ECONOMIE Ziektekosten vreten koopkracht 2006 op Philips is afgetraind, rijk en ook strijdbaar Kartelwaakhond blijft zorg en bouw volgen Overnamegevecht Ceres in haven van Amsterdam Vakbond De Unie haalt De Geus onderuit Pensilvania te water gelaten Strijd binnen FNV over opvolging in volle gang Verzekeringsfraudeur valt steeds vaker door de mand Rozen voor Valentijn irflap bij koeien jft gehandhaafd - Koeien blijven voorlo- ondlopen met flappen aan en. Vervangers blijken verbetering. Dat meldt ïpport van de Europese lissie dat gisteren is uit- Een onderhuidse chip bij de slacht wel eens in is te komen. De 'maag- is onpraktisch bij jonge in, die nog geen ge- te maag hebben. De plas- rflap met barcode is be- om runderen te achter als er iets mis is met bij- •eld melk of vlees. Ilicitatieplicht dwijnt deels Langdurig werklo- ie veel vrijwilligerswerk 'iten of voor een zieke i, worden vrijgesteld van icitatieplicht. Voorwaar- dat zij drie jaar een werk- ij ïeidsuitkering hebben ont- '5! »en en minstens 20 uur per actief zijn als vrijwiliger of iantelzorger. Minister De i heeft gisteren de Kamer 51 weten dat hij werkt aan 3 egeling van deze strekking. !3; epraktijk kunnen alleen 2 re werklozen van de rege- j ;ebntik maken. 6; 0.000 Saabs t fout in motor 6) 2; KHOiM - De Zweedse auto 's kant Saab roept 400.000 ns van het type 9-5 en 9-3 itwegens een ontwerpfout motor. De fout kan leiden 21311 snelle verslechtering 23 de motorolie en tot schade g® otoren met een turbo. Vol- 2; Saab krijgen eigenaren die de storing zijn getroffen fi- iele compensatie. /-leden achter n één NS-CAO 5f cht - Een ruime meerder- 53 van de leden van FNV genoten wil terug naar i; AO bij de Nederlandse ij wegen. De vervoerder 5] daarmee steun voor het is om de zeven huidige q. s in te ruilen voor één 6i act. Het bureau TNS Nipo is in opdracht van FNV 2J genoten onderzoek ge- onder de leden. Bijna ne- tde tien ondervraagden één CAO. 11 torbrandstof ieuw duurder iag - Shell heeft gisteren Ie tweede keer deze week 2( fiesprijzen voor motor- 81 ktoffen verhoogd. Een li- 4: iro ongelood en een liter 3 plus gaan beide 0,6 cent i v- Euro ongelood komt lee op 1,265 euro per liter, 5 er super plus gaat 1,319 ;osten. De prijs van een li- 4 :sel stijgt 1 cent en komt 49 ïee op 0,935 euro. 92 (kou huurt is Baikonoer >u - De Russische rege- eeft een overeenkomst izachstan over samen- Ij ig in de lanceerplaats 3j loer goedgekeurd. Het 2.f iet loopt tot in 2050. Elk l: staalt Rusland 115 mil- ollar voor het gebruik van i.j is in Centraal-Azië. 1; ïaties negeren tselse regels 1- De 15 'oude' EU-lan- ibben 2,9 procent van de ilse wetgeving over de in- narkt nog altijd niet om- n eigen wetten, ook al daartoe verplicht. In juni ras de achterstand nog cent en in 2002 was de nog beter. Nederland psteren juist een pluim mmissaris McCreevy Den Haag een achter- leeft ingelopen. Met 2 it zit Nederland bij de be- sterende landen. tscrs willen |jjNestlé ird - De Duitse zuivelco- A e Hochwald wil de fa- ;;5 an Nestlé in Bolsward .',2 Of de overname gevol- |'A ar de 200 werknemers s nog niet duidelijk. wil zich in Europa con- en op de productie van itjes. De fabriek in Bols- taakt gesuikerde gecon- Irde melk, dat vooral in én het Midden-Oosten ifgezet. enoogst op rdhoogte op zoom - De suikerbie- engst in Nederland is ir op recordhoogte ge- Per hectare 10,8 ton. De heid gerooide bieten it op meer dan 6 mil- Het suikergehalte lag liddeld 16,3 procent Ie hoger dan het ge- einde voorgaande ne- vrijdag 28 januari 2005 den haag/gpd - De zorg, bouw, financiële sector en de vrije beroepen (accountants, notarissen en advocaten) worden dit jaar nauwlettend in de gaten gehouden door kartelwaakhond NMa. Dat de mededin gingsautoriteit dit jaar de bouwfraude wil afronden, betekent niet dat de NMa klaar is met de bouwsector. Dat heeft directeur-generaal Pieter Kalb- fleisch gezegd bij de presentatie van de jaaragenda 2005. Dit jaar hoopt de toe zichthouder de laatste boetes op te leggen aan