Zakenman Van Anraat komt vrij BINNENLAND 1 Topman NS: Onze service wordt dit jaar niet veel beter 'Misschien is Mohammed B. wel zo gek als een ui' Leverancier grondstoffen gifgas Kosten medicijngebruik voor het eerst omlaag Edelherten zoeken de bosrand op Acht kinderen mishandelen winkelpersoneel Detectiepoortjes winkels 'gestoord' Celstraffen tot tien jaar in pornozaak Kraggenburg Nederlandse troepen naar gevaarlijk Bagdad Lichte daling overvallen 2004 evervuiling Ameland vrijdag 28 januari 2005 aag - Op het Duitse deel e Noordzee, zo'n 90 kilo- t—Jf "it de kust van Ameland, Interen twee grote olie- :n aangetroffen. Rijkswa- at heeft onmiddellijk het ij dings vaartuig ms Ar- het gebied gestuurd, olie in zee is gekomen is ;end. inet baalt van itielust media s - Het kabinet is niet eken over de manier ip de media verslag doen Haagse politiek. De mi- vinden dat de parlemen- iers vooral uit is op "ai "inB en sensatie" en te A' ;oog heeft voor de in- van het beleid. De pers [volgens minister Zalm uit- ïd aandacht voor negatie wikkelingen. rkstraf voor rsi Ali-rappers' aag - De politierechter in [aag heeft twee rappers en Haag Connection veroordeeld voor de be- van het Tweede- Ka- 1 Ayaan Hirsi Ali. Een 23- en een 25-jarige man uit ag kregen werkstraffen uur en twee maanden lardelijke celstraf. De aren hadden geschreven de nek van Hirsi Ali wil- eken. traf voor itbankactivist [dam - De rechtbank in dam heeft een 34-jarige iroordeeld tot tien maan- vangenisstraf. De man ich vorig jaar maanden bij het gerechtsgebouw Parnassusweg in Am- n-Zuid, voorzien van Pa- e vlaggen en shawls. Hij beledigend uit over jo- terdam CS og veiliger [ag - De spoorveiligheid pterdam Centraal, waar r mei nog een zware litsing was, wordt alsnog lakt. Minister Peijs (Ver iaakte dit gisteren in de je Kamer bekend. Nader joek leerde dat er onge- jiizend risicopunten p worden aangepakt. liljoen r goed doel a - De Nationale leloterij heeft vorig jaar joen euro omgezet a 224 miljoen is overge- i haar goede doelen, [zichte van 2003 steeg de met 8,7 procent. De gbloterij heeft sinds haar gin 1990 al ruim 1,8 leuro voor het goede "gehaald. achtervolgt lieagenten I Een vrouw uit Stiens [nd) heeft woensdag- wee politieagenten ach- (d met twee messen. De wam bij de dame aan f omdat ze de hele avond ner van de politie en nummer 112 belde, vrouw met pepper- s gekalmeerd nam de r mobieltjes en twee lefoons in beslag. |raf voor trijder iden - Structureel zwar- n treinen kan een cel gevolg hebben. Dat steren voor de recht- Leeuwarden. Daar n notoire zwartrijder ëeld tot vier weken cel- aarvan twee voorwaar- rijfde mensen lychische nood Ruim een op de vijf nders zegt te kampen chische problemen, Dat dan in 1987 toen 16,8 daar last van had. Dat een omvangrijke stu- de onderzoeksinstitu- en RIVM. De toename isychische problemen lor rekening van laag len, arbeidsongeschik- rerklozen. voor e en Bello - Na de tweevoeters iervoeters aan de beurt, lt althans het Ameri- )edrijf PetsMobility cs. Dat heeft een mobie- on voor huisdieren ge let mobieltje kan aan •and van Fikkie of Bello worden. De zogenoem- ell zorgt ervoor dat eige- 3k op afstand met hun kat kunnen babbelen. utrecht/anp - Treinreizigers hoeven niet te rekenen op spectaculaire verbeterin gen in de dienstverlening van de Neder landse Spoorwegen. De vervoerder zal dit jaar wel meer treinen op tijd laten rij den of de conducteur vaker langs laten komen, maar een forse kwaliteitssprong zoals in 2004 zit er nu en in de toekomst niet in. NS-topman Aad Veenman vergelijkt zijn bedrijf met een auto die dicht tegen zijn maximumsnelheid aanzit. „Je kan dan bijna niet sneller". De NS wordt afgerekend op het aantal treinen dat op tijd rijdt. Afgelopen jaar was dat 86 procent. De bovengrens van de punctualiteit is volgens de topman ongeveer 89 procent. „De NS heeft geen invloed op het weer. Als er door een storm een boom op het spoor valt, komt het