'Ik ben gelukkiger dan ooit' REGIO er olechte ZCICIK VOOV CIC feren Ellyde Nederlandse poezie hoots voor. Op het hellende vlak: kant of sport? vrijdag 28 januari 2005 VRAAG van Wissen is woensdagavond verkozen tot Dichter des Vader- De Groningse dichter bleef zijn voornaamste concurrenten llja pi 1 1 -J Leonard Pfeijf- xji 1 7 y Waard ruim- Hij schrijft de lende vier jaar poëzie bij gebeurtenissen van nationaal belang. q raag bij Leidenaar IDA LEONARD PFEIJFFER, die als pleister op de ide gisteren wel te horen kreeg dat hij met 'Het grote bagger- t' op de longlist staat voor de Libris Literatuur Prijs. gst< urgesteld dat u niet bent benoemd tot Dichter des Vader- uiteraard. Als je aan zoiets mee doe je dat om te winnen. Na- ndlilijk was ik graag Dichter des Va- ands geworden. Door een lage lier van campagne voeren is j ik van Wissen nu helaas winnaar, heeft onder meer gratis pennen 9 l edeeld. Ik heb me beperkt tot het D.31 isturen van een mailtje en ben met een sandwichbord door de rlemmerstraat gaan lopen. Van ien zou dat wel doen." terechte winnaar dus? 2nje, ik vind het een slechte zaak de Nederlandse poëzie dat hij en( onnen heeft. Hij is een versjes- ,3C er en een rijmelaar. Hij schrijft ies dat waarvan het grote pu- denkt dat het poëzie is. Maar s het volk gaat spreken, krijg je kweet ook geen alternatief. Het me geen goed idee om de ko- rge; in iemand te laten benoemen, in Engeland gebeurt." lie zou jezelf gestemd hebben? s nog niet zo gemakkelijk. Uit strategische overwegingen zou jos or Joost Zwagerman kiezen. Hem vind ik goed en hij maakt nog enige kans om te winnen. Als ik louter naar mijn persoon- voorkeur kijk, zou ik op H.H. ter Balkt stemmen. Hij is een ettend goede dichter. Hij schrijft vernieuwende poëzie en is gend met de juiste portie woede over wat zich in de actualiteit eelt." je zelf over vier jaar weer in de race voor deze titel? weet ik allemaal nog niet. Misschien bestaat door toedoen Driek van Wissen het hele instituut in 2009 niet meer." plaats op de longlist voor de Libris Literatuur Prijs een t? eb het net gehoord. Het is mooi nieuws. Voor de Vlaamse lite- ïrprijs De Gouden Uil sta ik ook al op de longlist. Bij één van moet ik toch de shortlist kunnen halen. Zo'n nominatie is voor de verkoop van een boek. Het levert meestal wel twee drukken op." S3 Theo de With archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 1955, Vrijdag 28 Januari pk^| UI DEN - Koorzang brengt zanger, aanvoerder, componist en au- An'i urn met elkaar in ontmoeting. De componist schept voor allen uit andoening, verankert in een notenbeeld een in hemzelf gehoorde inheid. Ontbreekt de overdraagbare aandoening, dan ontstaat Dr werk, dat op geen programma een plaats verdient. Nu was het op imuidense Zangeravönd van de Ring Leiden zó, dat nog maar een 1 nummers tot het maaksel behoorden. Het overige mocht bogen ncerterende waarde. 10 j) 1980, maandag - Een felle uit brand heeft za- liddag een leeg- pand van het bedrijf Weco-las- de Morsweg in ;elegd. Het pand stemd voor De brandweer et vuur met ze- ralen te lijf en 5 brand snel on- ntrole. Lec rchief n Kfi Dagblad hui in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van _..i Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan gf)alie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 10 COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wrt n H -mail: directie.hdcuz@hdc.nl ge 57 wfdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie ld@hdc.nl ,e|*NTOOR straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, igstijden van de receptiè zijri: -I tot en met donderdag Hee -16.30 uur j n 08.30 -12.30 uur j ix 071-5 356415 'jv°i ie fax 071-5 356 325 ichten fax 023-5 '5° 567 3ITIEVERKOOP les m.b.t.: lout 2-681 3661 'goed: 023-5150543 075-6813677 mi tailhandel: 071-5 356 300 ,a ireaus kunnen contact opnemen »8i 3636 H. eB>VlCE 1 (gratis) - 5196800 1ENTEN betaling (acceptgiro) 0 (alleen aut. ine.) p/j €216,90 e die ons een machtiging verstrekken omatisch afschrijven van het ntsgeld ontvangen €0,50 korting l IG PER POST jaar 'tenten die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr? 