REGIO Warmond zet licht op groen voor Teylingen Sporten tot je er bijna bij neervalt in Zoeterwoude-Rijndijk Cel dreigt voor Voorschotens duo na afpersing van 'vriend' ils school moet je laten zien waar je voor staat' Gedenkplaat voor gestrande bommenwerper Geerpolder R3 Drankverbod Hazerswoude dichtbij I HDC 973 vrijdag 28 januari 2005 ster onwel oorschoten hoten - Een fietsster is nmiddag rond vier uur geworden op de Veurse- Voorschoten, ter hoogte otel de Gouden Leeuw, umahelikopter vloog in. De jonge vrouw is nbekend letsel per ambu- naar een ziekenhuis over- ht. iorenraad in lerdorp groter iRDORP - De Leiderdorpse orenraad is op zoek naar we leden. Het adviesor- dat met enige regelmaat de gemeente om raad [t gevraagd, bestond uit )nafhankelijke leden en ;aties van Ouderenbonden, orm Gehandicaptenbeleid ichting Pluspunt. Door een ging in de statuten van de irenraad is er plaats voor inkele oudere inwoners «iderdorp die hun uitge ven mening willen geven het ouderenbeleid. Voor matie: 071-5892633. Zondag Mega Meerburg Marathon: 'Als vereniging moet je het van dit soort acties hebben' E STELLING L De Citotoets is een tteloze onrustzaaier. Geef uw mening v.leidschdagblad.nl iGENDA It u iets melden? E-mail: ctie.ld@hdc.nl of bel 071- 493 (dagelijks tussen 9.30 tot 16.30 uur). Faxen mag ook: 071-5356415. .hJ, jongerencentrum Wouce ee Warmond wordt komen- ek, op dinsdag 1 februari nderdag 3 februari een toernooi voor jongeren ide 10 en 16 jaar gehou- ia ïformatie: 06-26010031. en oeterwoude Rijntam- trekken er morgen op uit id papier en vodden op te De zogeheten perswagen Y( an 9.30 tot 12.30 uur jsBij De Eendekooi kan en tends ook papier worden verd- Y, anasie is het centrale on- rp van een lezing in de ,t „chotense bibliotheek. Een et enwoordigster van de Ne- dse Vereniging voor Eu- nc ;ie geeft donderdag 10 fe- ,ne informatie vanaf 20.00 het gebouw aan de Wijn- zoETERWouDE-rijndijk - Leonie Romijn en Laura de Kiewit ne men zondagochtend pyjama en pantoffels mee naar De Een denkooi in Zoeterwoude-Rijn dijk. De warming-up die zij om acht uur in slaaptenue geven is het eerste onderdeel van de Mega Meerburg Marathon, een twaalf uur durend sportevene ment om geld bij elkaar te krij gen voor gym- jazz- en turnver eniging Meerburg. De vereniging, die dit jaar zijn tachtigjarig bestaan viert, kan wat extra inkomsten goed ge bruiken. Jazzdansdocente Fieke Pleij is de motor achter het eve nement. Ze krijgt hulp van haar zus Karin en drie andere meis jes. „Vijf jaar geleden hebben we ook een marathon georgani seerd en dat was een groot suc ces. We hebben toen 2.000 gul den binnengehaald. Als vereni ging moet je het hebben van dit soort acties." De 270 leden tellende gym- jazz- en turnvereniging Meer burg heeft geld nodig om een groep meisjes uit de Poolse zus- tergemeente van Zoeterwoude, Osieczna, een leuke tijd te be zorgen. De meisjes komen in mei op bezoek. „Wij zijn zelf in 2003 met een groep naar Polen geweest en dat heeft ons hele maal geen geld gekost. Het was geweldig. We willen voor die meisjes ook graag een onverge telijke reis organiseren." Verder heeft de club voor eigen gebruik nieuwe 'dunne matjes' nodig. En verder wil Pleij van de opbrengst van de marathon graag een airtumblingbaan, een lange opblaasbare mat, aan schaffen. De Mega Meerburg Marathon bestaat uit twaalf verschillende onderdelen, die elk een uur du ren. Pleij: „We hebben een zo gevarieerd mogelijk program ma samengesteld. Er zitten bij voorbeeld een streetdanceles bij, een dansuurtje voor man nen en een salsales. De meeste lessen geven we zelf, alleen voor streetdance en poweryoga hebben we mensen van buiten aangetrokken." Jong of oud, lid of niet, ieder een kan aan een of meer onder delen van de marathon deelne men. Van de leden van Meer burg wordt verwacht dat ze zo veel mogelijk uren meedoen. Zij laten zich sponsoren door familie en