treinverkeer stü te liggen. Dat kost je zo een paar procenten." Ook aanrijdin gen zullen het bedrijf parten blijven spe len. Als de punctualiteit tot meer dan 89 procent moet worden opgekrikt, zijn enorme aanpassingen aan het spoor no dig. Veenman: „Er moeten dan overal vier sporen komen te liggen. Maar dat is niet realistisch." Ook de informatieverstrekking bij om vangrijke vertragingen ligt volgens Veen man al op zo'n hoog niveau dat verbete ringen nauwelijks mogelijk zijn. „In bij na 100 procent van de treinen die in een weiland stil komen te staan, wordt om geroepen wat er aan de hand is." Maar lang niet alle vertragingen worden omgeroepen. Dat hoeft van Veenman ook niet. Passa giers zitten volgens hem niet op mede delingen te wachten als de trein bijvoor beeld één minuut te laat is. „Dat levert alleen maar veel onrust en lawaai op." Ook de kans dat een reiziger elke dertig minuten in de trein een conducteur te genkomt, hoeft wat Veenman betreft geen 100 procent te zijn. Dat zou bete kenen dat een passagier op het traject Den Haag-Maastricht vijf of zes keer om zijn kaartje zou worden gevraagd. „Daar wordt de reiziger gek van", aldus de be stuursvoorzitter. den haag/gpd - Zakenman Van Anraat die verdacht wordt van betrokkenheid bij volkeren moord, komt vrij. Het gerechts hof in Den Haag heeft zijn voor lopige hechtenis opgeschort. De zakenman die jarenlang in Irak woonde, werd in december aan gehouden in Amsterdam en zat gisteravond nog vast. Hij zou grondstoffen voor chemische en biologische wapens hebben ge leverd aan het regime van de voormalige Iraakse dictator Sad dam Hoessein. Het gerechtshof wilde geen me dedelingen doen over het be sluit. Ook de advocaat van Van Anraat, Jan Peter van Schaik, wilde niet inhoudelijk op de zaak ingaan omdat hij de be slissing van het hof nog niet op papier had. Van Schaik sprak van een schorsing van de voor lopige hechtenis en dat bete kent volgens hem dat er voor waarden aan de vrijlating wor den gesteld. „Het kan zijn dat hij zich beschikbaar moet hou den om zich op verzoek van Justitie te melden." Meer wilde de raadsman niet kwijt omdat het om „een gevoelig dossier Volgens het openbaar ministe rie in Den Haag blijft Van An raat verdacht en gaat het on derzoek in zijn zaak gewoon door. „Het gebeurt wel vaker dat een verdachte in vrijheid zijn zaak kan afwachten", aldus de woordvoerder. De fracties van PvdA en SP in de Tweede Kamer zijn verbaasd over de vrijlating van Van An raat. De SP wil van minister Donner weten hoe Justitie ver zekert dat de zakenman niet vlucht. PvdA'er Wolfsen wil op heldering of Van Anraat ver plicht wordt in Nederland te blijven. De WD gaat ervan uit dat het hof er rekening mee heeft gehouden dat de zaken man vluchtgevaarlijk kan zijn. Van Anraat wordt ervan ver dacht in de jaren tachtig grond stoffen voor gifgas te hebben geleverd aan het regime van Saddam Hussein. De Iraakse dictator zou het gifgas onder meer hebben gebruikt tegen de Koerden in het noorden van Irak. De zakenman heeft altijd ontkend zich ervan bewust te zijn geweest dat de chemicaliën die hij leverde, gebruikt zouden kunnen worden tegen de bevol king van Irak. almere - Het natuurgebied Oostvaardersplassen tussen Almere en Lelystad herbergt naast vele andere bijzondere dieren ook edelherten. Gewoonlijk zijn deze dieren alleen te spotten vanaf observatiepunten, maar nu het hartje winter is (al is het niet echt koud) begeven ze zich ook naar de grenzen van het gebied. Zo konden automobilisten deze herten gisteren zien lopen langs de Buitenring, een van de stadsautowegen van Almere. De dieren lieten langs de bosrand een spoor van afgevreten boomstammen achter. Foto: Ton Kastermans door Rudi Buis den haag - Ergens in februari stapt Mohammed B. tegen zijn zin het terrein op van het Pieter Baan Centrum in Utrecht voor een psychiatrisch onderzoek. Hij moet daar vermoedelijk ze ven weken verblijven. De 26-ja- rige B., die