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CiSAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Rond zijn 24ste sloeg de schizofrenie toe. „Ik zat in de tweede klas van de HTS. Ik was een jaar of vijf ouder dan mijn klasgenoten en ik wist zeker dat ze het op mij gemunt hadden, ik ging me vreemd gedragen. Ik kon me niet meer concentreren, maakte ruzie met leraren en nam soms zelfs de les van hen over. Ondanks alles ging ik dat jaar toch over, ik kreeg zelfs een sta geplaats bij een architectenbureau waar ik later een baan kreeg aange boden." Katwijker Gijs Francken, nu 43, maakte toen een euforische periode in zijn leven door. Alles klopte. Hij was drie jaar getrouwd met Caroline, er was een kindje op komst, hij had de droombaan die hij wilde en zijn werk ging fantastisch. „Tenminste, zo zag ik dat. Nu besef ik dat mijn ontwerpen, waarvan ik dacht dat ze superbriljant waren, eigenlijk bizar en onrealistisch waren. Mijn bouw tekeningen kónden niet, maar ik vond ze geweldig." Het liep mis. Goed mis. „Het was een tijd waarin heel veel gebeurde. Mijn vader overleed, mijn vrouw was hoogzwanger en mijn werk en de avond-HTS slokten me op. Dat wa ren de vier zogenaamde triggers. Het architectenbureau groeide en dus kwamen er steeds meer collega's bij. De drukte zorgde voor onrust in mijn hoofd. Ik werd achterdochtig en wist zeker dat er een complot te gen mij bestond." Op een vrijdag kwam de klap. „Ik had een aannemer gezegd dat die dag de bouwtekeningen klaar zou den zijn. Om drie uur belt hij om te vragen naar de tekeningen. Dat was te veel voor me en ik draaide door. Ik ging naar mijn baas en zei dat ik misschien wel te gevoelig was voor dit werk. Hij raadde me aan om goed uit te rusten in het weekeinde." Maar dat weekeinde bracht geen rust. „Het ging van kwaad tot erger. Ik wist zeker dat de wereld tegen mij was en er was niets wat mij van die gedachte afkon brengen. Het leven was te veel voor me, ik besloot mijn polsen door te snijden. Die zelf moordpoging mislukte en ik werd afgevoerd naar een psychiatrisch ziekenhuis. Daar werd vastgesteld dat ik psychotisch was. Later kreeg ik te horen dat ik leed aan de depres sieve vorm van een schizo-affectieve stoornis." Het is een ongeneeslijke ziekte, die ervoor zorgt dat de infor matieverwerking in de hersenen is ontregeld. Bij een psychose werkt de dopamine duizenden malen sneller dan normaal. Allerlei prikkels komen als in een bombardement in het hoofd. „Het filter waarmee je de in formatie ordent, is weg. Je kan niet focussen en alles wat je hoort, ziet of ruikt, alles wat je zintuigen waarne men, komt als bommen bij je bin nen." Iemand die in een psychose zit, heeft er geen benul van dat hij ziek is. „Het lijkt echt, het is echt." Tijdens zijn eerste opname kreeg Francken daar ook mee te maken. „Ik trok me alle ellende aan die ik in de krant las. Ik was de moordenaar van Gerrit-Jan Heijn en de verple gers waren rechercheurs. Mijn me depatiënten waren toneelspelers, in gehuurd om mij erin te luizen. Ik voelde me erger dan Hitier." Met moeite liet hij zich overhalen om medicijnen in te nemen. „Ik wist zeker dat het gif was. Maar na een dag of vier merkte ik dat ik weer rus tig over straat kon lopen. Ik mocht zelfs definitief naar huis om de be valling van onze dochter mee te ma ken. Dat moest overigens in het zie kenhuis, op medische indicatie van wege mij. Heb je ooit zoiets raars ge hoord? Ze waren bang dat ik gekke dingen zou doen, als het kind gebo ren was. Dat was niet zo, ik vond het TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Is er verschil tussen een mannelijke en een vrou welijke opvoeding?" „Denk eerst zelf eens na", roep ik van boven. Fleur is met haar school werk bezig. Ik, zoals ge bruikelijk, een verdieping hoger met de was. Theo komt hier nooit. Niet erg, want hij kookt regelma tig, doet vaak bood schappen en zet altijd de vuilnisbakken buiten. Liefdevol haal ik zijn boxershorts uit de droger en een enigszins verwas sen wit T-shirt. Volgens mijn moeder zou deze outfit zijn carrière scha den. Ja, hiermee krijgt hij geen vriendin, denk ik, maar dat bedoelde mijn goede moeder zeker niet. Als je