SERVICE f 20 PI E n SPEURDERS @0 Roereieren met zalm en prei Zachter 5 ■Ms Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 zaterdag 29 januari 2005 CD VAN DE DAG Billy Cobham Art of Five In Out Records/distr. Choice IOR CD 77063-2 Hij heeft een dikkere kop, maar met zijn gladde knikker begint Bil ly Cobham (60) te lijken op wijlen Art Blakey. Hoe verschillend hun achtergrond ook was, het zijn hetzelfde soort mannetjesput ters - dikke sticks, stevige kick, big beat, voor in de tel. Laten we hopen dat Cobham net Als Art een lang muzikaal leven beschoren is, want op gevorderde leeftijd begint hij steeds meer diepgang te vertonen. Op zijn veel gelauwerde album Art of Three spitte Billy de essentie van het soliëren in kleine bezetting uit. Hier zet hij zich in voor de kunst van het ensemblespel. Wie binnen een vijfkoppig combo mag improviseren op thema of antithese, wordt vroeg of laat gesteund dan wel in de weg gezeten door zijn kameraden. Co bham heeft in Guy Barber (trompet) en Donald Harrison (altsax) superieure blazers tot zijn beschikking. Orlando Le Flemming en Robert Hurst wisselen elkaar af op bas en Eric Reed en de virtuoze Julian Joseph op piano. De mooiste soli zijn voor laatstgenoemde in het uitgesponnen Jacquelyn, terwijl de meester zelf onder uit de zak geeft in Izatso. BOEK VAN DE DAG Genre: roman Jonathan Franzen Schokgolven uitg. Prometheus Prijs: 21,95 Sinds zijn omvangrijke, veelgeprezen roman De correcties is de Amerikaanse schrijver Jonathan Franzen ook in Nederland een be kende naam. Zo bekend dat uitgeverij Prometheus het aandurft om een eerdere roman van Franzen uit 1992 nu voor de tweede keer op de Nederlandse markt te brengen, nadat Het Spectrum Schokgolven al in 1994 presenteerde. Het boek gaat over een aard beving bij Boston waarbij de oma van hoofdpersoon Louis Hol land overlijdt en zijn moeder voor miljoenen aan aandelen erft in een plaatselijk chemieconcern. Dan legt Holland het aan met een seismologe die erachter komt dat de beving niet geheel toevallig tot stand is gekomen. 'Een bevestiging van Franzens levendige fan tasie en opmerkelijke eigen, deels komische, deels serieuze stem', concludeerde The New York Times te midden van een koor aan positieve recensies. KOKKERELLEN Lunchgerecht voor 2 personen Oorspronkelijk lunchgerecht uit de tijd dat men in veel restau rants tijdens de middaguren nog een z.g. 'kleine kaart' hanteerde. De 'kleine kaart' kom je zo hier en daar in ons land nog wel te gen maar het zijn uitzonderin gen. Op de 'kleine kaart' noteer de men vroeger kleine gerechten tegen lage prijzen die vrij snel konden worden opgediend. Voorbeelden van dergelijke gerechten waren (en zijn hier en daar nog altijd) de kroketten met brood, het pastei tje met kalfsvlees, de uitsmijter en de boerenomelet. Ingrediënten 150 - 200 gram verse gefileerde Noorse zalm (zonder huid); (zee) zout; 1 middelgrote prei, schoongemaakt ca. 125 gram; 35 gram bo- ter; 3 eieren; 2 eetl. melk; witte peper uit de molen; 'vleugje' geraspte nootmuskaat; 1 bosje, ca. 40 gram waterkers of jonge spinazieblaadjes; 4 sneetjes wit brood, eventueel zonder kor sten, licht geroosterd; 2 toma ten; ontveld, vruchtvlees in mi nuscule blokjes gesneden. Bereiding Spoel de vis onder stromend koud water. Maak de zalm droog met keukenpapier. Snijd de zalm in uiterst smalle reep jes met een lengte van 3 - 4 cen timeter. Snijd het witte en licht geelgroene deel van de prei in uiterst smalle ringetjes. Spoel ze in ruim koud water en laat ze op een zeef uitlekken en ook zoveel mogelijk opdrogen. Klop in een kom eieren en melk los. Voeg wat zout, peper en een 'vleugje' nootmuskaat toe. Maak de waterkers of spinazie schoon. Verwijder de worteltjes en neem ook de dikste stelen weg. Spoel waterkers en spina zie in ruim koud water. Laat ze daarna op een zeef uit lekken en ook zoveel mo gelijk opdrogen. Verhit een wok of wadjan en laat de boter smelten. Roer, zodra het schuim begint weg te trekken, de prei er door en schep alles enkele malen om. Voeg daarna de zalm reepjes toe. Strooi er een beetje zout over en schep alles enkele malen heel luchtig om. Schenk de losgeroerde eieren erbij en roer alles snel door elkaar. Ga daarna door het het roeren en omschep pen tot de eieren zijn gestold en er nog wel 'nat' en glimmend uit zien. Neem wok of wadjan van de warmtebron. Presentatie Verdeel waterkers of spinazie over de geroosterde sneetjes brood. Schep de roereieren met zalm en prei er in het midden op. Verdeel er daarna de toma- tenblokjes over. