GcWCld Irak Scepsis in VS over stabiliteit in Irak na verkiezingen domper op verkiezingen BUITENLAND Unieke kans voor vrede in 'opstandig' Atjeh Indonesië biedt Atjeh vergaande autonomie u teistert ord-Afrika Doctor Death doodde 250 patiënten Stil herdenken in Auschwitz Geschiedenis van een conflict s/alciers - Noord-Afrika ibukt onder ongebruike- iterweer. In Algerije, Ma- en Tunesië leidden zware al en temperaturen het vriespunt tot dodelij- ':eersongelukken. De Al- ie autoriteiten registreer- >ker dertien doden. Ook buurlanden Marokko en iië zou het winterweer le- :bben geëist. In Algerijn- egio's zijn talrijke ste in dorpen van de buiten- afgesneden. Volgens de ienst was het sinds 1950 leer zo winters. iter sneeuw Griekenland l ie - In Zuid-Europa heerst Mnter al enkele dagen. In van Griekenland ligt een r sneeuw. In Noord-Span en duizenden automobi- vast door ijzel. Maar ook ICt tosnelweg bij de veel zui- er gelegen badplaats Beni- 'te veranderde in een ijs- .In het midden van het daalde het kwik voor het in twintig jaar tot 11 gra- f inder nul. ■gtuig stort ir in noodweer (Een Roemeens vracht- tuig is in slecht weer neer- rt in het noordoosten van ienië. Beide bemannings- i kwamen daarbij om het I Het vliegtuig was vanuit jrest onderweg naar Iasi. jf kilometer voor de lucht- van die stad stortte het II neer naast een weg. Het k deed zich voor tijdens sneeuwval. chen blijven ;er in Irak - Het Tsjechische leger ingerinlrak. Demissie ligeveer honderd militaire !pn en tien artsen liep in i af, maar wordt nu ver- jtot eind 2005. De man- fpen zijn in het zuiden van felegerd rond de stad Bas- idoleeza naar Europa ngton - De nieuwe Ame- se minister van Buiten- Zaken, Condoleeza Rice, Dlgende week naar Euro- iet Midden-Oosten. Op ramma staan België, irittannië, Frankrijk, id, Italië, Luxemburg, [Israël, de Westelijke Jor- rer en Turkije. De be- ig komt een dag na latie van Rice als op- van Colin Powell. Presi- Ls ush brengt later in febru- y bezoek aan Europa. imen geweerd frits ziekenhuis Het traditionele bloe- 'oor de zieke is wat be st Britse ziekenhuis le Infirmary definitief fen tijd. De instelling ver- i inensen nog langer een - mee te brengen voor ten. Bloemen zouden een opleveren voor de ge- eid. Ze zijn een bron van in, net als volle vazen staand water. Omvallen en vormen een bedrei- )r apparatuur zoals bnitoren. ftrdverdachte einongeval GELES - De veroorzaker i treinongeluk met elf jbij het Amerikaanse Los i is aangeklaagd voor 1 De Amerikaan parkeer- Jvoertuig op de rails, wat i botsing met een foren- rfo leidde. De 25-jarige lanuel Alvarez wilde zelf- plegen, maar hij be- fich op het laatste mo- in verliet zijn auto. Alva- 4 zijn polsen doorgesne- look zijn borst verwond. '«Mklacht is zodanig gefor- id dat hij met de dood- gstraft kan worden. jen op basis ichietpartij Bij een schietpartij op iis van het Afghaanse le- zeker zes militairen ge il raakten minstens zes or h gewond. Een soldaat ltS! om nog onbekende re- Efjhet wachtlopen het vuur [collega's op de basis in fincie Helmand. Hij 2sf r vijf dood alvorens zelf len doodgeschoten. ion|ië komt met cnami-postzegel ebt - De Belgische Post leert volgende week een ,a*l tsunami-postzegel. De n'®Rst gaat naar slachtof- untl de vloedgolf. De Belgi- Astrid zal de zegel ■%en' in de Nationale ze- kerij in Mechelen. vrijdag 28 januari 2005 bagdad/anp/dpa -Een dubbele zelfmoordaanslag vlakbij een school, ingericht als stembureau, heeft gisteren in de Irakese stad Samarra aan zeker elf Irakezen het leven gekost. Ook bij drie stemlokalen in de omgeving van de noordelijke stad Kirkuk ontploften bom men. Daardoor vielen geen slachtoffers. Het toenemende geweld werpt een schaduw over de verkiezingen, die zondag worden gehouden. De aanslagen in Samarra trof fen een Irakese legerpatrouille, en eisten de levens van acht soldaten. Ze volgden op ge vechten tussen opstandelingen en Amerikaanse en Irakese sol daten. Daarbij kwamen zeker vier Irakese militairen en een burger om het