Een bedrieglijke windstilte LEIDEN REGIO Hoe geef je sloependieven het nakijken? HOC 972 vrijdag 28 januari 2005 Tegenstanders bouwplannen Noordman wapenen zich door Robbert Minkhorst leiden - Na het overwaaien van alle protesten tegen de plannen, is de storm gaan liggen. Gege ven deze windstilte lijkt de rust rond molen d'Heesterboom op het Noordman-terrein weerge keerd. Achter de schermen ech ter bereiden tegenstanders zich voor op de juridische strijd tegen de bouwplannen aan de Leidse Haagweg. Eigenlijk is vooralsnog vrijwel niemand blij met die in grijpende verbouwing van het terrein - ook Joep Noordman, ei genaar en initiatiefnemer, niet. Het is op een ledenvergadering van de PvdA, in 2003, als oud raadslid Jo van der Horst de fractie toebijt dat die zich moet schamen. Aanleiding voor de woedeuitbarsting van de oud politicus is het Masterplan Noordman, dat in die tijd naar buiten wordt gebracht. „Ik ga ervoor zorgen dat dit plan nooit zal worden uitgevoerd", kon digt Van der Horst aan. De fractie zadelt hij op met de opdracht om wethouder Ron Hillebrand - nota bene één uit de eigen gelederen - van 'het dwaze idee' af te helpen om het terrein van de houthandel om te bouwen tot een miniwijkje met villa's, appartementen, wat kantoorruimtes en een topres taurant met waterterras. Van der Horst is allang weer naar de achtergrond verdwe nen, maar zijn bezwaren be staan ruim een jaar verder nog: de bebouwing is ongepast, te propperig, en kwetsend voor de monumenten op het terrein: de beroemde molen d'Heester boom, enkele houtloodsen en de directeurswoning. Verder lo pen buurtbewoners, anderen en organisaties te hoop tegen het waterterras (geluidsover last), de beperking van de vaar- ruimte op het plaatselijke Gal gewater (Oude Rijn), en daar mee samenhangend de beknot ting van de roeiclubs Die Ley- the en Njord. Ondanks de veelheid aan be zwaren en bezwaarmakers leidt die niet tot drastische wijzigin gen in het plan. De bouw van twee woontorentjes wordt voorlopig geschrapt en de bouw van het restaurant gaat niet langer ten koste van een van de monumentale loodsen. Als de gemeenteraad eind okto ber de bouwplannen goed keurt, blijven de meeste be zwaarmakers met een onbevre digd en deels machteloos ge voel achter. Een aantal omwo nenden, de roeiclubs en de woonbootbewoners - zeker ook die aan de overzijde van het water, aan de Morskade - voe len zich bekocht. Is er eigenlijk wel naar hun bezwaren geluis terd? De maten Niet, redeneert Eric van 't Groe- newout, bewoner van de Mors kade. Politici uitten hun twijfels over onder meer de maten in het plan, over het lot van de roeiclubs en woonarkbewoners, en vreesden het geluiddragende water, maar maakten uiteinde lijk geen vuist tegen het college dat aan het huidige plan wilde vasthouden. Het geklungel met maten in een plan vindt Van 't Groenewout vooral een bewijs van domheid. De maten van de Oude Rijn, die van de wed- strijdbaan voor de roeiers, die van woonboten, die van... mis schien wel die van allemaal kloppen niet. Hij geeft een voorbeeld: „Er ko men straks woonboten te liggen die volgens de gemeente maar vijf meter breed zullen zijn. Vol gens het eigen ligplaatsenplan van de gemeente mogen ze veel breder zijn - bijvoorbeeld wel negen meter." Als ronduit le vensgevaarlijk - en kennelijk kan het - beschouwt Van 't Groenewout de woonboot die pal achter de grote houtloods komt te liggen. „Woonschepen vallen buiten allerlei wettelijke kaders en dan kun je dit soort situaties krijgen. Zo'n loods stort bij brand gewoon in." De kans dat het vuur overslaat naar de woonboot is dan vanzelf sprekend groot. En hoeveel kans hebben de bewoners van het schip? Een onheilspellend idee. Het roeien „En het roeien gaat op termijn hier verdwijnen", voorspelt Van 't Groenewout verder. „Als de roeiverenigingen niet meer de verantwoordelijkheid durven nemen om jonge roeiers het water op te sturen, stokt de aanwas. Dan is het roeien ten dode opgeschreven." Het Galgewater