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de Al5 tussen knooppunt Ridderkerk en knooppunt Deil en Al 2 tussen Ede en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al bij Laren en A73 bij Venlo. Zondag: A67 bij Eersel en A9 bij Hei- loo. HET WEER door Jan Visser Het winterweer van de afgelopen week heeft voor flinke sneeuwval gezorgd in de Alpen. In de Zwitser se Alpen werd gisteren 240 cm gemeten te Saas Fee en 250 cm te Andermat. Ook in de Duitse Alpen heeft de sneeuwlaag 250 cm bereikt in Garmisch. In het bekende Winterberg ligt 35 cm. Bij onze zuider buren is het ook flink aan het winteren met in de Ar dennen lokaal een sneeuwtapijt van 25 cm. Het blijft heel het weekend nog permanent vriezen, waardoor het sneeuwtapijt nauwelijks afneemt en de condities optimaal zijn voor de wintersport, zowel in de Alpen als de Ardennen. De huidige weerkaarten voorzien bij ons na het weekend gevoelig zachtere lucht, maar gezien de wispelturigheid van de weermodellen, blijft de ver wachting op langere termijn toch vrij onzeker. Op korte termijn kunnen we stellen dat het langzaam aan zachter wordt. Vandaag volgt een droge, maar koude ochtend met temperaturen rond of net onder het vriespunt. Er zijn brede opklaringen, al kan lokaal ook wat nevel of een mistbank voorkomen. Na een vrij zonnige voormiddag neemt de bewolking vanuit het westen gestaag toe. Tegen de avond kan er lichte regen of smeltende sneeuw vallen. De maxima liggen rond 4 graden bij een zwakke wind. Vannacht is het regenachtig, maar er stroomt zach tere lucht over de regio. De minima van 1 graad of 2 graden worden dan ook in de avond bereikt. Nadien kan het kwik iets stijgen. Morgen stroomt zachtere maritieme lucht over onze streken en haalt het kwik gemiddeld 6 graden. Eerst is nog een spatje regen mogelijk, maar nadien is het meestal droog. Wolken domineren echter en slechts sporadisch komen er enkele opklaringen voor. 08:24 MA Dl WO 0 Q Temperatuur min/max Wj\ I 0, Wind N 2 NNW 4 NW 4 NW 3 NW 3 Weer 0 d 0 0 d Neerslagkans 40% 50% 50% 50% 50% Neerslag-mm 0-1 0-2 0-1 0-1 0-3 Waterstanden morgen SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Oostenrijk Verwachting voor morgen A berg dal V A dal berg V Brlxen im Thale 90 50 Saalbach-Hintergl. 145 70 Fugen/Hochfugen 80 60 Solden 140 65 Galtur 100 80 St. Anton 235 60 Grossari 145 60 St. Johann 80 60 Kaprun 190 120 Tux 130 25 Kitzbuhel 143 45 Weissensee 60 20 Lech 215 140 Westendorf 140 50 STRIPS DE RECHTER Horizontaal: 1. Europese rivier; 5. glansverf; 7. vr. toeschouwer; 10. li^ woord; 12. buidel; 14. voorzetsel; 15. rivier in Spanje; 1 17. International Air Traffic Association; 19. persoonlijk 20. muzieknoot; 21. worp; 23. hoofdstad in Europa; 25.1 te roep; 26. bid voor ons (Lat. afk.); 28. muzieknoot; 31. ves e en; 33. voormalig Chinese leider; 34. mannelijk dier. Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Verticaal: 2. Keurmerk; 3. afgunst; 4. rivier in Spanje; 5. steensoort 6. soort slee; 8. bepaald soort gas; 9. ontleedkundige; 11. de; 12. stad in Japan; 13. hevel; 14. item; 16. rivier (Sp.); 18. lokspijs; 22. uitdrukking van spijt; 24. lage druk; 27. ning; 29. Organisatie der Verenigde Volken; 30. Europea. 31. dierengeluid; 32. achter. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 3. College; 6. ijlbode; 8. geld; 10. bloed; 12. reke 13. dienst. uj. Verticaal: 1. Zozo; 2. ploeg; 4. gril; 5. lijfblad; 7. blokje; 9. del ei- li. dras. Al

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12