leven. Elders in Irak sneuvelden twee Ameri kaanse militairen tijdens ge vechten. Door een aanslag met een zelf gemaakte bom ten zuiden van Bagdad kwamen zeker vijf Ira kese burgers om het leven. Vijf tien Irakezen raakten gewond, onder wie vier militairen. In Baquba ontplofte gisteren een autobom bij het kantoor van de gouverneur. De dader sleurde vijf mensen, onder wie een ho ge politiefunctionaris, met zich mee de dood in. De aanslag in Baquba is op een islamitische website opgeëist door een militante beweging die gelieerd is aan de Jordaanse terroristenleider Abu Musab al- Zarqawi. In Baquba waren woensdag al de kantoren van drie politieke partijen doelwit van een aanslag. Soennitische terreurgroepen, waaronder die van al-Zarqawi, hebben gezworen de verkiezin gen van zondag met geweld te zullen verstoren. De afgelopen weken zijn al ruim veertig stem lokalen vernietigd door aansla gen. Irak kiest zondag een parle ment, de Nationale Assemblee. Die moet een overgangsrege ring benoemen en een nieuwe grondwet opstellen. De huidige interim-regering onder leiding van premier Iyad Allawi is aan gesteld door de Amerikanen. De Verenigde Naties hebben gisteren felle kritiek geuit op de Amerikaanse bemoeienis met de verkiezingen. Amerikaanse militairen zijn volgens een me dewerkster van de VN-verkie zingsmissie in Irak 'overen thousiast' met het uitdelen van promotiemateriaal. Daardoor zou bij Irakezen het beeld ont staan dat niet de Irakezen, maar de Amerikanen de stem busgang regisseren. Generaal John Abizaid, de hoogste Amerikaanse comman dant in de Golfregio, zei in een reactie dat zijn manschappen geen opdracht hebben gekre gen de verkiezingen bij de be volking onder de aandacht te brengen. Het Pentagon liet ech ter weten dat Amerikaanse mili tairen wel degelijk educatief materiaal hebben verspreid, op verzoek van de Irakese kies commissie. londen/anp-rtr-afp - De Britse huisarts Harold Shipman, alias Doctor Death, heeft gedurende zijn 27-jarige carrière als arts ongeveer 250 van zijn patiënten omgebracht. Dat bleek gisteren bij de presentatie van het laat ste officiële onderzoek naar de huisarts dat de Britse autoritei ten uitvoerden. „Ik schat dat Shipman onge veer 250 patiënten heeft ge dood, van wie ik er 218 met ze- helsinki/jakarta/anp De Indo nesische president Susilo Bam- bang Yudhoyono heeft de re bellen van de Beweging Vrij At- jeh (GAM) vergaande autono mie voor de Indonesische pro vincie aangeboden. Hij toonde zich ook bereid op andere pun ten concessies aan de GAM te doen in ruil voor vrede, meldde de krant The Jakarta Post giste ren. De president wil onder meer een amnestieregeling voor GAM-rebellen invoeren en maatregelen nemen ter bevor dering van de herintegratie van oud-strijders in de maatschap pij. Susilo liet weten dat hij de GAM-leiders een aanbod tot nieuw vredesoverleg heeft ge daan. Die onderhandelingen moeten op een 'vreedzame en verstandige' wijze tot een eind van het conflict leiden. In een gesprek met de televisiezender CNBC Asia Pacific zei Susilo dat de reactie van de GAM-kop- stukken positief was. Een hoge delegatie van de In donesische regering en rebel lenleiders van de GAM zitten door onze correspondent Ans Bouwmans Washington- De verwachtingen in de VS van de parlementsverkiezingen in Irak zijn naar beneden bijgesteld. Zowel Irak-deskundigen als de Amerikaanse regering waarschuwen, geen illusies te koesteren over een onmiddellijk effect op de stabiliteit in het land. Dat er ver kiezingen gehouden worden in Irak is al een succes, claimde president George Bush van de week. Van een glorieuze mijlpaal is de stem busgang vap zondag veranderd in een eerste stapje op weg naar democratie. Dat komt omdat de verkiezingen be langrijk zijn, maar tegelijkertijd niet zon der risico, aldus Noah Feldman, een hoogleraar rechten aan de Universiteit van New York. „De verkiezingen kunnen het riskante effect hebben dat ze legitiem zijn in de ogen van de sjiieten en Koerden, en on wettig in de ogen van de soennieten", zegt