Autoprijzei opnieuw d< hoogte in Gooi tank maar vol met afgewerkt frituurvet Dikke Twingo-broertje Modus mag er zijn trend in op Su(v)baru en Su(v)zuki spelen Automobilist voorzichtiger in slechte tijden AUTOHEEMSKERK Caravan v/h Jaar 200! Weg Wiel vrijdag 28 januari 2oo5 redactie: Peter Loi door Kees Bechtold Afgewerkt frituurvet is een vloeistof met restanten van door en door gebakken friet, geblakerd paneermeel en snackrestanten. Na chemische bewerkingen wordt het onder meer gebruikt bij de productie van lipstick, mas cara en oogpotloodjes. Ondernemer René de Jongh wil plantaardig frituurvet omwerken tot biodiesel. De eigenaar van zes hotels op Cyprus bracht hem op het idee. De hotelier had problemen met het oprui men van het afgewerkte vet. „Hij vroeg zich af of het vet recyclebaar is", zegt De Jongh. Via een Britse we tenschapper ontdekte de man vervolgens dat er een 80 jaar oud procédé bestaat voor het splitsen van vet, het zogenaamde 'veresteren'. De Jongh: „Hij heeft nu een fabriek op Cyprus waarin hij zo'n vijf miljoen liter biodiesel per jaar produceert. Daarnaast bezit hij twintig tankstations. De biodiesel kun je zo in de tank gooien zonder dat de auto moet worden aangepast. Bij andere biodiesel zoals uit koolzaad is die aanpas sing wel nodig. „Van een liter afgewerkt frituurvet kan 70 a 80. procent gebruikt worden als biodiesel." Hij zegt met zijn investeringsmaatschappij Jobprovi- der al 150.000 euro te hebben geïnvesteerd in de om werking van afgewerkt frituurvet in biodiesel om de boel van de grond te krijgen. „De testfase is afgerond. We hebben nu een vergunning om een fabriek te bouwen in Brewood, een uurtje rijden van Liverpool. Rond de zomer verwacht ik operationeel te zijn." De Jongh begint in Engeland, omdat biobrandstof daar onder een ander regime valt dan in Nederland. „De accijns op biobrandstof is daar 20 procent lager. Ook in landen als Duitsland, Oostenrijk en Spanje is dat het geval. Door de accijns in Nederland komen we net onder de huidige dieselprijs uit. Daar verdie nen we dus geen stuiver aan. Bovendien moet je er rekening mee houden dat er bij de productie partijen brandstof kunnen mislukken." Op langere termijn groeit de rentabiliteit misschien wel, want volgens De Jongh verordonneren Europese regels dat voor 2020 normale diesel met een percen tage van tussen de 5 en 20 procent moet worden aan gelengd met biodiesel. Voor het marktrijp maken van de biodiesel denkt De Jongh nog een bedrag van tus sen de 400.000 en 800.000 euro nodig te hebben. zeist/anp - In tijden van econo mische malaise rijden automo bilisten veel voorzichtiger om schade te voorkomen. En als ze brokken maken, dienen ze min der vaak een claim in bij hun verzekeraar. Dat zegt A. Heino van Centraal Beheer Achmea. Deze grootste autoverzekeraar van Nederland heeft een analy se gemaakt van de schade claims van de afgelopen jaren. Daaruit kwam naar voren dat er een direct verband is tussen het consumentenvertrouwen en het gedrag van automobilisten. Het aantal claims is de afgelo pen jaren 10 tot 15 procent ge daald. De daling betekent niet dat verzekeraars minder kwijt zijn aan het vergoeden van schade. Auto-onderdelen zijn tegenwoordig duurder, waar door een schadegeval vaak meer kost dan een aantal jaren geleden. Ook is de letselschade last toegenomen. BLIK Het is nog ver weg maar begin september wordt het zesde Con cours d'élégance Paleis Het Loo gehouden. Deze keer staat het merk Bugatti centraal. In 1933 in troduceerde Ettore Bugatti zijn pronkstuk van de jaren dertig: den haag/gpd - Auto's worden dit jaar opnieuw duurder. Dit komt doordat fabrikanten de 'kale prijs' van auto's gelijk