WEG WIEL 2 Aftrap voor een nieuw motorseizoen De houten fiets is terug 'Licht aan overdag' grijpt om zich heen Steun voor plan zwaardere aanhangers [dit jaar er Volvo-bos - Directeur Kiek van der Lodjran Volvo Nederland gaat it jaar weer bomen plan- or elke verkochte nieuwe Dat worden er nu bijna want zoveel verkocht k er vorig jaar in Neder - [ederland wordt door de in Zweden gezien als it Volvo-land, volgens :rk vanwege waarden als ïeid, zorg voor het milieu, ;it, Scandinavisch design amiek. vrijdag 28 JANUARI 2005 raind op rekker ndaal - Vanaf medio 2006 jn bestuurders van land- trekkers die de openbare jgaan een theorie- en kexamen afleggen, zo het blad CBR Reflector, dat BR ontwikkelt het exa- e E vaarvan het praktijkdeel i warden afgenomen door satjten van agrarische scho- bestaat alleen een certi- i mfaoor 16- en 17-jarigen. De e Eife jaren gebeuren relatief Ongelukken met trekkers, vc^eds krachtiger en sneller i, en bovendien vaker de are weg op gaan. film op 1 mtoruit rdam - Als je het netjes werkt het echt. Een Het schijnt met nanon- logie te maken te heb- [en maakt de autoruit gehoon en brengt dan al id een glasfilm aan die ïajrbinding aangaat met het jervlak. Volgens Halfords film minstens zes Xlen zitten. Hij houdt de 'sfiger schoon en beperkt "imik van de ruitenwis- goedje kost 9,95 euro. en ïgt, t in H ;de ii( dei It 1 onjc 5 d< li 2 fa 'ricfe ordjji nd^et '^kilometers ajpel bijhouden d jaT - AND zegt een sys- m <fe hebben om declaratie eenvoudig k. [en. Dat kan zakelijke rij st een privé-auto of auto Izaak kopzorgen schelen, is van de ingevoerde in- ie wordt ook voor de pri de kilometervergoeding d. De afstanden worden ïtisch berekend op basis (postcode. Ritten en m kunnen via pocket-pc senbestand ingevoerd Het pakket kost 50. .quintensmedia.com Norden compleet 31 - Volvo deed het vroeger maam Polar, Saab heeft ^ajjiuiding Norden uitgeko- aandacht te vragen Zuiieciale edities. Een com- /oering van de 9-5 Se- state heeft de toevoe gden gekregen. Hij kost iro extra, maar volgens fbben alle extra opties ken waarde van 5460 eu- e~Afeeft hij lichtmetalen 17- laajelen, mistlampen, een Oiler en zijskirts in de priekleur, zwarte sport- 4 stuurbediening van de sen regensensor, par istent en een comfort- jDe Saab 9-5 Norden 190 euro (2.0t Sedan, ve Corvette linflatbanden - Al meer dan 20 jaar I Corvette op Goodyear- de Amerikaanse fabriek de zesde generatie, C6,-heeft General Mo- 1 2sozen voor nieuwe ,ar runflat-banden. Ook als BMW en Mini, Ma- i Ferrari kozen hier eer- ior. Op deze banden even worden doorgere- lek zijn. [LENDER |2005 lautobeurs, I, Haarlem. fospoor.nl 2005 Winter Trial, it-Monaco. ail.nl itoRai 2005, Rai, www.autorai.nl omobile, Paris Expo, Versailles, Parijs. romobile.fr temationale Voorjaars beurs, Autotron n. 073 6293 262. otron.nl Ijdia.nl ir van Assen, t, Assen. isen.com C|ujedactie Weg Wiel. g^si. 2003 PA Haarlem. hdwegenwiel@hdc.nl onder verantwoording a!effende organisatie. De uit- ,n verantwoordelijk voor af- istft of gewijzigde data. O: Aste informatie: bel het ver- foonnummer of ga naar het j internetadres. door Rien van der Steen De lente lonkt. Voor motorrijders is dat synoniem aan een nieuw seizoen op twee wielen door de bocht. In Den Bosch wordt in fe bruari de aftrap gegeven met de Nationale Motorbeurs. De tradi tionele MotoRai vervalt dit jaar. In de Bossche Brabanthallen opent de Nationale Motorbeurs half