is de bakermat van het Leidse roeien. De stad heeft internationaal een naam hoog te houden. Ronald Florijn en Femke Dekker zijn maar twee van die naamdragers die (grote) internationale succes sen hebben geboekt. Careljan Mansveld, voorzitter van Die Leythe, vindt dat de ge meente 'onze ambities van het opleiden van toptalent de nek omdraait'. Leiden heeft de roei clubs in de steek gelaten, vindt Mansveld. „Burgemeester en wethouders stelden heel erg te leur. De gemeenteraad heeft misschien nog wel zijn bést ge daan, maar was uiteindelijk te laf om echt dingen aan het plan te veranderen." De beloftes die wethouder Hillebrand heeft ge daan - zoals een afmeerverbod bij het restaurant - noemt hij 'halfslachtig' en de gegeven ga ranties vindt hij 'flinterdun'. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@li De Wandelclub Leiden en Omstreken houdt morgen een wandeltocht van 15 kilometer. Die begint bij De Ruigenhoek aan de Herenweg in Noordwij- kerhout, bereikbaar uit Leiden via bus 57. Starttijd tussen 9.00 en 10.00 uur. Parkeerplaats Noordduinen in Katwijk is morgenmiddag om 13.00 uur het vertrekpunt voor een natuurwandeling, ge organiseerd door het IVN. The ma is 'Uitwaaien langs de laag- waterlijn.' De Vrije Schoolgemeenschap Rudolf Steiner voor middelbaar onderwijs organiseert zaterdag een open dag voor geïnteres seerde basisschoolleerlingen en hun ouders. Er zal vooral veel aandacht zijn voor speci fieke vrije-schoolvakken en activiteiten. De open dag is van 10.00 tot 13.00 uur in het schoolgebouw aan de Surina- mestraat 1 in Leiden-Noord. Vrouwen die aan karate wil len gaan doen kunnen zondag 30 januari en woensdag 2 fe bruari terecht bij de open les sen en demonstraties die gege ven worden in de gymzaal van De Brug aan de Wassenaarse- weg 4999, van 19.15 tot 20.45 uur. Bij K&O aan de Oude Vest is maandag 31 januari een lezing over Art Nouveau en Diaghilev. Spreekster Ellen van der Vecht is betrokken geweest bij de op zet van de tentoonstelling in het Gronings museum over dit thema. Aanvang 19.30 uur. Een voorlichtingsmiddag over incontinentie wordt dinsdag 1 februari gehouden in het dien stencentrum aan de Rosmolen 28, aanvang 13.30 uur. 'Heroriënteren op levei werk' is de titel van een van zeven avonden in H; de Bonairestraat 4. De ci speciaal bedoeld voor vi wen. Op dinsdag 1 febru er een voorlichtingsavon aanvang 19.30 uur. Voor informatie: GGD/Hara, t 5233209. Op alle zaterdagen in j< februari en maart kan er 10.00 en 14.00 uur ondei, ding van een natuurgids IVN gewandeld worden i[ Ommedijkse bos in Was naar. Vanaf 2 februari tot 251 f ri is de Happietaria Leid studentencentrum Plexi de Kaiserstraat 25 weer g opend. Vanaf 17.00 uur 1 de mensa omgebouwd t taurant en kan er voor 7, ro weer gegeten worden het goede doel. Dit jaar i een gehandicaptenproje Afghanistan. In de Leidse Hout is w( natuurpad uitgezet vooi ren. Zij krijgen een bun( J mee met verhalen en op ten. Het natuurpad kan j gin maait bewandeld wi[ op zondagmiddag tusse en 16.00 en woensdagm tussen 13.00 en 15.00 ui r Startpunt is bij 'Het Koes aan de Groene Maredijk In wijkcentrum Vogeli/ aan de Boshuizerlaan zi plaatsen wij voor de yoj sen op wij dagmiddag v: 14.15 tot 15.30 uur. Ook, de workshop 'creatief k mensen zich nog aanmf Voor informatie: tel. 531, In vier jaar tijd is het aantal ge stolen boten in Leiden verdub beld. Vorig jaar verdwenen er 47 sloepen, speedboten en jachtjes uit de grachten en stal lingen. Vooral de duurdere sloepen blijken populair bij dieven. En daarvan, zo is on dertussen ook bekend bij het dievengilde, liggen er genoeg in Leiden. Maar hoe voorkom je dat jaren sparen of klussen in een nacht teniet wordt gedaan? Simpelweg door de boot goed te beveiligen. Want, weet Men- no den Drijver van opsporings- bedrijf www.stolenboats.nl, dieven willen graag snel hun slag slaan. Tijd is hun grootste vijand. „Het is lullig om te zeggen", realiseert Den Drijver zich „maar je moet er voor zorgen dat