Het land van de Katharen is binnen en buitei TOERISME Bêd brochje-adressen bundelen de krachten Hoog en droog als Tarzan en Jane 'Recronrapport over kampeerboeren naïef ANDERS Hoogslapers open Faber nieuwe voorzitter Recron vrijdag 28 januari 2005 De Recron heeft G. Faber woensdag geïnstalleerd als nieuwe voorzitter. Als eerste vrouwelijke voorzitter van de Nederlandse vereniging van re creatieondernemers volgt ze Hayo Apotheker op, die na vier jaar afscheid nam van de orga nisatie. Tussen 1998 en 2002 was Faber staatssecretaris van landbouw, natuur en voedsel kwaliteit met recreatie in haar portefeuille. „Recreatie en na tuur zijn onderwerpen die mij na aan het hart liggen", rea geert Faber op haar benoe ming. „Het behoud van de kwaliteit van het buitengebied met versterking van cultuur en recreatie zal mijn speerpunt zijn." Toverland is beste attractie Het pretpark Toverland in Se- venum is gekozen tot de beste attractie van Nederland in 2004. Het relatief kleine Limburgse park verslaat daarmee grote jongens als de Efteling en Wali- bi World (tot voor kort beter be kend als Six Flags) die ook ge nomineerd waren. Het Billy Birdpark Hemelrijk in Volkel was ook in de race voor de zo geheten ToerNed Attractie Award, een jaarlijkse prijs voor dagrecreatiebedrijven die zich op bijzondere wijze onder scheiden. En dat is volgens de jury zeker het geval in Seve- num: „Toverland staat voor in novatie en durf, maar staat ga rant voor een dag vertier voor kinderen waarbij ook aan het plezier van de ouders is ge dacht." Reizen met en zonder reuma Het Reisbureau Reumafonds heeft zijn blikveld verbreed. Vanaf dit jaar kan iedereen, met en zonder reuma, er terecht om een reis te boeken waarbij reke ning wordt gehouden met de beperkingen en extra behoeften van de reizigers. Het tempo ligt bijvoorbeeld wat lager, accom modaties en vervoer zijn vrijwel allemaal aangepast en er is (gratis) hulp van vrijwilligers. Mensen met reuma zijn overi gens iets goedkoper uit want hun reizen blijft het Reuma fonds voor een deel subsidië ren. Voor dit jaar staan onder andere vliegreizen naar Spanje en Griekenland op het pro gramma. Een gids met het complete aanbod, waaronder veel busreizen, is op te vragen via tel. 020 5896 464 of www.reumafonds.nl. Slapen bij easyJet Lowbudget luchtvaartmaat schappij easyJet is een samen werking aangegaan met Hotelo pia, een online boekingsportal van hotels. Onder de naam easyJetHotels biedt de nieuwe organisatie accommodaties en diensten aan binnen easyjets netwerk van 183 routes naar 57 grote luchthavens in heel Euro pa. In totaal heeft easyJetHotels de beschikking over meer dan vijfhonderd bestemmingen. De tienduizend hotels die de nieu we site bundelt bieden niet al leen een plek om te slapen, maar in een aantal gevallen ook de maaltijd en faciliteiten voor gezinnen. In de tarieven op de site zijn boekingskosten en be lastingen al verrekend. Meer in formatie is te vinden op: www.easyJetHotels.nl. „Weinig objectief, naïef, defen sief en gezeur van de bovenste plank." Zo karakteriseren LTO Nederland en de Nederlandse kampeerboeren een onderzoek over agrotoerisme, dat werd ge publiceerd door de Recron, de koepelorganisatie van Neder landse recreatieondernemers. De onstuimige groei van het kamperen bij de boer heeft vol gens het rapport 'Economische effecten agrotoerisme' negatie ve gevolgen voor de economi sche ontwikkeling van het plat teland. De toegevoegde waarde van het zogeheten agrotoeris me zou gering zijn. Het aantal agrarische bedrijven met mini- campings (tot vijftien stand plaatsen) nam tussen 1998 en 2003 toe van 1300 