februari het nieuwe motor sportseizoen. De motorfietsen kunnen weer uit het vet, voor zover het legertje liefhebbers de tweewieler al op stal heeft ge zet. De beurs biedt motoren, kleding en accessoires, maar is vooral bedoeld om de motor kriebels aan te wakkeren. In het najaar deed dat tot nu toe ook de MotoRai, maar die is alvast afgeblazen, omdat de grote show in Milaan verzet is naar november. En de Rai beseft, dat ze geen alternatief kan zijn voor de Italiaanse show. De Nationale Motorbeurs in Den Bosch biedt 18.000 m' met meer dan 150 standhouders en honderden nieuwe en gebruik te motoren, kleding, laarzen, helmen, motorclubs, verzeke ringen, rijopleidingen en mo- torreizen. Er is een gratis, be waakte motorparkeerplaats voor iedereen die op de motor naar de Brabanthallen komt. Een van de tentoongestelde motoren is de Suzuki GSX R1000, een supermachine van 166 kilo schoon aan de haak. De 2005-versie is weer wat lich ter dan zijn al niet mis te versta ne voorganger. Buiten de hallen zijn er demonstraties Super- motard, een sport die langzaam uit Frankrijk overwaait naar de Pocket- of minibikes zijn grappig om te zien. Foto's: GPD Het onderwerp veiligheid blijft hot bij motorrijders. rest van Europa. Deze vorm van motorsport ontstond in de VS waar de beste rijders uit de mo- tocross, wegrace, speedway en dirttrack tegen elkaar raceten. Supermotard is een spectacu laire sport, waarbij enduro- en crossmotors worden omge bouwd om over verharde en onverharde stukken te racen. De verhouding is ongeveer 70 procent asfalt en 30 procent of- ffoad. Er zijn ook diverse trial- shows en demonstraties met piepkleine mini- ofwel pocket- bikes. Pocketbikes zijn minia tuur-motorfietsen van ongeveer een meter lang en 50 centime ter hoog. Met die motortjes wordt op het circuit geracet door volwassenen, maar ook kinderen. En dan kom je automatisch bij het thema veiligheid. Want een motorrijder is veel kwetsbaar der dan een automobilist. De motorrijder draagt tegenwoor dig meestal goede, bescher mende kleding en een deugde lijke helm. De rijopleiding is ook wat beter geworden en be langengroeperingen als de Mo torrijders Actie Groep (MAG) werken hard aan veiligere vang- Jan Gunneweg bij zijn trots: een houten fiets. Foto: GPD/Joop Boek door Rob Kat In een kleine timmerwerkplaats in Alkmaar her leeft de geschiedenis. Jan Gunneweg, een 23-jari- ge meubelmaker, bouwt er houten fietsen. Geen vervoermiddelen zoals eeuwen geleden de eerste houten draisine-een loopfiets met groot voor wiel- maar een fraaie, sportieve stadsfiets. En de houten rolstoel en cabrio zijn in aantocht. De houten fiets is (natuurlijk) te koop maar Jan Gunneweg peddelt er voorlopig ook zelf op van zijn huis naar de werkplaats. Daar staat inmid dels ook al een echte houten racefiets waar de trotse maker volgend jaar wedstrijden op wil gaan rijden. „Ik heb iets met hout", zegt de jonge Alkmaarder, „toen ik klein was bouwde ik al bootjes en kippenhokken. Met ijzer en me taal had ik niks. Hout is mooi, geen plank is hetzelfde. Alles watje maakt, is dus uniek". Jan Gunneweg leek voorbestemd een nationale schaatstopper te worden. Tot zijn twintigste jaar boekte hij jaarlijks progressie en kon bogen op een mooie serie persoonlijke records. Met 1.50.8 op de 1500 meter en 3.56.8 op de drie ki lometer haalde hij zelfs de mondiale top-200 aller tijden. „Op gegeven moment leek ik kan didaat voor Jong Oranje. Ik ging