Feldman, die de voormalige Coali tieautoriteit in Irak adviseerde over de tijdelijke grondwet. Soennitische Arabie ren vormen een minderheid in Irak, maar onder Saddam Hoessein waren zij via de Baath-partij aan de macht. Deze groep is nu de kweekvijver voor de op stand in Irak, en de kans dat de guerril la's na 30 januari de wapens neerleggen is niet groot. Reken op aanhoudend ge weld, waarschuwde defensieminister Donald Rumsfeld eergisteren. Het Pen tagon gaat nog steeds uit van een lang durige militaire aanwezigheid in Irak. Irak kiest zondag een overgangsparle ment, dat uit haar midden een president kiest en tot 15 augustus de tijd krijgt om een nieuwe conceptgrondwet op te stel len. Die moet in oktober in een referen dum moet worden goedgekeurd. Daar na volgen opnieuw verkiezingen. Het huidige tijdelijke - aan de VS gelieerde - Irakese bestuur is er het afgelopen half jaar niet in geslaagd een breed draagvlak te krijgen in het land. Het is van groot belang dat de door het volk gekozen volksvertegenwoordiging en de daarna te vormen regering op meer gezag kun nen rekenen. En daar zit juist het pro bleem. De samenstelling van de kieslijst en het complexe karakter ervan, de boycot van de verkiezingen door soennitische gees telijken en intimidatie van kiezers in met name soennitische gebieden kunnen lei den tot een marginalisering van de soennieten in de 275 leden tellende volksvertegenwoordiging. Het gebrek aan veiligheid heeft bovendien verhin derd dat er echt sprake kon zijn van een campagne. Dat zorgt ervoor dat onbe kende kandidaten in het nadeel zijn, en de grotere herkenbare partijen in het voordeel. Feldman: „Als je een grondwet maakt moet die de feitelijke machtsverhouding op de grond reflecteren, anders zal die geen lang leven beschoren zijn." Wat de verkiezingen zullen doen is de sjiïtische moslims gezag geven, zegt Feldman, die behalve grondwetexpert ook een islam- deskundige is. „Dat is een noodzakelijke stap. Ze zullen een machtige partij vor men." Maar tegelijkertijd is het zaak de rechten van minderheden te respecte ren, aldus Feldman. Soennieten zijn bang dat ze straks volledig buitenspel gezet worden. Een complicerende factor is dat geen enkele etnische of religieuze groep in Irak precies weet hoe groot zijn achter ban is en dat complottheorieën er eer der regel dan uitzondering zijn, aldus Anthony Cordesman, een expert van denktank CSIS in een rapport over de Irakese verkiezingen. Schattingen dat er zestig procent sjiieten leven in Irak, twintig procent soennieten, vijftien pro cent koerden en vijf procent andere minderheden zijn al twee decennia oud, aldus Cordesman. Het is de vraag of die nog overeen ko men met de realiteit. De grote vraag is hoe je voorkomt dat de stembusuitslag Irak splijt. Cruciaal is of de winnaars van de verkiezingen sterk en verenigd genoeg zijn om te kunnen leiden en wijs genoeg zijn om alle groe peringen en regio's te betrekken bij het bestuur en het ontwerp van de grond wet, meent Cordesman. Feldman: „Krij gen soennieten een rol bij het opstellen van de grondwet, ook al zijn ze niet ge kozen, dan bestaat er een kans, geen ga rantie, maar een kans dat het goed gaat. Als de anderen, de sjiieten en Koerden, zeggen 'we buigen niet voor geweld' en weigeren met gematigde soennieten om de tafel te zitten dan voorzie ik een lang durige voortzetting van geweld en een burgeroorlog." kerheid heb geïdentificeerd", zei onderzoeksleidster Dame Janet Smith. Shipman overleed afgelopen jaar in de gevangenis van Wakefield. Volgens het onderzoek van Smith moordde Shipman al voordat hij goed en wel aan de slag ging als huisarts. Tijdens zijn opleiding tot arts ver moordde hij in het ziekenhuis van Pontefract tussen 1971 en 1974 minstens drie mensen. voor het eerst in bijna twee jaar weer om de tafel. Het vredesoverleg vindt plaats in Helsinki en is georganiseerd door de voormalige Finse presi dent Ahtisaari. Die greep de verwoestingen in Atjeh door de zeebeving aan om een nieuwe