wil len trekken met die in andere Europese landen. Dat voorspelt branche-organisatie Bovag. Autokopers werden dit jaar al geconfronteerd met een prijs verhoging, nadat het kabinet begin deze maand het belas tingvoordeel schrapte op inge bouwde luxe accessoires, zoals cruise control, navigatiesyste men en boordcomputers. Deze voorzieningen zijn niet langer vrijgesteld van de aanschafbe- lasting (bpm). Verklaring voor de prijsstijging is het streven van autofabrikan ten naar een Europese prijshar- monisatie, zegt woordvoerder Rob Boon van Bovag. „Voor heen waren fabrikanten zo aar dig om in landen met een hoge belastingdruk de kale prijs laag te houden. Gevolg was dat mensen vanuit andere landen in onder meer Nederland een auto kwamen kopen. Met als nadeel dat er problemen ont stonden met de nazorg, zoals de distributie van onderdelen. De fabrikanten willen daar van af." De fabrikanten hebben in 2001 een begin gemaakt met de prijsharmonisatie, maar die is nog niet helemaal voltooid. Toch verwacht Cees Bout van de Rai Vereniging dat met de gevolgen van de E pese prijsharmonisatie wi meevalt. „De harmonisati wordt met stappen ingevi door nieuwe modellen mi en dezelfde prijs in alle Et se landen te introduceren is de afgelopen jaren al vc een groot deel gebeurd. S mige merken zijn zelfs all maal uitgeharmoniseerd.' Toch denkt Boutens dat 3 eerder duurder zullen wo dan goedkoper, doordat ij op him tandvlees lopen, al het afgelopen jaar is erl gestunt met pakketten eij ruilkortingen. Er wordt in derland zo hard gestrede de autokopers, dat de dea weinig ruimte hebben on prijzen te verlagen. Als da gebeurt, zal het van de fa] kant moeten komen. Accountantskantoor Pric terhouseCoopers (PwC) 1 spelt eveneens dat auto's jaar duurder zullen word maar de stijging is mindi dan voorgaande jaren. „1 jaar stegen de prijzen no procent", zegt woordvoe Robin Goodyer. „Dit jaai 3 procent." PwC verwacl de autoprijzen volgend j: weer fors omhoog gaan aantrekkende economie Duitsland en Frankrijk. zuidlaren/gpd - De Avento Gran Turismo heeft de titel Cai van het Jaar 2005 in de wacht gesleept. De onderscheiding i reikt tijdens de start van de tentoonstelling Caravana in Zui De Gran Turismo is een nieuw ontwerp, zowel van binnen ten. Avento zegt goed gekeken te hebben naar intensieve ca ners. Daarom is de Gran Turismo uitgerust met ringverwar1 en vloerverwarming, panoramisch dakluik, individueel ver; lattenbodembedden en een deurraam met rolgordijn. Aver1 sembleert caravans in dezelfde fabriek als Kip in Hoogevee merk Avento is sinds twee jaar bij Kip ondergebracht. De A Gran Turismo heeft een hagelbestendige polyester dakplaa' centraal energie regelsysteem, zoals ook Kip dat toepast. =1 (advertentie) j Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER het grote sportieve Type 57. Het was wederom een alom gepre zen technisch meesterwerk dat tot opmerkelijke prestaties in staat was. Van de minder dan 2000 geproduceerde Bugatti's type 57 zijn de meeste boven dien van een zeer exclui* vaak oogstrelend koetsje voorzien. De organisati^. Concours brengt voor dje editie een selectie van 4 mooiste en zeldzaamst^ modellen bijeen. Foto: Ai Eén borrel kan al te veel zijn vianen - Autofabrikant MG Ro ver heeft een test gedaan om vast te stellen met hoeveel alco hol iemand nog veilig een auto kan besturen. Resultaat is dat al na één borrel sommige be stuurders door een rood licht reden, slingerden door de stad en zelfs een botsing veroor zaakten omdat ze vergaten te remmen. Verschillende chauf feurs moesten in Madrid een aantal tests doorstaan onder toezicht van politie en artsen. Na elke test kregen ze een bor