naar 1700. De gemiddelde dagbesteding van een bezoeker van een regu liere camping ligt volgens het Recron-onderzoek op 19,80 eu ro. Gasten van kampeerboerde rijen geven veel minder geld uit, gemiddeld 12,40 euro per dag. Directeur T. Bolweg van Recron vindt dat de landelijke overheid moet stoppen met het stimule ren van agr otoerisme. „Ik gun boeren een goed inkomen, en bestaande bedrijven kunnen wat mij betreft door blijven gaan", zegt Bolweg. „Maar voor boeren biedt agrotoerisme geen duurzame oplossing van finan ciële problemen." „De Recron probeert de belan gen van haar leden te verdedi gen. Begrijpelijk, maar ze doet dat op de verkeerde manier", stelt A. Kuiper van de Vereni ging van Nederlandse Kam peerboeren. „De leden kunnen beter naar zichzelf kijken en hun aanbod veranderen, dan met het vingertje wijzen naar de concurrentie. Kampeerboer derijen voorzien met hun rust, ruimte, authenticiteit en lage prijs kennelijk in een behoefte. Het verblijf op een Recron- camping is tegenwoordig duur der dan een chartervlucht naar bijvoorbeeld Turkije. En als de kampeerboerderijen er niet wa ren geweest, lagen de prijzen van de Recron-campings onge twijfeld nog hoger dan nu al het geval is." Een woordvoerder van LTO omschrijft het onderzoeksresul taat als „naïef en betuttelend". Hij wijst erop dat de landelijke overheid in diverse nota's heeft vastgelegd dat kampeerboerde rijen belangrijk zijn voor de vi taliteit van het platteland. Daar bij levert het boeren noodzake lijk extra inkomen op. (ANP) door Gerard Chel Ooit van brochje gehoord? Een échte Fries natuurlijk wel, maar alles voorbij Lemmer, Wolvega en Appelscha heeft geen idee waar het over gaat. Maar voeg je er bêd aan toe, bêd en broch je dus, dan begint er hier en daar vast wel iets te dagen. Bed breakfast, inderdaad, maar dan op z'n Fries. Logies en ont bijt in normaal Nederlands. Nu bestaat Bêd Brochje in Friesland al zo'n dertig jaar en kent de provincie vele tientallen authentieke onderkomens waar ie je heerlijk een weekend of langer kunt laten verwennen, maar een kleine zestig van deze kleinschalige familiaire logies- adresjes hebben de handen in een geslagen en een vereniging opgericht om hun belangen be ter te behartigen. „Toen het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme failliet ging", vertelt Jogiena Sietsema uit Marssum namens de vereni ging, „konden wij nergens meer op terugvallen. En aangezien 'Bêd Brochje' een bescherm de naam is en we die natuurlijk in stand wilden houden, moes ten we op een andere manier onze krachten bundelen". Dat werd een vereniging waarbij in middels 56 particuliere adresjes zijn aangesloten. Niet iedereen kan zomaar lid worden. J ogiena: „Wij komen natuurlijk eerst even kijken. De kleinscha ligheid is erg belangrijk en de persoonlijke benadering. Zodat onze gasten op ongedwongen wijze kennis kunnen maken met de Friese bevolking. De beste manier om dat te doen is bij de mensen thuis." Reden waarom de onderkomens, vari ërend van boerderijen en he renhuizen tot een woonboot, aan maximaal acht gasten on derdak bieden. Ook let de vereniging op zaken als hygiëne, inrichting, gast heerschap en ligging van de ac commodatie. En wordt het op prijs gesteld als er bij het ontbijt typisch Friese streekproducten op tafel staan. „Dan bedoelen we vooral het suiker- en rogge brood", licht Jogiena toe, „en onze eigen nagelkaas. Maai' dat heeft niet iedereen". Zo heeft elk adres zijn eigen ka rakter. Meestal staan de bedden in boerdenbedrijven die nog volop actief zijn, maar dat is geen voorwaarde. Wel wort louter commerciële bedrijv geweerd. „Het