ze bij jouw buren hun slag slaan. En daar moeten de bu ren en hun buren ook voor zor gen. Zo krijg je de dieven mis schien wel de wijk uit" In de praktijk doen veel boteneige- naren dat niet. „Wij blijven ons verbazen over de slechte bevei liging van boten. Ik bedoel, een scooter of een fiets laat nie mand tegenwoordig nog los staan, maar bij een sloep den ken eigenaren soms dat het voldoende is om alleen het contactsleuteltje er uit te ha len." Dat is - voor alle duidelijkheid - dus niet het geval. „De sloep is wat dat betreft vergelijkbaar met de auto. Maar bij die laat ste doe je toch ook de deuren nog op slot?" Den Drijver zou, als hij de trotse bezitter was De Blauwe Steen, die al 700 (aar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van een interboat of makma- sloep, types die met enige re gelmaat uit de Leidse wateren verdwijnen, een tracking en tracing systeem aanschaffen. „Via gps is dan te allen tijde de locatie van de boot bekend. Je hebt die systemen al vanaf 700 euro. Lijkt mij geen buitenspo rige prijs aangezien we het over boten hebben die zo 20.000 eu ro kosten." Naast zo'n tracking en tracing- systeem adviseert Den Drijver een goed slot waarmee de sloep vastgelegd kan worden. Die zijn er volgens Den Drijver van 150 euro. Zo'n slot is ook nodig om aan de verzekerings polis te voldoen. „Op de websi te van de Europeesche staat welke merken voldoen en wel ke niet. Dat is tegenwoordig een beetje ingewikkeld gewor den omdat slotenmakers htm sloten in elk land apart moeten laten goedkeuren. Dat is voor velen te duur geworden en daarom beginnen ze er niet meer aan. Maar dat betekent niet dat de verzekeraars geen eisen meer stellen aan de slo ten." Een startonderbreker is een derde obstakel voor dieven dat Den Drijver in zijn sloep zou laten instaleren. En een vierde beveiligingsmaatregel waar Den Drijver erg van is gechar meerd, is een securitychain. „Dat is een dunne kabel van een paar meter lang waar een akoestisch alarm op zit. Als er aan gerommeld wordt gaat er een alarm van 120 decibel af. Daar heb je als dief natuurlijk geen zin in." Den Drijver schat dat zo'n kabel in Nederland 35 euro kost. „Het is dus ook al in- Sloepen worden steeds populairder in de Leidse regio. Dat is ook de dieven niet ontgaan. In toenemen de mate weten ze hun weg te vinden naar de Leidse wateren. Foto: Hielco Kuipers teressant voor een heel simpel rubberbootje of een surf plank." Het enige probleem van dit systeem is dat Den Drij ver nog geen adres in Neder land heeft gevonden waar deze securitychains die in Amerika vooral bij motoren worden ge bruikt, te koop zijn. „Maar zo gauw ik daar achter ben, plaats ik het adres op mijn website." De laatste tip van Den Drijver betreft de gravering van de postcode en het huisnummer ergens op een niet zichtbare plek. „Dat is verstandig om te doen omdat de rompnummers van boten regelmatig vervalst worden. Als je dan ergens op een geheim plekje je postcode hebt ingegraveerd kun je altijd aantonen dat die boot van jou is. Wat wij mensen ook wel aanraden is om deze gegevens met een goede viltstift op de kussens, dus onder de slopen, te schrijven. Dat soort plekken vergeten dieven ook nog wel eens te checken." Ondanks al deze beveiligings maatregelen kun je diefstal nooit helemaal voorkomen, waarschuwt Den Drijver. „We zeggen wel eens gekscherend: als je er zeker van wilt zijn dat je boot niet wordt gestolen dan moet je er een paal doorheen slaan." Goed nieuws is wel dat de opsporing van gestolen bo ten, iets waar Den Drijvers be drijf zich in heeft gespeciali seerd, nog wel eens wil lukken. „Bij auto's wordt zón 65 pro cent teruggevonden. Die per centages halen wij helaas niet in alle categorieën. Simpele rubberboten en buitenboord motoren bijvoorbeeld, zijn het moeilijkst terug te vinden. Dat lukt bij ongeveer 20 procent. Maar van de gestolen boten die langer zijn dan 9 meter vinden we ongeveer 70 procent terug. Het percentage voor sloepen zit ergens