onverwachts in een ziekenhuis komt te lig gen, moest het onder goed in orde zijn. Ze wees ons meisjes ook op de kragen en de boorden van een overhemd. Die moesten schoon zijn en niet rafelig, want dat zou promotie tegenhouden. Dan wist de baas onmid dellijk dat hij met een man met een slonzige vrouw te maken had. Ik tob verder met de droger. De mini tangaslips van mijn dochter en de dege lijke tenten van mijzelf vormen ook geen combi natie. Wanneer is het weer lingerie week? Vroe ger kocht ik daar nog wel eens wat spannends. Sterker nog, Theo had er een neus voor. Ik weet dat het duurste kanten setje ooit, nog ergens in mijn la moet liggen. Het is te klein, veel te klein. We zitten op een hellend vlak. De opvoeding van onze kinderen geeft de ruimte niet meer om daarmee bezig te zijn. Wat kan ik met kant? Ik moet een thermoshirt aan om bij deze vrieskou warm te blijven. We wor den de degelijkheid zel ve. Ik loop met stickers in de Cl000 om spaghetti en vaatwastabletten met korting te scoren. Ik ben ongelofelijk blij als ik weet hoe de AH-filialen op de stations heten. In mijn krasvakje krijg ik een krul en vervolgens mag ik prijskrassen. Wel vijf extra Air Miles, staat er te lezen in het winnen de hokje. Ik word moe van de handleiding hoe ik die dingen bij Albert Heijn kan verzilveren. Mijn leesbril doet het niet meer op die kleine lettertjes. Toch moet ik hiermee doorgaan. De post brengt mijn salarisstrook. Weer achteruitgegaan. Dat is nu al zo'n vier jaar lang het geval. Natuurlijk ik ben blij dat ik werk heb. Deze relativerende op merking maakte ik van nacht ook tegen Theo die in zijn slaap bezig was een bank te beroven. Ook hij is niet meer gaan ver dienen en maakt zich erg ongerust over de staat van ons huis. Als de dak pannen eraf vliegen of de verwarmingsketel het be geeft hebben we geen potje meer. Alles is op. „Ja maar schat wij zijn niet de enige. Alle gezin nen hebben het moeilijk. Als straks de kinderen al lemaal op eigen benen staan, kunnen we weer ademhalen. Ons pensi oen is toch goed?" Waar ik het over had. „Dat pensioen komt nooit meer. We moeten wer ken tot we erbij neerval len." „Prima, dat gaat ons lukken. We zijn dan toch gezellig met z'n tweetjes? We kunnen dan alles weer." Zo ongeveer verlopen ook onze opvoedingsge- sprekken. Theo denkt vaak zwart-wit en ik pro beer meestal de grijstin ten aan te brengen. Als we lang genoeg de tijd hebben, kunnen we dit soort gesprekken voeren met een lichte stemver heffing en komen we er wel uit. Is de tijd kort en dat is meestal het geval, want kinderen zetten je onder druk, dan ontstaat er een soort van ruzie en automatische rolverde ling. De sterkste op dat moment neemt het heft in handen, maakt afspra ken en de ander legt zich daar na een paar uur mokkend bij neer. Loopt het tegen bedtijd dan gaan de ruggen tegen el kaar en hebben we nog een morgen nodig om het telefonisch op het werk goed te maken met: houd je nog van me? Ie hoeft alleen maar ja of nee te zeggen. Fleur vindt dat Uc lang boven blijf. „Zoveel was is er toch niet?" Zij heeft nagedacht. „Theo vertrouwt ons niet. Hij denkt altijd dat onze plannen misgaan. En eigenlijk gaat het nooit mis. Heel erg is dat hij altijteo blij is als we allemaOTveer binnen zijn. Dat is toch geen le ven. Jij vindt het af en toe fijn als we even weg zijn. Van jou mogen we meer, maar jij wordt altijd zo boos als het misgaat. Dat moeten we dan nog we ken horen." Wat is beter? Ze zucht. Het is januari, een lange zwarte maand. Ze heeft geen sexy kleren en geen kleedgeld meer. Of ik wil bijdragen aan een sport- bh, die zijn namelijk heel duur. „En je moet dat hebben anders gaat het niet lekker met hockey." Ik ga met haar mee en kijk met een schuin oog naar kant. Het is prach tig Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stocllnga@hdc.nl geweldig. We waren dolgelukkig met haar." In de jaren daarna liep het leven van Gijs Francken volgens een onvoor spelbare curve. Periodes dat het goed ging en waarin hij, voor korte of voor langere tijd, werk had wer den afgewisseld met periodes van psychoses, opnames en depressies. Langzaam werd er steeds meer be kend over Franckens