bemiddelingspoging te doen. Op de luchthaven van Helsinki arriveerde gisterochtend het vliegtuig met de Indonesische delegatie. Wie deel uitmaken van de delegatie was niet dui delijk. Indonesische regerings bronnen meldden eerder dat coördinerend minister van Vei ligheid Widodo, minister van Buitenlandse Zaken Wirajuda en zijn collega van Justitie Awa- luddin bij het overleg zullen zijn. De gesprekken tussen de strij dende partijen in de Indonesi sche provincie liggen al sinds mei 2003 stil. Het Indonesische parlement stemde al eerder in met een autonomieplan voor Atjeh, maar dat werd door de aanhoudende strijd in de pro vincie nooit uitgevoerd. oswiECiM - Koningin Beatrix herdacht gisteren in con centratiekamp Auschwitz-Birkenau in Polen dat het kamp zestig jaar geleden werd bevrijd door het Russi sche leger. De koningin plaatste een kaars op het monu ment voor de slachtoffers van het vernietigingskamp. De herdenking gebeurde in het bijzijn van 2.000 overleven den van het kamp en in aanwezigheid van leiders uit en kele tientallen landen. Naast de koningin werd Neder land vertegenwoordigd door minister-president Balke nende. De aanwezige staatshoofden en regeringsleiders riepen op tot bezinning en waarschuwden voor een ople ving van antisemitisme in het moderne Europa. Overle venden en bevrijders vertelden het gruwelijke verhaal van wat zich heeft afgespeeld achter de muren van Auschwitz. De 79-jarige Russische oud-militair Yakov Vi- nisjenko beschreef de schokkende beelden die al zestig jaar op zijn netvlies staan gebrand. „Achter het hek za gen wij joodse, Poolse en Franse gevangenen. Ze huilden en omhelsden ons. Ze waren zeer zwak en ziek, zagen er uit als geraamtes. We durfden niet eens naar hen te kij ken." „Het sneeuwde net als vandaag. Sommigen van ons liepen op blote voeten. Het waren verschrikkelijke dagen", vertelde de 84-jarige Pool Kazimierz Orlowski, die de gruwelen van Auschwitz overleefde. De Israëlische president Moshe Katsav noemde Auschwitz 'de grootste begraafplaats van het joodse volk.' Paus Johannes Paulus II liet een boodschap voorlezen waarin hij Auschwitz 'een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de mensheid' noemde. De nazi's vermoordden in het vernietigings kamp tussen de 1,1 en 1,5 miljoen mensen, van wie de meesten joods waren. In totaal kostte de Holocaust aan zes miljoen joden het leven. Foto: ANP/Robin Utrecht door Step Vaessen Jakarta - Voor het eerst sinds jaren wordt er weer on derhandeld over vrede in Atjeh. Een situatie waar de Atjeeërs al vele jaren vergeefs op wachten. Een beter moment is er niet. De rebellen zijn verzwakt, de rege ring wordt opgeslorpt door de naweeën van de tsuna mi. Het is nu of nooit, lijkt het. Helaas moest zich eerst een verwoestende natuurramp voltrekken voordat de partijen rond de tafel wilden. Zonder tsunami had Jakarta nooit drie ministers naar Helsinki laten afreizen voor een ontmoeting met de lei ding van de Beweging Vrij Atjeh (GAM). Het is de hoogste delegatie voor onderhandelingen met de rebellen ooit. De voormalige president van Fin land en gerenommeerd onderhandelaar, Martti Ahti saari, leidt de gesprekken. De aanvoerder aan Indone sische zijde is de minister voor veiligheid, voormalig le gerleider Widodo. Samen met zijn ambtgenoten van justitie en communicatie gaat hij onderhandelen met dezelfde mensen die Jakarta tot voor kort als terroris ten bestempelde. Vlak na zijn aantreden zei president Yudhoyono dat hij nooit meer met de GAM-leiding, uitgeweken naar Zwe den, wilde praten. Een vredesakkoord zou alleen kun nen worden gesloten met de rebellen in Atjeh of Malei sië,^zei hij. 7 Nu waait er een nieuwe wind. Maar voor hoe lang? Ja karta benadrukt met klem dat er alleen gepraat kan worden als de rebellen bereid zijn hun streven naar onafhankelijkheid op te geven. Toch lijkt de president serieus te streven naar een op lossing. Yudhoyono heeft de Europese Unie gevraagd ervoor te zorgen dat de GAM inbindt. Leiders van de rebellen in Europese