harder trainen maar kreeg echter fysieke problemen. In wed strijden verzuurde ik heel snel, al binnen twee rondjes was het soms gebeurd. Ik ben overal geweest maar niemand kon iets vinden. Twee seizoenen heb ik zo doorgemodderd, soms leek het weer wat beter te gaan, dan was het weer niks. Uiteindelijk heb ik besloten om er maar mee te stoppen", vertelt hij. De ex-schaatser was, na afronding van zijn stu die aan het Hout- en Meubileringcollege in Amsterdam, inmiddels gediplomeerd meubel maker. Een nieuwe uitdaging dus want Jan is in feite nog steeds topsporter en 'met hout kun je alles doen'. De eerste houten fiets is er inmid dels, de racefiets en de rolstoel komen eraan. Waarom een houten fiets terwijl er toch de prachtigste modellen zijn, van aluminium tot carbon? Gunneweg: „Ik zit zelf regelmatig op de fiets en tijdens zo'n ritje kwam het idee in eens in me op. Waarom, vroeg ik me af, ga ik naast stoelen, tafels, kasten en keukens ook niet eens een fiets van hout bouwen. Dat zou toch ook moeten kunnen. Een uitdaging, ja, en dan komt van het een automatisch het ander". Jan Gunneweg werkt samen met Mare Faas, oud-wielrenner en eigenaar van Extreme Bike Parts, importeur van bijzondere raceonder delen en heel mooi Italiaans schoeisel. In de werkplaats van Faas werd het idee van Jan Gunneweg werkelijkheid. Na een maand lang passen, meten, zagen, schaven en frezen ont stond de eerste houten Zanzare (Italiaans voor mug en het eigen Faas-merkmodel Scheggia, wat weer staat voor 'snel' maar ook 'splinter'. Op de Tweewielerbeurs in Utrecht kon wieier- minnend Nederland voor het eerst kennis ma ken met de houten fietsen. „We hadden er echt veel bekijks mee", lacht Gunneweg als hij aan die dagen terugdenkt. „De mensen wandelden langs, achteloos links en rechts kijkend, want er is zoveel te zien op zo'n beurs. En dan opeens ho! Hé, een houten fiets! Ik heb heel wat keren de details mogen vertellen. Dat de fiets is ge maakt van notenhout, een massieve mooie houtsoort die vooral heel stijf is in de lengte richting. Daardoor is het frame beslist niet minder dan een aluminiumframe en hij weegt toch maar twaalf kilo. Dus niet veel zwaarder dan een gewone sportfiets." Jan Gunneweg heeft niet de illusie dat zijn hou ten fiets binnenkort de rijwielmarkt zal gaan veroveren en Gazelle of Giant, om er maar een paar te noemen, zal verdringen. „Maar het blijft wel iets unieks om te hebben en om op te rijden. Er hangt dan ook een prijskaartje aan van zo'n 6500 euro. Inderdaad, niet goedkoop maar het kan niet anders, het is echt handwerk. Hij zou ook best als kunstwerk in een kamer, op een kantoor of in een ontvangsthal passen." Ook de houten racefiets is inmiddels gereed. Gemaakt van multiplex, gelaagd hout, waarbij dunne laagjes kruislings op elkaar zijn geplakt. „Een heel sterke houtsoort waarbij de verschil lende lagen een mooi snel effect geven. Op die fiets wil ik volgend jaar zelf mijn koersjes gaan rijden", grijnst Gunneweg. Op het bouwprogramma van Jan Gunneweg staat naast die racefiets ook een houten rolstoel die hij in opdracht voor een ver familielid maakt. „Zo'n rolstoel vereist een heel andere voorbereiding dan een racefiets. Vooral aan de rugleuning zit veel werk. Ik maak hem van no tenhout met een leren zitting. Een mooie klus die op 31 maart af moet zijn. Dan is die meneer jarig." Haalde Jan Gunneweg als schaatser door omstandigheden de top niet, in de wereld