gaat tenslott om de huiselijke sfeer, hote zijn er hier al genoeg." De bij Bêd Brochje aange ten logeeradressen hanterei sisprijzen tussen de 18,50 22,50 euro per persoon per nacht, inclusief ontbijt. Res ren kan via de website wwi denbrochje.nl, bij alle VVV- toren in Friesland en natui rechtstreeks. door Hans van Alebeek Officieel heet hij Villa Hoog Droog maar manager Bert Steunenberg van vakantie park Vinkeloord noemt het gekscherend ook wel een 'tuinhuis op poten'. Beide om schrijvingen kloppen als een bus als je kijkt naar de twee bijzondere vakantiehuisje op het Libéma-park bij Vinkei (Noord-Bra bant). Stevige, houten blokhutten op palen van bijna drie meter hoog. Grappig detail is de knalrode glijbaan die aan het terras vastzit en waarmee jong en oud in één roetsj beneden zijn. Ook mak- KAMPEREN kelijk als je hele hoge nood hebt want een toilet heeft deze boomhut niet. Ook voor een douche moet je naar het naburige sani- tairhok. Daar staat dan wel een geweldig terras tegenover dat hoog en fraai uitkijkt op het speel- en recreatievijvertje van \dn- keloord. Bij één huisje komt een joekel van een boom zelfs dwars door de terrasvloer heen. Voor het Tarzan- en Jane-gevoel hoef je dus niet naar Afrika. Bert Steunenberg weet niet precies wie er op het idee van de boomhut is gekomen. Maai' zeker is wel dat de huisjes vanaf het eerste seizoen in 2004 een groot succes zijn. „Met name jonge gezinnen vinden het fantastisch", zegt hij. Vooral de glijbaan. Die is zo leuk dat het ook wel eens gebeurt dat andere (kleine) gasten onverwacht op bezoek komen om deze attractie te beproe ven. Een boomhut voor jong en oud. Foto: GPD/Roland de Bruin Voor luxe kun je overigens beter een ander huisje, tent of caravan op Vinkeloord boe ken (in totaal heeft het park 1200 kampeer- plekken en keus uit alle mogelijke accom modaties) want de boomhut is erg 'basic': twee stapelbedden, een keukenblokje en tafel met vier stoelen. Meer niet. Een kachel zoek je ook tevergeefs: voor koude nachten zijn er extra dekens. En 's morgens altijd wel eerst even controleren of de glijbaan niet nat is. Wat kost zo'n hut? De twee boomhutten zijn vooralsnog alleen op het Libéma-park Vinkeloord te vinden. De huisjes worden van begin mei tot eind oktober verhuurd. De prijzen beginnen bij 125 euro voor een weekeinde. In het hoog seizoen -van half juli tot half augustus- is huur alleen per week mogelijk (prijs: 555 euro). Meer informatie en boekingen: tel. 0900 - 0200 ofwww.vinkeloord.nl en www. vakantievolextras. nl De proefslapers waren dolenthousiast maar die hoefden dan he te betalen. Het wachten is nu op het gewone publiek dat vo<L euro per nacht terecht kan in wat waarschijnlijk de hoogste tg£ van Nederland zijn: bovenop de vorig jaar opgefriste EuromafrCj Rotterdam. De twee suites, Heaven en Stars gedoopt, liggeniiui geveer 100 meter hoogte en bieden een fraai uitzicht over d£n De suites zijn verder voorzien van onder meer een badkamerjjg cuzzi en tv met dvd. Bij de prijs zit ook een fles champagne iij pen. Vorig jaar oktober gingen de twee slaapkamers al even|l l maar toen was het nog niet bepaald perfect. Dat is, aldus dep den proefslapers, nu wel het geval. Overigens moeten gastefë kening mee houden dat het gewone publiek tot 22.00 uur viVji naar binnen kan gapen. Maar na die tijd kunnen de gordijnel voor een uniek uitzicht. Meer informatie: tel. 010 4364 811 ei www.euromast.nl. Foto: GPD De een heeft het over Pyrenees Orientales, een ander zegt Rous- sillon, nummer drie Katharen- land. Wij houden het op Frans Catalonië: Frankrijks meest zuid oostelijke hoek, ingeklemd