vrienden. Bij de vori ge marathon sportte een groot aantal leden door totdat ze er bijna bij neervielen. De fana tiekste onder hen hielden het elf uur achter elkaar vol. Niet-leden kunnen voor 3 euro per uur een les volgen. Volgens Pleij moeten niet-leden het woord 'marathon' niet al te let terlijk nemen. „Het is natuurlijk ook prima als je maar een uur wil sporten. Alle beetjes zijn meegenomen." De Mega Meerburg Marathon is zondag van 8.00 tot 20.00 uur in De Eendenkooi aan het Kooikersplein in Zoeterwoude- Rijndijk. Fieke Pleij (tweede van links) is de drijvende kracht achter de Mega Meerburg Marathon. Zij wordt bijgestaan door zus Karin (rechts) Leonie Romijn (tussen de twee zussen), Laura de Kievit (links) en Cindy Berk (niet op de foto). Foto: Mark Lamers den haag/voorschoten - De twee Voorschotenaren (20 en 23 jaar oud) die gisteren bij de Haagse rechtbank terechtston den wegens afpersing, zeiden dat hun slachtoffer 'een goede vriend' van hen was. Met zulke vrienden heb je geen vijanden nodig. Het 'sociaal zwakkere' slachtof fer (45) rende het afgelopen jaar al vier keer naar de politie om zich te beklagen over de jonge ren die hij kende van het Voor- schotense jongerencentrum Oj- eece. De laatste keer gebeurde dat op 15 september. Die aan gifte leidde uiteindelijk tot de rechtszaak tegen de twee Voor schotenaren. Diverse ambtenaren van Bur gerzaken zagen op die 15e sep tember uit hun raam hoe het tweetal het slachtoffer te grazen nam in het Burgemeester Berk houtpark in Voorschoten. De 45-jarige kreeg karatetrappen tegen zijn toch al pijnlijke knié- en, van welk lichamelijk onge mak verdachten op de hoogte waren. Ook kreeg hij stenen naar zich gegooid. Uit verklaringen van onder meer het slachtoffer zelf, diens zus en diens moeder bleek dat de man al een jaar werd getrei terd en dat hem geld afhandig werd gemaakt. Ook werd de zus -volgens haar zeggen - be dreigd door een van de Voor schotenaren. De laatsten gaven toe dat ze het slachtoffer wel eens pesten, maar dat ze nooit geld van hem 'leenden' onder bedreiging. Die trappen gaven ze hem zo vaak, zeiden ze: '„Gewoon een beetje plagen." Dat stenen gooien hoorde daar ook bij. De jongens vervelen zich, gaven ze toe. Ze hebben geen werk, maar poolen wat, blowen wat en hangen wat. Toch hadden ze plannen om hun leven te bete ren, vertelden ze aan de rech ter. Officier van justitie Knob- bout juichte dat toe, maar vond ook dat er 'afgerekend moest worden in de vorm van een on voorwaardelijke celstraf. De aanklager eiste eenentwintig maanden cel, waarvan zeven maanden voorwaardelijk naast verplicht reclasseringstoezicht. De advocaten van het tweetal bepleitten vrijspraak of een la gere straf. De rechtbank doet op 10 febru ari uitspraak. door Bas de Rue warmond - De Warmondse politiek heeft unaniem ingestemd met de toekomstvisie voor de nieuwe fusiegemeente Teylingen. In het document staan richtlijnen voor woning bouw, de ontwikkeling van de economie en het toerisme in de fusiegemeente. Teylingen bestaat uit Warmond, Voorhout en Sassen- heim. Eerder deze week keurde Sassenheim de toekomstvisie voor de fusiegemeente ook al goed. De Sassenheimers wülen wel dat de Teylingen de hand op de knip houdt; een meerderheid van de Sassenheimse raad be pleitte een bezuiniging van vijf procent. Volgens de jongste berekeningen stevent de fusiegemeente stevent af op een tekort van negen ton. In Warmond maakte alleen de WD zich druk om de financiële toestand van de Tey lingen. De liberalen wilden in het fusiedo cument opnemen dat de lasten voor de burger op zijn minst gelijk zouden blijven. „Als de burger door de fusie meer moet gaan betalen, dan hadden we net zo goed zelfstandig kunnen blijven", zei WD-frac- tievoorzitter G. van der Steur. „Uitgangs punt was dat alles efficiënter en goedkoper zou worden." Het voorstel van de WD kreeg gisteravond echter geen steun van de andere