LEIDE Luxe appartementen in Meelfabriek REGIO Top van Crucell beschuldigd van handel met voorkennis 1 Drting Nieuw onderzoek Leidse zedenzaak ruiming R1 luwen duurder donderdag ider regels ir kleine cafés acht voor inboten ien maanden agressieve enaar (36) Lederland J tot 50% privé Architect Peter Zumthor presenteert masterplan Restanten van Middeleeuws klooster aan Rapenburg Pijpleidingen boven Schuttersveld Reclamecampagne voor Leiden als 'parkeerstad' vrijdag 28 januari 2005 Vereniging van Effectenbezitters doet aangifte bij Autoriteit Financiële Markten Bedrieglijke indstilte rond lidse molen Bruidsparen die op erdag in Leiden willen en, moeten daarvoor 375 eges gaan betalen. Uit het entelijke onderzoek 'Hu- smarkt onder de loep' dat de leges voor huwe- t en partnerschapsregistra- ;t i Leiden niet kostendek- zijn. Toch stellen de amb- »n voor om de kosten niet te verhogen, omdat die izichte van andere steden 00.000 inwoners of meer bovengemiddeld zijn. lijkssluitingen worden jstendekkend door de ilijke kosten anders te be en dan nu gebeurt. Leidse cafés waarin neer dan vijftig bezoe- flijk aanwezig zijn, hoe- 1 gebruiksvergunning hebben. Wel moeten zij htweg hebben met een naar buiten opendraait deuren die uitkomen op ïbare weg. Het Leidse van B en W besloot tot lepeling van het hore- l, omdat tijdens een ge let exploitanten bleek eidse regels strenger de landelijke. In de k geldt het versoepelde vooral voor kleine Leidse - De gemeente Leiden toekomst erfpacht onboten in voeren. Dat iteravond tijdens een omst van de raadscom- ruimte en grond waar jN sproken werd over de af- ng van de erfpacht in „We willen van de erf- roor woningen af. Maar ter onder boten kunnen verkopen", zegt erf- sfftethouder A. Geertsema. i 5 oeten het plan nog hele- itwerken, maar we willen aad de mogelijkheid ieden dat woonboten het J inder hun boot voor een int antal jaren kunnen door Wilfred Simons leiden - Voorzitter Peter Paul de Vries van de Vereniging van Ef fectenbezitters vraagt de Auto riteit Financiële Markten (AFM) een onderzoek te doen naar handel met voorkennis bij Cru cell. Onder meer bestuursvoor zitter Ronald Brus en financiële man Leon Kruimer hebben op dinsdag 18 januari aandelenop- ties verzilverd. Zij deden dat in een 'gesloten periode', dat is een tijdsspanne die voorafgaat aan een cijferpublicatie. Insi ders mogen dan niet handelen in aandelen van de eigen on derneming. De bestuurders van Crucell be strijden dat zij met voorkennis hebben gehandeld. Zij zeggen dat het besluit om de opties uit te oefenen al op 11 november vorig jaar werd genomen. Op dat moment was nog niet be kend hoe het resultaat van Cru cell zou uitvallen, is hun ver weer. Brus zei tijdens presenta tie van de jaarcijfers afgelopen maandag dat de bestuurders de 'voorgenomen transactie op 11 november hadden aangemeld bij de AFM en dat die geen be zwaar had gemaakt. De Vries noemt deze verklaring van Brus 'ongeloofwaardig en niet afdoende'. Hij rekent voor: „De uitoefenprijs van de be wuste opties bedraagt 11,43 eu ro. De koers op 11 november was 8,98 euro. Er zou sprake zijn van (grootschalige) filan tropie indien de top van Crucell aangeeft aandelen te willen ko pen via de optieregeling tegen 11,43 euro, terwijl men dezelfde stukken 2,45 euro goedkoper op de beurs kon kopen." Zelfs als de verklaring van Cru cell omtrent de optie-uitoefe ning klopt, is er volgens De Vries toch onwettig gehandeld. De aandelen die uit de opties zijn verkregen, zijn namelijk di rect verkocht. „Dat is hande len", stelt De Vries vast. „Gege ven de voorkennis waarover de Crucell-top op 18 januari be schikte, is ook die handel ver boden." De Vries beschuldigt de Cru cell-top ervan dat zij de koers van het aandeel met mooi- weerverhalen heeft beïnvloed. Pal voor de presentatie van de jaarcijfers publiceerde Crucell het bericht dat het bedrijf was toegelaten tot het internationa le Influenza Vaccine Supply Taskforce. Financiële topman Kruimer zei op vrijdag 14 janu ari in dagblad de Telegraaf dat hij van Crucell 'een miljarden bedrijf wil maken', met pro ducten die 'een marge van bo ven de 80 procent' opleveren. 