terecht staat voor de moord op Theo van Gogh, zegt geen kik te zullen geven. Heeft het onderzoek dan nog zin? De Amsterdamse rechtbank vindt van wel. De moord is zo gruwelijk, dat rechtbank en of ficier van justitie meer inzicht willen krijgen in het karakter van de Marokkaanse Amster dammer. Ook willen ze weten waarom B. is geradicaliseerd. Mogelijk krijgen ze daardoor best/anp - De politie heeft in de afgelopen weken in Best acht tien jongeren in de leeftijd van 10 tot 16 jaar opgepakt in ver band met de mishandeling van twee supermarktmedewerkers. De groep kwam op 4 januari verhaal halen bij een super markt waar ze eerder op de dag geen drank en sigaretten moch ten kopen. Toen twee perso neelsleden de winkel verlieten, werden ze aangevallen door acht jongeren, van wie de jong- sten 10 en 11 jaar waren. Naast de daders zijn nog tien jongens en meisjes aangehouden die stonden toe te kijken. meer kennis over het denken en handelen van andere fana tieke moslims. Advocaat Peter Plasman van B. noemt een psychiatrisch onder zoek echter onzin. Op de pro forma-zitting woensdag zei hij dat Mohammed B. zich volledig verantwoordelijk voelt voor zijn daad. Nog deze week trok B. in het gevangenisziekenhuis in Scheveningen de dekens over zich heen toen een deskundige hem wilde onderzoeken. Is een observatie van B. in het Pieter Baan Centrum dan geld en tijdverspilling? Karei Oei, fo- rensich psychiater en verbon den aan de Universiteit van Til burg, zegt van niet. „B. kan wel zeggen dat hij volledig toereke ningsvatbaar is, maar dat is niet hetzelfde als een verklaring van het PBC. Iemand kan zich heel gewoon gedragen, terwijl hij in werkelijkheid zo gek als een ui is." De forensisch psychiater bena drukt dat door observatie alleen al een beeld van een verdachte kan worden geschetst. Als voor beeld noemt hij de zaak van Volkert van der G., de moorde naar van Fortuyn. Van der G. weigerde te praten, maar ging in hongerstaking uit protest te gen de camera's in zijn cel. „Dat zegt ook iets over iemands gedrag." Forensisch psychiater Dick Raes van de Vrije Universiteit in Amsterdam is pessimistischer. „Als een verdachte niet mee wil werken, is het lastig om tot een goed advies te komen." Nor maal gesproken wordt aan de hand van gesprekken met ver dachten door psychologen een levensloop geschetst, maar als B. niet wil praten, is dat lastig. Deels wordt dat gecompen seerd door gesprekken met fa milie, vrienden en kennissen, maar alleen op basis daarvan kun je niet concluderen of ie mand ontoerekeningsvatbaar is. Het rapport is daarnaast geba seerd op observaties van de verdachte in een groep. Hoe is zijn interactie met medebewo ners? Doet hij mee aan arbeid, vaak bestaande uit montage werkzaamheden? En hoe ge draagt hij zich tijdens het spor- tuurtje in een team? Raes: „Normaal blijft iemand zes a zeven weken in het PBC. Maar als je hardnekkig blijft weige ren, komt het voor dat je na een week of drie terug naar het huis van bewaring wordt gestuurd." Welk advies er ook uit de koker rolt, het blijft de vraag in hoe verre de rechtbank het observa tierapport als bewijs ziet. Hoog leraar bewijsrecht Hans Nijboer van de Universiteit Leiden durft daar 'nog geen zinnig woord over te zeggen'. Ook hij denkt dat er toch een rapport kan worden opgesteld, al werkt B. niet mee.Als iemand bijvoor beeld de hele tijd rituele zinne tjes loopt te prevelen, zegt dat iets over die persoon. Het is al leen de vraag hoe sterk dat be wijs is." den haag/anp - Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog hebben Nederlanders voor minder geld aan medicijnen ge slikt De totale kosten daalden in 2004 met 130 miljoen euro. Dat kwam onder andere door het gebruik van merkloze ge neesmiddelen. Dat heeft de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) gisteren ge zegd. Vorig jaar bedroegen de totale kosten van het medicijngebruik in Nederland 4,42 miljard euro. In 2003 was dat