Prins Bernhard, de fotograaf GESPREK VAN DE DAG Slimme vrouw heeft lange ringvinger Gebrek aan testosteron maakt inparkeren en kaartlezen lastig Expositie in Verzetsmuseum toont unieke beelden Michelin verliest zelfster Gids uit handel genomen J r TTTG frTTTtl F FTT1 fILU - Dappere dozen Dat veel vrouwen moeite hebben met kaartlezen en inparkeren, komt omdat zij al in de baarmoe der te weinig zijn blootgesteld aan het mannelijke hormoon testoste ron. Dat blijkt uit onderzoek van Duitse wetenschappers aan de universiteit van Giessen. Volgens de onderzoekers zorgt het gebrek aan testosteron ervoor dat vrouwen minder ruimtelijk in zicht hebben. Kaartlezen en in parkeren zijn vaardigheden die ruimtelijk inzicht vereisen, en die veel wouwen volgens mannen ontberen. Vrouwen hebben overigens de neiging het daar niet mee eens te zijn. Het onderzoek richtte zich op Te kenvaardigheid, taalvaardigheid en ruimtelijk inzicht bij veertig vrijwilligers, van wie vervolgens de hormoonspiegel werd bestu deerd. Mannen scoorden over het geheel genomen hoger bij de cog nitieve tests, maar helemaal wat betreft Tekenvaardigheid en ruim telijk inzicht. De wetenschappers keken ook naar het verschil in lengte tussen de ringvinger en de wijsvinger van de proefpersonen. Dat wordt vol gens hen ook bepaald door tes tosteron. Bij vrouwen zijn beide vingers meestal vrijwel even lang, terwijl mannen over het algemeen een langere ringvinger hebben. Vrou wen bij wie dit ook het geval was, scoorden beter op Tekenvaardig heid en ruimtelijk inzicht, anp Niet zozeer de kleur haar, maar de lengte van de ringvinger zegt iets de rekenvaardigheid en het ruimtelijk inzicht van de vrouw. Foto: Al DAGELIJKS LEVEN KINDEREN krijgen steeds meer ZEGGENSCHAP in het gezin. Dat blijkt uit een onderzoek onder ze venhonderd ouders met kinderen in de leeftijd van 0 tot 6 jaar in op dracht van uitgever Sanoma. Maar het kroost heeft het nog niet hele maal voor het zeggen, de meeste ou ders zoeken naar een balans tussen hun eigen regels en de wensen van Ide kinderen. Bijna 60 procent van de ouders vindt dat hun kind(eren) niets te kort mag komen. Hetzelfde •percentage zegt dan ook meer geld 'hit te geven aan het kind dan aan zichzelf. Dat geldt bijvoorbeeld bij .de dagelijkse boodschappen. De helft van de ouders houdt rekening imet wat het kind leuk of lekker .vindt, maar nog belangrijker is of -het product goed en gezond is. Bij na 80 procent let daarop. De Amerikaanse president GEORGE BUSH stamt af van de NORMANDI- SCHE EDELMAN Richard de la Cla re, ook wel bekend als Strongbow. Dat hebben Ierse genealogen woensdag gemeld. Strongbow leid de.in de 12e eeuw de Normandi- sche invasie in Ierland. Bush stamt ook af van de Keltische koning van de Ierse provincie Leinster, Dermot McMurrough. Die werd na de ver overing van Ierland door de Norman- diërs gebrandmerkt als verrader, waarna Strongbow zijn dochter Aoi- fe huwde. De familie De la Clare is volgens de genealogen een van de oudste adellijke geslachten op het Ierse eiland. De familie Bush was al op de hoogte van de afstamming van Normandische edelen, die in de Middeleeuwen in Engeland leefden, maar hun stamboom is nog niet eer der zo ver onderzocht. 'OAsNU HoEFr HÊT N IET MÈ&S:\r WEET 0E WEE Hoe LA/PT HET I?: MENSELIJK HOND QUINCY en KAT GARFIELD zijn tijdens de Nationale Afslankfinale in Amstelveen uitverkozen tot afslankkampioenen van het Jaar. De dieren volgden een afslankprogramma dat de producent voor diervoeding Hill's Pet Nutrition jaarlijks samen met dierenartsen organiseert. Beagle Quincy van Karin den Rooyen uit Stein (Limburg) verloor in 7,5 maand maar liefst 8,5 kilo. De hond •woog het dubbele van dit gewicht. Europese korthaar Garfield van Sylvia Schutte uit Zwolle verloor 3 kilo in 9 maanden, eenderde van zijn oorspronke lijke gewicht. Volgens Hill's is de helft van de honden en katten te zwaar. De producent vindt het opvallend dat het merendeel van de baasjes aangeeft zelf te weinig te bewegen. Om dit gedrag aan te passen organiseert de producent •het afslankprogramma. ,,De dieren zien er niet alleen beter uit, maar zijn ook weer een stuk levendiger, een goed gewicht verbetert de kwaliteit van leven", aldus juryvoorzitter Wijnand de Groot. Foto: ANP De nieuwe Michelingids 2005 is een paar dagen na de verschijning uit de winkels gehaald. In de gids krijgt res taurant Ostend Queen in Oostende twee