fracties in de gemeenteraad. „Je kunt op dit moment niet beloven dat de lasten gelijk blijven of zelfs omlaag gaan", zei J. van der Vooren, fractievoorzitter van Warmond Anders. Volgens Van der Vooren zijn de toekomsti ge Teyiingers best bereid wat meer te beta len, als zij er maar betere dienstverlening voor terug krijgen. „Het is de keuze tussen de Digros of de Albert Heijn", aldus de fractievoorzitter. De toekomstvisie is gisterenavond ook door de Voorhoutse gemeenteraad aange nomen. De grootste partij van het bollen- dorp, Voorhouts Belang, verwierp het do cument echter. Die partij staat nu buitenspel en neemt geen deel meer aan de besprekingen over de fusiegemeente. :n dag steeds belangrijker voor middelbare school ienke Ledegang ds /ai j ei^aar - Net al veel andere scho ei ludt het Adelbert College in Was- morgen een open dag voor aan- cl e leerlingen en hun ouders. Tij- w o'n dag moet een school zich van irufeste kant laten zien. Er een te voorstelling van maken kan ook iet: „Het plaatje moet wel realis- jn." Plaatsvervangend rector Jean van het Adelbert vertelt waarom $n dag steeds belangrijker is. aan de wanden van het gebouw foto's van het kerstgala. Leerlin- prachtige lange jurken, of smo- et vrolijkt de gangen van het pas nieuw gestoken schoolgebouw ra op. „Nee, dat is niet speciaal open dag", zegt Simons, even zijn kamer. Wel wordt natuurlijk )ouw een keertje extra geveegd, 1 et Adelbert zal er bijna net zo uit- gewoonlijk. e open dag zegt Simons: „Het is jemene tendens: mensen zijn eritischer. Dus ook in de keuze 1 school voor hun kinderen. Ze °le et hun vragen naar verschillende wat hebben jullie ons kind te Vijfentwintig jaar geleden was heel anders. Maar ik vind het 1111 echte ontwikkeling. Als je een °P auto koopt, oriënteer je je ook chillende aanbieders." w< ijk letten ouders vooral op sfeer le manier van lesgeven. Daarom Met Adelbert op de open dag een Ul ninilessen. „Maar ook de rand- arden worden steeds belangrij- schoolkosten bijvoorbeeld. We e9 1 een tijd dat ouders de dingen zl in hun portemonnee voelen." f0! 1 ook was Simons onaangenaam dat zijn school volgens de ok euzebijlage van deze krant, de aanvoeren van scholen met de mf ouderbijdrage. „Behalve dat in '3'een aantal dure scholen ontbrak, et duidelijk waaruit de ouderbij- recies bestaat. Dat kan nogal ver- f door Judy Nihof zoeterwoude-dorp - Op de plek waar in 1945 in de Zoeter- woudse Geerpolder een Ame rikaanse bommenwerper te rechtkwam, komt een gedenk plaat te staan. Het monument wordt op 22 februari onthuld. Het initiatief voor de gedenk plaat is afkomstig van Ad Moest en Alex van Os, twee ge schiedenis-fanaten uit Zoeter- meer. Het wordt volgens hen een eenvoudig exemplaar. „Het geld ervoor hebben we met wat regel- en ritselwerk bij elkaar gekregen. We laten een aluminium plaat maken waar een bommenwerper in wordt gefreesd." De Amerikaanse bommenwer per maakte zestig jaar geleden een noodlanding in de Geer polder. Vier dagen later kwa men vier Zoeterwoudenaren, onder wie enkele jonge kinde ren, om het leven bij een po ging van de Engelsen om het toestel te vernietigen. Zij wil den voorkomen dat de Duit sers zouden profiteren van wat zich aan boord bevond. Ad Moest, die naar eigen zeg gen behept is met een 'ge schiedenis-tic' vindt het be langrijk dat die gebeurtenis niet wordt vergeten. „Het is mij opgevallen dat zo weinig mensen op de hoogte zijn van wat er toen is gebeurd. Er zijn vier mensen bij gesneuveld en dat mag niet zomaar in de ge schiedenis verdwijnen. Er moet iets achterblijven", aldus Moest. Hij is blij dat de eige naar van de grond in kwestie, Jan Groenewegen, het idee voor de gedenkplaat wel zag zitten. „Dankzij zijn medewer king komt het monument er." Voor de onthulling van de ge denkplaat heeft Moest een aantal bewoners van de Geer polder uitgenodigd. Daar zit ten volgens hem twee mensen bij die gewond zijn