ziekte en wat daartegen gedaan kon worden. Uit de dertig tot veertig verschillende antidepressiva, antipsychotica en stemmingstabilisatoren werd de voor hem best werkende mix gevon den. „Ik ben ook gestopt met mijn werk als bouwkundig tekenaar. Niet alleen om van de stress af te zijn, maar ook omdat ik mijn creativiteit ben kwijtgeraakt." Francken heeft het echter drukker dan ooit. Als voorzitter van Anoiksis, de 2200 leden tellende vereniging van patiënten die een of meerdere psychosen hebben gehad of die schizo-affectief of schizofreen zijn, vertelt hij zijn verhaal op de Politie academie of aan verpleegkundigen in opleiding. Ook in de media is hij regelmatig te vinden. Zo zat hij een paar maanden geleden bij PaPaul, het programma van Paul de Leeuw. Daar hield hij een pleidooi voor de Stichting Huisjes, die ervoor ijvert om op de onderhand grotendeels verlaten GGZ-terreinen zelfstandige en individuele woonruimte aan te leggen voor chronisch schizofrenen. „Die mensen moeten op zichzelf kunnen wonen en niet met vier an deren in een huis gestopt worden. We willen alle Raden van Bestuur van alle GGZ-terreinen, zoals de Ba- vo in Noordwijkerhout, af en ze van dit doel overtuigen." Verder sprak Francken onlangs de Vaste Kamercommissie voor Volks gezondheid toe. „De Wet BOPZ, Bij zondere Opvang Psychiatrische Zie kenhuizen, wordt binnenkort geëva lueerd. In die wet is bepaald dat mensen die 'een gevaar voor zichzelf of voor de omgeving vormen', verplicht kunnen worden opgenomen. Maar de mogelijkheid voor een r verplichte behandeling ontbreekt. Uit een en- quete onder de Anoik- sisleden blijkt een voorkeur voor een ge dwongen behande ling bij 'zichtbaar psychisch lijden' en het opstellen van een zelfbindings contract. Daarin staat hoe en door wie je behandeld wil worden, mocht je in een psychose te rechtkomen." En dan is er nog de baan, die Francken per 1 maart heeft aan vaard bij GGZ-instel- ling Men- trum. Hij wordt, als er varingsdes kundige, on derdeel van een team dat de daklozen die met psy chiatrische problemen kampen, naar zorg begeleidt. „Mentrum gaat, in Amsterdam, op zoek naar zorgmijders. Het is mijn rol om con tact te leggen met zwervers. Ik wil hun vertrouwen winnen en ze uiteindelijk naar de juiste zorg te krij- Gijs Francken: „Ik heb een goed leven." Foto: Dick Hogewoning gen. Francken heeft ontzettend veel zin in die baan. „Ik ben zelf een model patiënt. Enerzijds heb ik het geluk gehad dat ik in mijn omgeving altijd begrip ben tegengekomen. Mijn vrouw is altijd van me blijven hou den, mijn kinderen zijn fantastisch en mijn familie stond altijd achter me. Ik heb mijn verhaal over mijn ziekte ook nooit geheim hoeven houden." „Dat geluk heeft niet iedereen, dat geluk heeft eigenlijk bijna geen enkel persoon met schizofrenie. Dat is de reden dat ik die mensen wil helpen. Omdat ze het nodig hebben, omdat ik ze begrijp en omdat ik het kan." Zijn dochters houdt hij goed in de gaten, zij kunnen erfelijk belast zijn en ook gevoe lig blijken om psy chotisch te worden. „Die psychoses treden meestal op in de adolescen tie, ze zijn nu veertien en zeventien jaar. Ze gaan zelf heel goed met die situatie om en gaan ook niets uit de weg. Ze zaten dan ook samen met mij bij Paul de Leeuw. Ik heb goede hoop voor die meiden, ze zijn fan tastisch." Francken is voor zichzelf niet bang voor een terugval. „Misschien is het gevoel afgesleten, maar ik ben ge woon over de hele linie niet bang meer. Een paar weken geleden was ik op wintersport. Er kwam een stel jonge gasten op me af, die me vroe gen of ik interesse had in paragliden: op ski's aan een parachute de af grond in. Ik was meteen enthousiast en dacht geen seconde na over hpt opvaar Hpf wac opwpi- altijd met het goede been eerst uit bed. Ik zie altijd de zonnige kant van het leven in. Ik ben nu gelukkiger dan ik ooit ben geweest. Logisch, ik heb een goed leven." Gerard Baas Anoiksis is maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur te bereiken op 030 - 254.61.13. Fax: 030 - 254.61.53. e-mail: anoiksis@anoiksis.nl. Het kantooradres is Gansstraat 67a, 3582 EC te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15