de bouwsector. Er zijn individuele bouwondernemers die de dans tot nu toe zijn ontsprongen, maar op aangeven van klokkenluiders op een verdachte lijst zijn gezet. De handelwijze van die bouwers wordt nadrukkelijk gevolgd, sprak Kalb- fleisch gisteren dreigend. Hiermee herhaalt hij zijn eerdere oproep aan de politiek om snel met een financiële regeling te komen voor klokkenluiders. „Politici moeten zich realiseren dat toezichthouders niet zonder tipgevers kunnen," aldus Kalbfleisch. De hele bouwaffaire is door klokkenluiders aan het licht gebracht. Voor het eerst in de geschiedenis heeft de NMa een hele sector kunnen aanpakken. Deze week kreeg de grond-, weg- en waterbouw 135 miljoen euro boete. In februari volgen de utiliteits bouw, zoals scholen en ziekenhuizen, en de installatietechniek. In de zomer kunnen nog enkele ondernemingen een rekening gepresenteerd krijgen. „Maar boete is nooit een doel op zichzelf," aldus Kalbfleisch. „Het gaat om de uitwer king van een sanctie. Daarom krijgen be drijven ook vermindering als zij meewer ken aan het onderzoek en zelf orde op za ken stellen." Ook de zorg wordt dit jaar gevolgd door het wakend oog van de kartelpolitie. Het ver loop van fusies tussen zorginstellingen krijgt daarbij extra aandacht. „Maar we zul len er ook op letten of producten die verze keraars aanbieden transparant genoeg zijn voor de consument," zegt Kalbfleisch. Liberalisering houdt de NMa eveneens be zig. Ook de energiesector wordt flink in de gaten gehouden. De toezichthouder van de energiemarkt DTe komt met sancties als de administratie van de energiebedrijven voor juli niet op orde is. Bovendien moeten de energiebedrijven voor die tijd met toegan kelijke en onafhankelijke internetsites ko men, waarop de consument een prijsverge lijking kan maken. De baas van de kartelwaakhond heeft afge lopen jaar nog speciaal gekeken naar de prijzenoorlog in de supermarktbranche. Boeren die klagen dat zij opgescheept wor den met wurgcontracten van supermark ten, vinden geen gehoor bij de NMa. Kalb fleisch: „Wij hebben niet kunnen constate ren dat er een inkoopmacht is ontstaan. Er is wel een economische macht, maar dat hoort bij de vrije markt. Het calimerogevoel van producenten is onvoldoende om van een overtreding te kunnen spreken." NMa-directeur-generaal F Kalbfleisch. Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/gpd - Er woedt een keiharde overnamestrijd rond de Amsterdamse containerter- minal Ceres Paragon. De Japan se eigenaar NYK wil het over slagbedrijf verkopen aan het Rotterdamse ECT, maar mede aandeelhouder Kritikos is te gen. De terminal trok nog nooit een serieuze klant. NYK is zo goed als rond met de eigenaar van ECT, het Chinese Hutchison Port Holdings. Kri tikos, geestelijk vader van de terminal, vindt de prijs die ECT biedt echter te laag. Kritikos is in Amsterdam voor overleg over de verkoop. „Ik verkoop alleen als de prijs hoog genoeg is", al dus de Amerikaan, „en er is ons niet genoeg geboden." Kritikos zegt tot eind 2006 aan zijn be lang van 50 procent vast te wil len houden. ECT, vrijwel monopolist in de containeroverslag in Neder land, koopt met Ceres Paragon een concurrent uit de markt. Het bedrijf zal een tweede on derdeel, de Ceres Marine Ter minal aan de Westhaven, snel afstoten. Daarvoor hebben zich al kandidaten gemeld. De ge meente heeft 128 miljoen euro in Ceres gestoken, onder meer door kranen en zwaar materieel te kopen. Een ovemamepartij is volgens havenwethouder Van der Horst gebonden aan afspra ken over afbetaling. hoogezand - Bij Bodewes Shipyards in Hoogezand liep gisteren het vrachtschip Pensilvania van stapel. De doop werd verricht door de echt genote van de directeur van rederij Navesco uit Columbia. Het schip heeft een laandvermogen van 7800 ton, is 118 meter lang en is 15 meter breed. Foto: ANP/Dennis Beek culemborg/gpd - Het nieuwe ziektekostenstelsel per 1 januari 2006 zorgt voor zo'n kostenver hoging bij bedrijven en werkne mers, dat alle ruimte voor koop