'Ratelband-achtige tad' noemt De Vries dat. De koers steeg als gevolg daarvan tot boven de uitoefenprijs op de 18de. Crucell publiceerde afgelopen maandag de jaarcijfers. Krui mer zei in een toelichting dat het bedrijf ondanks een verlies van 21 miljoen euro 'toch een goed jaar heeft gehad', maar beleggers waren het daar niet mee eens. Zij zijn geërgerd over het feit dat het verlies zo hard nekkig hoog blijft. In 2003 was het verlies 23 miljoen euro en ook 2005 wordt niet winstge vend. Veel van hen doen de aandelen van de hand. De koers is in één week bijna 20 Voor agressief gedrag, rafpersing en mishande- ;n 36-jarige Leidenaar landen gevangenisstraf ild. In haar motivering rechtbank van Den lar te tillen aan de ge- misdaden, omdat ze - leed en angst bij de fiers - ook gevoelens ;st en onveiligheid in de eving veroorzaken, ïigde de man een por- het LVC aan de Bree- ïet de dood, nadat deze eigerde binnen te laten jas op te halen. Ook be- hij een wandelaar van 5 in tijdens een gevecht ee vriendinnen, sleurde van beide hardhandig aat. liet voor het eerst dat de fout ingaat. Voor zaken stal en geweld heeft hij els elf jaar achter de tra- :ten. procent gezakt, tot 9,74 euro. De verkoop van de aandelen le verde de Crucell-top niet veel op. Ze kochten voor 11,43 euro per aandeel en verkochten voor 11,60, een minimaal prijsver schil. De commissarissen ver dienden enkele honderden eu ro's, Brus inde 9500 euro. Tien tallen andere Crucell-medewer- kers oefenden op 18 januari ook hun bedrijfsopties uit. Sa men kochten zij voor vier mil joen euro aandelen Crucell, geld dat naar de 'oorlogskas' van het bedrijf is gegaan. (advertentie) modellen uit onze collectie Leiderdorp, Meubelplein 071 - 5416395^^^M www ledertand.nl j necialist In leren zitmeubelen Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang dt ;erste 2 weken gratis! /Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM DV paardrij-instructrice of met 2, 3 of 4 personen www.xenophon.nl klik op privé-instructrice 071-3413475 Poetcode/Plaats: Thiefoonnr: (Lv.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres. Bank-girorekeningen ummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Incasso. bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 127. ÏBOO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis), E-mail lezersservice" hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad door Rody van der Pols leiden - Luxe appartementen met uitzicht over de stad, een kunst- en expositieruimte, een restaurant pal aan de Zijlsingel en een 'sky bar voor de linkse bohémiens'. Het zijn enkele ele menten uit het 'masterplan' voor de Meelfabriek in Leiden dat gisteren werd gepresen teerd. Het ontwerp combineert een 'trendy' uitstraling met be houd van de industriële sfeer van het complex. Architect Peter Zumthor was hoogst persoonlijk uit Zwitser land overgekomen om de plan nen toe te lichten aan de mas saal toegestroomde omwonen den. Dat deed hij heel toepas selijk in het silogebouw, dat in de toekomst nadrukkelijk een publieksfunctie moet krijgen. Dat geldt eveneens voor de an dere, hoge gebouwen aan de waterkant. Behalve een restau rant, café en expositieruimte noemde Zumthor een fitness centrum, winkels en hotel als mogelijke bestemmingen. De stadszijde daarentegen zal vooral een woonkarakter krij gen. Hier verrijzen vier nieuwe gebouwen, die qua hoogte het midden houden tussen de al bestaande woningen aan de Waardgracht en het industriële complex. Zodoende ontstaat er een 'natuurlijke overgang' tus sen de Meelfabriek en de rest van de wijk. Daarnaast zal er een 'groene verbinding' worden aangelegd tussen het Anker- en Katoenpark. Ook zal de histori sche Binnenvestgracht doorge trokken worden. De architect legde uit dat hij bij zijn ontwerp vooral is uitgegaan van de structuur van de be staande gebouwen. Die blijft zoveel mogelijk behouden. De fagades van de gebouwen zul len in sommige gevallen wel in grijpend veranderen. Zo zal er aan de waterkant gebruik wor den gemaakt van glas en trans parante materialen, die voor een open en moderne uitstra ling moeten zorgen. Ook zullen De in architectenkringen vermaarde Zwitser Peter Zumthor presenteerde gisteravond in de Meelfabriek het masterplan voor datzelfde complex. Inzet: de maquette laat de mix van oude, maar ook nieuwe gebouw zien die op de plek van de Meelfabriek moeten verrijzen. Foto: Taco van der Eb/ Illustratie: PR er 'gaten' in enkele betonnen wanden worden gemaakt. En kele gebouwen zullen gesloopt worden, zoals de fietsenstalling en de directiewoning. In totaal verwacht de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) - samen met VOF Meel- hattan eigenaar van het rijks monument - dat er zo'n twee honderd studenten en twee honderd 'reguliere bewoners' in het complex kunnen wonen. In totaal gaat het om 16.000 vierkante meter woonruimte, waarvan 7.400 vierkante meter is gereserveerd voor studenten. Nu het masterplan er ligt, kan begonnen worden met een meer gedetailleerde invulling van het ontwerp. Als het aan Li sa Johnson ligt, directeur van de SLS, wordt binnen twee jaar begonnen met de bouw. In 2010 zou het complex dan vol tooid kunnen zijn. De totale kosten van