalen. Maar waarom weggaan? Thuis is het gezelliger dan in het stad huis. Aangezien de band tussen moeders en dochter in Leiden vanouds erg hecht is, kan de bruidegom meteen wat wennen aan het huis waar hij heel wat verjaardagen, gourmetavondjes en andere familiehoogtepunten zal meemaken. Nadeel: vooral in Leiden-Noord en in De Waard zijn de huizen wat krap. Maar bij goed weer kan een deel van het feest samen met de buurt op straat worden gevierd (barbecue!). Dat de mens zijn balans weet te houden op een simpel ijze ren frame met twee wielen, is best een klein wonder te noe men. Maar wie van ons staat daar ooit nog bij stil? Nederlan ders springen dagelijks op de fiets alsof het niets is. Ze zijn bij wijze van spreken in het za del geboren. Jeannette Huijgen (55) uit Rijnsburg heeft jaren geleden haar drie kinderen zonder veel moeite leren fietsen. Nu geeft ze iedere week in Leiden fiets- les aan allochtone vrouwen en dat is een heel ander verhaal, geeft ze direct toe. In een paar zinnen schetst ze het tafereeltje tijdens de eerste les. Acht vrouwen staan in een buurthuis wat onwennig bij el kaar. Ze spreken wel Neder lands maar niet bijster goed. Sommigen zijn met de auto ge bracht door hun man, anderen hebben de bus genomen. Er wordt nerveus gegiecheld. Ze willen dolgraag leren fietsen. Want wat hun Nederlandse buurvrouwen dagelijks met zo veel gemak doen, moeten zij toch ook onder de knie kunnen krijgen, luidt de redenering." Zo gaat het altijd. De motivatie is aanwezig maar het leren fiet sen op latere leeftijd gaat lang zaam. Heel langzaam, verklaart De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Huijgen. De zestien praktijk en theorielessen waaruit de fietscursus van de Leidse wel zijnsorganisatie (LWO) en dienstencentrum De Bakkerij bestaat zijn dan ook geen over bodige luxe. Als de voorname lijk Marokkaanse en Turkse vrouwen tussen de twintig en veertig jaar aan het einde van de eerste les met de fiets aan de hemd kunnen lopen, geeft de vrijwilligster als voorbeeld, „zijn we heel tevreden." Ruzie met de trappers, het stuur niet in bedwang kunnen houden en zigzaggend op een paaltje afstormen, het hoort er allemaal bij. „Het is soms hila risch om te zien", lacht Huij gen. Zelf kunnen de vrouwen er naderhand ook de humor van inzien. „Ze laten mij de week daarop tr ots hun blauwe plekken zien." De deelneemsters hebben in het begin vaak een wat gero mantiseerd beeld van fietsen. „Dan komen sommigen met lange rokken op les!" Een lange broek willen ze niet aantrek ken, zegt Huijgen. Dat hoort niet. „Totdat ze zelf ondervin den dat het wel erg moeilijk opstappen is met zo'n rolé" Is het dragen van een rok niet cultuurgebonden? Huijgen ge looft daar niet zo in: „Nee hoor, ik vind dat ze zich niet zo moeten aanstellen. Als je in Nederland woont ga ik ervan uit dat je ook Nederlander wilt worden. En fietsen met een lange rok gaat nu eenmaal niet." Een ander opvallend verschil, volgens Huijgen, tussen Neder landse kinderen die leren fiet sen en deze allochtone vrou wen, is hun motoriek. „Die is heel zwak. Ze zijn erg stijf. En kelen kunnen tijdens het op stappen niet met hun voet bij de hoogste trapper komen." Toch zakt de moed bij Huijgen dan niet in de schoenen. „Je moet geduld hebben. Soms denk je: 'dit is helemaal hope loos' en dan ineens hebben ze het door." Huijgen raadt de vrouwen aan om thuis te oefe nen. „Gewoon op bed met je benen die fietsbeweging blij ven maken." Wekenlang maken ze op les proefrondjes op een afgelegen grasveld. Pas als de vrouwen de fiets helemaal onder controle