tus sen Middellandse Zee, Spanje en de Midi-Pyreneeën. Met Perpig- nan als verrassend middelpunt. door Gerard Chel Smaken verschillen. Gelukkig maar, anders zaten we óók in het buitenland voortdurend bij elkaar op schoot. Neem nu Per- pignan, Franse stad tegen de Spaanse grens. In onze reisgids wordt er nauwelijks over be richt en het is al helemaal geen 'hoogtepunt'. Nimes wel, aldus dezelfde gids. Ach, waarschijn lijk alleen omdat daar een fraaie Romeinse arena staat. Niets ten nadele van Nïmes, maar geef ons maar Perpignan. Eerste indrukken zijn vaak doorslaggevend en aangezien de binnenkomst en zoektocht per auto naar het hotel in Per pignan tig keer vlotter ging dan in Nïmes, heeft deze stad in Frans Catalonië de eerste slag gewonnen. De stad wordt een beetje onderschat. Ten onrech te. Niets voor niets is het 's zo mers een TGV-bestemming en vliegt prijsbreker Ryanair er naar toe. En voor al die Neder landers die aan die lange, lange kust tussen Collioure en Leuca- te hun vakantie doorbrengen, is de stad snel te bereiken voor een gezellig dagje - of zelfs twee - stappen. Perpignan, hoofdstad van de Roussillon, is lang niet zo Frans als de Fransen, misschien dat het daarom wel zo anders is. Het doet een beetje Spaans aan, of beter Catalaans, 't Leuke van Perpignan is dat het er allemaal nog niet zo gelikt uitziet. In de oude binnenstad bij voorbeeld, nabij de kathedraal van St. Jan en het grote met kruisgangen ommuurde kerkhof Campo Santo, kom je verpauperde hui zen tegen en de leegstand zal ook hier menig projectontwik kelaar hoofdpijn bezorgen. En de pas eind vorige eeuw gere noveerde hallen, foeilelijk ove rigens, moeten het alweer zon der gebruikers en bezoekers doen. Smoel Maar de stad heeft smoel, sfeer, ja swingt zelfs bij tijd en wijlen. Heerlijk toch, al die pleintjes die overwinning heten, repu bliek en revolutie, Rigaud, Gambetta of Arago. Vol druk- of juist nietsdoeners. Vooral 's avonds is de binnenstad een gezellig uitgaanscentrum. Waar de geuren uit de vele keukens zich vermengen met de klanken die groepjes straatmuzikanten voortbrengen. Uitgestrekt is het allemaal niet en dus is het niet zo vermoei- Langs hellingen, waar de ranken als in een streepjestapijt groeien. Foto's: GPD steklas voorbeelden van Rous- sillonse architectuur. Wij vin den ze vooral gracieus. De stad is trots op belangrijke personen die er zijn geboren of geweest. Er is zelfs een apart foldertje ge drukt waarin ze allemaal wor den opgesomd. Dat schilder Rigaud er geboren is, oké, dat Salvador Dali zich door het sta tion liet inspireren, a la, maar dat Chopin er 'n amoureuze nacht heeft doorgebracht, dat willen we echt niet weten. 'Waar is het land van de Katha ren?', lezen we ergens in een folder. Waarna iemand ant woordt: 'Het is binnen en bui ten. Buiten de burchten en wijngaarden, binnen woorden uit een ver verleden en schim men van godgewijde vaders'. Snappen doen we het niet hele maal, maar de kwintessens vat ten we. Zowel in het landschap zelf als in de vele musea, ker ken, kloosters en burchten vind je sporen uit dat verleden. Elne De rode bakstenen stadspoort Le Castillet. Foto's: GPD Het stadje Collioure. gelijkse sores kunt filosoferen. Kunststad noemt Elne zich, al komt dat tijdens ons bezoek niet echt uit de verf. Maakt ook niet uit, want wij komen er voor het hoog gelegen klooster. Naast de kathedraal van St. Eu- lalie en zo'n beetje op de plek waar ooit Hannibal z'n kampe ment had. Nu geloven wij meer in het aardse bestaan en kent onze affiniteit met monniken z'n grenzen, maar het heeft wel wat door de vier galerijen te wandelen. Dit