rel. Volgens de onderzoekers werden er alarmerend veel ver- keersfouten gemaakt nog voor dat de chauffeurs het wettelijk toegestane alcoholpromillage in het bloed bereikten. Bush heeft weer nieuwe Cadillac Washington - Bij de inaugurele parade van de Amerikaanse president reed vorige week een diepzwarte Cadillac DTS limou sine door Washington. Want George W. Bush heeft een nieu we zakenauto. De president rijdt de laatste jaren in een Ca dillac van GM, terwijl ook Ford vaak hofleverancier van het Witte Huis geweest is. Een van de eerste Amerikaanse leiders die zich per Cadillac verplaatste was president Woodrow Wil son. In 1938 leverde Cadillac twee cabriolets aan de Ameri kaanse regering met de naam Queen Mary en Queen Eliza beth, naar twee beroemde oce aanstomers. De ruim 6,5 meter lange en 3470 kilo zware auto's hadden een arsenaal aan bewa pening, radiozenders en -ont vangers aan boord. De auto's dienden onder de presidenten Roosevelt, Truman en Eisenho wer. Ronald Reagan werd ver voerd in een Cadillac Fleet wood en Clinton kreeg in 1993 een Fleetwood Brougham Pre sidential Series. Beide auto's staan nu in het museum. door Rien van der Steen Renault heeft een vervolg be dacht op de Twingo. Diens dikke re broertje is tamelijk modieus, rijdt leuk en is met alle denkbare luxe aan te kleden. De Modus mag er zijn dus. De hoog opgebouwde auto heeft veel glasoppervlak en na tuurlijk is een modern glazen zonnedak in de aanbieding. De achterbank kan een stukje op en neer schuiven en de achter klep is (als optie) horizontaal gedeeld voor een optimale be reikbaarheid van de overigens benepen bagageruimte. Dat is dus de prijs voor de beenruimte dié de Modus achterin wel biedt. Het instrumentarium is centraal geplaatst, net als in de Twingo. En daar flikkert dan een digitale snelheidsaandui ding. Afschuwelijk en in de avond ook nog knap irritant. De auto is wat zijn onderstel betreft een afgeleide van de Mégane. Het is de eerste Re nault die is ontwikkeld op het gezamenlijke B-platform van Renault en Nissan, waar eerder de Nissan Micra al op stond. Op deze bodem heeft de Mo dus een veel beter weggedrag dan de Twingo. Deze in Spanje gebouwde Re nault is slim. Veel opbergplek- jes (ook in de vloer) en met een achterbank die behalve in de voor. En hij heeft gewoon nog een full-size reservewiel. Voor al, omdat dat bescherming moet bieden bij een aanrijding van achteren. De duidelijk on- derstuurde auto kent elektri sche stuurbekrachtiging, maar zonder de vervelende bijwer kingen die zoveel soortgenoten kwellen. Hij heeft een prima cruise control standaard, met digitale aanduiding in het dash board van de ingestelde snel heid. De voorruit begint ver naar vo ren. De zitpositie is tamelijk hoog, waarmee Renault mikt op een groeiende kopersgroep die in- en uitstap van levensbelang vinden. Jammer dat de zittin gen voor en achter nogal vlak zijn. En kort, geheel in naoor logse Renault-traditie. Dat is op de lange afstand onplezierig. Achter zit je vooral óp in plaats van in de bank. Renault heeft de Modus ruim schoots voor de komst van de nieuwe Peugeot 1007 op de markt gezet. Want die compac te evenknie heeft twee (zware) elektrische schuifdeuren en zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Is de Modus een mini- mpv? Nee hoor, want het meu bilair zit bijvoorbeeld hartstikke vast met uitzondering van die multi-verschuifbare achter bank. Maar het is wel een pret tig ogende én rijdende, mpv- achtige compacte auto. Lekker vlot en slim in elkaar gezet en te koop vanaf 15.295 euro. LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 120, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11' ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 26' WWW.AUTOHEEMSKERK.COM Aftrap voor nieuw motorseizoen op beurs Den Bosch door Peter Lodewijks Zo nu en dan staat de luxe ter reinwagen 'suv' ter discussie, maar dat weerhoudt de autoin dustrie er niet van de 'sports uti lity vehicle' verder te ontwikke len. Sterker nog, de suv is popu lairder dan ooit en inmiddels te koop in vele soorten en maten. En er blijven maar nieuwe ko men. Vanuit Japan worden nu weer twee nieuwe suv's gemeld, te weten door Subaru en Suzuki. Eerstgenoemde onthulde on langs op de North American In ternational Auto Show in De troit de B9 Tribeca. Dit moet de grootste Subaru ooit worden en tevens de eerste 7-zitter, met drie rijen zitplaatsen. Daarmee is het een zogeheten crossover, een combinatie tussen een suv en een ruimtewagen. De Tribe ca, de eerste met 'het nieuwe Subaru-gezicht', wordt ge bouwd op het platform van de Outback, compleet met Suba- ru's systeem van permanente vierwielaandrijving en de 3.0 li ter 6-cilinder krachtbron. De Tribeca is met een lengte van 4,82 meter niet heel groot voor Amerikaanse begrippen. Hij heeft een variabel interieur, dat wil zeggen dat er een en ander opgeklapt en verschoven kan worden. Voor de eerste presentatie van de B9 Tribeca koos Subaru voor Detroit, omdat de Japanse fa brikant met deze auto eerst de Amerikaanse markt op wil. Hij zal daar vanaf de zomer ook worden gebouwd, in de Suba- ru-fabriek in Lafayette, Indiana. Snel na de productiestart zullen ook verschillende Zuid-Ameri kaanse landen hem krijgen. Of de Subaru-suv ook naar Europa komt is nog niet duidelijk. Wel gaat Saab een 7-zitter uitbren gen, die gebaseerd is op deze Subaru Tribeca. Op de autoshow van Detroit liet ook een ander klein Japans merk zijn eerste grote suv zien. Het experiment van Suzuki droeg de mysterieuze naam Concept X. Het is een belangrij ke auto voor Suzuki, want het merk zegt er een geheel nieuwe weg mee in te slaan. Modus: compact, veel ruimte, goed weggedrag, wat rumoerige motor, plezierig uitzicht. Foto: Renault lengte ook in de breedte een schuifsysteem heeft om er met twee of drie man op te kunnen zitten. Een veelzijdige compac te auto met ook achter flink been- en hoofdruimte. Al gaat dat dus wel ten koste van kof- ferruim. Bovendien: als je de achterbank opvouwt, krimpt de lengte waarover de voorstoelen kunnen schuiven enorm. Da's een minpunt. Bij de Modus staat de achter kant steil overeind als bij de Es pace en de verlichtingsarmatu ren spelen een belangrijke rol in het verrassende design. Hij is leverbaar met bijvoorbeeld xe non koplampen en extra bocht verlichting. De bermlampen floepen aan zodra flink aan het stuur gedraaid wordt. De auto heeft een motorkap van alumi nium en plastic spatschermen Japan meldt twee nieuwe suv's: de Suzuki Concept X (boven) en de Subaru B9 Tribeca (onder). Beide waren te zien op de autoshow van Detroit. Foto's: GPD De fabrikant omschrijft de 6- persoons Concept X als een avontuurlijke auto met gewaag de, mannelijke lijnen en een ge durfd interieur. Technisch is de 4,99 meter lange suv gebaseerd op een Amerikaans GM-model. De X wordt aangedreven door een sterke efficiënte 3.6 liter V6- motor en heeft permanente vierwielaandrijving. Die motor komt dus van General Motors en zal ook bij andere Europese merken worden gebruikt. Te denken valt aan Opel, Fiat, Alfa Romeo en Saab. Suzuki bouwt de motor zelf in licentie. De Concept X is vooralsnog een studiemodel, maar productie staat gepland voor 2006. Ook deze Japanse suv zal het eerst in de VS proberen en daarna waarschijnlijk in Europa. ■I i9.'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18