LEIDE LUMC: Niet eens met bijdrage RGL 1 'Ik heb het mooiste vak na sinterklaas' Opnieuw conflict tussen het gemeentebestuur en Verbaan Opdrachtgever en uitvoerder van moord lijnrecht tegenover elkaar REGIO R1 Ziekenhuis en universiteit moeten meebetalen over de kop loge Rijndijk Nieuw licht op Lange Mare IWdk'ildkM SHOW CL n> FLEXIBEL, IEFTI m WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY 14 februari SU 3 Q_ U vergeet uw liefje toch niet? speurders@hdc.nl (£0 SPEURDERS AG 29 januari 2005 'Nederland ludt niet meer n de boeren' Leiden wil de ïoonste stad n het land zijn idweer legt pkverbod op De brandweer heeft de der van een universitair iv aan de Hugo de Groot- jistermiddag een stook- opgelegd. Bij het aan- van de kachels in het ge waar in voorheen de fa- der rechtsgeleerdheid Universiteit Leiden was gd, was meer rook ge teerd dan normaal. De veer rukte na een mei- el uit, maar hoefde ver- t in actie te komen. door Silvan Schoonhoven leiden - De universiteit, het LUMC en mogelijk ook het ROC moeten 'substantieel bijdragen' aan de aanleg van de Rijn Gou we Lijn, stelt wethouder Ruud Hessing (verkeer). Het LUMC is het daar 'niet mee eens'. „We betalen toch ook niet mee aan een spoorlijn die voor de deur loopt?" zegt woordvoerder Ket ting van het ziekenhuis. Een deel van het RGL-tracé loopt over terrein van het LUMC, de universiteit en het ROC. Provincie en gemeente verwachten dat het ziekenhuis de grond overdraagt en zijn daar over in onderhandeling. Datzelfde geldt voor de univer siteit. Van onderhandelingen met het ROC is op dit moment nog geen sprake. ,,Het komt erop neer dat je het voor een appel en een ei kwijt bent", zegt Ketting van het LUMC. „Dat zijn we niet van plan. Het gaat dan wel niet di rect van ons budget af, maar wel van onze bezittingen. We zijn die grond straks wel kwijt, en dat kan je vertalen in een meterprijs. Het is raar dat we op die manier zouden moeten meebetalen." Ook de Leidse universiteit is nog in onderhandeling over be taling in geld of grond. Over de stand van zaken wil de woord voerder weinig kwijt, behalve dat 'de grondhouding positief is'. Over het gegeven dat Hes sing de bijdrage als vaststaand feit presenteert, zegt hij: „Dat mag hij vinden, maar we gaan zelf over onze portemonnee." Het oostelijk deel van het RGL- traject (van Gouda via Alphen tot Leiden-West) moet in 2010 klaar zijn. Voor het realiseren ervan heeft minister Peijs 140 miljoen beschikbaar gesteld. De provincie moet dat geld wel voorschieten. De provincie be taalt zelf 40 miljoen aan de aan leg van de sneltramverbinding. Zuid-Holland loopt wel een groot risico, want eventuele budgetoverschrijdingen komen voor haar rekening. De gezamenlijke gemeenten langs het tracé leggen de reste rende 50 miljoen euro op tafel. Een verdeelsleutel is hiervoor nog niet gemaakt. Leiden draagt vermoedelijk zo'n tien miljoen bij aan het project. De gemeente wil dit terugverdie nen met grondtransacties in ge bieden langs de tramrails. - Overmatig alcoholge- idde ertoe dat een 19-ja- itomobilist uit Leiden gisterochtend op de ijndijk terugvond in zijn kop geslagen auto. Na- daar uit was gekomen zijn rijbewijs inleveren politie, omdat uit de :st bleek dat hij veel te ad gedronken. De man de vroege uurtjes van de op de Hoge Rijndijk met S| ertuig uit de bocht gevlo- ^|ad een paal geramd en een slip geraakt. Daarbij tegen een ander paaltje i, waarna de wagen over )~j was geslagen. De blaas- n een uitslag van 525 ug/1, jet is 220. Tegen de be is proces verbaal op- vervolg van voorpagina den haag/leiden - De Alphe- naar heeft zijn betrokkenheid bij de moord op Jan van der Krieke altijd ontkend. De Bul gaar echter heeft verklaard, dat hij de liquidatie van Van der Krieke in opdracht van dq Al- phenaar uitvoerde, tegen een vergoeding van 25.000 euro. De bekentenis van de Oost-Eu ropeaan bleek al eerder door slaggevend in de rechtszaken tegen vier andere verdachten, onder wie de man uit Alphen aan den Rijn De rechtbank ver oordeelde de Alphenaar eind 2003 tot zestien jaar gevange nisstraf voor het beramen en uitlokken van moord. Voor de uitvoering van het plan kreeg de Bulgaar vijftien jaar celstraf. Zowel de veroordeelden als de aanklager tekenden hoger be roep aan tegen dit vonnis. De moord vond plaats op 10 mei 2003. In de vroege morgen werd Jan van der Krieke over vallen in wasserij Ozon, het be drijf waarvan hij tot drie jaar daarvoor eigenaar