landen, vooral Zweden, moeten ervan doordrongen worden dat geen enkel land ter we reld hun onafhankelijkheidsstreven steunt. Met die in ternationale druk hoopt de president de GAM in het gareel te krijgen. Toch lijkt de GAM juist de tsunami te gebruiken om in ternationale steun te verwerven. Nooit eerder waren er zoveel buitenlanders in Atjeh. De rebellen hopen dat ze met eigen ogen kunnen zien hoe bekaaid de Atjeeërs er van afkomen. Niet alleen is er op econo misch gebied nooit enige vooruitgang geboekt, de hulp aan de door de tsunami getroffen bevolking kwam ont stellend traag op gang. Terwijl het leger rustig verder streed tegen GAM, een strijd die dagelijks onschuldige levens eist. Feitelijk heeft de GAM echter geen schijn van kans. De beweging is al lang geen eenheid meer. Een minder heid houdt zich bezig met de politieke strijd, anderen hebben roversbendes gevormd die als enige doel heb ben de bevolking te bestelen en te intimideren. OoJ; worden ze beschuldigd van talloze moordpartijen vooral op leraren, ambtenaren en andere mensen die voor de 'vijand' werken. De Atjeeërs klagen dat ze tussen twee vuren zitten. Hoewel de meesten weinig liefde voelen voor Indone sië, staan ze doodsangsten uit voor de rebellen. Stu denten en activisten vinden dat een referendum de eerlijkste manier is om over de toekomst van Atjeh te beslissen. Als dat nu zou worden gehouden, zou de bevolking zich massaal voor onafhankelijkheid uitspreken. Jakar ta weet dat, dus is een referendum geen optie. De rege ring biedt de rebellen amnestie en gedeeltelijk autono mie voor Atjeh. Volgens een woordvoerder van presi dent Yudhoyono heeft hij alleen een delegatie naar Helsinki gestuurd omdat de GAM bereid is in te schik ken. Terwijl de regering haar best doet, probeert het leger de vredespogingen te ondermijnen. Het leger is weer begonnen met het opleiden en bewapenen van burger milities. Net als vijf jaar geleden in Oost Timor toen president Habibi het woord referendum liet vallen in het kader van een vredesvoorstel. De milities moeten straks het vuile werk opknappen en stiekem doorvechten. De Atjeeërs houden hun hart vast. Ze willen na de tsunami maar één ding en dat is, na 29 jaar, vrede. Op 4 december 1976 roept Teungku Hasan di Tiro de onaf hankelijkheid uit van de islami tische staat Atjeh. Di Tiro is een familielid van Chik di Tiro, die jarenlang tegen de Nederlan ders streed. Volgens de declara tie in 1976 was de overdracht van Atjeh door de Nederlanders aan Indonesië in 1949 illegaal, omdat het gebied nooit officieel onderdeel is geweest van Ne- derlands-Indië. De Atjeeërs hebben zich tot de laatste snik verzet tegen Neder landse overheersing. In 1953 brak een rebellie uit tegen In donesië, omdat de regering-Su- kamo de provincie wilde sa menvoegen met Noord-Suma- tra. In 1959 kreeg Atjeh de sta tus van 'speciaal gebied'. Maar de Atjeeërs bleven het gevoel houden gekoloniseerd te rijn. Zeker toen in 1972 aardgas werd gevonden waarvan de op brengsten naar Mobil Oil en de Indonesische staat gingen. Hasan di Tiro werkte in de ja ren vj'.ftig als VN-ambassadeur in de VerenigaeStaten. Daarna werd hij zakenman in de VS. Hij steunde de rebellie en kwam met rijn kapitaal terug naar At jeh om de strijd aan te binden tegen 'de Javaanse overheer sers'. Hij richtte de Beweging vrij At jeh (GAM) op. Zijn troepen werden getraind in Libië en be wapend vanuit Thailand. In de jaren tachtig vluchtte hij naar het buitenland. Sindsdien runt hij een regering in ballingschap vanuit Zweden. In de jaren ne gentig is de GAM opgesplitst in verschillende fracties die behal ve naar Zweden ook zijn uitge:' weken naar Maleisië en Singa pore. Er rijn ook door het leger opgezette milities actief die de naam GAM misbruiken om on rust te stoken. Criminelen rijn ook onder de noemer GAM ac tief. Volgens het Indonesische leger rijn er nog 2000 rebellen over. Volgens de GAM zijn het er veel meer en komen er dagelijks strijders bij.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7