geraakt bij de poging van de Engelsen om het toestel te vernietigen en enkele ooggetuigen. Moest wil bij de gedenkplaat ook een stuk van het landings gestel van het Amerikaanse toestel neerzetten. Dit onder deel zou ergens in de omge ving in het water moeten lig gen. Moests eigen zoektocht lever de niets op. Hij heeft nu een aantal duiker^ingeschakeld. Zij gaan mogenjK zondag aan de slag. Het Adelbert College in Wassenaar. Archieffoto: Dick Hogewoning schillen per school. Wij streven ernaar ouders eenmaal per jaar een nota te stu ren waarop alle bijkomende kosten staan vermeld, zodat er gedurende het schooljaar geen onverwachte kosten meer bij komen. Die nota proberen wij ook binnen de perken te houden, we zorgen ervoor dat die niet ieder jaar groeit. Dit jaar zijn de schoolkosten 306,32 euro. In dat bedrag zitten heel uiteenlopende zaken: de huur van een locker, de bewaking voor de fietsenstal ling, een rekenmachine. Ik denk niet dat dat bedrag uiteindelijk veel hoger is dan bij andere scholen." Het kostenverhaal kent nog wel meer nuanceringen, denkt Simons. „Wij pro beren te snijden in de kosten voor boe ken. Die lopen de laatste jaren echt de spuigaten uit. In de boekenlijst zat een boek voor gymnastiek, dat hebben we, in overleg met de docenten, eruit ge haald. Ook bij werkboeken zijn we kri tisch, die zijn niet altijd noodzakelijk. Dan hebben veel meer leerlingen er iets aan. Ook besteden wij weinig geld aan advertenties. Als ik sommige scholen zichzelf zie presenteren in de krant of op een abri, dan denk ik: dat kost je alleen maar geld. Je kunt het ook kleiner hou den." Het is allemaal een stuk professioneler geworden, de laatste jaren, zegt Simons. „Maar dat moet ook wel. Als wij negatief in het nieuws komen, kan ons dat zo en kele tientallen leerlingen per jaar kosten. Bovendien lever je dan direct ook een arbeidsplaats in. In dat opzicht is er een strijd om de leerling op middelbare scholen. Wat je daar als school aan kunt doen? Laten zien waar je voor staat. En dat op een zo open mogelijke manier." HAZERswouDE-RiJNDiJK - Een alcoholverbod in Hazerswoude-Rijndijk op plekken waar drank- overlast is, kan direct worden uitgevaardigd. De papieren liggen klaar. Dit zegt waarnemend bur gemeester Hessing van Rijnwoude, naar aanlei ding van de vernielingen die dit weekeinde op en rond het gemeentehuis zijn aangericht. „Maar het is de vraag of een dergelijk verbod helpt te gen overlast door feestgangers die dronken door het dorp struinen." De schade is aanzienlijk, de verontwaardiging in Hazerswoude-Rijndijk is groot. In de nacht van zaterdag op zondag vernielden onverlaten in het dorp de voor- en achterdeur van het gemeente huis, de deur van de naastgelegen Rabobank en drie bushokjes. Ook beschadigden zij een surveil lanceauto van de politie. De speurtocht naar de daders is in volle gang. Politiechef A. Gravenkamp heeft goede hoop dat zij snel worden gevonden. „Veel getuigen heb ben gezien wat er is gebeurd. Het is nog te vroeg om direct naar dronken jongeren te wijzen, maar gezien het tijdstip van de vernielingen - half vier 's nachts - zullen het geen brave huisvaders zijn geweest. Alles wijst op uit de hand gelopen bal dadigheid." De route die de vandalen gelopen hebben, heeft de politie inmiddels in kaart ge bracht. Het is niet de eerste keer dat jongeren en drank hot items zijn in Hazerswoude. Eind vorig jaar luidde het bestuur van het Jeugd-, Jongeren- en Buurtwerk ÜJB-Hazerswoude) de noodklok over het wangedrag van rondhangende, blowende en drinkende jongeren, vooral op vrijdagavonden. Bestuurslid Johan den Houdijker pleitte voor een alcoholverbod op straat: Niets staat een dergelijk verbod meer in de weg, zegt waarnemend burgemeester Hessing, maar hij betwijfelt of de maatregel altijd zin heeft. Een drankverbod is geen panacee, waarschuwt hij.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13