van het hout heeft de ambitieuze Noord-Hollander een heel ander, nieuw doel voor ogen: „Mijn eigen houten cabrio, die zou ik graag ook nog eens willen bouwen". www.jangurineweg.nl rails in Nederland. Want in 2003 was 7 procent van de do delijke ongevallen onder mo torrijders het gevolg van een vangrailconstructie zonder ge- leiderail. De MAG heeft een stand op de Bossche beurs. Navigatiesystemen verdringen zoetjesaan in de auto de kaar ten. Weg met de opvouwstress, weg met de onenigheid over links of rechts en het geruzie over welke richting. Wat voor de auto geldt, komt nu ook voor de motorrijder: speciaal voor de motor ontworpen gps-syste- men. Want navigatieapparatuur is bij lange niet bij voorbaat ge schikt voor een snelle tweewie ler. Zo moet het toestel water dicht en schokvast zijn en bij voorbeeld goed afleesbaar zijn in zonlicht. Andere verschillen tussen auto- en motor-gps: in de auto wil je meestal zo snel mogelijk van A naar B. Op de motor niet. Dan wil je een mooie route rijden, soms van A naar A. Een normaal navigatie systeem snapt daar niets van. Systemen die speciaal voor de motor ontworpen zijn wel. Daarmee kun je eigen routes ontwerpen, automatisch snel wegen vermijden en zelfs com plete tourtochten via internet uitwisselen. Op de Nationale Motorbeurs zijn verschillende stands waar voor- en nadelen van de verschillende gps-syste- men duidelijk worden. In Nederland zijn verschillende mensen die oude politievoer tuigen en met name Ameri kaanse verzamelen. Vaak gaat het om originele, uit actieve dienst genomen auto's en mo toren, maar ook replica's. Ook die Politie Voertuigen Groep presenteert zich op de beurs. De Bossche beurs wordt op vrijdag 11, zaterdag 12 en zon dag 13 februari gehouden in de Brabanthallen aan de Diezen- kade te 's-Hertogenbosch. Op vrijdag is de beurs open van 10 tot 21 uur en op zaterdag en zondag van 10 tot 18 uur. De toegang kost 10 euro per per soon en kinderen tot 12 jaar kunnen onder begeleiding gra tis naar binnen. Het Centraal Station van Den Bosch bevindt zich op circa 10 minuten loop afstand. Iedere bezoeker kan een korting van 2 euro krijgen via de kortingsbon op www.nationalemotorbeurs.nl brussel/anp - Het CDA-idee om met een gewoon rijbewijs zwaardere aanhangers als paardentrailers en bootwagens te mogen trekken, krijgt steun van de verkeerscom- missie in het Europees Parlement. De com missie heeft een wijzigingsvoorstel van CDA'ster Corien Wortmann aangenomen. In Nederland mogen automobilisten van een B-rijbewijs nu een aanhanger van hooguit 750 kilo trekken. Bij uitzonderin gen, zoals bij grote auto's, mogen auto en aanhanger samen 3500 kilo wegen. Voor zwaardere aanhangers is een zogeheten 'B +E'-rijbewijs nodig. Wortmann wil de grens nu leggen op 3500 kilo voor alle niet-com- merciële auto's met aanhanger in heel Eu ropa. Het CDA-voorstel krijgt felle kritiek van 3VO, de organisatie voor verkeersvei ligheid. „Dit komt de verkeersveiligheid niet ten goede", zegt een woordvoerster. Het CDA-idee gaat verder dan voorstellen van andere europarlementariërs en de Eu ropese Commissie. Die willen alleen een uitzondering voor kleinere aanhangers met minder dan duizend kilo laadvermogen. „Maar dan zouden de eigenaren van boot en paardentrailers worden gedupeerd", al dus Wortmann. „Het is nooit statistisch be wezen dat met de aanhangers meer onge lukken gebeuren. En als Nederlanders zijn we gewend om van alles