daartussenin." Marijn Kramp Molen d'Heesterboom op een oude ansicht. Niet bekend is hoe oud de kaart is. Foto: molens.homestead.com „Wij en de roeibond KNRB zijn niet serieus genomen. We wor den eerder gezien als een hin dermacht dan als een vereni ging die bijdraagt aan een an dere doelstelling van dit stads bestuur - het bevorderen van breedtesport en topsport. De discussie en de informatie over de vaarbreedte zijn niet duide lijk geweest; behendig hebben Hillebrand en zijn adviseurs die onduidelijkheid over ons vaar water laten bestaan." Al meet Mansveld het honderd keer na, hij zal steeds weer ont dekken dat de ruimte voor de roeiers kleiner wordt. Hij weet alleen niet precies hoeveel, en het onduidelijke is dat de ge meente dat blijft ontkennen. Maar Mansveld heeft 'nog nooit een goede kaart gezien' van de gemeente, zegt hij. Wat hem betreft is de toekomst van het roeien op het Galgewater onge wis. „Feit is dat we voor de KN- De monumentale molen vandaag de dag. Critici van de bouwplannen Foto: Hielco Kuipers RB uitermate geschikt waren als 'toproei-academie', als oplei dingsinstituut." Straks niet meer, verwacht Mansveld: „Omdat er niet meer goed ge start kan worden." Het restaurant Van 't Groenewout en andere Morskadebewoners bevestigen de meetresultaten van Manseld. Voor hun rest nog een zwaar bezwaar: de komst van het restaurant. Het schijnt de bedoeling te zijn dat de keuken een Michelin-ster verdient - Noordman is in gesprek met De Gouvernante, maar de Morska de en buurtvereniging Trans vaal zitten niet op het etablisse ment te wachten. „Dat terras wordt een aanslag op het leven in de buurt", zegt Van 't Groe newout, mede namens de buurtvereniging. „Slapen kun je vergeten als 45 meter bij je raam vandaan mensen zitten te eten en te drinken." De molen Nu een meerderheid in de ge meenteraad de plannen heeft goedgekeurd, richten de tegen standers hun pijlen op de pro vincie - die ook haar fiat moet geven - en op de rechterlijke macht. Daarbij dient ook nog de kritiek van molenaar en oud- Leidenaar Rien van Schaijck als munitie. Hij strijdt al jarenlang voor het behoud van de wind vang van (monumentale) mo lens. Volgens Van Schaijck houdt het plan niet genoeg rekening met' de molenbiotoop van d'Heesterboom. Hij baseert zich op de bijbel in de molen wereld: het witte boek. Van Schaijck, in 2002 winnaar van de molenbiotoopprijs van het Gilde van Vrijwillige Molenaars, schat in dat de uitspraak zeker in Leiden van toepassing is. „Een houtzager als d'Heester boom is helemaél afhankelijk van de wind. En als ik die hoek bij de Churchillbrug zie: ik moet er niet aan denken dat er gebouwd wordt. Het is veel te klein." Frans Rutten is de mole naar van d'Heesterboom en werkt voor de stichting die de molen beheert en onderhoudt. Rutten betwist dat de bebou wing van het Noordman-terrein de molen bedreigt. „Wij zijn enthousiast over dit plan. Deze ontwikkeling zorgt ervoor dat de houthandel weer verder kan - zij het op een andere locatie. Er komt met dit plan tenminste duidelijkheid over de toekomst van het terrein." Maar natuurlijk, moet ook Rut ten erkennen: „Elke verande ring doet in zekere zin afbreuk aan het karakter van een gebied of van een molen. Maar je moet ook realistisch zijn. Alles I de wijde omgeving open! den kun je je nu niet mee voorstellen." De directeur Directeur Joep Noordmai de houthandel is geresen in zijn commentaar. „Allt ik erover zeg, valt verkeer doe er dus goed aan nogi mijn mond te houden. V< ons is het plan pas af als i bouwvergunning hebben heb getracht het allemaal goed mogelijk te doen. Vi len doe je het dan nog nii goed. Volgens mij is het alle punten in orde - het toetst, door de gemeente een keer door de provinc1 er is een hoop tijd en ene gestoken." Waar Noordn zijn bedrijf trouwens gaa1 voortzetten, is nog niet bi „We blijven graag in Leid vrezen voor de biotoop. D'Heesterboom staat op de werelderfgoedlijst van UNESCO.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12