krachtverbetering wordt opge vreten. Dat blijkt uit berekenin gen van vakbond De Unie. Voorzitter Teuwen: „CAO-par- tijen moeten zich heel goed realiseren dat ziektekosten, plus het redden van VUT en pre pensioen, bij een beperkte loonruimte, zullen leiden tot flinke daling van het netto loon. Verder heeft minister De Geus (sociale zaken) dus onge lijk als hij voorspelt dat er in 2006 geld is om lonen en uitke ringen te laten stijgen." De Unie wijst er voorts op dat de hogere rekeningen voor ziektekosten vooral zullen neer komen bij de midden- en hoge re inkomens en bij de bedrijven waar zij werken. „Dat zijn dus de bedrijven die voor de hoog waardige werkgelegenheid van de toekomst moeten zorgen," aldus Teuwen, „En daar vindt iedereen al van dat de loonkos ten, internationaal gezien, te hoog zijn!" Wat de vakbond voor middel- Weinig keuze in pakketten De kans dat zorgverzekeraars volgend jaar alle keuzemogelijk heden aanbieden die de nieuwe zorgwet biedt, is niet groot, veronderstelt directeur Bontje van Zorgverzekeraars Nederland. De zorgverzekeraars moeten op 1 november hun premies en pakketten aanbieden, zodat verzekerden twee maanden de tijd krijgen om op 1 januari verzekerd te zijn. „Een Kamerlid hoeft maar een waag te stellen, of ziek te worden en we halen het niet", aldus Bontje. En vereraars moeten ook nog een geschil lenregeling opstellen, modelpolissen ontwerpen, burgerservice nummers invoeren en polissen laten toetsen. Hij stelt voor de 'onzinnige' overheveling van de geestelijke gezondheidszorg van volksverzekering AWBZ naar het ziekenfonds uit te stellen. baar en hoger persoon ook steekt is dat het nieuwe ziekte kostenstelsel nivellerend werkt. De lagere inkomens krijgen im mers een zorgtoeslag, aldus Teuwen. Het bestaande parti culiere ziektekostenstelsel gaat uit van een gemiddelde premie van 1600 euro per jaar. Na werkgeversbijdrage en aftrek van belasting (gemiddeld 42 procent) hierover, rest een eindbedrag voor de werknemer van 1136 euro. Volgens De Unie wordt dat vanaf 1 januari 2006 786 euro, een stijging van onge veer 60 procent. Voor mensen in de hoogste belastingschijf is dat dus nog meer. Ook werkgevers betalen een forse extra prijs. Een bedrijf met 20 particuliere verzekerden draagt nu aan de ziektekosten in totaal ongeveer 16.000 euro bij. In de nieuwe situatie wordt dat 36.000 euro, een stijging van ongeveer 125 procent. Teuwen: „Dat betekent een stij ging van de totale loonkosten van 1,5 procent. Wij verwach ten dat de werkgevers dat zul len proberen te betalen uit de loonruimte. Daar gaat ook de stijging van de werknemerspre mie nog af, dus daarmee zal al le beschikbare loonruimte in 2006 (circa 3 procent - red.) op gegeten zijn." den haag/gpd - De strijd om de opvolging van Lodewijk de Waal woedt binnen de FNV nog in alle hevigheid. Een aantal bonden accepteert de kandida tuur van de huidige vice-voor- zitter Agnes Jongerius, maar er gaan ook invloedrijke stemmen op om óók te kijken naar kandi daten van buiten. De FNV wilde gisteren officieel niets zeggen over de procedure rond de verkiezing van de nieu we FNV-voorzitter op het jubi leumcongres van de 100-jarige FNV in mei. Ook woordvoer ders van aangesloten bonden doen er, vanwege het gevoelige karakter, formeel het zwijgen toe. Inmiddels is wel duidelijk dat De Waal zich begin februari geen kandidaat stelt. Hij heeft de afgelopen weken gesprekken gevoerd met bijna alle voorzit ters van de 15 aangesloten bon den. Daarin heeft hij niet zo zeer zijn eigen kandidatuur ver dedigd: als hij niet wordt ge vraagd, doet hij het niet. Dat blijkt het geval. Vervolgens heeft hij de gesprekken vooral gebruikt om de enkele jaren ge leden afgesproken opvolging door Jongerius veilig te stellen. Vertegenwoordigers van grote FNV-bonden als Bondgenoten en Abvakabo voerden inmid dels geheime gesprekken met linkse vrouwelijke kamerleden als Jet Bussemaker (PvdA) en Marijke Vos (GroenLinks). Offi cieel ontkennen zij dit. Op de achtergrond speelt een rol dat de