was. Van der Krieke werd neergeslagen met een ijzeren pijp en vervolgens drie keer met een mes in de borst gestoken. De Bulgaarse huurmoordenaar dumpte het slachtoffer in de kofferbak van zijn auto, die hij achter NS-sta- tion Den Haag Hollands Spoor parkeerde. Volgens justitie werd de moord geïnitieerd door de Alphenaar, die als nieuwe eige naar van Ozon in flinke financi ële problemen was geraakt. In hoger beroep wordt de hele zaak nu helemaal opnieuw be keken. Een speciale justitiële commissie reist komende maand zelfs af naar Turkije om daar een getuige te verhoren. Die man werkte ten tijde van de moord in de wasserij. Hij is be reid een verklaring af te leggen, maar weigert daarvoor naar Ne derland te komen. De uitkomsten van het verhoor op locatie komen waarschijnlijk al aan de orde tijdens de vol gende zitting, op vrijdag 4 maart. Voor die tijd krijgt de Al phenaar ook een nieuwe advo caat toegewezen. leiden - Bijna de helft van de Nederlanders vindt dat de straatver lichting na middernacht best uitkan om de lichthinder terug te drin gen, bleek onlangs uit een onderzoek. Maar de aanpak van de licht- overlast mag 'natuurlijk' niet ten ten koste gaan van de veiligheid. Bij de herinrichting van de Lange Mare zijn nieuwe lantaarns van een klassiek model neergezet. Ze werpen een nieuw licht op dit karakte ristieke stukje van Leiden. Foto: Theo Westra (advertentie) thema KNRM t/m 31 januari va 10.00 uur Sporthal De Schulp Egmond-Binnen UITGEBREIDE GEZIIUSBEURS VEEL KIAIDERACTIVITEITEIU 'Appartementen Koolstraat niet conform vergunning gebouwd' sfo m lï aren mogen van het Leidse college van B en W zelf kiezen buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand Daarmee willen B en W het huwelijksbeleid moderniseren, ren zijn ook niet langer aangewezen op het stadhuis of van de zes andere Leidse trouwlocaties, maar mogen zelf kiezen. Peter Mulder (36), eigenaar van restaurant Frezza koordeinde en buitengewoon ambtenaar van de burgerlij- i, vreest niet voor zijn baan. „Ik zie het eerder als gezonde :ntie." IMop een ochtend wak- ^Macht: ik word buiten ambtenaar van de jke stand. ïee, zo is het niet ge- heb een eigen res- en daar ben ik voort- in bezig. Het is hard maar de horeca is harde wereld, als je wat ik bedoel. Ik en uitlaatklep, een iets dat mij ervan udt om vierentwintig dag met de zaak be- jn. Begin 2002 zag ik irtentie van de ge- Daar heb ik op ge- l. Ik kreeg een ge- c moest een proefhu- oen en toen dat goed rik in juli van dat gd." 1 kt als iets heel anders eca. iet niet. Zowel in het int als in de trouwzaal en gastheerfunctie, lijn taak om warmte Iligheid uit te stralen, op hun gemak te 'anuit mijn horeca- :ond breng ik klantge- d mee, een wens om u :e verlenen. Ik heb ve s een bruidegom ge was zo vreselijk ze- tig! Die heb ik toch tje op zijn gemak stellen, zodat hij zelf de ceremonie kon 1. Daar moet je oog li.°F Vai jk p.)«ben. Je moet ook improviseren en een iea: klaar hebben als er ïerkelijks of grappigs tijdens de huwelijks- eke ik om te doen? uk! Elk huwelijk is del er en speciaal. Dat is Alle bruidsparen F een verhaal, een rhaal, soms een dra matisch verhaal. Voor de hu welijkssluiting maakt het niet uit en officieel mag ik er ook niet naar vragen, maar ik stel belangstelling in de mensen die ik trouw. Ik heb wel eens een collega horen zeggen: 'ik heb het mooiste vak na sin terklaas'. Dat vind ik ook." Hoeveel huwelijken heb je ge sloten en ging het altijd goed? „Pfoeh, ik ben de tel al kwijt geraakt. Ongeveer tweehon derd. Tot nu toe is het goed gegaan. Het is nooit voorge komen dat de bruid of de bruidegom 'nee' zei, als je dat bedoelt. Wel ben ik tijdens mijn derde trouwplechtig heid bijna vergeten om te zeggen: 'Hierbij verklaar ik als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand dat u officieel in de echt aan elkan der verbonden bent'. Geluk kig stootte de bode mij aan, anders was het huwelijk niet rechtsgeldig geweest." Ben je zelf getrouwd? „Nee." Als je zou trouwen, hoe zou je het aanpakken? „Het zou geen groot, ouder wets huwelijk zijn met veel uiterlijk vertoon, al vind ik het wel altijd leuk om zulke paren te trouwen. Ik doe trouwens net zo lief een gra tis huwelijk. Ik zou de ver bondenheid van vrienden en familie op die dag centraal stellen. Ik zou mijn geluk wil len delen met mensen die écht wat voor me betekenen. Na de plechtigheid barst een groot feest los, met veel eten en