vorkjes en een 'Bib Gourmand' toege'kend, terwijl de inspecteurs van Michelin er nooit een hap hebben gegeten. Het restaurant ging pas op 8 januari van dit jaar open. Michelin wil met het uit de handel halen van 'de nieuwe gids voorkomen dat haar geloofwaardigheid wordt aangetast. Blaise Pascal Het hart heeft redenen die het verstand niet kent Het gaat om in totaal 60.000 exem plaren. Volgens de restaurantgids staat de Ostend Queen garant voor een 'verzorgde maaltijd tegen een re delijke prijs'. Maar de visbrasserie ging pas dit jaar open, op het mo ment dat de nieuwe Michelingids al bij de drukker lag. De enige reden waarom het restau rant op voorhand al een vermelding kreeg, blijkt de betrokkenheid van Pierre Wynants, chef-kok van het vermaarde driesterrenrestaurant Comme chez Soi in Brussel. Hij zou als adviseur en bedenker van het concept van Ostend Queen garant staan voor de kwaliteit. „Omdat Pierre Wynants het menu heeft samengesteld, hebben we een uitzondering gemaakt. Dat is een uit zonderlijke manier van werken voor de Michelingids", geeft Charles van de Perre, commercieel directeur van de Benelux-uitgaven van de Miche lingids, toe. cpd Let op! Voortdurend schiet deze gedachte door mijn hoofd. Toevallig, of eigenlijk juist niet, precies van daag. Ik weet al vanaf het moment dat ik mijn OV aan de conducteur heb laten zien, dat mijn porte monnee daar niet lekker zit in die overvolle tas die daarom niet dicht kan, in die overvolle tram waar ik grijpend naar een paal mijn stabiliteit probeer te hervinden, terwijl de tram zich een weg slingert door het puin en de gaten van de blootgelegde stra ten in de opgebroken stad. In mijn hoofd vindt een vijandelijke overname plaats door mijn overvolle duizend-dingen-doen-lijstje op mijn bescheiden toch-nog-veel-gedaan-trots. Wat resulteert in een kwaadaardige uitzaaiing van een eerder nog niet noemenswaardig humeurpobleempje. Let op! Met m'n gedachte ergens anders en een vo gelvrij verklaarde portemonnee onder mijn openge slagen vleugel, heb ik het ultieme slachtofferpro fiel... En hoewel mijn blik onrustig rust op het om aandacht schreeuwende kleinood, weet ik zonder op te kijken al dat er genoeg daderprofielen in de buurt zijn. Onder andere achter mij- Let op! Ik druk op stop en wurm me richting uit gang... een duw; korten zwaar. Ik check en draai me onmiddellijk om. Mijn portemonnee! Mijn por temonnee is weg!!!!' De jongen achter mij haalt pruilend z'n schouders op. 'Ik wil hem terug! Nu!' Hij heeft hem niet, zegt 'ie. jij, hij, wie dan ook Ik voel een duw en hij is weg. Nu net! Ik wil hem terug! 'Ik wil eruit", zegt hij. 'Er gaat niemand uit voor dat ik mijn portemonnee terug heb! Als jij hem niet hebt, dan is dat sorry, maar jij staat achter mij, dus ik zeg het eerst tegen jou!' tetter ik. Woest ben ik. Had dan opgelet... De stille getuigen om ons heen kijken verontrust naar onze discussie. De deuren gaan inmiddels weer dicht. De spanning neemt toe, ik kan het er niet bij laten zitten. Mijn portemonnee is nog hier, dit is mijn enige kans... 'Ik wil hem te rug, nu!' Een moment staat alles stil, dan zegt een vrouw rechts van hem op een stoeltje: 'Is dit hem misschien, hij ligt hier op de grond... die is er zeker uitgevallen dan...En daar is ie. Snuivend pak ik hem aan, terwijl ik nog een blik werp op mijn eerste verdachte: ja, alsof hij vanzelf uit mijn tas springt, ik ben toch niet achterlijk!' De tram stopt en ik spring eruit. Niet achterlijk, wel ongelofelijk dom, opgefokt en met tien graden verhoging, bang dat de knullen met me mee naar buiten lopen, maar ze blijven gelukkig staan. Twee haltes verder dan ge pland sta ik vervolgens briesend na te dampen. Zie dend om z'n nonchalante blik en respectloze hebbe rige handjes. Waar halen ze het lef vandaan? Lef heb ik gelukkig ook, naast nalatige domheid. En lef had ook een vriendinnetje van mij, toen zes' avonds op de fiets werd lastiggevallen. In plaats van te ontkomen, terwijl hij vervolgens treiterig voor de neus ging fietsen, sprong ze boven op hem. Aange zien hij dat met een uitwijkende slinger wist te ont lopen en zelfvervolgens een sprintje trok, moest zij de harde klap op het asfalt met een gebroken tand en gekneusde ribben bekopen. Het bloed smaakte net zo zoet als wraak omdat ze zich niet had laten bang maken, teruggevochten had en hem op de vlucht had zien slaan. Was het lef van de vrouw, die haar