hebben en enkele theorielessen hebben gevolgd, gaan ze onder begeleiding de weg op. De proef op de som is het nemen van de rotonde waarbij de fiet ser voorrang heeft. „Ze weten dat wel maar ze moeten ook nog voorrang durven nemen. En dat is best eng als er een grote bus aankomt." Fietsen in een groep geeft bra voure, vertelt de vrijwilligster. „Gaat er één, dan durft de rest ook." Na de cursus, als ze hele maal op zichzelf zijn aangewe zen, is het een stuk lastiger. „Soms zie ik een oud-cursist bij iedere kruising afstappen. Dat heb je wel eens anders ge daan, denk ik dan. Maar ja, op zich is het hartstikke goed dat ze nog fietst" Leren fietsen op latere leeftijd gaat langzaam, aldus Jeannette Huij gen. Foto: Hielco Kuipers Vanwege het grote succes van de voorgaande cursussen, is LWO op zoek naar nieuwe vrij willigsters die vanaf eind maart 1 a 2 keer per week fietsles wil len geven. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Yo- lande van Trier, 071-5168168 of y. vantrier@lwo.nl. Floor Ligtvoet leiden - Leiden doet mee aan de wedstrijd om de 'schoonste stad van Nederland'. Het gemeente lijke project 'Leiden ruimt op' heeft al zoveel positieve gevol gen gehad in de winkelstraten in het centrum, dat het college van B en W het aandurft om Leiden voor deze wedstrijd op te geven bij de Stichting Nederland Schoon. Centrummanager Robert Strijk durft niet te zeggen dat Leiden op de eerste plek eindigt, maar is er wel van overtuigd dat de stad 'niet bij voorbaat kansloos is' voor een hoge kwalificatie. Een onderdeel van de wedstrijd is dat bedrijven, woningbouw verenigingen, het centrumma nagement en winkeliersvereni gingen meedoen bij het schoonhouden van de stad. Er komen campagnes waarbij bur gers, winkeliers en andere be trokkenen steeds een doel kun nen behalen en beloond wor den als dat lukt. Hierin ziet het college van B en W een moge lijkheid om 'gebruikers van de stad' zich meer betrokken te doen voelen bij hun ving. Het laat zich ins] door de Olympische gei meedoen is belangrijke s winnen. In het verleden klaagden naars vaak over de viez^io nenstad. Inmiddels is de tie verbeterd. De Haarlei ig straat bijvoorbeeld wor<d< keer per week schoongede na 18.00 uur. Het kernwin e bied (tussen Haarlemme 1- en Breestraat en in de riel van het station) krijgt twe te per week een schoon ee beurt, maar met ingang april wordt dat vier ke lij Haarlemmerstraat moet Fi voor één schoonmaakbe Je leveren. Tegelijkertijd kr el binnenstad 200 nieuwe bakken, die groter zijn jjn bestaande. De winkeliersfbi binnenstad nemen het voorzieningschap DZB arm om veegploegen in ijrh len, die de winkelstraten io dag schoonhouden. Op van deze ontwikkelingei Strijk Leiden een kans o minste hoog te eindigen. h( den haag/rijnsburg - Een 30- jarige Hagenaar is door de Haagse rechtbank tot zes jaar cel veroordeeld wegens poging tot doodslag bij een Rijnsburgse champignonkwekerij. De offi cier had twaalf jaar geëist. De man bracht op 12 maart vo rig jaar twee mannen zwaar li chamelijk letsel toe bij de kwe kerij. Een van de twee mannen werd in de rug geschoten, de ander werd een schedelbreuk toegebracht met de kolf van een pistool. De advocaat van de Hagenaar, strafpleiter Hidde- ma, vond de eis veel te hoog. Volgens hem was een straf van zes jaar op zijn plaats. In tegen stelling tot de officier van justi tie vond Hiddema het misdrijf 'poging tot doodslag' in plaats van 'poging tot moord'. De rechtbank stelde Hiddema 'in het gelijk. De oorspong van het incident ligt in een conflict tussen twee uitzendbureaus. De Hagenaar was mede-eigenaar van een uit zendbureau en kon het n verkroppen dat er op de |j>.e pignonkwekerij werkifj van een ander bedrijf zaam waren. In de vroegL, tend vertrok de Hagena:^' zijn auto richting Rijnsbi sprak daar een van de w mers aan, die voor een c rerend bureau werkte. 