drinken." Straks mag iedereen buitenge woon ambtenaar van de bur gerlijke stand zijn. Wat vind je daarvan? „Ik ben er niet tegen. Ik zie "O ft) rh fD SU ft> 3 SU fij leiden - De Leidse ondernemer Jan Verbaan is opnieuw in con flict geraakt met het college van B en W. Nu gaat het om een ap partementencomplex aan de Koolstraat, dat niet volgens de vergunning is gebouwd. Volgens B en W zijn er zoveel afwijkingen ten opzichte van het oorspronkelijke bouwplan uit 2002, dat gesproken moet worden van een ander gebouw dan waarvoor hij vergunning heeft. Verbaan en zijn advocaat Peter Lamme bestrijden dit. Eerder was 'Verbaan in het nieuws door de winst die hij maakte bij de aan- en verkoop van een pand voor de brand weer aan de Rooseveltstraat. In advertenties riep hij anderen op hun klachten over de gemeen telijke dienst bouwen en wonen te melden. In een zitting van de commissie beroep en bezwaar probeerde Lamme gisteren met bouwteke ningen aan te tonen dat de ver anderingen ten opzichte van de (advertentie) vergunning marginaal zijn. Een groot appartement in de kap van het gebouw is vervangen door zeven kleine appartemen ten. Al deze woningen hebben een balkon, gekregen. In de kap van het gebouw zijn deuren en ramen aangebracht. Volgens B en W is dit een grote wijziging, volgens Lamme en Verbaan niet. Zelfs als het college gelijk heeft, dan kan de nieuwe situa tie toch niet meer worden te ruggedraaid, menen de twee. In dat laatste geval streven zij naar een legalisering van het pand zoals het gebouwd is. Verbaan wil dat de commissie beroep en bezwaar snel beslist over de vraag of het apparte mentencomplex aan de Kool straat wel of niet is gebouwd volgens de afgegeven vergun ning. Hij heeft enkele apparte menten in het gebouw al ver kocht, maar hij kan ze niet transporteren zolang niet dui delijk is of het gebouw moet worden 'herverbouwd' naar de staat van 2002. Sommige eige naars hebben Verbaan al in ge breke gesteld en dreigen met een rechtszaak tegen hem. Als de commissie het eens is met het college van B en W, wil Lamme zo snel mogelijk bij de rechter in beroep. In dat laatste geval zal de zaak waarschijnlijk bij de Raad van State belanden. Omdat juridische molens lang zaam draaien, is dat vermoede lijk pas over twee jaar. DE STELLING De Citotoets is een nutteloze onrustzaaier. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl LIEFTINK VOUWWANDEN m S LIEVER LIEFTINK \MENFAi Produktleweg 15-17. Alphen aan den Rijn tel. 0172 - 46 96 70 www.liefti nk.nl (advertentie) Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursus sen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max. 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw! Schrijf u nu in voor een vierweekse WINTERCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren. Voorjaarscursus 1 start af op zaterdag 6 februari. Bel snel voor reservering/informatie het vooral als gezonde con currentie. Maar bruidsparen moeten wel weten waar ze aan beginnen. Huwelijken kunnen heel emotioneel be laden zijn. Als een naast fa milielid de ceremonie uit voert, kan het doorslaan. Mensen zijn soms erg ont roerd en huilen bijna de hele plechtigheid. Dan is het wel verstandig als een neutrale persoon de ceremonie in goede banen leidt. Een bui tengewoon ambtenaar moet niet zó emotioneel zijn dat hij of zij het huwelijk niet kan voltrekken." Een beetje trouwerij is een enorme organisatie. Een bruidspaar dat zelf een amb tenaar kiest, kan te maken krijgen met allerlei dilem ma's. „Zeker. Soms zijn er in een familie grote gevoeligheden, van mensen die niet meer on speaking terms zijn. Die moeten dan toch in één trouwzaal bijeen zijn. Wij kunnen daar rekening mee houden. De bode kan men sen plaatsen toewijzen en ze zo uit elkaar houden. Discus sies over wie waar moet zit ten en hoe de gasten in de trouwzaal geschikt moeten worden, dat mag niet de es sentie van de huwelijksdag zijn. Daar moet het bruids paar zich niet te veel mee be zighouden. Dat risico loop je als je je eigen ambtenaar meebrengt." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers Leidsch agblad Ontbijtservies spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Stuur uw Valentijnsboodschap naar: X. o.v.v. Valentijnsactie 7 Eerste 3 regels 5,- elfce volgende regel 2,50 Voor zakelijke adverteerders geldt een afwijkend tarief Tel: (072) 519 6868 Fax:(072)519 6869

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13