nog 4,55 mil jard. De daling is volledig te danken aan een verlaging van de prijzen van geneesmiddelen. De gemiddelde prijs daalde door het gebruik van merkloze medicijnen. Sinds 2004 ver strekken apothekers waar mo gelijk deze geneesmiddelen waarvan het patent is verlopen. Merkloze medicijnen zijn ge middeld 37,5 procent goedko per. Daarnaast werden vooral duur dere merkgeneesmiddelen goedkoper als gevolg van de Wet Geneesmiddelenprijzen. In deze wet staat dat de prijzen niet hoger mogen liggen dan de gemiddelde prijs in de landen Speciaal apparaatje van Oost-Europese dieven den haag/anp - Politie Haag landen heeft alle andere politie korpsen, de detailhandel en be veiligingsbedrijven gewaar schuwd voor winkeldieven die detectiepoortjes kunnen uitzet ten. Een woordvoerder van de Haagse politie zei gisteren dat de dieven dat doen met een klein apparaatje dat niet opvalt, omdat ze het bijvoorbeeld in een schoudertas met zich mee dragen. Aanleiding voor de waarschu wing was de aanhouding van twee vermeende winkeldieven, woensdag in Leidschendam. De verdachten bleken een dergelijk apparaatje bij zich te hebben. Het toestel ziet er professioneel uit en het vermoeden bestaat dat er meer van in omloop zijn, meldde de woordvoerder. Mo gelijk worden ze verstrekt aan winkeldieven die min of meer in georganiseerd verband wer ken. Vandaar de waarschuwing aan andere politiekorpsen. De politie heeft het apparaat di verse keren getest en steeds bleek het winkelalarm niet af te gaan. Het is nog niet duidelijk hoe het precies werkt. De mannen wa ren ook voorzien van een hulp middel waarmee ze labels van kledingstukken konden halen. In de regio rond Den Haag stuitte de politie in november al eens op een dergelijk toestel om alarmpoortjes uit te zetteri. Dat zag er echter niet zo profes sioneel uit als hetgeen de ver dachten van woensdag bij zich hadden. Vaak blijken de 'georganiseer de' winkeldieven afkomstig te zijn uit Oost-Europese landen, aldus de politiewoordvoerder. Zij hebben het vooral voorzien op parfum, juwelen en kleding. De twee mannen die de politie woensdag arresteerde, komen uit Duitsland en Slovenië. Premier Allawi op bezoek bij de Nederlandse basis Camp Smitty. Op de foto Allawi (links) en commandant Van Dooren. Foto: ANP lelystad/gpd - „Zeer vernederend en on smakelijk." De rechtbank in Lelystad had geen goed woord over voor het vijftal dat drie Afrikaanse vrouwen tot perversiteiten dwong in een loods in Kraggenburg. ,Alle grenzen zijn overschreden", oordeelde de rechter. De rechtbank deelde gistermiddag tot tien jaar cel uit aan de pornobende. In de Kraggenburgse pomozaak draaide het om ontvoering, verkrachting en het dwingen tot seks met dieren in het voorjaar van 2004. De asielzoeksters uit Afrika werden in Bel gië gekidnapt en meegenomen naar een woning in Almere en de loods in Kraggen burg. Ze werden daar mishandeld en gefo tografeerd. Er waren ook al afspraken ge maakt om een zogenaamde snuffmovir te gaan maken. Daarvoor zou een vrouw w hi elen gedood. Maar zover kwam het niet, want ze ontsnapte uit de loods en rende naakt naar een boerderij. Ed van E., een 46-jarige Rotterdammer die huurder was van de loods, hoorde de aan tijgingen twee weken geleden vrij onbewo gen aan. „Ondanks alle verschrikkingen toonde me neer geen enkele vorm van berouw", zei de rechtbank daar gisteren over. Dat liet de rechtbank zwaar meewegen in het vonnis: tien jaar cel, gelijk aan de eis. De andere hoofdverdachte is Philip M. (36) uit België, tegen wie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging was geëist. Het was de rechtbank duidelijk dat hij zich schuldig had gemaakt aan de pomopraktijken in de loods, maar over een strafmaat heeft de rechtbank zich nog niet gebogen. Er ont breken namelijk nog gegevens over zijn psychische gesteldheid en zonder deze in formatie kan de rechtbank niet bepalen of tbs noodzakelijk is. Zijn broer Marino (31), die twaalf