door Europa te trekken." De bedoeling is ook dat er een Europees model rijbewijs komt. Het creditcard-achti- ge model met chip moet fraude beperken: nu zijn er namelijk 110 verschillende mo dellen in omloop in de Europese Unie (EU) Het moet ook een einde maken aan het rijbewijstoerisme. „Elk jaar komen er zo'n 800 Duitsers naar Nederland om hier exa men te doen. Dat kan echt niet", vindt Wortmann. Enkele EU-landen, aangevoerd door Engeland en Duitsland, willen de nieuwe modellen uitgeven voor onbeperkte tijd. Het Europees Parlement wil dat de rij bewijzen na tien jaar worden verlengd. Bij rijbewijzen voor vrachtwagens en bussen (C en D) zou dat na vijfjaar zijn. door Jurre Jochemsen numegen - Als de Europese Commissie dit jaar besluit auto verlichting overdag voor elk EU- land verplicht te stellen, zouden er 5 tot 15 procent minder onge lukken gebeuren. Wie in Portugal overdag op de snelweg IP 5 tussen Vilar For mosa en Aveiro rijdt, moet z'n licht aan doen. In Zweden moet het altijd. In Duitsland, België en Nederland hoeft het licht overdag niet aan, maar daar zou wel eens verandering in kunnen komen. De discussie over licht aan overdag is al jaren oud, maar nu werkt de Europese Commis sie (EC) aan een wet voor auto verlichting overdag. In de loop van dit jaar is de wet gereed. Het is nog niet 100 procent ze ker, maar de kans is groot dat er een verplichting komt voor alle EU-landen, omdat de EC zich baseert op wetenschappelijk onderzoek dat in 2004 is afge rond. De onderzoekers hebben geconcludeerd dat verlichting overdag goed is voor de veilig heid. De afzonderlijke lidstaten mo gen zelf bepalen hoe ze aan de wet invulling geven. Een lid staat kan dan bijvoorbeeld be slissen dat auto's alleen in de wintermaanden overdag het licht aan moeten hebben. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft het onderzoek in samenwerking met de Neder landse organisatie voor Toege- past-Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) en Noorse en Finse wetenschappers uitge voerd. SWOV- woordvoerder Chris Schoon legt uit: „Het aan tal ongelukken zal sterk dalen, dus verplichting werkt de veilig heid in de hand. Uit ons onder zoek blijkt een afname van 5 tot 15 procent". Volgens de Fietsersbond vallen fietsers en voetgangers minder op als auto's overdag licht aan hebben. De onderzoekers heb ben daarvoor geen aanwijzin gen gevonden. Wel neemt het energieverbruik toe met 0,5 tot 1,5 procent, aldus Schoon. „We moeten er dan ook voor zorgen In Nederland is het al bijna gemeengoed geworden om overdag met licht aan te rijden. Foto: GPD dat de nieuwe verlichting mi lieuvriendelijker is dan de hui dige. Al met al wegen de voor delen van invoering zwaarder dan de nadelen." WD-kamerlid Pieter Hofstra wil autoverlichting overdag 'ad viseren maar niet verplichten'. „We hebben al zoveel regels in Nederland en ik vind het onzin om het verplicht te stellen. Maar als de commissie besluit het in te voeren, zullen we wel moeten." PvdA-kamerlid Sharon Dijksma vindt dat een verplichting voor Nederland niet zoveel uitmaakt, omdat „het in ons land al bijna gemeengoed is geworden om overdag het licht aan te doen. Voor Duitsland is het denk ik wel nodig. Daar rijdt bijna nie mand met licht aan overdag. Het is goed als daar een wet voor komt. De veiligheid wordt daarmee gediend, dus dat is al leen maar toe te juichen."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19