tasjesdief klem reed? Zelfverdediging, impuls, opzet, moord? Geen idee... maar hoe dan ook voortgekomen uit de pri mitieve woede, verontwaardigingen verrassende vastberadenheid om de strijd aan te gaan. Tot zover dus met de Girlpowemr. Van Dap pere Aletta Jacobs in 1870, via Dolle Mina's eind jaren zestig en de Dubieuze Spicegirls in de jaren negentig, zijn we aangeland bij Doorgedraaide Superbitchen die hun lot als eeuwig kwetsbaar en kansarm ge slacht niet langer aanvaarden. Mocht er iemand zijn die zich geroepen voelt dat standpunt aan het wankelen te brengen en ons de niet te ontkomen oerfeiten on der de neus te drukken, dan blijken wij tot ongekende, bijna testosteronische jachtpartijen in staat, waarbij we blin delings handelen, door feministische drift, trots en verontivaardiging gedreven. Maar één ding zal ondanks alles nooit ver anderen: Een vrouw zal zich altijd en overal afvragen of de situatie veilig is, te recht wantrouwend blijven en instinctief weten dat ook superbitch-handelen geen veiligheid verzekert. Vrouw zijn betekent altijd in meer of mindere mate opletten, alle emancipatie-golven en girlpower ten spijt. Prins Bernhard fotografeert een huiselijk tafereel tijdens zijn bezoek aan zijn vrouw en kinderen in Canada. Foto: GPD/Fotoarchief Bernhard Prinses Juliana met Beatrix aan boord van de Sumatra op weg da, 2 juni 1940. Foto: GPD/Fotoarchief Bernhard sloeg de prins op 12 september 1941 op vliegveld Hatfield over de kop door een boomstronk in een heg bij de landingsbaan-. In janu ari 1943 reisde hij naar Canada voor de aanstaande geboorte van" prinses Margriet, een vlucht van zestien uur die met een tempera tuur van 29 graden onder nul geen pretje was. Op veel foto's is de prins zelf te zien tijdens legerinspecties, rei zen door Afrika en in het bevrijde Nederland. Er worden in het mu seum ook kleurenfilmpjes van Bernhard gedraaid die na de ex positie uiteraard weer achter slot en grendel in het Koninklijk Huis archief belanden. Gaat dat zien, gaat dat zien! Het prinsesje Bea trix is aan het touwtje springen, Ireentje hangt aan de ringen, Margriet ligt in de wieg en prinses Juliana zit in badpak op het strand. De prins zelf is aan het schilderen, pistool schieten, paardrijden en in een klein frag mentje zien we hem zowaar ook in alleen een korte broek. Ere wie ere toekomt, Bernhard filmde ook de oorlogsschade in Zeeland en de aankomst van de Duitsers voor overleg over voed- seldroppings in Achterveld. Op deze expositie keren tenslotte ook Juliana en de kinderen terug uit Canada, op het vliegveld gefilmd door een prins die op deze expo sitie overal zichtbaar trots zijn rol als vader vervult. De expositie in het Verzetsmuse um duurt tot en met 17 april. De openingstijden zijn van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag, zondag, maandag en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. cpd Twee dagen na de Duitse invasie vertrok het prinselijk gezin naar Enge land. De foto is genomen aan boord van de Britse torpedojager Codring- ton. Links een bemanningslid, daarnaast de zichtbaar gespannen prinses Juliana met Beatrix. Foto: ANP/Fotoarchief Bernhard Prins Bernhard was een verdien stelijk amateur-fotograaf. Dat blijkt uit zijn privé-albums over de Tweede Wereldoorlog, waar van sinds woensdag een over zicht te zien is in het Amsterdam se Verzetsmuseum. Conservator Martha Bakker selecteerde een chronologisch overzicht van 150 foto's waar de prins zelf niet meer zijn goedkeuring aan heeft kun nen geven. De albums bevatten ook foto's die niet door de prins zelf zijn genomen. De expositie begint in mei 1940 met een foto waarop koningin Wilhelmina, prinses Juliana, haar hartsvriendin M.A.B. Roëll - del Court van Krimpen, dochtertje Renée Roëll en Beatrix voor de schuilkelder van Paleis Noordein de in de zon zitten. De prins foto grafeerde het eerste oorlogsjaar ook zijn bij een bombardement beschadigde werkkamer in Strat- ton House, het gebouw in Lon den waar de Nederlandse rege ring zetelde. Nabij hangt de foto van de flat van zijn vriend Tom, zwaar geraakt bij een bombarde ment in september 1940. De prins was net op tijd uit het pand ontkomen, meldt het bijschrift. Over de levensloop van Bernhard is de afgelopen maanden al zo veel geschreven dat alleen een enkel door de necrologieën over geslagen detail nog verrast. Zo

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2