klooster is inder daad erg mooi en zal dus wel, zoals de gids beweert, een van de mooiste van Catalonië zijn. Bijzonder aan het klooster is niet alleen dat het door de eeu wen heen nauwelijks verwoest is, al heeft het zelfs als stal ge diend voor de paarden van het leger van Napoleon. Pas in 1980 werd het een museum. Er is veel bewaard gebleven, slechts van de eerste verdieping res teert niet veel. Volgens onze rondleider hebben er nimmer ingrijpende verbouwingen plaatsgevonden. Hij wijst ons op de vier verschillende bouw stijlen die elk van de galerijen kenmerkt en zowel Roussillon- se, Romaanse als Gotische in vloeden verraden. Cöte Vermeille Druk is het in dit deel van Cata lonië niet echt. Daarvoor moet je naar de kust, die bij Port Leu- cate begint en via badplaatsjes als Barcarès, Canet-Plage, St.- Cyprien-Plage en natuurlijk Ar- gelès-Plage en Collioure, ein digt bij Banyuls-sur-Mer. Voor al de lange stranden in het noorden lokten indertijd geld- ruikers, die de vlaktes ongege neerd volstouwden met eenvor- Het klooster van Elne. end als je de tijd wilt nemen die binnenstad goed te ontdekken. Een compact centrum, zou je kunnen zeggen, streng bewaakt door de rode bakstenen stads poort Le Castillet aan de ene en het omvangrijke paleis van de koningen van Mallorca aan de andere kant. Daartussenin een heel gekrioel van smalle steeg jes en zowaar autovrije winkel straten. Waar winkeltjes en res taurantjes zich achter vele ge veltjes verschuilen. Soms zijn de huizenblokken zo smal dat ze aan beide straatkanten in gangen hebben. Opvallende panden zijn het ou de stadhuis en het oude beurs gebouw. Ze gaan door voor eer- Hoewel wij de streek tussen Perpignan en de Middellandse Zee niet het meest opzienba rende landschap van Frankrijk willen noemen, kent dit bijna vlakke landschap toch enkele verrassingen. Zo tuffen we naar Elne, stadje op een heuvel, eens trotse hoofdstad van de Rous sillon en eeuwenlang zetel van de bisschop en dus belangrijk en voornaam. Daar is nu niet zo veel meer van over, al heeft het nog steeds een (niet autovrije) historische binnenstad waar di verse oude panden fraai zijn ge restaureerd en nu als Chambre d'höte dienst doen. Met gehei me binnenplaatsjes waar je met een góed glas wijn over de da- mige appartementen en d voorzieningen, waar autl ke Franse sferen ver te zojü zijn. Die snuif je een stukf1- lijker pas weer op, als de B' rotsachtig worden. Hier, in de 'Cöte Vermeil] mogen we proeven van sjfc-j wijnen. Officieel vallend het Roussillon regime, wi n, wijnboeren in Banyuls er S lioure zich nadrukkelijk 0 scheiden. Vandaar dat je kelders kunt bezoeken ei s< ne slokjes uit glaasjes ma!tl men. Hoe rotsachtiger dt [{j dem, hoe harder de rank j werken, hoe beter de wiji gi belooft wat. h( In Banyuls, bekend van d J( te aperitiefwijnen, bezoel m Cellier de Templiers, beh tot l'Abbé Rous. 750 Wiji ren hebben zich verenig( 9 druiven beslaan 1650 hei ic We toeren door het berg. is landschap, over smalle sl weggetjes. Langs hellingi waar de ranken als in eei 1 streepjestapijt groeien. V 5 tige irrigatiekanaaltjes, s<{® ge zelfs nog stammend u}: riddertijd, zorgen voor eis ter. Want, zoals met alle E wijnen, kunstmatige regf1" streng verboden. ei Het uitzicht over de heu s, magnifiek, de lucht afget j* scherp. Zien we daar in ige verte, bijna honderd is meter naar het noorden,dl onder Montpellier, niet F- Voor meer informatie: M .c de la France, tel. 090011 '<J 0,50 p/m), e-mail: j info.nl@franceguide.con jb internet: www.francegui ag Zie ook www.tourisme.fi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20