het project bedra gen omstreeks 100 miljoen eu ro, waarvan het grootste deel gefinancierd moet worden door de verkoop van luxe woningen. De voltooiing van het master plan is het voorlopig eindpunt van een moeizaam ontwerp proces. Sinds 2002 is Zumthor al in de weer met de Meelfa briek. Een eerder voorstel van de Zwitser werd door het stads bestuur naar de prullenmand verwezen. Behalve dat het plan financieel onaantrekkelijk bleek, waren twee bestaande panden vervangen door nieuwe - in de ogen van het stadsbe stuur - veel te hoge gebouwen. Uitgangspunt van het nieuwe ontwerp is dat geen enkel ge bouw hoger is dan het zoge noemde 'S-huisje' bovenop de Meelfabriek. leiden - In de panden aan het Rapenburg 41,43 en 45 is een deel van het middel eeuwse klooster Roma ont dekt. De ontdekking werd gedaan tijdens bouwhisto risch onderzoek door het bu reau Monumenten en Ar cheologie van de gemeente Leiden. Er is onder meer een houten kapconstructie aan getroffen uit omstreeks 1450. Behalve grote gedeeltes van de Pieterskerk en gedeeltes van de Hooglandse kerk zijn er tot nu in Leiden weinig andere vondsten uit deze pe riode gedaan. De ontdekking kwam als een verrassing aangezien histori ci er vanuit gingen dat er niets meer over was van het klooster, dat tussen 1440 en 1468 is gesticht. Het klooster besloeg het terrein tussen het Rapenburg en de Doe lengracht en strekte zich in de breedte uit tot de huidige Doelensteeg. Het gebouw bestond uit een kapel, een patershuis, gebouwen voor de nonnen en een apart ge deelte voor de lekenzusters. Het einde van het klooster kwam in zicht toen Leiden zich in 1572 aansloot bij de prins van Oranje. Als gevolg hiervan moesten alle kloos ters hun goederen inleveren bij de stedelijke overheid en werden ook de kloosterge bouwen in beslag genomen. Op 15 mei 1575 besloten de Staten van Holland over te gaan tot verkoop van het kloostercomplex en werden het woningen. leiden - De rechtbank van Den Haag heeft opdracht gegeven tot een nader onderzoek in de zaak tegen een 65-jarige Leide naar die van seksueel misbruik van zijn twee kleinzoons wordt verdacht. Met name de wijze waarop de twee jongetjes van vier en ze ven jaar oud ondervraagd zijn, moet door een deskundige goed onder de loep worden genomen. De zaak kwam afgelopen zo mer aan het rollen nadat de jongetjes seksueel getinte ver halen en opmerkingen hadden gemaakt tegen hun vader. Hoofdrolspeler daarin was hun grootvader, die regelmatig op de broertjes paste. Tijdens een zogenoemd 'studiover- hoor' herhaalden de jongens hun opmerkingen over de on tuchtige handelingen die hun opa gepleegd zou hebben. De rechtbank vraagt nu een des kundige een oordeel te vellen over de betrouwbaarheid van deze uitlatingen. Volgens de Leidenaar en zijn advocaat is er een 'val' opgezet door zijn schoonzoon. Die zou een intense hekel aan de man hebben, zeker sinds hij van de dochter van de Leidenaar was gescheiden. De zoontjes zou den de inzet vormen van de ruzie tussen beiden. De rechtbank wil het proces binnen drie maanden voort zetten. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ÖDagblad leiden - Een schoonheidsprijs verdient het niet: de pijpleidingen die deze week boven het Leidse Schut tersveld zijn aangelegd. Maar uiteindelijk dienen ze een doel dat menig Leidenaar van harte zal toejui chen: bouw op de plek van het 'gat van Van de Putte'. Met de leidingen wordt het overtollige grondwa ter weggepompt uit de voormalige kelder van de Stationsflat, zodat aannemer Regiobouw Haarlemmer meer hier aan de gang kan. Het water wordt bij de Mare- en Rijnsburgersingel via zogenoemde 'retour buizen' weer in de grond gebracht. Volgens een gemeentewoordvoerder brengt deze route de minste overlast voor verkeer met zich mee. Op de bouwlocatie verrijst een zestien verdiepingen tellend gebouw met drie karakteristieke spitse daken. In de loop van de zomer moet het nieuwe gebouw vorm krijgen. Rond augustus, september zullen de pijpleidingen weer worden verwijderd. leiden - Er komt een nieuwe 'parkeerimagocampagne' in Leiden. Leiden staat bekend als een stad waarin bezoekers hun auto niet kwijt kunnen. De realiteit is anders, met de komst van het Haag- wegterrein zijn er in Leiden voldoende parkeerplaatsen, vindt het college van B en W. Om potentiële bezoekers in de Leidse regio hiervan te overtuigen, trekt het college 200.000 euro uit voor een reclamecampagne, die twee jaar duurt. Het Leidse Centrummana gement doet daar in het eerste jaar nog eens 50.000 euro bovenop. De campagne wordt uitgevoerd met het Leidse bedrijfsleven, het Stadsparkeerplan en VW Holland-Rijnland.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11