1 volgde een schermui waarbij de Hagenaar zijn strever met het pistool het achterhoofd sloeg. I kwam een tweede man, milielid van de misha man, naar buiten. De Ha loste daarop enkele scho De schietpartij in de ochtend zorgde voor v< schudding in de omgevi dader vluchtte met een Mercedes. Bij de mislukt jacht zette de politie ont dere een helikopter in. De Hagenaar werd uiteij op 17 maart aangehout Oostenrijk, bij de grei Hongarije. NooRDWiJK - Space Expo heeft bijna al het geld voor de ingrij pende verbouwing binnen. De permanente ruimtevaartten toonstelling aan de Keplerlaan in Noordwijk krijgt 100.000 eu ro van de provincie. Daardoor is 1,7 miljoen euro van de 1,8 miljoen die nodig is gedekt. Het resterende bedrag hoopt de or ganisatie te krijgen van fond sen. Is dat niet het geval, dan wordt een lening afgesloten. Met de renovatie wordt maan dag begonnen. Vanaf dat mo ment is Space Expo zes weken gesloten. In die tijd worden de expositieruimten gemoderni seerd. De tentoonstelling moet minder statisch worden, waar door bezoekers de gelegenheid krijgen zelf meer initiatief te ne men. Of zoals directeur K. Hus- mann het vorig jaar zei: „De manier van presenteren wordt aangepast aan deze tijd. Minder tekst, meer plaatjes. Alles moet een hightech-uitstraling krij gen, zonder dat het oppervlak kig wordt. Het mag geen pret park worden." In het centrum kan vanaf 22 maart gebruik worden gemaakt van een zogeheten audioguide- systeem. Met behulp van cijfer combinaties op de wanden wordt extra toelichting gegeven, desgewenst met de bijbehoren de geluidseffecten. Tot de nieu we attracties behoren het zwaartekrachtplein met twee 'interactieve' weegschalen. Be zoekers kunnen daar een he mellichaam kiezen om er ach ter te komen hoeveel ze daar zouden wegen. Aanvankelijk had Space Expo twee weken geleden al met de verbouwing willen beginnen. Bedrijfsleider W. van der Kwaak: „We hebben met een heleboel partijen te maken voor het verwerven van materiaal. Dan denk ik bijvoorbeeld aan spullen van Wubbo Ockels, de eerste Nederlandse astronaut en zijn opvolger André Kuipers, maar ook aan een stuk paneel van de Hubb scoop en een foto van Korolev, de leider van hj01 sische ruimtevaartprog in de jaren '50 en '60. DD| zamelen vergt meer tijd hadden verwacht." Door de tentoonstelling nieuwen, hoopt Space aantal bezoekers op te van gemiddeld 80.00G 100.000 per jaar. KORT El ZAKELIJ Beursgenoteerde bedrij k moeten hun handelsregi e formatie toegankelijk ma hun website. Dat is één v 1 maatregelen die voortvlo uit de 'Corporate Govern g Code' van de Commissie a baksblatt. De Kamer van handel Rijnland helpt de drijven met een 'banner' kunnen downloaden van te van de kamer. De bamy linkt automatisch door n handelsregistergegevens e het bedrijf. Ook voor nieL, beursgenoteerde bedrijv Rijnland en in de Duin- lenstreek is de banner in sant. Door inzage te gevefo gegevens uit het handelsj] ter, vergroot een bedrijf heid en vertrouwen' bij partners en klanten, gelo y woordvoerder Eric Steeg ,5 de Kamer. De banner is downloaden via www.kvk.nl/kvkbanner. CORRECT In de inleiding van het aie over het Noordman-terri1 stond gisteren dat direct1 Joep Noordman niet blij de plannen. Dat is een o 1 constatering.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14