demonstratie van 2 oktober op het Museumplein vorig jaar heeft aangetoond dat de FNV ook groepen (vrouwen, jongeren, allochtonen) kan mo biliseren die buiten de traditio nele achterban vallen. Om die nieuwe doelgroepen vervolgens tot lidmaatschap te bewegen, zou een heel nieuw, fris, boeg beeld de FNV de tweede eeuw in moeten leiden. heerhugowaard - Bij rozenkweker Zuurbier in Heerhugowaard werkt het personeel op het ogenblik op topdrukte om de rozen op tijd naar de bloemenveiling in Aalsmeer te krijgen. Met het oog op de komen de Valentijnsdag, op maandag 14 februari, is de productie flink opgevoerd. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Verzekerings maatschappijen slagen er steeds vaker in om fraudeurs te ontmaskeren. In 2004 deden de verzekeraars bij justitie 2130 keer aangifte van geknoei met declaraties. Dat is een stijging van 45 procent. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Verbond van Verzekeraars. „Sinds 1998 maken de verzekeraars er veel meer werk van om fraude aan te pakken, dat resulteert nu al een aantal jaren in een forse stijging van de opgespoorde ge vallen", zegt een woordvoerder. „De verzekeraars krijgen steeds meer ervaring in het herkennen van fraude. Of er ook meer ge fraudeerd wordt, weten we niet." De meeste meldingen betroffen fraude met auto- en motor- schade en ziektekosten. Dit ty pe verzekering was goed voor 44 procent van de gemelde ge vallen. De fraudegevallen met motorrijtuigenverzekeringen steeg van 323 in 2003 naar 509 in 2004. Ziektekostenfraude steeg van 290 naar 433. Ook met rechtsbijstand wordt flink gerommeld. In 2003 werden 7 gevallen bij het Fraudeloket Verzekeringsbedrijf van het openbaar ministerie aange bracht. Over 2004 kwam dat aantal uit op 107. Het Verbond van Verzekeraars vindt het opmerkelijk dat het in 17 procent van de gevallen ging om verzwijging van een scha de- of strafrechtelijk verleden. Daarmee hopen verzekerden een lagere premie te krijgen. Van alle meldingen in 204 wa ren 49 gevallen dusdanig zwaar dat het openbaar ministerie er een zaak van heeft gemaakt. In 2004 hebben de reisverzeke- raars voor het eerst samenge werkt om fraude met reisverze keringen aan het licht te bren gen. Dat leverde 384 fraudeurs op, waarvan het openbaar mi nisterie er 165 in behandeling heeft genomen. Fransen nog even grootste wijndrinkers parijs/anp-dpa - De Fransen verliezen binnen enkele ja ren hun status van grootste wijndrinkers ter wereld. De Amerikaanse wijndrinker is namelijk hard bezig een in haalslag te maken. Ook de Italiaan laat zich een glaasje steeds beter smaken. Dat bleek uit een Brits onderzoek naar de consumptie van wijn dat gisteren uitkwam. Nu staat Frankrijk nog op de eerste plaats met een jaar lijks wijnverbruik van 26,9 miljoen hectoliter. Maar in 2008 nemen de Amerikanen de koppositie over met een verbruik van 27,6 miljoen hectoliter. De Italianen zullen dan jaarlijks ongeveer 27,2 miljoen hecto liter wijn wegklokken. De wijnconsumptie in Frankrijk daalt. Bij de wijnproductie ligt Italië nog aan kop, ge volgd door Frankrijk en Spanje. Spanje rukt als pro ducent snel op. Ook Austra lië, Chili en Zuid-Afrika zijn bezig aan een opmars. door Henk van Weert Amsterdam - Amper over de drempel van de 21ste eeuw, maakt Philips de indruk van een afgetrainde atleet die, met een grote zak kasgeld in de hand, strijdbaar aan de start van een duurloop staat. Het elektronica concern heeft veel overtollig ge wicht afgestoten, maakt weer een mooie winst van 2,8 miljard euro, is netto zo goed als schul denvrij en heeft liquide midde len genoeg voor veroveringen. Als het moet kan Philips ook nog terugvallen op 11 miljard euro bezittingen in andere be drijven. Kapitaal genoeg dus om een nieuwe, meer eenduidi ge en profijtelijke koers uit te zetten. Die missie is vrij een voudig samen te vatten: hoge winsten behalen in stabiele markten met een overzichtelij ke concurrentie. Dat is wat top man Gerard Kleisterlee wil. Sommige onderdelen voldoen al aan