jaar cel tegen zich hoorde eisen, kwam er vanaf met tien jaar. De rechtbank nam het Rose B. (44) uit Pur- merend en Lorensia F. (24) uit Almere kwa lijk dat zij niets hadden gedaan om hun partners, de twee Belgische broers, te stop pen. Wat het OM betrof moesten zij acht en zes jaar achter de tralies doorbrengen, de rechtbank hield het op vijf jaar voor elk. camp smitty - Nederland stuurt 25 militairen naar Bagdad om er Iraakse legertrainers op te leiden. Dit heeft een meerder heid in de Tweede Kamer gis teravond besloten. Tegelijker tijd stemde zij in met het ver trek van de 1400 Nederlandse militairen uit het zuiden van Irak per 15 maart. De militairen die naar Bagdad gaan, zijn onderdeel van een 300 man tellend team van de NAVO. De 25 manschappen gaan er in principe voor een half jaar naar toe. Het kabinet houdt de mogelijkheid open om de missie te verlengen. De militairen komen in het ge vaarlijkste deel van Irak terecht waar veel verzet is. Maar vol gens de ministers Kamp (defen sie) en Bot (buitenlandse za ken) ook in het zwaarst bevei ligde deel van Bagdad; daar waar de Amerikanen zitten en de Iraakse ministeries zijn. Gisteren was er hoog bezoek voor de Nederlandse militairen op Camp Smitty. De seculiere sji'iet en interim-premier Allawi kwam langs. Hij staat deze da gen bovenaan de dodenlijst van terroristen als Al-Zarqawi. Alla wi doet dan ook geen stap zon der zijn Amerikaanse body guards. Ook gisteren, tijdens zijn bezoek aan de 'Nederland se' provincie Al Muthanna, werd hij zwaar bewaakt door Amerikaanse en Nederlandse militairen. om ons heen. Daar werden de ze medicijnen de laatste tijd goedkoper. Samen met de da ling als gevolg van de merkloze medicijnen betekende dit in 2004 een besparing van 500 miljoen euro. Verder hebben apothekers een deel van hun kortingen die ze krijgen van de groothandel en de industrie doorberekend in de prijs. Dat leverde nog eens 200 miljoen euro op, aldus de belangenorganisatie van apo thekers. De partijen sloten hier over eerder een convenant met het ministerie van volksgezond heid. Volgens het ministerie zorgt dit samen met de afspra ken over merkloze geneesmid delen voor een besparing van ongeveer 600 miljoen euro. De totale besparing van 700 miljoen werd grotendeels teniet gedaan door een stijging van het gebruik van medicijnen. Evenals in voorgaande jaren nam het totale gebruik in 2004 toe met een gestage 10 procent. De groei is vooral toe te schrij ven aan de vergrijzing, zegt de KNMP. Toch hield een gemid deld huishouden vorig jaar een besparing over van ongeveer 100 euro, zegt voorzitter M. van Weelden van de KNMP. den haag/anp - In Nederland worden steeds minder overval len gepleegd. Vorig jaar waren het er 2383, 2 procent minder dan in 2003. 'In 2000 bedroeg het aantal van dit soort misdrijven nog bijna 2800. Wel steeg in 2004 het aan tal overvallen op supermarkten en woningen. Dit blijkt uit cijfers die het Ne derlands Politie Instituut giste ren bekend maakte. De politie werkt aan een analyse van het stijgende aantal overvallen bij supermarkten (K)7 naar 127) en woningen (524 naar 589), om deze ontwikkeling te keren. De politie hield afgelopen jaar 1167 overvallers aan en loste 726 zaken op (31 procent). De verwachting is dat het oplos singspercentage de komende maanden nog zal stijgen. Bij de overvallen vielen vorig jaar zes tien doden en 370 gewonden. De totale buit nam af met ruim 3 miljoen euro. De helft van alle overvallen wordt gepleegd in de vier grote steden. Juweliers, benzinesta tions, kledingwinkels en drogis terijen zijn steeds minder vaak doelwit. Volgens het NPI hebben inves teringen van het bedrijfsleven op het gebied van criminali teitspreventie kennelijk invloed op de ontwikkeling van overval criminaliteit. Daardoor neemt de 'buitverwachting' af, waar door het minder aantrekkelijk is voor een overvaller om toe te slaan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3