dat adagium (of bijna), andere divisies kunnen er (nog) niet aan beantwoorden. Die laatste (Consumenten Electron- cia, Semiconductors) zullen koste wat kost winstgevender en stabieler moeten worden. Doen ze dat niet dan zullen ze opnieuw veren moeten laten. Echte grote bleeders (idioom- Boonstra) heeft Philips niet meer. Over heel 2004 maakten alle divisies winst. Wel zijn er kwakkelaars. Pijnlijk voor het concern is dat de grootste divi sie, Consumenten Electronica, tot die laatste categorie be hoort. In de ruim drie jaar die hem bij Philips resten zet de president een pad uit waarop CE steeds minder zelf produ ceert, maar apparaten elders goedkoop laat assembleren. CE is op weg naar een marketing- en verkooporganisatie, die ge dreven wordt door wat de markt wil. Die markt pikt overigens de nieuwe slogan 'Sense and Sim plicity' uitstekend op, zo meld de de bestuursvoorzitter en passant. Uit metingen blijkt dat de naamsbekendheid is geste gen en dat de consument ge loof hecht aan Philips' belofte Resultaten Philips 2004 bedrijfsresultaat per sector 2003 2004 Medische systemen 431 34 Huishoudelijke apparaten 398 323 Consumenten elektronica 248 361 Verlichting 577 591 Halfgeleiders -342 450 Diversen -263 366 Niet toegerekend -561 -518 Totaal 488 1.607 nettoresultaat 2 836 in miljoenen euro 2003 omzet in miljoenen euro anp bron Philips om eenvoudiger producten te maken. Kleisterlee kondigde een nieuwe bezuinigingsopera tie van 500 miljoen euro aan voor de komende jaren. Waar die precies zal landen gaf hij niet aan, maar duidelijk is dat de 'instabielen' het meest te vrezen hebben. De raad van bestuur heeft een nieuwe meetlat voor intern ge bruik. Die heet Philips Medical Systems. De divisie die een be drijfsresultaat van 14 procent boekte werd gisteren omstan dig bewierookt. Medical staat volgens Philips aan het begin van een grote progressie in een overzichtelijke markt met slechts twee echte concurren ten, Siemens en General Elec tric. De hypermoderne produc ten zijn niet alleen mooie staal tjes van innovatie, ze zijn nog verkoopbaar ook. Alleen die combinatie telt in de ogen van Kleisterlee. Dankzij de vergrij zing ontstaat er vanzelf een markt voor medische produc ten. Dat helpt ook. Philips heeft wel een nadeel als wereldwijd opererend concern ten opzichte van concurrenten. Hoe wereldwijd ook, Europa blijft de thuisbasis. Ruim 44 procent van de omzet wordt in de regio Europa-Afrika gereali seerd. Kleisterlee heeft zich al vaak somber getoond over Eu ropa. Gisteren deed hij dat weer. De economieën van West-Europa, inclusief de Ne derlandse, blijven achter bij de wereldorde. De lonen zijn er hoog. Dat gègeven zet de con currentiepositie van Philips on der druk. In de race met de VS en Azië om flexibel en innova tief te reageren op sterk veran derende markten staat het con cern op achterstand. Wie dat, én de zucht naar ver dere afslanking probeert te ver talen in toekomstig Philips-be- leid komt al gauw uit bij een verdere afbraak van de werkge legenheid in Europa. Kleisterlee wilde daarover, bij alle jubel over de cijfers, gisteren niet concreet worden. Plus 60 procent Philips-topman Kleisterlee verdiende vorig jaar 1 mil joen euro, pluaflog eens bij na 9 ton aan bonussen over 2003. Dit betekent een stij ging van zijn inkomen met 700.000 euro ofwel bijna 60 procent ten opzichte van 2003. Ook kreeg hij 48.000 stock-opties en 16.000 aan delen. Vooral de bonus is ge groeid (van 229.000 naar 867.000 euro), het basissala ris groeide met een halve ton. „Uitermate ongeluJckig," oordeelt Hubert, die onder handelt namens de FNV met Philips over de nieuwe CAO. „En alle werknemers bij Phi lips zijn overgegaan op een middelloonpensioen, maar het blijkt dat de top-500 zich daarbuiten heeft gehouden. Die krijgen nog pensioen op basis van hun laatstverdien de loon. Als dat volgende week niet is veranderd, dan hebben we feest." Kleisterlee (58) gaat over vier jaar met pensioen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9